Verbetering wegen bij W olphaartsdijk onzeker BALLET Ge degen HERSTEL FORTRESS- WONINGEN HET FORT IN SEPTEMBER '^CurfstsmateS Waarschijnlijk aanleg van Japanse tuin in Middelburg PZC/ provincie lUIL VERKA VELING NIET NEGATIEF BEÏNVLOED Afstemmen verkaveling niet gunstig voor andere projecten kloosterzuster als ballerina _JSj_ (OENSDAG 19 OKTOBER 1983 17 WOLPHAARTSDIJK De verbetering van wegen bij eventuele uitvoering van een [uilverkaveling rondom Wolphaartsdijk staat op losse schroeven. Noch het waterschap loord- en Zuid-Beveland, noch de gemeente Goes hebben tot nu toe een bijdrage toegezegd in Ie kosten van ontsluiting. Van het waterschap wordt 526.000 gulden verwacht en van de «neente 43.000 gulden. In het plan voor de verkaveling waarover binnenkort gestemd |ordt is wel rekening gehouden met de bijdragen van de twee overheidsinstanties. Als taterschap en gemeente niet bereid zijn hun portie te betalen, dan kunnen in het kader van ie ruilverkaveling géén wegen worden verbeterd, met alle gevolgen van dien. fc; bleek dinsdag tijdens een bijeen- houder L. de Leeuw van de gemeente gang is, die veel problemen oplevert, ernst van de Landinrichtingsdienst dat er wel degelijk tijdig klaarheid is Zolang er geen duidelijkheid is over j Centrale Cultuurtechnische Com- gegeven. De Jager wees erop dal er de toekomstige wegenbeheers-toe- op tafel leggen voor wegenverbete ring in de ruilverkaveling. De dijk graaf onderstreepte dal de plaatselij ke commissie meer dan 'n jaar gele- den op de hoogte is gesteld. Hij kon niet aangeven wanneer er over de wegensanering een regeling getrof fen is, al betreurde hij dat wel. „Ik twijfel persoonlijk eraan of de ruil verkavelingsoperatie wel door kan gaan als er geen duidelijkheid is over de wegen, maar dat is mijn pakkie-an niet". De Jager vond het niet terecht de Zwarte Piet aan het waterschap ssie(CCC) te Wolphaartsdijk. Ir. W. een landelijke wegensanering aan de stand, wil het waterschap geen geld toe te sPc|en. Meegen. hoofd Landinrichtings- Wethouder De Leeuw vertelde dat de gemeente de Landinrichtingsdienst heeft laten weten dat er géén geld is voor een bijdrage. De 43.000 gulden die wordt gevraagd, is nodig voor verbetering van de Sportweg De Leeuw zei dat de gemeente een aan passing van die weg niet zo n hoge voorrang toekent en dus ook niet naarstig op zoek is naar een mogelijk heid om alsnog de bijdrage te kunnen betalen. De wethouder maakte duide lijk dat de gemeente bij gedeputeerde staten bezwaar heeft gemaakt tegen het opnemen van een Goese bijdrage voor de wegen in het verkavelings plan. itnst Zeeland, kaartte de moeilijkhe- inaan Hy liet weten dat de ontslui- ig ln het verkavelingsblok op ruim 3 miljoen gulden komt, waarvan het aistene van landbouw bijna 1.6 v>;oen gulden betaalt, de grond-eige- bhi gebruikers 164.500 gulden op iïl moeten leggen en het water- sap en gemeente 569.000 gulden schikbaar moeten stellen Van Mee- en noemde het 'erg spijtig' als de «enverbetering tijdens uitvoering H de verkaveling buiten beschou- rx,g zal blijven. let hoofd van de Zeeuwse Landin- ichtingsdienst zag geen alternatief, ffe kunnen moeilijk zeggen: dan eialen de mensen in het blok het saai Dat kan namelijk met meer idphaartsdljk is de eerste ruilverka- tfng in Zeeland waarin het niet- «jbsidieerde deel van de wegverbe- sing met meer door het blok betaald temt'aldus Van Meegen. Hij hoopte snel beslissingen worden geno- un. „Niets is rampzaliger dan de tik voort te laten dobberen. Ik vind eteen treurige zaak". Adviseur W. de ïolf van de plaatselijke commissie het minder somber in. Hij beweer- dat het achterwege blijven van de igenverbetering andere belangrijke nderdelen van de ruilverkaveling huwelijks negatief zal beinvloeden. was ook de mening van de voor eer van de bijeenkomst, J Nieuwen - oj-se (lid van de CCCi: „Andere za- :r. blijven intact. De structuur van wegen speelt wel een rol. maar is ndergeschikt". Wegensanering Ineen reactie op de opmerkingen in ïolphaartsdijk stelden dijkgraaf G. de Jager van het waterschap en wet- Schip vermoedelijk schuldige gaslucht KlDDELBl'RG/VLISSINGEN - In de- van Middelburg heeft dinsdag unhet eind van de middag enige tijd m doordringende gaslucht gehan- jen De Middelburgse gemeentepoli tie heeft een melding daarover door- jespeeld naar het centrum voor mi- öfuklachtcn in Goes. Daar werd ove- hgens ook een melding ontvangen nn een inwoner van Oost-Souburg. fiuuit Goes is de milieudienst van nmnciale waterstaat in Middelburg de hoogte gesteld. Een woordvoer- rvan aeze dienst deelde mee dat de lankoverlast zeer waarschijnlijk werd veroorzaakt door een schip dat of in de buurt van de Vlissingse buitenhaven zijn 'ruimen heeft geven- ileerd' en inmiddels zee had gekozen. Bij de Vlissingse gemeentepolitie en rijkspolitie te water in Vlissingen ns mets bekend over klachten. Een voordvoerder van de rijkspolitie te vuer sprak eveneens het vermoeden s? dat een voorbijvarend schip zijn bken had opengezet' en aldus een giswolkje' heeft veroorzaakt. ..De da- er is dan zeer moeilijk te achterha- s", aldus de rp te water WVS Zeeland bijeen Middelburg HDDELBURG - De afdeling Zeeland de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NWS) houdt dins- iag25 oktober een bijeenkomst in de wenzaal van 'Schuttershof in Mid- üburg Deze bijeenkomst begint om •30 uur. Mevrouw Verkaart vertelt ai een en ander over macro-fotogra- Zij vertoont daarbij macro-dia's naar man maakte. Er is een ring- aanwezig. Weduwen en weduwnaars n Middelburg bijeen ÜDDELBURG - Fiom-Zeeland ioudt dinsdag 25 oktober een bijeen- omst voor weduwen en weduwnaars het gebouw van 'Jeugd en Gezin' de Londensekaai in Middelburg. kte bijeenkomst begint om 19 30 Jos Hoebink houdt dan een inlei- over het onderwerp 'Centraal tonen' WOLPHAARTSDIJK Het af stemmen van een ruilverkaveling rondom Wolphaartsdijk zal een ongunstige uitstraling "hebben naar plannen die in Zeeland voor nieuwe verkavelingsprojecten in voorbereiding zijn. Wanneer Zeeuwse agrariës 'nee' zeggen, dan zal de rijksoverheid niet staan te trappelen om de komende jaren geld voor nieuwe verkavelingen naar de provincie te sturen. Van het aannemen van een ruilverka veling Wophaartsdijk zal een grote voorbeeldwerking uitgaan. Het zal een stimulans zijn voor lopende initiatieven voor de Yerseke Moer, Nijs- en Hooglandpolder (Zeeuwsch-Vlaanderen) en Wal cheren. Eén en ander stelde, samengevat, gedeputeerde drs. R. Barbé dins dag tijdens een bijeenkomst gewijd aan de stemming over een eventue le ruilverkaveling rondom Wol phaartsdijk. Barbé in 1977 nog geconfronteerd met het afstemmen van de verkaveling Braakmanpol ders deed een beroep op de belanghebbenden in de streek om op 3 november aanstaande vóór te stemmen. Hij had daar overigens alle vertrouwen in. gelet op de uitgebreide voorlichting die is ge geven en het geringe aantal bezwa ren tegen (onderdelen van) de ruil verkavelingsplannen dat bij het provinciaal bestuur werd inge diend. Ook J. Nieuwenhuyse. lid van de Centrale Cultuurtechnische Com missie iCCC) deed een dringend beroep op de stemgerechtigden (er zijn 215 oproepen verzonden) om een positieve opstelling te kiezen Hij meende dat er grote belangen op het spel staan, niet alleen voor Wolphaartsdijk maar voor de hele streek. Nieuwenhuyse zei dat er van een ruilverkaveling een gewel dig nut uitgaat. „Kijk maar naar de Poel Helnkenszand. Voor uitvoe ring van de ruilverkaveling zwom men de eenden plaatselijk over de wegen: anno 1983 is het gebied landbouwkundig bij". Het lid van de CCC erkende dat het verschil voor en na een verkaveling in Wol phaartsdijk niet zo geweldig groot zal zijn, „maar er is nog wel een dusdanige verbetering te bereiken, dat de kans op een ruilverkaveling benut moet worden". Ir. W. van Meegen, hoofd Landin richtingsdienst Zeeland, rekende voor dat de grondeigenaren'ge- bruikers in het verkavelingsblok naar verhouding geen hoog bedrag moeten betalen: gemiddeld 54 gul den rente per jaar over 25 jaar. Vergeleken met de Poel-Heinkens- zand (110 gulden) vond hij dat 'niet zoveel'. Van Meegen deelde mee dat 'iedereen het erover eens is' dat het verkavelingsblok een puur landbouwgebied is, dat ook als zodanig moet kunnen functione ren. Volgens hem geeft het streek plan Midden-Zeeland ook aan dal er landbouw kundige belemmerin gen zijn, die door middel van een ruilverkaveling kunnen worden opgeheven. Vereniging milieuhygiëne Zeeland bijeen MIDDELBURG - De milieuhygiëne Zeeland houdt dinsdag 1 november een ledenvergadering in de concert en gehoorzaal in Middelburg. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Gesproken wordt ondermeer over het financieel overzicht en de contri butie voor 1984. Er moeten tevens twee nieuwe bestuursleden benoemd worden. De heren J. W. A. Deijnen en C. Th. van Waterschoot treden af. Kandidaat-opvolgers zijn mevrouw A. van Haperen-de Wolf en de heer A. M. v. d. Broecke. Na de pauze wordt gepraat over de toekomst van de vereniging. De leden zullen zich buigen over een ontwerp besluit een nieuw Zeeuws natuur- en milieublad. uit te geven door de VMZ, het ZCO en Het Zeeuwse Landschap. De leden moeten tevens beslissen over een voorstel te komen tot een fusie tussen de VMZ en het ZCO. Deze fusie zou in een termijn van één tot twee jaar tot stand moeten komen De dan ontstane vereniging zou toegan kelijk moeten worden voor zowel mdi- viduelen als groepen DELEGATIE NA TERUGKEER UIT JAPAN: Zuster Mane-Josè temidden van haar balletklasje. In het klooster ontdekte zij ballet. Zuster Marie-José \erpandde er direct haar hart aan. Volgde in haar vrije uren een opleiding („ik had er aanleg voor") en geeft nu al weer 22 jaar balletlessen. Een kloosterzus ter als ballerina. Zuster Marie-José. voor de burgerlijke stand Louise Roelans, kan er zich niet over opwinden. Zegt: „Waarom zou ik ook? Ballet is een ontspannende bezigheid met mooie klassieke muziek, hoewel ik sinds enige tijd ook jazzballet geef'. Een leven toegewijd aan God. de haar geestelijke naam de namen jeugd en het. ballet. Na de lagere van haar vader en moeder - viert school en de huishoudschool trok vrijdag haar 25-jarig professiefeest Louise Roelans naar Oudenboscn bij de zusters Franciscanessen. De om er de opleiding kleuterleidster gebeurt met een eucharistieviering te volgen Op achttienjarige leeftijd nam zij een besluit voor het leven ze stapte het klooster in Legde in 1958 de gelofte af, twee jaar na haar intrede Keerde twaalf jaar geleden na omzwervingen via Oudenbosch. Dinteloord. Heiloo en Breda terug naar haar geboorteplaats Sint-Jan steen. Zuster Marie-José kent aldus de jeugd In de jaren vijftig had ze zestig kleuters in de klas Nu zijn het er nog twintig Maar hel leven van de kleuterjuf is er met eenvou diger op geworden ..Die zestig van vroeger zegt zuster Marie-José in haar eengezinswoning in Sint-Jan steen. „waren in de klas rustiger en gezeghjker dan de twintig van nu De mentaliteit is veranderd de kin deren ziin mondig geworden, bruta ler ook en moeilijker in de omgang Dat was vroeger een zeldzaam ver schijnsel". Zuster Marie-José - ze koos voor om 15.00 uur en tussen 17 00 en 18 00 uur een receptie in haar kleu terschool Maria Kleuterhof in Zuid- dorpe. Aansluitend volgt dan nog in familiekring een dinertje. Toen zuster Marie-José aankon digde het klooster in te gaan. reageerde haar directe omgeving verrast op dat besluit. „Ik was", zegt ze, „in mijn jonge jaren een drukke meid. Ik herinner me nog dat een enkeling dacht dat mijn zusje het klooster inging. Dan kwam er op straat iemand op me af en vroeg: wat hoor ik nu, is 't waar dat je zus het klooster ingaat?" Thuis kreeg ze de raad mee haar stap goed te overdenken „We had den". zegt zuster Marie-José. „vijf kinderen Ik ben de emge die het klooster is ingegaan. Ik heb er ook nooit spijt van gehad, nooit aan uittreding gedacht.. Als je het kloos ter ingaat moet dat zuiver zijn geba seerd op toewijding voor God. Ik denk niet dat je het anders kan volhouden Na voltooiing van haar opleiding kleuterleidster maakte zuster Ma rie-José omgangen via kloosters in verschillende plaatsen in Brabant. Twaalf jaar geleden vroeg en kreeg ze overplaatsing naar haar geboor tegrond. Het kloosterleven is voor haar voorbij: ze woont nu met nog twee zusters in een rijtjeshuis. Het is slechts een van de dingen die zich in de afgelopen jaren in het roomse leven wijzigden. Ook het afleggen van het kloosterkleed hoort erbij. Zuster Marie-José: „Aanvankelijk was ik daar niet voor. maar het afleggen gebeurde geleidelijk aan. Eerst mocht je zelf het een en ander aan je kleed veranderen, toen kwamen er kleur tjes bij. En nu we al jaren burgerlij ke kledij dragen, zou ik niet meer terugwillen. Peter Oggel iADVERTENTIE MIDDELBURG - De kans is groot dat er in Middelburg een Japanse tuin wordt aangelegd. Wanneer en waar is nog in de schoot der goden verbor gen. Er zullen eerst gegevens worden uitgewisseld tussen Middelburg en haar Japanse zusterstad Nagasaki. Dit deelde mr M. van Boven dinsdag avond mee. Hij is chef van het kabi net van de Middelburgse burgemees ter cn een van de leden van een dertien man tellende delegatie die dinsdagmiddag terugkwam van een twee weken durende reis naar Japan en Thailand. Zoals eerder gemeld bestond de dele gatie verder uit Middelburgs burge meester drs P Wolters. gemeentese cretaris mr A. Kerkhove. wethouder van financiën A. BergshoelT. vier ver tegenwoordigers uit het Zeeuwse be drijfsleven en vijf particulieren. Wat de mensen uit het bedrijfsleven be treft zijn er volgens de heer Van Boven 'zeer zorgvuldige contacten ge legd zowel in Japan als in Thailand'. Met name in de bouwwereld en de metaalindustrie. „Maar er zullen nog meer gesprekken volgen en de stellige hun reis niet voor niets is geweest aldus de kabi netschef. Het bezoek van de delegatie heeft ook tot gevolg gehad dat er m een plaats 25 kilometer ten zuiden van Nagasaki serieuze plannen be staan om daar een Hollandse molen te bouwen. Van Boven: „Wij gaan nu verder de mogelijkheden onderzoe ken Ze willen een molen volgens oud model en we gaan nu bekijken hoe we dat gezamenlijk tot stand kunnen brengen Volgens de kabinetschef was de reis. zeker wat Nagasaki betrof, zeer in drukwekkend. De heer Van Boven „Nadat het Middelburgse vredesmo- nument in het Vredespark in Nagasa ki was onthuld hebben we een bezoek gebracht aan het museum The Natio nal Cultural Hall' dat allerhande reli kwieën bevat van de aanval met de atoombom op Nagasaki. Daarna kre gen wij een film over hetzelfde onder werp te zien en wat bijzonder veel indruk op ons gemaakt heeft was de tekst boven het filmdoek die in gigan tische letters was aangebracht en die luidde 'Nagasaki has to be forever the last city in the world bombed by a nuclear weapon De Zeeuwse delegatie die maandag ochtend de laatste officiële ont vangst meemaakte en wel bij de Nederlandse zaakgelastigde in de Thaise hoofdstad Bangkok, bracht ook nog een geschenk mee naar huis: een schilderij met daarop de afbeel ding van het Japanse eilandje Deci- ma. Op dit eiland stond vroeger de factorij van de Verenigde Oostindi- sche C'ompangnie (VOO. Zoals ge meld komt er ook een model van Decima naar Middelburg, dat vol gend jaar een plaats zal krijgen in Miniatuur Walcheren. van een J~)e NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars m Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uit sluitend assurantie-kantoren lui zijn, die zi/n toegelaten op hun kwaliteit van advies en begeleiding. nval. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. IADVERTENTIE 19 20 21 oktober oktober oktober '0110 uur tol 10 uur piet klerk* JU CM 160 36981 ©IPiTOL 04160-38225 Meubelen kijken en kopen van van 10 tot 10 uur "iel prettige achtergrondmuziek door befaamde musici. Bovendien maakt u kans om een echt Farfisa elektronisch orgel te winnen of ton fijne Casiomuziekcomputer. Zanddonk in Waalwijk 15 gelegd weg Waalwijk-Tilbuig VLISSINGEN - In september 1984 wordt begonnen met het herstel van de ongeveer 200 woningen in de Vlis singse wijk Het Fort, die nu nog eigendom zijn van de Rotterdamse beleggingsmaatschappij Fortress. Het gevolg van de woningverbete ring is ook, dat de huren vah gemid deld ongeveer 250 gulden op 375 gulden per maand zullen komen. Een onderzoek naar de fundering, een bouwkundig onderzoek naar de toe stand van de woning en een sociaal onderzoek onder de bewoners moe ten uitwijzen welke verbeteringen worden aangebracht en hoe. Die drie onderzoeken worden nog dit jaar voltooid. Dit heeft de Vlissingse wet houder voor volkshuisvesting en openbare werken W. Wisse meege deeld. De resultaten van de drie onderzoe ken worden besproken in de bewo nerscommissie, waarvoor twaalf men sen hebben opgegeven. Volgende week vergadert de bewonerscommis sie voor hel eerst met de gemeente en de stichting Basco. de overkoepelen de federatie van woningbouwvereni gingen. waarvan ook de Woningstich ting 1952 deel uitmaakt. Deze stich ting zal de woningen van Fortress in Het Fort overnemen De bewoners van Het Fort hadden volgens wethou der Wisse wel gehoopt op een wat lagere huur dan 375 gulden Hij maakt een vergelijking met de herstelde wo ningen in de Meindert Hobbemalaan, waar de huren op 350 gulden zijn gekomen „Het overgrote deel van de woningen in Het Fort hebben echter een woonomgeving, die op zich aardi ger is dan in de Meindert Hobbema laan. De drie onderzoeken moeten stichting Walcheren in de De Decke- restraat en Willem Alexanderstraat in Oost-Souburg echter uitwijzen wat er moet worden van de grootste projecten voor wo- derheid ingestemd met de renovatie verbeterd en hoe aldus wethouder ningverbetermg in Vlissingen Het in deze wijk Dit project is inmiddels Wisse. grootste is de renovatie van de 236 ook aangemeld bij de direcUe volks woningen van Oud Goed Wonen De huisvesting De gemeente verwacht Voor het bouwkundig onderzoek is bewoners van de woningen van Ge- volgens wethouder Wisse ook eik mo- (Jf-QVeStTCKlt het. Vlissingse architectenbureau Job- meenschappelijk Belang in Tuinstad ment de beschikking voor het herstel se aangetrokken Het Fort wordt een hebben vorige week met grote meer- van de 80 woningen van de Woning- Wethouder Wisse is overigens van mening dat na de plannen Grave- straat I en II er nog een plan Grave- straat III zou moeten komen, voor de kleinere resterende projecten in dit gebied. Hij denkt daarbij aan het terrein achter het PZC-gebouw aan de Walstraat. het pand van de voor malige stichting voor buitenlandse werknemers en eventueel het pand op de hoek Stenenbeer-Kleine Kerk straat. Het college van b en w van Vlissingen heeft echter nog geen en kel besluit in die richting genomen. De verschillende projecten voor wo ningverbetering worden op hun beurt gevolgd door plannen voor de woon buurtverbetering Het is volgens wet houder Wisse echter de vraag of die procedure ook in de toekomst moet worden gevolgd.Mensen willen soms niet in een nieuwe buurt wonen, om dat die nog niet helemaal klaar is. Aan de andere kant is er geen in spraak van de bewoners, wanneer de woonbuurtverbetering onmiddellijk aansluitend op de bouw van de huizen wordt uitgevoerd' aldus de Vlis singse wethouder De voordelen en nadelen van beide procedures zullen volgens hem goed op een rijtje moeten worden gezet en tegen elkaar afgewo gen. voor er daarover een beslissing wordt genomen. Leegstaande ivoningen aan Het Fort in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27