Hoeveelheid bos wordt in toekomst uitgebreid Eenheidsprijs verstrekken ouderenmaaltijden gewenst WANDELKERK WONDERLAND FORUM ACTIEGROEP 'ZUIVER SCHELDEWATER' VERSTERKING BESTAANDE COMPLEXEN PZC/ Prov incie Raadslid Oostburg stelt vragen wethouderskwestie KOELE ZAKENVROUW ZOEKT WARM GETINT TWEEDPAK. GESETTELDE DAME ZOEKT PROGRESSIEVE PULLOVER. ZEEUWSE RAAD VOOR OUDEREN: alice aycock VERLEGEN TYPEZOEKTSTOERE JAS. O DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 17 gQgS De oppervlakte bos in Zeeland zal in de toekomst worden uitgebreid. Om hoeveel hectares het gaat is nog niet bekend. Dat hangt onder meer af van de invulling van het landelijke meerjarenplan voor bosbouw. Volgens ir. W. van der Hoofd, in Zeeland hoofd Staatsbosbeheer, zullen er geen spectaculaire uitbreidingen plaats grijpen. De vorming van nieuwe, omvangrijke boscomplexen zit er niet in. Wél zullen bestaande bosgebieden worden versterkt en uitgebreid. De wijze waarop één en ander gestalte moet krijgen, zal worden neergelegd in een regionaal bosbouwplan. ir Van der Hoofd wijst erop dat de Nederlandse bossen best enige uit breiding kunnen gebruiken. Hij stelt 'dat ongeveer 75 percent van het Ne derlandse bos in een pionierstadium verkeert. Zo'n 100 jaar geleden was er nauwelijks meer bos aanwezig. Lang- aamaan is daar verandering in ge bracht. ook in Zeeland, Van der Hoofd rindt dat de huidige bossen in de provincie met enige trots kunnen wor den bekeken. „Er is in de afgelopen 30 ■nar veel bereikt. We zitten hier met •aar verhouding vruchtbare gronden. Daardoor kunnen de bomen zich in Zealand sneller ontwikkelen. Een be perkende factor is wel het door de zee reinvloede klimaat, alhoewel daar re selling mee is te houden in de keuze van houtsoorten en wijze van beplan- aldus ir. Van der Hoofd. Hei Zeeuwse hoofd staatsbosbeheer xaakt duidelijk dat het meerjaren- tlanvoor bosbouw gaat tot 1995, met een doorkijk naar een nog verdere penode (20451. Van der Hoofd: „Met bos is het nu eenmaal een zaak van adem". Hij voegt eraan toe dat 2 het plan aandacht wordt besteed an bosbeheer, ontwikkeling van het en de kosten van bosbouw. Er wordt in eerste aanleg gedacht aan een uitbreiding van het Nederlandse bosareaal 30 a 35.000 hectare. (Van der Hoofd, vergelijkenderwijs, „dat is een Noordoostpolder vol"). Daarvoor moeten zowel het rijk als particulie ren zorgen. Grondschaarste daarvan het grootste deel, namelijk 1500 hectare. De rest is in bezit van particulieren (onder wie de water- maatschappij Zuid-West-Nederland). Van der Hoofd beklemtoont dat er in de provincie vanouds niet veel bos was. Als grotere complexen be schouwt hij thans: boswachterij Wcs- terschouwen, de Manteling van Wal cheren, de Braakman, de waterlei- dingbossen bij Sint-Jansteen en de bossen rond het Veerse Meer. Het PPR-voorzitter wil behandeling brief in raadsvergadering MIDDELBURG - De voorzitter van de PPR Zeeland, de heer F. Tempelaar vil dat een door hem aan burgemees- ardrs P. Wolters geschreven brief in iet openbaar wordt behandeld. Tem- xlman schreef de burgemeester op 5 september dat hij van hem ver- hngde dat hij in het openbaar zijn acuses zou aanbieden aan het raads lid A. Kamermans (Progressief Mid delburg). Zoals bekend vond Wolters in een ;penbare raadsvergadering dat Ka- wrmans 'een smerig gezicht' trok. En ie burgemeester zei dat ook. Nu heeft Tempelman bericht gekregen dat zijn bnef zal worden behandeld in het college van burgemeester en wethou ders en daar is hij het niet mee eens. een 'open brief aan Middelburgs brgex.eester verzo'ekt hij zijn brief te x'r.ar.delen tijdens de openbare sacsvergadering van 24 oktober ai slaande. OOSTBL'RG Het Oostburgse CDA-raadslid I. P. de Bruijne wil van het college van b en w weten of wethouder A. de Feijter 'bewust informatie heeft achtergehouden'. De Bruijne reageert daarmee op de controverse die in politieke kringen in Oostburg is ontstaan na de kritiek over het functioneren van de wethouder als voorzitter van de commissie openbare werken. gehouden, wil hij weten op welke punten dat is gebeurd. In het te genovergestelde geval wil hij van b en w maatregelen om de aantijgin gen van de overige raadsfracties afdoende te weerleggen Dc Bruijne zegt dat zijn fractie pal achter dc CDA-wethouder staat. „Onlangs nog werd hij bekriti seerd om dat hij in de commissies teveel informatie verstrekt, nu is het weer ineens andersom. Het CDA heeft naar mijn gevoel voor De Feijter nog nooit een wethou der gehad die zoveel openheid be tracht". Aanleiding daartoe was een brief van de PvdA'er J. Wielakker, die, gesteund door de raadsleden F. Malcorps (vvd) en D Buysse (d en t), wethouder De Feijter beschul digde van het achterhouden van informatie in de vergaderingen van de commissie. Die informatie zou later wel in de dagbladen zijn terug te vinden. Overigens: zowel Mal corps als Buysse distantieerden zich deze week van de kritiek. De CDA'er De Bruijne heeft met zijn vraag nu ook het college in de 'strijd' gemengd. Als de wethouder inderdaad informatie heeft achter hoofd staatsbosbeheer zegt dal uit breiding van bossen bemoeilijkt wordt doordat grond ervoor schaars is. vandaar zijn verwachting dal er in Zeeland geen geweldige complexen bij zullen komen. Overigens acht Van der Hoofd onder meer in het kader van landinrich tingsprojecten. de aanleg van nieuwe boscomplexen in de vorm van het bestaande Poelbos bij 's-Heer Arends- kerke (ongeveer 60 hectare, ontstaan via de ruilverkaveling de Poel - Hein- kenszand) niet uitgesloten. Hij vindt een dergelijk bos in het polderland schap niet bij voorbaat landschaps vervalsing „Wij staan daar als vak mensen wat nuchter tegenover. Het landschap is altijd, door eeuwen heen, in ontwikkeling geweest. Het land schap is een resultaat van een maat schappelijk gebeuren en geen statisch iets Op' een gegeven moment werd aanleg van het Poelbos zinvol geacht en het is er gekomen. Misschien dat nu een beslissing daarover anders zou uitvallen", betoogt het hoofd Staats bosbeheer. Hij is ervan overtuigd dat bosbouwplannen steeds van geval tot geval, in samenhang met de maat schappelijke situatie, bekeken moe ten worden. ADVERTENTIEi ZIE )E HET WOLMERK, BTN |E ZEKER. Boulevardloop in Vlissingen VLISSINGEN - Op de Vlissingse bou levards Bankert, Evertsen en De Ruy- ter wordt zaterdag de 48-ste boule vardloop gehouden. 'Het gaat hier om een internationale boulevardloop. In verband daarmee zullen de boule vards Bankert en Evertsen vanaf 13.00 uur en 16.30 uur afgesloten wor den voor verkeer. Vanaf 15.30 uur tot omstreeks 16.30 uur is ook de boule vard De Ruyter afgesloten voor ver keer Gedurende de loop geldt geen parkeerverbod voor de parkeervak ken maar het is niet mogelijk de boulevards op of af te rijden Najaarsvergadering van FNV-Zeeland VLISSINGEN - De FNV-Zeeland houdt zaterdag 26 november in de Prins van Oranje te Goes de districte najaarsvergadering. Tijdens die ver gadering (aanvang 10.15 uuri zal fede ratiebestuurder H. van Eekert een inleiding houden over actuele ontwik kelingen rondom het regeringsbeleid. ■De agenda vermeldt verder onder meer een aantal bestuursverkiezin gen lADVERTENTIEI ZIEjt HETWOLMERK, BEN |E ZEKER. iVan onze verslaggeveri ANTWERPEN Aan boord van de Flanria-boot 'Lape- roes' heeft zich woensdagmiddag een sympathieke actie groep gepresenteerd: 'de Frans-Belgische vereniging van de Scheldebron'. Deze vereniging wil actie voeren voor een geheel gezuiverde Schelde vanaf de bron in het Franse Gouy-le-Catelet tot en met de Scheldemonding bij Vlissingen. Het is een initiatief van de ESPA (de Belgische European Shipping Press Association). Deze journalistenvereniging heeft het domein van de Scheldebron in Frankrijk aange kocht en wil daar onder meer een toeristische attractie van maken. De vereniging heeft om aan verdere gelden te komen voor het voeren van haar acties een bronzen penning laten slaan, die te koop wordt aangeboden. De vereniging wil zich verder gaan richten tot alle betrokken autoriteiten, ook tot de gemeentebesturen langs de gehele Schelde, dat wil zeggen ook tot de gemeenten Ten Breskens en Vlissingen. Schepen J. Huyghebaert, wethouder van havenzaken van Antwerpen, en lid van het bestuur van de nieuwe vereniging toonde zich zeer verheugd met het initiatief. Hij wees erop, dat er de laatste decennia al het een en ander gedaan is voor de reiniging van het Schelde-water. De industriële vervuiling is op Belgisch gebied in 1980 met negentig procent terug gedrongen. „De vervuiling geschiedt thans alleen nog door buitenbeentjes", aldus de schepen. Maar, zo zei hij. een rapport ook van het Nederlandse RIZA geeft aan, dat de reinheid van het Schelde-water toch nog onder de gestelde normen blijft. Het Vlaamse gewest alleen al zal daarom nog negentien miljard Belgische franks uit moeten geven voor de verdere reiniging van de Schelde. „En wat de zuivering van onze oppervlaktewateren betreft ook die van de Maas. hebben wij een plicht ten aanzien van Nederland", zo besloot de heer Huyghebaert. WDDELBL'RG - De Zeeuwse Raad toor Ouderen (ZRVO) vindt dat er in öegehele provincie een eenheidsprijs Met komen voor (warme) maaltij- fen voor bejaarden. Op het ogenblik variëren de prijzen tussen de 5,- en jt 12,50. Het laagste bedrag geldt it diepvriesmaaltijden die aan huis «orden bezorgd en die de bejaarden t'f op moeten warmen. De hogere ^dragen worden betaald voor warm ■geleverde maaltijden. PtRaad besprak de maaltijdvoorzie- in Zeeland woensdagmiddag tij- «nseen vergadering in Middelburg, "t discussie werd gehouden naar «inleiding van enkele bevindingen (•«aanbevelingen van een werkgroep m de maaltijdvoorziening onder- »cht, op verzoek van de ZRVO. -«heer P. van de Ven (Anbo Vlissm- Rai meldde dat de ouderen in zijn «Mnplaats al ƒ11.50 per maaltijd moeten neertellen. De heer A. Beun "vslzijn voor ouderen i: „Maar die prijs g» voor Twee porties per keer. Wij Sbben een berekening gemaakt •«ruit blijkt dat zo'n maaltijd niet hoeft te kosten dan 8,-. Maar grover moeten we nog wel praten in bestuur De prijs moet in ieder ^■al sociaal aanvaardbaar worden". Volgens Beun zal het erg moeilijk worden om in heel Zeeland te komen tot een eenheidsprijs voor de maaltij den. Hij zei „Dat komt doordat de gemeentelijke subsidies her en der veel van elkaar verschillen en ook doordat de maaltijden in verschillen de keukens worden bereid, zowel in bejaardentehuizen als in de keukens van ziekenhuizen". De heer T. Wendels (namens de oude ren uit de regio Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen): „Die maaltijden in Vlis singen zijn overigens niet zo opgezet dat ze voor twee dagen gelden Dat is een gevolg van de hoge kosten. De bejaarden zijn de porties zelf in twee ën gaan delen. Maar ja, dat is alleen mogelijk voor de kleine eters Niet afhalen De suggestie die de werkgroep deed om het de bejaarden mogelijk te maken een verzorgde maaltijd bui tenshuis te genieten, bijvoorbeeld in een dienstencentrum zoals in Axel al gebeurt, schoot de heer D. Boogerd (Anbo) in het verkeerde keelgat. „Dat vind ik juist een achteruitgang. We zitten hier niet in Spanje waar het altijd mooi weer is. Bij slecht weer kunnen de ouderen dan niet naar het centrum om van hun maaltijd te gaan genieten. Als je een 'open tafel' invoert, dan moet je toch altijd nog een organisatie achter de hand heb ben, die de maaltijd thuis bezorgt als de bejaarde op een gegeven moment de deur niet uit kan". Het slot van de discussie eindigde in de mededeling van voorzitter mr F. Huber dat in de volgende vergadering van de ZRVO een concreet voorstel op tafel zal komen over de maaltijd- voorziening voor ouderen in Zeeland. In de vergadering kwam verder de beleidsbrief aan de orde die handelt over het ouderenbeleid en is opge steld door de ministeries van WVC. SZW en VROM. De heer A Maas (PCOB) en sprekend namens de drie ouderenbonden (PCOB. ANBO en KBOi had niet veel goede woorden over voor de brief Last Hij zei: „L'it de brief krijg ik de indruk dat de ouderen vooral als een last, als een zware kostenpost voor de samenleving worden gezien. Waarom wordt er bijvoorbeeld geen vergelij king gemaakt met de kosten die studenten met zich meebrengen. Zijn dc ouderen wel zo duur? Aan de inbreng van de ouderen in de maat schappij wordt in de brief nauwe lijks aandacht besteed. Verder ach ten wij onvoldoende belicht dat er ook inspraak van ouderen en hun organisaties bestaat", aldus Maas. De heer Beun drong er bij de Raad op aan om nu al aan de gemeenten te vragen of ze niet willen korten op het Gecoördineerd Bejaardenwerk (GBW), wanneer de decentralisatie per 1 januari 1985 van kracht wordt. De heer C. Vis iGBWi vond dat de Raad daar reeds nu alert op moet zijn Vis Anders gaat het in de toekomst zo alleen wanneer iemand ontzettend hard piept heeft hij een klem kansje op hulpverlening". De opmerkingen van de Raad zullen naar de ministeries gezonden wor den. Tevens zal worden gevraagd hoe het zit met het provinciale aandeel in het ouderenbeleid, dat onder meer met betrekking tot de bejaardenoor den van niet te onderschatten beteke nis is. Dit aspect mist de Raad in de beleidsbrief. andré oosthoek Forum-83-Skulptnur. een vijfdaagse manifestatie op De werken van deze kunstenaars blijven nog enige tijd het gebied van de hedendaagse beeldende kunsten, is woensdagavond m de Kuiperspoort m Middelburg afgesloten met een lezing door Alice Aycock. Dit Forum werd gedragen door een zestal kunstenaars die met hun werken, lezingen en workshops de andere deelne mers van thpmn's ■nnar^aopn in Middelburg te zien in en om de Abdij t Vleeshal van het stadhuis De zes tvlnrt: Carel Visser, Gilberto Zorio. Frangois Morellet, Alice Aycock. Irene Fortuyn en Robert O'Brien De Middelburgse Wandelkerk als het Huis van de Gelukzaligheid, de Vesting van Utopia. Daarin een korte stonde uit de Duizend-en-ëen Nacht: Alice Aycock. Wonderland in de kerk. Utopia en het Sprookje; twee werelden schuiven over elkaar in een spel van licht en beweging, flonkerende spiralen, bollen, kleur, het zinnelijk herkennen van de vroegste indrukken. Deze snelle beelden van gelukzaligheid spiegelen zich in de zerkcnvloer van de Wandelkerk waar de admiralen van Zeeland nogal elfen aan het publiek van nu de kans op een al even snelle verblinding laten. Is het niet een schitterend idee dit rusteloze bouwsel onder de toren van de stad waar kanunnik en do mmee terzijdegeschreden zijn en het volk zijn spel herneemt? Kan het werkelijk, de droom als leven (en omgekeerd)'' Het antwoord is een letterlijk fantastische in stallatie. een ruimtesculptuur als teken bij een nieuwe wereld. Ik verbind aan dit verhaal twee heel recente data: Arnhem '83 waar Aycock in eerder gesloten sculptu ren haar visie op een (utopisch) stadsbeeld toonde en Stuttgart '83 waar een scherp afgewogen over zicht van tien jaar denken werken werd gegeven. In Stuttgart viel de nadruk op de meer buitenwaarts genchte instal laties en een van de opzienbarend ste en recentste ruimtesculpturen kan men in iets gewijzigde opstel ling nu in Middelburg zien onderzoek We laten er Alice Aycock 11946, Harrisburg) zelf dit van zeggen: „Ze is afkomstig uit een reeks beeld- houw-installaties die het resultaat zijn van mijn onderzoek naar het proces van het visualiseren en con strueren van onware of on-echte filosofische theorieën om on verklaarbare verschijnselen in het heelal te verklaren. Ik ben gefasci neerd door theoretische diagram men die door middel van schema tisch redeneren het heelal proberen te ordenen. Ik ben nieuwsgierig naar de manier waarop informatie en ideeën worden verkregen en ver volgens via deze schematische me thoden worden medegedeeld. Ik probeer vaak zichtbaar te maken hoe stukjes informatie door het den kende brent heen bewegen. Ik denk erover na of de beweging die deze stukjes informatie voelen lijkt op de gewaarwording die je hebt als je op een roetsjbaan rijdt, of op wat atoomdeeltjes voelen als ze door een atoombreker worden verbrij zeld. of wat engelen voelen wanneer ze in de lucht schrijven" ..Om precieser te zijn deze reeks installaties is voortgekomen uit dia- gramvonnige schetsen en tekenin gen van veldslagstrategieen door de geschiedenis heen. Nogmaals ik ben geïnteresseerd in de beweging die in deze plattegronden zijn afge beeld. en in het denkproces van redeneren en ontwerpen dat erach ter ligt. Ik ivil dit proces zodanig gebruiken dat het de logica en causaliteit waar we normaal ge sproken van afhankelijk zijn achter zich laat, om op die manier minder bekende en concrete ervaringen en geestelijke ruimtes te creeren". „Het proces van het opbouwen van een beeldhouwwerk biedt me de gelegenheid te proberen deze bewe gingsgewaarwordingen een mate riele vorm te geven, en ze dus zo te creeren. om werelden uit te vinden waann de ondervonden ervaringen fantastischer en wonderbaarlijker zijn dan die in het leven van alle dag. om de wereld in al haar rijk dom onder ogen te zien. eenvoudig weg ter wille van die ivereld zélfen om diezelfde wereld tot het uiterste en in al haar mogelijkheden te onderzoeken en te verkennen". Zo, dat staat er: Utopia, het sprook je en de droom, een nieuw beeld, een andere wereld licht Ik moet - men kan mij weemoed verwijten - een derde datum noe men: Kassei '77. documenta 6 met Avcock's houten huisjes op de wei de voor de Orangerie. Daar ont stond 'Het Begin van een Complex', een installatie op basis van dezelf de uitgangspunten met toepassing van andere, eenvoudiger materia len. bestemd tot frapper noch ëpa- ter. Dat werk verenigde in zich de as pecten van geslotenheid en open heid en sloot direct aan bij een omgeving waarin het kon existeren. Het bood ingang, uitgang en - als duidelijke functiewaarde - dóór gang. in directe en indirecte zin. Dat nu lijkt me voor de Wandel- kerksculptuur moeilijk bereikbaar Daar snellen en schichten de zaken voorbij flitsen van het Lunapark, dynamisch zéker, maar zo toegesne den op het momentele effect dat zelfs de schrijvende engelen de se conden moeten tellen. Zo snel als ze uitgeteld z^jn, zó snel is duidelijk dat althans deze waarheid een droom is die, langs de wegen van het sprookje, door het land Utopia reist, Wat houdt men daar over? Een - letterlijk - fantastische installatie die - even - laat zien hoe wonderlijk licht soms de randjes van grijze vlakken kunnen zijn. Maar, waar is de verbinding met dat vlakkenland? Moeten we daarvoor echt terug naar het dorre domein van de filosofisch getinte theorie die tussen de ene en die heel andere praktijk van het beeld staat 0 Is, met andere woorden, in deze fascinerende kringeling van mate rialen en constructies niet stiekem een mooi en stil Idee ontsnapt? Veel over Alice Aycockover zichtstentoonstelling 1972-1983. vol gende zomer juni 19841 in het Haags Gemeentemuseum i Alice Aycock in de Wandelkerk ifo to's Wim Rtemens i ADVERTENTIE, ZIE |E HET WOLMERK, BEN |E ZEKER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17