Dumping vliegas in bouwput Oosterschelde uitgesloten Vaart achter wooneenheden in gereformeerde kerk Oostkapelle VAARDIGHEID EN GEZELLIGHEID Isolerend tapijt? Kennismakingscursus antroposofie Cadzand Kraakactie zorgt voor opschudding in Zierikzee VOORZITTER STUURGROEP OOSTERSCHELDE: Israëldag in Middelburg Nieuwe sleper Zie je het Wolmerk, ben je zeker. %N! iilNSDAG 18 OKTOBER 1983 v pzoy 15 rIKZEE Een huurwoning in de Zierikzeese De Huijbertstraat is enige gekraakt geweest. De huurster was vorige week naar een andere woning ftrokken en kwam maandag tijdens een laatste bezoekje tot de ontdekking iiécn van de bovenburen in haar vorige huis meubilair had geplaatst, «dat zij daardoor de woning niet in de vereiste staat kon overdragen aan ^woningbouwvereniging Beter Wonen besloot zij de spullen van de ander n te plaatsen, dat aanleiding gaf tot enige commotie onder de bewoners ["met de 'kraker' J. van de V. e had zijn actie ondernomen uit gelegen flat. De rijkspolitie maakte enoegen over zijn huidige woning, een praatje met de man. En dat K9 boven de vrijgekomen woning leverde volgens een woordvoerder van de politie weimg problemen op want de 'kraker' verklaarde zich uiteinde lijk bereid zijn spullen maar weer m eigen huis onder te brengen. Er was best met de man te praten, aldus de politie Directeur ing Ph. H van Doorne sig naleerde desgevraagd toenemende problemen voor woningzoekenden op Schouwen-Duiveland. De tijdelijke kraakactie in de De Huijbertstraat Overigens onderstreepte hij dat bij de toewijzing van een bepaalde woning er altijd wel woningzoekenden teleur gesteld zijn ..De flatbewoner uit de De Huijbertstraat wilde erg graag de vrijgekomen benedenwoning. Maar dat huis was op medische indicatie toegewezen aan een bejaard echtpaar uit dezelfde straat En daar valt niets op aan te merken aldus van Doome MIDDELBURG - Er kan geen sprake van zijn, dat de bouwput Schaar in de monding van de Oosterschelde wordt gebruikt voor de dumping van vliegas, dat vrijkomt als in Borssele een lolcngestookte electriciteitscentrale staat. Een dergelijke opslag is volkomen in strijd met het voor de Oosterschelde uitgestippelde beleid. Dat zei gedeputeerde mr. J. P. Boersma, voorzitter van de Stuurgroep Oosterschelde, maandag desgevraagd over de discussie, die de laatste tijd over de opslag van het vliegas in de Oosterscheldemonding wordt gevoerd. De heer Boersma benadrukte, dat Mangen van natuur en milieu voorop bij het beleid, dat voor de Oosterschelde wordt gevoerd. Een 1 belang is dat van de visserij jndaarna worden andere maatschap pelijke belangen afgewogen. De dum- a ping van vliegas kan daarbij naar het cordeel van de voorzitter van de Rüurgroep volstrekt niet aan de orde 5 tomen 2 te coördinatiegroep Oosterschelde. et net studiemateriaal voorbereidt rc: het dagelijks bestuur van de ïurgroep Oosterschelde heeft ge- -1-.me tijd geleden al in een rapporta- j, pmeegedeeld, dat er een studie over opslag van vliegas was. De coördi natiegroep adviseerde over de zaak meenten rond de Oosterschelde en de negatief aan het dagelijks bestuur van departementen van verkeer en water de Stuurgroep Oosterschelde, waarin staat en van landbouw en visserij zijn de provincie, twee leden van de ge- vertegenwoordigd. Het dagelijks be- Provinciale studiedag «er werkloosheid plattelandsvrouwen ii Middelburg 3 MIDDELBURG - De afdeling Zeeland m de Nederlandse Bond van Platte- Ddsvrouwen houdt dinsdag 1 no- rober een provinciale studiedag in Concert- en Gehoorzaal in Middel- er brj, Deze bijeenkomst begint om 1LW uur en duurt tot 16.00 uur. Het nderwerp van deze studiedag is Werkloosheid en wij', e bijeenkomst wordt om 10.00 uur Mpend door mevrouw J. C. Nijssen- Smner, waarna mevrouw J. L. Nie- Mntsverdriet-Leenheer, burgemees- kr van Westerschouwen, een ïnlei- ig houdt. Aansluitend kunnen de igen vragen stellen, waarna de wr A. H. Coomans, secretaris van de Zeeuwse stuurgroep werkloosheid, ten Inleiding houdt. Hierover kunnen ■naafloop weer vragen gesteld worden. Vervolgens wordt de film 'Mensen- wk' vertoond. Daarna worden de unwezige dames ingedeeld in discus- nepen 12 30 uur tot 13.30 uur is er een üchpauze Daarna kan in de groe- gediscussieerd worden. Er kun- vragen gesteld worden aan een bum bestaande uit mevrouw A. van BZwaart i beleidsmedewerkster vnl- hiseneneducatie en bibiiotheek- a 'tik in Zeeland), burgemeester me- »uw Niemantsverdriet en de heer 'tomans. CADZAND Met ruim dertig deel nemers is het Zeeuws Studiecentrum voor Antroposofie maandag begon nen aan een introductieweek over antropofosie in vormingscentrum 'Hedenesse' in Cadzand. De week is bestemd voor belangstellenden die nog niet veel van deze levensleer weten. Volgens de Terneuzenaar M. de Meijer die in de voorbereidings groep zal en nu de kennismakings- week begeleidt, voldoen de cursisten vrijwel zonder uitzondering aan die voorwaarde. „Het zijn voornamelijk mensen die er nauwelijks iets van weten, soms al leen de naam wel eens gehoord heb ben of iemand kennen die er wel mee bezig is. Allemaal beginners dus" De kennismakingsweek ging 's middags van start. Na een welkomstwoord van M. de Meijer werd een inleidende lezing gehouden over doel en achter gronden van de antroposofie: een le vensleer die werd uitgewerkt door R. Sterner en die probeert het verband te leggen tussen de 'waarneembare za ken' van alledag en hun diepere, geestelijke oorsprong. De deelnemers verdeelden zich daar na over drie werkgroepen. 'Milieu richtte zich op het opnieuw leren waarnemen van natuurverschijnse len, de werkgroep 'cultuur' richtte zich meer op de wijze van waarnemen en de kunstuitingen daarvan door de eeuwen heen, terwijl de werkgroep 'sociale vraagstukken' zich bezighield met huidige omstandigheden en waarnemingsvormen. Maandagavond was er een voordracht in Hedenesse. Vandaag (dinsdag) wordt het pro gramma voortgezet, 's Avonds is er opnieuw een lezing, die voor iedereen toegankelijk is. Ook donderdag staat er een openbare lezing op het programma. Woensdag avond geeft het studiecentrum voor antroposofie een uitvoering van 'eu- rythmie' antroposofische bewe gingskunst in gebouw 'Het Zwin' in Cadzand-dorp Ook dat is voor ieder een toegankelijk Eurythmie is zowel een kunstvorm als een therapie en wordt ook als zodanig gebruikt. De lezingen en de 'eurvthmie'-uitvoering beginnen steeds om 20.00 uur. De kennisma kingsweek duurt tot en met vrijdag. stuur oordeelde, dat zelfs als dat vrijwel zonder risico zou kunnen, het storten van vliegas zo zou indruisen tegen de doelstellingen, die voor de Oosterschelde zijn bepaald, dat aan de zaak verder geen aandacht hoefde te worden besteed De heer Boersma nu: ,.We dachten dat daarmee het probleem van tafel was en het moet van tafel blijven". De KEMA, de PZEM en de Rijkswa terstaat hebben intussen wel een studie over de mogelijke dumping gemaakt. Daarover zegt de heer Boersma: „Dat daar door iemand, die met een afvalprobleem zit, eens naar gekeken worden, is te begrijpen. Maar het was mij liever geweest als men eerst bij de Stuurgroep Ooster schelde te biecht was gegaan. Men zou dan te horen hebben gekregen, dat de bouwput in geen geval als dumpplaats kan worden benut. Dat zou. afgezien van de vraag of het zonder risico kan. emoliooneel zo slecht liggen. Zoiets is niet duidelijk te maken". Volgens de heer Boersma heeft de Stuurgroep Oosterschelde zonder meer de mogelijkheid om te voorko men, dat in strijd met het uitgestip pelde beleid wordt gehandeld. „Er is een duidelijke afspraak, dat geen en kele deelnemer een beleid voert, dat in strijd is met het beleidsplan voor de Oosterschelde. ook niet als men denkt dat het wel kan. Ik stel vast, dat het hele denkbeeld van de dumping niet getuigt van veel realiteitszin" 0 MIDDELBURG - De Zeeuwse werk- PMp Steun aan Israel houdt mor- Bn, woensdag 19 oktober een Israel- "in de Middelburgse Schouwburg, duurt van tien tot tien uur. Er -ï «ordt een verzameling Israëlische sl Jrodukten aangeboden, die varieert u vruchten en groenten tot koel- lutdozen en bestek. De artikelen ^nen respectievelijk geproefd en [docht worden. Dok enkele vrijwilligersorganisaties te met stands aanwezig Dat zijn het Israëlische Rode Kruis i Magen «*id Adomi. het Joods Nationaal °nds dat informatie geeft over het ontwikkelingswerk in Israël en de Ioniserende werkgroep De verkoop on de produkten gebeurt veelal ten We van een goed doel zoals bijvoor- «ld de Inrichting van een gemeen- mapsruimte voor een bejaardente- o» bij Tel Aviv. S( LAvonds om acht uur wordi de "kklng gehouden van een loterij harvoor de afgelopen maanden loten M verkocht. Verder kunnen bezoe- -■ kennismaken met typisch Israe- "l™ hapjes, zowel zoet als hartig. VLISSINGEN De vloot van de Nieuioe Vlissingse Sleepdienst is uitgebreid met een sleepboot, door de overname van de BreedbankDit schip behoorde tot voor kort bij de vloot van de Nieuwe Rotterdamse Sleepdienst, evenals de NVS een dochtermaatschappij van Smil Interna tionale bv in Rotterdam. In verband met de groeiende vraag naar sterkere slepers in het uitgebreide Vlissingse havengebied zijn de laatste jaren verschillende NRS-boten naar de NVS 'verhuisd' Begin februari kwam de nieuwe sleepboot 'Ohvierssen' de NVS-vloot versterken met een vermogen van 3000 pk De Breedbank heeft twee motoren met een gezamenlijk vermogen van 28n0 pk. is ruim 33 meter lang en 9.5 meter breed en heeft een grote wendbaarheid. Door de opstelling van de schroeven is het gevaar van kenteren tijdens een actie vrijwel uitgesloten. De Breedbank heeft een sleeplier met een trommelcapaciteit van 200 meter. Het schip iverd in '69 gebouwd. mm De 'Breedbank' in de 'huiskleuren' van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst. GS: bijna 66 mille subsidie stichting Jeugd onder dak MIDDELBURG - Wat Gedeputeerde Staten van Zeeland betreft kan de Stichting Jeugd onder dak rekenen op een subsidie van 63.800,- voor hel volgend jaar. Jeugd onder dak is een centrale voor pleeggezinnen die Zuid-Holland en Zeeland bestrijkt. Het voorstel wordt behandelt tijdens de Statenvergadering van vrijdag 16 december. In dezelfde vergadering komt een voorstel aan de orde de begroting 1984 van de Stichting Federatieve Provin ciale Bibliotheekcentrale Zeeland goed te keuren en hiervoor een pro vinciale bijdrage ter beschikking te stellen van 190 127.- GS verbinden hieraan wel de voorwaarde dat de Bibliotheekcentrale een herziene be groting indient wanneer bekend is hoe de definitieve bezuinigingen op de rijksbijdrage er uit gaan zien Bijeenkomst SR V MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Reis Vereniging (NRV) houdt woensdag een bijeen komst in 'De Schakel' in Middelburg. De heer J. Kampman uit Vlissingen vertoont dan zijn zelf gemaakte films over Rothenburg. Dordogne. Bretag- ne en Rome De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De benedenzaal in de Prins van Oranje in Goes is maandagmiddag goed gevuld. De tientallen tafels, die over de gehele ruimte zijn neergezet, zijn vrijwel allemaal bezet. In het midden van de zaal staan de attributen waar het die middag om gaat: twee biertappen. Want dat hebben de aanwezigen gemeen. Ze weten hoe met bier omgesprongen moet worden. Hoe het brouwsel op juiste wijze gelapt, geschonken en vervolgens geserveerd dient te worden. Maar zelfs tussen deze kenners is een onderscheid te maken. En daarvoor hebben ze zich op een maandagmiddag in het Goese zalencentrum verzameld. Voor de provin ciale biertapwedstrijden, georganiseerd door het Centraal Brouwerij Kantoor iCBKi in Amsterdam. Met als uiteindelijk doel deelname aan de nationale biertapwedstrijden, die het CBK II januari 1984 houdt tijdens de Horecavabeurs in Amsterdam. Om halfdrie. een half uur na het kijkt een jury (zeker bij het begin afgesproken tijdstip, worden de van de wedstrijden) scherp toe wedstrijden aangekondigd. In het kort krijgen de aanwezigen een uit leg. Gespeeld wordt in drie termij nen: een voorronde, een selectieron de en de finale. Drievoudig natio naal kampioen Jan Holterman, Test Wat is nu het nut van deze biertap wedstrijden? Gaat het om een ge zellig onderonsje, uitsluitend be geeft een demonstratie. Hij is niet doeld als uitje voor de deelnemers de eerste de beste. Vanwege zijn °f om een serieuze test van de vakmanschap noemen zijn collega s verworven vaardigheden? Waar- hem ,.de man met de gouden bier- schijnlijk is het combinatie van handen Holterman tapt met preci- beiden. De CBK is van mening dat sie De commentator spreekt eer- door dergelijke evenementen de biedig over „subtiel afschuimen' service aan de klanten wordt ver deel knap." roept hij. wanneer de beterd. En dat is nodig, meent de demonstratie is afgelopen Holter- organisatie. Zeker in de benarde man kan rekenen op een joviaal kelijk gevulde glazen gaan na de keuring regelrecht naar de aanwezi gen met als gevolg dat de groten deels besnorde heren en keurig ge klede en gekapte dames al snel de stemming erin hebben. Het gezellig heidsaspect ontbreekt dus niet. Toch blijft de vaardigheid op de voorgrond staan De jury let aller eerst op de schuimkraag Die mag niet breder of dunner dan twee vingers zijn. Het schuim zelf dient bovendien vrij van luchtbellen te zijn Daarnaast moet getapt worden in schone vetvrije glazen Bij het serveren moeten de deelnemers de glazen aan de onderkant beetpak ken en vervolgens na een viltje te hebben neergelegd de glazen en het flesje netjes voor de juryleden uitstallen Jury Dan is het tijd voor de wedstrijden. De eerste deelnemers nemen hun plaats achter de tap in. Allereerst zijn de eenmanszaken aan de beurt. Deze mensen, uit allerlei gelegenhe den afkomstig (dorpshuizen, café's. hotels, stationsrestauraties), staan voor de taak twee glazen te tappen, een fiesje bier uit te schenken en het financiële situatie van het ogen- geheel op een dienblad aan de zoge- blik. wordt het publiek met de dag naamde zittende jury voor te scho- kritischer. De tapdemonstraties en telen. De teams, die telkens na de wedstrijden zijn opgezet in 1953 en eenmanszaken aan de beurt zijn, vinden sindsdien door het gehele hebben het gemakkelijker. Zij kun- land plaats, nen een en ander met twee perso- Deelnemer J W Verbeek van het nen afronden 'steakhouse de bistro in Goes ziet Rustige achtergrondmuziek zwelt het als volgt "We willen zorgen dat aan en een dïng-dong'-bel kondigt de consument, bijvoorbeeld in een het begin van een wedstrijjl aan. café. ook een verantwoord goed glas Vooral in het eerste half uur zijn de bier krijgt Het is goed eens te laten deelnemers duidelijk gespannen zien hoe het moet" En ook de wijze De bewegingen lijken nog wat hou- van serveren ts belangrijk, bena- terig Er wordt op de lippen gebeten drukt hij. „Ik weet met of je ze wel en geslikt Een dame laat in haar eens zo hebt zien lopen". En Ver- enthousiasme een glas omvallen beek maakt een gebaar alsof hij een Niet verwonderlijk Een viertal jury- viertal glazen met zijn vingers op- leden houdt de vemehtingen met tilt De vingers in het denkbeeldige glimmende ogen in de gaten. Attent bier gedoopt Dat zijn grappen, die op elke kleme fout. Het aantal be- moet je hier natuurlijk niet maken", haalde punten wordt opgeschreven vertelt hij Wellicht dat bij menig- m een notitiebokje. Daarna dienen een de vraag opdoemt, waar het de deelnemers het bier op de gepas- getapte bier maandagmiddag blijft te serveren. Ook daarbij Het antwoord is eenvoudig. De rij- In de wandelgangen wordt nog wel eens getwijfeld aan de onpartijdig heid van de juryleden. Vooral door de vertegenwoordigers van de klei nere biermerken. De grotere brou werijen zijn nu eenmaal het sterkst in de jury vertegenwoordigd en slepen doorgaans de meeste prijzen in de wacht. „In hoeverre dat pre cies meespeelt, weet niemand", concludeert deelnemer Verbeek. Ook kan worden betwijfeld of de jury de finale op een nauwgezette wijze beoordeelt. Behalve dat de juryleden het tap pen, schenken en serveren van het schuimend vocht bestuderen, blij ken ze ook van de smaak niet vies te zijn. Over het algemeen blijft de sfeer evenwel goed. De wedstrijden ver lopen volgens programma en de organisatie is tevreden over de gang van zaken. De deelnemers hebben op prettige wijze eikaars vakkundige krachten gemeten. Bij de eenmanszaken ontpopt het dorpshuis in Schore zich als win naar. Deelneemster mevrouw Dor- repaal kan zich dan ook in een nationale finaleplaats verheugen. De tweede plaats is voor hotel Zeebad uit Cadzand en derde wordt herberg de Wang uit Seroos- kerke. Bij de teams is de uitslag: 1 cafe Flemm uit Cadzdand look goed voor een finaleplaats). 2 café 't Anker uit Hansweert en 3 café de Haan uit Renesse. Refié Groeneveld 'TOTALE PROJECT BEHELST 24 WONINGEN IADVERTENTIEi Wolmerk-tapijt houdt dankzij de stilstaande lucht tussen de kroezende wol vezels de kamer beter warm. Kijk daarom altijd naar 't Wolmerk dal op de rug van elk Wolmerk-tapijt staat. En vraag naar het Wolmerk Certificaat. Heb je dat in handen, dan heb je Zuiver Scheerwol onder je voeten. OOSTKAPELLE - Het project, waar bij twee woonhuizen en het gebouw van de gereformeerde kerk in Oost kapelle worden verbouwd tot kleine wooneenheden, begint nog dit jaar. De eerste fase van het plan behelst de verbouwing van de panden Dorps straat 58 en 60 tot zeven wooneenhe den en de nieuwbouw van vier kleine eensgezinswoningen en drie gesta pelde flatjes. Na het voltooien van deze eerste fase ligt het project enige tijd stil. Want de tweede fase. hel verbouwen van het kerkgebouw aan de Dorpsstraat, be gint op z'n vroegst eind '84. In de kerk komen negen wooneenheden en de consistorie wordt omgebouwd tot een grote eensgezmswomng De fasering van het project is nodig, omdat voor de realisatie In één keer onvoldoende contingenttoestemming van de rijks overheid) voorhanden is Dit blijkt uit de stukken van de commissie finan ciën van Domburg, die vanavond (dinsdag) vanaf half acht vergadert in het gemeentehuis van Domburg. In totaal worden bij dit project dus 24 wooneenheden gebouwd. Zeven daar van vallen onder de categorie nieuw- Links op de foto de gereformeerde kerk in Oostkapelle. waar negen wooneenheden komen Rechts op de foto de twee panden, die bij de kerk horen en die ook verbouwd worden tot kleine wooneenheden. bouw Deze verrijzen langs de Dorps straat aansluitend op perceel 56 en gedeeltelijk langs een nieuw aan te leggen straatje dat de verbinding gaat vormen tussen de Brouwerijstraat en de Dorpsstraat. De totale kosten van het plan staan nog niet vast. Zeker is wel. dat de gemeente Domburg aan de gerefor meerde kerk een bedrag van 290 000 gulden betaalt voor de aankoop van het kerkgebouw Bij het passeren van de notariële akte wordt negentig mille overgemaakt: de rest komt uiterlijk op 1 januari '85. Tol dat tijdstip blijft de kerk voor erediensten beschikbaar. Ook probeert de gemeente andere benodigde gronden te verkrijgen door ruiling Vertrouwelijk Opdrachtgever tot het project is de Woningstichting Walcheren. Deze zal de te bouwen woningen in de toe komst ook exploiteren. De Woning stichting wil daarom de panden over nemen. De globale exploitatie-opzet die Domburg voor het het project heeft opgesteld, is nog vertrouwelijk. Hieruit blijkt evenwel, dat het pro ject een tekort oplevert voor de ge meente Domburg. Dit tekort ontstaat door de inbreng van eigen gronden van de gemeente. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor dit tekort te dekken uit de post rehabilitatie. De commissievergadering, waarin dit project aan de orde komt begint 's avonds om half acht. Tijdens de ver gadering praten de commissieleden ook over de aankoop van grond voor het bedrijfsterrein Oosterloo. Al eer der bereikte de gemeente overeen stemming met een Domburger over de aankoop van een stuk grond aan de Roosjesweg De gemeente was be reid om hiervoor 54 081 gulden te betalen Op dit terrein is het bedrijfs terrein Oosterloo geprojecteerd. De bewuste Domburger wilde echter al leen akkoord gaan als hij in de omge ving van het terrein een stal zou mogen bouwen Gedeputeerde stater- hebben inmiddels hiermee ingestemd. Nu kan dat terrein dan ook worder. aangekocht. Andere agendapunten voor de com missievergadering zijn onder meer het beschikbaar stellen van een een malige bijdrage van 15.000 gulden aan de Stichting Bejaardenalarm Zeeland voor het personenalarm voor bejaarden, het verlenen van een krediet van bijna drie mille als bij drage in het herstel van het rieten dak van de kantine van camping De Pekelinge en enkele begrotingstech nische wijzigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33