zeeland: Ook ambtenarenacties PZEM in voorbereiding Goudschat te Klank- en lichtspel dreigt in Middelburg te verdwijnen Dode en zwaar gewonde auto-ongeluk Colijnsplaat PZEM zal wellicht hogere gasprijzen niet hanteren CONSUMENTENVERENIGING VOOR 'GIFVRIJ VOEDSEL' Laatste treinrit naar Oudelande Dow Chemical nam nieuwe LPG-tanks in gebruik almanak Belg gedood bij botsing met aanhanger ACCENT KOMENDE WEEK BIJ PSD ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 PAGINA 7 MIDDELBURG - Als de raad van bestuur van de PZEM de te korten salarissen van het personeel niet wil aanvullen, zullen er bij dit nutsbedrijf acties worden gevoerd. Op dit moment zijn de PZEM-werknemers 'vrijwillige trendvolgers'. Dat betekent, dat hun salaris, als het aan het kabinet ligt, met 3,5 procent zal worden gekort. De ambtenarenbond ABVA/KABO vindt dat niet nodig. De overheidsmaatregel is immers ingegeven door bezuinigingsredenen, maar de PZEM heeft geld genoeg, is vrij vertaald het standpunt van ABVA/KABO-districtsbestuurder Th. Jacobs. ue ABVA'KABO voert komende week opnieuw overleg met de raad van bestuur van de PZEM. Tijdens een vakbondsvergadering is volgens Jacobs gebleken, dat de actiebereid- fieid bij het PZEM-personeel groot is. Wanneer deze acties worden gevoerd, heden om alle ambtenaren en trend- en hoe ze eruit zien, moet nog worden volgers in Zeeland op 1 november een besproken. werkonderbreking te laten houden. TERNEUZEN Dow Chemical in Itmeuzcn heeft vrijdag twee opslag- unks voor lpg in gebruik genomen. Hei gaat om tanks met elk een in- i van 50.000 kubieke meter. Het de grootste van deze capaciteit u Europa, die een bedrijf voor de «en opslag van lpg heeft gebouwd. De grondstof wordt gebruikt ten be hoeve van de twee naftakrakers bij Dow. De opslagtanks zijn bestemd roor protaan en butaan. Beide tanks daan opgesteld op de Mosselbanken. De tanks worden gekoeld op min 40 iden Celsius door acht koelcom- issoren Het complex heeft volgens w een investering gevraagd van rond de 100 miljoen gulden. Door uitbreiding van de lpg-opslag bn Dow beter inspelen op de veran derende lpg-markt. Volgens een woordvoerder van het chemiebedrijf Ishetin staat om bij schaarste lpg te leveren aan andere ondernemingen, waardoor de handelspositie van Dow zélf wordt verstevigd. 1Bezoekersontdoen kjaarde van geld en sieraden H'ATERLANÜKERKJE Bij de 86- jarige heer M. aan Klein Brabant in Saterlandkcrkje is dinsdag een bankbiljet van duizend gulden, een {ouden ring uit 1937 en diverse zilve ren rijksdaalders. guldens, kwartjes en dubbeltjes ontvreemd. De diefstal s vermoedelijk gepleegd door men sen, die bij M. aan de deur kwamen. Hel geld en de ring werden ont vreemd uit een kast in de woonka- De groep Oostburg van de rijkspolitie vraagt mensen die dinsdagmorgen 11 tótober omstreeks tien uur een rode personenauto in de omgeving van Klem Brabant hebben gesignaleerd, ach met haar in verbinding te stellen, telefoonnummer 01170-3156. Eerder in ce week werd een rode personenauto met daarin twee vrouwen en een man taIJzendijke aan de Statendijk gesig naleerd. Dit waren vermoedelijk de relfde mensen als die bij M aan de öeur kwamen. De twee Duits spreken de vrouwen kwamen bij de heer H. tón de Statendijk in IJzendijke aan de deur om water vragen. De vrouwen wilden het huis van H. binnen, maar deze vertrouwde dat niet en werkte de dames bu'ten. Daar stond een perso nenauto met daarin een man gereed. Nadat de vrouwen waren ingestapt verdween het drietal in volle vaart nchting Sasput. Het accent in de acties tegen de overheidsplannen komt de komende week, zoals gemeld, te liggen bij de PSD. Op woensdag 19. donderdag 20, woensdag 26 en donderdag 27 oktober zullen bij de veerdiensten stiptheids acties worden gevoerd. Deze data zijn gekozen in verband met de te ver wachten drukte rond de weekmark ten in Oostburg (woensdag» en Mid delburg (donderdag). Maandag legt de ABVA KABO aan de PSD-directie en aan de Vlissmgse gemeentepolitie uit hoe de acties worden gevoerd en wat de mogelijke gevolgen daarvan zijn. De politie wordt benaderd met het oog op de te verwachten filevorming. Alle centrales van overheidspersoneel onderzoeken momenteel de mogelijk- Op dit moment zijn onderhandelin gen hierover gaande tussen de ABVA KABO, de Ambtenaren Centrale (AC), de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO), de Alge mene Bond van Onderwijzend Perso neel (ABOP) en de beide politiebon den Het ligt in de bedoeling om voor dit doel een protestbijeenkmost te houden in de Prins van Oranje in Goes, die bestemd is voor alle ambte naren en trendvolgers in de hele pro vincie Zeeland. Wanneer deze mani festatie wordt gehouden en hoelaat ze begint, moet nog worden geregeld. De datum van 1 november is gekozen, omdat de bonden daags erna een overleg hebben met minister Rietkerk van binnenlandse zaken. De heer Ja- COLIJNSPLAAT - Bij een ongeluk op de Provincialcwcg 8 bij Colijnsplaat is vrijdagmiddag rond 12 uur de 47-jarige H. O. A. Wernicke uit Merk- stein (West-Duitsland) om het leven gekomen. De man kwam met zijn personenauto om onverklaarbare redenen op de ZEEUWSE Daar mets menselijks ons vreemd is beginnen we er naar meteen over: het laten van een onhoorbaar windje in gezelschap. Ei dan maar gissen wie de aanstichter is van het kwaad. Het gebeurde deze week in een Temeuzens gezin Toen na enig aandringen nie- nand van het gezelschap zich Ms de dader wilde bekend naken, hakte de jongste huis- Knot van 13 de knoop door ■■'A'U kunnen zo sprak hij Ws, "ook net doen alsof we "tts geroken hebben" Dat wordt nog een goede di piomaat, later MIDDELBURG - Als de regering 'onverhoopt' een verhoging van de gasprijs met een kleine vier pro cent doorvoert, dan zal de raad van bestuur van de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij iPZEM) bezien of op provinciaal niveau iets aan de tarieven kan worden gedaan in neerwaartse richting. Dat zei de voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, gedeputeerde W. Don, vrijdag in de statencommissie voor bestuursza ken, waar de begroting van het energiebedrijf voor volgend jaar werd besproken. De heer Don: ,,We moeten dan kijken of we hier iets kunnen doen, hoewel ik liet bedonderd vind dat als-de regering een onjuiste beslis sing neemt, wij dat hier moeten rechttrekken", De gedeputeerde maakte duidelijk, dat hij persoon lijk grote bezwaren tegen verho ging van de gasprijs met - inclusief toeslagen - een kleine vier procent. Hij achtte de koppeling, die wordt gelegd naar de prijs van huisbran dolie onjuist. „Een achterstandssi tuatie wordt zo maatgevend ge maakt". Pechiney De heer Don deelde de commissie mee. dat in de PZEM- begroting ervan wordt uitgegaan, dat Pechi ney volgend jaar op volle capaciteit draait. Op dit moment draait het aluminiumconcem in Vlissingen- Oost op 83 procent van de capaci teit Blijft Pechiney ook volgend jaar op een lager niveau draaien, dan hoeft de PZEM dat bedrijf minder door de kerncentrale en tegen een lagere prijs geleverde electriciteit te leveren. De PZEM kan die electriciteit dan elders ver kopen voor een hogere prijs dan Pechiney betaalt. De heer Don maakte duidelijk, dat - als zich die situatie voordoet - bezien kan wor den of elders ruimte ontstaat voor iets lagere tarieven. De heer Don deelde verder mee, dat de kerncentrale dit jaar naar ver wachting een bedrijfstijd van rond de 75 procent zal maken. Overigens zei hij de statencommissie, dat re kening gehouden kan worden met de mogelijkheid, dat de kerncen trale ook na 1993 nog in bedrijf blijft. Nu wordt aangenomen, dat de centrale dan wordt stilgelegd Ieder jaar dat hij langer draait zal dat de liquiditeit van de PZEM in gunstige zin beinvioeden. De statencommissie bestuursza ken stelde zich vrijdag in meerder heid - net als vorige week de com missie economische zaken deed - terughoudend op over de exploita tie van kabeltelevisie door de PZEM. Alleen fractieleider L. A. M. Elenbaas van de VVD, de dames C. C. van Zanten-Leijsen en G. de Vnes-Hommes van de PvdA en de heer C, de Schipper van D'66. De andere leden van de commissie maakten voorbehoud over hun standpunt. De heer Don hield de commissie voor. dat de PZEM geen winstoogmerk heeft en meer dan gewone bedrijven zal proberen 'on rendabele gebieden' op de kabel aan te sluiten, zoals dat ook met het gasnet is gegaan. Verder bena drukte hij, dat de uitvoering van het kabelnet zal worden toever trouwd aan particuliere onderne mingen, waardoor een uitwaaiering van werkgelegenheid ontstaat De heren J A. de Boe (cda). W. P. Rentier (sgp) en H J Colijn irpf- gpv) zagen de aanleg en exploitatie van een kabelnet echter niet direct als een overheidstaak en ze wilden de zaak nader bezien voor ze een afgerond standpunt geven. cobs zei evenwel vrijdag al. niets van dat overleg te verwachten. Districtsbestuurder Jacobs maakte verder bekend, dat de stiptheidsac ties bij de post doorgaan en waar mogelijk worden uitgebreid. De stiptheidsactie van de lokettisten in Middelburg wordt vervolgd, en zal ook worden uitgevoerd in de bijkan toren. Donderdagavond hebben ook de bestellers in Goes zich voor een stiptheidsactie uitgesproken. Wat de gevolgen hiervan zullen zijn voor het publiek, kon Jacobs vrijdagavond nog niet zeggen. In elk geval zullen deze acties niet worden gestaakt op 18 oktober, de dag waarop het kabinet praat met de sociale partners. De stiptheidsacties worden voortgezet tot 2 november, waneer het overleg met minister Riet kerk plaats vindt. Districtsbestuurder Jacobs is 'vrij tevreden' over de ma nier waarop de acties in het Middel burgse postkantoor tot nu toe zijn verlopen. De gezamenlijke vakbonden van AB VA .K.ABO, CFO. CMHA en AC, verte genwoordigd in de dienstcommissie van de directie Zeeland van rijkswa terstaat, houden woensdag 19 okto ber demonstratieve lunchbijeenkom- sten. Tijdens deze bijeenkomsten worden de meningen van de perso neelsleden gepeild over actiebereid heid ten opzichte van de voorgeno men salariskorting van 3.5 proeent. De bijeenkomsten vinden plaats in de gebouwen van rijkswaterstaat in Middelburg, Vlissingen, Terneuzen. Zierikzee. Hanswccrt, Wemeldinge, Rilland-Bath en Goes. linker weghelft terecht Daar botste hij frontaal met een hem tegemoetko mende auto, bestuurd door de 31- jarige C. W V uit Eindhoven. Die moest in zwaargewonde toestand per ambulance naar het ziekenhuis Berg- zicht in Goes worden gebracht. De Duitser Wernicke was op slag dood. Beide auto's werden geheel vermeld. Antiquair Gerard Kloeg met de partij munten uit 't Vliegenthert VLISSINGEN De goudschat van het VOC-schip 't Vliegenthert ligt in Vlissingen te koop. Sinds gistermorgen heeft de Vlissingse antiquair Gerard Kloeg een partij van 215 gouden 'dukaten van Holland' goed beschermd in zijn winkel liggen. Kloeg mag deze munten als enige in Europa en nog een flink stuk daarbuiten aan de man brengen. Donderdagavond kwam Re.x Cowan, een van de leiders van de Engels- Nederlandse bergingsexpeditie de partij munten in Vlissingen afleveren. Het gaat hier om de eerste munten munten, aldus Gerard Kloeg. gesla- uit de nu al bijna legendarische kist gen in 1729. naar alle waarschijnhjk- die de Engelse bergers begin augus- heid in Dordrecht. Op de voorzijde Vliegenthert Dat betrof 254 gouden Utrechtse dukaten die in voorgaan de jaren los waren gevonden op de plaats van het wrak Zeldzamer tus ophaalden uit het wrak van het in 1735 voor de kust van Walcheren vergane VOC-schip t Vliegenthert van de kamer Middelburg De vondst van de kist betekende een internationale sensatie: maar liefst 2000 gouden dukaten van Holland en ongeveer 7000 zilveren Spaanse matten kwamen boven water In de afgelopen weken is de vondst bij het Koninklijk Munten en Penningen- kabinet, in Den Haag zorgvuldig beschreven en schoongemaakt De eerste partij gouden munten ligt nu dus in Vlissingen te koop. De Engel se eigenaren van de munten zuilen buiten Vlissingen de munten alleen nog maar te koop aanbieden in Amerika en het Caribisch gebied. Het gaat om een partij zeer fraaie 'an de dukaat staat een ridder afgebeeld met de tekst Concordia Res Par Cres HolDoor eendracht groeien kleine zaken, dat wil zeggen eendracht maakt macht». Aan de keerzijde staat de tekst Mo inetai Ordfinum» Provin(ciarum) Foede- riatarum) Belg(ii) Adleg(em) Impie- rii» (Munt van de Staten der Ver enigde Provinciën van Nederland volgens de wet (voet) van het Kei zerrijk). De munten worden in drie kwaliteiten aangeboden en kosten van 1400,- tot 2000.- per stuk. Antiquair Kloeg verwacht dat er zeer veel belangstelling voor zal zijn. Die ervaring heeft hij inmiddels opgedaan met een eerdere partij gouden munten uit het wark van 't De Utrechtse dukaten zijn zeldza mer dan de munten die nu worden aangeboden en ze vlogen dan ook weg. Meer dan 200 stuks van de partij van 254 dukaten vonden hun weg naar verzamelaars en andere belangstellenden, niet alleen uit Ne derland maar ook uit vele andere landen. De prijzen liepen bij de start van de verkoop uiteen van ƒ600,- tot 800.-, maar stegen snel. Wie nu nog een Utrechtse dukaat wil kopen moet daarvoor een bedrag tussen 1600,- en 2500,- neertellen afhan kelijk van de kwaliteit van de munt Zo'n prijsstijging zal zich bij deze partij Hollandse dukaten niet voor doen. zo verzekert Kloeg In dit geval blijven de prijzen vast. De opbrengst van de munten is in ieder geval al zo groot voor de Engelse expeditie, dat de operaties voor volgend jaar financieel in kannen en kruiken zijn. AXEL - Bij een aanrijding in Axel tussen een personenauto cn een aan hanger van een tractor is vrijdag avond om 20.50 uur een Belgische autobestuurder om het leven geko men. Het slachtoffer, de 53-jarige Jean Vanhove uit het Belgische Zwijndrecht, was op slag dood, zo constateerde de Axelse huisarts Frank. Het ongeluk deed zich voor op de Langeweg. de provinciale weg van Axel naar Hulst. De Belgische be stuurder is in volle vaart van achter tegen de tweede aanhangwagen van de tractor, bestuurd door A van de B. uit Heikant (20), gereden. De perso nenauto schoof daarbij onder de aan hanger. De verlichting van de trekker combinatie was m orde. ze functio neerde ook na de aanrijding nog feil loos. Door het ongeval ontstond een ZLTDZANDF In Zuidzande wordt gifvrij voedsel gebruiken, dat op een den met de biologische tuinderij van forse ravage De weg is ruim een uur maandag 24 oktober de consumen- biologisch verantwoorde manier is Jan en Corrie de Zwart uit Oostburg gestremd geweest, voordat de betrok- tenvereniging 'Commerswal' opge- geteeld. in een schuurwinkel verkopen zij al ken voertuigen waren weggeruimd richt, een organisatie van mensen die De nieuwe vereniging is nauw verbon- jaren producten uit eigen tuin zo'n vijftig verschillende ecologisch ge- mnnmmmmkweekte groenten en kruiden, granen bonen en aardappelen. De vereniging wil produkten inkopen, due de tuinderij niet produceert. Het gaat om biologisch-dynamisch voed sel. zoals macaroni van volle tarwe, diksap. jam, tomatensap en -puree. Ook macrobiotische waren zijn in het assortiment opgenomen evenals mi lieuvriendelijke producten, die niet tot de voeding worden gerekend, zoals zeep, linnen en kringlooppapier. De e organisatie betrekt de spullen Oprichting in Zuidzande DOOR BEZUINIGINGSMAATREGEL GEMEENTE MIDDELBURG Het Klank- en Lichtspel in het Middelburgse Abdijcom plex is volgend jaar waar schijnlijk voor het laatst te zien cn te horen. Het luis ter- en kijkspel dreigt na melijk onder te gaan in de bezuinigingsdrift van het Middelburgse gemeentebe stuur. Voor de organisato ren, de Stichting Verlich ting kwam dit bericht als een donderslag bij heldere hemel. Secretaris L. J. van der Lugt verklaarde vrij dagavond van niets te we ten maar dat intrekking van de subsidie het einde van het spel zal betekenen. Het Klank en Lichtspel kost de gemeente jaarlijks iets meer dan 5 000 gulden Middelburg is de voornaam ste subsidient en stopzet ting van de steun betekent het einde, tenzij de gemeen teraad er in november nog een stokje voor steekt. B en w stellen voor om in 1985 de steun te staken Daarbij wordt tegelijkertijd gezegd dat het om een pijn lijke bezuinigingsmaatregel gaat. Betrokken leden van het college van b. en w. waren vrijdagavond overi gens niet bereikbaar voor commentaar. Het spel is gebaseerd op teksten van G A. de Kok. ^ijn werk is sinds 1960 elk jaar in de zomer drie maal per week opgevoerd. In pe rioden wordt de gehele ge schiedenis van het Abdij complex sinds de Midde leeuwen behandeld Dat ge beurt door middel van licht beelden en gesproken tek sten Die zijn ingesproken door bekende acteurs als Paul van der Lek Sacco van der Made. Hans Veer man en anderen Koorkerk. Kloostergang en Crypt komen de bezoekers op het Abdijplein waar het slot plaatsvindt Tot de bekende episode be hoort 'Vuur en Verwoes ting'. waarbij verslag wordt gedaan van het bombarde ment van 1940 Verder het bezoek van Philips de Scho ne bij zijn inhuldiging als Graaf van Zeeland Ook wordt ingegaan op het be zoek dat prins Willem III in 1668 bracht als eerste edele van Zeeland Het hele ver haal sinds de middeleeuwen wordt verteld door de fictie ve figuur, 'de wachter van de tijd'. van het verdeelcentrum 'De Delta' Dat sluit contracten met leveranciers en telers Daarbij wordt niet gelet op concurrentie-overwegingen en prijs voordeel. maar uitsluitend op moge lijkheden om het alternatieve voed- selcircuit zo goed mogelijk in stand te houden. Het idee voor het oprichten van een sonsumentenveremging ontstond op een eerste bijeenkomst in Zuidzande op 25 april van dit jaar. De voorberei dingsgroep bestond uit Annie Boek hout uit Breskens, Jo Smeets uit Zuidzande. Huub Storm uit Oostburg. Jaqueline van de Weijer uit Nieuw- vliet. Joke Belderok ui*. Zuidzande en Jaap Verherbrugge uit Breskens De oprichtingsvergadering is om 20.00 uur in 'De Zwaar.' m Zuidzande Tractor beschadigt personenauto OOSTBURG Bij een aanrijding op de Cathalijneschans in Oostburg. vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie, is de personenauto van W M. uit Aardenburg flink beschadigd. De aanrijding gebeurde doordat een tractor met twee aanhangwagens, ei gendom van de firma De F. uit Bres kens en bestuurd door K. D de P uit Schoondijke. een onoverzichtelijke bocht te ruim nam. Uit tegenoverge stelde richting kwam M. met zijn auto De auto werd aan de zijkant opengereten door een wiel van de tractor GOES In de herfstvakantie bestaat er - en dan alleen nog maar op dinsdag «woensdag - voor het allerlaatst gelegenheid om een ritje te maken met de sioomtrain van Goes naar Oudelande. De stichting Stoomtram Goes-Borsele Is op dood spoor gemanoeuvreerd door maatregelen van de NS. Het was dit btdnjf dat het in 1972 mede mogelijk maakte dat cr toeristische ritten konden worden gemaakt door de Zak van Zuid-Bcvcland. NS vindt nu echter joals gemeld - dat een aantal museumlijnen, uitgezet op gehuurde sporen I vjn NS, inoet verdwijnen. (jet teleurstelling is vanuit de politiek en van de zijde van de ANWB al gereageerd op het standpunt van NS, waar men geen oog zou hebben voor de cultuurhistorische en toeristische waarde van een museumlijn als die van Goes-Borsele. Alleen de harde cijfers zouden NS aanspreken, De stichting Stoomtram Goes-Borsele heeft van alle museumlijnen de meest bewaard gebleven vooroorlogse NS-rijtuigen. De kans bestaat dat ze in 1984 moeten worden gesloopt. Een laatste gelegenheid volgende week om de Zak van Zuid-Beveland per tram te gaan verkennen. Tot Oudelande Met kerst worden tenslotte nog een paar ritten gemaakt die alleen maai- tot het station Nisse gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7