!NV wil 'voortborduren' op arbeidstijdverkorting lf Aannemers in wachtkamer voor 'slibeiland' bij de Maasvlakte Invoering van nieuwe ziektekostenregeling militairen uitgesteld Bejaardentehuizen willen uitstel van nieuw financieringssysteem Regulering nodig van antibiotica-gebruik PZC/binnenbuitenland WREVEN NAAR WINSTDELING VIA AANDELEN Nederlanders leginnen gieterij in Ierland Rijk beperkt ïoorschriften woningbouw Prinses Christina niet herkend ÏJDAG 14 OKTOBER 1983 5 AJfSTERDAM (ANP) Speelgoed speelt ruim 10.000 keer per jaar een rol bjfongelukken met kinderen (0-14 jaar) in en om huis Dat zegt de Stichting Consument en Veiligheid, die met het oog op de komende Sinterklaastijd en ie speelgoedbeurs deze week in Amsterdam) een folder over speelgoed naakteOngelukken met speelgoed hebben twee hoofdoorzaken, meent Consument en Veiligheid. Kinderen krijgen vaak speelgoed, waar zij nog te jong voor zijn. Het gevolg is ander gebruik dan toaar het speelgoed voor model is inslikken bijvoorbeeld). Ten tweede, sommig speelgoed is gewoon onveilig scherpe randen, puntig of eenvoudig los te peuteren onderdelen De stichting raadt aan speelgoed bij aankoop kritisch te bekijken op de constructie Verder adviseert zij: koop niet teveel of te duur. Koop bijvoorbeeld goed hout (niet snel splinteren), goed metaal (bij voorkeur niet bliki en goed plastic (onbreekbaar en door-en-door gekleurd). De stichting raadt af opblaasspullen te kopen [TRECHT (ANP) Het CNV wil in 1984 en volgende jaren voortborduren op het lerkgelegenheidsakkoord in de Stichting van de Arbeid. Het streven blijft er op gericht de rbeidstijd met gemiddeld tien procent te bekorten. fcorts moeten er in het bedrijfsleven de cao-onderhandelingen. De afgeslo- vakcentrale op, dat bij het openbre- Anstdelmgsregelingen komen waar- ten contracten tonen duidelijk aan ken van cao's ook het gevaar bestaat ffn de werknemers het geld in de vorm dat het bedrijfsleven zijn verantwoor- dat de werkgevers van de gelegenheid l«n aandelen krijgen uitgekeerd. Het deüjkheid waar maakt. gebruik maken om de bovenwettelij- Kenbreken van de bestaande meerja- ke uitkeringen aan te pakken, ^fecao's - en dat is het merendeel CNV-voorzitter Harm van der Meulen Lorbeeld om het tempo van korter wees er in een toelichting op het Volgens de CNV-voorzitter staan zijn lerken te versnellen, wijst het CNV arbeidsvoorwaardenbeleid van zijn leden ook niet bepaald te dringen om i( Dat zijn enkele van de belangrijk- if punten uit de discussienota over arbeidsvoorwaardenbeleid voor S84en de komende jaren die het CNV Isteren in Utrecht presenteerde. De ota biedt overigens nauwelijks echt lieuwe zaken. Goede basis CNV zegt dat het stichtingsak- loord blijkens de onderhandelingsre- ultaten tot dusver in het bedrijfsle- een goede basis is gebleken voor rmchtbaar overleg. Maar het over- fcdsbeleid terugtrekken rijksbij- x dragen uit de sociale fondsen en ver- m diuiving van de premielast van w itrkgevers naar werknemers heeft ■^rleen zware hypotheek gelegd op overleg. HU CNV vindt ook dat de regering ,i e: als m '83 niet moet ingrijpen in meteen verder in te leveren voor ar beidstijdverkorting. De vakbeweging heeft met de meeste tot eind 1984 doorlopende cao's gedaan wat redelij kerwijs verwacht kon worden Van der Meulen gaf het kabinet het advies om nu eerst zelf als werkgever van overheidspersoneel de arbeids tijdverkorting goed aan te pakken. De overheid moet zich in het overleg met de ambtenarenbonden verplich ten tot een redelijke herbezetting van de vrijkomende arbeidstijd, in ruil voor het geld dat de overheidswerk- inleveren, aldus het CNV. AMSTERDAM (ANP) - Twee Neder- linders, de heer F. Straus uit Roer- n A. Gubbels uit Venlo, heb- kn met het Ierse Regeringsbureau ^"loor Industrie Ontwikkeling IDA tVfreenstemming bereikt over de op- lichting van een fabriek voor giet- fce: werk voor technische doeleinden. Het bedrijf wordt gevestigd in de w tong jaar gesloten metaalgieterij IVI Foundry in Athy in het graafschap lï' Hiklare. Met de produktie zal naar 'P «machting eind dit jaar worden be- jonnen. A3 belangrijke redenen voor de vesti- jLig in Ierland worden genoemd de ra pede afzetmogelijkheden in het land Blerlands toegankelijkheid tot de Amerikaanse markt. DES HAAG <uPU) De njksvoor- *hri(ten voor gesubsidieerde wo- ungbouw vervallen deels per 1 ja- tnri 1984. Staatssecretaris Brokx Bolkshuisvesting) heeft de details t .nn deze eerder aangekondigde «aatregel donderdag bekendge- iü Kaakt. Het gaat om de Voorschriften en "enken die voorschrijven hoe groot en woning moet zijn, aan welke tech- ische etsen die moet voldoen, hoe de toning minimaal moet zijn ingericht net sanitair, kasten) en dergelijke. )e njksvoorschriften blijven wel vol- idig gelden voor verzorgingstehuizen oor bejaarden. iet vervallen verklaren van de Voor- chriften en Wenken betekent niet dat rveel grotere vrijheid op bouwgebied Mn. Voortaan zullen gesubsidieer- e woningen moeten voldoen aan de lodelbouwverordening van de Ver- :jf Hgmg van Nederlandse Gemeenten pijl gemeentebesturen nog aanvul lende eisen kunnen stellen. -iiro-tv heeft geen alleenrecht op satellietkanaal DES HAAG (ANP) i/v. ^.euKelse hnmcrciclc televisie-organisatie Dofo TV, heeft geen recht op een jttlüsief contract voor het Neder- Iwdse televisiekanaal op de Europe se satelliet ECS-1. De president van Haagse rechtbank mr. M. R. Wijn- kit heeft dit donderdag in zijn von- Win kort geding bepaald, faro TV had van de PTT een huur- witract geëist over een periode van nejaar gedurende 24 uur per etmaal. *t een optie op nog eens drie jaar. k- organisatie baseerde deze eis op k feit dat zij als eerste bij de PTT 2d aangeklopt voor de volledige uur van het kanaal en dat het staats- Euro TV het idee had gegeven fct een dergelijk contract haalbaar ^rechtbankpresident beperkte zich Mn motivering tot het al dan met FOorljjk optreden van de PTT. Naar jW mening heeft het staatsbedrijf wh echter niet gedragen in strijd met goede trouw en heeft de PTT «malve het recht ook met andere Rngstellenden contracten af te «luiten. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Hocze- ma van defensie heeft donderdag tijdens tech nisch overleg met de militaire belangenver eniging in Den Haag aangekondigd dat hij uiterlijk volgende week nog een beslissing wil nemen over een nieuwe ziektekostenregeling voor militairen, en dat die regeling pas 1 janua ri 1985 zal ingaan. Aangezien het oorspron kelijke voorstel van de staatssecretaris tot wij ziging van de bestaande regeling ervan uit ging dat die regeling al per 1 oktober 1983 zou wor den ingevoerd, zal het geld dat gereserveerd was voor de overwerkre- geling voor militairen, tijdelijk geblokkeerd worden tot 1 januari 1985. In een vorige vergade ring van het eentraal georganiseerd overleg inzake militairen (CGOM) somde staats secretaris Hoekzema een aantal alternatieven op voor zijn eerder ge daan wijzigingsvoorstel over de ziektekosten voor militairen. Dat zijn de bestaande ziektekos tenregeling voor politie ambtenaren. die voor burgerambtenaren en de huidige regeling in aangepaste vorm. Uit die drie alternatieven wil de staatssecretaris op de volgende CGOM- vergadering op 20 okto ber zijn keuze bekend maken. Vierling geboren In het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis heeft de 25- jarige Mien de Hoon-de Rond uit Etten-Leur deze week het leven ge schonken aan een vierling, drie jon gens en een meisie. Moeder en kinderen maken het goed. Het echtpaar heeft al een dochtertje van drie jaar De kinderen werden twee maanden te vroeg geboren en wogen bij de geboor te tussen de 1 490 en 1.820 gram. Doordat de geboorte eerder plaats vond dan was verwacht, was er onvol doende ruimte. Daarom zijn de vier kinderen direct per baby-ambulance overgebracht naar ziekenhuizen in Amsterdam Financiële nood Het college van b en w. in Tilburg wil met ingang van 1 januari een budgetadvisenngsbu- reau starten, dat voor mensen m financiële nood schuld- en betalings regelingen gaat trefTen. Het bureau heeft voor de eerste vier jaar een rekening-courant tot haar beschik king van een miljoen gulden, aldus heeft een woordvoerder van het colle ge donderdag meegedeeld. SEOEL (DPA) Op het paradeter rein voor het parlement in Seoel hebben donderdag volgens een offi ciële schatting 1 miljoen mensen af scheid genomen van de zeventiende hoge Zuidkoreanen die zondag bij een bomaanslag in de Birmaanse hoofdstad Rangoon aan het begin van een staatsbezoek van president Chun Doo Hwan om het leven zijn gekomen. Premier Kim Sang Hyuo hield de lijkrede, waarin hij opnieuw de Noord- koreanen voor de aanslag verant woordelijk stelde. De herdenking was tegelijkertijd een massale protestbe toging tegen Pjongjang. Overigens heeft Noord-Korea de beschuldiging als absurd van de hand gewezen. Minister Chit Hlaing van Birma, die bij de begrafenis aanwezig was. heeft in Seoel gezegd dat zijn land nu in het bezit is van bewijzen dat Noord-Korea bij de aanslag in Rangoon betrokken is geweest. Behalve de zeventien Zuidkoreanen zijn intussen nog vier leden van de delegatie overleden, zodat de tol Is gekomen op 21. In het plafond van het mausoleum In Rangoon, waar zondag de aanslag plaatsvond, is nog een niet ontplof te bom gevonden. VREES VOOR ONTSTAAN CHAOS DELFT (ANP) Een politieman in Delft heeft donderdag prinses Christina en haar man Guülermo niet tijdig herkend toen het paar de oude kunst- en antiekbeurs wilde bezoeken. Hij hield haar auto tegen waarmee de chauffeur het Sint- Agathaplein voor museum 'Het Prinsenhof wilde oprijden en waar ook de wagens van andere eregas ten stonden. De prinses en haar man stapten uit en gingen te voet naar om er als voorgaande jaren de inmiddels 135ste oude kunst- en an tiekbeurs te bezoeken. De politie zorgde ervoor, dat binnen dc kort sle keren ook de eerst doorgestuur de auto van de prinses op het plein kon worden geparkeerd. De politieman bij het hek had er geen idee van wie er in de gewone blauwe stationwagen van de prin ses zaten. Als er een AA- of CD- nummerbord op had gezeten was het wat anders geweest. Gelukkig was het droog, aldus de politie. Burgemeester Gallas van Delft bood in het museum de prinses namens de politie zijn verontschul diging aan voor het incidentje. Hij was met anderen in het museum om prinses Juliana te begroeten, die de beurs kwam openen. Ze deed dit door een antieke klok in werking te stellen. DELFT Burgemeester Gallas (links) en de voorzitter van de stichting Oude Kunst en Antiekbeurs, de heer Nijstad. liepen prinses Christina tegemoet om haar te begeleiden. (Zie ook pagina 7i. DEN HAAvi (ANP) Dc fedeiatie landelijke samenwerking bejaarden- tehuizenorganisaties (LSB) wil dat minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur afziet van zijn plan om al per 1 januari in het kader van de wet op de bejaar denoorden iwobl tot een nieuw finan cieringssysteem te komen. De federa tie heeft de minister schriftelijk ge vraagd de invoering van de wet tijde lijk uit te stellen omdat de tijd ontbreekt op tijd tot een probleemlo ze invoering van het financierings systeem te komen. Proeven bewijzen voordelen van zesbaksduwvaart DEN HAAG (ANP)Een eerste serie praktijkproeven met zesbaksduw vaart op de Waal heeft uitgewezen dat het voordeel per ton lading kan oplopen tot tachtig cent in vergelij king met de vierbaksformatie. Het voordeel is het hoogst (60 tot 80 cent) als de bakken in drie rijden van twee achter elkaar zijn geformeerd. In brede formatie, twee rijen van dne. is het voordeel geringer 0 tot 30 cent Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft de Tweede Kamer per brief op de hoogte gesteld van de proefuitkomsten. Dit heeft haar de partement donderdag meegedeeld Agent geschorst na snoepreisje ROTTERDAM (ANP) De rijksre cherche in Den Haag stelt een onder zoek in naar de gedragingen van de 48-jarige hoofdagent van de Rotter damse politie J. H. De hoofdagent is onlangs volgens de Rotterdamse po litie met twee mensen uit de Rotter damse horeca afgereisd naar Thai land. - Uit onderzoek is gebleken dat de agent, die werkt op de afdeling bijzon dere wetten, de reis niet geheel zelf heeft bekostigd. Dit heeft de Rotter damse politie donderdag meegedeeld. Bijzondere wetten moet er onder meer op toezien dat de horeca en de gok- en sexwereld zich aan de regels houden. De in Rotterdam wonende .hoofd agent is hangende het onderzoek ge schorst. aldus de Rotterdamse politie „Wij vrezen voor de bejaardenoorden en voor de bewoners onoverkomelijke problemen indien de mmister aan zijn plannen vasthoudt", aldus mr dr C J. M A. van Rooy, voorzitter van de LSB, donderdag op een persconferen tie in Den Haag In het nieuwe financieringssysteem kunnen bewoners van bejaardenoor den niet langer een beroep doen op de algemene bijstandswet voor betaling of bijbetaling in de kosten van huis vesting en verzoring in de tehuizen. Financiële ondersteuning wordt in het plan van de minister rechts- streeks via het ministerie van wvc geregeld Van Rooy verwacht een chaos Indien minister Brinkman zijn plan het ontwerp van de gewijzigde wet op de bejaardenoorden ligt nu nog voor ad vies bij de raad van state te snel uitvoert ..De administraties van de tehuizen zijn niet ingesteld op deze nieuwe wet", aldus de LSB-voorzitter. stratieve wijzigingen met zich mee. Je kunt je afvragen of je dat de bewoners, die een gemiddelde leef tijd hebben van 82 jaar. kunt aan doen. Vooral omdat goede informatie nog ontbreekt. Met als gevolg dat erg veel bejaarden in hevige mate verontrust zijn over de plannen van de minister". Mijnongeluk In de zilvermijn van San Juan de Pachuca op 96 kilometer ten noorden van Mexico-Stad is woensdag een mijnlift losgeraakt en over 97 meter naar beneden gestort. Achttien mijnwerkers kwamen om het leven en drie liepen verwondingen op. aldus een opgave van het Rode Kruis. RESISTENTIE-PROBLEMEN BILTHOVEN (ANP) Staatssecreta ris Van der Reijden (volkgezondheid) heeft donderdag in Billhoven ver klaard. dat regulering van het anti- bioticagebruik nodig is met het oog op resistentieproblemen en kosten beheersing. De staatssecretaris opende in het rijksinstituut voor de volksgezond heid een door de vereniging voor infectieziekten georganiseerd sympo sium over antibioticabeleid Al kort na de introductie van de eerste antibiotica in de veertiger jaren deden zich ook de eerste resistentie problemen voor de middelen verloren hun doeltreffendheid doordat de bac teriën er weerstand tegen ..opbouw den". Ondanks waarschuwingen te gen te veelvuldig en onnodig gebruik van antibiotica zijn steeds meer ziek teverwekkers resistent geworden, ook tegen sindsdien ontwikkelde nieuwe middelen Er is nu een soort wedloop ontstaan tussen industrie, die nieuwe -en dure- middelen ontwikkelt en toe neming van weerstand bij bacteriën, een resistentie die vaak tegen vele ook nieuwe middelen tegelijk op treedt. De^ftaatssecretaris zei. dat de resis tentieproblemen plaatselijk sterk kunnen variëren Hij acht dan ook regionale regulering nodig. Van der Reijden hoopt daarbij te kunnen reke nen op plaatselijke samenwerkinsver- banden van deskundigen van diverse pluimage: artsen, farmaceuten, mi crobiologen, epidemiologen en zie kenhuishygiënisten Over de kosten zei hij. dat zich {ie laatste jaren een explosieve ontwik keling van nieuwe antibiotica heeft voorgedaan. Om de race bij te hou den moet de farmaceutische indus trie grote bedragen investeren in research, zonder de zekerheid dat de kosten worden terugverdiend. Bij on geveer 12 procent van de totale ge- neesmiddeïenomzet in Nederland gaat het inmiddels al om middelen tegen infectieziekten. In 1982 kwam dat neer op 150 miljoen gulden. ROTTERDAM (ANP) Het plan van een aantal grote bag- ger-aannemers voor de aanleg van een schiereiland bij de Maasvlakte ten behoeve van de berging van verontreinigd havcnslih, vindt voorlopig geen doorgang. Regionale en lokale overheden in het Rijn mondgebied willen eerst de milieu-effectrapportage van een eigen grootschaliger loka- tie (slufterdamproject) af wachten. Een poging van mi nister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat om te bezien of het aannemersplan vooruitlo pend daarop kan worden uit gevoerd, is op niets uitgelo pen. Dit is donderdag in Rotterdam van ambtelijke zijde bevestig^ naar aanleiding van de presen tatie door Rijnmond, Rotter dam en rijkswaterstaat van de technische uitwerking van het grootschalige slufterdampro ject. Het project heeft een ver traging van een halfjaar opge lopen door de uitgebreidheid van de beoogde milieu-rappor- Moeizaam Omdat het vinden van lokaties voor de berging op land van het verontreinigde havensllb zeer moeizaam verloopt we gens tegenstand van gemeen ten en milieugroeperingen, wil de minister Smit-Kroes enkele maanden geleden bezien of als eerste stap niet door de aanne merscombinatie een klem de pot bij de Maasvlakte zou kun nen worden aangelegd. Zij heeft dit advies echter na amb telijk en bestuurlijk overleg la ten varen, zo werd van diverse ambtelijke zijden bevestigd. Het grote slufterdamproject zal afhankelijk van de keuze die uit vier varianten gemaakt moet worden, tussen de 100 en 150 miljoen gulden kosten en biedt naar schatting ruimte aan 150 miljoen kubieke meter verontreinigd slib, goed voor 15 jaar gebruik. Het project moet volgens het recentste voornemen medio 1987 gereed zijn. Het nu gestar te onderzoekswerk gaat 10 mil joen gulden kosten en duurt tot medio 1984. Het aannemersplan werd be gin 1983 in Sliedrecht gepre senteerd door de zogenaamde bouwgroep Noordzee, een com binatie van de aannemers Bos kalis Ballast Nedam. Holland se Betongroep. Baggermaat- schappü Holland en Zaanen en Verstoep. Rotterdam zal niet tolereren dat de haven wegens dit pro bleem dichtslibt, aldus haven wethouder Den Dunnen. Dat betekent volgens hem dat bij gebrek aan landlokaties bij het rijk ontheffing zal worden gevraagd het slib toch in zee te storten. Lubbers meest bewonderde man <Van onze parlementaire redac- 1983. Dat blijkt uit een opinie onderzoek van het Nipo. gehou den onder 1056 personen. Veel ondervraagden bleken ove rigens geen meest bewonderde man te kunnen noemen. Zij die dat wel konden, zetten Lubbers op de eerste plaats, gevolgd door PvóA-leider Den Uyl. oud-pre mier Van Agt en Drees sr. Bij de vrouwelijke ondervraag den scoorde ..mijn eigen man" het hoogst. Op de lijst meest bewonderde mannen '83 kwa men verder namen vopr van o m. ex-premier Begin van Israel. WD-leider Nijpels, Toon Her mans, Lech Walesa en paus Jo hannes Paulus. die allen lager scoorden. Leden van het konink lijk huis waren door het onder zoeksbureau niet op de lijst ge plaatst Het Nipo heeft ook een onder zoek ingesteld naar de meest bewonderde vrouw. De resulta ten daarvan worden volgende week bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5