49.- Kreymborg RIMEUR FORUM andré oosthoek V HET FORUM DER LEVENDE GODEN Vrij veel belangstelling voor het sjeesjesrijden in Veere skulptuur '83 98r Wereldcontact hield vergadering in Goes PZC/ Streek Wie heeft ruimte! Leerlingental voortgezet onderwijs stijgt nog MAANDAG 17 OKTOBER 1983 la ONDANKS HET WINDERIGE WEER Voor Lem van 16 jaar zoeken we mei spoed een adres waar ze nog een paar jaar kan wonen. Ze gaat overdag naar school Omdat ze. zeker als er meer mensen zijn. moeite heeft de ander te verstaan, moeten dingen weieens extra gezegd worden De bedoeling is dat kontakt met thuis hersteld wordt. Ze is op een aantal punten ook wat kinderlijk en heeft vrij weinig zelfvertrouwen. Ze zou het liefst in Vlissingen of Middelburg wonen, vanwege school maar ook omdat ze aktief is in een buurthuis, Reakhes aan P. Noordhoek, Gast- en Pleegadressen- pro/ekt Zeeland, Londense Kaai 39 te Middelburg, telefoon01180-28555 (maandag tot en met vrijdagI. Jan Hoet in de Kuiperspoortthema Zorio. VEERE - Ondanks het winderige weer bezochten ongeveer driehonderd mensen de demonstratie sjeesjesrijden op de Markt in Veere. Zaterdagmid dag reden elf paren in even zoveel sjeesjes hun rondjes over de Markt, waarbij met name hel ringsteken en de daarmee gepaard gaande kreten voor de sfeer zorgden. Zoals gemeld had deze dag een 'naseizoen-toeristendag' moeten worden met kraampjes en demonstraties van oude ambachten. Maar het Veerse gemeentebstuur had ment verplaatst naar de Markt. De daar geen toestemming voor gegeven na klachten van de Marktbewoners, rijders zijn allen lid van de Gapingse Ringrijdersvereniging. Voorzitter r~ die liever een rustig uitzicht hadden Alewijnse: „Naar aanleiding van deze dan dat er wat voor hun deur gebeur- dag is het idee naar voren gekomen de. Daarover zei de voorzitter van de om ook in het toeristenseizoen een organiserende middenstandsverengi- ing Veere. de heer L. den Dikken. ringrijderij met sjeesjes te houden. Maar dan in juli bijvoorbeeld en het zaterdagmiddag: ..Alle andere bewo- liefst op een zaterdag, zodat veel ners van Veere staan juist achter dit soort gebeurtenissen Wij hebben dan toeristen er getuige van kunnen zijn" Voor het evenement van afgelopen ook het gemeentebestuur voorgesteld zaterdag had de middenstandsvereni- een hoorzitting te houden met onder ging drie bekers ter beschikking ge- anderen de Marktbewoners over de steid De drie beste paren was J. evenementen die we volgend jaar wil len organiseren" Het sjeesjesrijden zou overigens zater dag eigenlijk op de Kaai worden ge houden. maar door de weersomstan digheden (veel winrh «wh iw Verhage en M van de Broeke met 63 ringen, tweede werden I. Gideonse en G. van den Driest met 61 ringen en de derde beker werd in de wacht gesleept door G. Jacobse en A Francke met 54 ringen. Eén van de deelnemende paren aan hel ringsteken in Veere. Forum '83, de vijfdaagse manifestatie rond het thema Skulptuur, is zaterdagmiddag ingeleid met een vraag. Zijn de kunstenaars de levende goden van deze tijd? Die vraag werd gesteld (en bevestigend beantwoord) door de Gentse conservator Jan Hoet die aan de voet van de kansel van de Middelburgse Koorkerk zijn jongensdroom eenmaal een menigte volks in een kerk te mogen toespre ken in vervulling zag gaan. De droom als werkelijkheid (en omgekeerd) in een Forum dat zich zowel bezighoudt met het concrete beeld en de formele vorm als met de gedachten die er aan ten grondslag liggen. Levende goden? Jan Hoet sprak over kunstenaars als de behoeders van bijzondere mogelijkheden. Zij immers zetten voor de tweede maal in een bestaan hun stappen in het domein van het onbekende en druk ken er hun sporen. ..De eerste keer was er voor ons allen toen wij kinderen na veel gissen en missen, kruipen en aftas ten, vallen wellicht, die eerste fysie ke stap voorwaarts deden, nog zon der te weten waarheen". „Sinds dat gewichtige moment heb ben we ons, op zoek naar steun en stut, uitsluitend kunnen vastklam pen aan wat aan materiaal voorhan den was onpersoonlijk, bekend, nooit nieuw maar boven al ver trouwd. We groeiden zo naar een begrip, oók op het terrein van de kunst, een begrip dat zich moeilijk anders ontwikkelen kon dan via de lijnen van de werkelijkheid. Kunst werd op die manier een imiteren van de werkelijkheid en wij ge wend te doen wat anderen ons voordeden liepen er achteraan en dachten aan kunst te doen op het moment dat we een negentiende eeuwse lantaarn of een stel wapen- dragende leeuwtjes in de tuin plaat sten. Dat mag men een maatschap pelijke conditionering noemen en wel een tamelijk gevaarlijke. Want, die maatschappij geeft zich van echte kunst geen rekenschap, men ontkent de betekenis en de functie ervan als reèele en vitale krachten, men tracht mensen aan hun kunst te onttrekken en ontneemt daar mee die mensen een gevoel van deelachtigheid dat ons bewustzijn, denken, weten, maar ook. voelen en tasten prikkelt. Men ontneemt die mensen punten van oriëntatie en heroriëntatie". Jan Hoet die het Museum van He dendaagse Kunst in Gent sinds zijn komst daar in 1975 van een omstre den maar gefundeerde collectie voorzag (en voor dit seizoen gecon fronteerd werd met het opzienba rende aankoopbudget van nul fran ken), liet de gelegenheid niet voor bij gaan om het veelbehecrsende instrument van de overheidssubsi dies als voorbeeld te noemen. „Waar niets meer kan. zal nooit meer iets kunnen. Wie spel verlangt, die dient voor speelruimte te zor gen". Onbekend Hoet hield zich vervolgens kort bezig met de factoren presentatie en representatie in de kunst en i maakte zijn onder de kansel ver eend publiek deelachtig in zijn overtuiging dat de kunstenaarnk enkel het verleden preservewta tot op zekere hoogte vertef# woordigt, maar tevens beschifa over de fundamentele noodub lijkheid 'een buitengewoon std vertrouwen' in het onbekendtï J| hebben en te behouden. Jan Hoet: „Zoals Carel Visserxc Kiezen voor wat er niet is en-v, het dan ook is misschien koia gaat. Ik zet me in mijn werk tocht tegen wat er is en kies wat er niet is. Of Alice Ay cock voor wie de kuis exploratie!' is én speculatief war J' door ze er in slaagt mijn denken b mijn manier van zien sterk uit tt dagen en te herorienteren. Of Gilberto Zorio die materials omzet in energie, energie meteem grote uitstraling dat we nauweliji kunnen vermoeden welke ruimtes bestrijkt. Of Francois Morellet die de schouwers een echte uitdaging zorgt omdat hij een relatie en confrontatie aangaat met de dlnst^ waarneembare resultaten van chitectuur en ruimte". g Jan Hoet toonde zich gelukkig dl Forum deze vier kunstenaars va ij wereldnaam de gelegenheid het' gegeven zich op zo nadrukkelijk! w wijze in Middelburg te manifeste ren. zo goed als hij het oordeel) dat ook jongere kunstenaars als bi tweetal Fortuyn O'Brien de ruir.'i 1? krijgt voor een actuele reactie. - Hij besloot met te wijzen bijzonder karakter van Forum in de golf van aandacht voor thema Skulptuur originele gangspunten heeft gekozen. Hoet noemde als grondslagen: de keuze van de ruimte en de keuze van de kunstenaars met zijn vieren een spraata» kend kwartet vormen dat ken» lijk pas in Middelburg totstai kon komen. Forum- 83-Skulptuur is een vijjdaagse werkiveeK voor mensen die geïnteresseerd zijn in de hedendaagse beeldende kunst en de raakvlakken ervan Forum, dit jaar gewijd aan de beeldhouwkunst-in-brede-zin. werd zaterdagmiddag in de Middelburgse Koorkerk ge opend door museumdirecteur Jan Hoet. De workshkops, lezinlgen, diapresentaties en tentoon stellingen zijn gegroepeerd rond het werk van een viertal kunstenaars die updiachten hebben uitgevoerd in en om de Middelburgse Abdijgebouwen. Het zijn Alice Aycock, Francois Morellet, Carel Visser en Gilberto Zorio. Daarnaast is in de Middelburgse Vleeshal de installatie 'On her majesty's secret service' van Fortuyn O'Brien te zien. Als werkcentrum is Kuiperspoort ingericht. Na de opening van zaterdagmiddag volgde m avond een discussie met de Italiaanse Gilberto Zorio. Ook deze discussie werd geleid. Zondagmiddag sprak Paul Groot, leur van Museumjournaal over 'Geheugenkunst' a ai zondagavond Carel Visser over eigen werk. In «l n middaguren gonsde het in de werkwinkels van Morellet. Visser en FortuynlO'Brien. Vandaag opnieuw de workshops, met in de Kuiperspoort de lezing 'De nieuwe beeldhtH^.* kunst?' door Marianne Brouwer, conservator rijksmuseum Kröllèr-Muller. Carel Visser legt de laatste hand aan zijn sculptuur RAPPORT: PAS NA '84 DALING MIDDELBURG - Het aantal leerli gen dat in Zeeland na de lagere school een voortgezette opleiding gaat volgen, stijgt nog steeds. Het totaal aantal leerlingenidat het VWO, MAVO en HAVO-onderwijs in Zee land bezocht in het leerjaar 1982/1983 nam in 1982 toe met 2,9 procent ten opzichte van 1981. toen dit aantal steeg met 2,8 procent. Dit blijkt uit een rapport met de statistische on- derwijsgegevens over het jaar 1982 1983. Dit rapport is samengesteld door het ETI en het Provinciaal Op- bouworgaan, in opdracht van de Pro vinciale Onderwijs Raad. De samenstellers constateren ook een toename van het AVO<VWO-onder- wijs. De deelname stijgt van 42,3 naar 43,6 procent De schrijvers van het rapport concluderen „Wij vermoeden dat deze grotere deelname niet zozeer wordt veroorzaakt door een verander de interesse ten gunste van het AVO VWO. maar ^erder door een verlen ging van de studieduur" Die verlenging zit volgens de schrij vers in meer zittenblijvers. minder geslaagden voor examens en in de zogenaamde parkeerstudies. Ook de situatie op de arbeidsmarkt is een van de dieper liggende oorzaken, aldus het rapport. OOk het aantal studenten dat in het onderzochte leerjaar een dagschool voor middelbaar beroepsonderwijs volgde, nam toe en wel met 8,9 pro cent Dat geldt ook voor het MHNO: daar blijkt een stijging met 4,6 pro cent. Hetzelfde beeld geven de stu denten te zien die het hogere beroeps onderwijs volgden. Hun aantal nam toe met 113 ofwel 5,6 procent. Daar tegenoverstaan de cijfers van de beide pedagogische academies ün Middelburgi. Beide academies zagen het aantal leerlingen afnemen met in totaal 11,4 procent. De HTS in Vlissin gen weed door meer studenten be zocht, een toename van 2,5 procent wordt hier genoteerd, dit is een stij ging van het aantal leerlingen van 518 naar 531. De samenstellers van de reeks statis tische gegevens voorzien dat een da ling van het aantal leerlingen in Zee land voor de deur staat Zij hebben voor hun prognose de methode ge bruikt die ook door de Commissie Planprocedure wordt toegepast Vol gens het rapport daalt het aantal 12- en 13-jarige leerlingen in Zeeland tot 1 januari 1993. Daarna treedt er weer een lichte stijging op. Wat de leeftijds categorie 12 tot 18-jangen betreft schrijven de samenstellers dat dit aantal nog tot 1 januari 1984 zal stijgen, waarna een blijvende daling te zien zal zijn Inbraak restaurant VROUWENPOLDER - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken bij restaurant De Pelgrim in Vrouwenpolder en voor ruim drieduizend gulden aan goederen meegenomen. Zo werden ontvreemd: een sigarettenautomaat met inhoud, een videospel en e aantal flessen sterke drank. De rijkspolitie groep Veere die de zaak in onderzoek heeft, vermoedt dat er minstens twee inbrekers actief zijn geweest, omdat het onmogelijk voor één man om de automaat te vervoeren. De politie vraagt tevens getuigen van de inbraak zich te mel den op het bureau in Serooskerke, telefoonnummer: 01189-1910 IN FORM A TIE O VER EMIGRA TIE GOES Wereldcontact, een Neder landse vereniging van familie en vrienden van emigranten, hield za terdag een contactmiddag in Goes. De organisatie, met een ledenbestand van 50.000 één van de grotere vereni gingen in Nederland, maakt er een gewoonte van elk voor- en najaar dergelijke bijeenkomsten te organi seren. De belangstellenden krijgen dan informatie over emigratie-lan den, ze kunnen vragen stellen en worden op de hoogte gebracht van de nieuwe, door Wereldcontact verzrog- de vliegreizen. Ditmaal kwam men bijeen in het Slot van Oslende. onder supervisie van de regionale contact persoon. mevrouw L. Marinussen- Koole uit Kloetinge. De eerste secretaris van Wereldcon tact. de heer B J. Annink. gaf aan het begin van de bijeenkomst een kort historisch overzicht van de 24 jaar oude vereniging. Hij vertelde het 25- koppig publiek over de emigratiegolt van de jaren vijftig en de groei, die Wereldcontact sinds die tijd mee maakte. Het ledenbestand telt alleen de contributie-betalende gezinshoof den. maar de vereniging bereikt in totaal meer dan 125.000 Nederlanders. die relaties onderhouden met geenu- greerden. zo bleek uit de woorden van de heer Annink. Behalve het verzor gen van volledig verzekerde vliegrei zen. houdt Wereldcontact zich ook bezig met het onderhouden van de Nederlandse banden met de geemi- greerden. Daartoe gaan af en toe Hollandse artiesten de oceaan over. Nederlandse boeken vinden hun weg naar de emigranten en in december worden sinterklaas- of kerstpakket ten verzonden naar Canada. Zuid- Afrika. Brazilië, de Vererflgde Stalen. Nieuw-Zeeland of Australië. De heer Annink vertelde voorts dat de Nederlandse taal en cultuur weer opgang vindt in de emigratielandcn. Dat konit met name door de eerste generatie emigranten, van wie nu een deel in bejaardenoorden vertoeft en die zich verenigd heeft in de zoge naamde senior-clubs. Deze clubs ver stevigen dc contacten met het oude vaderland, wat zich uit onder meer in een stroom van oer-Hollandse pro- dukten zoals kaas, nieuwe haring en hagelslag, die meer en meer in de emigratielandcn geconsumeerd wor den. aldus de secretaris. Na zijn toe spraak keken de aanwezigen naar een film over Canada en de Verenig de Staten. Wijkcomité van Paauwenburg bijeen VLISSINGEN - Het wijkcomité Paau wenburg houdt vandaag, maandag, een vergadering in hel club- en buurthuis 'De Paraplu' in Vlissingen. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op de agenda staan ondermeer het beleidsplan en de begroting voor volgend jaar. Voorts wordt de notitie van enkele welzijnswerkers over her structurering van het welzijnswerk besproken. okergele uitntsmoi 65% Polyester35 Normaal 125.- t/m a s zaterdag De beste cord-jeons voor mamr Merk. fiuddy Donkerbeige, oke, olijf donker grip, mor me rol. bordeaux zwart donkerbruin ol teak Normooi 59 - r ,-olerdog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6