ZEELAND" Grote vertragingen bij veerdiensten verwacht Meerderheid tegen kerncentrales Éb^iiöf Commissieleden steunden kritiek op wethouder wél Dertig meter antenne Breskens neergehaald AND A AG BEGIN STIPTHEIDSACTIES PAGINA 13 WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'uurder Th. Jacobs van de ambtenarenbond ABVA KABO op het i Vlissingen Acties ook gericht tegen personeelsbeleid bij de BRESKENS Dc inwoners van Breskens die aangesloten zijn op het centrale antennesysteem van de Algemene Woningbouwvereniging 'West- Zeeuwsch-Vlaanderen' zijn dinsdagmiddag enige tijd verstoken geweest van ontvangst via radio en televisie. Via de Hilversumse zenders kwam enkel een ruis door. Oorzaak van de storing was het neerhalen van de op 34 meter hoogte staande antenne die achter het dienstencentrum 'Goedertijt' staat. Door de harde wind in het afgelopen weekeinde scheurde een staander m het middenstuk van de toren waarop de antenne staat De toren werd tijdelijk met tuidraden vastgemaakt en dinsdagmiddag werd met behulp van een hoogwerker het middenbovenstuk' van de toren naar beneden gehaald Het onderste stuk is blijven staan en daarop is de antenne nu geplaatst De ontvangst van de Nederlandse en Belgische televisiezenders ging voor de 670 kabelabonnees gepaard met nogal wat ongemak Het beeld had veel 'sneeuw' VLISSINGEN - Automobilisten die vandaag - woensdag - gebruik maken van de veerdiensten iter de Westerschelde moeten rekening houden met ernstige vertragingen. De stiptheidsac- lesvan het personeel van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) tegen de voorgenomen orting op de ambtenarensalarissen beginnen vanochtend vroeg en duren voort tot onderdagavond. Verwacht wordt dat vooral op de veerdienst Vlissingen-Breskens grote trtragingen zullen ontstaan. De stagnatie zal het grootst zijn tijdens de spitsuren. Volgens üstrictsbestuurder Th. Jacobs van de FNV-ambtenarenbond ABVA/KABO kan het opont- oud tijdens de spitsuren oplopen tot één a anderhalf uur. fcambtenarenbonden houden er ern- s rekening mee. dat veel automobi- ten zullen proberen de veerdiensten ontwijken door een alternatieve ute na Antwerpen te kiezen. In •band daarmee zal een beroep wor- i gedaan op het douane-personeel de grensovergang Putten om zich idair te verklaren met de acties bij ïPSD. Die solidariteit zal dan even- auvia stiptheidsacties bij de grens- Kt gestalte moeten krijgen. actiebereidheid bij het PSD-perso- el ls groot. Volgens districtsbe- ;urder Jacobs zal niet alleen het il en bootpersoneel maar ook het Wtoorpersoneel aan de actie mee- De stiptheidsactie is in hoofd- iak gericht tegen de plannen om op ambtenarensalarissen te bezuini- in Maar, zegt Jacobs, er zit de SD-werknemers nog veel meer rars. Onder de PSD-werknemers be- üat al geruime tijd onvrede over een tort aan personeel bij de veerdien- Daardoor is - zegt Jacobs - niet leen de dienstverlening maar ook a goed personeelsbeleid in de knel tomen. Volgens de vakbondsbe- jurder is dat tekort onder meer itstaan doordat het personeelsbe- ind geen gelijke tred heeft gehou- s met de stijging van het ver- Krsaanbod Volgens Jacobs zouden enkele tientallen personeelsleden cgetrokken moeten worden om uit problemen te komen, or het tekort aan personeel, aldus robs, worden PSD-werknemers ak gedwongen extra diensten te En het blijkt in de praktijk ;*ei onmogelijk om die extra uren mie tijd gecompenseerd te krijgen. het opnemen van vakantiedagen mt problemen op. Het is voor de SD-werknemers vaak niet mogelijk a vakanties op te nemen m een triode die hen het beste uitkomt. Als volg van het personeelsgebrek en daaruit voortvloeiende spanningen bij de PSD sprake van een hoog tocverzuim, aldus de districtsbe- uurder. (klachtenlijst is nog langer: vacatu- worden lang niet altijd automa- :hopgevuld, de kansen op bevorde ren bij de PSD zijn gering. I enkele jaren geleden is het gebrek •o voldoende personeel aangekaart. iar, zegt Jacobs, we zijn daar nog (eds niet veel verder meer mee tomen. „Het provincie bestuur nikt begrijpend als het probleem aan 'orde wordt gesteld, maar verwijst *>r naar het ministerie van verkeer i waterstaat. En daar wordt simpel- r gezegd: we hebben geen geld". Jacobs is het duidelijk dat deze situatie niet veel langer kan en mag voortduren; als het ministerie van verkeer en waterstaat niet be reid is om meer geld uit te trekken voor een versterking van het perso neelsbestand. dan zal de provincie zelf enige ruimte op de begroting moeten maken, redeneert de vak bondsbestuurder. „De werknemers van de PSD hebben recht op een personeelsbeleid zoals dat bij iedere provinciale dienst wordt gevoerd. En als de rijksbijdrage niet toereikend is, dan moet politiek Zeeland daar de consequenties uit trekken". Zoals dinsdag gemeld, heeft het dis trict Zeeland van de Federatie Neder landse Vakbeweging uitkeringsge rechtigden opgeroepen om zich bij de acties van het. veerdienst-personeel aan te sluiten Er zijn voor vandaag manifestaties gepland op de veerplei- nen m Breskens, Vlissingen Kruinin- gen en Perkpolder. Hoeveel uitke ringstrekkers aan die oproep gehoor zullen geven, was gisteren nog met duidelijk Maar districtsbestuurder M L Strous van de FNV-Zeeland rekent op minimaal honderd uitke ringsgerechtigden. De ambtenarenbonden hebben het personeel van de provinciale griffie, rijkswaterstaat en de provinciale pla nologische dienst opgeroepen donder dagmiddag om kwart over twaalf mee te doen aan een manifestatie op het veerplem in Vlissingen ook al weer ter ondersteuning van de PSD-acties. Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen in Zeeland heeft zich dinsdag min of meer afzijdig gehou den van de landelijke stiptheidsac ties van het spoorwegpersoneel. Maar de Zeeuwse NS-ers hoefden ook eigenlijk nauwelijks in actie te ko men. Want als gevolg van acties elders in het land raakte het spoor wegverkeer in Zeeland toch al enigs zins ontregeld. Een woordvoerder van de verkeers dienst van de Nederlandse Spoorwe gen in Roosendaal meldde dat het treinverkeer in Zeeland te kampen had met vertragingen die varieerden van tien tot twintig minuten De ambtenarenbonden hebben dins dag in Tilburg overleg gevoerd over eventuele acties bij het douaneperso neel. Districtsbestuurder J. van de Voorde van de CFO (CNV-bond voor overheid, gezondheid, welzijn en so ciale werkvoorziening) zei gister avond desgevraagd dat de actiebe reidheid onder het douanepersoneel groot is. Maar hij verwachtte niet dat het in Zeeland voor 2 november tot acties van het douanepersoneel zal komen. VLISSINGEN - Een rijdende kraan met een hefvermogen van 50 ton heeft dinsdag de houten viskotter Karolina B uit het water getakeld in de eerste Bin nenhaven van Vlissingen. Van daag (woensdag) wordt naar verwachting de stalen open vlet boven water gehaald, die het afgelopen weekeinde samen met het vissersschip is gezon ken. Vermoedelijk zijn beide schepen in de storm van afgelopen week einde gezonken. De vlet lag afge meerd aan de kotter en heeft het vissersschip waarschijnlijk mee getrokken De bedoeling was ei genlijk beide schepen dinsdag al te lichten. Daarvoor waren twee mobiele kranen met elk een hef vermogen van negen ton en een gezamenlijk hefvermogen van ongeveer vijftien ton besteld. De kraanmachinist vond dat echter niet voldoende om het karwei te klaren. Daarop werd een kraan met een hefvermogen van vijftig ton van de firma Jac Goud bv uit Waarde ingeschakeld. Deze slaagde erin de kotter in het begin van de avond boven water te krijgen. Het vissersschip is gebouwd in 1949 en ongeveer vijftien meter lang Het heeft voorheen dienst gedaan als de VI 17 en de Tm 22 Eigenaar Ch. Boel uit Vlissingen is met verze kerd De stalen vlet BZ 1 i Bergen op Zoom 11 is ongeveer negen meter lang en bleek onder de kotter te liggen De eigenaren daarvan zijn wel verzekerd. Het rariischip 'Schorpioen' vorig Jaar zomer bij aankomst in Vlissingen, VLISSINGEN Oud-marinemensen, die ruim zestig bij die zich al op 14-jange leeftijd als matroos aanmeld- jaar geleden hun loopbaan bij de Koninklijke Marine op het toenmalige ramschip 'De Schorpioen' begon nen, houden op woensdag en donderdag 26 en 27 oktober een reünie in hotel-cafe-restaurant 'De Schor pioen' in Vlissingen. Ze worden bij hun aankomst in het Vlissingsc stadhuis ontvangen door burgemeester Th. J. Westerhout en marinecommandant kapitein ter zee J. van der Water. De zogenaamde 'Jongens van de Schorpioen' waren in de periode 1921 tot en met 1927 matrozen op het voormalige marineschip. Tijdens het verblijf in Vlissingen brengen de oud marinemensen natuurlijk een bezoek aan hun oude schip De Schorpioen ligt nu als toekomstig museum schip in de binnenhaven van Vlissingen. maar in 1921 lag het afgemeerd in Gorkum De stichting Ramschip Schorpioen wil met de reünie de mensen, van wie sommigen inmiddels hoogbejaard zijn iPiet van Goe deren uit Vlissingen is met zijn 84 jaar de oudste deelnemer) nog een keer de gelegenheid geven terug te keren naar de plaats waar ze hun loopbaan zijn begonnen Daarbij kunnen dan de nodige herinnerin gen uit het verleden worden opgehaald. Er zijn mensen den. Bij hun aankomst in het stadhuis worden 'De Jongens van de Schorpioen' muzikaal onthaald door Het Souburgs Mannenkoor. Het koor heeft voor deze gelegenheid het Schorpioenlied van zanger compo nist Koos Speenhof ingestudeerd. Ook de 'Oud Tam boers en Pijpers van het Contact oud-Mariniers' uit Rotterdam spelen bij de officiële ontvangst dit roem ruchte lied. Tijdens het bezoek aan De Schorpioen' zal bovendien de muziekgroep 'Achterste Veuren' uit Vlissingen het lied nog eens brengen. Van uitvoerin gen van het Souburgs Mannenkoor en de Tamboers en Pijpers is inmiddels een cassetteband gemaakt. Na het bezoek aan 'De Schorpioen' volgt, een rondrit vanaf de Binnenhaven. Via Ritthem gaat het gezel schap naar Middelburg. Via Veere, Oostkapelle. Dom burg en Zoutelande komt men uiteindelijk weer in hotel 'De Schorpioen' Het programma wordt dan om 20 30 uur gevolgd door een amusementsen gezellig- heidsavond Daarbij treedt weer het Souburg Mannen koor op OOSTBURGSE RVD A-RA A DSL If): OOSTBURG De kritiek van het Oostburgse commissielid J. Wielakker (PvdA) op het functioneren van commissievoorzit ter A. de Feijter (CDA) was wel degelijk onderschreven door K. F. Malcorps (VVD) en D. Buysse (D T). Dat heeft Wielakker dinsdag benadrukt. Maandagavond distantieerde commissielid Buysse zich van de brief, waarin wethouder De Feijter wordt beschuldigd van het 'bewust achterhouden van informatie'. Ook VVD-commissielid Malcorps nam er afstand van. Daarmee wordt de indruk gewekt dat Wielakker de brief aan De Feijter op eigen houtje heeft geschreven en de namen van zijn twee collega-commis sieleden onheus heeft gebruikt Niets is minder waar. benadrukte het PvdA- raadslid dinsdag. Twee vrouwen in Middelburg van tasjes beroofd MIDDELBURG Onbekenden heb ben dinsdagavond in Middelburg twee dames van hun tassen beroofd. Omstreeks half zeven ontfutselden twee jongens op een bromfiets me vrouw A. S. uit Dusseldorf (BRD) haar tas. Dal gebeurde in de Lange Delft, waar de vrouw met haar man liep te wandelen. In de bordeaux rode schoudertas bevond zich 600 DM, twee rijbewijzen en enkele per soonlijke papieren. De twee jongens, getooid met een witte en een zwarte mtegraalhelm. naderden het echtpaar van achteren. Nadat ze de tas in hun bezit hadden, vluchtten ze per brommer door de Sint Janstraat Een kleine twee uur later werd me vrouw W R de dupe van twee tasjes rovers Zij sloegen hun slag in de Adelaarstraat in de Breewuk in Mid delburg Eén van de jongens liep op mevrouw R toe. graaide haar tas weg en sprong achterop een gereedstaan de brommer. In beide gevallen vraagt de gemeehtepolitie van Middelburg getuigen zich te melden op het politie bureau. telefoon 01180-27251. „Eerst heb ik contact opgenomen met Buysse en Malcorps waarin ze ak koord gingen met het opstellen van een brief Die heb ik vrijdag in con cept voorgelegd. Malcorps en Buysse waren het met de inhoud eens Dus heb ik de brief precies zo uitgetikt en op de bus gedaan. Ik heb niet het gevoel dat ik iets fout heb gedaan zegt Wielakker in een reactie De Feijter was maandag onaange naam getroffen door de beschuldigin gen Wielakker vroeg namens Mal corps en Buysse een extra punt op de agenda voor de eerstkomende verga dering van de commissie openbare werken om de mededelingen' van wethouder De Feijter aan de orde te stellen. Ze beschuldigen hem van het achterhouden van informatie in de vergaderingen van de commissie, ter wijl diezelfde informatie enkele dagen later wel in de kranten is terug te vinden. Wielakker vermoedt dat de proble men zijn ontstaan door het openbaar maken van de brief „Ze zullen het vervelend vinden dat dit in de kran ten is gekomen. Brieven aan het colle ge maken wij altijd openbaar Dat hadden ze kunnen weten", zegt Wiel akker. Over de inhoud van de brief zegt hij. „In de commissie is dit al langere tijd een punt van aandacht Het is ai eerder aan de orde geweest" De PvdA-er benadrukt dat hij zijn fractie aan zijn kant heeft. De VVD-er Malcorps is het wel eens met de inhoud van de brief, maar vindt dat het openbaar maken ervan 'te ver gaand' was. „Dal hadden we niet afgesproken", zegt hij. „We zouden de brief in de commissie aan de orde stellen. Nu komt het allemaal wat zwaarder over". AI geruime tijd was er, in dat S&in in Brouwershaven over gesproken: tantje Mientje ver vacht een baby Natuurlijk was Ans, een deer ne van vijf, buitengewoon be langstellend. Ze won waar mo gelijk inlichtingen in en toon ee zich optimistisch over de vooruitzichten. Somberheid maakte zich van "aar meester, toen haar de nelding gewerd, dat tantje Mentje was afgereisd naar het üekenhuis in Zierikzee. „Die is niet thuis als de baby "omt", stelde ze met eenfrons- Ie in het voorhoofd vast. DEN HAAG iGPDlEen grote meer derheid van de bevolking kant zich tegen de bouw van nieuwe kerncen trales. Dit zou zijn gebleken uit een schriftelijke enquête onder 2500 Ne derlanders, die de stuurgroep Brede Maatschappelijke Discussie heeft ge houden. Ook zou een meerderheid geporteerd zijn voor het sluiten van de bestaande kerncentrales in Bors- sele en Dodewaard. Deze enquête, waarin ook meningen zijn weergegeven over de toekomstige gestalte van het Nederlandse energie beleid, wordt verbonden aan het eind rapport van de Brede Maatschappelij ke Discussie, dat in november ver schijnt. NCRV's „Hier en Nu" (radio.) maakte gisteren melding van deze uitslagen. Van de kant van de stuurgroep kon bevestiging noch ontkenning van dit bericht worden gegeven Stuurgroep lid prof. Van Putfen: „Er zijn veel instrumenten gebruikt om meningen te peilen en daaruit komen velerlei uitslagen Het is niet juist daaruit een detail te nemen, zoals hier i delijk is gedaan Ik kan niet zeggen of het juist dan wel onjuist is. Men moet straks het geheel maar zien. eerder brengen we niets naar buiten". Begin dit jaar verscheen het rapport over de kwestie van de eventuele, sluiting yan de beide kerncentrales. De daartoe ingestelde commissie- Beek berekende dat sluiting tussen de 1.6 en 6 miljard gulden zou moeten kosten. Onder meer uit de anti-kernenergie- I groeperingen zijn deze bedragen be streden; de Milieufederatie Gronin gen kwam tot een positief saldo van 200 miljoen gulden. Inbrekers stalen sieraden uit woning MIDDELBURG Bij een inbraak in een woning aan de Frans Duwaert- straat in de Middelburgse wijk Kla- renbeek hebben inbrekers maandag een aantal sieraden met nog onbe kende waarde buitgemaakt. Ze kwa men de woning van A. O. binnen door een aluminium deur aan de achter kant van het huis te forceren. Bejaard echtpaar IJzendijke onwel door kolendamp IJZENDIJKE De heer en mevrouw De R., beiden zeven- lig jaar oud en wonend aan de Scherpheuvelseweg in IJzen dijke. zijn in de nacht van maandag op dinsdag onwel geworden door een teveel aan koolmonoxvde in hun huis. Het echtpaar had een kolen- kachel in de kamer maandag avond aangestoken. De rook kw am de kamer binnen, door dat de afvoerpijp een prop kranten zat. Mevrouw De R. viel eerst flauw. Haar man belde daar op omstreeks drie uur dins dagmorgen dokter H. F. M. van der Pas. Toen de huisarts ter plaatse kwam was ook de heer De R. flauwgevallen. Het echtpaar werd niet een ambu lance naar het Sint Antonius- ziekenhuis in Oostburg ver voerd, w aar ze bij kennis wer den gebracht. De toestand van het echtpaar is nu goed en zij hebben geen nadelige gevol gen ondervonden. De arts had intussen de brandweer van IJzendijke gealarmeerd die de schoorsteen onderzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13