r ~Z E E BINNENKORT O VERLEG TUSSEN VAN AARDENNE EN PECHINEY Heine opkomst bij de waterschapsverkiezing almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet: kerncentrales moeten open blijven VOOR LEGE BANKEN LEVENSREDDER l Hoge stroomprijzen oorzaak verlies 'Het weer komt later' BOETIEK 'UITGEKLEED' JITSLAG BRENGT WEINIG VERANDERING PZCA DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 I a' fUSSINGEN De verkie- ingen voor nieuwe hoofdin- ïlanden voor de waterschap en in Zeeland hebben weinig eranderingen gebracht in de «zetting van de bestuursze- tels van hoofdingeland. De pkomst viel, evenals drie iar geleden, tegen. Alleen in iet gebied van het water- chap Noord- en Zuid-Beve- id steeg de opkomst: van |,5naar 18,5 procent. Bij Het 'rije van Sluis bedroeg het ijna 18 pet ('80 21 pet), op falcheren was het ruim 10 ct('80 13,4). Bij het Vrije van luis kwam een nieuw ele- lent binnen: daar wordt een nilieu-waakhond' hoofd in- J eland. e verkiezingen voor drie hoofdinge- cden waterkwaliteit in het water- sap Noord- en Zuid-Beveland lieten les bij het oude. De zittende hoofd planden werden met ruime meer- Éeid herkozen. Politieke pogingen, etname uit socialistlsch-democrati- :ehoek, om het agrarisch getinte waterschapsbestuur open te breken, mislukten. Opvallend was dat het opkomstpercentage gemiddeld hoger lag dan bij de verkiezingen in 1980: 18.5 procent tegen 11,5 Dijkgraaf G de Jager was daar bly mee. .Er is veel tijd en aandacht aan de verkiezingen besteed en als je het dan voor niks doet is dat zonde", stelde hij Het waterschapsbestuur had m 3 dis tricten 6500 oproepen verzonden De stemgerechtigden konden in 9 stem bureaus terecht. Er werden afgerond 1200 stemmen ontvangen Dijkgraal De Jager was daarover niet ontevre den. Hij noemde het een illusie ervan uit te gaan dat verkiezingen voor het waterschap zich ooit in een hoog Assistentie uit Ireda voor het ipenbaar ministerie Middelburg IDDELBURG - Het openbaar mi- sterie in Middelburg krijgt tot het sdvan dit jaar regelmatig assisten- ivan officieren van justitie uit het üondissement Breda. Zij zullen een iBtal strafzittingen voor hun Mid- ftnrgse collega's waarnemen. Er is Middelburg sprake van onderbe- tling. omdat de functie van hoofd- Bcier van justitie al geruime tijd Kant is. Voor deze functie is een llicitatieprocedure aan de gang. ivolgens officier van justitie mr R. E. Daverschot voor het einde van it jaar zou moeten uitmonden in de «oeming van een nieuwe hoofdoffi- in het arrondissement Middel- 3k het recente vertrek van mr W. cNlerop deed de werklast voor de (rige officieren toenemen Het «ibaar ministerie in Middelburg staat, wanneer het op volle strkte .uit zes personen: vier officieren, de ukeersschout en een rechterlijk tbtenaar in opleiding (raio). Mr Da- :hot verwacht niet dat het optre- a van 'vreemde' officieren in de Hingen in Middelburg problemen 'opleveren. Het beleid, vooral in ader belangrijke zaken, zit volgens snlandelijk zodanig op één lijn. dat ?een grote verschillen van inzicht de Middelburgse officieren aan de szullen treden. DEN HAAG - De rege ring is van oordcel dat de kerncentrales in Borssele en Dode waard open moeten blijven, ongeacht dc uitkomst van dc Brede Maat schappelijke Discussie (BMD). Uil zei minister Van Aardenne (econo mische zaken i woens dag tijdens het debat over het rapport-Beek. dat eveneens adviseer de de centrales open te houden. De regeringspartijen CDA en VVD stelden zich achter de visie van het kabinet op, zodat een meerderheid tegen sluiting is. Van Aarden ne is van mening dat de BMD alleen een rol speelt voor de vraag of het aantal kerncentrales in ons land moet worden vergroot of de beide be staande centrales op den duur moeten wor den vervangen. Met moties stipten de PvdA en PPR aan dat zij bij hun afwijzend standpunt blijven De PvdA wil verder dat de exploitanten van de bei de centrales i PZEM voor Borssele en GKN voor Dodewaard) met ingang van 1985 volledig wettelijk aansprakelijk worden gesteld voor de financiële schade bij eventuele rampen Van Aardenne is daar tegen Tenslotte wezen CDA en VVD op het belang dat door het open houden van de centrales Neder land zijn kennis op nu cleair gebied behoudt ..Ons land heeft zich ook internationaal verplicht te streven naar diversifi catie van energiebron nenaldus Van Aarden opkomstpercentage mogen verheu gen ..De mensen vergeten teveel dat we praten over een functioneel be stuur De belangensfeer is daarbij geheel anders dan bij een algemene democratie" betoogde hij De dijkgraaf toonde zich verheugd dat de politiek ervan weerhouden werd intrede te doen in het algemeen bestuur van het waterschap. Hij beklemtoonde dat het waterschap als zodanig in beginsel een a-politieke instelling is. die los van partijpolitieke belangen behoort te slaan De Jager erkende dat de in zijn waterschap vqor de derde keer gehouden verkie zingen met 'je-van-hét' zijn. ,,rk, zeg niet dit is het Ik zie echter geen betere weg. We zijn in Zeeland de enigen in Nederland die dergelijke verkiezingen organiseren en menig een is daar jaloers op" aldus de dijkgraaf. Hij wees erop dat een nieu we waterschapswet in de maak is. waarin ook regels worden gesteld voor verkiezingen. De Jager vroeg zich af ol die wet trouwens m de Zeeuwse situa tie tot verbeteringen zal leiden In de Zak van Zuid-Beveland. met 4 stembureaus, behaalde de zittende hoofdingeland mevrouw J. Huissen haar zetel, naast M de Bart en I van Royen. In oostelijk Zuid-Beveland werd zittend hoofdingeland A Domis- se herkozen naast aanvoerder me vrouw M. van Houte van lijst 2 In het district westelijk Noord-Beveland liet (Slot zie pagina 21 kolom 5) Minister G van Aardenne voor lege bankeni Beek. Rechts VVD-woordvoerder Braams n de tweede kamer tijdens het debat over het rapport van de commissie ZIERIKZEE De Slavenkas Zierikzee heeft een vijfde boekje uitgegeven in de serie 'Zierikzee in de zeiltijd'. Het laatste deeltje handelt over Jan van Meerendonk (1799- 1880), de Zierikzeese 'levensredder'. Aanleiding voor de uitgave is mede het feit geweest dat Jan van Meerendonk niet wordt vermeld in de Zeeuwse encyclopedie, zo blijkt uit een voorwoord van de redactie-commissie. Dat de Zierikzeese redder deson- jan van Meerendonk, geboren in danks met geheel in de vergetelheid zierikzee. groeide op aan de haven- geraakte schrijft de redactie-com- kant en trad als 9-jarige jongen in missie met name toe aan de Zeeuw- dienst bij een beurtschipper Na ook se historicus F Nagtglas. die Jan en een Ujd te hebben gevaren op een zijn vader Roelof van Meerendonk koopv aardijschip kreeg hij m 1816 beschrijft in zijn 'Levensberichten een plaats als matroos op het Zie- van Zeeuwen (deel 2. bladzijde rikzeese recherche-vaartuig van 's 149-1511 Rijksbelastingen In 1820 werd hij Nagtglas had overigens in het Lees- schipper op dat vaartuig en twee kabinet, deel 2, onder de titel Een jaar later schipper-visiteur merkwaardig man al eerder de aan- Kort na zijn huwelijk met Neeltje dacht op Jan van Meerendonk ge- Bakker, dochter van een Zierikzee- vesügri Aanleiding was een bezoek se makelaar in granen werd Jan van de Zierikzeeenaar aan de Mid- overgeplaatst naar Hoofdplaat, ver- aelburgse historicus. Verder liet N. volgens naar Veere Rond 1830 keer- Bal Snijders in 1876. in navolging de het echtpaar met vier kinderen van Nagtglas, een brochure ver- weer terug in Zierikzee Van Mee- schijnen getiteld 'Beschrijving der rendonk werd vandaar nog overge- Menschlievende Bedrijven van Jan piaatst naar Brouwershaven en van Meerendonk Bruinlsse Later vertrok hij naar Nico Bal Snijders 11820-1876) was Middelburg waar hij in december van 1860 tot 1870 ambtenaar op de j880 overleed, gemeentesecretarie van Middel- van Meerendonk redde meer dan burg. Zijn bijdrage over Jan van vijftig mensen van de verdnnkings- Meerendonk was zijn laatste publi catie. En de jongste uitgave van de Slavenkas Zierikzee is feite een fac simile herdruk van de brochure, door Bal Snijders geschreven op verzoek van Van Meerendonk dood. Voor het eerst haalde hij een drenkeling uit het water in 1814 te Zierikzee. Zijn laatste redding was in 1872, toen hij op bijna 73-jarige leeftijd een kind uit de Middelburg se haven haalde. Voor zijn moedig en doortastend optreden mocht hij vele eerbewijzen in ontvangst ne men. De Maatschappij tot Nut van het Algemeen verleende hem vele medailles Onderscheidingen In maart 1839 werd Van Meeren donk benoemd tot Broeder in de Orde van Nederlandse Leeuw. In februari 1859 schonk koning Wil lem III hem de grote medaille voor verdienstelijke en menslievende daden. De afdelingen in de Zeeuw se hoofdstad van de schippersver eniging 'Schuttevaer' en van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen maakten hem ere-lid. Naar aanleiding van de grote faam van Van Meerendonk schreef Nagtglas ..Uit eigen ervaring weet ik hoe als er in die dagen een schip verging of een drenkeling levenloos uit het water werd getoogen. de toeschouwers gewoon waren te zeg gen dit ongeluk zou beter zijn afge lopen als Van Meerendonk in de buurt was geweest" De Zierikzeese Slavenkas. opge richt op 1 januari 1735 als de 'Eerste Zierikzeese Sociale Zeemansverze kering' bestaat in 1985 250 jaar Bij die gelegenheid zal een jubileum boekje worden uitgegeven over het onderwerp 'Schouwens stoom vaart' De Slavenkas stelt onder meer gelden beschikbaar ten behoe ve van doeleinden die nauw ver band houden met het maritieme verleden van Zierikzee ZEEUWSE Dienst Woorden hebben niet steeds toor iedereen dezelfde beteke- "is Zo kregen wij woensdag sen keer vol gramschap aan ie telefoon, die ons bits toe sprak over de acties bij de Provinciale Stiptheids Dienst, loal.i de PSD op het moment genoemd wordt. «Stipt meneer", zei hij, „dat is op tijd laten varen van die Kerboten We proberen het hem ook eens son de andere kant te laten bekijken en spraken verzoe nde woorden. Het baatte geenszins Integendeel. Hij richtte zijn toorn op ons en zei „Die krant non jullie is de laatste tijd ook el een paar keer te laat be zorgd" We hebben ons de rest van de zeer stipt gedragen. de hoop, dat u dit stukje al m de vroege morgen onder °gen kunt krijgen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Van Aardenne (economische zaken) zal binnenkort een gesprek voeren met dc aluminiumindustrie Pechiney in het Zeeuwse Sloegebied over de ver liezen die dit bedrijf als gevolg van de stroomprijs zou lijden. Hij zei dit woensdag tijdens het Tweede-Ka merdebat over het rapport-Beek in zake de kwestie stilleggen-stopzet- ten-openhouden van de kerncentra les Borssele en Dodewaard. De bewindsman zei ook dat de PZEM een contract met Urenco (Nederland- Brits-Duits bedrijn heeft gesloten, omdat dit goedkoper was dan een Amerikaanse leverancier Pechiney. dat zowel in 1981 als vorig jaar een verlies van f 60 miljoen leed. kreeg in de discussie mime aandacht. Tommei iD'66i vond dat er onvoldoende in zicht bestaat in de afgesloten contrac ten De positie van Pechiney is vol gens hem onduidelijk en ingewikkeld Aan de ene kant is steeds gezegd dal de lage stroomprijs op basis van kern energie uit Borssele een levensvoor waarde voor het bedrijf is, Daar staan nu de geluiden over bedreiging van het voortbestaan door te hoge stroomprijzen tegenover. Zware subsidie De D'66-woordvocrder vond niet dal de PZEM een onredelijk hoge prijs berekent. Eerder moet w orden gecon cludeerd dat de PZEM dus indirect de Zeeuwse bevolking hel bedrijf zwaar subsidieert. Hel energiebedrijf verwacht dit jaar f32 miljoen verlies op elektriciteit en raamt voor de komende vier jaar verliezen van to taal f200 miljoen. Het sprookje van de goedkope kern energie is een moderne variant van het sprookje van de kleren van de keizer gebleken, aldus Tommei Vol gens hem komt het erop neer dat iedere inwoner van Zeeland jaarlijks 1" 100 betaalt om dat sprookje in stand te houden. Over de financiële situatie moet. duidelijkheid komen. De PZEM- levering aan Pechiney moet in ieder geval kostendekkend zijn. Leidt dal voor het bedrijf tot een onaanvaard bare prijs, dan zou de rijksoverheid moeten subsidiëren. Van Aardenne zei dat de Zeeuwse bevolking profiteert van „kern- stroom" voor laag tarief die niet allemaal aan Pechiney wordt gele verd Het is nu eenmaal een bijzonder contract, waarvan de voordelen ten goede komen aan de regio waar de kerncentrale staat. De problemen voor Pechiney ontstaan ook door con currentie met andere landen waar elektriciteit wat goedkoper is Het ministerie bereidt nu een gesprek voor Daarin zal samen met Pechiney worden bekeken hoe de kostenver- houding tot andere aluminiumsmel ters in Europa is. Tommei had ook gezegd dat de PZEM grote winsten op gas maakt, maar de bewindsman was het daarmee niet eens Volgens hem wordt het financië le beeld van de PZEM wat vertekend. Bij motie wilde D'GG kracht bijzetten aan de wens dat de stroom kostendek kend moet worden geleverd en dat het rijk het tekort zou moeten dekken. Van Aardenne ontraadde deze motie, omdat daardoor het gesprek met Pe chiney bemoeilijkt zou kunnen wor den. PZEM was vrij Ter sprake kwam ook het contract dal de PZEM met l'renco (Almelo) heeft gesloten voor verrijking van splijtstof in de laren 1988-1999. PvdA (Zijlstra) en D'66 oefenden kritiek op Van Aardenne. omdat dit contract werd gesloten terwijl het debat over de kerncentrales nog moest worden gehouden. Hel CDA iLansinki vond de gang van zaken „niet Iraai", hoe wel het contract de voortzetting van een bestaande situatie betekent. De minister zei dat de PZEM vol strekt vrij was te handelen en met hoefde te wachten. Verder stond het voor het kabinet al enige tijd vast dat de centrales open zouden blijven Trouwens, dc regering kan de centra les niet sluiten, zij zou dan toch eerst een wetsvoorstel moeten indienen Overigens is deze verbintenis een zui ver commerciële zaak Er is jaren over onderhandeld, omdat het contract met Amerika afliep Urenco had zijn best ervoor gedaan en Van Aardenne stelde dat hij het staatsbedrijf krachtig bij PZEM had aanbevolen Want de situatie dat de verrijkingsarbeid voor eer. Nederland se kerncentrale in het buitenland moet worden gedaan, vindt hij te betreuren Dat dit werk straks in Nederland zal worden gedaan bete kent ongeyeer 5 procent voordeel. VL1SSINGEN - Het KNMI-per- soneel in Vlissingen heeft, in navolging van collega's elders in het land, ivoensdag besloten om zeker na 2 november tot stiptheidsacties over te gaan. Dc acties zullen tot gevolg hebben dat de weermeldingen en andere waarnemingen ern stig zulleif worden vertraagd. Volgens een KNMl-woord- voerder is het voor het eerst in dc geschiedenis van het KNMI dat het personeel be trokken raakt bij acties Als blijk van solidariteit met ambtenaren uit andere dien sten, die al tot actie zijn over gegaan. heeft het personeel in Vlissingen ken spandoek be vestigd aan de 37 meier hoge waarnemingstoren van het KNM I-ge bouw op het Eiland Vandaag donderdag, zal het zes man tellende KNMI-perso- necl op het Vcerplein in Vlis singen aanwezig zijn om adhe sie te betuigen met het actie voerende PSD-personeel GRAVENPOLDER - Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op een buurvrouw ingelicht over het feit dat er kleding op straat lag De daders Rusdag de boetiek 'I.a Femme' aan de Goese Straatweg in 's Gravenpolder bleken op de deurpost van de achteringang te hebben ingehakt, waardoor het jfcomen leeggeroofd. De buit bestond uit een grote hoeveelheid dameskle- slot vrijkwam. De buit is vermoedelijk in een aan de zijkant van de winkel ine met een inkoopwaarde van enkele tienduizenden guldens geparkeerde auto geladen senaresse mevrouw A. Uitterhoeve had, in verband met het naderende Het onderzoek is in handen van de rijkspolitie groep Borsele. tr. samenwerking Seseizoen. juist de dag tevoren een nieuwe voorraad ingeslagen. Zij schat met de technische recherche Eventuele getuigen wordt verzocht zich m •totale verkoopwaarde van de gestolen kleding op een kleine 10 000 gulden, verbinding te stellen met het groepsbureau van de rijkspolitie m 's Heer «eigenaresse, die enkele straten verder woont werd woensdagmorgen door Arendskerke. telefoon 01106 - 1500

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15