Deel ambtenaren 10 pet beter af dan werknemers bedrijven Nicaragua beschuldigt VS van een steeds openlijker oorlog' PZCfi Ltalië bereid bestand Libanon te controleren Cocaïne-oorlog Amsterdam Deetman handhaaft schoolgeldheffing rietkerk tegen loonmaatregel Vier bedrijven verdacht van I CDA-bestuur: snel af van 'bloedgroepen' MAANDAG 17 OKTOBER 1983 PZC/binnen-buitenland regel in deze zin op te leggen. Hij vindt dat voorstellen hiervoor moe ten komen van de sociale partners. Rietkerk wil echter niet afstappen van de hoofddoelstellingen van het beleid, die erop gericht zijn om de werkloosheid en het overheidstekort terug te dringen en de economie te verbeteren. Inmiddels heeft de AbvaKabo, de grootste ambtenarenbond, fel afstand pEN HAAG (GPD) Een deel van de ambtenaren is nog steeds aanzienlijk beter af dan vergelijkbare werknemers in het bedrijfsleven. Volgens minister Rietkerk (binnenlandse taken) kunnen de verschillen oplopen tot circa tien procent. Dat komt omdat ambtenaren weinig sociale premies betalen. Rietkerk benadrukte dat dit een schatting is, omdat pakketvergelijking tussen ambtenaren en overige werknemers nog niet is afgerond. De ambtenaren betalen al wel gedeel- mies verwerkt zijn. Rietkerk wees er premier Lubbers, om een loonmaat- lelijk mee aan de sociale voorzienin- overigens op dat ambtenaren op an- gen. Dat gebeurt via de inhoudings- dere punten een achterstand hebben, rei, waarin echter nog niet alle pre- Zo ontvangen zij geen dertiende maand, die vaak wel wordt uitgekeerd in het bedrijfsleven. De minister zei dit zaterdag voor de VARA-radio. Hij liet weten dat de voorgenomen korting op de ambtena rensalarissen van 3,5 procent alleen lager kan uitvallen, indien het be- drijfsleven meer inlevert. Extra loon- ffOlinO matiging in de particuliere sector kan IiaUUe hem bewegen iets terug te doen in de |>?n,om|n X?n de mtlatmgen van mi- OISTERDAM (ANP) Vier bedrij- sfeer van de overheid. Maar het korter nister Rietkerk De bond vindt dat de t(n in Amsterdam worden ervan werken bij de bedrijven moet dan wel minister met meer serieus is te nemen verdacht te hebben gezwendeld met doorwerken in de ruimte en de lasten hflfreingen in onroerend goed in van de overheid. r> J IV«I on holo.rt»iniron nn Ho "I 1ICI. lUtCI V1CW UC 1I1UIUK. WCitl-C UUl Florida (v»> e gg g i Rietkerk voelt er echter niets voor, er nog veel gestudeerd moet worden jocderentermijnmarkt. - Volgens een politiewoordvoerder gaat bet om de Amsterdamse Beleggings- uitgeverij B.V. Ab Real Estate B.V., AVM Beleggingsmij B.V. en de ABCO BV. De eerste drie maatschappijen ajn op een en hetzelfde adres geves tigd. Onder leiding van de Amsterdamse fraude-officier mr. J. de Bruin heeft de recherche de administraties bij de bedrijven en in de woningen van hun directeuren in Huizen. Noordwijk en Bergen (NH) in beslag genomen. Er r® geen arrestaties verricht, aldus de soordvoerder. Eerst zullen met assis tentie van rijksaccountants de in be slaggenomen papieren worden onder zocht verlegpartner. De bond verklaar de tegenover het ANP dat de minister in het interview de indruk wekte dat zoals eerder ook al benadrukt door voordat ambtenaren en de minister INITIA TIEF AAN KAMER als gelijkwaardige partners met el kaar kunnen onderhandelen. In tegenstelling lot de vakcentrales FNV en CNV kan de Raad MHP (Middelbaar en Hoger Personeel) zich wel vinden in het voornemen van het kabinet 3,5 procent te bezuinigen op de salarissen van ambtenaren cn trendvolgers. Ook sluit de MHP ont slagen onder ambtenaren niet uit. Dat verklaarde voorzitter Laurier zaterdagmiddag voor de TROS-ra- dio. Morgen vindt er een gesprek plaats tussen de vakbonden en het kabinet over de Miljoenennota. Het alternatief van de FNV is voor "MHP-voorzitter Laurier op een aantal punten onaan vaardbaar. De MHP is tegen een verdere stijging van het financierings tekort en tegen een lastenverdeling waarbij de middeninkomens meer moeten inleveren dan de laagste inko mens, zoals het FNV-plan voorstaat. In grote lijnen kan de MHP zich wel in het kabinetsbeleid vinden. Laurier wil echter wel onderhande lingsvrijheid over de wijze waarop bezuinigingen op ambtenarensalaris sen het beste kunnen worden doorge voerd. Hij maakt daarbij een verge lijking met het bedrijfsleven, waar ook onderhandeld wordt wanneer een bedrijf minder geld aan lonen wil uitgeven. Uit zulke onderhandelin gen kunnen loonsverlagingen of ont slagen voortvloeien. Die mogelijk heid wil hij ook voor ambtenaren. DEN HAAG (GPD) reid een dergelijke moment' geen mogelijk- Minister Deetman (on- maatregel voor zijn ver- heden ziet om aiterna- derwijs) sluit niet uit antwoordelijkheid te ne- tieve bezuinigingen van men. f300 miljoen op de on derwijsbegroting te vin- Tijdens de algemene be- den. Hij zal in ieder ge schouwingen heeft een val maatregelen, die ar- overgrote meerderheid beidsplaatsen kosten, van de Kamer het kabi- afwijzen, net gevraagd af te zien CDA-fractieleider De van het invoeren van Vries zei donderdag ech- schoolgeld. Maar de ter dat het schoolgeld zo door CDA en WD voor- nodig via de algemene gestelde alternatieve be-' middelen gecompen- zuinigingsmaatregelen seerd zou moeten wor- bleken voor het kabinet den. Premier Lubbers Volgens Deetman zou- niet aanvaardbaar. Vol- heeft al laten weten dat den extra bezuinigingen gens Deetman is het er slechts drie mogelijk- goed gebruik dat de Ka- heden zijn om de gaten mer zelf met aanvaard- in de begroting te dek- bare voorstellen komt ken. Naast een vergro- Dat zou betekenen dat om het niet-doorgaan ting van het financie- er enkele duizenden ar- van bezuinigingen el- ringstekort zijn dat ex- ders te compenseren. tra bezuinigingen of ver- Minister Deetman bena- hoging van de belastin- drukte dat hij 'op dit gen dat hij alsnog de Twei de Kamer zal vragen in te stemmen met de in voering van schoolgeld voor 12- tot 17-jarigen. Voor de VARA-radio zei de minister zaterdag onder geen beding be reid te zijn elders op de onderwijsbegroting ex tra te bezuinigen om het niet heffen van school geld te compenseren. van ongeveer f300 mil joen nodig zijn om te heffing te compenseren. beidsplaatsen in het on derwijs verloren gaan. De minister is niet be- McFarlane volgt William Clark op WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse president Ronald Reagan heeft besloten de speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Robert McFarlane te benoemen als hoofd van de nationale veiligheidsraad. Dat is zondag vernomen van functio narissen in het Witte Huis. McFarlane wordt daarmee de opvolger van Wil liam Clark, die wordt voorgedragen als nieuwe minister van binnenlandse zaken. r 9 si 1 Radix met bedrukt overhemd, en baardi tijdens de door hem georganiseerde mars. zaterdag. ST-GEORGE'S (Reuter/UPI) Een woordvoerder van het leger van Grenada heeft zaterdag verklaard dat premier Maurice Bishop valse geruchten heeft verspreid over een samenzwering tegen zijn leven en orders van de regeringspartij heeft genegeerd. Berichten dat Bishop onder huisarrest is geplaatst hou den aan en niet bekend is wie op het Caribische eiland de touwtje in handen heeft. Sinds de eerste berichten over een mogelijke staatsgreep op Grenada vrijdag heerst nog steeds onduide lijkheid over de situatie. In een reeks tegenstrijdige verklaringen meldde de nationale radio Vrij Gre nada eerst dat Bishop, van wie al 24 uur niets was vernomen, was afge zet en onder huisarrest was ge plaatst door vice-premier en minis ter van Financiën Coard, vervolgens dat een anti-Bishop staatsgreep was verijdeld en deed tenslotte za terdag berichten over een coup af als 'boosaardige geruchten' Ook maakte de radio zaterdag bekend dat Coard uit zijn functie was ont slagen en opgevolgd door Burke, een ambtenaar. Radio Vrij Grenada meldde zater dagavond dat mensen die demon straties organiseerden waren opge pakt en dat de strijdkrachten een waarschuwing hadden laten horen dat zij zullen optreden tegen ieder een die onrust stookt. Volgens het Caribische persbureau Cana heeft Kenrick Radix, minister voor landbouwindustrie en indus triële ontwikkeling, tegenover een menigte, die zaterdag op informatie uit was. gezegd dat de premier sinds donderdag wordt vastgehouden. Later maakte de nationale radio bekend dat Radix zelf donderdag was afgetreden. Een plan van de demonstranten om zich te begeven naar de residentie van de premier werd kennelijk ver laten nadat Radix had gezegd dat zij meer mensen moesten mobilise ren. aldus de radio. Ook zou Radix tot een staking hebben opgeroepen. Tien buitenlandse journalisten zijn zaterdag het land uitgezet. Ruimteveer De lancering van het Amerikaanse ruimteveer Columbia en het belangrijke Europese ruimtela- baratonum Spacelab, die voor 28 ok tober op het programma stond, is met minstens een maand uitgesteld. Dit hebben ruimtevaartfunctionarissen van NASA vrijdagavond bekendge maakt. OOK GRIEKENLAND GEVRAAGD Deltagebied feu diepe depressie die gisteren bo xen Schotland lag, trekt vandaag mr het noorden xoeg maar bepaalt lol de avond het weerbeeld boven de regio. Een rug van hoge druk boven mt-Engeland verplaatst zich later op de dag naar onze omgeving en mgt voor de nodige weersverbete- mg. Er staat eerst een harde tot roomachtige west tot noordwesten and, maar na de middag neemt deze lol krachtig. Naast opklaringen tonen enkele regen- of onweersbuien il toor. maar later in de middag en wordt drogere lucht aange roerd. Hei is opnieuw tamelijk koud nel een maximum temperatuus van naar 13 graden en de komende nacht tan het kwik tot zo'n 7 graden dalen. :|7ooruitzichten voor dinsdag: een oceaandepressie brengt op- raeuw slecht weer naar onze streken. l'eel bewolking en af en toe regen. De wdwesten tol westen wind is overwe gend krachtig tot hard. Een maxi mumtemperatuur van rond de 14 gra- ATHENEROME (REUTERDPA GPDi De Italiaanse premier Betti- no Craxi heeft verklaard dat zijn land bereid is waarnemers naar Liba non te sturen als de eenheid, die de naleving van het bestand in dat land moet controleren, onder auspiciën van de Verenigde Naties staat. Dit is vernomen in Italiaanse kringen in Athene, waar Craxi aanwezig is op een Europese topconferentie van so cialisten. Het veiligheidscomitê in Libanon ♦stemde er zaterdag mee in dat in Italië en Griekenland wordt gevraagd militairen tc sturen als waarnemers. De Libanese regering diende diezelfde dag bij beide landen het officiële verzoek in de waarnemers te sturen: 400 uit ieder land. Enkele uren tevo ren had de Libanese regering een akkoord gesloten met de strijdende fracties in het land, dat het te hulp roepen van neutrale waarnemers be helsde. De regering wil waarnemers die die positie moeten innemen in de Shouf en in de zuidelijke buitenwijken tt'nd. westnoordwest 7-8, eerst moge- - kt af en toe 9. later in de middag en imd afnemend west 6. zicht: goed. ''live in buien: temperatuur kust 'f 13 graden, afwijking water- ''anden tegen één meter verhoging, "■asimum golfhoogte monding Schel- vs bij hoog water rond het midda- nur tegen de anderhalve meter ZON EN MAAN II oktober f; Jon op 07.09 onder 17.41 Maan 0p 17.07 onder 02.46 Maandag 17 oktober Hsslngen ,J Terneuzen Zlerikzee Uautisch bericht AMSTERDAM De politie nam bij het onderzoek si geweer. i I i wapens in beslag, variërend van pistolen lot een automatisch "oog water AMSTERDAM (ANP) Diefstal van dertig kilo cocaine is vermoedelijk de aanleiding geweest voor de liqui datie van de drie Chilenen de afgelo pen weken in Amsterdam. Dit is de mening van de groep ernstige delic ten van de Amsterdamse recherche, die na een intensief onderzoek een eind heeft kunnen maken aan een „klein oorlogje op leven en dood" tussen buitenlandse misdadigersben- den. De strijd ging tussen twee concurre rende benden cocaïnesmokkelaars, een Chileens-Peruaanse groep en een Argentijnse groep. De Chilenen zou den de Argentijnen de partij cocaine afhandig hebben gemaakt. De groot handelswaarde is ongeveer 100.000 gulden per kilo. In totaal zijn er in deze zaak vijftien arrestaties verricht. Met de arrestatie vrijdag van ondermeer de Argentijnse leider en de man die van de drie moorden wordt verdacht, denkt de recherche de angel uit de Argentijnse bende te hebben gehaald. Gasafzet vorig jaar fors lager APELDOORN (ANP) De tota le aardgasafzet in de sectoren klein- en grootverbruik is vorig jaar, ten opzichte van 1981, met 9,5 procent gedaald. Aan groot- en kleinverbruikers werd in 1982 ruim 2.1 miljard kubieke meter gas minder afge zet dan het jaar daarvoor. De afzet in de sector kleinverbruik daalde met 8.6 procent. In de sector grootverbruik (met een verbruik van meer dan 170.000 kubieke meter per jaari bedroeg de daling 11.7 procent Dit blijkt uit zaterdag gepresenteerde sta tistische gegevens van de Ver eniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland iVe- gim Het aantal aansluitingen bedroeg eind 1982 ruim 4.9 mil joen. 2.5 procent meer dan het jaar daarvoor. van Beiroet waar voor het bestand felle gevechten plaatsvonden. Tijdens de viering van de Shi'itische heilige dag Ashoura zijn zondag rel len uitgebroken tussen duidenden Shi'iten cn Israëlische soldaten in de zuidelijke Libanese stad Xabatiyeh. Zeker vier Israëliërs en acht Libane- zen raakten bij de rellen gewond. Volgens ooggetuigen hadden een vijf tigduizend mensen zich op het centra le plein verzameld, toe een Israëlisch militair konvooi zich door de menigte probeerde te wringen. De toch al chaotische bijeenkomst liep toen ge heel uit de hand. Twee van de Israëlische jeeps werden gekanteld en in brand gestoken, ter wijl de Israëlische soldaten bekogeld werden met stenen, stokken en fles sen. Het is niet precies duidelijk wan- HILVERSUM (ANP) Het partijbe stuur van het CDA zal de partijraad van 5 november voorstellen om eer der dan was afgesproken bij de op volging van vertrekkende CDA-ka- merleden af te stappen van opvol ging in de lijn van de 'bloedgroepen', die in het CDA zijn gefuseerd. Tot dusver wordt een vertrekkend CDA-kamerlid opgevolgd door een nieuw kamerlid uit dezelfde kring van hetzij ARP. hetzij CHU danwel de oude KVP. Per 1 januan 1985, zo is de afspraak, wordt die opvolgingslijn af geschaft, maar dat moet eerder kun nen. aldus CDA-partijvoorzitter Piet Bukman zaterdag voor de Vara-radio. neer de soldaten het vuur hebben geopend, maar zeker is dat acht Liba- nezen met kogelwonden naar het zie kenhuis zijn afgevoerd. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder hebben de soldaten in het konvooi teruggeschoten nadat er een granaat naar hen was gegooid en zij enkele malen waren beschoten. Bij een incident bij Jiyeh, 20 kilome ter ten zuiden van Beiroet werden twee Franse soldaten van Unifil ge wond. Ze begeleidden in een auto een konvooi op weg naar Beiroet toen langs de kant van de weg zich een explosie voordeed. Aangenomen wordt dat de bom was bedoeld voor de Israëlische troepen. Stakingen Israël Honderddui zenden werknemers in Israël hebben zondag deelgenomen aan een twee uur durende 'waarschuwingsstaking'. die was gericht tegen het economi sche beleid van de regering. Het kabi net is er nog niet in geslaagd een nieuwe minister van Financiën te vin den als opvolger van Yoram Aridor, die vorige week donderdag aftrad. 'fmeldlnge Krekrak oü Bralnisse O.ó Daedag 18 oktober j langen 12.C innemen 0.C - tefaee 0.5 «nrreert 04 ■sneldinge i.j tetkrak l.C Bralnisse 1.4 12.12 111 12.02 175 12.30 129 12.26 155 12.59 132 12.19 187 13.08 125 13.00 198 13.31 146 13 26 173 1405 150 Maandag 17 oktober ilngen IJffikzee" fansweert. *"neldlnge JJrekrak Hulnisse 4.51 126 5.11 138 5.40 112 5.41 155 5.56 126 6.17 150 6.08 127 hg 18 oktober 5 45 138 6.10 150 6.38 116 6.42 167 6.54 132 7.15 157 7.07 132 Seikzee jUnsweert •sneldlnge ktekrak «fflnlsse 17 36 169 17.57 179 18.13 152 18.20 196 18.28 109 18.49 199 18.41 168 18.25 180 18.50 191 19.03 156 19 16 209 1923 176 19.44 207 19.34 172 MANAGUA (RTR AFP) Junta-lei- der Daniel Ortega van Nicaragua heeft de Verenigde Staten er zater dagavond van beschuldigd steeds openlijker oorlog tegen zijn land te voeren. Ortega's uitspraak volgde op de waarschuwing van de voormalige Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger, die zei: „Ik hoop dat wij in de Verenigde Staten niet moeten kiezen tussen vrede en democratie. Kissinger zei dit op het Cesar Augusto Sandino vliegveld tegen verslagge vers vlak voor hij in het vliegtuig naar Washington stapte. Bij zijn vertrek uit Nicaragua aan het eind van de rond reis door Centraal-Amerika die hij maakte met een onafhankelijke com missie Deze moet president Reagan adviseren over het Amerikaanse be leid voor Midden-Amerika. Regeringsfunctionarissen in Nicara gua interpreteerden de uitspraak van Kissinger als een waarschuwing dat als Nicaragua niet overgaat op een democratisch bestuursmodel zoals het Witte Huis dat wenst, de Ameri kaanse regering door zal gaan met het steunen van gewapende acties door anti-Sandinistische rebellen. Rol CIA Het linkse bewind in Managua wordt met steeds grotere regelmaat be stookt door contra-revolutionairen die financiële en militaire steun ge nieten van Washington. De New York Times meldde zondag dat de Ameri kaanse centrale inlichtingendienst (CIA) rebellen heeft geholpen met de voorbereiding van aanslagen op olie opslagtanks en industriële doelen, die de laatste weken veel schade hebben toegebracht aan de economie van het land. De NYT had dit verno men van functionarissen van de rege- ring-Reagan. Ortega zei vrijdag dat Nicaragua in het buitenland gevechtsvliegtuigen en oorlogsschepen zal kopen om de defensie tegen de rebellen te verster ken De Junta-leider zei zaterdag avond verder „De grote destabilise rende factor is de Verenigde Staten, die. als zij wilden' een belangrijke factor van stabiliteit zouden kunnen zijn", Demonstraties Circa 60.000 Nicaraguaanen demon streerden tegen Amerikaanse be moeienis in Centraal-Amerika toen de commissie in Managua arriveerde De demonstranten scandeerden. ..Kissin ger. boodschapper van moord". Kis singer begon zijn bezoek met een onderhoud met de Amerikaanse am bassadeur. Anthony Quainton. Gedu rende de dag spraken Kissinger en de andere leden van de commissie met Nicaiaguaaiise zakenlieden, leidets van de oppositie en de conservatieve aartsbisschop van Managua, Migueli Obando y Bravo Voor Kissinger huiswaarts keerde had hij een gesprek van een uur met junta-leider Ortega, Tegen de pers zei hij; „In El Salvador zei ik dat we niet gevraagd kunnen worden een keus te maken tussen veiligheid en mensen rechten. Hier zeg ik dat men ons niet moet vragen een keus te maken tus sen vrede en democratie" Voor Orte ga sprak was Kissinger al vertrokken. De commissie-Kissinger verklaarde zondag bij terugkeer in Washington met zowel linkse als rechtse verzet- groepen in Midden-Amerika te wil len praten. Directie K. Scherphuis. W. F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P. Dieleman en C. van der Maas BUREAUS gen, tel (01184) 15144. Middelburg Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel '011501 94457 Hulst Steenstraat 6. 456" AS Hulst, tel. (011401 14058 In de avonduren is de centrale- redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur. (011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t'ml vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie (01194) 511 Advertentie-afdeling. (01186) 1584, 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur :01184| 15144 Zondag avond van 20 00 tol 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20; franco per post 72.-: per maand 21.-: losse nummers f 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw i Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm. minimumprijs per advertentie 18,30: ingezonden mededelingen VA x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3