PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuwe actie na mislukt gesprek Bonden willen hardere actie tegen kortingen CDA WIL DISSIDENTEN KWIJT Stiptheid bij de Zeeuwse veren mm Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? ÏORTING NIET ONAANTASTBAAR BELAAGD Toetreding Portugal en Spanje EG dichterbij Wisselvallig lilde öchtend veel bewolking en nu en dan regen, in de middag en avond Mselend bewolkt en enkele buien ytddagtemperatuur ongeveer twaalj graden Harde ivind, zeven, eerst zuidwest, later west 226e jaargang no. 245 Koensdag 19 oktober 1983 ïUSSINGEN Het personeel van de Provinciale Sioombootdiensten (PSD) begint vandaag, woensdag. Kt stiptheidsacties. Deze zullen leiden tot grote vertra den bij de veerdiensten, met name in de spitsuren, zo k! ABVA/KABO-distrlctsbestuurder Th. Jacobs giste- stiptheidsacties van het PSD-personeel zijn gericht ;n de voorgenomen korting op de ambtenarensalans- 'maar ook tegen het personeelsbeleid dat bij de PSD sïwordt gevoerd. Al geruime tijd kampt de PSD met een aan personeel, op de veerboten Volgens de bond t tekort enkele tientallen arbeidsplaatsen bedra- Door de op handen zijnde vertragingen bij de veerdiensten houden de ambtenarenbonden er rekening mee dat veel automobilisten uitwijken via de route Antwerpen De bonden hebben dan ook een beroep gedaan op het douane-personeel om zich solidair te verklaren met de PSD-acties. Hoewel de actiebereidheid onder de douane groot is. worden acties niet verwacht vóó 2 november Zoals bekend worden ook de Nederlandse Spoorwegen getroffen door stiptheidsacties, waardoor treinen van en naar Holland met grote vertragingen kampen Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG De korting van 3,5 procent op de salarissen van Jb ambtenaren en trendvolgers voor 1984 is „niet op voorhand onaantastbaar". Dat heeft minister De Koning (sociale zaken) gisteren gezegd op de persconferentie na het overleg met de sociale partners in de Stichting van de Arbeid. De minister liet overigens doorschemeren dat het niet waarschijnljk is dat, dat van de korting wordt afgezien. De resultaten van het overleg waren voor FNV en CNV dermate mager dat de verzetsacties zullen voortgaan, mogelijk zelfs heviger wor- den. Ais het kabinet iets aan die korting duidelijk heeft geconstateerd dat rerandert, zou dat een wijziging op noch werkgevers noch werknemers l!.; sa ..hoofdpunt van beleid" zijn. Vol- voelen voor het openbreken van de jKisde voorzitters van FNV en CNV. collectieve arbeidsovereenkomsten S;k en Van der Meulen. heeft het Op de vraag of de premieverschuiving comet een dergelijke mogelijkheid (waardoor werknemers in het bedrijfs ec het overleg niet laten doorscheme- leven groter koöpkrachtverlies zou- a an. Ook is niet gezegd dat mogelijk den lijden) snel tot stand komt, moest «(schuivingen in de sociale premies De Koning het antwoord schuldig Dillen worden beraamd om de beknti- blijven. Van werkgeverszijde werd ge- leerde ongelijke bedeling van groepen zegd dat daar dan wel haast mee moet "j imgszins „recht te trekken". worden gemaakt 1 c Op zulke verschuivingen doelde De FNV-voorzitter Kok en CNV-voorzit- J' Koning wel toen hij na het overleg zei ter Van der Meulen trokken na afloop «tertwee alternatieven kunnen zijn: negatieve conclusies, „Als er dan al i het treffen van een loonmaatregel iets te wijzigen is, dan misschien in rooor het particuliere bedrijfsleven details. Het kabinet is niet in staat dan wel een „operatie in de premie- geweest aan te duiden welke ruimte sector". De bewindsman zei dat de er is noch wat betreft de onderdelen tlkeer. die dit kabinet heeft van loo- noch wat betreft de omvang", aldus tingrepen. groot is. „Maar er kan een Kok. „Ik kreeg dat indruk dat we aan Eoment komen dat de belangen gro- de praat gehouden zouden moeten zijn dan de afkeer". worden, maar daar trappen we niet Koning zei overigens dat voor een in", wzenlljk ander beleid geen aanlei- Wim Kok nep dinsdag m het Haagse oig is De kans bestaat tot wijziging gebouw Amicitia op tot massale ista- nn bepaalde onderdelen. Daarover kingsiacties van ambtenaren, trend- zoet het kabinet zich nu gaan bera- volgers, uitkeringsgerechtigden en *n. welke mogelijkheden voor het werknemers in het bednjfsleven Kok tenutten van „smalle marges" er zijn, verscheen daar voor zo'n tweeduizend si ook afhangen van nadere bereke- ragen die het ministerie van finan- oén nu maakt De minister gaf toe dat de ongelijke handeling van ambtenaren en uit- kmngstrekkers cn werknemers in het 50 bedrijfsleven een probleem betekent, in dit verband zei hij dat het kabinet werkgevers had verlaten zonder enig resultaat te hebben geboekt Het ka binet is in het overleg over het beleid voor volgend jaar volgens Kok geen stroobreed van zijn plannen afgewe ken. Volgens Kok is minister De Ko ning alleen bereid op details wijzigin gen aan te brengen. Kok riep alle FNV-bonden op om in de komende dagen en weken actieplannen te ont wikkelen. Kok benadrukte dat de acties beheerst moeten zijn wat be treft de vorm waarin zij plaatsvinden. Ongerief voor het publiek is daarbij onvermijdelijk. De acties mogen niet tot persoonlijke schade of slachtoffers leiden. Ook Van der Meulen had geen goed woord voor het kabinetsoptreden over. Hij toonde zich teleurgesteld over het feit dat het kabinet met tegemoet wil komen aan de CNV- wensen om de koopkrachtdaling gelij kelijk over de hele bevolking te verde len. Er zijn wel wat kleine openingen, waarover het kabinet moet nadenken, maar concreet is er niets. Van der Meulen daagde het kabinet uit binnen 14 dagen zijn „heroverwegingen" voor te leggen. De CNV-bonden gaan inmiddels door met hun acties. Daarvoor is alle aan leiding. zo vond Van der Meulen. De werkgevers hadden, volgens VNO- voorzitter Van Veen, in het algemeen een positieve indruk aan het gesprek overgehouden. „We hebben het kabi netsbeleid niet beoordeeld in die zin dat er een oplossing voor alle proble men te geven is. Wel als een even wichtig pakket, waarmee op deze manier een aantal jaren moet worden voortgegaan". Volgens de werkge vers zal het kabinet de 'gedeponeerde wensen' serieus gaan bekijken. DEN HAAG (GPD) Een FNV-demonstratie bij het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag is gistermorgen nogal hardhandig verlopen. Bij het binnenkomen voor het overleg met de sociale partners kreeg minister De Koning (sociale zaken) een trap tegen zijn been van een woedende FNV-demon- strant. Premier Lubbers werd door een ander niet zachtzinnig aan zijn jas geschud. Men riep dreigende leuzen naar de bewindslieden. Het incident speelde zich omstreeks half tien af toen de vertegenwoordigers van kabinet, vakcentrales en werkgevers op het plein voor het gebouw aankwamen. Daar had zich een 'menigte van enkele honderden FNV'ers verzameld. Zij waren eerst toegesproken door FNV-voorzitter Wim Kok vanaf een auto Deze maakte melding van het alternatief dat de vakcentrale biedt en riep op tot verzet als de kabinetsplannen worden doorgevoerd. Even later kwam het tot lichte handtastelijkheden, maar de ministers wisten het gebouw binnen te komen onder het boze geroep van de FNV'ers. Er was opval lend veel politie op de been. maar de situatie liep niet verder uit de hand. De FNV'ers trokken vervolgens door de Haagse bin nenstad. luid begeleid door het getoeter van enkele tientallen gele auto's van de Haagse dienst Gemeente werken Zij zetten in gebouw Amicitia hun protestma nifestatie voort STAKING VERVOER VOORLOPIG BEËINDIGD ZWOLLE-DEN HAAG (GPD) Tijdens een demonstratieve bijeenkomst van zestien vakbonden voor overheidspersoneel en trendvolgers, gisteravond in Zw olle, maakten de ruim 700 aanwezigen duidelijk dat harde acties de enige mogelijkheid zijn om het kabinet ertoe te dwingen af te zien van het voornemen te korten op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. De bestuurder van de Federatieve stakingen, waardoor het hele treinvt FNV'ers nadat hij volgens eigen zeg gen het overleg met de regering en de Zie ook pagina 3) Spoorwegvakvereniging Van de Berg. heeft gisteravond de leden van alle bonden opgeroepen hun menings verschillen opzij te zetten en geza menlijk één front tegen de regering te maken. Volgende w eek zullen de vak bonden met de leden werkzaam bij NS overleggen over hardere acties bij de spoorwegen Gedacht wordt aan een van de eerste resulta ten blijkt dat de coalitie van CDA en VVD geen meerder heid meer zou halen in de Tweede Kamer. Het meest op zienbarende is wel dat de Cen trumpartij in grootte de vierde partij van ons land zal wor den. (PAGINA 4) Verpleegduur Voor veel behandelingen in ziekenhuizen kan een maxi male verpleegduur ivorden aangegeven. Zo kan het aan tal verpleegdagen zeker met een half miljoen worden terug gehaald en dat bespaart weer honderden miljoenen guldens (PAGINA 5) Kolenvergasser De Algemene Energieraad is tegen een project voor kolen- aergassing in de Eemshaven. Zy' acht een dergelijk project Het verantiooord. Dit staat in een advies aan minister Van Aardennne. (PAGINA 7) Radio en televisie: 2 Bin.-en buitenland: 3 en 5 Opinie: 4 Financieel: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 INDIANAPOLIS AP i Journalist Ray Gard maakte m deze ongewone en ongemakkelijke positie een vlucht bovenop een tweedekker met achter de stuurknuppel stuntvlieger Earl Cherry. Onder het vliegtuig bevindt zich de tolweg van Indiana. Niet beantivoorde vraag is of Ray Gard aldus probeerde het betalen van de tol le ontduiken. keer in ons land lamgelegd zal wor den. De stakingsacties bij het streekver voer zijn vandaag beëindigd ..Voorlo pig aldus FN V-bestuurder Duym We wachten nu eerst de vergaderin gen van donderdag en volgende week af' Tijdens die vergaderingen zal worden beslist over verdergaande ac ties, die samen met de ambtenaren bonden zullen worden uitgevoerd Enkele duizenden NS'ers In het gehele land doen inmiddels mee aan de stipt heidsactie. Vooral de veiligheidsvoor schriften worden door het NS-perso- neel stipt nageleefd. Tot een chaos hebben de acties overi gens nergens geleid. Alleen tijdens de spits gisteravond waren er volle trei nen en lange wachttijden Door het invoeren van een nooddienstregeling kon NS de verwarring binnen de per ken houden. De acties bij NS duren voor onbepaal de tijd. Alleen op zaterdag 29 oktober, de dag waarop in Den Haag een grote landelijke vredesdemonstratie tegen kernwapens zal worden gehouden, zal het NS-personeel de stiptheidsactie voor een dag vergeten. De Eindhovense afdeling van de Alge meen Christelijke Politiebond wil geen bijstand meer verlenen bij voet balwedstrijden Met deze en andere acties wil de ACP protesteren tegen het bezuinigingsbeleid van de rege ring. De eerste wedstrijd die door dit plan getroffen zou worden, betreft de topper PSV-Ajax, op 5 november Vandaag komen kaderleden van alle ambtenarenbonden in Rotterdam bijeen om stiptheidsacties voor te bereiden in de Rotterdamse haven. De acties zullen na 2 november begin nen en omvatten alle overheidsdien sten die in de haven werkzaam zijn. Een woordvoerder van de AbvaKabo sluit niet uit dat het scheepvaartver keer in het Waterweggebied stil komt te liggen. iVan onze correspondent! LUXEMBURG Nederland wil de import van goedkope snijbloemen, zoals rozen en anjers, uit landen als Israel, Spanje, Kenia en Colombia aan banden leggen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, gaat de noodzaak daartoe nu bestuderen, „de aanvoer van grote hoeveelheden snijbloemen in bepaalde perioden van het jaar werkt marktverstorend", zei minister Braks van landbouw dinsdag m Luxemburg. De Nederlandse bloe- mentelers die jaarlijks voor zo'n dne miljard gulden produceren kunnen moeilijk op tegen de goedkope con currentie uit de Derde Wereld Om hen hiertegen te beschermen wil mi nister Braks een speciale heffing aan de grens, waardoor die buitenlandse bloemen duurder worden. Een regeling voor snijbloemen maakt deel uit van een groot pakket bescher mende maatregelen voor overwegend Middellandse-Zeeprodukten als groenten, fruit en olijfolie. Na twee jaar onderhandelen hebben de land bouwministers daar dinsdag in Lu xemburg een akkoord over bereikt. Minister Braks noemde deze overeen stemming van grote politieke bete kenis' omdat een blokkade in de verdere onderhandelingen over de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap nu is op geruimd Ook de Spaanse minister van buitenlandse zaken Moran toon de zich in Luxemburg zeer tevreden. (Van onze Haagse redactie DEN HAAG (GPD) Een groot deel van de Tweede-Kamerfractie van het CDA vindt dat de dissidente fractie leden Jan Nico Scholten en Stef Dijk man beter de fractie kunnen verla ten. De twee hebben dinsdag echter laten weten dat niet van plan te zijn. In de fractievergadering van dinsdag ochtend kregen de twee een vloedgolf van kritiek te verwerken. Aanleiding daarvoor was hun houding tijdens de algemene beschouwingen over het ka binetsbeleid, vorige week in de Twee de Kamer Scholten en Dijkman steunden daar twee moties van de oppositie (over uitstel van de plaatsing van kruisra ketten en over de korting op de uitkeringeni. Wat het CDA vooral gestoken heelt, is dat Scholten en Dijkman vervolgens tegen een oproep voor bevriezing van kernwapenarse nalen stemden, die door hun eigen fractieleider De Vries was ingediend In de CDA-fractie werd dinsdag opge merkt dat het stemmen tegen de eigen fractie ontoelaatbaar is. De twee CDA-leden zeiden dinsdag avond er niet aan te denken om op te stappen, Scholten. ..Ik zal niet aan het verzoek van de fractie voldoen. Wij hebben een mandaat van de kie zers gekregen. Ik ben gekozen op basis van het CDA-vcrkiczingspro- gramma Ik zal zoveel mogelijk probe ren te blijven functioneren Hoe dat moet. nu de CDA-fractie het tweetal lijkt te gaan isoleren, is niet duide.Zjk .Dat hangt er ook van af hoeveel steun wij uit de samenleving ontvangen Scholten wees op de kri tiek van CNV-voorzitter Van der Meu len en CDA-staatsman De Gaay Fort man sr op het CDA-beleid. Ook Dijkman is niet van plan het veld te ruimen. „Mijn standpunt is bekend. Ik vind dat ik als kamerlid het recht moet hebben om op zulke ingrijpende punten te stemmen zoals ik vind dat dat moet". Plet waterschap en zij'n stembus a Is ergens het spreek- "vJpl xx woord 'drie keer Is scheepsrecht' maatstaf voor I een grondige herbezinning zou moeten worden dan geldt dat voor de waterschapsverkie zingen die vandaag (woensdag i in Zeeland worden gehouden. Voor de derde achtereenvolgende keer gaan in een aantal van de grote Zeeuwse waterschappen de stemlokalen open voor de verkiezing van hoofdingelan den. waarbij het dan voornamelijk om vertegenwoordigers in de besturen van de groep 'huishoudelijke vervui lers' gaat. Opnieuw krijgt de Zeeuwse burger de gelegenheid om recht streeks invloed uit te oefenen op het beleid dat in voor dit gewest belang rijke doelcorporaties als waterschap pen wordt gevoerd Waterschappen hebben een langjarige staat van dienst voor wat betreft de zorg voor de dijken, de waterhuishouding in Zee land-polderland en een deel van de landbouwwegen. Sinds 1975 is daar nog een belangrijke opdracht bijgeko men. het beheer van de waterkwali teit, de zorg voor een schoon milieu. De relatie met de gemeenschap is daarmee - en Zeelands provinciale staten hebben er destijds bewust voor gekozen - beduidend verbreed Ieder huishouden betaalt tegenwoordig voor de diensten van het waterschap Terecht is dan ook de beslissing geno men om de wisselwerking tussen ge meenschap en belangenbehartigers in de waterschappen zo goed mogelijk te laten functioneren en de burger nau wer te betrekken bij het werk van de waterschappen. Met waterschapsver kiezingen loopt Zeeland (nog steeds) tamelijk voorop in Nederland. Zijn dus op papier voldoende waar borgen geschapen voor een ge stroomlijnde democratisering van het Zeeuwse waterschapsbestel.- de prak tijk van deze verkiezingen is totnog toe weinig bemoedigend geweest In 1977. de eerste keer. was de opkomst naar de waterschapsstembus bedroe vend laag Dat resultaat werd toen voor lief genomen, omdat het tenslot te om een democratische nieuwigheid ging. een experiment als het ware. Bij de volgende ronde, in 1980, was het opkomstpercentage variërend van 7 tot 30' nog lager en als graadmeter voor de betrokkenheid van de bevol king bij het waterschapswezen een diepe teleurstelling De verwachtin gen zijn ook ditmaal niet hoog ge spannen Dat kan worden verklaard uit. het uitblijven van een politieke strijd vooraf, uit het simpele feit dat in verschillende waterschappen het aan tal kandidaten voor hoofdingeland gelijk staat met het aantal vacatures en er dus geen verkiezing behoeft te worden gehouden en uit een opvallen de matheid waar het de belangstelling voor deze waterschapsstembus be treft Zelfs een vergelijking met de verkiezingen voor het Europese Parle ment valt nog bijzonder nadelig uit. De eerste vraag die zich ln dit soort gevallen aandient is wat te doen aan opkomstbevordering'' De tweede wiens eerste verantwoordelijkheid is dat? Drie jaar geleden heeft men zich in waterschapskringen al over die vragen gebogen. Van een bewuste campagne om de kiezer te mobilise ren is overigens weinig gebleken. De meeste waterschappen hebben zich beperkt tot een kleine folder, gevoegd bij de oproepmgskaarten, met daarin aanwijzingen voor de kiezers. In een vergadering te Vlissingen, waar de PvdA haar kandidaten voorstelde, is over dat tekort aan publiciteit ge klaagd en een verwijt gericht aan het waterschap Walcheren Om by het Walcherse voorbeeld te blijven naast een lijst van een aantal maatschappe lijke groeperingen als Zeeuwse Vrou wenraad. Kamer van Koophandel en landbouworganisaties en naast de persoonlijke lijst van de heer Punt is de PvdA daar de enige politieke partij die zich voor deze waterschapsverkie zingen m de strijd heeft geworpen. De sociaal-democraten tonen met hun deelname aan dat zij de bestuurlijke structuur van de waterschappen poli tiek en maatschappelijk willen ver breden Alleen wordt verkiezingen als deze geen recht gedaan wanneer an dere (politieke) groeperingen het bij na als afgesproken laten afweten Want juist dat volslagen 1 gebrek aan 'vuurwerk' vooraf bij de wa terschapsverkiezingen totnogtoe slaat terug op de opkomst. Het is daarom niet in de eerste plaats een taak van de waterschappen (als pu bliekrechtelijk lichaam i om aan op- komstbevordermg te voor deze stem bus te doen Willen waterschapsver kiezingen werkelijk gaan 'leven' bij de burger dan zal er over een breed front op deze mogelijkheid tot democratise ring moeten worden ingesprongen De kiezer moet tenslotte keus hebben. En die is.nu te beperkt Dat is te betreu ren. want de walerschapsbelangen verdienen het - zeker in een provincie als Zeeland - dat ze dichter bij de burger komen, doodeenvoudig omdat die burger er steeds meer mee te maken krijgt Daarom zou het jam mer zijn wanneer de waterschapsver kiezingen vandaag een 'herhalingsoe fening' van die in 1980 worden Zè zijn betere aandacht waard. vdM Schulting naar Taiwan De hor denlopers Harry Schulting en Matjan Olijslager nemen van 22 tot en met 26 oktober deel aan de atletiekwedstrij den van de Taiwan Area Games in Taipeh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1