Uitstel Thoolse boerderijproject De politici hebben geen vat op kernwapenwedloop Rijverbod in weekeinde is niet te controleren DIAMANT DE KRANT IN BEDRIJF Boete voor onherkenbaar maken kenteken HOOFDOPDRACHT ONDERZOEK BOEKEN RSV NU VOLTOOID UEDESWETENSCHAPPER IN MIDDELBURG: Ex-café- houder eist tonnen - vergoeding gemeente Valkenisse «QENSDAG 19 OKTOBER 1983 PZC/ provincie 15 JDDELBURG - Pogingen om geen wegenbelasting te hoeven betalen voor aloude autootje dat J. L. S. (30) uit Breskens vorig jaar september kocht, Hamen hem erg duur te staan. i had het wagentje aanvankelijk op particulier terrein naast zijn huis gezet P er rustig aan te kunnen knutselen. Op een klacht van omwonenden taweerde de woningbouwvereniging hem het daar weg te halen. Vervolgens deerde hij het voor zijn deur. maar zonder kentekenplaten, omdat hij er ^hniet mee reed. De politie waarschuwde hem dat hij ook als hij stilstond op openbare weg het kenteken moet voeren. Hij schroefde de platen er weer op. maar plakte de letters over om te voorkomen dat de controleurs van de wegenbelasting hem zouden fotograferen Door die handeüng ging hij in de foutomdat het onherkenbaar maken van het kenteken een strafbaar feu is De officier eiste er dinsdag tijdens de zitting van de politierechter 400 gulden boete voor Dat zijn raadsman mr S Brevet vertelde dat het allemaal al zo'n dure zaak voor S geworden was - hij had al ruim 250 gulden belasting en naheffing moeten betalen en de auto bovendien met verlies verkocht - mocht niet baten Politierechter mr H A. Witslers vonniste conform de eis Professor Frank Bamaby tijdens zijn toespraak in Middelburg VLISS1NGEN De externe deskundigen die bij RSV het boekenonderzoek hebben verricht naar de besteding van de overheidssteun aan het inmiddels opgesplitste con cern hebben hun 'hoofdopdracht' voltooid. Binnen enke le dagen verwacht de enquêtecommissie van de tweede kamer het rapport van de externe deskundigen, aldus enquêtecommissievoorzitter Van Dijk. Dat rapport zal niet openbaar worden gemaakt. Dat geldt ook voor het onderzoek van kamermedewerkers naar het overheidsbeleid inzake RSV. Dat onderzoek naar de dossiers bij economische zaken zal voor de jaarwisseling worden afgemaakt, zo verwacht de commissie De commissie heeft inmiddels een reeks van informele gesprekken gevoerd met personen die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de gebeurtenissen die tussen 1965 en 1971 hebben geleid tot het ontstaan van het RSV-concem. aldus voorzitter Van Dijk in een brief aan kamervoorzitter Dolman. Dat leverde niet alleen aanvullende informatie op. maar legde tevens een basis voor de officiële verhoren die vermoedelijk al kort na januari 1984 kunnen beginnen Die verhoren zullen onder ede worden afgenomen, zij worden openbaar. De commissie zal nog knopen moeten doorhakken over de vraag welke terreinen de externe deskundigen nog aan een nader onderzoek zullen moeten onderwerpen. Finan cieel is dat mogelijk. „Er is geen reden om op dit moment de kamer te vragen om aanvullende middelen", aldus Van Dijk. De pers zal weliswaar geen inzage krijgen in de rappor ten van de commissie, maar dal kan u orden ondervan gen door 'briefings' waarin het kader, de rol van te ondervangen personen en de onderwerpen van de verho ren zal worden toegelicht. De bekende communicatiedeskundige Joan Hemels schreef een verhelderend boek over de dagbladpers in Nederland in de twintigste eeuw. Aanleiding voor deze studie vormde het jubileum van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers, de organisatie van krantenuit gevers die thans 75 jaar bestaat. Dit boek is meer dan de historie van een bedrijfstak, het is een cultuurgeschiedenis in optima forma. Hemels onder zoekt de spanningen die het leven van kranten begeleiden alsook de invloeden van maatschappelijke ontwikkelingen op de dagbladpers. Enerzqds vormen dagbladen een geestelijk goed. anderzijds worden zij als commercieel produkt vervaar digd. een boeiend spanningsveld, over de ontwikkeling waarvan Hemels opmerkelijke feiten weet te melden Een uitmuntend gedocumenteerd en geïllustreerd boek werk, dat de rol van het dagbladwezen in het maatschap pelijk bestel van Nederland toelicht. 336 pagina's, groot formaat 18x25 cm, ca, 200 afbeeldin gen, gebonden in stevige band De winkelprijs van het boek wordt f 49,50. Lezers van onze krant worden in de gelegenheid gesteld het boek te bestellen tegen de speciale voorintekenprijs van 30,- plus 6,75 verzendkosten. Wilt u van dit aanbod gebruik maken' Vult u dan een girokaart of bankoverschrijving in ten bedrage van 36,75 voor rekeningnummer 359300, ten name van uitg PZC B V. Middelburg, met de vermelding 1 exemplaar De krant in bedrijf Het boek wordt u dan bij verschijnen, begin december, zonder verdere kosten toegestuurd. U kunt, om u de verzendkosten te besparen, ook 30,- overmaken en het boek vanaf 8 december a s afhalen bij de balie van onze kantoren. MIDDELBURG - Het ministerie van WVC heeft het boerderijprojeef in het Thoolse Seherpenisse drie maanden respijt gegeven. Gelijktijdig heeft WVC de beslissing genomen om de capaciteit van het project te verlagen van vijftien naar elf plaatsen. Het hoofd van het bureau Zeeland van het ministerie, drs H. W. Hietkamp, heeft dit schriftelijk laten weten aan de Stichting Boederijprojecten in West-Brabant en Zeeland, gevestigd in Tholen. Omdat een gezinsvervangend tehuis nu eenmaal een minimumcapaciteit van tien plaatsen moet hebben, moet het boerderijproject de vier in Zeeuwsch-Vlaanderen benodigde plaatsen inleveren. De heer Hietkamp wijst er in zijn brief aan de stichting overigens op, dat de initiatiefnemers voor het boerderij project op 1 januari '84 -de datum tot wanneer het uitstel is verleend- aan alle door WVC gestelde voorwaarden moeten hebben voldaan. Enkele van deze ministeriele eisen zijn onder meer. dat de boerderij dan zal moeten zijn aangekocht, dat de financiering van het bedrijfsgedeelte, zowel wat betreft de investeringen als de exploi tatie, rond moet zijn en dat er schrifte lijke garantiebepalingen moeten zijn voor eventuele tekorten. Het boerderijproject bestaat, zoals gemeld, uit een werkgedeelte en een woongedeelte. De onderhandelingen over dit laatste zijn afgerond. Over het werkdeel moet nog een dekking A-orden gezocht van 67 000 gulden Op de boerderij zullen in de toekomst als alles volgens plan verloopt, volwassen geestelijk gehandicapten kunnen wo nen in een aangepaste agrarische leef- en werksfeer. Ter gelegenheid van de brief van de heer Hietkamp heeft het bestuur van de stichting iedereen opgeroepen 'mee te denken' over het verkrijgen van financiële bijdragen van particu lieren en het bedrijfsleven. BINNENKORT VERSCHIJNT: MIDDELBURG - De Middelburgse officier van justitie mr J. van Marion verzet zich met hand en tand tegen zogenaamde weekend-rijontzeggin gen'. „Dergelijke geclausuleerde ont zeggingen zijn volkomen oncontro leerbaar. daar ze niet op het rijbewijs aangetekend mogen worden. Zodra iemand buiten zijn woonplaats is loopt hij geen enkel risico als hij ondanks de ontzegging toch rijdt", zei hij dinsdag tijdens de zitting van de politierechter in de zaak van H. de B. uit Klaaswaal, die in mei met een promillage van 1.46 op de 's-Heeren- hoeksedijk in Borsele werd aange houden. De B. was amper twee maan den daarvoor veroordeeld voor een soortgelijk feit. De B. verklaarde zonder enige twijfel zijn baan te zullen kwijtraken als hem een rijontzegging zou worden opge legd Na zijn laatste verbaal voor rijden onder invloed heeft hij direct medische hulp gezocht voor zijn alco holprobleem. naar hij mededeelde met gunstig resultaat. Mr van Marion meende toch dat hij in De B 's geval niet onder een onvoorwaardelijke ont zegging uitkon hij eiste 1500 gulden boete, twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk en negen maanden ontzegging Politierechter mr H A. Witsiers had er MIDDELBURG - „De politici hebben geen vat meer op de kernwapenwedloop. Ze willen niet ionodig bewapenen, maar ze worden zonder het te weten gestuurd. Ze worden gestuurd door de militairen, door de wapenindustrie - die na de olie-industrie de grootste ter wereld is - door bureaucraten en door academici, van wie er dertig procent op de een of andere manier r;; bjj de bewapening is betrokken. Als de politici die druk naast zich neer zouden leggen, lorden ze niet meer herkozen. Daarom kan de enige tegendruk worden geleverd door de publieke opinie. Het publiek, het volk moet tegen die politici zeggen: 'Je wordt juist niet herkozen als je die kernkoppen ioél plaatst...'" Mft deze constatering beantwoordde prof Frank Bamaby uit Groot-Brit- unnie dinsdagavond de door hem zelf frstelde vraag hoe de mensheid toch a vredesnaam' in de huidige 'nu leair mess' Ckernwapenrotzooi') is [rechtgekomen. |?Wf Bamaby hield zijn toespraak in |i Ontmoetingskerk in Middelburg. |uar zo'n tweehonderd toehoorders hem luisterden De bijeenkomst met het oog op de landelijke instratie tegen de plaatsing van föeuwe kernwapens die zaterdag 29 titcber in Den Haag wordt gehouden, organiseerd door het Walchers Vre- iplatform. In dit platform werkt j groot aantal vredesgroepen, enke- fe politieke partijen en de vakbewe- ïg samen. Bromfietser(18) gewond bij aanrijding Goes KIES De 18-jarige bromfietser M. B. uit Oudelande is maandagmor- n licht gewond geraakt na een wijding met een personenauto op Kloetingseweg in Goes. De be unier van de auto. de 26-jarige J. van de V., uit Kamperland, had bij {inrijden van een inrit ter hoogte n het Sint Joannaziekenhuis ver teld B. voorrang te verlenen. Nadat Bamaby had geconstateerd dat het overleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in Geneve bijna zeker zal mislukken, ging hij in op de huidige voorraden aan kernkop pen. die beide supermachten tot nu toe hebben geproduceerd Zijn optel som leerde, dat de 50.000 kernwapens, die de wereld momenteel 'rijk' is, samen een explosieve kracht van zes tienduizend keer een miljoen TNT hebben. Het huidige arsenaal telt één miljoen keer de kracht van de bom die de Amerikanen in '45 op Hiroshima gooiden. Ter vergelijking voerde Bar- naby aan, dat de totale kracht van de in de tweede wereldoorlog gebruikte wapens 5 miljoen TNT bedroeg, tegen 16.000 miljoen aan huidige voorraden. Bamaby stelde, dat 'geen enkel rede lijk politiek, economisch of militair argument zulke waanzinnig grote voorraad rechtvaardigt' „Vroeger", zo zei Barnabv, „waren kernwapens bedoeld om de vijand af te schrikken. Ze stonden dan ook gericht op steden. Maar de nieuwe kernwapens zijn zó nauwkeurig, dat militaire objecten met de grootste accuratesse kunnen worden vernield. Nu kunnen ze worden gebruikt om aan te vallen, om te proberen een kernoorlog te winnen. Dat verlaagt de atoomdrempel, dat vergroot de kans op een nucleair conflict". In dit verband sprak hij van een 'dillem- ma': „Het verwoesten van steden is aan de ene kant moreel onaanvaard baar; het vernietigen van militaire complexen is anderzijds uiterst ge vaarlijk". De beste manier om uit dit dillemma te geraken vond Barnabv dan ook het afschaffen van alle kern bewapening. Nauwkeurig verhaalde Bamaby over de mogelijke oorzaken van he't ont staan van een derde nucleaire wereld oorlog. „Het kan ten eerste doodge woon opzet zijn. Verder kan een con ventioneel conflict uit de hand lopen, waarna kernwapens worden ingezet. Ook kunnen regeringen of regerings leiders krankzinnig worden. Wellicht kunnen ook terroristen de hand leg gen op een kernwapensysteem. Ver der kunnen regeringen bijzonder on verantwoord handelen. Tenslotte kan ook een machanische fout of een computerstoring nooit worden uitge sloten' Barnabv legde uit, dat de moderne kruisraketten vanuit de Ver enigde Staten binnen tien minuten naar de Sowjet-Unie kunnen vliegen. „Binnen die tien minuten moet dus worden uitgevonden of er ergens al dan niet sprake is van een computer storing. Die tijd is gewoonweg veel te kort Deze uiterst korte waarschu wingstijd is gekkenwerk.". Bamaby sloot dan ook niet uit dat een nucleai re oorlog kan ontstaan door een com- puterfout. Barnaby is, zoals gemeld, een tiental jaren directeur geweest van het Inter nationale Instituut voor Vredesvraag stukken (SIPRIi in Stockholm (S). Ook is hij als gasthoogleraar verbon den aan de Vrije Universiteit van Amsterdam Hij heeft ook een tweetal Nederlandstalige pubhkaties op zijn staan, te weten 'Vredeverwachtingen' en 'Defensie zonder kernwapens'. Vanuit die achtergrond vertelde hij zijn gehoor iets over de ontwikkeling van allerlei technische systemen, die momenteel door de grootmachten worden uitgeprobeerd Deze systemen, zoals anti-satelliet wapens. moeten ervoor zorgen, dat de bezitter ervan 'straffeloos' een eerste kernwapenaanval kan plegen. Barnaby zei te verwachten, dat deze systemen over tien tot vijftien jaar in de praktijk kunnen worden toege past. Omdat hij in het vormen van een massale druk van de publieke opinie de laatste strohalm ziet voor de redding van de mensheid, besloot Barnaby zijn toespraak dan ook met een oproep tot deelname aan de de monstratie van 29 oktober. ZAAMSLAG - Het echtpaar J. Oppe-Kaijser in Zaam- slag vierde dinsdag in besloten familiekring het zestigjarig huwelijksfeest. Namens het gemeentebe stuur van Terneuzen kwam wethouder A. Doorduyn het diamanten echtpaar de gelukwensen overbren gen. Van koningin Beatrix was er een felicitatietele gram. De heer Oppe - hij is 83 jaar en zijn vrouw 80 jaar - Is in Zaamslag vooral bekend geworden als PTT-besteller. In januari 1959 beèindigde hij zijn 40-jarig dienstver band bij de PTT. Beide echtelieden zijn geboren en getogen in Zaam slag. Alleen aan het begin van hun huwelijk hebben ze anderhalfjaar in Amsterdam gewoond. Daarna zijn ze voorgoed naar Zaamslag teruggekeerd. De heer Oppe is, al sinds 1958, nog steeds bi) de plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelmina- fonds betrokken. Het echtpaar heeft twee kinderen, vijf kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen VALKENISSE-De heer F Huvers, mede-eigenaar van het voormalige café- restaurant 'Westduin' in Kou- Cj dekerke, heeft voor de Raad van 55 State in Den Haag een schadever- u goeding van 766.749 gulden geëist van de gemeente Valkenisse. Hu- Z vers zegt door de gemeente zwaar Li t« zijn gedupeerd, omdat hem li twintig jaar lang is geweigerd uit- breldlngsplannen bij het café door y te voeren. Hij zou daarvan grote jij fteanctéle gevolgen hebben onder in vonden f De advocaat van de gemeente, mr JJ. v d Weel zegt dat het bedrag dat de heer Huvers claimt veel te boog is. Bovendien meent hij dat een els tot schadevergoeding hele maal niet ingewilligd kan worden, a omdat de wet op de ruimtelijke i cedenlng in 1970 is ingesteld en de schadeclaim van de heer Huvers al van vóór 1970 geldt. Verder ligt op !j het terrein van de voormalige café- t! fgenaar een bestemming in de a vorm van een hotel-uitbreiding. r! De heer Huvers had een hotel kunnen bouwen, maar daarvoor beeft hij geen toestemming ge waagd. Hij wilde bungalows bou wen en daar was geen bestem mingsplan voor" aldus v.d. Weel. In de jaren zestig vroeg de heer Huvers toestemming aan voor uit breiding, samen met zijn inmid dels overleden broer. De gemeente verwierp de plannen echter, omdat. yt er op de grond ook nog een be- 'x stemming lag voor het versterken ia van de duinen om te komen tot een 11 betere zeewering. In 1981 werd •j Hl» bestemming echter opgege- ven. Toen mocht er gebouwd wor- jj den. maar de heer Hubers voelde ach te oud om zijn plannen nog door te voeren en verkocht het café. Inmiddels wordt op die plaats bet nieuwe Westduin Budgetmotel gebouwd. Mr J vd Wijst, advocaat van de f °ter Huvers, zegt dat de zaak jj; moeilijk ligt, omdat in dc jaren jl «stig veel onderlinge afspraken .0' 'Ussen de gemeente en de gebroe- ""O Huvers niet schriftelijk zijn vastgelegd, maar mondeling over- een zijn gekomen. Volgens de ad- 5 vocaal is de kans groot dat er, ,i Mien de lange tijd, dat de kwes- il' 'ie al speelt, binnen drie maanden uitspraak van de Kroon is te verwachten. OFFICIER VAN JUSTITIE: duidelijk problemen mee om tot een uitspraak te komen Hij wist De B. toch een intrekking van het rijbewijs te besparen door het accent meer op de andere onderdelen van de straf te leggen. 2000 gulden boete, twee we ken gevangenisstraf waarvan één week voorwaardelijk en negen maan den rijontzegging voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Ook ging hij niet over tot de tenuitvoerlegging van een voorwaardelijke rijontzeg ging die De B bij zijn vorige veroorde ling kreeg, maar verlengde de proef tijd daarvan tot drie jaar De uit Delft afkomstige H. A. M. H kreeg twee weken gevangenisstraf voor het rijden tijdens een ontzegging. De politierechter het zich met ver murwen om van de eis af te wijken door het pleidooi van raadsman mr F K. Wieland, die erop wees dat H al veel ongerief van zijn rijontzeggingen had ondervonden, daar zijn rijbewijs tijdens de intrekking verlopen was Hij moest daarom opnieuw examen doen, waardoor het nog eens drie maanden duurde voordat H. weer legaal de weg op kon met zijn auto. Ook voor zijn vrachtwagenrijbewijs moest hij opnieuw lessen nemen en examen doen. Molukse culturele avond Oost-Souburg OOST-SOUBURG - Het Documenta tiecentrum Molukkers in Oost-Sou burg houdt zaterdag 22 oktober een culturele avond in De Zwaan in Oost- Souburg. Op het programma staat onder meer een optreden van het strijdkoor Me- rantau. Ook de Maluku Session Band, en het Links Kollektief Walcheren treden op. Er is een fototentoonstel ling over de Molukken en er worden dansen uitgevoerd. Voorts zal een klankbeeld worden verzorgd over de visserij op de eilanden Verder zijn er informatiestands en kraampjes voor de inwendige mens De culturele avond begint om 20.00 uur. Propaganda-avond van het NIVON TERNEUZEN Het NIVON. het Ne derlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk. houdt donderdag 27 oktober om 19.30 urn- een propaganda-dia-avond in de St.- Willibrordschool aan de Begonia straat in Terneuzen Er worden dia's vertoond van Nederlandse en buiten landse natuurvriendenhuizen en kam peerterreinen De bijeenkomst, die wordt georganiseerd door de NIVON- afdeling Goes, staat open voor zowel leden als met-leden De Goese NI- VON-afdeling bestaat sinds 1968 en telt circa 200 leden. Het werkgebied omvat de Bevelanden. Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen. Muziekconcours KNF Middelburg MIDDELBURG - In de concert- en gehoorzaal in Middelburg wordt za terdag 29 oktober een nationaal fede ratief muziekconcours gehouden, georganiseerd door de 'Zeeuwse Bond' KNF (Koninklijke Nederland se Federatie van Muziekverenigin gen). Aan dit concertconcours nemen een tiental Zeeuwse muziekgezelschap pen deel. alsmede een korps uit Klun- dert. Rockanje en Slikkerveer. Er wordt opgetreden in de introductie- afdeling, de derde, tweede, eerste, ere- en vaandelafdeling De muzikale pres taties worden besoordeeld door een jury bestaande uit P C Stalmeler ivoorzitter), J.P. Laro en H.W A.C. Wam as Het concours in Middelburg begint 's morgens om 10 00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15