Buit van elf mille bij inbraak bejaardenflat Kabel-tv mag maximaal 15 per maand kosten gilberto zorio skulptuur '83 FORUM Actie voor herstel orgel in Grote Kerk Zierikzee ODIO- VISUEEL POLITIE HULST: ONDERZOEK MUUR VAST PZC/ provincie s \uto Tholen uitgebrand ïwee schepen gezonken in Vlissingen Uw voordeel: honderden ffff. /LISSINGSE COMMISSIE: ARMOEDE ALS RIJKDOM NNSDAG 18 OKTOBER 1983 J HULST Zoals nu pas bekend is geworden is woensdag 28 september jongstleden een bedrag tan ruim elfduizend gulden gestolen uit een kast op de kamer van het echtpaar R. G.-de P. in let verzorgings- en bejaardentehuis 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst. iweTde groep Huist van de rijkspoli- dader(s) tussen de personeelsleden Adjudant De Koning zegt ook in die ;als de directie van het bejaardente- gezocht moeten worden.Buiten mijn richting naar de dader(s) te hebben Js hebben de zaak twee weken stil ouders heeft alleen 'De Blaauwe Hoe- gezocht, maar tot nu toe zonder resul- Hten te houden, maar maandagmld- ve'een sleutel van de kamer. Volgens taat. Bij het onderzoek is ook een lekte de diefstal. De twee recher- mij is die hier gebruikt, hoe kun je speurhond ingeschakeld. Naast het 'jj!'jfurs in Hulst waren maandagavond anders de kamerdeur zonder inbraak bedrag aan contanten was bij de voor commentaar bereikbaar, openen en weer afsluiten Daarnaast inbraak eveneens een spaarbank- raar adjudant J. de Koning van de moet iemand of meerderen op de boekje en geldkistje ontvreemd. Zoon rxp Hulst geeft de inbraak toe. ..Het hoogte zijn geweest van de plaats van G. wil de zaak zo spoedig mogelijk bderzoek zit muurvast, we hebben het geldkistje met inhoud", aldus zijn enkel aanknopingspunt personeelsleden zijn al verschil- .Jsde malen verhoord", aldus de Ko- a l ^tachtigjarige mevrouw G.-de P. zat jp die bewuste dag koffie te drinken H de buren, terwijl haar man een endje was gaan fietsen. Toen me- i-nuw G. terug naar haar kamer ging p tnde ze met haar sleutel de kamer uur. Daarna kwam ze tot de ontdek te dat haar kast was opengebroken uit die kast was een geldkistje laid. Ook dat was geforceerd en was er uitgehaald. De da is] hebben daarbij een schroeven- achtergelaten. Of die bij de lak is gebruikt kon adjudant De idng met zeggen, zoon van hedt echtpaar, R. G. uit heeft het vermoeden dat de 13 tien dagen hebben mijn ouders niets meer gehoord, laat staan iemand ge zien. Vooral mijn vader gaat er hele maal aan ten onder. Hij durft gewoon zijn kamer niet meer uit". Verzekerd commentaar opgelost zien. „Het is nu al drie weken geleden gebeurd en de laatste veer- i ADVERTENTIE IHOLEN Maandagmiddag rond rifr uur ontstond in de personenauto |p! ui de heer P. A. uit Poortvliet .0 Hand, Hij parkeerde de auto aan de fölensingel te Tholen en nadat hij sjE{ dlgestapt was, deed zich een ontplof- Eng voor waardoor er brand en grote Ijjjj wkontwikkeling ontstónd. De brandweer van Tholen kon met wrkomen, dat de auto volledig werd ll!1 lanield. Er was geen persoonlijk let- si De brand is waarschijnlijk ont- - nan door een defect aan de benzine- teling van de (al wat oude) wagen. fl (USSINGEN - In de Eerste Binnen- "i hven van Vlissingen zijn het afgelo- 1 weekeinde - vermoedelijk door storm twee kleine schepen, een inde viskotter cn een stalen open liet gezonken. Volgens de rijkspoli- te water bestaat het vermoeden !de stalen vlet, die aan de vissers- intter lag afgemeerd, water heeft gemaakt en daarna is gezonken, lurbij de vlet door zijn gewicht de letter m e naar de bodem heeft ge- I. schepen lagen afgemeerd aan T iXlmeta steiger in de Binnenhaven, if stalen vlet heeft een lengte van 5tn meter en de houten viskotter is ga 15 meter lang. Van de viskotter. lTj Carolina B'. steken alleen nog de se masten boven water. Het schip is te: verzekerd. De vlet ligt helemaal Eder water, bug dinsdag, zullen beide sche- W door een mobiele kraan worden plicht. Volgens de havenmeester Met dat vandaag gebeuren omdat de Kiepen een gevaar vormen voor de BK Mrvaart. Gasrekening 1983 Gasrekening 1984 Als u inderdaad honderden en honderden guldens per jaar op uw gasnota wilt besparen is er maar één zuinige oplossing uw oude CV-ketel laten vervangen door de Radson ER, Radson ER met het hoogste gebruiks- rendement, maar liefst 92,7% (o w.). O a. dankzij toe passing van de alumimum- silicium warmtewisselaar 'n Radson ER is snel geleverd en snel geplaatst. Past overal1 De allerzuinigste konventionele CV-ketel. RADSON spaart u energie Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Stap naar uw installateur of vraag folder bij: Radson B.V., Antw.nr 67, 5960 WJ Panningen. (Geen postzegel nodig!) Tel. (04760) 4545. Vervanging en nieuwbouw. ER- en HR-ketels. boilers en radiatoren. Alleenvertegenwoordiging voor Z.W. Nederland. Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Levering uitsluitend via de Vakhandel. Volgens directeur W. van Veghel van bejaardenhuis 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst zijn alle bewoners automatisch via het bejaardenhuis verzekerd te gen inbraak. De inbraak werd direct na de ontdekking gemeld bij de rijks politie in Hulst en de verzekering. Het is nog niet duidelijk of de verze kering betaalt. „We hebben nog geen antwoord gehad", zegt directeur Van Veghel. In het recente verleden zijn in het Hulster bejaardenhuis wel vaker in braken gepleegd. Volgens Van Veghel ging het daarbij steeds om bedragen van enkele honderden guldens. Ook in die gevallen is echter steeds direct aangifte gedaan bij de politie en de verzekering. De inbraak bij het echt paar Gijsel sloeg echter alle records. De rijkspolitie heeft in haar onder zoek ook nadrukkelijk het personeel van 'De Blaauwe Hoeve' betrokken. Volgens Van Veghel zijn tot op heden ruim tien afdelingspersoneelsleden door de politie verhoord. „Ik heb de rijkspolitie alle medewerking ver leend. voor zover daarom werd ge vraagd". zegt Van Veghel nu. Hij geeft toe dat het bestuur van 'De Blaauwe Hoeve' en de politie bewust hebben geprobeerd de inbraak geheim te hou den. „We hebben zo lang mogelijk geprobeerd de rust te bewaren", zegt hij. „Als we dit meteen hadden be kend gemaakt had heel Hulst op z'n kop gestaan". De jongste inbraak heeft volgens de directeur ook de vorige diefstallen weer onder de aan dacht van de politie gebracht. De politie is nog intensief met de zaak bezig, zegt Van Veghel. „Het echtpaar heeft nog bijna dagelijks recherche over de vloer", zo ontzenuwt hij de geruchten dat er niets meer zou ge beuren „We doen er alles aan om dit op te lossen". Volgens de zoon gebeurt er echter helemaal niets. „Hou het maar stil, als we wat weten dan hoor je het wel. Ik heb uiteindelijk van de directeur een telefoonnummer van die verzeke ringsmaatschappij gekregen, maar dat was hel goeie niet", aldus zoon G. die ondertussen de Ombudsman in de arm heeft genomen. ZIERIKZEE De stichting Oude Zeeuwse Kerken onderneemt stappen om te komen tot restauratie van het orgel in de (uitwendig) gerestaureerde Zierikzeese Grote Kerk. Voor de restauratie is het orgel jarenlang blootge steld geweest aan weer en wind ten gevolge van de slechte toestand van de kerk. De stichting heeft inmid dels een commissie in het leven geroepen om, naast in uitzicht gestelde subsidies, nog de nodige middelen voor de orgel-restauratie bijeen te brengen. In de 'orgel-commissie Grote Kerk' van de stichting Oude Zeeuwse Kerken' zitten D. Visser (voorzitter), drs J. H. de Wilde (secretaris-penningmeester) en mevrouw H. M Pannekoek-Van der Weele. De commissie zal op korte termijn worden uitgebreid en acties voorbereiden. In een maandag uitgegeven persbericht maakt de com missie duidelijk dat vandalisme hoogtij vierde tijdens de aftakeling van de kerk. „Het vandalisme openbaarde zich door het orgel open te breken, bewegende delen kapot tt trekken, te verbuigen en weg te nemen. Dat het orgel hel tempeest op wonderbaarlijke wijze doorstond, is te dan ken aan het vakmanschap van de bouwers De Kam er. Van der Meulen", aldus de orgel-commissie. Op vrijdag 21 oktober wordt in de Grote Kerk een koor- er samenzang-avond gehouden. De avond begint om 20.00 uur en er wordt een collecte gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor de orgel-restauraue. Voor dat doel komt ook de netto-opbrengst beschikbaar van een korenmanifestatie op' 17 februari in De Doelen in Rotter dam. Volgens de orgel-commissie is er veel geld nodig om het niet-subsidiabele deel van de restauratiekosten te over bruggen. „Voor allen die de Grote Kerk een goed hart toedragen zal het een verheugende tijding zijn dat er actie wordt ondernomen om de kerk en het orgel in oude luister te herstellen," aldus de commissie. USSINGEN - Een abonnement op '(kabeltelevisie in Vlissingen mag littmeer kosten dan 15 gulden. Daar- 131 'Wwaren de Vlissingse commissies 1 advies en bijstand voor de volks- investing en openbare werken en :E Hor het welzijn het maandag vrij- "I unaniem eens. Het college van b Is 1 w van Vlissingen zal zich nog "aden over de opmerkingen van de 0 ramissieleden en naar aanleiding urvan met een nieuw raadsvoor- komen, waarin de formulering de randvoorwaarden is aange- jj jUicht wordt nog deze maand een spraak gevraagd van de raad over uitgangspunten voor aanleg en ifWr van kabeltelevisie. De moge- Jïweid bestaat echter, dat pas in iber een beslissing wordt ge- si van de gemeenteraad )Uder W. Wisse (PvdA) van fi 1 «shuisvesting en openbare werken de nota maandagavond een raste aanzet voor het bepalen van de Voorwaarden voor kabeltelevisie Vlissingen. „De nota is alleen een [jj®werk. dat nog moet worden inge- jsS Praten over kabeltelevisie leidt Vr onmiddellijk tot vragen zoals: Vieer beginnen julie, hoeveel kost •en wat kunnen wij daarvoor krij- jjT', zei hij in zijn reactie op de Werking van verschillende raads leden, dat er eigenlijk nog veel te weinig inspraak is geweest van de bevolking. Met name de raadsleden C. J. van der Weele (RPCU)F. A. Suwijn (Progressief Vlissingen) noemden de inspraak van de bevolking onvoldoen de. Raadslid M. Lorier (CDA) wees in dat verband op een 'stroom van brie ven van bewoners', waarin wordt ge vraagd om informatie-avonden. Ook wilde hij weten waarom de stichting van woningbouwverenigingen Basco niet vanaf het eerste begin is betrok ken bij de planontwikkeling. „We heb ben nog met onderhandeld met ande re betrokken instellingen, mede om dat we nog niet weten of wij wel willen overgaan tot aanleg van kabeltelevi sie". verklaarde wethouder Wisse. Zendmachtiging Ook de raadsleden J. Punt van Osna- brugge (CDA), J. Schaap (D'66) en J. Verkerk (VVD) wezen op het grote belang van goede voorlichting. „Daarbij valt of slaat het", aldus de heer Schaap. Hij vroeg zich verder al welke kosten kunnen worden be spaard, wanneer samen met Middel burg een aanvraag voor een zend machtiging zou worden ingediend. „Je hebt dan inderdaad maar een zender tussen beide plaatsen nodig, maar ook wel meer kabel", aldus wethouder Wisse. stelden beide, dat 15 gulden zou moeten worden gezien als een maximumbedrag en niet als een richtgetal. „De prijs moet zo laag mogelijk worden gehouden", aldus de heer Verkerk. Aansluiting op kabelte levisie moet volgens de commissies niet worden verplicht of samengaan met een antenneverbod. Wethouder Wisse maakte echter duidelijk, dat een antenneverbod zelfs in strijd zou zijn met het Verdag van Rome. De meeste commissieleden waren ook D. J P Bruinooge. van mening, dat de kabeltelevisie zou moeten openstaan in beide richtingen en dus ook moet kunnen worden gebruikt als alarm of voor andere manieren van zenden Raadslid Th. Post (PvdA) wilde ook uitgezocht zien, of eigenaren van woningen een antenneverbod zouden kunnen opleg gen aan huurders en dacht daarbij met name aan woningbouwverenigin gen. beleggers en andere instellingen. Dat is volgens hem nog niet in hoog ste instantie uitgevochten. Hij wees evenals J. Schaap op het bestaan van filters, waarmee een basispakket van kanalen kan worden aangeboden Hij wilde weten of daarmee de mensen de mogelijkheid wordt gegeven zich apart te abonneren op bepaalde ande re zenders, naast dat basispakket. „Ik heb geen onoverkomelijke be zwaren ontmoet in de commissie wel zijn", zei wethouder D. J. P. Brui nooge (PvdA) van welzijn. Hij had dan ook "nog steeds de hoop, dat het aangepast voorstel van het college van b en w nog in oktober wordt voorgelegd aan de gemeenteraad. „Er is kans op uitstel van een maand", bevestigde hij echter desgevraagd. De Vlissingse commissie van advies en bijstand voor de financiën be spreekt de nota over de kabeltelevi sie in de vergadering van morgen (woensdag), die om 17.00 uur begint. andré oosthoek Het Muntplein van de Middel burgse Abdij Gilberto Zorio, denkend aan Brancusi Forum- Skulptuur, een hommage. Zorio (1944) laat er het werk zien dat hij speciaal voor Forum en Middelburg heeft geconcipieerd: vormen, de eigen betekenis, een herhaalde bezinning op de materia len. Arte povera, de armoede als rijkdom, een kern zonder dekkende schillen, nieuwe en vooral authen tieke vormen, nog niet geplaagd door de vertroebeling van een bete keniscultuur. Gilberto Zorio heeft met deze 'Mid delburgse' sculptuur eigenlijk alles geleverd wat een dergelijke cultuur verwacht en in den blinde benoe men kan. De naam immers is be kend en men heeft enige weet van de tekenen die er by horen Men kent het dia-orgel en vult in: woede, materiaal smeltkroesfunctie, lucht water alcohol, spreekbuis begrippen, de lijn tussen twee punten de energetische krachten die geven en nemen, andermaal woede. Men kent sculptuur en ruim te, mag niet denken aan symbool waarden en spreekt zo droog mogelijk over cultusobjecten. Arte povera spreekt over de eigen waarheid en werkelijkheid van het object, is (dus) buiten-literair en schuwt elke verhaal-van-buitenaf. Als de kunstenaar al het woord neemt, heeft dat te maken met een verklaring van uitgangspunten, niet met een omschrijving van 'het beeld'. Hij zal dus eerder gewagen van de woede, zijn ODIO. waaruit een beeld ontstond dan de met woede geladen aspecten van het ODIO- visueel geworden beeld benoemen. Dat kan botsen met hoge ver wachtingen. Het bleek zater dagavond toen - tijdens dit Forum - enkele malen om directe uitleg werd gevraagd. Verder dan een op zich boeiende les in materiaalkun de en de leer der krachten kon het bezwaarlijk komen. Ook toen (met niet meer voorhan den dan de lijfelijke tegenwoordig heid van de kunstenaar, de bevlo genheid van Jan Hoet en wat weinig briljante dia's) werd nog eens duide lijk dat men met die werken moet omgaan en dat de woorden er wei nig toe (behoren te) doen. Zorio heeft in het noorden vaste voet gekregen in de Gentse collec tie die - zoals bekend - gevoed en behoed wordt door Jan Hoet. De inbreng van Zorio daar. het Museum van Hedendaagse Kun sten. is een van de gevolgen van Hoet's noodgedwongen grote-stap- pen-gauw-thms-beleid. De omstan digheden - sfeer en financiën - maakten in Gent een kunsthistori sche 'invulling' onmogelijk en Jan Hoet heeft er de dag van heden voorrang gegeven boven een verle den dat hem zonder veel twijfel verplicht zou hebben zijn kostelijke franken te verdoen aan altijd te dure Magrittes, Labisses en het taaie ongerief der expressionisten. Die duidelijke keuze bracht onder anderen Zorio binnen, een kunste naar die de stryd met de vergane plechtstatigheid van het museum heeft gewonnen Zijn ruimtelijk gebod - in het werk van Zorio tellen de verzoeken niet - is er opgevolgd en ik heb zelden een presentatie gezien die de werken zo sterk op zichzelf laat staan, in de erkenning van hun eigenwaarde. Bij de Middelburgse sculptuur, met zijn door de eeuwen der eeuwen zwaar geconditioneerde omgeving, is er sprake van eenzelf de confrontatie en eenzelfde duide lijkheid. 'Hommage a Brancusi' hoort bij die ruimte, is ondubbel zinnig - die ruimte. Mede daarom zou het jammer zijn als overheden, machten en krach ten niet zóver zouden kunnen gera ken dat ze de tijdelijkheid van deze sculptuur opheffen om haar per manent op de plaats waarvoor ze gemaakt en waaruit ze mede ont staan is, te houden. Dat komt - korter gezegd - neer op verwerving en dat betekent aan koop, een verplichtende keus én de honorering van een echte kans. Gilberto Zorio <1944 Andomo Miccai over 'Pensando Brancusi' Denkend aan de stilte van Brancusi heb ik geheel uit vrije wil besloten hem een 'hommage' te brengen. Het werk dat daaruit is ontstaan is niet zonder ambities. Zo wil het naar alle kracht functioneren op deze door duidelijk gothische invloeden bepaalde plaats. Zo kent ook dit werk een opgaande beweging. De krachten van de natuur water, licht en lucht komen er samen met de woorden die geheimzinnige stilten zuiveren. Daar worden alle opgaande krachten geneutraliseerd zodat ze terug kunnen vloeien naar hei begin, de aarde. Constantin Brancusi was een Roemeense, hoofdzakelijk in Parijs werkende beeldhouwer, die leefde van 1876 tot 1957 Hij was een van de pioniers van de volmaakte zuivere vorm die tot het abstracte voert. Zijn 'Colonne' (zuil) staat mede aan de basis van Zorio's sculptuur in Middelburg Arte povera letterlijk arme kunst) is de naam van een beweging van kunstenaars die in de woelige jaren rond 1968 in Italië ontstond. Gilberto Zorio wordt vaak met deze beweging in verband gebracht Andere namen. Pistoletto. 2 x Merz. Pascali, Boetti. Fabro. Calzolan, Anselmo. Kouneüis, Prini, Paolini en Penone. De herwaardering van materialen leidt in AP tot een herwaardering van ervaringen en mededelingen). Forum-'83-Skulptuur is een vijfdaagse 'werkweek' voor mensen die geïnteresseerd zijn in de hedendaagse beeldende kunst en de raakvlakken ervan. De workshops, lezingen, diapresentaties en tentoon stellingen zijn gegroepeerd rond het werk van een viertal kunstenaars die opdrachten hebben uitgevoerd in en om de Middelburgse Abdijgebouwen. Het zijn Alice Aycock, Francois Morellet, Carel Visser en Gilberto Zorio. Daarnaast is in de Middelburgse Vleeshal de installatie 'On her majesty's secret service' van Fortuyn O'Brien le zien. Als werkcentrum is de Kuiperspoort ingericht. Gisteravond sprak Marianne Brouwer, conservator van het rijksmuseujn Króller-Muller over 'Enkele data in de beeldhouwkunst' waarmee ze haar aanvankelij ke onderwerp de Nieuwe Beeldhouwkunst ver breedde. Vandaag dinsdag zijn er de workshops van Caret Visser. FortuynlO'Brien. Gilberto Zorio. Francois Mo rellet en Alice Aycock Vanaf 20.30 uur spreekt Morellet in de Kuiperspoort over zijn werk 'How to survive 31 years of systems'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13