Raketten zouden klaar staan voor verzending Vijf gewonden en grote schade door zware storm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meisjes zwaar gewond bij vliegtuigongeluk Canaris spioneerde voor Engeland Norman Tebbit volgt Cecil Parkinson op GEEN WENDING NA GESPREK GROMYKO-GENSCHER Inschrijving werklozen op postkantoor 226e jaargang no. 243 Maandag 17 oktober 1983 'flog veel wind Wisselend beioolkt en buien. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden. Krachtige tot harde, aan zee en op het mselmeer stormachtige westelijke x\nd. m de loop van de dag iets afnemend Donderdag 20 - Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Okt. IN DE VEILINGHAL GOES LONDEN iRTRi Hel hoofd van Hitiers inlichtingendienst, admiraal Wilhelm Canaris. heeft tijdens de tweede wereldoorlog gespioneerd voor Ingeland. Dit zegt de Britse schrijver Nigel West in een boek over de geschiedenis van de Engelse geheime dienst Ml-6 dat deze maand terschijnt De Sunday Times en de Mail on Sunday publiceerden zondag aankondigin gen van het boek 'Ml-61909-1945'. West. een groot deskundige op dit gebied, heeft eerder al verschillende boeken geschreven over de Britse veiligheids diensten. Volgens hem heeft Canaris in 1940 bijzonderheden doorgespeeld van Hitlers plan de Sowjet-Unie binnen te vallen en is hij de Engelsen gedurende het grootste deel van de oorlog van informatie blijven voorzien. Canaris werd in 1944 gearresteerd tijdens een zuiveringscampagne na de mislukte moordaanslag op Hitier Hij werd gemarteld, naar een concentra tiekamp gestuurd en in april 1945 geexecuteerd. Zowel de Sunday Times als de Mail on Sunday melden dal het verhaal van West is bevestigd door Halina Szymanska, die Canaris' informatie met zijn medeweten doorspeel de aan een Britse contactpersoon in Zwitserland. Szymanska was de vrouw van een Poolse diplomaat en woont nu in de Verenigde Staten aldus de bladen. WASHINGTON (DPA/RTR/AFP) Negen Pershing-2 en 16 kruisraketten staan met hun komst te bereiken bij de onderhande- ituomkoppen in de Verenigde Staten gereed om naar West-Duitsland en Groot-Brittannië to De eesten vun net verongelukte vliegtuigje {tvlogen te worden. De Amerikaanse krant Washington Post, die dit zondag meldde, zegt cieie Sowjet-persbureau Tass zondag zulks uit niet nader omschreven bron te hebben vernomen. Eerst half december zal op een bekendgemaakt. XAVO-vergadering officieel mededeling van het opeationeel zijn van de nieuwe raketten Volëens Tass heeft Gromyko echter tegen Genscher gezegd dat een ak- mededelmg worden gedaan, zegt de Washington Post. koord moet zijn bereikt voordat de De NAVP heeft besloten dat als in waard naar geheime lanceerplaatsen De Russische minister van buiten- P'aatSlng van de meuwe Amenkaanse december 1983 bij de onderhandelin- worden gebracht Een deel ervan zal landse zaken, Andrei Gromvko,"heeft h^n1vfr1VHA Sen over Euroraketten in Genève echter ook in vredestijd permanent tijdens de besprekingen met zijn hesnrekintren hanet af van de Ver Seen tastbare resultaten zijn bereikt, klaar staan om bij een onverhoedse Westduitse ambteenoot Hans-Die- De5PreKmgen nangi aivan ae ver- (ttn tastbare resultaten zijn bereikt, klaar staan om bij een onverhoedse Westduitse ambtgenoot Hans-Die- fcgonnen wordt met de opstelling aanval onmiddellijk gelanceerd te trjch Genscher in Wenen verklaard in totaal 108 raketten van het kunnen worden. dat het nog mogelijk is een overeen- tpe Pershing-2 in West-Duitsland en 154 kruisraketten in diverse andere ïesteuropese landen. Het voorbereidingstempo voor het ge- «dmaken van deze wapens is vol- ezs de Washington Post opzettelijk gehouden om bij een eventueel siltaat in Genève het proces te tanen staken. In Italiè is overigens ach al vertraging opgelopen bij de nnleg van de lanceerplaatsen. zodat ïq daar de eerste 16 raketten niet or maart 1984 verwacht. In de Bondsrepubliek en Groot-Brittannié men klaar om in december met iliatsing te beginnen Wat dit laatste land betreft komen de eerste 16 kruis raketten op de militaire basis Green- Common. West-Duitsland plaatst negen Pers hing-2 raketten op een Amerikaanse tos in Schabisch Gmünd. Op grond ran het dubbelbesluit van dc NAVO knjgt de Bondsrepubliek in totaal 108 ven deze raketten. In alle Europa gestationeerde nieuwe itoomwapens zullen in crisissituatie de plaatsen waar zij worden be- ARGENTINIË BERAAMDE MOORD OP PRINS ANDREW LONDEN (RTRi Argentinië had (tnplan opgesteld om de Britse prins Andrew te vermoorden toen hij een rakantie doorbracht op het Caribi sche eiland Mustique na te hebben neegevochten in de Falkland-oorlog toscn Engeland en Argentinië vorig bar. Dit heeft de Sunday Times zon- ói? gemeld. Volgens het blad was de samenzwe- ling tegen de prins, een helikopterpi- M, een van een reeks geheime ope raties opgezet door de Argentijnse Mrine naast de mislukte sabo- toaanslag op de Britse marine in Gibraltar, zoals vorige week door de Sunday Times werd onthuld commando's die prins Andrew Mesten vermoorden, hadden met Kr. onderzeeer zullen landen op Mus- Muem juli vorig jaar. Zijn zijn echter wit op pad gegaan, waarschijnlijk antege wijzigingen in de Argentijn- is militaire junta als gevolg van net Wies in de oorlog om de Falkland- «•randen, aldus het blad. Scheidsrechter wilde sekse-controle hij imesvoetbal OOSTZAAN (GPD) Dc voet- balwedstrijd tussen de meisjes- pupillen van OSV uit Oostzaan (d WFC uit Wormerveer die zaterdag werd gespeeld in Oost zaan, werd om een wel heel bijzondere reden gestaakt. Na de eerste helft, waarin WFC een 2-0-voorsprong nam, staakte scheidsrechter J. Hut uit Lands meer de wedstrijd, omdat WFC *eigerde mee te werken aan een controle die uit moest wijzen of een aantal WFC-speelsters in derdaad meisjes waren en geen Wngens. Scheidsrechter Hut: „Ik had sterk de indruk dat er bij WFC wn paar jongens meespeelden, w hadden er een paar een jon gens-uiterlijk en één van hen had ook een typische jongens stem. Daarom wilde ik in de rust controleren of het wel meisjes "aren. Ik wilde dat laten doen door een leidster van OSV. WFC *Hde echter niet meewerken, waarop ik de wedstrijd heb ge staakt. Op het wedstrijdformu- Jer heb ik gezet dat ik staakte, omdat er bij WFC vermoedelijk Jongens meespeelden". iVan onze correspondent! BONN Tienduizenden aanhan gers van de vredesbeweging heb ben gedurende het gehele weekein de in de Bondsrepubliek Duitsland gedemonstreerd tegen een moge lijke stationering van nieuwe ato maire middeltange-afstandsraket- ten in West-Europa. Dat was het begin van een actie week, die tot zaterdag duurt en eindigt met zogenaamde volksbe wegingen in Bonn. Stuttgart, Ham burg en Berlijn In de diplomaten wijk van Bonn, Bad Godesberg, vormden 3000 mensen een ketting tussen de ambassades van de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie. De Russen verzorgden de demon stranten met thee In Bremerhaven gingen 15.000 bur gers de straat op. Hier werden ongeveer 100 radicalen die met tegels smeten gearresteerd. In West-Berlijn zijn zo'n 200 mensen aangehouden die een zitblokkade hadden georganiseerd bij de Ame rikaanse Andrews-kazeme. Ook in talloze andere steden, onder andere Mannheim. Keulen, Wupp- tertal, Dusseldorf verzamelden zich talrijke demonstranten. Het over grote deel van de acties verliep zonder geweld. De Westduitse minister van delen sie, Manfred Worner, verklaarde dat demonstraties de vrede niet dienen Meer dan tweederde dedel van de Westduitsers is tegen de plaatsing van Pershmg-2- en kruisraketten, zo blijkt uit een zaterdag geplubi- ceerde enque3te van het sociolo gisch instituut van de universiteit van West-Berlijn. m Stenen gooiende demonstranten in Bremerhafen enigde Staten en de NAVO als geheel, zo stelde Gromyko. „Totdat de plaat sing van nieuwe Amerikaanse kemra- ketten in dc Bondsrepubliek en ande re landen begint, is een overeenkomst AMERSFOORT (GPDi Drie Amers- De Amer. die in de Westduitse plaats het plaatsje Heeslingen kwam het nog mogelijk", zo werd de Russische foortse meisjes van de zwemvereni- Seedorf deelnamen aan lustrumwed- toestel in moeilijkheden en stortte bewindsman aangehaald door het ging De Amer zijn zatermiddag strijden van de vereniging De Seerob- neer vlakbij een school, waar op dat persbureau. zwaar gewond geraakt, toen het ben Die club bestaat uit kinderen van moment een groot aantal kinderen les Tijdens een persconferentie zei Gen- sportvliegtuigje waarin zij zaten tij- in West-Duitsland gelegerde Neder- kreeg De piloot overleed ter plaatse, scher dat Moskou nog geen definitief dens een rondvlucht boven West- landse militairen. Een rondvlucht bo- De meisjes werden met levensgevaar- standpunt heeft ingenomen over de Duitsland neerstortte. Een van de ven Seedorf moest het hoogtepunt lijke verwondingen overgebracht naar meisjes verkeerde zondagavond nog van de vienng worden. ziekenhuizen in Hamburg en Bremer- in levensgevaar. De piloot van het Volgens voorzitter Van Zwol van De haven Bij twee van hen is de toestand toestel, een 51-jarige Westduitser. Amer hadden bijna alle deelnemers inmiddels lichtelijk verbeterd. Over kwam bij het ongeluk om het leven, hun rondvlucht gehad, toen de drie de oorzaak van het ongeluk tast de De meisjes. 12 en 13 jaar oud. maak- meisjes, Ursula van Beek 112». Manon Westduitse politie nog in het duister, ten deel uit van een groep van 26 Kok >13) en Annouk van Helden, voor De piloot stond bekend als een zeer jeugdleden van de zwemvereniging de vlucht aan de beurt waren. Boven ervaren en uitstekend vliegenier voortzetting van de onderhandelin gen in Genève wanneer de NAVO de nieuwe Amerikaanse kemraketten plaatst. De gesprekken tussen Gro myko en Genscher hebben in totaal bijna twaalf uur in beslag genomen Dialoog Als positief aspect van zijn gesprek met Gromyko noemde Genscher de wil van beide partijen de dialoog tussen de bondsrepubliek en de Sow- jet-Unie in stand te houden. Genscher kondigde gesprekken aan tussen des kundigen van de ministeries van bui tenlandse zaken in beide landen. Daarmee wordt volgende week in Moskou al begonnen. Het gaat daar bij om kwesties voor de lange ter mijn. Zo zal onder meer de Westduit se gevolmachtigde voor ontwape ningszaken, Friedrich Ruth, met Rus sische deskundigen praten over de Europese ontwapeningsconferentie, die op 17 januari volgend jaar in Stockholm begint. TROUWE VOLGELING THATCHER Van onze correspondent i werkgelegenheid, benoemd als op- LONDFN - De Britse premier me- volger van minister Cecil Parkinson vrouw Thatcher heeft Norman Teb- (handel en industrie). Deze nam vrij- bit 151), tot nu toe minister van dag zijn ontslag nadat zijn ex-secre taresse en minnares Sara Keays in Beter af DEN HAAG (ANP) Het registreren van werkzoekenden wordt bij de ar beidsbureaus in Veenendaal, Doetin- chem en Amersfoort per 1 december vereenvoudigd. Mensen die werkloos worden kunnen j zich in deze gebieden via postkanto ren en postagentschappen laten in- i schrijven om voor een uitkering in aanmerking te komen. Zij hoeven zich dus niet mppr direct tot het arbeids bureau te wenden. Als het experiment slaagt zal het landelijk worden inge- I voerd. aldus een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken zater- Norman Tebbit BRTZENDMAST BEGEEFT HET DEN HAAG (GPD) De zware storm, die zaterdagnacht en zondag over heel West-Europa raasde, heeft voor meer dan tien miljoen gulden aan schade aangericht. In Frankrijk vie len door de storm vier doden. In ons land bleven de persoonlijke ongeluk ken beperkt tot vijf gewonden. In België woei een zendmast van de BRT om. Twee mensen kwamen om toen een boom op hun auto viel. In Nederland heeft de storm, die met windkracht 9 tot 10 over het land raasde, met name schade toegebracht in het oosten en het zuiden van het land. Vooral het treinverkeer onder vond veel last van de storm. Op het „The Times" een boekje over hun verhouding had opengedaan. Tebbit staat bekend als een van de trouwste volgelingen van mevrouw Thatcher, met name waar het haar t harde economische politiek betreft. Algemeen was verwacht dat de pre mier hem in juni. na haar verkiezings overwinning. al een mooiere post zou geven dan het ministerie van werkge legenheid, dat hij de afgelopen jaren heeft bemand. Maar mevrouw Thatcher vond het toen nog beter dat hij het werk waar mee hij het meest bekend, zo men wil berucht is geworden - het knevelen van de machtige Britse vakbonden - zou voortzetten Tebbit heeft de afge lopen maanden weer nieuwe wetten voorbereid die de macht van de bon den nog verder moeten inperken. Norman Tebbit heeft als minister van werkgelegenheid de reputatie opgebouwd van een keiharde, als het moet uitermate onaangename be windsman die geen gevecht uit de weg gaat - niet voor niets luidt zijn bijnaam „Thatcher's piranha". Die kwaliteiten zal hij op het superminis terie van handel en industrie goed kunnen gebruiken. Hij zal de man moeten zijn die de innovatie van de Britse industrie, dé voorwaarde voor het slagen van me vrouw Thatcher's economische plan nen, moet stroomlijnen en onder wiens leiding een aantal betwiste de- nationalisaties tot stand zal moeten komen Tebbit zal worden opgevolgd door Tom King, nu nog minister van trans port. een departement dat in de pikor de van de Britse politiek vrij laag genoteerd staat. King wordt op zijn beurt opgevolgd door Nicholas Rid ley. thans nog staatssecretaris op het een boom op de bovenleiding, waar- De bestuurder verloor de macht over dag een 315 meter hoge zendmast van nurustene van financiën en een over- door langdurige vertragingen ont- het siuur en belandde tegen een de BRT geveld De mast stond in ri.iigd monetarist stonden. Ook was de storm de oor- boom Waver, even ten zuiden van Brussel. De ^an zijn troon gevallen Cecil zaak van een stroomstoring bfj het In de omgeving van Den Bosch ver- Daardoor kon midden-Belgie zondag- Parkinson heefl gisteren verklaard spoorwegknooppunt Zwolle oorzaakte de storm niet alleen schade avond alleen naar het eerste televisie- Seen verdere verklaringen meer te Honderden bomen sneuvelden onder aan auto's, maar ook aan huizen. In net kijken Zowel het tweede Neder- zullen afleggen over zijn zo fataal het wervelende geweld van de storm. Heeswijk-Dinter werd een boerderij landstalige net als de beide Franstali- verlopen verhouding met Sara Op het baanvak Goor-Delden viel een zwaar beschadigd door omvallende ge netten vielen in dat gebied uit. Ook Keays. Hij zal de komende drie w e boom tegen een passerende trein, bomen. Veel huizen in Brabant verlo- de FM-zender van de radio viel uit. ken met zijn gezin op vakantie gaan, Takken drongen door de voorruit van ren door de harde wind een deel van en zich dan over zijn toekomst bera- de cabine, waardoor de machinist het dak Overal in het land was sprake De zendmast was de hoogste in Bel- ^cn- Zeker is al, dat hij zijn zetel in lichte verwondingen opliep. In Zun- van afgewaaide dakpannen en be- gie. Het is nog een raadsel hoe de het Lagerhuis niet zal opgeven, dert viel een boom op een passerende schadigingen aan daken en gevels mast is kunnen omwaaien, omdat auto Beide inzittenden liepen ver- door takken van omgewaaide bomen, deze bestand behoorde te zijn tegen Omdat de ambtenaren weinig sociale premies betalen is een deel van de ambtenaren nog steeds aanzienlijk beter af dan vergelijkbare werknemers in het bedrijfsleven. (PAGINA 31 Oorlog Zaterdagavond heeft de junta leider Daniel Ortega van Nica ragua de Verenigde Staten be schuldigd van steeds openlij ker oorlog te voeren tegen zijn land. (PAGINA 3) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5. 6 en Sport: 9,10,11,12.13.14 en 15 Hattrick Voetballer Wim van der Horst van FC Den Bosch beleefde gistermiddag het absolute hoogtepunt uit zijn sportloop- baan In de wedstrijd tegen het huizenhoog favoriete Ajax scoorde hij een zuivere hat trick 1drie doelpunten in één speelhelfh. Daarmee reali seerde hij de grootste sensatie van het afgelopen weekeinde in het betaalde voetbal. Het jeugdige Ajax blijkt nog altijd kwetsbaar, scoorde zelf niet en liep derhalve tegen een uiterst verrassende 3-0-nederlaag op Feyenoord profiteerde er maar ten dele van, want de Rotterdammers kwamen in de topper tegen PSV niet verder dan l-l (PAGINA 9) Cross wondingen op Twee mensen raakten Veel wegen raakten bovendien ge- gewond. toen een caravan van een blokkeerd. andere auto door de storm werd opge- baanvak Meersen-Valkenburg viel pakt en op hun wagen werd gesmeten In Belgiè heeft de storm zondagmid- een w indkracht die twee keer zo Aanslag Baskenland Een lid van groot is als ooit in Belgie is gemeten, de Spaanse guardia civil is gedood en Dc materiele schade bedraagt tien een ander liep verwondingen op bij miljoen gulden. een aanslag in Onate (Baskenland 1 Dit heeft de politie bekendgemaakt De KMS-cross, de eerste wed strijd voor de Zeeuwse cross competitie. leverde een onver wacht fel duel op tussen John Vermeule en Kim Reinierse. Jan en alleman verwachtte dat Vermeule moeiteloos zou winnen, maar in de laatste ronde lag Reinierse op een gegeven moment zelfs tien a vijftien meter voor. In de laat ste meters was Vermeule toch iets sneller (PAGINA 15)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1