BOWLING MARA THON NEW YORK twee zeeuwen op de zuidamerikaanse toer omer verheye (55): trainen aan boord driehonderd kilo nederlandse bowlingballen naar Venezuela JATERDAG 15 OKTOBER 1983 Jaren geleden is el eens geconstateerd: het wereldkampioenschap bowling heeft net zo veel allooi als de wereldtitelstrijd knikkeren of het mondiale kampioenschap boomstamzagen. En nog altijd heeft bowling zich niet geschaard in de rij 'volwassen' sporten. Een klaagzang waarvan het einde vermoedelijk nooit bereikt wordt. Een voetbaltoernooi of een wielerwed strijd zijn vaak goed voor kilometers schrijfmachinelint, krantepapier en film, maar het wereldkampioenschap bowling wordt afgedaan met een korte mededeling of met de prullebak. En dat stuit tegen het zere been van de 25.000 sportbowlers in ons land, die reikhalzend uitkijken naar een dergelijk evenement. Van 19 tot 29 oktober is het weer zover niet zo maar naast de deur. Plaats van handeling is Caracas, de hoofdstad van Venezuela. Bowlend Zeeland is in de Zuidamerikaanse metropool vertegenwoordigd door twee man: jondscoach Chris Mijnsbergen en speler Erwin Groen, beiden uit Goes afkomstig. Terwijl op de achtergrond tientallen het Goese bowlingcentrum, maakte denk niet dat het in Nederland nog ©vallende kegels het geluid produ- al enige tijd tijd uit van de nationale eens zover komt dat er een keer per a maand, of een keer per jaar. bowling te zien zal zijn". Mijnsbergen ..lik snap ook met dat ze niets doen geen aandacht besteden aan het Neder- ziek. Met een arts erbij had je dat kunnen onderdrukken. De mensen die nu meegaan zijn bovendien van top tot teen gekeurd. Een arts is verder belangrijk in verband met voe ding. We eten in Venezuela alleen datgene wat die arts voorschrijft. Hij bepaalt dat". vakantiereisje eren vergelijkbaar met evenzoveel selectie voordat hij in de definitieve AirSaanse trommels, zetten Chris ploeg gekozen werd. Als speler miste Jüjnsbergen en Erwin Groen in het Mijnsbergen vier jaar geleden op een BoVlingcentrum Goes hun beste haar na het WK in Manilla. Er gingen beentje voor. Andermaal e omhun sport uit het verdomhoekje te nummer zeven. „Ik ben te laat begon- s spelers mee en Mijnsbergen was lands kampioenschap Onlangs was r dan toch een keer bowling op tv te Internationaal staat Nederland er trainerskant bezig geweest", mijmert lang niet slecht voor. De dames beho- hij. Erwin Groen speelt nu zo'n jaar ren bij de Europese top en de heren of zeven. Een jongen, die het in de behaalden vier jaar geleden tijdens vingers heeft, maar bovendien men- »n. Bovendien ben ik te veel met de zien. Een uitzending, die hoog scoorde qua kijkdichtheid en waardering, maar een vervolg zit er vermoedelijk met in. ..Laatst waren we ook in Zutphen en daar maakte een piraten- bet WK in Manilla brons bij de strijd taal ijzersterk is. Groen traint slechts zender wel opnamen. Die kwamen voor vijfmansplocgen. „Dat is erg vier a vijf uur in de week, meer heeft gewoon even langs voor een interview en zo" 1", vindt de 30-jarige Chris Mijns- hij niet nodig. „Er zijn veel anderen, bergen. „Vooral als je nagaat, dat die hetzelfde niveau als Erwin kun- Xederland in vergelijking met ande- nen halen, maar die komen tekort, materiaal re landen maar weinig sportbowlers Niet qua techniek, maar mentaal. Je beeft". moet wel gespannen zijn, dat hoort Maar de wereldtitelstrijd in Caracas erbij, maar je moet positief gespan- zal vermoedelijk weer onopgemerkt nen zijn. Dan ben je in staat om een voorbij gaan. 's Werelds beste ama- extra strike (alle kegels met een worp teur-bowlers zullen elkaar in Venezue- verklaart la individueel, met dubbele, trio's en vijfmansploegen bekampen. De Ne- n aan de banen Het atreriaal waar- èllars De blik richt zich gelijk op de Verenig- omgooien Te" gooien' de Staten, het land met de op bow- Chris Mijnsbergen. ihggebied ongekende mogelijkheden. Erwin Groen is een speler, die niet derlandse ploeg arriveert zo'n dne Live-reportages op tv en hoe kan snej ten onder gaan in de zenuwenoor- dagen voor het titeltoemooi. Om te sï ook anders een flink legertje j0g. die tijdens een bowlmgwedstrijd acclimatiseren, maar ook om te pelers dat zijn geld kan verdienen wej eens kan onstaan. „Bowlen be- bowling Winst in de grootste staat voor vijftig procent uit mentali- ïooien levert deze dames en he- teit". zegt hij zelf. Mijnsbergen: „In 2 veertig- tot. vijftigduizend dollar een Amerikaans boek heb ik gelezen s In een gemiddeld toernooi ligt er dat het zelfs vijfenzestig procent is", irde wiimaar nog altijd een stapel- Erwin Groen: „Ik heb nu een bepaald van twintig duizend dollar-biljet- niveau bereikt door op deze manier te ai klaar. Het totale prijzengeld be- trainen. Ik denk niet dat het me zou rond de honderdduizend jukken om elke dag gemotiveerd te trainen. Als ik dat zou doen. dan zou ik niet veel verbeteren denk ik Qua koen mijnheer Êraagt Het grote verschil met Amerika is, Jat iedereen er wel eens bowlt", zegt techniek kan ik ook nauwelijks verbe tens Mijnsbergen. Erwin Groen ver- teren. Ik zit nu al twee jaar op dit volgt met: „En dat gebeurt allemaal niveau" E competitieverband". Bowling als ireatiesport kennen de Amerikanen ,;//y b veel mindere mate dan Nederlan- SlUCllO SpOVt ders. die op een zaterdagavond na het Even terug naar de geringe belang- mttigen van een overvloedige maal- stelling, die de media tonen voor het ijd terloops besluiten nog even te bowling. „Het is ook geen aantrekke- gan bowlen. En zoals elke Nederlan- lijke sport voor het grote publiek", hangt van de baan af hoe die c mee en waarop gespeeld wordt is voor wedstrijdbowlers van groot belang. De truc is. dat je je zo snel mogelijk aanpast", zegt Mijnsbergen. Groen „Bijna alle Nederlandse spelers en speelsters nemen vier ballen mee. Je weet niet welk materiaal ze daar hebben. Bij elke wedstrijd die je speelt vraagje van tevoren ook hoe de banen er bijliggen. Zijn ze droog of glad". Mijnsbergen: „En je moet bo vendien weten of ze hoeken of niet. Je gooit altijd met'een curve en het „Het wordt echt geen vakantiereisje", verzekert Erwm Groen. „Dat kan je ook niet maken ten opzichte van „Degenen die de reis betalenvult Mijnsbergen aan. Groen „Ik wil m'n best doen voor een goed resultaat". Mijnsbergen: „Daar moet je rustig naar toe leven". Groen weer „Kijk. ik heb zoiets nog nooit meegemaakt. Het lijkt me gewoon erg leuk" En van zenuwen lijkt Groen nog nooit ge hoord te hebben. „Nee. ik ben niet bang voor een off-day. Er zijn altijd dagen waarop je wel eens minder gooit. Ik ben niet bang om af te gaan. Er zit een opbouw in m'n prestaties en verder heb je bij bowlen alleen met jezelf te maken. Dat vind ik een voordeel In het voetbal kun je Cruyff laten dekken door Ophof, maar hier ben je gewoon op jezelf aangewezen. Je bent niet afhankelijk van anderen. Je moet zelf zorgen datje goed gooit". Goed gooien behoeft echter niet altijd winst op te leveren. Groen en Mijns bergen maken allebei deel uit van Bowlingcentrum Goes, dat uitkomt in de Nederlands hoofdklas. vergelijk baar met de eredivisie in het voetbal. Van de tien ploegen in die klas staat Goes qua gemiddelde op de vierde plaats, maar in de puntenstand ne men de Zeeuwse bowlers na twee speeldagen de laatste plaats in. Een gevolg van het feit dat wisselvallige tegenstanders juist tegen Goes goed op dreef waren „Maar als we deze scores kunnen behouden, dan moeten we op een gegeven moment punten gaan pakken. Dat zit er dik in", oordeelt Mijnsbergen. Dat zal wel snel moeten gebeuren, want na afloop van het seizoen degraderen er drie ploe gen uit de hoofdklas. ontwikkeling ós wel een flets in de schuur heeft vindt Groen. En bovendien heb je taan. heeft een Amerikaan een eigen iemand nodig die zich voor de sport Nederlandse interesseert. Er komt veel basketbal fcwlingbal in huis janbowlers beschikken loopt" Om niets aan het toeval over te laten wordt de Nederlandse equipe in Vene- eveneens op tv, omdat Mart Smeets bij Studio zuela vergezeld door een arts. Blessu- 3 eigen materiaal. Naast twaalf Sport zit en veel paardenrennen, om- res in de bowlingsport komen eer Ee'.ers, twee coaches en een arts dat Eysvogel er zit" Mijnsbergen: „De weinig voor. maar volgens Mijnsber- staat de Nederlandse equipe voor Belgen besteden wel aandacht aan gen is de aanwezigheid van een medi- ei wereldkampioenschap in Vene- het bowling op tv, al is dat maar twee cus onontbeerlijk. „In Manilla werd Eeia sjouwen ruwweg zo'n driehon- of drie minuten per keer". Groen: „Ik ook iemand van de Nederlandse ploeg ferd kilo aan bowlingballen met zich ïiersterk Chris Mijnsbergen, leraar lichamelij- i opvoeding, is al zo'n twee jaar coach van de Nederlandse heren- plnfg.Erwin Groen (22), werkzaam in Voorlopig richten Mijnsbergen en Groen zich echter op het WK in Zuid-Amerika, waar waarschijnlijk weer zal blijken dat het bowling nog volop in ontwikkeling is „Gerichte training is pas een jaar of vier geleden begonnen", verduidelijkt Chris Mijns bergen „Vroeger werd ook altijd de gene die het hardst schreeuwde als coach aangewezen. Dat is nu wel veranderd". Met schreeuwen zal Mijnsbergen vermoedelijk weinig be reiken. „De oude garde bestaat gro tendeels uit gevoelsbowlers Daar valt weinig aan bij te spijkeren. Wat ik wel doe? I Ik kan technische en taktische aanwijjingen geven. Bijvoorbeeld wel ke bal ze het best kunnen gebruiken En verder moet ik proberen het spul mentaal bij elkaar te houden" Wim Jeremïasse (linkst tijdens een van zijn activiteiten op de baan. De voetstappen op het metalen scheepsdek klinken dof. De man, die met z'n ellebogen op de reling geleund staat, kijkt verwachtingsvol om, ziet niets bijzonders en draait zijn hoofd sloom in de richting van de horizon, terwijl hij een minuscuul 'sjekkie' achteloos van de ene mondhoek naar de andere laat rollen. Het geluid zwelt echter aan. de man richt zijn blik opnieuw en ziet van achter een groep containers een in trainingspak gehuld persoon op hem af komen. „Mögge", hijgt de hardloper in het voorbijgaan en in een mum van tijd verdwijnt hij achter een deel van de deklading. „Mesjogge", denkt de man aan de reling, terwijl hij met een wijsvinger in de richting van zijn voorhoofd wijst. Het zou het begin van een komische film kunnen zijn, maar voor Omer Verheye uit Vlissingen zit er weinig grappigs aan. Hij is namelijk de man 'in het trainingspak, die zichzelf in het zweet loopt aan boord van het schip. Verheye (55) is gezagvoerder bij Van Ommeren en in zyn vrije tijd een fanatiek trimmer Aangezien de vrije tijd van een scheepskapitein zich voor een flink deel aan boord afspeelt, traint hij regelmatig aan dek. „Dat zijn rondjes van bijna vierhonderd meter", verklaart Ver heye, die zondag 23 oktober in New York zijn tweede (en vermoedelijk laatste) marathon loopt Ideaal is het natuurlijk met, die training aan boord. Hier en daar staan of liggen wat obstakels en bovendien willen ook die grote sche pen in zwaar weer nogal wat slinge ren Daarnaast is een nat scheepsdek zo glad als een spiegel Daarom is Omer Verheye in z'n nopjes als zijn schip weer ergens heeft aangemeerd. Trainen op een vaste ondergrond en de wisselende landschappen onder breken de eentonigheid van het rondjes draaien aan dek Of het nu in de hitte van Bangkok is. of in de koude langs de Hudson-baai in Ca nada. Verheye trekt er immer op uit In Akaba (Jordanië.) trainde hij ooit tijdens de Ramadan (vastenmaand bij de mohammedanen). Het was al donker en de Vlissingse kapitein werd staande gehouden door enkele lieden, die hem spontaan te eten uitnodigden. spanning „Aan boord keken ze in het begin wel vreemd op als ik aan hel lopen was. Zo van: 'Ik word al moe als ik sta te kijken'. Maar later waren er toch jongens, die met me mee liepen. Er is niets mooiers dan te winnen van de kapitein natuurlijk", glim lacht Verheye. Negen jaar geleden legde hij hardlopend zijn eerste rondjes af aan boord. Zijn schip (een bulkcarrier) lag een maand lang bij Duinkerken voor anker en hij vond bovendien dat het tijd werd om eens iets aan zijn conditie te doen. „Ik zat daar maar hele dagen. Als zo'n schip voor anker ligt. dan is ook de span ning van het varen weg. Ik ging wat lopen en op een gegeven moment merkte ik dat de conditie merkbaar vooruit ging. Toen ik thuis kwam heb ik gelijk wat prestatieloopjes gedaan en ik heb ook m'n schoon zoon en m'n dochter aangestoken". Het loop-virus had hem definitief in zijn greep. Door de jaren heen ver loor hij twaalf kilo lichaamsgewicht en twee jaar geleden liep hij zijn eerste en tot op heden enige marathon. In Amersfoort realiseerde hij 3.40 over de 42 kilometer en 195 meter. „Spijt dat ik zo laat met lopen begonnen ben? Nee, dat geloof ik niet. Ik had als atleet niets kunnen bereiken. Ik heb geen lopersfiguur. Daarvoor ben ik te zwaar: zeventig kilo bij een lengte van 1 68 Nee. aan mij is geen talent verluren gegaan", verzekert de in Sint-Kruis geboren Verheye. die ooit als voetballer m het eerste elftal van Hoofdplaat speelde opgepakt De marathon van New York moet voor de Vlissingse kapitein zijn laatste worden. Als een naamloze tussen de 16.999 andere deelnemers. Met de trip naar New York zijn voor hem ettelijke duizenden guldens aan reis- en verblijfskosten ge moeid. Verheye heeft echter bewust voor de monsterloop aan de Ameri kaanse oostkust gekozen. Het is voor hem het summum. „New York spreekt mij aan. Laat ik er bij zeggen, dat ik pro-Amerikaans ben. Het is een land waar alles mag. Ik ben een keer in Roemeniè geweest en daar werd ik opgepakt toen ik aan het trainen was. Ik had geen pasje bij me. Ik ben daar nog een paar uur vastgehouden ook. Zo merk je dat in de landen achter het IJzeren Gordijn elke stap gevolgd wordt". In haar dertienjarige bestaan is de New York-marathon uitgegroeid tot het grootste evenement in haar soort. In 1970 startten er 126 atleten, waarvan 72 lopers de wedstrijd vol brachten. Vorig jaar waren er 14.308 inschrijvers en 13.599 finishers, In 1982 kwamen bij de organisatie ove rigens zo'n 56 000 aanvragen binnen voor een startnummer, vandaar dat Verheye eind vorig jaar zijn eerste brief al schreef aan het adres van de organisatie met het verzoek om een inschrijfformulier Volgende week ontvangt hij zijn startnummer, dat hij dan koestert als een kostbaar kleinnood. Een startnummer is goud waard en in New York schijnen nogal wat lieden rond te lopen, die op allerlei duistere manieren trachten zo'n nummer in handen te krijgen. Want ook dit jaar werden de orgam- satoren. die zo'n 17 000 lopers toela ten tot de wedstrijd, overspoeld met tapijt Nog even wat bijzonderheden over de New York-marathon: er wordt op twee verschillende plaatsen gestart om het immens grote deelnemers veld genoeg ruimte te bieden in de eerste kilometer; om over de Verre- zano-brug („daar ben ik vaak onder door gevaren") te komen moeten de deelnemers zo'n vijftig meter hoogte verschil klimmend overbruggen en later, in Brooklyn, volgt weer een afdaling van tachtig meter; op de Queensboro-bridge lopen de deelne mers voorts over een drie kilometer lang tapijt i..het langste tapijt ter wereld"» dat daar is neergelegd om te voorkomen dat de lopers last onder vinden van metalen roosters in het wegdek „Het is een ontzettende show", reali seert Verheye zich „Ja. ik kan me voorstellen dat het geld veel mensen ervan weerhoudt mee te doen Ik heb het er voor over. Ik ga ook pas op vrijdag weg en dinsdag ben ik alweer thuis" Zaterdag doet hij trouwens al mee aan de 'ontbijtloop'. De deelne mers verzamelen zich 's ochtends om acht uur voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York Van daaruit gaat liet richting Central Park, waar de atleten (ieder een vlag van zijn of haar land meezeulend) een ontbijt krijgen voorgeschoteld". Voor de Walcherse trimmer betekent het, dat hij het tijdsverschil binnen een wel erg korte tijd moet overbrug gen Met andere woorden: er is wei nig tijd om te acclimatiseren ..Dat is niet prettig natuurlijk, maar in m'n werk ben ik dat wel gewend Je moet proberen daar niet aan te denken Zeelandbrug opgaat". Bovendien houdt hij rekening met het klimaat van de Amerikaanse oostkust, dat sterk kan wisselen. „Ik hoop dat het een graad of zeventien, achttien is, maar het kan altijd kouder of war mer zijn. Het is een landklimaat en daarom moet je op alles voorbereid zijn". Het is de bedoeling dat Verheye 's morgens om zes uur al in de bus zit. die richting start voert. Het start schot valt pas om half elf. „Je moet nogal lang wachten, daar heb ik wat m'n kleding betreft rekening mee gehouden". De Vlissingse veteraan zal daarom niet alleen atletiekkle- ding dragen, maar hij zal verder gekleed gaan in 'oude plunje'. „Kle ding die ik voor de start gewoon weg kan gooien Je staat daar tenslotte met duizenden anderen en dat lijkt me gewoon het gemakkelijkst". aan boord Zoals gezegd: voor Verheye is de wedstrijd in New York zijn laatste marathon. Hij vindt het welletjes. „Je moet er toch toch veel voor doen en, niet te vergeten, veel voor la ten". stelt hij. En ondanks de trai ningen aan boord blijkt de combina tie met zijn beroep als zeeman niet ideaal. „Als ik vaar, dan loop ik maar drie of vier keer in de week. Per keer een minuut of veertig. Je conditie gaat toch achteruit, want als ik net verlof heb en ik weer aan de wal ben, dan word ik er van alle kanten uitgelopen". De laatste keer raakte hij na zyn thuiskomst zelfs geblesseerd, omdat hij iets te intensief trainde. Dat kwam hem op een bezoek aan het sportmedisch adviescentrum iwaar hij tevens een keuring onderging) in Breda te staan. Maar na zijn herstel pakte hij de oude draad weer op. Aan de hand van schema's uit het Ameri kaanse blad Runnersworld werkte hij aan zijn conditie. Lid van een atletiekvereniging is hij nooit geworden. „Als zeeman ben je toch maar een beperkt deel van het jaar aan de wal en in verenigingsver band kan je dan weinig doen" Ver heye is echter wel lid van de sport vereniging Sint-Aloy in het Zeeuws- Vlaamse Graauw, waar 'super-orga nisator' Remy Mangnus de scepter zwaait over zijn 'Trimperium'. „Hij organiseert het goed", verklaart Ver heye. „Het voordeel is. dat hij alleen maar tnmmers onder zijn hoede heeft, terwijl wij bij andere evene menten vaak op het tweede plan komen achter de wedstrijdatleten Het onderling contact in die trimlo- pen van Mangnus is bovendien uit stekend. Hij kent ook iedereen. Gis teren liet hij trouwens nog een trai ningspak brengen van Sint-Aloy. speciaal voor de marathon in New York De plannen bestaan overigens al om volgend jaar met een groep van Aloy naar New York te gaan". beroofd zeelandbrug Met betrekking tol de marathon zelf Iaat Omer Verheye niets aan het toeval over. Met zijn dochter Anja trainde hij zelfs op de Zeelandbrug. „Die hellingen zijn natuurlijk niet helemaal te vergelijken met wat je in New York te wachten staat, maar je weet het wel ongeveer als je de „Ik hoop voor mezelf nog heel lang door te gaan. Er zijn wat de leeftijd betreft natuurlijk grenzen, maar zo lang het prettig blijft, ga ik door", zegt de nummer zevenduizend-zo veel in de New York-marathon 1983. Wie overigens denkt, dat het lopen Verheye nooit iets opgebracht heeft, komt bedrogen uit. Ter illustratie nog dit verhaal: Verheye liep ooit met zijn vrouw door het 'straatje van alles' in Genua (in zeemanster men ook wel Via di Tutti genoemd, een straatje in het rosse, maar duis tere gedeelte van de Italiaanse stad) toen mevrouw Verheye plotseling van haar handtas beroofd werd. Dat betekende voor de Vlissingse kapi tein het startschot voor een achter volging. Op basis van een betere conditie ging de zege in die race naar Verheye. die de dief achter haalde en de buit wist te heroveren. „Het heeft z'n geld wel opgebracht dus", lacht hij nog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25