Ook uitkeringstrekkers aangespoord tot actie Aannemingsbedrijf failliet Baanlozenkrant duldt geen enkele censuur OOSTBURGSE COMMISSIELEDEN ROEPEN WETHOUDER OP MATJE vnna mzw PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'reinen Binnenschip zinkt voor verbaasde ogen bergers \\ALARM flCOUJNav VEEL ONTSLA GEN LN ZLERLKZEE 'Bewust informatie achtergehouden' Miljoenenorder Holec voor de Krammersluizen PZCA PAGINA 11 DINSDAG 18 OKTOBER 1983 PLISSINGEN - Ook het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) in Zeeland organisaties, zoals bijvoorbeeld het Landbouwschap, het Zeeuws Coördinatie- ïeefl protest aangetekend tegen de huidige plannen voor de ombouw van de orgaan en de stichting Natuur en Milieu laten weten de bestaande plannen «ZEM-oliecentrale te Borssele tot kolencentrale. Het CNV vreest, dat onverantwoord te vinden. Uitvoering van die plannen onaanvaardbare consequenties zal hebben voor In een brief aan het Zeeuwse college van gedeputeerde staten verwijst bet milieu. CNV-districtsbestuurder L.Q. Phernambucq onder meer naar de provinciale Volgens het CNV zijn de maatregelen die de PZEM wil treffen tegen de uitstoot nota milieuhygiëne. De uitgangspunten die daarin worden geformuleerd ran zwavel-en stikstofdioxide'beslist onvoldoende' Al eerder hebben andere stroken niet met de PZEM-plannen, aldus het CNV. VLISSINGEN - De Federatie Nederlandse Vakbeweging in Zeeland heeft op de bij de FNV aangesloten uitkeringsgerechtigden een beroep gedaan zich aan te sluiten bij de stiptheidsac ties bij de Provinciale Stoombootdiensten (PSD), die morgen (woensdag) zullen beginnen. De FNV heeft de uitkeringstrekkers opgeroepen om zich woensdagmorgen om negen uur te verzamelen op de veerpleinen in Breskens en Perkpolder. 's Middags verplaatst de actie zich eaar de veerpleinen in Vlissingen en Kruiningen. fel het laten samenvallen van de land met vertragingen van tien tot geen acties bij het streekvervoer te es van uitkeringsgerechtigden en twintig minuten. verwachten Een woordvoerder van jtenaren wil de FNV nog eens Er zijn op korte termijn in Zeeland de Vervoersbonden FNV verklaarde lelijk onderstrepen, dat zij het nrechtvaardig Vindt dat deze groe- pen 'de zwaarste tol moeten betalen tij de bezuiningingsplannen'. Op de terpleinen zullen de uitkeringsge- lehtigden hun standpunt zowel via pamfletten als op een andere - nog te onthullen - manier onder de adacht van de wachtende automo- iten brengen. Bet accent van de acties tegen de rting op de ambtenarensalarissen de komende dagen voor wat Zee- ia betreft bij de veerdiensten over Westerschelde liggen. De stipt- adsactie op het hoofdpostkantoor in (iddelburg duurt voort. De acties bij li ?TT zijn in Zeeland niet uitge- En het is volgens districtsbe- er Th. Jacobs van de FNV- ebtenarenbond ABVAKABO ook u: te verwachten dat dit op korte wél zal gebeuren. lltl treinverkeer in Zeeland heeft aandag vanaf tien uur enige proble- atn ondervonden als gevolg van de llptheidsacties van het NS-perso- «I in Amsterdam. Volgens een Oordvoerder van de NS in Middel- arriveerden de treinen in Zee- Regionale inspectie milieuhygiëne IDDELBURG - De regionale inspec- milieuhygiëne voor de preuuicie 'eiland verhuist mogen ivoensdag 19 donderdag 20 oktober van het ti aan de Rotterdamsekaai naar 'adres Vrijlandstraat 29 in Middel- vg. Het nieuwe telefoonnummer is 'M-33786 Dubbel treurig t was een treurige alma nak. gisteren Niet alleen be schreef hij een treurige ge beurtenis. maar de 'pointe' aas ook nog verdwenen. Het d van het verhaal was er gens in de ingewanden van het '■ekstverwerkende computer systeem blijven hangen. Het cal de oplettende lezers zijn opgevallen dat de tekst op- "ffi midden in een zin Er d 'Zover kioam het' Er had dus moeten staan: 'Zover kwam het echter met Wa rijp beraad werd besloten °"i wél jaarlijks bijeen te ko oien, maar voorlopig geen réi- ven te programmerenEen sarcastisch aangelegde colle ga merkte bij lezing van het verslagje op „Steeds Verder maakt diis voorlopig pas op de plaats". ■Vu zult u wellicht de krant van gisteren al gebruikt hebben on de aardappels op te schil len. of als vulling voor de kattebak Daarom volgt hier nogmaals het begin van het 'treunge' vervolgverhaal En id] hopen nu maar dat er niet üéeriets misgaat. ..Vanuit een Mi de plattelandsgemeenten kregen wij onlangs een treurig bericht. Het betrof de reisver- wtglng 'Steeds Verder' en be helsde een droevige bijeen komst, De opsteller van het epistel meldde, dat genoemde visvereniging de laatste jaren niet genoeg leden bijeen kon brengen om een touringcar te kunnen bekostigen Men sprak mens de jaarvergadering celfs al over opheffing van de vereniging Zover kwam het öe rest weet u inmiddels! SCH1PPERSECHTPA A R VEIL 1G TERNEUZEN Het Belgische binnenschip 'Salto', een omgebouwd sleepschip van 1055 brt, is in de nacht van zondag op maandag op het Kanaal Gent-Terneuzen bij de Middènsluis gezonken. Dat gebeurde onder de ogen van de verbaasde bergers van Willem Muller en de Unie van Reddings- en Sleepdienst uit Terneuzen. Eigenlijk begreep nie mand hoe het schip zo snel onder water kon verdwijnen. Schipper eigenaar Pierre Galle uit Brugge en zijn vrouw konden zich tijdig in veiligheid stellen. Zondagavond omstreeks tien uur was de 'Salto' ook al in moeilijkheden gekomen in de Overloop van Hansweert op de Westerschelde. De 'Salto' was met 850 Ion staalrol- len aan boord op weg van Luik naar Gent. In de Overloop van Hans- weert liep het 80 jaar oude schip aan de grond, maar na enige tijd kon het op eigen kracht weer vlot- komen en de reis voortzetten. Op dat moment moet het schip een scheur opgelopen hebben, want toen het omstreeks elf uur de bin- nenvaartsluis bij Terneuzen bin nenvoer. begon de 'Salto' plotse ling water te maken. Rijkswater staat loodste het schip daarna zo snel mogelijk uit de sluis, waarna de sleepboot 'Rilland' van Muller langszij kwam en direct begon te pompen. Ook werden nog losse pompen aan boord gebracht Schipper Galle meerde de 'Salto' snel af langszij drie andere schepen in het toeleidingskanaal naar de middènsluis Een woordvoerder van Muller Terneuzen .We leken aanvankelijk succes te hebben met onze pogingen om het schip drij vende te houden, maar plotseling ging het helemaal mis. Voor ons is het echt een raadsel hoe dat alle maal zo snel heeft kunnen gebeu- ren. Misschien speelt mee dat het een oud schip was, mogelijk is die scheepswand gaan werken.. We weten het met. Wij hadden een contract, maar heben al snel ge zegd dat de 'Mare Gerling' van de Unie, die ook langszij was geko men. wat ons betreft mee kon werken." Toen de zaak mis dreigde te gaan, tekende de schipper ook een con tract met de Unie. Direct daarna plaatste ook die verschillende pom pen op het schip Bovendien snel den de 'Holland' van Muller en de 'Leie' van de Unie nog toe. Maar er was geen redden meer aan Vlak voordat de 'Salto' onder water verdween, stapten de schipper en zijn vrouw over op een ander schip Ze brachten de nacht door in een hotel in Terneuzen De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de toedracht. Aan de hand van verklaringen van getuigen gaat de politie er vanuit dat het schip bij het vastlopen op de Westerschelde vermoedelijk schade heeft opgelopen bij het koproer. „Maar zekerheid krijgen we pas als het schip weer boven water is." aldus een woordvoerder van de rp. Vandaag (dinsdag) wordt bekend wie het schip gaat bergen. Dan wordt gepraat tussen verzkenngs- experts en de bergingsbedrijven. De 'Salto', die een meter of dertig uit de kant ligt. bezorgt de scheep vaart nauwelijks of geen hinder. Maandag manoeuvreerde rijkswa terstaat een wrakkenponton boven het schip. maandag dat er nog geen plannen in die richting zijn. Maar, voegde hij er waarschuwend aan toe. 'wat niet is kan nog komen'. De dreiging van mogelijke acties van het PZEM-personeel is voorlopig weg genomen. De Raad van Bestuur van de PZEM heeft besloten om de ge dragslijn van de landelijke WEB •(Werkgevers Electriciteits Bedrijven) te volgen. Het standpunt van de WEB is weliswaar nog niet bekend, maar volgens adjunct-directeur A M. Kan- nekens van de PZEM is het niet erg aannemelijk dat de WEB zal besluiten tot een korting van 3,5 procent op de salarissen. ABVA'KABO-bestuurder Th. Jacobs zei maandag tevreden te zijn met het bereikte resultaat. ADVERTENTIEl SYSTEMEN INBRAAK w/ ti BRAND V voorq OVERVAL WINKELDIEFSTAL j BEWAKING TBBS ERKEND BEVEILIGINGSBEDRIJF *£j BEVEILIGINGEN Lewestraat 43, Kloetinge, 01100-13720. i Redactielid Jaap Klein overhandigt het eerste exemplaar van de Ktriantlijn a Vico Hoornman (rechts). Peter Sanchas (middeni AXEL SAS VAN GENT De redactie van de baanlozenkrant 'De K(r)antlijn'. een uitgave van het project Mensen zonder Werk in Axel en Sas van Gent. wijst censuur fel van de hand. De redactie wenst als collectief de eindverantwoordelijkheid van het blad en wil niet in het recht op vrije meningsuiting worden aangetast. Het redactielid Jaap Klein zei dat maandagmiddag bij de presentatie van 'De K(r)antlijn' in het Axelse culturele centrum De Halle. waarvan men wel eens wil schrik- De redactie van de baanlozenkrant. die elke twee maanden in een opla ken. Maar kritiek, mits genuan- dig gekozen, de redactie wil kantlij nen plaatsen bij het vele nieuws dat dagelijks via de media naar de burger wordt gebracht „Dat wil echter niet zeggen", aldus Klein, „dat zo af en toe eens tussen de regels moet worden gelezen. Wij hebben immers niet alle wijsheid in pacht". ge van 8000 exemplaren zal gaan ceerd. moet men ook kunnen verdu- rr verschijnen in Axel en Sas van ren. is zelfs nood^ake^ijk^Onclanks fjCU'tliWOOI'CljC Gent. wenst onafhankelijk te kun nen werken ondanks het feit dat het project afhankelijk is van gemeen telijke subsidies. „Bij ons", zei Klein, „kan censuur niet door de beugel. Zonder het recht op vrije meningsuiting kan een krant nu eenmaal met werken Bovendien willen we de verantwoordelijkheid niet afwentelen op een ander" De redactie heeft met 'De Kiriant- lijn' een duidelijk doe! voor ogen De huidige acht redactieleden i uit breiding is welkom) zijn van plan genuanceerde kritiek te leveren op het beleid van gemeenten, provin cie en regering Het eerste nummer van de baanlozenkrant bevat daar van al een voorbeeld met een artikel over woonwagenbewoners onder de kop Van het kastje naar de muur'. Jaap Klein. „Onze artikelen kun nen kritisch zijn en dat is iets het feit dat wij afhankelijk zijn van gemeentelijke subsidies, hopen we PROJECT MENSEN ZONDER WERK als redactie onze eigen eindverant woordelijkheid te krijgen. De krant hangt immers geen bepaalde poli tieke partij aan. we zullen ons niet uitsluitend met kritiek bezighou den maar ook als doorgeefluik gaan fungeren van acties, reacties en hoopvolle berichten". De naam 'De Klriantlijn' is zorgvul- AIs de redactie de kritische doel stelling van de krant in de praktijk brengt, dan vreest de Axelse wet houder J. van Schaik dat er in de gemeenteraden nog wel een hartig woordje over zal worden gespro ken. Hij stelde gistermiddag vast: „Kritiek zelf betalen, zoiets krijgen we niet gemakkelijk door de raad. De gemeenten zullen er aan moeten wennen dat er op hun beleid kri tiek wordt geleverd via een project waarvoor ze zelf betalen. Het laat ste woord daarover is nog niet gesproken, maar anderzijds is het ook de taak van de gemeenten te zorgen voor projecten voor haanlo zen". Overigens de copij voor het eerste nummer van de baanlozenkrant is vooraf gelezen door Van Schaik, de Sasse wethouder M I. M Marqui- nte en projectleider Vervaet. ZIERIKZEE Het aannemingsbe drijf Schouwen-Duiveland BV (ASD) in Zierikzee is bankroet. De Middel burgse rechtbank heeft maandag de twee weken geleden verleende sur séance van betaling ingetrokken en het faillissement uitgesproken. De 45 medewerkers van het bedrijf zijn maandagavond op de hoogte gesteld. Nagegaan zal worden of het mogelijk is de projecten die ASD in uitvoering heeft af te maken. Daarmee zou bijna de helft van hel personeel in ieder geval dan voorlopig aan het werk kunnen blijven. Mr J. Dietvorst (tijdens de periode van surséance bewindvoerder van het bedrijf en'thans curator) vertelde zelf het faillissement te hebben aange vraagd, nadat pogingen om het be drijf in stand te houden waren mis lukt. De afgelopen weken is vrij inten sief overleg gevoerd met de bank en met een bedrijf dat in beginsel bereid was ASD over te nemen. Dit bedrijf Civlelco uit Oegstgeest, zet uiteinde lijk evenwel nee op de voorstellen van de bank Dat was voor de bewindvoer der aanleiding om het faillissement aan te vragen Nu ASD bankroet is. wil Dietvorst opnieuw met de bank en Civielco gaan praten over de voortzetting van de lopende werken. Het bedrijf heeft momenteel nog acht projecten in uit voering. waarvan enkele grote de aan leg van surfvoorzieningen bij de Oran jeplaat In het Veerse Meer en de verbouwing van het Zierikzeese stad huis zijn. De curator is van plan het erop aan te sturen dat de voortzetting van deze werkzaamheden alsnog kun nen leiden tot een definitieve overna me van in ieder geval een deel van het bedrijf door Civielco. Van het afrna- OOSTBURG Twee leden van de Oostburgse commissie voor openba re werken willen hun voorzitter, wet houder A. de Feijter, op het matje roepen. Ze beschuldigen hem van het 'bewust achterhouden van informa tie' tijdens de vergadering van hun adviescommissie. Tijdens de komen de vergadering willen ze dan ook een exlrapunt aan de agenda toevoegen: „de werkwijze van de voorzitter ten aanzien van hel agendapunt medede lingen". De brief is ondertekend door het PvdA-commissielid J. Wielakker, die 'mede namens' commissieleden F. K. Malcorps (VVD) en I). Buysse (D T) voorzitter Dc Feijter ter verant woording wil roepen. Maar commissielid D Buysse heeft zich maandagavond van de inhoud van de brief gedistantieerd. „Het is nooit mijn bedoeling geweest deze zaak zo aan de orde te stellen", zegt hij in een toelichting. „Ik wil de voorzitter in de commissievergade ring hierover eens aanspreken. Met deze brief wordt de wethouder in diskrediet gebracht en daar sta ik niet achter". Wielakker baseert zijn beschuldigin gen op het feit dat de commissie openbare weken in het verleden 'meerdere malen' geen informatie van de voorzitter kreeg over zaken, die dan enkele dagen later in de krant uit de doeken werden gedaan, met toe lichting en commentaar van voorzit ter De Feijter Het meest recente voorbeeld is een rapport over kabelte levisie in de gemeente ..Op de don derdag na de vergadering van de commissie heeft u een aantal belang rijke punten uit dit rapport ter kennis gebracht aan de pers die dit op vrij dag publiceerde herinnert Wielak ker zich „De commissie kreeg op woensdag geen enkele mededeling van u over dit onderwerp". De brief schrijver verklaart het 'bewust ach terhouden van informatie hoog op te nemen'. Buysse hoorde pas maandagavond laat dat de brief van Wielakker aan De Feijter in de openbaarheid was geko men „Wielakker en ik hebben tegen elkaar gezegd: De Feijter had ons die informatie over het kabeltelevisierap- port gewoon m de commissievergade ring moeten geven. Maar het was met mijn bedoeling dat op deze manier in de openbaarheid te brengen" Toen Buysse van de bnef hoorde heeft hij meteen stappen ondernomen om er afstand van te nemen. Wethouder A. de Feijter reageerde maandagmiddag geschokt op de be schuldigingen. De brief had hij nog niet ontvangen. „Als ze m'n kop wil len kunnen ze hem krijgen", zegt hij in een eerste reactie En voegde daar aan toe: „Maar als het moet zal ik terugslaan". De commissievoorzitter noemt de be schuldigingen ver beneden peii ..Dit doet me erg veel pijn. Iemand die mij kent weet dat ik nooit bewust infor matie zal achterhouden" Hij verwijt de drie commissieleden dat ze probe ren hem bewust onderuit te halen. „Hier is nooit persoonlijk met mij over gepraat, Er worden meteen stellingen betrokken" De Feijter geeft volmondig toe dat het 'uitlekken' van informatie over het. kabeltelevisie-rapport eigen schuld is. „Dat heb ik uit m'n mond laten vallen", legde hij maandag uit Maar van bewust achterhouden van infor matie is volgens hem nooit sprake geweest Dat er regelmatig artikelen in de kranten verschijnen over zaken die nog niet in de commissie voor openba- vergadert de commissie. Daar mag ik re werken aan de orde zijn gesteld is geen dingen vertellen waarover het volgens de wethouder het. simpel ge- college nog met heeft gepraat. Don- volg van een ongelukkige opeenvol- derdags is het college-overleg Dan ging van vergaderdata ,.'s Woensdags komen die zaken vahk wél aan de orde Met als gevolg dat er vrijdag bepaalde dingen in de publiciteit ge bracht kunnen zijn die woensdag nog niet in de commissie aan de orde gesteld konden worden" ..Ik ben meerdere malen m het college beka- pitteld omdat ik in de commissie zaken naar buiten heb gebracht die nog niet in het collegeberaad aan de orde waren geweestgaat De Feijter verder „Ik heb de uitdrukkelijke opdracht van het college om in de commissie openbare werken géén stukken te behandelen die nog niet in het college zijn besproken" Concluderend zegt, hij: „Aan de ene kant wordt mij te veel openheid en aan de andere kant zwijg zaamheid verweten Het is blijkbaar nooit goed" De wethouder verwacht dat het col lege van b en w een officieel stand punt zal formuleren ten aanzien van de beschuldigingen van de commis sieleden. ken van het lopende werk zal overi gens. zo verzekerde districtsbestuur der L. Reijgersberg van de hout- en bouwbond CNV alleen sprake kun nen zijn wanneer het loon van de betrokken medewerkers wordt gega randeerd. De personeelsleden hebben over de afgelopen vier weken geen loon ont vangen. Daar was vrijdag aan het einde van de loonperiode geen geld meer voor. De medewerkers moeten hun geld nu van de bedrijfsvereniging krijgen. Reijgersberg vertelde te zul len proberen dat zo snel mogelijk te zullen regelen. Het failliet gaan van ASD is een gevoelige klap voor de werkgelegen heid op Schouwen-Duiveland, waar de meeste werknemers vandaan ko men. Mr. Dietvorst vertelde dat ook dc gemeente Zierikzee er alles aan gelegen is om het bedrijf in stand te houden. Van gemeentewege is toege zegd te zullen trachten twee projec ten. waarvoor het bedrijf eventueel in aanmerking zou komen, in de tijd naar voren te schuiven. De bestuurder van de hout- en bouw bond CNV vertelde dat naar zijn smaak de moeilijkheden voor het aan nemingsbedrijf in 1978 zijn begonnen. Toen had ASD een verlies van 2 miljoen gulden op een dijkversterking in Zuid-Beveland. „Die klap zijn ze nooit meer te boven gekomen", aldus Reijgersberg „Twee jaar later kregen ze ook nog eens met een instortende bouwmarkt te ma ken" HENGELO (ANP) - Holec Projects West in Gouda, onderdeel van de Holec Projects Groep, heeft van de directie bruggen van rijkswaterstaat opdracht ontvangen voor de levering en installatie van de elektrische uit rusting voor de Krammersluizen in de toekomstige Philipsdam Met de op dracht is f 29 miljoen gemoeid Hier van is f 5 miljoen bestemd voor de levering van materialen door andere Holee-bedrijven. Het project zal onge veer ler jaar vergen, aldus Ho ec

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25