wibo en de ingeramde leugens TIEN JAAR TROS-AKTUA bels dat wij met films zouden manipu leren En ik wil met verhelen dat ik daar dan toch in het geheel met goed van word, omdat ik weet hoe het allemaal tot stand is gekomen. Maar ja, men schijnt er behoefte aan te hebben" de zweep Een van de kenmerken van Aktua TV is het sterk benadrukken van bepaalde zaken. Ik vind dat bij jullie regelmatig ontaarden in het opdrin gen van een visie. Neem die reportage over de actiegroep Onkruit, die pro testeerde tegen de NAVO-oefening At lantic Lion Beeld en geluid spraken boekdelen, maar toch ging er in het ondersteunende commentaar de zweep nog eens overheen. Een goed journalistiek produkt heeft dat niet nodig, denk ik dan. „Het meeste tekstwerk schrijt ik per soonlijk. Deze ook. Jij noemt het de zweep er over heen. Uiteraard krij gen dc twee makers van de reportage die tekst eerst te lezen. Ik heb het in dit geval ook nog verder rondgereikt aan enkele mensen op onze redactie en gevraagd wat ze ervan vonden. Ik vertel je dit om aan te geven dat zo'n tekst niet zomaar wordt uitge kraamd. Er is wel degelijk een denk proces aan vooraf gegaan. Wat jij zegt dat wil ik wel toegeven Aktua heeft inderdaad de naam dat het zich met name over onze westerse veiligheid keihard opstelt. Ja. een zeker herhalingseffect daarbij schu wen wij niet. Maar wat is daar op tegen? Ik vind dat goed". Een collega van mij zei naar aan leiding van dat Onkruil-onderwerp Aktua doet eigenlijk mee aan de Kou de Oorlog. Na enige aarzeling ..Nou. Ik vind van met. Ik onderstreep alleen maar dat ik mensen die zo optreden, blind en doof vind Je moet duidelijk maken waar je staat. Ik heb daar op de School voor de Journalistiek óók over gepraat. Daar vroeg men zich af of je dat commentaar niet duidelijker moet scheiden van de reportage zelf. Wij praten bij Aktua zelf ook wel over de vraag of dat misschien met geleide lijk aan zou moeten gebeuren Maar ik heb er wat moeite mee om mijzelf nu in een soort Hiltermann-situatie te lanceren. Dan kom ik alleen nog maar de uitzending binnen om commentaar te geven". stemminkjes Je hebt je opvallend neutraal opge steld in de affaire met de Zuidkore- aanse Boeing. Als je er dan zo van overtuigd bent dat de Russen niet te vertrouwen zijn. dan was dit toch een uitgelezen kans om genadeloos uit te halen. ,,Ik heb er inderdaad niks over gezegd omdat ik er flink mee worstelde. Me nigeen zal gedacht hebben, nou zal Wibo wel eens flink gaan uithalen. Maar ik vond, datje zo'n indicent niet nodig moet hebben om dan pas te zeggen: zie je wel, die Russen zijn toch schurken". Jij zegt dan arrogant: dat roep ik toch al jaren „Nee. dat zeg ik helemaal niet. Ik kwam er gewoon niet uit. Het is toch helemaal met arrogant om ergens eens een keertje met uit te komen? Dus dacht ik in dit geval dan zeg ik maar niks". Maar wel pure reclame voor ae eigen club dus ..Ja. dat is waar Maar het is ook service aan de kijkers" bedreiging dick versteeg Maar je kunt toch moeilijk ontken nen dat de benadering van bepaalde onderwerpen dicht tegen stemming makerij aanzit. „Daar zou het in kunnen ontaarden, ma&r ik vind absoluut niet dat wij dat doen. Menigeen, zoals jij zal het van harte met mij oneens zijn. Ik tob er niet mee. maar het verbaast mij weieens dat er altijd maar in kriti sche zin over Aktua gesproken wordt. Er zijn toch talloze mogelijk heden in Nederland om een ander geluid te horen. Ik ben echt niet behept, maar ziels overtuigd van bepaalde zaken. Waar ik maar een heel klein steentje kan bijdragen om mensen te waarschuwen voor het Sowjetrussische gevaar, zal ik dat niet nalaten". Maar het is wel een bevestiging wat met name TROS Aktua al jarenlang predikt „Nou ja. inderdaad. Het is ons stok paardje". reclame Een stokpaardje van de TROS is ook flink reclame maken voor de eigen club. Laatst maakte je in Aktua uitgebreid reclame voor het nieuwe TROS-seizoen op Hilversum 3. Dan denk ik. wat heeft dat in vredesnaam met actualiteiten te maken? „Dat heeft te maken met de manier waarop wij hier bij de TROS met elkaar omgaan. Raymond Haverlag was al een tijdje bezig met het maken van opnamen, die uiteindelijk moeten uitmonden in spotjes over Hilversum 3 voor het komende seizoen Nou. toen belde Raymond mij op en vertelde dat-ie zulk leuk materiaal had Voel je er iets voor om er iets in Aktua mee te doen-? Nou ik vond dat gewoon aardig. Bovendien was er toch wel een goeie aanleiding voorm Kort vóór die uit zending zou er een belangrijke wisse ling in de TROS-programmering op Hilversum 3 plaatsvinden Ik Vind het erg leuk om. waar mogelijk, aandacht te besteden aan een stuk werk van mijn zeer gewaardeerde radio-colle ga's". Er staan tal van nieuwe ontwikke lingen voor de deur. Abonnee-televisie bijvoorbeeld. Houden dat soort zaken je bezig? Voel je het als een bedrei ging? „Wat heb ik eraan om het als een bedreiging te zien? Ik denk dat het heel simpel is. YViê gewenst is blijft aan de bak. Als je programma's blijft maken waar de mensen trek in heb ben, dan overleef je. Er staan natuur lijk grote veranderingen te wachten in het omroepbestel. Ongeacht welke kant het opgaat, zal het voor iedere omroepvereniging betekenen, dat er flink aangepoot zal moeten worden om in de markt te blijven. En dan denk ik niet alleen aan Tros Aktua. maar vooral aan het amusement. Gelukkig is er bij de TROS nog strijdvaardigheid en daar voel ik mij heel wel bij". „Het grote voordeel hier is dat er weinig tijd is voor geouwehoer. Dat is onverantwoord. Je zult mij overigens echt niet zien grijnzen over wat er bij de VARA allemaal gebeurt. Kijk, we hebben er met z'n allen geen donder aan dat er moeilijkheden zijn bij „Achter het Nieuws" Ik vind het belangrijk dat je een paar spetters van rubrieken hebt, die tegen elkaar opknokken om de beste te worden Toen ik tussen Televizier en Aktua die baan bij de Verenigde Naties kreeg, zeiden twee collega's van ande re omroepen openlijk tegen mij: „Nou, we zijn toch wel behoorlijk opgelucht dat jij vertrekt". Echt waar Het is historisch. Ik zat een biertje met die twee te drinken en dacht, ach laat maar Zo'n uitspraak zou je echter bij mij nooit over de lippen krijgen". „Ik ben mij rot geschrokken van de hartproblemen van Jaap van Meek- ren. Maar als die man z'n werk aan de wilgen hangt en men neemt bij de AVRO niet snel maatregelen, dan zal dat ongetwijfeld consequenties heb ben voor Televizier Magazine. Ik zou dat enorm betreuren. Ik leef bij dat soort gezonde concurrentie-overwe- gingen. Over één ding kan ik mij altijd heel nijdig maken. Als mensen bij Aktua grijnzen als er bij Brand punt een storing is" timmert, daarmee geconfronteerd wordt. Je steekt je nek uit Hoge bomen vangen veel wind. Ik heb nooit problemen met een eerlijke kritische aanpak. Ik heb natuurlijk veelvuldig tegenover collega's gezeten, die mij scherp aan de tand voelden, maar dat was zelden of nooit vooringenomen. Neem Joop van Tijn Ik vind dat een zeer geachte collega. Daar komen dan verhalen uit waarvan ik kan zeggen daar leer ik wat van. In die verhalen staan bepaalde conclusies, waarvan ik zeg verdorie, dat zet mij aan het denken. Maar ik heb ook te maken met kwaadaardige vertellingen Fa Tros-Aktua: aan het hoofd de man die tien jaar geleden de rubriek opzette: Wibo van de Linde. Een reus die van aanpakken weet maar die in de loop der tijd wagonladingen kritiek over zich heen heeft moeten laten komen. Kritiek? „Ja, maar je steekt nu eenmaal met zo'n programma je nek uit". Dat er met films zou worden pmanipuleerd? „Fabels!", vindt de chef. Dat hij de kijkers een visie opdringt, zoals laatst in zijn benadering van de Wie Onkruit tegen de NAVO-oefening Atlantic Lion? „Wij stellen ons keihard op voor de Westerse veiligheid", aldus Kibo. „Maar van stemmingmakerij is absoluut geen sprake". - Deze maand begin je aan je tiende Karbijde TROS. Ben je in die tijd veel umnderd? Je mag hopen dat ieder mens in zo'n «riode wat leert. Wat de menselijke beïnvloeding op je werk betreft, ver ader je natuurlijk. Maar technisch- operationeel. qua aanpak van je ru- bnek, de keuze, de ideeën, ben ik niet veel veranderd. Dat komt ook omdat Ut voor een dergelijk programma nog een betere formule voorhanden sb". Even terug naar de tijd bij AVRO's tlevizier. Ik herinner mij jou als een mlaggever die de zaken toen dege- aanpakte. Recht-toe-recht-aan- ftimalistiek. Geen soeza er omheen. In dat opzicht ben je toch wel veran derd Jtet jij dat erin ziet is jouw goed recht Dat moet jij dan maar doen. &jn werkopvatting is echter precies «zelfde als toen ik bij de AVRO *e:kte. Het enige verschil is dat ik bij tótuaTV een wat duidelijker mening «er bepaalde zaken laat horen. Maar «je mening had ik bij Televizier óók Jl Het heeft met de structuur te maken. De AVRO heeft een neutraler Welling en de TROS heeft een toht. Het gaat erom wat een be- wlde omroepvereniging van je ver- Meneer Van de Linde heeft de jMdmachtiging niet in zijn zak. Het "RöS-bestuur bepaalt de lijn". - Waaraan moeten mensen bij Aktua Mldoen' »Het moeten actieve mensen zijn, die tod willen werken. En dan bedoel ik f-en slavenarbeid, maar zelf ideeën todragen, je bezinnen p wat er T%nde week gedaan kan worden, frlijkheid betekent voor mij: be bouwbaar werk afleveren. Mijn men- 02 moeten hun onderwerpen zo ma- dat ze niet alleen zichzelf ermee j®useren. Het moet interessant zijn woreen groot publiek. En ik denk dat «laatste het moeilijkste is van ons Jfc Ons wordt vaak verweten dat we "Paalde dingen teveel populariseren. we de dingen te gemakkelijk ouden verkopen. Daar praat ik graag Ik heb er onlangs nog met 150 man op de School voor de Journalis tiek in*Utrecht over zitten discussië ren. Over het illustreren van de onder werpen. En we kwamen toch tot de gezamenlijke conclusie dat je bij ver mijding van illustraties al heel gauw uitkomt op droge gesprekken achter de tafel". ruim mandaat De Aktua-formule. Is dat jouw ei gen inbreng of was het gewoon een opdracht? „Ik denk dat ik mij gelukkig mag prijzen met een uitermate ruim man daat. Toen ik hier in de markt was heeft de TROS-leiding gezegd: wij willen graag een actualiteitenru briek zoals je die bij de AVRO maak te en daarbij heb je de ruimte om wat duidelijker stelling te nemen. Dat sprak mij aan. Vervolgens mocht ik de rubriek naar eigen idee gaan in vullen. Uiteraard in samenspraak met de redactie. Bovendien zou even tuele controle altijd pas achteraf plaatsvinden. Ik werk overigens zelf volgens het principe: bij twijfel niet inhalen. Als ik zelf denk: nu kom ik in vaarwater, waar ik advies nodig heb, dan kan ik dat ook vragen aan direc tie of zelfs aan de voorzitter. Dat gaat dan in de geest van: lijkt je dit verstandig, enzovoorts". Uit vrees voor ledenverlies? „Nee, nee, dat bedoel ik niet zozeer. Er zijn soms zaken die jouw omroep in een proces kunnen verwikkelen. Neem die Menten-affaire. Dat was toch een vrij risicodragende zaak. maar dat heeft men toch helemaal aan mij overgelaten. Dus het werkt goed. Ik heb een hele grote vrijheid en ik draag die vrijheid ook uit op de mensen, waarmee ik werk. Ik ben niet het soort baas dat over iemands schouder toopt mee te kijken Hoewel dat soort dingen veelvuldig over mij zordt geroepen. Maar ja. zoals je weet worden over mij allerlei fabels ver teld". Ik weet nog zo net niet of dat altijd wel fabels zijn. In elk geval sta je bloot aan nogal wat kritiek. Dat moet toch een oorzaak hebben. „Ik denk dat iedereen die aan de weg ZATERDAG 15 OKTOBER 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21