f ZEELAND Visproduktschap ontzenuwt 'alarm' giftige mosselen (Okt)ober, FNV-leden willen acties bij Hercules Middelburg Coby Pieper beste schilster Economen: vakbeweging betrekken:zz!SEEEl bij gesprek energieprijs Pechiney PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT almanak Data acties bij PSD Kandidates waterschap geen mejuffrouw U VERWARREND BERICHT VAN RIZA PZC j PAGINA 13 Zware schade bij lettingbotsing ULST Bij een kettingbotsing op ijksweg 60 in Hulst zijn donderdag- omstreeks 14.05 uur twee asoncnwagens en een vrachtwagen iwaar beschadigd. 'let ongeluk gebeurde toen de eerste ersonenauto, bestuurd door A. de M. It Kallo (B). voorgesorteerd stond linksaf te slaan. De achter hem lijdende personenauto, bestuurd door J van D. uit Sint-Niklaas (B), remde De daarachter rijdende vrachtauto etoplegger, bestuurd door G. van V. t Apeldoorn, zag dat te laat en etste met grote snelheid tegen de Jlto van Van D. Die werd bij de etsing geheel vernield. De andere ttsonenwagen en de vrachtauto wer en zwaar beschadigd. [amerlid vreest erlies van banen ijkswaterstaat 'Van ome Haagse redacteuri EX HAAG - Het WD-Tweede-Ka- wlid mr Jan te Veldhuis vreest een erlies van honderden banen bij vcr- Ikillende rijkswaterstaatsdiensten i Zeeland. Volgens hem wordt een oie overwogen tussen de directie nterhuishouding en waterbewe- inj, het RIZA, en de afdeling milieu inrichting van de Deltadienst. Ii] vraagt minister Smit-Kroes of het Hst is dat deze fusie zou moeten Wen tot een dienst binnenwateren neen dienst ge tijde wateren. Te Veld- tls zou een dergelijke ontwikkeling letreuren als door zo'n reorganisatie ""aderden hoogwaardige arbeids- atsen verdwijnen. Veldhuis vraagt ook naar de ge rilde mogelijkheid om vliegas uit verschillende energiecentrales op Ie slaan in één van de bouwdokken 'andeÖosterschelde F.r is een studie Jledeze vliegas-berging als aanvaard- jaar bestempelt, en Te Veldhuis wil •eten of de minister van verkeer en raterstaat bij deze studie betrokken Is geweest. lot slot wil hij informatie over de irgenomen overdracht van de ha- i van Breskens aan de gemeente stburg. Hij vermoedt dat verkeer C waterstaat een voor de gemeente onacceptabel lage afkoopsom heeft borgesteld. ZEEUWSE Moppen worden pas echt leuk ols ze worden verteld door mensen die dal niet behoren te doen. Of kinderen, die 'm halfbegre pen hebben en zo aan hun vertelsels een geheel nieuwe I inhoud geven I Weef je. sprak de 8-jarige Mi- I ehael uit Vlissingen, thuisko- I mend uit school, waarom een I Belgische autobestuurder een hamer naast zich heeft liggen? WjIj wisten het niet. Om de hoek af te timmeren, antwoordde hij olijk kijkend. We hebben er smakelijk om [oelachen. VLISSINGEN - De gezamenlijke bonden hebben besloten om de reeds eerder aangekondigde acties bij de Provinciale Stoombootdien sten (PSD) in Zeeland te houden op 20, 21, 27 en 28 oktober. De acties houden in dat het PSD- personeel alles volgens de voor schriften gaat doen. Vrachtauto's zuucn tuui hei laden twee maal gecontroleerd moeten worden. Abonnementen worden zorgvuldig bestudeerd en er kunnen minder auto's mee dan gewoonlijk. De acties zullen volgens de bonden des te meer effect sorteren omdat ze worden gehouden op donderda gen en vrijdagen, de 'piek'-dagen voor de Zeeuwse veren I0ES Drie Reimerswaalse PvdA- Jjndidaten voor de hoofdingeland- ttrkiezingen van het waterschap Jioord- cn Zuid-Beveland hebben in ,tn brief aan het waterschapsbe- r.uurernstig bezwaar gemaakt tegen fc uitduiding 'mej.' die bij de twee tnuwelijke kandidaten voor de mm op de oproepingskaart vermeld Deze aanduiding is zonder ntrleg met de betrokkenen gekozen, Irtll een discriminerend karakter en omt bovendien niet voor op de eigen udidatenlijst van het waterschap, iJdus bet schrijven. Dijkgraaf G. J. de Jger van het waterschap zegt over de kwestie desgevraagd: „Het is spij kers op laag water zoeken". In de brief stellen de PvdA'ers, M van Houte. G van der Wal en M. de Koster, zich voor als 'gekandidateer- den van de oppositiehjst'. De verkie zingen. die 19 oktober gehouden wor den. zijn uitgeschreven om een hoofd ingeland in het bestuur van het water schap te kiezen voor de categorie 'huishoudelijke vervuilers' in district 8 iKrabbendijke. Rilland en Waarde) De briefschrijvers wijzen erop dat zij al jaren lang niet meer mejuffrouw voor een naam zetten. Ze geven de voorkeur aan het voluit noemen van de eerste voornaam. Omdat zij al eerder kandidaat zijn geweest, moet het bestuur daar dan ook van op de hoogte geweest zijn, zo menen ze. „Ze doen dat omdat de politieke kleur van onze partij hen niet bevalt", zegt M. van Houte. „De verkiezing is een ondemocratische bedoeningDe Ja ger heeft zich gestoord aan het woord 'oppositlelijst' „Dat bestaat namelijk niet bij ons De PvdA is weliswaar de enige politieke partij die meedoet, maar van discriminatie is geen spra ke. We hebben veel hoofdingelanden die uit dezelfde partij komen". De benaming 'mej.' is volgens De Jager een volstrekt normale aanduiding voor een ongehuwde vrouw „We heb ben van te voren laten nagaan of de kandidates al of met gehuwd waren en onze voorschriften zijn zodanig opgesteld dat vrouwen die niet ge huwd zijn mejuffrouw voor hun naam krygen Ze schrijven ook dat op onze eigen kandidatenlijst dergelijke bena mingen niet gebruikt worden, maar dat is logisch want wij hebben geen ongehuwde vrouwelijke kandidaten" Overigens zet het waterschap ook geen 'mevr.' voor de namen van ge huwde kandidaten. ..Onbehoorlijk vindt de dijkgraaf de aantijgingen, en: „Ze moeten hun verstand eens na laten kijken" verontruste detailhandelaren. En ook het mosselkantoor in Bergen op Zoom kreeg telefoontjes van handelaren die wel eens wilden weten hoe het kwam dat het publiek ineens zoveel minder 'mosselminded' was geworden. Dat was voor het produktschap aan leiding om donderdag tijdens een ij lings belegde persconferentie in Am sterdam wat zaken recht te trekken. Namens het Rijksinstituut voor Visse rij-onderzoek (RIVO) en het Rijksin stituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA) waren respectievelijk dr P. Hagel en ir C. Venema aanwezig om te verkondigen dat er met de mosselen die in ons land worden verkocht in het geheel niets aan de hand is. omdat ze afkomstig zijn uit het water van de Öosterschelde en de Wadden. Dit zijn gebieden die heel goed binnen de normen van het toelaatbare vallen. Met name van de Öosterschelde is, zo lichtte drs D J Langstraat van jiet produktschap toe. algemeen bekend dat juist deze zeearm is gevuld met bijzonder schoon water. Voorts werd meegedeeld dat de mosselen zeker heidshalve zelfs iedere week op verontreiniging worden onderzocht. Hoe zwaar de klap van die verwarring- scheppende berichtgeving aankomt MIDDELBURG Bij Hercules B V. in Middelburg zijn binnenkort acties te verwachten met als inzet het ver krijgen van arbeidstijdverkorting voor alle 75 werknemers. Een langdu rige staking is daarbij niet uitgeslo ten. Leden van de Industriebond FNV besloten donderdagavond tijdens een vergadering in Middelburg namelijk in overgrote meerderheid dat geen enkel actiemiddel wordt uitgesloten. Het gaat om de cao die 1 januari volgend jaar in moet gaan. Voor de werknemers in contmu-dienst is eer der al een vijfploegendienst inge voerd. De directie wil echter geen arbeidstijdverkorting voor de overige werknemers invoeren. Daarbij gaat het om eenlingen of kleine groepen waarbij met een paar uur werk inleve ren geen banen geschapen zouden kunnen worden. De directie wil voor geïnteresseerden wel de mogelijkheid bieden om vrije tijd te kopen. Verder is er salarisverhoging van 3 procent aangekondigd. Daar tegenover staat dat de prijscompensatie volgens de directie afgeschaft moet worden. AMSTERDAM De binnenlandse mosselafzet is de afgelopen dagen op bepaalde plaatsen aanzienlijk teruggelopen na de verspreiding van een verwarrend persbericht van het Üjksinstituut voor de zuivering van afvalwater. In het bericht werd gesteld dat mosselen uit e Westerschelde wegens het hoge cadmiumgehalte van het water niet te eten zijn. Verzuimd rtrd echter te melden dat er al sinds jaar en dag geen mosselen uit de Westerschelde voor lenselijke consumptie worden verkocht. «doeld was alleen om aan te geven I «het water van de Westerschelde is mntreinigd door lozingen vanuit België. Het bericht had meteen een teatieve uitwerking op de mosselaf- st Van verschillende plaatsen in het :d werd het produktschap voor vis visprodukten benaderd door zal, aldus de heer L. Lucas, van het mosselkantoor pas volgende week duidelijk worden. Tijdens de persconferentie werd ver der meegedeeld dat de mossel als gevolg van een aantal factoren in het binnenland 'in de lift' zit. Sinds 1975 wordt er in Nederland voor 200 pro cent meer aan mosselen gegeten Ver geleken met het vorig jaar is er alweer een stijging te constateren van dik 18 procent. Momenteel staat Nederland aan de top van de Europese mossel- produktie. met Spanje als goede twee de en daarna Frankrijk en Denemar ken. Van de totale mosselwereldaan- voer komt 20 procent uit Nederland. De aanvoer in 1983 bedraagt tot op heden meer dan 52 miljoen kilo. Een relatief klein deel blyft in het binnen land, wordt vers gegeten door de consument of wordt de in conserven- fabriek verwerkt Van de geëxporteer de mosselen gaat de hoofdmoot naar Belgie. DIRECTIE: GEEN ACUTE SLUITINGSDREIGING dal vooral de aangekondigde ophef- fing van de prijscompensatie bij de vrijaf krijgt en Piet dubbel hard moet 0 0 0 werken. Op extra arbeidsplaatsen be- OOSTERLAND Schouwen-Dui- veland heeft er sinds kort een we reldkampioene bij. Coby Pieper- Schot uit Oosterland, die een aard appel kan schillen zonder daarbij een noemenswaardig gedeelte van de vrucht weg te schrappen. Drie procent om precies te zijn; de aard appel die Coby het wereldrecord verschafte, behield 97 procent van zijn gewicht. Even drie minuten een pieper jassen bezorgde de Oos- terlandse huisvrouw onverwacht roem: een vermelding in het Guin ness Book of Records, een officiële bekeruitreiking en natuurlijk de nodige aandacht van de media. Coby Pieper rolde toevalligerwijze haar wereldkampioenschap tege moet. Eigenlijk wist ze niet eens dat het om een dergelijke wedstrijd ging. Wat gebeurde er9 Coby en haar man bezochten enkele weken terug een groente- en fruitbeurs in Hilversum, speciaal bedoeld voor mensen uit de branche; zoals de familie Pieper, die zelf een groente-, fruit- en bloemenzaak heeft. Op een gegeven moment was Coby haar man kwijt. Na een zoektocht vond ze hem aan het aardappelschillen Het ging erom één aardappel bin nen vijf minuten zo dun mogelijk te schillen. Grappig, dacht Coby. en Drobeerde ook een bintie. Niets bijzonders De Oosterlandse won met gemak en liet de 200 anderen ver achter zich. Daarop brak een reeks van gebeur tenissen los Ze was tenslotte we reldkampioene geworden. Zo dron gen de organisatoren er bij Coby op aan dat ze de volgende dag terug zou komen om een beker in ont vangst te nemen. Aanvankelijk wei gerde de Zeeuwse. Ze bleef liever bij haar gezin en zag het nut van nog eens de reis van Oosterland naar Hilversum niet zitten. Na lang aan dringen - de reiskosten werden ver goed - bezweek ze en nam ze de beker in ontvangst. „Ze wilden hem niet opsturen", vertelt ze. „Dus ik dacht 'vooruit maar'". Overigens bezorgde de Oosterlandse tal van bezoekers van de beurs een vrolijke dag. Een zekere mevrouw Pieper, die het dunste schilde, ja, dat zette menigeen aan tot lachen. De kersverse wereldrecordhoud ster wijt haar kunde aan het feit dat ze een ruime ervaring in het jassen heeft. Vroeger zat ze in de gezinszorg en tegenwoordig draagt ze de zorg voor acht kinderen en haar man. Toch vindt de Ooster landse dat ze nauwelijks een bij zondere prestatie heeft geleverd. Iedereen kan het leren, is haar overtuiging. Al blijkt het jassen niet zo gepiept. Nummer twee op de wereldranglijst waagde name lijk de volgende dag nog een dun- schilpoging, maar kon haar aard appel niet binnen de gestelde tijd van zijn schil ontdoen. Het onverwachte succes van de Oosterlandse maakt op haar zelf waarschijnlijk nog de minste in druk. „Het doet me helemaal niets", zegt ze eerlijk. „Ik maak me er verder niet druk om" Haar mening is dat er zich wel belangrijkere zaken op dit ondermaanse afspelen. En ter verduidelijking voegt ze er aan toe: „Als er morgen een wed strijd in bijvoorbeeld Rotterdam zou zijn, zou ik er helemaal niet heengaan". HULST - Ondanks het feit dat oktober al halverwege is. koesterden deze mensen in Hulst zich nog behaaglijk in de zonnestralen Weliswaar met iets meer kleding dan in hartje zomer, maar toch nog lekker Een klein glaasje zorgde voor wat extra warmte-van-binnenuit. Dertien oktober... 'Nog een rondje? 'LANGDURIG STAKEN NIET UITGESLOTEN' Districtsbestuurder Vcgting zei don derdagavond nog 'dat hij zich met laat intimideren door de verklaring van de directie dat er belangrijke investeringen op komst zijn, die door stakingen mogelijk gevaar zouden lo pen Ook de CNVers bij Hercules zijn weinig gelukkig met het bod van de directie. Tijdens een vergadering be sloten zij woensdag al dat er nieuwe onderhandelingen met de directie ge opend moeten worden. Volgens dis trictbestuurder T. Hoekstra ligt vooral het loslaten van de prijscom pensatie zwaar bij zijn achterban en wordt dit pertinent van de hand gewezen. Autobrandje VLISSINGEN - De Vlissingse brand weer heeft donderdagochtend om streeks elf uur een brandje geblust in een personenauto op het parkeerter rein van de Prijsslag aan de Hermes- weg in Vlissingen. Met een straal hoge-druk wist de brandweer het vuur te beperken tot het motorge deelte. Het voertuig is eigendom van S. uit Oost-Souburg. De brand begon onder de motorkap en werd veroorzaakt door kortsluiting m de bedrading Omstanders probeer den in eerste instantie met poeder blussers het vuur te doven. De eige naar was op het moment dat het brandje begon, aan het winkelen. De schade is ongeveer 7000 gulden. VLISSINGEN - De vakbeweging moet de gelegenheid krijgen mee te pralen over de energieprijs, die het aluminiumconcern Pechiney in Vlis- singen-Oost moet betalen. Op dit mo ment wordt - al sinds maanden - over die prijs onderhandeld tussen Pechi ney en het ministerie van economi sche zaken. Bij die onderhandelingen moet de vakbeweging partij worden. Dat is de centrale stelling, die de economen E. Kreutzberger en H. Hee- rings van liet Rijn Schelde Instituut in Middelburg lanceren in een nota over de aluminiumlabricage in Euro pa. In de nota wordt duidelijk gemaakt, dat er een sterk verband bestaat tussen de kansen van een alumimum- producerend bedrijf en de prijs, die het voor electriciteit moet betalen. De samenstellers van de nota waar schuwen ertegen, dat de rijksoverheid aan Pechiney grote subsidies geeft in de vorm van lagere electriciteitsprij- zen, zonder dat daar garanties voor de werkgelegenheid tegenover staan. De nota is opgesteld in samenwerking met de Industriebond FNV. Een woordvoerder van die bond stelde donderdag desgevraagd, dat er reden tot zorg is, maar dat er geen acute dreiging tot sluiting jan het Vlis singse bedrijf, met 960 werknemers, bestaat. Fabrieksdirecteur A. Creis van Pe chiney zei donderdag, dat Pechiney door de energieprijs in een slechte concurrentiepositie verkeert. Hij gaf aan, dat geen acute sluitingsdreiging bestaal. „Maar er is wel die dreiging voor de middellange termijn". Op de vraag wat daaronder moet worden verstaan, zei hij: „Dat weet ik niet, want ik ken de ontwikkeling van de verkoopprijs van aluminium op lan ge termijn niet'. Comité In Middelburg is gisteren een actieco mité gevormd, dat de acties gaat voorbereiden Bij de Hercules-vesti ging in de Zeeuwse hoofdstad werken 75 mensen, waarvan de meerderheid lid is van de industriebond Het tijd stip waarop de acties beginnen was gisteravond nog onbekend Hetzelfde geldt voor de vestiging in Zwijn- drecht, waar 230 mensen werken Ook daar worden acties voorbereid De heer Creis stelde, dat op dit mo ment een stijging van de prijzen valt waar te nemen. Na twee jaren verlies maken is te verwachten, dat Pechiney dit jaar „op de nullijn" eindigt, aldus de heer Creis „Maar voor zover wij weten betalen aluminiumproducen- ten elders, zoals Aldel in Groningen, de helft van de prijs voor electriciteit die Pechiney betaalt. Dat houdt in, dat we ten opzichte van andere bedrij ven in een onongunstige positie blij ven. We zijn nog in onderhandeling. Als aan de energieprijzen op de een of andere manier geen mouw gepast wordt, zullen we op middellange ter mijn genoodzaakt zijn uit Nederland weg te gaan"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13