druivenplukken DE MACHT VAN DE STERKSTE hoe broeder hond manieren leert EEN AVONTUUR VOOR HARDE WERKERS languedoc: de franse wijnschuur ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 PZC/ weekendkrant 23 hetFrans' had zitten studeren. Met bevende vingers wees hij een zinnetje aan dat luidde: „Volgend jaar weer?" Die taal was eigenlijk de enige grote frustratie van Hendrik: „Het is erg jammer dat we niet met die mensen Echt romantisch is het druivenplukken in Frankrijk niet meer. Het is eigenlijk maar de vraag of het ooit wel romantisch is geweest. Natuurlijk, als het werk achter de rug is en de plukkers kijken er op terug dan valt het allemaal wel mee. Zeker als ze dat doen onder het genot van een glaasje wijn en gekoesterd door een nog zeer warme septemberzon. Maar voor het zover kon komen is er flink afgezien, want dat is de realiteit van het druivenplukken anno 1983. Werken, hard werken zelfs. _;n eind september lijkt het wel De eersten die reageerden op de op- was even vriendelijk. Of het nu de iilsof de broeierige Zuid-Franse dorp- roep van Hans en Sari Moerland collega-plukkers waren of de Fransen, es een voor een wakker worden. Er waren Neeltje en Hendrik van Dijke het was één en al gemoedelijkheid ;omen groepen vreemdelingen om uit Sint-Maartensdijk. Een reactie Dat bleek nog maar eens toen Neeltje ach klaar te maken voor de oogst en die in huize Moerland de nodige en Hendrik op een dag van het werk Öe wijnboeren zijn al bezig met de verbazing wekte nadat duidelijk terugkwamen en de oude Laissac een roorbereidingen voor de wijnproduk- werd dat Neeltje en Hendrik respec hele^dag in het boekje 'Hoe en wat in He Als de pluk eenmaal begonnen is tievelijk 59 en 63 jaar oud waren, sin de arbeiders in het veld en de Hendrik van Dijke: „Ik had dat stuk- boeren op hun tractortjes te zien als je in de krant gelezen en vroeg wat Eieren op uitgestrekte heuvelwan- Neeltje er van vond. Ik had zoiets Óen De wijngebieden van Frankrijk eigenlijk altijd al gewild. We waren fouisen dan van activiteiten, net zoals w el eens naar Duitsland of Oosten- te: druivensap in de caves' tijdens rijk op vakantie geweest, maar nog van hier kunnen praten Dat had ik Jjft gistproces bruisend in wijn wordt nooit aan deze kant en omdat ik graag gedaan De mensen zijn hier zo ijogezet. altijd in de landbouw werkzaam ben vriendelijk, je kweekt echt een band jok in Prades sur Vemazobres. een geweest zag ik niet tegen het plukken niet ze Het zal ons moeilijk vallen dein dorpje vlak bij het plaatsje op". hier weg te gaan We hebben hier echt it-Chinian in de Franse Langue- Toch was het zeker de eerste dagen een geweldige tijd" gaat het er eind september leven- niet eenvoudig Na de eerste dag ci aan toe. In Prades woont nu plofte Neeltje van Dijke 's avonds op lieer zo'n zeven jaar een uit Tholen bed en vroeg ze zich af of ze er ooit [Somstig gezin. Hans en Sari Moer- land en hun twee zonen André en Richard. Tijdens de druivenoogst is bun huis een toevluchtsoord voor terschillende Nederlandse druiven- ilukkers. Maar dit jaar was het voor en Sari wel een heel bijzondere weer uit zou komen. Er waren meer en een kast. Verder was er wat keu- omdat zich onder de plukkers beginnende plukkers die er last van ken-apparatuur, zoals een gasfornuis wat bewoners van hun oude hadden. Dig Ampt (19), een broer van en een koelkast. Maar het stoorde ze eiland Tholen beVonden. Aanleiding Sari Moerland, vertelde dat hij er niet in het minst. Het deed Neeltje daartoe was een artikeltje van Hans eigenlijk pas na de derde dag 'door' zelfs denken aan de jaren dertig in tnSari in het Thoolse streekblad 'De was. Toen begon het een beetje te Nederland toen ze pas getrouwd wa- Eendrachtbode' waarin eilandbewo- wennen. Hij was van plan om met een ren: „We zijn net zo begonnen als we ners werden opgeroepen om tijdens stel vrienden uit zijn dorp Sint-Anna- hier nu zitten. Met een eenvoudig de druivenoogst in Frankrijk een land naar Frankrijk te trekken. Maar ingericht huis en geen enkel comfort, bandje te komen helpen. de een na de ander haakte af. zodat hij En toen was het ook gezellig. Zo uiteindelijk alleen overbleef. Ook hij ervaren we dal nu ook, vooral die wilde wel eens wat nader kennisma- gezelligheid. Er is nog geen avond 'V ken met de Franse leefgewoonten en geweest dat er niemand op visite Ongeveer tien Tholenaren reageer- vond dat werken m Frankrijk daartoe kwam". knop de oproep en zochten contact de beste manier was Voor Neeltje en Maar het was met allemaal rozegeur IIbh Hans en Sari. Meestal met het Hendrik van Dijke is die opzet in ieder en maneschijn Want toen er gevraagd oei wat op te steken van de Franse geval geslaagd Toen ze er na drie werd of ze ook mee wilden helpen op iltuur en kennis te maken met de weken op terugkeken concludeerden zondag de druiven binnen te halen Franse leefgewoonten, besloten ze af ze dat ze van hun onvergetelijkste zeiden Neeltje en Hendnk niet meteen treizen naar Languedoc. Druiven- vakanties achter de rug hadden. En 'ja'. Ze waren van huis uit nooit lukken had niemand van hen ooit hoe komt dat nu? Zou het harde werk gewend op zondag te werken. Maar tdaan. Maar het avontuur trok wel. onuitwisbaar in hun geheugen zijn aan de andere kant begrepen ze ook Hü was weer eens wat anders om gegrifd? Volgens Neeltje had het voor- wel dat het voor de wijnboer van »'n 1200 kilometer van huis je han- al te maken met de sfeer. Iedereen belang is dat zijn oogst er zo snel kn uit de mouwen te steken. rené schrier wonen Toch was hun situatie in het geheel niet te vergelijken met die van toeris ten in een luxe-bungalow. Ze woon den in een eet-keuken op een stenen vloer. Het enige meubilair werd ge vormd door een tafel met vier stoelen Sn zorgen de Franse wijnboeren vrij ped voor hun plukkers. Zo is er gratis westing. Daarvoor hebben de mjnboeren soms een deel van hun eigen huls beschikbaar gesteld en een udere keer wordt daartoe een oude roning ingericht. De druivenplukkers groepsgewijs de beschikking over slaapruimte en een gemeen- Khappelijke keuken/woonkamer. Wel Eoeten ze voor hun eigen eten zorgen. wordt gewerkt van 07.00 tot 11.00 wr en van 14.00 tot 18.00 uur. Het eon bedraagt 22 franc per uur. daar sudtde boer nog enkele francs belas tte af. zodat het kale loon uiteinde- neerkomt op zo'n 18 franc per uur. Eén franc is plusminus 38 cent!) levens knjgen de plukkers twee liter tp per dag. maar die wijn kunnen ze ook in francs uit laten betalen. Da: loon is de laatste jaren flink wat aar boven gegaan. Aanvankelijk s:est het meer worden gezien als fcverdienste' hoewel je er wel een dg lang en hard voor moest werken. Tegenwoordig is er sprake van een salaris. Het werk bestaat Toomamelijk uit het afknippen van de druiventrossen van de wijnstok. Het venijn ligt hem in het feit dat dit veelal gebukt moet worden gedaan, omdat de trossen tussen de 50 en 100 centimeter boven de grond hangen. En vooral de rug moet het daarbij ontgelden. Daar komt dan nog bij dat de temperatuur gemakkelijk op kan «pen tot boven de dertig graden Celcius en dan zal duidelijk zijn dat de plukkers het helemaal niet erg vinden «-• 6 het zes uur 's avonds is. Bij iedere - Poep plukkers loopt, één persoon die K, f de emmers met de geplukte i moet legen. Die gaan in een '-V-t plastic kuip om vervolgens op Sr- vrachtwagentje geladen te wor- sa en vervolgens op weg naar de Dig Ampt uit Sint-Annaland heeft er weer een volle «ves'. opzitteneven uitblazen en daarna weer aan de slag MS®. emmer met druiven mogelijk af is. Uiteindelijk stemde Neeltje er in toe, nadat ze er met verschillende mensen over had ge praat. Dig Ampt wilde absoluut niet op zondag werken. Dat strookte niet met zijn levensopvatting en ook die op stelling werd door iedereen gerespec teerd. Terwijl de plukkers in de wijngaarden bezig zijn en van struik naar struik schuifelen rijden de boeren en hun knechten af en aan naar de cave coöperatieve in het dorp (de wijnfa briek) of naar hun cig°n cave, indien ze nog zelf wijn maken. Dat is eigen lijk hetzelfde beeld als tijdens de bietenoogst in onze streken. De boe ren zitten op hun tractor of vrachtwa gentje bij de fabriek te wachten tot ze hun oogst kunnen lossen. Het enige grote verschil is het weer Tegen de tijd dat hier de bietencampagne los barst zijn de regenjassen al lang uit de kast gehaald, maar m Zuid-Frankrijk kun je dan nog rustig in een shirtje op een terras zitten Dat doen de boeren dan ook regelmatig. Vaak met een vettige gele Gauloise m de mond pakken ze even snel een pastis of een 'vin rouge'. Dat zit er meestal voor de plukkers met m. Ze gaan na het werk wel naar Saint-Chinian om even iets te drinken of om boodschappen te doen, maar echt doorzakken is er niet bij. Tenminste niet als je de volgende dag om zeven uur weer enigszins fris tussen de druiventrossen wilt staan Daar kunnen bijvoorbeeld Jan Moe- land (27) en Anneloes Burggraaf (21) uit Sint-Annaland van meepraten. Ook zij kwamen via Hans en Sarie Moerland in Prades terecht om mee te helpen met de oogst. En ook zij ont dekten dat het geen leven was dat bestond uit feesten en wijn drinken Anneloes. „Het gebeurde dat we rond een uur of negen naar bed gingen" Voor alle duidelijkheid Jan en Anne loes hebben mets met elkaar Voordat ze naar Frankrijk trokken kenden ze elkaar niet. ook al kwamen ze uit hetzelfde Thoolse dorp Maar het is de gewoonte dat de mensen die bij de zelfde boer werken, één onderkomen delen. interesse Jan Moerland besloot druiven te plukken omdat hij geïnteresseerd was in de manier waarop de Franse boeren werken. Door zijn studie aan de landbouwschool in Dordrecht in teresseert de agrarische sector hem wel. Vandaar dat hij ook eens een kijkje nam bij de wijnboeren. Aangezien Hans en Sari de Thoolse plukkers naar Prades hadden gehaald via hun artikeltje, voelden ze zich ook min of meer verantwoordelijk voor de gang van zaken. Maar de boeren wa ren over het algemeen tevreden. Na tuurlijk gaat het wel eens mis, zoals met die plukker die meer gaf om het eindprodukt dan om de druiven zelf En dat is dan vervelend voor Hans'en Sari. maar het gaat nu eenmaal om volwassen mensen van wie verwacht mag worden dat ze weten wat ze doen Zij zien het druivenplukken als een ideale gelegenheid voor vooral werk loze jongeren uit Nederland die er een centje bij willen verdienen en meteen eens ergens anders willen kijken Er is in de wijngaarden rond de oogsttijd werk genoeg. San: „Ik doe het graag dat druivenplukken Het is eenvoudig werk en je hoeft er niet bij na te denken. Het is wel zwaar voor je lichaam maar daar wen je aan Ja, je kunt natuurlijk ook gewoon in Neder land op je stoel gaan zitten en wach ten tot er een positieve reactie op een sollicitatiebrief komt" En ook al is de romantiek van het druivenplukken dan misschien niet meer aanwezig, voor zover die er ooit is geweest, er zijn genoeg andere redenen om eens mee te werken in de wijngaarden. Misschien voor het geld. of voor de contacten met de bevolking, uit nieuwsgierigheid naar de Franse cultuur of gewoon als vakantie. Hoewel acht uur in de brandende zon werken, wellicht nau welijks vakantie te noemen is. Ieder een die het eens wil proberen kan contact opnemen met Hans en Sari Moerland op het adres Prades sur Vernazobres, 34360, Saint-Chinian. telefoon 09-3367380791. Uit de Franse Languedoc komt een erg grote hoeveelheid wijn, van een over het algemeen matige kwaliteit. Het zijn voornamelijk tafelwijnen (Vin de table) en land mijnen (Vin de pays). Dit zijn de twee laagste kwaliteitsklassen die voor Franse wijn worden gehan teerd. Aanzienlijk beter van kwali teit zijn de VDQS-wijnen (Vin dëli- jnité de qualitc supérieure) en de «ste kwaliteitsklasse bestaat uit AOC-wijncn (Appellation d'origine pontrolée). Maar in deze laatste klasse komen ook weer talrijke *ijnen voor die in kwaliteit van tUiaar verschillen van ronduit slecht tot subliem. Overigens moet men zich niet blind eren op het predikaat VDQS of ,0C. volgens de Nederlandse 'wijn- jjwr' Hans Moerland die woonach- -? is in de Languedoc Als wijnen Knniaal het AOC-predikaat hebben houden ze dat meestal zonder dat er al te veel gecontroleerd wordt of de wijn nog wel aan de kwaliteits eisen voldoet De VDQS-wijnen zijn soms echter afkomstig van boeren die graag een AOC-predikaat voor hun wijn willen en daarom een zo goed mogelijk produkt op de markt brengen. Om die reden worden VDQS-wijnen dan ook veel vaker gecontroleerd. De wijn uit het district Saint-Chinian. waar de Zeeuwse plukkers hebben gewerkt, staat vrij goed bekend. Vooral de mooie robijnrode kleur wordt nogal eens geroemd, terwijl ook termen als 'warm en 'rond' door de liefhebbers gebezigd worden Het gebeurt maar zelden dat wijn uit één druivensoort wordt samen gesteld. Iedere wijnmaker kiest zijn eigen 'melange' en daardoor kan het gebeuren dat twee wijnmakers, die als het ware eikaars buren zijn. twee totaal verschillende wijnen produceren. De drulvenrassen die in de Langue doc nogal eens gebruikt worden zijn Carignan (vanwege het tanninege- halte voor de houdbaarheid), de Cin Sault (voor de souplesse en de fruiti ge smaak) en de Grenache (voor het karakter, het eigene van de streek). Naast een druivensoort Grenache is er ook een wijn die Grenache heet. Op enkele plaatsen in de Languedoc en verder noordelijk in de Provence wordt deze wijn gemaakt Als we ons beperken tot het gebied rond Saint- Chinian dan gaat het over een wijn waar slechts een tiental hectoliter van wordt gemaakt, met een alco holgehalte van meer dan vijftien procent Dal staat in geen verhou ding tot de enorme hoeveelheid wijn die uit de Midi komt 'meer dan een derde van de totale Franse wijnpro- dukUe' Deze Grenache-wijn is heel is heel goed te vergelijken met sher ry en mede daarom is het jammer dat hij in Nederland niet verkrijg baar is. Net zoals bij sherry zijn er drie soorten, de zoete, de demi-sec en de sec. Een van de wijnboeren in Prades sur Vemazobres, die een erg goede kwaliteit levert is A. Jougla. Hij verkoopt een liter Grenache voor vijftien francs. Maar ook uit het nabij gelegen dorp Berlou komt een erg goede Grenache. Wat de oogst van 1983 betreft kan voor de Languedoc wel gesteld wor den dat die wat minder zal zijn in hoeveelheid. Wat kwaliteit betreft kan worden gesproken over een goed jaar, maar niet meer dan dat Er hoeven met allerlei superlatieven verzonnen te worden om die kwali teit te prijzen. De regen in het voorjaar en in augustus zfjn daar schuldig aan De zonnige weken van september hebben echter nog veel goed gemaakt. Daarom geldt, zeker voor de komende jaren, dat in de Languedoc vaak een goed wijntje wordt gemaakt, voor een nu nog redelijke prijs. Het dierenhotel ligt verscholen achter een groot aantal forse struiken. Het toegangshek bevat geen bordje wat er achter de stalen poort te vinden is. Toch is het niet lang zoeken naar Dierenhotel Lelystad. De vele blaffende honden wijzen de weg. Dit honden- en kattenpension is naast „vakantieplaats" voor eerder genoemde viervoeters ook een soort heropvoedingsinrichting voor gestoorde honden, terwijl er zo nu en dan ook wel eens een agressieve kat wordt opgenomen ter afkoeling en heropvoeding. liggen'' Nou ik ook niet. Maar wel veel mensen met kapotgeschaafde Stuwende kracht achter het Dieren hotel, waar tijdens het vakantiesei zoen zo'n 230 honden en 80 katten knieèn. gebroken polsen, noem zitten, is Martin Gaus, die een geheel maar. Van die vrouwen die hun huis- eigen filosofie heeft ontwikkeld over diertje van boom tot boom moeten het gedrag van honden en daarrr uitlaten omdat-ie er anders met hun redelijk veel succes boekt in het vandoor gaat. Belachelijk. Als een( heropvoeden of resocialiseren van hond voortdurend blaft, dan til je het dier dat al eeuwen bekendheid hem gewoon even aan zijn riem op. geniet als trouwste vriend van de zodat de voorpoten van de grond mens. komen. Dan krjjg hij het wel even Trouwe vriend, dat wel. maar het een beetje benauwd, maar hij stopt gaat ook vaak mis. Een hond die bijt, met blaffen Vind je dat zielig? Mij die niet luistert, erg bang is. noem best, maar dan moet je het dier ook maar op. De reden daarvoor zijn rustig laten doorblaffen" volgens Martin Gaus vrij eenvoudig aan te wijzen „Het karakter of in- manieren prenting zoals wij dat noemen, wordt bij een hond gevormd wanneer hij Martin Gaus doet naast het runnen tussen de vier en zeven weken oud is van z'in niet geringe dierenhotel Komt een hond bij een fokker van- o°k voor de TROS een televisiepro- daan die niet veel mensen over de gramma. „Dierenmanieren" is de vloer heeft gehad, hou je een hond litel van deze uitzending die in over die bang voor mensen is en januari zijn tweede seizoen ingaat, wellicht een angstbijtcr wordt. Zo n -Ik denk zeker dat dat programma dier wordt door de eigenaars dan een doel heeft. Je leert de mensen later hier gebracht, waarna wij (mijn e?n beetje begrip tonen voor het vrouw, ik en nog acht andere perso- dier waar ze mee leven. Het levert neelsleden) er twee weken voor uit aan de andere kant ook wel negatie- trekken het beest te heropvoeden Bovendien krijgen de eigenaars ook een cursus hoe ze met de hond om Onzin. Het belangrijkste in het her- moeten gaan. Want daar worden opvoeden van een hond is het gou- - den midden te vinden tussen te hard nogal fouten gemaakt" computer „Maar goed, men stapt hier binnen met de stoute hond en de eerste stap is een vragenlijst die de baas en-of bazin moet invullen. Daarmee krijg ik een beeld wat voor een hond het is. Die gegevens gaan de computer in en binnen een mum van tijd heb ik alle gegevens van dat type hond. Ervaring met soortgenoten krijg ik ook uit het apparaat. Mede dankzij dit systeem kunnen we snel een therapie opstellen en gericht gaan werken aan het probleem van de hond. We hebben hier buiten en oefenweide waar we met de dieren trainen. Daar worden dan ook vi deo-opnamen van gemaakt, zodat we de eigenaars kunnen laten zien dat de hond heus wel doel wat jij wil". „Kijk, je moet het zo zien Een hond is een roedel- of groepsdier. In een roedel heb je altijd een leider, waai de rest naar luistert, In het gezinsle ven. voor de hond een roedel, moet iedereen baas zijn. De hond komt 48 plaatsen later in de rangorde. Die hond ziet een mens heus niet als mens. maar ook als hond. Als het gezin dus duidelijk de baas is. zal je niet snel moeilijkheden met zo'n dier hebben Je hebt er wel eens honden tjij. de zogenoemde Alpha-types, die van nature zeer dominant, zijn Daar moet je dan als familie tegen knok ken". Maar vaak draait het hebben van een huisdier uit op pure verdwazing. Dan gaat het dier de dienst uitma ken Vinden de mensen het bij een grote hond zielig om zo'n stalen wurgband te nemen Ik vind het best. maar dan moet men ook niet zeuren dat het dier zo trekt. Een flinke ruk met zo n ketting helpt prima daartegen Heb jij weieens een losgerukte hondekop op straat zien waiter hendriks en te zacht. Als een hond mij wil bijten, bijt ik hem met mijn hand terug. Ik knijp hem dan. Die hond ervaart dat dan als bijten en krijgt dus een koekje van eigen deeg". „Maar zoals ik al zei. er is geen zachte of harde manier van opvoe den. Er is maar eén manier en dat is de juiste methode. Je moet zien door te komen bij zo'n hond Hij moet begrijpen wat je van hem wil Als-ie het goed doet zeg je braaf lieve hond Dat begrijpt het beest en dus zal-ie de activiteit waarmee hij een schouderklopje kreeg herhalen Het is met mensen net zo Als een moeder tegen haar zoontje zegt. ruim je kamer op. doet hij dat heus niet voor haar of voor zichzelf Hij doet dat omdat moe dan zegt dat hij een lieve jongen is, Daar gaat het om". bang De 39-jarige Martin Gaus is een drukke prater. Iemand die bezeten is van zijn werk. Opmerkelijk is dat hij tijdens het gesprek zegt nogal bang voor honden te zijn. „Tenmin ste relatief gezien dan. Ik zal nooit op straat een wildvreemde hond aanhalen. Daarvoor ben ik teveel gebeten. Ik moet altijd eerst even uilvogelen wat voor een best het is. En dan maakt het me niet uit. Ik weet dan hoe ik het dier moet aanpakken. Hoe agressief de hond ook is. Kijk. dat is nou iets waar ik me ontzettend zorgen o\er maak. Mensen die heel impulsief een hond je kopen. Van ach. kijk eens hoe litfT hij uil zijn oogjes kijkt. Maar als je niet oppast heb je zo een hond die gevaarlijk is. die bijt". „Maar ja. dat ligt nu eenmaal in mensen opgesloten. Je ziet vrouwen de kleine hondjes altijd wiegen. Het moederinstinct ontwaakt onmiddel lijk De hond wordt een kindje Men vindt het zo leuk dat ze het puppie maar meenemen. Maar ze realiseren zich niet wat ze meenemen en waar ze aan beginnen. Dat vind ik heel ernstig. Koop minstens even een boekje over hoe en wat van een bepaalde hond". „Veel mensen weten in feite hele maal niets over hun hond. Het feit bijvoorbeeld dat zo'n dier soms de hele dag blaft als de baas niet thuis is, is gewoon te wijten aan angst. Mensen die het eng vinden alleen thuis te blijven gaan zich vol eten of zetten de muziek keihard aan. Nou, honden blaffen. Het werkt angstver- minderend" genezen Ongeveer 70 procent van de honden die Martin Gaus de afgelopen jaren heeft behandeld zijn als het ware genezen van hun kwaal. Twintig procent blijft kwakkelen en 10 pro cent mislukt. „Tja, een reu die erg met andere honden vecht is een groot probleem. Daar lukt onze therapie vaak niet op. Als je zo'n hond aan de lijn houdt gebeurt er mets. maar zodra hjj losloopt gaat-ie vechten, wat je ook doet Oorzaak is een verkeerde in prenting In feite niets meer aan te doen Weet je. dat mij dat nu wordt kwalijk genomen. Ik heb zelfs gehad dat mensen wiens hond ik hier had gehad en met heb kunnen resociali seren me begonnen te dreigen met processen en zo Dat is heel maf Als iemand hier vandaan gaat met een gehoorzame hond zeggen ze in het park dat ze dat zelf hebben geregeld, maar gaat het mis dan heb ik het gedaan". .Heel eigenaardig en eigenlijk zou ik me er mets van moeten aantrekken, maar ik doe dat toch. Ik maak me witheet over verhalen die plotseling de ronde doen als zou ik met een stok honden stroomstoten geven als ze niet doen wat ik zeg. Waar het van daan komt? God mag het weten, maar ik ben me van geen kwaad bewust Ach, mensen zijn rare we zens. Men vindt het zielig een goede ruk aan de riem te geven, maar tien minuten later zitten ze lekker te vissen en vermaken zich met het zien spartelen van een vis aan een haakje. Nee. dat is zeker niet zielig Het is allemaal zo hypocriet Heb ik me trouwens nog wel eens zitten afvra gen. Noach. je weet wel die vent met die boot in de zondvloed, heeft als eerste activiteit na het stoppen van de regen een geit geslacht. Als dank Dat vindt iedereen normaal, maar heb je je weieens afgevraagd waar de geiten op deze wereld dan vandaan zijn gekomen''" „Maar ja, aan de andere kant is het ook niet zo gek dat ik veel negatieve geluiden hoor. Ik sta tegenwoordig zoveel in hel nieuws. Het lijkt wel of ik het buskruit heb uitgevonden. Maar het is natuurlijk heel verve lend voor die andere pensionhou ders in dit land die vaak hun werk net zo goed doen als ik. dat ik alle publiciteit krijg. Dat is frustrerend. Ik vind echter dat je het ook van de andere kant moet zien. Wat ik hier heb is min of meer het Veenhuizen voor de hond. Ik krijg wel al het uitschot van Nederland hier. Hon den. waarvan de eigenaars hem ei genlijk al hadden w illen lat,en afma ken. krijgen over het algemeen toch weer een hond terug die normaal in omgang is", aldus Martin Gaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23