HET FORUM DER LEVENDE GODEN College: archief Veere in stadhuis huisvesten Bij TORRO FORUM skulptuur Reeks diefstallen op Schouwen-Duiveland Wereldcontact hield vergadering in Goes WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC/streek Leerlingental voortgezet onderwijs stijgt nog MAANDAG EN DINSDAG! MAANDAG 17 OKTOBER 1983 PRINCIPE BESL UIT SUBSIDIE PRO VINCIE VEERE - Het ligt in de bedoeling om het unieke historische archief van de gemeente Veere opnieuw te inventa riseren, om een archiefruimte te creë ren in het Veersc stadhuis en om met ingang van 1 januari 1984 een archi varis te benoemen voor de duur van twee jaar. Dit stellen burgemeester en wethouders de Veerse gemeente raad voor, die zich daarover zal bui gen tijdens de vergadering van woensdag 26 oktober. Een belangrijk deel van het Veerse archief bestaat .uit stukken van de heren en vrouwen van Borssele. die in 1282 in het gehucht Zanddijk neer streken. Hendrik van Borssele vestig de daar een burcht, het latere Zanden- Gemeenteraad Tholen stelt volgende week begroting '84 vast SINT-MAARTENSDIJK De ge meenteraad van Tholen stelt maan dag 24 oktober de begroting voor 1984 vast. Dat gebeurt tijdens een vergadering die om 14.00 uur - in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk - begint. Allereerst zal het dagelijks bestuur van de gemeente een ant woord geven op de vragen en opmer kingen die de verschillende raads fracties in hun vorige week ingele verde algemene beschouwingen naar voren hebben gebracht. Na de re- en duplieken komen de voorstellen aan de orde om een aantal belastingen, tarieven en heffingen te verhogen. Het gaat om de onroerend- goedbelasting (met 1 procent), de rei nigingsrechten (met 5 cent per vuil niszak), de rioolrechten, hondenbelas ting, legestarieven en begraafrechten (alle met ongeveer 3.5 procent). Belgische duikster bij Kattendijke onwel geworden GOES De 44-jarige Belgische duik ster R. de C. is zondagmorgen in de Oosterschelde ter hoogte van het gemaal bij Kattendijke onwel gewor den. Onder water schoot haar uitrus- burg. Het Veerse archief gaat met Veerse stadhuis. Monumentenzorg ting los' alleen over de handelingen van de heeft laten weten dat dit technisch Toen ze daarop samen met haar duik- heren en vrouwen van Veere, de Van mogelijk is, zodat Veere dan eindelijk partner de oppervlakte wilde berei- Borsseles. Het bevat tevens stukken weer een eigen bewaarplaats voor zijn ken, verloor ze het bewijstzijn. Aan de van het beheer van de rechten en goederen van onder andere Zanddijk. Vrouwenpolder, Westkapelle. Koude- kerke. Domburg. Brouwershaven. Stavenisse, Oudelande, Wissenkerke en' Dreischor In het historische archief bevindt zich ook een aantal brieven dat bewaard is gebleven met correspondentie tussen de Veerse ambachtsheren en de ko ningen van Schotland, Engeland en Frankrijk en de bisschoppen van Utrecht en Glasgow In het begin van deze eeuw werden de beschrijving en ordening van het Veerse archief ter hand genomen door veldwachter Per- reis die het dagelijks beheer van de archieven onder zijn hoede had. Dr ZIERIKZEE - Bij de politie op het zomerdorp Grevelingen bij Brou- archief krijgt. Op het ogenblik liggen oppervlakte gekomen begon haar de Veerse stukken (wederom) .n het partner onmiddellijk mond-opmond gebouw van het Rijksarchief in Mid- beademing toe te passen. Twee ande- delburg De raadsleden zullen zich re duikers schoten te hulp en voerden over dit voorstel beraden in genoem- hartmassage uit. .De duikster is in de de vergadering die om half acht be- afdeling hartbewaking van het zie- gint in het Veerse stadhuis. kenhuis in Goes opgenomen. Heeringa rondde in 1921 een voorlopi ge beschrijving af. Schouwen-Duiveland is het afgelo- wershaven. pen weekeinde aangifte gedaan van Onbekenden beperkten zich op een verschillende diefstallen en vernie- bouwland in de Gouweveerse Polder Daarna zette de heer De Waard het ling. Zaterdagmorgen moest J. D. uit niet tot aardappels rapen, maar sloe- werk een tijdje voort en hij werd Zonnemaire tot de ontdekking ko- gen daadwerkelijk aan het rooien, tot afgelost door gemeentearchivaris mr men dat zijn éénassige aanhangwa- ongenoegen van de eigenaar, K. van De Brakke. Een groot deel van dit gen met 24 lege veilingkisten was D. uit Ouwerkerk. Deze kon moeilijk werk ging weer verloren in mei 1940. verdwenen. Het voertuig stond aan bepalen hoeveel aardappels er van Het toenmalige Veerse college besloot de Zuidweg. De waarde van het ge- zijn land zijn verdwenen, enkele maanden voor het uitbreken heel is ongeveer 500 gulden. Uit de auto van H. D. R. uit Viersen van de oorlog een gedeelte over te Toen A. J. van de W. uit Noordgouwe (D), die aan de Hoosjesweg in Seroos- brengen naar het gebouw van de zaterdagmiddag terug kwam bij zijn kerke stond, werd zaterdagmiddag rijksarchiefdienst in Middelburg, auto. die hij aan de Mosselboomgaard tussen twee en vier uur een portefeuil- Maar ook dat brandde voor een groot in Zierïkzee had geparkeerd, qonsta- le met persoonlijke bezittingen en deel af. Twintig jaar arbeid ging in teerde hij. dat er voor zo'n 1500 gulden bescheiden ontvreemd, rook op en De Brakke kon opnieuw aan was beschadigd. Er waren deuken beginnen. Hij deed dat tot 1967, toen en krassen en er was schade toege- Tenslotte werden enkele surfuitrus- hij op 88-jarige leeftijd afscheid nam bracht aan de buitenspiegels. tingen de buit van dieven in Renesse. als archivaris. Hij werd opgevolgd Van de parkeerplaats van Aqua Delta Van twee auto's van Duitsers, gepar- door de heer Veldhuis, die nu nog bij Bruinisse verdween zaterdag op keerd aan De Loane, werden in de tijdelijk de archiefwerkzaamheden klaarlichte dag, tussen twee en drie nacht van zaterdag op zondag twee uur 's middags, de auto van R. A. H. surfplanken, mast. gaffels en vinnen uit Grootebroek. Het betreft een rode (eigendom van K. D. G. uit Schotten Volkswagen Golf met het kenteken <D" en twee mastvoeten en drie vin- JX-16-LL. nen (eigendom van R. M. uit Gevels- H. J. M. L. uit Leende deed aangifte berê <D" gestolen, van het feit, dat er in de penode van 25 september tot 15 oktober ingebro- ken is op zijn jacht 'Lucky Son", dat r de gemeente waarneemt. Subsidieverzoek Om nu al het archiefmateriaal eens op een duidelijke rij te zetten, heeft het Veerse college onlangs aan de provincie een financiële bijdrage ge- liihiipiimviprinn van provincie een unancieie oijarage ge- ken is op zijn jacht'Lucky Son', dat JUDlieUmViermg van vraagd van tachtig mille. De provin- afgemeerd lag in de jachthaven van DtimeSkledingbeUrS aquariumvereniging WEMELDINGE - De aquariumvereni ging De Vuumeon' in Wemeldinge viert haar 30-jarig bestaan. De ver eniging werd 22 oktober '53 opge richt. In het kader van dit jubileum wordt donderdag 20 oktober een feestelijke bijeenkomst gehouden in hotel 'Vredebest' in Wemeldinge. De ze bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op het programma staat ondermeer een diaserie over de afgelopen dertig jaar. Voorts zullen enkele jubilarissen gehuldigd worden. Verder is er een jeugdkeuring, een verloting en een spelletje bingo. De bijeenkomst wordt besloten met een gezellig samenzijn. Beheerscommissie dorpshuizen bijeen BROUWERSHAVEN De beheers commissie dorpshuizen Brouwersha ven vergadert op 3 november in het Tonnenmagazijn. Aan de orde komen wijzigingen van de verordeningen voor de gemeenschapsruimten in Brouwershaven, Dreischor, Noord - gouwe en Zonnemaire. De vergade ring begint om 19.30 uur. Plattelandsvrouwen in Wolphaartsdijk bijeen WOLPHAARTSDIJK De afdeling Wolphaartsdijk van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft in het dorpshuis de maandelijkse bij eenkomst gehouden. Mevrouw Bras- de Regt uit Goes van de Landelijke Organisatie Voetverzorging hield een lezing met dia's over goed schoeisel, verzorging van de voeten en ervarin gen uit haar werk als pedicure. Gemeenteraad van Wissenkerke bijeen WISSENKERKE - De gemeenteraad van Wissenkerke behandelt maandag 7 november de gemeentebegroting voor 1984. In dezelfde vergadering komt ook het jaarprogramma speci fiek welzijn voor volgend jaar aan de orde. Voorts komt een aantal belas tingvoorstellen ter tafel. De raadsver gadering begint om 13.30 uur. cie is daartoe in principe bereid, de definitieve beslissing moet nog wor den genomen. Het Veerse college heeft tevens con tact opgenomen met Monumenten- zorg over een verbouwing binnen het nimperial van zijn auto. Brouwershaven Uit de kajuit werd een navigatiecomputer gestolen ter waarde van 6500 gulden. in 'De Pit' Goes GOES In wijkgebouw De Pit in RAPPORT: PAS NA 84 DALING MIDDELBURG - Het aantal leerlin gen dat in Zeeland na de lagere school een voortgezette opleiding gaat volgen, stijgt nog steeds. Het totaal aantal leerlingen dat het VWO, MAVO en HAVO-onderwijs in Zee land bezocht in het leerjaar 1982/1983 nam in 1982 toe met 2,9 procent ten opzichte van 1981, toen dit aantal steeg met 2,8 procent. Dit blijkt uit een rapport met de statistische on- derwijsgegevens over het jaar 1982/ 1983. Dit rapport is samengesteld door het ETI en het Provinciaal Op- bouworgaan, in opdracht van de Pro vinciale Onderwijs Raad. De samenstellers constateren ook een toename van het AVOVWO-onder- wijs. De deelname stijgt van 42,3 naar 43.6 procent. De schrijvers van het rapport concluderen ..Wij vermoeden dat deze grotere deelname niet zozeer wordt veroorzaakt door een verander de interesse ten gunste van het AVO. VWO. maar eerder door een verlen ging van de studieduur-". Die verlenging zit volgens de schrij vers in meer zittenblijvers, minder geslaagden voor examens en in de zogenaamde parkeerstudies. Ook de situatie op de arbeidsmarkt is een van de dieper liggende oorzaken, aldus het rapport. OOk het aantal studenten dat in het onderzochte leerjaar een dagschool voor middelbaar beroepsonderwijs volgde, nam toe en wel met 8.9 pro cent. Dat geldt ook voor het MHNO: daar blijkt een stijging met 4,6 pro cent. Hetzelfde beeld geven de stu denten te zien die het hogere beroeps onderwijs volgden Hun aantal nam toe met 113 ofwel 5,6 procent Rode kool per kilo van 98 voor Hachéevlees gratis hachéekruiden, A Q f\ 500 grvan 6.?5 voor J7v/ Na de nacht van vrijdag op zaterdag Goes-Zuid wordt dinsdag 1 november miste O. S. uit Hilden (D) de fietse- een dameskledingbeurs gehouden. Van 9.00 tot 10.00 uur kan er zomer- en winterkleding vanaf maat 34 (geen ondergoed, schoeisel en dergelijke) worden ingeleverd. Alle kleding moet schoon en in goede staat zijn. 's Middags van 13.30 tot 15 30 uur is de kleding te koop. Van 19.30 tot 20.30 uur kan de opbrengst of de niet verkochte kleding worden afgehaald. Informatie-avond van fotoclub Sint-Annaland SINT ANNALAND - De fotoclub Smt- Annaland houdt woensdag 26 oktober een informatieavond in bar l'Espe- rance' in Sint-Annaland. Deze bijeen komst begint om 20.00 uur. Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland verwerkte meer vuil ZIERIKZEE De reinigingsdienst Schouwen-Duiveland heeft in het derde kwartaal van dit jaar 2000 kubieke meter meer vuil verwerkt dan in dezelfde periode van 1982. In de maanden juli. augustus en septem ber 1982 ging - inclusief glas - 22.500 kubieke meter naar de stortplaats bij Serooskerke. Dit jaar was dat 24.500 kuub. Deze stijging wordt voor een deel veroorzaakt door een forse stij ging van de aanvoer van puin (met 900 kuub). Ook de aanvoer van der den (aannemers, recreatie-onderne mers en dergelijke) is gestegen. Dit blijkt uit het verslag van de reinigingsdienst over het derde kwar taal van 1983. De huisvuildienst haal de gedurende de drie maanden 200 kubieke meter meer vuil op dan vorig jaar 111.661 tegen 11.468). De grootste inzameling viel in de week van 25 tot en met 29 juli. namelijk 1007 kubieke meter. Gemiddeld werd bijna 900 kuub per week ingezameld Opval lend was in juli, augustus en septem ber het grote aantal klachten over wespen. In het jaar ervoor werd in verband hiermee bijna 300 keer con tact opgenomen met de reinigings dienst. Deze zomer 500 keer Daar tegenover staan de cijfers van de beide pedagogische academies (in Middelburg) Beide academies zagen het aantal leerlingen afnemen met in totaal 11.4 procent. De HTS in Vlissin- gen werd door meer studenten be zocht, een toename van 2,5 procent wordt hier genoteerd, dit is een stij ging van het aantal leerlingen van 518 naar 531. De samenstellers van de reeks statis tische gegevens voorzien dat een da ling van het aantal leerlingen in Zee land voor de deur staat. Zij hebben voor hun prognose de methode ge bruikt die ook door de Commissie Planprocedure wordt toegepast. Vol gens het rapport daalt het aantal 12- en 13-jarige leerlingen in Zeeland tot 1 januari 1993. Daarna treedt er weer een lichte stijging op. Wat de leeftijds categorie 12 tot 18-jarigen betreft schrijven de samenstellers dat dit aantal nog tot 1 januari 1984 zal stijgen, waarna een blijvende daling te zien zal zijn Cursus vrijwilligers Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE De stichting Jeugd Schouwen-Duiveland houdt de ko mende maanden twee cursussen vdbr vrijwilligers die actief zijn in het jeugd- en jongerenwerk. Op 2 novem ber begint een cursus over de samen stelling en vervaardiging van folders, clubbladen, uitnodigingen en dergelij ke Deze cursus strekt zich uit over vier avonden. 'Beter vergaderen' is het onderwerp van drie cursusavon den, waarvan de eerste op 1 december wordt gehouden. INFORM A TIE O VER EMI GR A TIE GOES Wereldcontact, een Neder* landse vereniging van familie en vrienden van emigranten, hield za terdag een contactmiddag in Goes. De organisatie, met een ledenbestand van 50.000 één van de grotere vereni gingen in Nederland, maakt er een gewoonte van elk voor- en najaar dergelijke bijeenkomsten te organi seren. De belangstellenden krijgen dan informatie over emigratie-lan den, ze kunnen vragen stellen en worden op de hoogte gebracht van de nieuwe, door Wereldcontact verzrog- de vliegreizen. Ditmaal kwam men bijeen in het Slot van Ostende, onder supervisie van de regionale contact persoon, mevrouw L. Marinussen- Koole uit Kloetinge. De eerste secretaris van Wereldcon tact. de heer B. J. Annink, gaf aan het begin van de bijeenkomst een kort historisch overzicht van de 24 jaar oude vereniging. Hij vertelde het 25- koppig publiek over de emigratiegolt van de iaren vijftig en de groei, die Wereldcontact sinds die tijd mee maakte. Het ledenbestand telt alleen de contributie-betalende gezinshoof den, maar de vereniging bereikt in totaal meer dan 125.000 Nederlanders, die relaties onderhouden met geémi- greerden, zo bleek uit de woorden van de heer Annink. Behalve het verzor gen van volledig verzekerde vliegrei zen. houdt Wereldcontact zich ook bezig met het onderhouden van de Nederlandse banden met de geemi- greerden Daartoe gaan af en toe Hollandse artiesten de oceaan over. Nederlandse boeken vinden hun weg naar de emigranten en m december worden sinterklaas- of kerstpakket ten verzonden naar Canada, Zuid- Afrika. Brazilië, de Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland of Australië. De heer Annink vertelde voorts dat de Nederlandse taal en cultuur weer opgang vindt in de emigratielanden. Dat komt met name door de eerste generatie emigranten, van wie nu een deel in bejaardenoorden vertoeft en die zich verenigd heeft in de zoge naamde senior-clubs. Deze clubs ver stevigen de contacten met het oude vaderland, wat zich uit onder meer in een stroom van oer-Hollandse pro- dukten zoals kaas. nieuwe haring en hagelslag, die meer en meer in de emigratielanden geconsumeerd wor den. aldus de secretaris. Na zijn toe spraak keken de aanwezigen naar een film over Canada en de Verenig de Staten. andré oosthoek Jan Hoet in de Kuiperspoort: thema Zorio. Forum '83, de vijfdaagse manifestatie rond het thema Skulptuur, is zaterdagmiddag ingeleid met een vraag. Zijn de kunstenaars de levende goden van deze tijd? Die vraag werd gesteld (en bevestigend beantwoord) door de Gentse conservator Jan Hoet die aan de voet van de kansel van de Middelburgse Koorkerk zijn jongensdroom eenmaal een menigte volks in een kerk te mogen toespre ken in vervulling zag gaan. De droom als werkelijkheid (en omgekeerd) in een Forum dal zich zowel bezighoudt met het concrete beeld en de formele vorm als met de gedachten die er aan ten grondslag liggen. die maatschappij geeft zich van echte kunst geen rekenschap, men ontkent de betekenis en de functie ervan als reëele en vitale krachten, men tracht mensen aan -hun kunst te onttrekken en ontneemt daar mee die mensen een gevoel van deelachtigheid dat ons bewustzijn, denken, weten, maar ook: voelen en tasten prikkelt. Men ontneemt die mensen punten van oriëntatie en heroriëntatie". Jan Hoet die het Museum van He dendaagse Kunst in Gent sinds zijn komst daar in 1975 van een omstre den maar gefundeerde collectie voorzag (en voor dit seizoen gecon fronteerd werd met het opzienba rende aankoopbudget van nul fran ken), liet de gelegenheid niet voor bij gaan om het veelbeheersende instrument van dc overheidssubsi dies als voorbeeld te noemen. ..Waar niets meer kan, zal nooit meer iets kunnen. Wie spel verlangt, die dient voor speelruimte te zor gen Levende goden? Jan Hoet sprak over kunstenaars als de behoeders van bijzondere mogelijkheden. Zij immers zetten voor de tweede maal in een bestaan hun stappen in het domein van het onbekende en druk ken er hun sporen. ..De eerste keer was er voor ons allen toen wij kinderen na veel gissen en missen, kruipen en aftas ten. vallen wellicht, die eerste fysie ke stap voorwaarts deden, nog zon der te weten waarheen" Sinds dat gewichtige moment heb ben we ons, op zoek naai' steun en stut,'uitsluitend kunnen vastklam pen aan wat aan materiaal voorhan den was' onpersoonlijk, hekend, nooit meuw maar boven al ver trouwd. We groeiden zo naar een begrip, oók op het terrein van de kunst,, een begrip dat zich moeilijk anders ontwikkelen kon dan via de fijnen van de werkelijkheid. Kunst werd op die manier een imiteren van de werkelijkheid en wij ge wend te doen wat anderen ons voordeden liepen er achteraan en dachten aan kunst te doen op het moment dat we een negentiende eeuwse lantaarn of een stel wapen- dragende leeuwtjes in de tuin plaat sten. Dat mag men een maatschap pelijke conditionering noemen en wel een tamelijk gevaarliike. Want. Onbekend Hoet hield zich vervolgens kort bezig met de factoren presentatie en representatie in de kunst en maakte zijn onder de kansel ver eend publiek deelachtig in zijn overtuiging dat de kunstenaaroi# m enkel het verleden preserveert a tot op zekere hoogte verlere woordigt, maar tevens b over de fundamentele noodzak lijkheid 'een buitengewoon g vertrouwen' in het onbekende j hebben en te behouden. Jan Hoet: „Zoals Carel Visser ar. a Kiezen voor wat er niet is en - het dan ook is misschien ko gaat. Ik zet me in mijn werk toet/ tegen wat er is en kies wat er niet is. Of Alice Aycock voor wie de ko exploratief is èn speculatief war door ze er in slaagt mijn denken/, wi mijn manier van zien sterk uit't dagen en te heroriënteren, Of Gilberto Zorio die material: 1 omzet in energie, energie meteent grote uitstraling dat we nauwelij! kunnen vermoeden welke ruimtfj bestrijkt. Of Francois Morellet die de schouwers een echte uitdaging» zorgt omdat hij een relatie en ss confrontatie aangaat met de dii waarneembare resultaten van i lil chitectuur en ruimte" Jan Hoet toonde zich gelukkig të Forum deze vier kunstenaars fï wereldnaam de gelegenheid hd gegeven zich op zo nadrukkelijk) le wijze in Middelburg te manifesit la ren, zo goed als hij het oordeelt' ra. dat ook jongere kunstenaars alste fll tweetal Fortuyn/O'Brien de ruiai krijgt voor een actuele reactie Hij besloot met te wijzen op ie bijzonder karakter van Forum dï in de golf van aandacht voor is thema Skulptuur originele d gangspunten heeft gekozen. Hoet noemde als grondslagen: de keuze van de ruimte en de keuze van de kunstenaanu met zijn vieren een spraato kend kwartet vormen dat keniï lijk pas in Middelburg tot star/ kon komen. Forum-83-Skidptitur is een vijjdaagse icerKweeK voor mensen die geïnteresseerd zijn in de hedendaagse beeldende kunst en de raakvlakken ervan. Forum, dit jaar gewijd aan de beeldhouwkunst-in-brede-zin, werd zaterdagmiddag in de Middelburgse Koorkerk ge opend door museumdirecteur Jan Hoet. De workshkops, lèzinlgen, diapresentaties en tentoon stellingen zijn gegroepeerd rond hel werk van een vierial kunstenaars die opdrachten hebben uitgevoerd in en om de Middelburgse Abdijgebouwen. Het zijn Alice Aycock. Francois Morellet. Carel Visser en Gilberto Zono. Daarnaast is in de Middelburgse Vleeshal de installatie 'On her majesty's secret service van FortuynJO'Brien le zien. Als werkcentrum ui Kuiperspoort ingericht. Na de opening van zaterdagmiddag volgde in 3 avond een discussie met de Italiaanse kunsten Gilberto Zorio. Ook deze discussie werd door Jan HU geleid. Zondagmiddag sprak Paul Groot, hoofdreitt teur van Museumjournaal over 'Geheugenkunst'a zondagavond Carel Visser over eigen werk. In 3 middaguren gonsde hel in de werkwinkels van Zo Morellet., Visser en Fnrt.uynJO'Brien 1 Vandaag opnieuw de workshops, met vanaf 20.30ML in de Kuiperspoort de lezing 'De nieuwe beeldhoa kunst?' door Marianne Brouwer, conservator vcrN rijksmuseum Kroller-Muller

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 20