Vredesactivisten willen acties tegen basis Woensdrecht SPITSBERGEN Vieren van liep uit op de jaarwisseling brandstichting 'Steun bedrijfsleven vragen voor technische bibliotheek' vqgmai Ijsbergen afmeten aan de basiliek van Hulst volgende week donderdag Boete vervoer partij gevondenkinderkopjes 'Ouderen de van bezuinigingen' dupe VRIJDAG 14 OKTOBER 1983 PZC/^ov\ncU 17 (Van onze correspondent) HOOGERHEIDE Vredesactivisten van het vredesactiekamp in Hoogerheide hebben voor volgende week donderdag acties aangekondigd tegen de vliegbasis Woensdrecht. Ze komen daarmee in direct verzet tegen de eventuele stationering van de 48 kruisraketten op de basis. Dinsdag vinden besprekingen plaats met advocaten van het collectief uit Breda en Roosendaal om de consequenties van onder meer arrestaties op militair terrein na te gaan. Er zullen meer acties volgen. voerders er nog steeds ernstig reke ning mee dat de raketten op de basis Volkel gestationeerd zullen worden Groepen uit Nijmegen en Uden hou den die basis in de gaten en hebben gemeld dat de toegangswegen naar de basis verbreed en verzwaard worden Ook zou het aantal Amerikaanse mili tairen op de basis de afgelopen maan den sterk zijn toegenomen Ook tijdens de vredesdemonstratie in alle beschikbare middelen, waarbij middag werd benadrukt dat het actie- ;Den Haag zullen de mensen uit het geweld niet uit de weg wordt gegaan, kamp een vervolg moet zijn voor Aanstaande zondag zullen volgens jamp in actie komen. Van de organi- de komst van de raketten verhinderd mensen die na de 29e oktober, wan- atoren hebben ze vijf minuten moet worden". In dat opzicht spreekt neer in Den Haag de grote vredesde- jpreektijd gekregen en dat wordt niet een woordvoerder van menselijke en monstratie plaatsvindt, niet meer we edoende geacht andere barricades. ten hoe ze hun mening moeten vertol- Pf actievoerders gaan gevangenis- Tijdens de bijeenkomst donderdag- ken. Overigens houden deze actie- MIDDELBURG - De 36-jarige C. H. uit Zierikzee werd op I december 1982 door de plaatselijke politie aangehouden. De achterbak van de auto van de man zakte verdacht ver door en de politie nam een kijkje. In de bagageruimte bevond zich een groot aantal straatstenen, zogenaamde kinderkopjes. H. ver voerde ze naar zijn huis omdat hij daarmee zo'n fraai tuinpad kon maken. Omdat zijn handelswijze echter minder fraai was stond hij donder dagmiddag voor de Middelburgse politierechter mr J. Verstegen. Ver dachte had zich in totaal 122 kin derkopjes toegeëigend en toen zijn 'daad' was ontdekt had hij de zaak kunnen 'afkopen' voor 250.-. Dat had hij niet gedaan en de poliete- rechter vroeg waarom hij de schik king niet had betaald H.: „Omdat ik dat veel te veel geld vond voor een paar van die kinder kopjes. Ze lagen gewoon op straat en er stond geen bordje bij van wie ze waren". Ze waren eigendom van de gemeente Zierikzee en mr Ver stegen vond dat H. niet moest verwachten dat er bij iedere steen een briefje van de eigenaar zou liggen. Ook officier van justitie mr C. Nij- meijer was weinig te spreken over de manier van doen van verdachte. ,.U moet gewoon van andermans spullen afblijven". Hij eiste 300,- boete. H. sputterde nog: ..Maar ik heb ze weer allemaal terugge bracht. De officier: „Ja, logisch. Dat was nadat u was aangehou den". De man werd conform de eis veroordeeld. woordvoerder leden van de groe pering „Boeren tegen kernwapens" uit de Noordoostpolder naar Woens drecht komen om daar de mogelijk heid te onderzoeken op het terrein van het vredesactiekamp een huis te bouwen. „Met tenten de winter door houdt niemand seneus. ook wij niet", zegt een activist Er is nu ook al sprake van de bouw van vaste optrek jes. zoals een plaggehut. Actie postkantoor in Middelburg wordt voortgezet MIDDELBURG - De acties op de postkantoren in Middelburg en Bre da worden tot zaterdag voortgezet, zo is donderdagavond van de zijde van Abva-Kabo en CFO meegedeeld. Vol gens een woordvoerder van beide bonden zullen maandag de mogelijk heden van verdere acties worden bekeken, 'want ook de ambtenaren op andere kantoren staan te trappe len van ongeduld om mee te doen'. De woordvoerder had ook geconsta teerd dat de stemming op alle kanto ren in het postdistrict Middelburg „steeds grimmiger wordt". Vooral de uitspraken van verschillende kamer leden hebben ergernis gewekt. Overi gens zou er van de zijde van het publiek begrip zijn voor de acties op de postkantoren. (Taf en arrestaties niet uit de weg. Voor elke arrestant komt een nieuwe actievoerder, zo zei een woordvoerder ;jn het vredesactiekamp. Aan de betrekkelijke rust in het kamp lijkt nu een eind te komen. In de anderhalve naand dat de actievoerders actief zijn a Hoogerheide zijn contacten met de plaatselijke bevolking en vredesbewe- zing gelegd. De plaatselijke vredesbe weging heeft wel banden met het vredesactiekamp, maar heeft zich nooit met de doelstellingen geïdentifi ceerd. De activisten, die de zachte lijn van het IKV afwijzen en er nooit een Kheim van hebben gemaakt dat ze met de acties de stationering van raketten tegen willen gaan. zeggen te verwachten dat de bevolking van Woensdrecht achter de actie staat. „Wij verdedigen het leven op onze planeet en zullen ons niet laten stop pen door de ME", zei een woordvoer der Binnendringen Regelmatig dringen onbevoegden nu al het terrein van de matig bewaakte vliegbasis binnen. Tot zelfs op de siartbaan worden gekalkte vredes- symbolen aangetroffen. De leden van een groepering in het actiekamp, afkomstig uit anti-militaristische en ati-kerncnergiebewegingen uit ver schillende delen van het land, zeggen door observatie en informatie de ba- is op hun duimpje te kennen. Ze zijn ook op de hoogte van de tijdstippen waarop wachtgelopen wordt door de patrouilles die de basis bewaken. Om snel veel sympathisanten en me destanders op de been te krijgen hebben mensen uit het kamp een alarm-telefoon" in het leven geroe pen. Binnen enkele uren kunnen die dan naar Woensdrecht komen. De militante opstelling van de groep heeft te maken met het feit „dat met Vrachtschip uur vast bij Bath BATH - De sleepboot 'Waasland' Willem Muller uit Terneuzen heeft donderdagavond omstreeks negen our in de 'Appelzak' op de Wcstcr- schelde ter hoogte van Bath, het Nederlandse vrachtschip 'Esbeek' vlolgetrokken. De 'Esbeek' (1599 brt), eigendom van rederij Spliethoff, was geladen met stukgoed op weg van Antwerpen naar Scandinavië. Bath kreeg het schip een 'black- it'en liep aan de grond. Dit gebeur de met afgaand water. De 'Esbeek' had een rivierloods aan boord. Nadat de 'Waasland' het schip had vlotge- trokken vervolgde het op eigen kracht ajn reis naar Scandinavië. De 'Es beek' heeft bij het vastlopen geen schade opgelopen. KAPELLE „Wij als ouderen begrij pen best dal bezuinigingen noodzake lijk zijn, maar waarom moeten wij daar weer de dupe van worden?" Deze rethorische vraag kwam don derdag over de lippen van W. L. Polter, hoofdbestuurder van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO), gewest Zeeland, tijdens de gewestelijke najaarsvergadering VLISSINGEN - „De Technische Bi- denk wel dat dit kan betekenen dat lijkheden die deze instelling biedt van de bond. De bijeenkomst in De bliotlieek Zeeland is een voorziening er een vacaturestop nodig is en moge- voor onder meer het bedrijfsleven. De Vrooue in Kapelle had een grote die alleen beschikbaar kan blijven lijk de dienstverlening achteruit zal informatiebijeenkomst die 's avonds belangstelling vanuit de plaatselijke als ook de middelen daarvoor be- gaan". Dit zei gedeputeerde J. P. werd gehouden, werd bezocht door afdelingen. Aanwezig was ook de schikbaar worden gesteld. Het feit Boersma in zijn functie van voorzit- ongeveer dertig Goese oud-burgemeester mr. F. G. A. dat de gemeente Vlissingen te kennen ter van het bestuur van de TBZ Hnbcr, in zijn functie als voorzitter heeft gegeven niet langer te willen donderdag tijdens de voorliphtings- n de Zeeuwse raad voor ouderen, bijdragen spijt ons dan ook zeer. Ik middag in de bibliotheek in Vlissin- De vergadering, die werd onderbro- denk niet dat de provincie bereid zal gen. ken door een lunchpauze, bood gele- zijn dit verlies op te vangen. Dat oe heer Boersma ging in zijn korte genheid aan verscheidene sprekers hoeft niet te betekenen dat de biblio- inleiding onder meer in op de functie hun woordje voor de microfoon te thcek zich zorgen moet maken, ik die de technische bibliotheek heeft coen. Zo was er de gewestelijk voorzit- s*r R Apon-Snel. die de bijeenkomst opende en de aanwezigen nog eens op het belang van het zwart boek, dat de bond eerder dit jaar aan commissaris der Koningin dr. C. Boer- fen aanbood. Tevens bracht zij naar voren dat in deze tijd van extra kortingen, de belangenbehartiging '■oor ouderen steeds belangrijker wordt. Potter ging nog even in op de leden werfactie van de ANBO. waarop zo weinig afdelingen gereageerd hadden. Van de 49 afdelingen in ons gewest hebben er maar twaalf meegedaan. Ik vind dat zeer jammer", aldus de i hoofdbestuurder Medewerkers van de technische bibliotheek gaven tijdens de voorlichtingsmiddag aan de genodigden uitleg over de gang van zaken in de bibliotheek en de mogelijkheden die deze instelling onder meer het bedrijfsleven biedt. GEDEPUTEERDE BOERSMA IN VLISSINGEN: Piet de Bruyn (ll en Emiel Saman. terug uit Spitsbergen De tijd dat Nederland de hele wereld van traan en baleinen voorzag, ligt al ruim twee eeuwen achter ons. Te laat dus om samen met Neèrlands koene avonturiers van weleer op walvisvangst te gaan. Wie desondanks onweerstaanbaar door het koude Noorden wordt aangetrok ken, moet eigenlijk een kijkje nemen op Spitsbergen, het Walhalla van de oude walvisvaarders. Verweerde fundamenten van huizen en traan- kokerijen zijn de stille getuigen van de Nederlandse aanwezigheid in vroeger eeuwen. Namen als Smeerenburg, Amsterdams Eiland, de Brielsche Toren en de Zeeuwsche Uitkijk spreken nog altijd tot de verbeelding. Piet de Bruyn (55) uit Hulst heeft er zo'n 40 jaar over gedaan om zijn jongensdroom te verwezenlijken. Samen met zijn stadgenoot Emiel Saman ging hij vorige maand op expeditie naar Spitsbergen. De expeditie was georganiseerd door de Amsterdamse stichting Plancius - genoemd naar Petrus Plancius, de karthograaf van Willem Barentsz - in samenwerking met het arctisch instituut van de universiteit van Groningen. „Voor mij was het de kans van mijn leven, en die heb ik met beide handen aangegrepen", vertelt De Bruyn. De amateur-ar cheoloog Saman had een wat min der uitgesproken drang naar het noonjen, maar toen bleek dat er ook opgravingen bezichtigd zouden worden, was zijn interesse gewekt Op 1 september vertrokken de bei de Hulstenaars met het vliegtuig via Oslo en Tromsö naar Longyear- byen, de hoofdstad van Spitsber gen. Na een vaartocht langs de west- en noordkant van de eilanden, zetten de ze drie weken later weer voet aan vaste wal in IJmuiden. Vele ervaringen rijker, dat wel, maar zeker De Bruyn toch ook een illusie armer. Het hoge Noorden, Spitsbergen ligt op de 87e breedte graad, blijkt bepaald niet een en tourage voor romantische jongens dromen. „Bergen en water, dat is alles", schreef De Bruyn op 5 sep tember in zijn dagboek, dat hij tijdens de reis bijhield, paarmee lijkt het gebied treffend gekarakte riseerd. Als je de foto's en door Saman gemaakte video-opnamen bekijkt, dan lijkt Nederland een tropisch paradijs. De Bruyn: „Alles komt daar ijzig, kil en ongenaak baar op je af Soms leek het wel of je op een andere planeet was". Uit het verhaal van de beide expeditiegangers wordt duide lijk dat het een reis vol contrasten is geweest. Om te beginnen was er natuurlijk de tegenstelling tussen hel volle, drukke Nederland en de lege ijsvlakten. „Dikwijls werd je overweldigd door de imense stilte. Je hoorde alleen het afbrokkelen van sneeuw en ijs". Dan was er ook het noorderlicht. In de periode van 16 februari tot 27 oktober wordt het in de Poolstreek niet donker. „We hebben eigenlijk een week langer geleefd", zegt De Bruyn. De aanpassing werd verder extra bemoeilijkt door de grote tempera tuurverschillen. Het klimaat van Spitsbergen is dankzij de warme golfstroom nog relatief zacht, maar de gemiddelde jaartemperatuur komt toch niet hoger dan min 3.9 graden Celcius. Een goede pooluit- rusting was dan ook een eerste vereiste. Hemd. overhemd, dikke trui, twee broeken, soms een gewat teerde overall, een donzen jack en de vanzelfsprekende bontpet waren standaardkleding. En zelfs met zo'n verpakking kon niet zorgeloos aan een wandeltocht worden deelgeno men. Met enig ontzag praten de beide Zeeuwsvlamingen over het bij poolkenners gevreesde 'kouwind- vochtsyndroom'. Door de combina tie van lage temperaturen, veel wind en een hoge luchtvochtigheid staat het Spitsbergse klimaat als uitermate gevaarlijk bekend Even uitrusten tijdens een wandeltocht kan daar fatale gevolgen hebben. „Het gebeurde", vertelt Saman, "dat we beneden aan de berg begon nen met 10 graden boven nul Wasje dan pakweg 1000 meter geklom men, dan had je te maken met temperaturen van 8 graden onder het vriespunt. Dat zijn werkelijk enorme verschillen binnen een paar uur tijd. Vooral met pauzeren moest worden uitgekeken. Het gevaar dat je nooit meer wakker wordt is echt aanwezig". Er lagen meer sluipende gevaren op de loer Zo werd het lopen op vers gevallen sneeuw sterk afgeraden De mogelijkheid dat de sneeuw een metersdiepe spelonk aan het oog van de argeloze wande laar onttrok, bestond altijd. Om een eventuele ontmoeting met ijsberen in goede banen te leiden, nam de expeditieleider Lourens Haeque- bord uit Groningen steevast een geweer mee. De Bruyn. „Omdat we met zijn tienen waren, gebeurde het wel eens dat de groep in tweeën gesplitst werd. Als ik dan bij de groep zat waar geen geweer was, dan liep ik toch niet erg op mijn gemak". Een bikkelharde tocht, vol risico's. De Bruyn viel tijdens de 23 dagen vijf kilo af. 'gen als woonoord weinig ge liefd is, blijkt overduidelijk uit het bevolkingsaantal. De bij Noorwe gen horende eilandengroep beslaat in totaal 62.000 km2. Er verblijven slechts 3400 vaste bewoners. Ook de dieren blijken het land een weinig aantrekkelijke verblijf plaats te vinden. Hoewel er 's zo mers miljoenen vogels horen te broeden, hebben De Bruyn en Sa man er weinig gezien. Wat meeu wen en Noorse stormvogels, meer niet. De vegetatie op het land, dat voor meer dan de helft door gletsjers wordt bedekt, bestaat voornamelijk uit rendiermos. Rendieren waren er weinig te bekennen Voor De Bruyn. die zichzelf een hartstochtelijk natuurliefhebber noemt, wel \yat teleurstellend. De overweldigende indruk, die het uit ijs en graniet bestaande land deson danks gemaakt heeft, benadrukt voor hem het unieke karakter van het gebied. Met Saman kan hij bijna lyrisch vertellen over de eerste aan blik vanuit het vliegtuig. De video laat zien hoe de toppen van de bergen sprookjesachtig door het wolkendek heenpnkken Ook de 'Zeeuwse Uitkijk', ooit de meest noordelijke verblijfplaats van de walvisvaarders, zullen ze niet snel vergeten. Voor Zeeuwen, die de om vang van een ijsberg aan de hoogte van de Hulster basiliek afmeten, een speciale belevenis. Jan van Damme ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG voor het bedrijfsleven. Hij pleitte er voor te proberen bij het bedrijfsleven steun te verkrijgen om zo het voortbe staan van de TBZ te verzekeren De heer Boersma zag weinig heil in het vragen van een vergoeding-voor de VLISSIM,..., - Bij een ongeval aan diensten van de bibliotheek, zo bleek boord van de het containerschip Zee antwoord op een vraag van het Pacific', voor anker liggend op de Vhssingse CDA-raadslid M Dekker Man raakt twee vingertoppen kwijt rede Vlissingen, is de 51-jarige „Daar moeten we ons niet te veel van MIDDELBURG - De 21-jarige J. B. uit kennelijk een combinatie vormt met kwam er minder 'fortuinlijk" vanaf. De De viering van oud cn nieuw eindig- .Het enige dat je ermee bereikt is dat Krabbendijke begon het nieuwe jaar strafbare feiten' man reed in zijn auto op 27 december de op 1 januari van dit jaar in een er een drempel wordt opgeworpen niet al te best. Hij was met een paar De officier doelde daarmee ook op het 1982 naar Burghsluis terwijl hem cafe in Kortgene in een massale n". vrienden gaan stappen om de jaar- tweede feit waarvoor B. terechtstond. sinds 5 augustus van dat jaar de vechtpartij die buiten werd voortge- de wisseling feestelijk door te brengen, op 4 juli van het vorig jaar reed hij op rijbevoegdheid was ontzegd voor de zet. Een van de vechtersbazen was dc Daarbij was een hoeveelheid drank zijn motorfiets door Kruimngen met tijd van één jaar Verdachte verklaar- 23-jarige P. V. uit Kortgene. Hij o_ onontbeerlijk. Het groepje wilde nog in zijn bloed een alcoholpromillage de dat hij een bedrijf heeft en dat hij maakte deel uit van een groep \vaar- meente Vlissingen - moeten gratis iets 'leuks' beleven en kwam terecht van 1.80. Voor de twee feiten eiste de werd gebeld met de vraag sen van de van de overigen al berecht zijn. Wie le Due. gewest-bestuurster en te- De 51-jarige bootsman werd met de toegang hebben tot de bibliotheek, zo bij de houten schuur van E. S. aan de officier vier weken voorwaardelijk personeelsleden te waarschuwen om- er nu precies was begonnen kwam ':j - Langeweg in Yerseke. De schuur be- met twee jaar proeftijd, een rijontzeg- dat diens moeder plotseling naar het tijdens de zitting niet uit de verf. Wel vond zich in een boomgaard. ging van zes maanden en een boete ziekenhuis moest. werd duidelijk dal leden van de van 1200.-. 'andere groep" flink toegetakeld wer- zijn vrienden (die overigens al B werd bijgestaan door de raadsvrou- B. „De man werkte op een boot. dus den. Zij liepen onder meer een her- Javaan A. Z. uit Bangon twee vinger- voorstellen", aldus de heer Boersma. toppen kwijtgeraakt. Het ongeval ge beurde donderdag omstreeks 17.36 - uur toen de man bij het lossen van bepaalde categorien mensen een container met zijn vingers tussen Pe instellingen die bijdragen i het staaldraad en de eontainerwand van de TBZ KMS. provincie, bekneld raakte. PZEM erl_tOt 1 januari 1984 de •tns lid van de Zeeuwse raad voor VB 4 van Van Splunder van boord zei hij. ouderen, gaf een uitleg van de rege- gehaald en overgebracht naar de toigsplannen en de gevolgen daarvan Sloehaven, waar een gereedstaande van ouderen. Ze vond het een stap ambulance hem vervoerde naar het Computer vooruil dat in de toekomst vrouwen Bethesda- Sint-Josephziekenhuis De De middagbijeenkomst, die werd be- zijn veroordeeld/ gooiden wat benzine wemrC. Bouvy die betoogde dat haar telefomsch bereiken kor. ik hem niet. senschudding. een gezw ollen oog i bun eigen AOW-uitkering gaan ont- rp-10 van de rijkspolitie te water zocht door naar schatting 75 belang- over een hoeveelheid fruitkisten die client erg was geschrokken van zijn Ik ben toen even in de auto gestapt een scheur bij het c stellenden, begon met een uiteenzet- bij het schuurtje lagen en een aange- daden er veel spijt van had en boven- om het hem te vertellen. Ik deed het ting door de heer P H de Lange van stoken lucifer deed de rest De schuur dien de aangerichte schade had be- meteen, zonder op dat moment aan Samson Data Systemen BV over brandde grotendeels af en ook vielen taald. mijn rij-ontzegging te denken De De officier vroeg zich af waarom zo n literatuuronder- driehonderd fruitkisten en vier fruit- De politierechter wilde wel een beetje officier vond het toch een kwalijke ordinaire vechtpartij nodig was tij- bomen ten prooi aan de vlammen. rekening houden met deze feiten en zaak en zei „U had ook andere maat- dens de viering van de jaarwisseling Voor dit vergnjp stond B. donderdag- hij von/werder „De zaak met het regelen kunnen nemen, door bijvoor- en hij eiste een geldboete van 700.- middag voor de Middelburgse politie- rijden onder invloed heeft zich wel erg beeld een taxi te sturen Een ontzeg- waarvan 400,- voorwaardelijk met rechter mr J. Verstegen en officier van lang geleden afgespeeld" Hij veroor- ging wordt met voor niets aan iemand twee jaar proeftijd Op zijn beurt "•■angen. Beleidsmedewerker J. Kuy- Pö| beantwoordde vragen en bracht terder nog een citaat van oud-minis ter Albeda ter tafel: „De ouderenbon den kunnen machtiger worden dan de ^bewegingen". Kuypers onder geef die stelling. De toenemende vergrijzing en een eveneens toene mende belangstelling voor georgani seerd ouderenoverleg wezen in die neiiting, zo bleek uit zijn woorden. stelde een onderzoek in. Diefstal recorder GOES Onbekenden hebben in de zoek Hij liet aan de hand van voor nacht van woensdag op donderdag beelden zien wat de mogelijkheden een inbraak gepleegd in de Koningin van de computer in dit verband zijn Wilhelminaschool voor moeilijk Ie- Dat werd later tijdens de rondleiding rende kinderen aan de Lijnbaan in door de bibliotheek in de praktijk justitie mr C. Nijmeijer. De officier: deelde B conform de gevraagde boete opgelegd' Goes. getoond met behulp van een speciaal voor deze gelegenheid opgestelde Beleidsmedewerker G. Verduyn gaf De inbrekers kwamen binnen door computerterminal. Medewerkers van K'eneens antwoord op vragen uit de een raam aan de Lijnbaanzijde van de technische bibliotheek gaven de maar ik wil u toch wel ernstig waar- jaar proeftijd Na de lunchpauze hield hoofdbe- het gebouw. Er werd een videorecor- genodigden uitleg over de gang van schuwen, omdat uw alcoholgebruik De 36-jarige 'tourder j Kareis een toespraak. der ontvreemd. zaken in de bibliotheek en de moge- vroeg verdachte zich af waarom alleen „Als u drank op heeft, gaan kennelijk en voorwaardelijke vrijheidsstraaf en Zijn eis luidde twee weken gevange- hij en de leden van 'zijn groep' veroor- alle remmen los Nu heb ik natuurlijk veranderde de geëiste ontzegging in nis. De politierechter vonniste twee deeld moesten worden De rechterllj- niets met uw drankgebruik te maken, een geheel voorwaardelijke met twee weken waarvan een week voorwaar- ke macht bleef daarop het antwoord delijk met twee jaar proeftijd en een schuldig en V werd conform de eis uit Haamstede geldboete van 500,- veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29