BUURTHUISWERK De harde beslissingen van een 'zachte' wethouder De mensen zijn zeer wel om hun doen en laten te in staat regelen PZC/streek :G 14 OKTOBER 1983 Zijn portefeuille is 'zacht', zijn stem niet minder. Toch zorgde Terneuzense CDA-wethouder welzijnszaken, milieubeleid en rtcreatie/t oerisme Johan van Rooij- ode afgelopen weken voor hard jieuws. j een ontwerp-deelnota over het i buurthuiswerk kiest hij (oor een ontmanteling van de der- tien jaar bestaande Centrale Stich- uof voor Sociaal Cultureel Werk, jjed voor achttien mensen in vaste dienst, zeshonderd vrijwilligers en n jaarlijkse subsidie van 1,1 mil joen. jjal985 moet er in de Zeeuws-Vlaam- \scheldestad geleidelijk aan een «werk van zelfstandige buurthui- gn ontstaan, deskundig onder- ücund door een Bureau Sociaal Cul tureel Werk, waar plaats is voor gven medewerkers. Hoewel de inspraakprocedure, die volgens goed gebruik aan deze ingrij pende operatie voorafgaat, nog moet üeginnen en het bestuur van de Centrale Stichting zich vriendelijk 3jar vastberaden in de loopgraven reeft begeven, is duidelijk dat er een vjaperk op zijn eind loopt. 'Leuke éingen voor de mensen in de wijk' zullen in de jaren tachtig in Temeu- zen vooral gedragen moeten worden door vrijwilligers. Gedragen en be taald. want de ingrijpende sanering van de zachte sector moet zich vol trekken binnen de grenzen van het huidige budget. Op deze pagina schetst Van Rooijen in een gesprek met Bob Lagaaij de omtrekken van zijn beleid, dat door sommigen wordt gezien als het veref fenen van oude rekeningen door het CDA, dat zich al jaren niet meer in de Centrale Stichting Ijerkent, De 'coming man' van de Terneuzen se christen-democraten (hij is 34, vier jaar CDA-lid en sinds september vorig jaar wethouder) gaat ook in op igen achtergronden. Komt uit Leerdam. Geboren in een 'als ik terugkijk redelijk streng' gere formeerd (vrijgemaakt) gezin. Raakt via de jongelingsvereniging van de kerk betrokken bij de Arjos, de jon gerenorganisatie van de Anti-Revo lutionaire Partij, een contact dat later zal verwateren. Van Rooijen gaat na de HBS hij is achttien op het Natuurkundig Laboratorium van Philips' in Waalre werken. Via dag- en avondstudie wordt hij na tuurkundig assistent In de Eindhovense 'patrimonium- wijk', waar hij na zijn huwelijk be landt, is hij actief in buurt- en jonge renwerk. Verhuist naar Best en neemt ook daar bestuurstaken op zijn schouders, ditmaal in het protes tants-christelijk onderwijs. In februari 1979 komt het gezin Van Rooijen naar Terneuzen, waar hij medewerker wordt op de afdeling ontwikkeling van de Philipsvesti- ging Drs Jan Hamelink. indertijd fractie voorzitter van het CDA in de Terneu zense raad, 'strikt' hem voor de chris ten-democraten, al had hij in die jaren sympathie voor de Reformato rische Politieke Federatie van Mein- dert Leerling. Terugkijkend: „Ik ben tot de conclusie gekomen dat te eng denken in een bepaalde richting je kan blokkeren om het breder te zien. Je kunt te snel geneigd zijn om in dat kokertje te blijven zitten. Niet buiten dat kokertje te kijken omdat het niet met jouw principes overeenstemt. Je hoeft het niet met alles ééns te zijn, maar je moet wel begrip kunnen hebben voor de argumentatie van anderen". Van Rooijen wordt bestuurslid en al snel voorzitter van de CDA-afdeling in Terneuzen. „De partij maakte een erg moeilijke periode door. Het lag redelijk op zijn gat. De CDA-politiek werd in feite gedragen door de frac tie, waarin een aantal sterke per soonlijkheden zat". Met opmerke lijk organisatorisch talent weten hij en zijn medebestuursleden de ach terban te activeren. De jaarvergade ringen worden drukker bezocht, er verschijnt een ledenblad en leden- groepen houden zich bezig met uit eenlopende beleidsvraagstukken. Terneuzen heeft ook een belangrijk aandeel in het oprichten van een regionaal CDA-verband. Fractie en bestuur vragen hem om zich kandi daat te stellen bij de raadsverkie zingen van 1982 en zo wordt hij 'vanuit het redelijk rustige techneu tenleventje' wethouder van welzijn, milieu en recreatie. Van Rooijen maakte met Philips de afspraak dat hij zijn baan houdt. Op dit moment besteedt hij per week tien tot twaalf uur aan zijn vakge bied. Wethouder J. van Rooijen: Mensen met per definitie afhankelijk van overheid". Schietingen Ik weiger te aanvaarden dat mensen per definitie afhankelijk moeten zijn van een subsidiërende overheid. Ik denk dat de mensen zeerwel in staat zijn om hun eigen doen laten te regelen. En dat ze daarin óók verantwoordelijkheden kunnen dragen. Dat die (rantwoordelijkheden ook ruimte moeten krijgen. Ik ben me óók bewust van het feit, dat er ituaties zijn waarin mensen dat niet kunnen. Niet in staat zijn om zich te ontrukken aan een linof meer opgedrongen situatie. In zo'n geval heb je als gemeente een zeer uitdrukkelijke uk, al is het erg moeilijk om in te schatten. Waar ligt nou dat probleemgebied, waar ligt nou eachterstandssituatie? Ik wil die professie niet weg hebben, maar die professie gebruiken li direct uitvoerend en stimulerend bezig te zijn op plaatsen waar ik hem het hardst nodig b.Nóu kom ik op het woordje rendement. Dan gebruik ik die beroepskracht ten volle met ijn kennis, ervaring en deskundigheid op het gebied waar dat allemaal nodig is". Die samenwerking is verstoord ge raakt, die neutraliteit is weg. En als je het dan over ombuigingen hebt, dan heb ik het er in feite over dat het hele gebeuren zo neutraal mogelijk moet zijn, wil je het voor een breed deel van de gemeenschap aanvaardbaar ma ken. Je moet niet zo'n instelling heb ben om daarin bepaalde maatschap pelijke visies of ideologieën tot uiting te laten komen". avond tevoren heeft, voorzitter as Schoot van de Terneuzense tatrale Stichting in omzichtige ilzijnstermen de nota club- en mrthuiswerk, waarin zonder veel swegen de geleidelijke opheffing ede instelling wordt bepleit, met pond gelijk gemaakt. Kbitterd stelt hij vast, dat de ge- snte een scheef en onvolledig beeld n het sociaal cultureel werk heeft schetst. De termen in het discussie- liegen er niet om. 'Te laag rende- nt'. 'delen van de bevolking wor- sniet bereikt', 'de kerken voelen er meer voor om vertegenwoordi- beschikbaar te stellen voor het stuur'. „Onjuist", zegt Schoot. „We irsen de laatste jaren anders", i Rooijen heeft het die woensdag In het ochtendblad gelezen en hij - ontspannen shagjes draaiend Kr zijn bureau in één van de Sjouderskamers best bereid om e te geven dat het bestuur van de ctrale Stichting de afgelopen perio- óêter functioneert, ernst heeft ge- akt met democratisering en zijn sp ap het werk versterkt. Maar dat visie op de toekomst daardoor t-caal is gewijzigd nee, dat ont- hij met klem. \ota ..De nota is, dacht ik, wel ddelijk. Wat hebben we in feite 'ud in het club- en buurthuiswerk? feite toch een leunen op, epn 'ten aan een stuk professionalise- ia?. Dat hoeft in principe niet al te Wit te zijn. Maar we hebben in de fcelopen welvaartsperiode afge- id om elkaar aan te spreken bij oplossen van problemen. We ver- tipen elkaar naar beroepsinstanties de overheid. Die moet het maar ffelen, die kunnen het. En zo is er Rleidelijk aan een beeld ontstaan ieg het nu even in het extreme ia: zelf kun je niks meer, je moet ter die beroepsadviseurs toe Of het huwelijksproblemen betreft of anders. Ook het club- en buurt- luiswerk hier heeft zich in die rich es ontwikkeld. Dat is niet de schuld 'tn een instelling, dat is niet de Khuld van een overheid. Het is een imbinatie van factoren leer groei bijvoorbeeld. We hebben teer geld voor professionele krach- sa Om ergens een stuk continuïteit lte brengen is ondersteuning vanuit Professionele sfeer zeker toe te «en. Het schoot alleen een eind foor Indertijd was dat beleid nog in ®aden van het ministerie van CRM P'l de instelling van de Centrale ''achting werden er 22 formatieplaat- te ingeruimd. We zijn nooit verder tornen dan achttien. Tóch had die fesionalisering tot gevolg, dat we Sr veel financiële middelen moesten steden aan die mensen, Een tijdje «ft het er binnen het club- en buurt kerk in Terneuzen naar uitgezien f det inderdaad wilde werken An- maatschappelijke instellingen, de kerken, waren ook bereid om bij de Centrale Stichting hun jeugd- en jongerenwerk aan te haken. Zo is ook de bestuursstructuur gevormd. Geleidelijk aan is de zaak gestuurd gaan worden door de beroepskrach ten en werd de greep van het bestuur minder. Dat is, denk, overal het ge vaar waar je sterk professionaliseert. Waar je professionele krachten hebt is het voor een bestuur uitermate moei lijk om de gewenste lijn in stand te houden. Het is een heel groot verschil of je over iets acht uur per dag na kunt denken of datje er één uur in de week mee bezig bent Het bestuur had dus niet volledig greep op het gebeuren bij de Centrale Stichting. Bij de gemeen schap en ik spreek nu over mijn eigen ervaringen was een beeld ontstaan van de Centrale Stichting heeft toch een beetje een eenzijdige kleur gekregen" Een rooie kleur? „Ja Een rooie kleur Eenzijdig in zijn manifesteren En dat leek mij toentertijd geen goeie situatie. Toen ik binnen het politieke gebeuren kwam en ontdekte, dat het beeld eigenlijk versterkt werd. Natuurlijk ook in verband met de richting, waar in je je politiek bewoog. Dat je vanuit de kerken langzamerhand negatieve ervaringen aan het vernemen was. Dan zeg je: ja, wat is er aan de hand? Beeld Het hoofdbestuur van de Centrale Stichting zegt, dat dat beeld niet meer klopt en er nu anders wordt geope reerd. „Toen ik hier wethouder werd was er een bestuurscrisis binnen de Centrale Stichting. De kerken waren niet meer in staat om een afvaardiging in het bestuur te leveren. Vanuit de kerken toch wel duidelijk met de mededeling: we kunnen ons niet meer vinden in het werk, zoals het er in zijn totaliteit uitkomt. Dat gold eigenlijk wel voor alle kerken, ja. Twee leden van b en w hebben gesprekken gehad met pasto res van alle gezindten en daar kwam met name toch wel naar voren dat het vertrouwen in het geheel en de vraag, of het vanuit zo'n bestuur nog wel beheersbaar was mank ging Plus het feit. dat de kerken de laatste tijd toch wat meer voor zichzelf tot bezinning hebben moeten komen, Ze werden aan alle kanten geconfronteerd met een stuk leegloop, een stuk heroriën tatie op dat hele gebeuren. Daardoor hebben ze zich ook wat meer op hun eigen jeugdwerk geworpen, Het be stuur van de Centrale Stichting werd ingevuld met noodmaatregelen. Zo is de heer Schoot ook voorzitter gewor den. Hij heeft van meet af aan gezegd ik ben een voorzitter ad interim. Wel moet ik zeggen, dat het bestuur onder zijn leiding daadwerkelijk weer een stuk bestuursfunctie heeft overgeno men. Er kwam een democratische structuur tot stand en de bestuursle den kregen een directere zeggenschap over de beroepskrachten. Intussen werkten we hier op liet gemeentehuis aan het vierjarenplan voor het sociaal cultureel werk. Daarin stond heel na drukkelijk dat de Stichting zich met buurthuiswerk in de eigenlijke zin moest bezighouden. Daar ging het in feit om: wat is die eigenlijke zin nou? Daar moest invulling aan gegeven worden". Bezuinigingen „Het is niet mijn stelling om te zeggen: ik ga beleid maken op basis van bezuinigingen. Maar dat ze mee spelen, is een duidelijk feit. Je wordt geconfronteerd met de vraag: wat is nu club- en buurthuiswerk en wat dien je eronder te verstaan? Waar is behoefte aan en wanneer is er behoef te? Kijk ik naar de huidige structuur, dan zie ik een groot aantal buurthui zen. Op zich een 'prima gedachte. Gekoppeld naar een hoofdbestuur, een Centraal Orgaan voor algemene onder steuning. Op zich een prima gedachte. Maar de hele structuur is dermate zwaar ge professionaliseerd dat teveel midde len in feite naar de professie gaan en te weinig middelen effectief beschik baar komen voor het werk. Hoe kun je dat veranderen'' Je kunt uitgaan van twee gedachten. Zeggen: elke buurt móét de beschikking hebben óver en dus móét er iets gedaan worden, of er om gevraagd wordt of met. Ideeèn laten we formuleren door beroeps krachten en vrijwilligers mogen daar in meehelpen. Dat is één mogelijk heid. Je kunt ook zeggen: in principe zou elke buurt de mogelijkheid moe ten hebben om buurthuiswerk te kun nen doen. Maar dat kan afhangen van een aantal dingen Of de buurt het zélf wil en in staat is om iets te doen. Dat kan afhangen van de vraag of daar de nodige ondersteuning bij aanwezig is. Het zijn twee verschillende uitgangs punten en ik heb gekozen voor het laatste".. „De mensen moeten in principe kun nen zeggen of ze zélf iets willen, ja of nee. En zolang mensen zelf in staat zijn om ja of nee te zeggen moeten ze dat ook doen. En zeggen mensen nee, dan is in feite de keus gemaakt en is het nee. En zeggen mensen ja, dan is de keus gemaakt: ja. Maar dan komt het vanuit de mensen zelf. Zij zullen in staat moeten zijn om hun ideeèn en activiteiten te formuleren. En vinden ze, dat ze ergens vastlopen, dan kun nen ze de hulp van een beroepskracht inwinnen om het probleem, dat zich tijdelijk voordoet, op te lossen Dat vind ik een heel andere befiadering dan te zeggen ik heb een beroeps kracht, die formuleert wat gedaan wordt en daar helpen de vrijwilligers bij Ik wil geenszins dat grote vrijwilli gerswerk uitschakelen Ik zou het juist toe wallen juichen Maar ik vind dat vrijwilligers in totaliteit zélf de verantwoordelijkheid kunnen dra gen voor hun ldeeen en de uitvoering ervan". „En dat is toch ook wel een tijdje geweest, dal de vrijwilligers binnen de Centrale Slichting zich geremd voelden in hun verantwoordelijkhe den en eigen ideeën. Je komt dan hiirthuis Hoek. „Kerken haakten voor de situatie dat je zegt: die professie heb ik niet op alle gebieden nodig. Ik heb hem niet zo zwaar nodig als hij nu is. Ik maak daarmee hopelijk middelen vrij om de behoef ten in de wijk in te vullen en daarmee de mogelijkheid dat ik op voorwaar denscheppend terrein bezig kan zijn. En dat is voor het CDA geen loos woord". Deelnota In de deelnota wordt gezegd, dat de Centrale Stichting bepaalde delen van de bevolking niet bereikt. Buurt huizen spelen onvoldoende in op de plaatselijke situatie „In het huidige systeem is de Centrale Stichting in feite verantwoordelijk voor het gebeuren in de buurthuizen. De Centrale Stichting bepaalt wat er in dat buurthuis gebeurt. Wat ik met mijn structuur voorsta is, dat er bin nen een buurt verschillende soorten organisaties kunnen zijn. Niet ieder een denkt hetzelfde en dus zal niet iedereen zeggen: ik wil een bingo. Als er in een buurt behoefte is aan een schaakclubje, dan moet dat schaak clubje zijn plaats kunnen vinden in dat gebeuren" Maar dal kan nü toch ook? „Dat kan nu tot een bepaalde hoogte, maar dan is de organisatie van de Centrale Stichting. Daar waar men sen het zelf kunnen zijn ze verant woordelijk voor het zelf dóén en het instandhouden ervan. Dat is ook de reden, dat ik wil stellen dat de mensen de kosten van hun activiteiten zoveel mogelijk zélf moeten dragen. Ik denk dat dat de belangrijkste stimulans is voor mensen. Ze weten: iets hebben we zélf gedaan, iets hebben we zélf bekostigd. Dat is ónze inzet Dan heeft het een meer constante basis dan wanneer het zo is van: nou heb ben we een idee. laten we eerst maar naar de overheid om te vragen: heb je nog wat geld9 Is dat het standpunt van het hele college van b en w° Nee. niet unaniem Het is heel duide lijk een méérderheidsstandpunt". Ik neem aan dat PvaA-wethouder Van Walraven er moeite mee heeft, er anders tegenaan kijkt. „Ja, ja". Als je de politieke verhoudingen in de raad bekijkt, lijkt het me vrij duidelij&dat dat club- en buurthuis werk nieuwe stijl er komt ..Ik heb de verwachting dat ouze visie door de raad vrij algemeen wordt gedeeld. Je gaat natuurlijk met iets voorstellen waarvan je bij voorbaat verwacht dat het geen levensvatbaar heid zal hebben. Al sluit ik niet uit. dat er bij de inspraak visies naar voren komen, waarvan ik zeg: het is gezond om die mee te nemen". De plannen met de Centrale Stichting zijn door de bevolking met een oorver dovend stilzwijgen ontvangen, Het is ook Van Rooijen opgevallen. Be dachtzaam zegt hij: „Ik denk dat het gebeuren van de Centrale Stichting met algemeen gunstig werd beoor deeld. Er zal niet zo hard worden getreurd. Menselijk gezien vind ik het een vreselijk moeilijke operatie. Het is nooit leuk om via een beslissing te moeten zeggen, je bént. een aardige jongen, maar t kan niet meer. Je snijdt in de bestaansvoorwaarden van een aantal mensen. Maar dat is min der pijnlijk dan wanneer je snijdt zónder een andere structuur aan te brengen, ad hoe dus. Politiek gewin? Mijn ervaring binnen de politieke we reld is nog niet zo heel ruim. Mis schien vole ik me dan ook niet zoveel gebonden om te denken aan een poli tieke carrière. Ik sta in eerste instan tie voor 't gemeentebestuur Daar steek ik mijn vingers voor op en dat neem ik ook zéér serieus" TERHOLE In het Dorpshuis in Terhole werd een kermisschieting ge houden waaraan 28 schutters deelna men, Uitslag hoge vogel W Strobbe Klooster- zande: tweede hoge vogel, eerste er. vierde zij vogel A. Verdunnen Graauw. tweede en derde zij vogel ESchillemans Bergen op Zoom. grootste aantal kleine vogels t7i F Schillemans Breda KLOOSTERZANDE In café 'de Reizende Man' werd een schieting gehouden waaraan 18 schutters deel namen. Uilslag hoge vogel J Hoop Kloosterzan- de, eerste zijvogel F Jansen Kloosterzan- de. tweede zij vogel H Laurens St -Niklaas Grootste aantal kleine vogels (4i P v goethem Kloosterzande HOEK Het buurthuis de Hoekse Rakkers in Hoek organiseert tijdens de herfstvakantie weer verschillende activiteiten. Donderdag 20 oktober kunnen de kleuters en de klassen 1 en 2 van de lagere school werken met herfstspulletjes van 10.00 uur tot 12.00 uur. Hetzelfde geldt voor de klassen 3 tot en met 6, dezelfde dag van 13.30 uur tot 15.30 uur. Deze activiteiten wor den gehouden in het buurthuis zelf. KOEWACHT In café J. de Kind in Koewacht werd een schieting gehou den waaraan 25 schutters deelnamen. Uitslag, hoge vogel en tweede zijvogel J de Waal Koewacht, eerste zijvogel E. Goos- sens Koewacht, grootste aantal kleine vo gels (4i R Baert Koewacht- In café 'De Herberg' in Zuiddorpe werd een schieting gehouden waaraan 38 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vogel A. de Munck, Zuiddor pe. eerste en tweede zijvogel L v. Kerkho ven, Heikant. Grootste aantal kleine vogels (5), mevrouw Bil, Terneuzen. In café 'Het Karreweiel' in Boschka- pelle werd een schieting gehouden, waaraan 20 schutters deelnamen. Uitslag hoge vogel E Lambert. Vogel waarde. eerste zij vogel J Sorber. Vogel waarde: tweede zijvogel P. Boeter. Bosch- kapelle. grootste aantal kleine vogels 15 M Compiet. Stoppeldijk. KLOOSTERZANDE In café 'De Kastanje" werd een schietmg gehou den waaraan 39 schutters deelnamen. Hoge vogel mei r Hermans Ossenisse; eer ste zijvogel R Verschoten Kloosterzande. tweede zijvogel J. Verschoten Kloosterzan de grootste aantal kleine vogels (6) H v Rijt Kloosterzande ZUIDDORPE Schutterssociëteit St Sebastiaan hield een schieting waaraan 60 schutters deelnamen- Eerste hoge vogel G Samijn Zuiddorpe Tweede hoge vogel idem: eerste zijvoge! P v Esbroek Axel. tweede zijvogel L Suij Zuiddorpe. derde zijvogel L de Cock Zuid dorpe. vierde zij vogel J Lamijn Zuiddorpe LAMSWAARDE In café De Vier Jaargetijden werd een schieting ge houden waaraan 66 schutters deelna men. Uitslag wip 1 hoge vogel en tweede zij vogel R Stendler Rotterdam: eerste zijvogel P. Boogaert Wijchen. tweede zijvogel R Stendler Rotterdam, grootste aantal kleine vogels '5' E Warrens Ossenisse. uitslag wip 2 hoge vogel T Baert Zuiddorpe. eerste zjj vogel en tweede zijvogel P Boogaert Wijchen; grootste aantal kleine vogels (5i mevrouw Dobbelaer Boschkapelle GRAAUW De schutterssociëteit De Friezen hield in Graauw een staande wiptschieting, waaraan 55 schutters deelnamen. Uitslag wip I: eerste hoge vogel A. de Baar Graauw, tweede hoge vogel J Vereecken Kloosterzande. eerste zij vogel E. Ingles Koewacht, tweede zijvogel N. Verecken Kloostezande; derde zijvogel A. Hoogstra ten Terneuzen, vierde zijvogel N. Goossens Kloosterzande Uitslag wip II. eerste hoge vogel F. Her- wegh Hulst, tweede hoge vogel A. Glorie Zwljndrecht. eerste zijvogel J. Weemaes Hulst, tweede zijvogel J. Staal Kloosterzan de. derde zijvogel J. Goiossen Kloosterzan de. vierde zij vogel A de Baar Graauw HULST In café W Blommaert in Hulst werd een schieting gehouden, waaraan 25 schutters deelnamen. Uitlsag: hoge vogel C de Hooghe Hulst; eerste en tweede zijvogel H de Vos Hei kant, grootste aantal kleine vogels (4) G Schuurman en R. Verschueren Hulst. OSSENISSE In het verenigingsgebouw in Ossenisse werd een schieting georgani seerd. waaraan 33 schutters deelnamen. Uitslag, eerste hoge en tweede zijvogel A.' Verhoeven Kloosterzande; tweede hoge vo gel E Hermans Ossenisse; eerste zijvogel E de Kort Ossenisse.grootste aantal kleine vogels (5) P Dierickx Walsoorden KLOOSTERZANDE In café de Kastanje in Kloosterzande werd een bejaardenschieting gehouden, waar aan 34 schutters deelnamen. Uitslag hoge vogel F. Rijk Kloosterzande. eerste zij vogel A v d. Branden Sint-Jan steen. tweede zijvogel Mw M. Jansen- Verplanke Kloosterzande Grootste aantal kleine vogels (6i W Kuijper Terneuzen KOEWACHT In care 'de Oude Molen' in Koewacht werd een bejaar denschieting gehouden, waaraan 41 schutters (deelnamen). Uitslag hoge vogel E. Baert Koewacht; eerste zij vogel E. Impens Sint-Jansteen tweede zijvogel E. de Gaever Koewacnt Grootste aantal kleine vogels <4i A. Rottier Koewacht BOSCHKAPELLE In café J v Schaick in Boschkapelle werd een bejaardenschieting gehouden, waar aan 21 bejaarden (deelnamen). Uitslag: hoge en eerste zijvogel P d'Hondt Kloosterzande, tweede zij vogel F. Reunis Sint-Jansteen Grootste aantal kleine vo gels (6) P. Vonk Boschkapelle. KAPELLEBRUG De schuttersso ciëteit T. Stuyvenberg in Kapellebrug hield een schieting op twee liggende wippen in café Fabie waaraan 90 schutters deelnamen. Uitslag' eerste hoge vogel T v. Dorselaer Hemzeke. tweede hoge vogel R. Hasselman Ossenisse; tweede zij vogel R. Kint De Klln- ge. derde zijvogel A. Coekhey Kapellebrug, vierde zijvogel A. v. d. Branden Sint-Jan steen: grootste aantal kleine vogels (6) W Duym Hellestraat HULST In café W. Blommaert in Hulst werd ccn schieting gehouden waaraan 30 schutters deelnamen. Uitslag hoge vogel E. de Bakker Sint- Jansteen. eerste zijvogel J Verdurmen Zaamslag, tweede zijvogel J van Kerkho ven Sint-Janstcen. grootste aantal kleine vogels i5i R Pieters Sint-Jansteen. HULST De schutterssociëteit De Batavieren in Hulst hield een schie ting waaraan 37 schutters deelnamen' op twee staandewippen. Uitslag: eerste hoge vogel T, Freijser Hulst, tweede hoge vogel F van Swaal Hulst, eerste zij vogel G Savoye Sint-Jansteen, tweede zij vogel L Verschuren Axel; derde zajvogel A Ogenae Sint-Jansteen, vierde zijvogel P Weemaes Clinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35