Ontevredenheid Beveland over dag- en avondschool 'Avro-Diligencehortend ngs de 'Blaauwe Hoeve BAZENVERENIGING ZWAARTEPUNT NAAR VLISSINGEN I Koningin mogelijk per duck naar Middelburg J pONDERDAG 13 OKTOBER 1983 dan de sterkste vestiging (de hoofd vestiging in Vlissingen) een belangrijk deel van de verwezen leerlingen krijgt. Afname In de notitie wordt geconcludeerd dat ondanks een ongeveer gelijkblij vend aantal aanmeldingen voor het fOES Op de Bevelanden bestaat ontevredenheid over de terugloop van het aantal genaamde leraarleseenheden aan de Goese vestiging van de Zeeuwse dag- en avondscho- ngemeenschap (ZDASG). In het cursusjaar 1982/83 werden in Goes 50 leseenheden minder gegeven dan het jaar ervoor. Een daling met 21 procent. In de ZDASG-vestigingen Middelburg en Zierikzee was die terugloop veel kleiner (achtereenvolgens 6 en 4 procent), terwijl in de hoofdvestiging in Vlissingen zelfs sprake was van een toename (met 8 procent). £en en ander betekent een centralisatie van het dag/avondonderwijs voor volwassen nen in Vlissingen en een verschraling van het aanbod voor cursisten op de Bevelanden. Het bestuurdersoverleg van het proef- notitie waarover het bestuurdersover- ging wordt niet altijd gehaaldwaarbij project specifiek welzijn op Noord- en leg heeft gepraat zeer nauw samen Zuid-Beveland heeft zich onlangs ge- met de bezuinigingen door het minis- bogen over de vraag in hoeverre het terie van onderwijs en wetenschap- mogelijk is te komen tot een eventue- pen. Bij deze bezuinigingen gaat het verzelfstandiging van de Goese om een afname van het aantal leraar )ASG-vestiging. Afgesproken is de uren dat beschikbaar wordt gesteld neente Goes uit te nodigen daar- en veranderingen in de normeringen >reen standpunt te bepalen, omdat voor het dag/avondonderwijs. De rol lers Goes als enige Bevelandse mmum groepsgrootte per nevenvesti- ieente deel uitmaakt van de ge- «schappelijke regeling voor de )ASG Sat betreft het aantal deelnemers is fcZDASG-Goes een van de belang- ijjkste voorzieningen op educatief ter- i I rein voor volwassenen op de Bevelan- II kn. In 1972 werd in Goes een begin gemaakt met een avond-mavo voor tohrassenen. Sinds 1977 is het daar naast mogelijk de dag-mavo en de id-mavo te volgen en in 1980 is nog een dag/avond-meao aan oegevoegd. In het cursusjaar 1980/81 bad de Goese vestiging, die een toene mende regionale functie vervult, een jpaantal deelnemers: 640. In het nu jpende schooljaar zijn 527 deelne mers ingeschreven. Vorig jaar werden Tlleerlingen die zich in Goes hadden ;meld naar andere vestigingen :zen, omdat het in Goes niet «er mogelijk was bepaalde vakken het pakket te handhaven. Dit jaar dat het geval met 57 leerlingen. In totaal zijn in het cursusjaar 1982/83 28 rakken niet meer gegeven, verspreid over verschillende afdelingen. Voor lit jaar gaat het om 10 vakken plus ice volledige leerjaren (klas 3 avond- meao en klas 3 avond-havo). Het aantal lesgroepen was in 1982/83 met «afgenomen ten opzichtevan 1981/ 8. Nu zijn er nog eens 22 groepen van De dreigende centralisatie van het onderwijs aan de ZDASG in de hoofd vestiging Vlissingen hangt volgens de ADVERTENTIE KINDER BOEKENWEEK 5 t/m 15 oktober. Fanoy Boeken Nieuwe Burg 26-28 en Walplein Middelburg, tel. 01180-12114. Met op de eerste etage eert echte kinderboe kenafdeling! BEZOEK BEVRIJDINGSDAG MIDDELBURG - Koningin Beatrix zal volgend jaar 5 mei mogelijk per duck in Middelburg arriveren voor haar bezoek in verband met de nationale viering van bevrij dingsdag. Dit ter herinnering aan het feit dat haar grootmoeder, ko ningin Wilhelmina, destijds ook met een duck in de Zeeuwse hoofd stad aankwam bij de bevrijding. De Middelburgse werkgroep die het bezoek van de vorstin voorbe reidt in samenwerking met het Nationaal Comité 5 mei onder zoekt of de aankomst per duck mogelijk is. De vorstin zal in Middelburg vol gend jaar de nationale herdenking bijwonen die in de Nieuwe Kerk plaatsvindt. Omstreeks half twee wordt ze op het stadhuis ontvan gen door het college van b en w. Ook andere leden van de koninklij ke familie, 'wie is nog onbekend, zullen daar aanwezig zijn, evenals een vertegenwoordiging van de mi nisterraad. Na de ontvangst gaan de koningin en haar gevolg naar de Nieuwe Kerk en dat zal te voet gebeuren via de Markt en de Nieuwe Burg In het kerkgebouw zal een gevarieerd programma aangeboden worden met een 'nationale spreker', zang en muziek. De koningin zal daar ontvangen worden door commissa ris van de koningin dr C Boertien Na afloop van het nationale gedeel te in de Nieuwe Kerk zal de vorstin omstreeks half vier naar het Abdij complex gaan om daar thee te drinken. Het Middelburgse en het nationale comité zijn op het ogenblik bezig met het uitwerken van de details voor het koninklijk bezoek Wat de aankomst per duck (militair voer tuig dat kan rijden en varen) be treft; bekeken wordt of het moge lijk is dat de vorstin vanaf het Arnekanaal richting Middelburg vaart. De aankomst zou dan bij de oprit aan de Maisbaai kunnen plaatsvinden. Ere-afzetting Er bestaan verder plannen om bij de wandeltocht van stadhuis naar Nieuwe Kerk een ere-afzetting te formeren, bijvoorbeeld door ledên van de nationale reserve of van scouting. Ook is het de bedoeling dat er op de Markt evenementen plaats vinden. De gedachten gaan daarbij uit naar het uitbeelden van aspecten van de oorlogsjaren en de bevrijding. Mogelijk zullen dergelijke activiteiten ook op het Abdijplein plaatsvinden. Bekeken wordt verder of het moge lijk is om muziekkorpsen en zang koren langs de route te posteren die muziek en zang ten gehore kunnen brengen (met inbegrip van een afwachtmgsprogramma). De viering in de Nieuwe Kerk zal waar schijnlijk muzikaal opgeluisterd worden door koren en korpsen waarbij de voorkeur uitgaat naar gezelschappen uit de regio. Naast het koninklijk bezoek zal de Oranjevereniging 'Uit het Volk- Voor het Volk' de viering van bevrijdingsdag verder luister bij zetten door de gebruikelijke festi viteiten in de gemeente Middel burg. Overigens zal de viering van dodenherdenking in 1984 ook uit gebreider aandacht krijgen dan normaal, Hel is de bedoeling dat die dag eententoonstelling wordt geopend over het thema 'bevrij ding van Zeeland'. cursusjaar 1982/83 ten opzichte van het jaar ervoor het aantal leerlingen in Goes is afgenomen met 8,5 procent, het aantal groepen met 27 procent en het aantal leseenheden met 21 pro cent. Voor het huidige cursusjaar is het aantal leerlingen ten opzichte van hel vorige jaar met 8.5 procent afgenomen en het aantal groepen met 23 procent. De voordelen van een verzelfstandig de dag- en avondscholengemeen schap in Goes zouden onder meer zijn dat de minimum groepsgrootte weer zou kunnen worden verlaagd, dat be ter aangesloten zou kunnen worden bij de ontwikkelingen op educatief terrein op de Bevelanden en dat de samenwerking met de Open School zou kunnen worden uitgebreid Namens de directie van de ZDASG erkende L. Wille dat sprake is van een terugloop van het aantal leseenheden in Goes. Volgens hem is het in begin sel inderdaad zo dat meer leseenhe den beschikbaar zouden komen wan neer de vestigingen van de scholenge meenschap zelfstandig zouden wor den. Hij vroeg zich evenwel af of het ministerie in verband met de eruit voortvloeiende kosten zonder meer akkoord zal gaan met zo n opsplit sing. Wille zei ervan overtuigd te zijn dat een grote scholengemeenschap met een aantal nevenvestigingen uit eindelijk meer mogelijkheden kan bieden dan een aantal kleinere. Hij meende dat er alle aanleiding is om in Den Haag te blijven hameren op de bijzondere situatie in midden- en noord-Zeeland met als doel een min der strikte toepassing van de normen. Bevestiging van vonnis geëist tegen Terneuzenaar DEN HAAG De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof moest constateren dat de 28-jarige P, F. D. uit Terneuzen nogal een lastige man is, vooral jegens de politie. De man was op het Oostelijk Bolwerk in zijn woonplaats aangehouden door de po litie, omdat men vermoedde dat hij onder invloed van alcohol verkeerde. De Terneuzenaar weigerde echter de bloedproef. Enige tijd later deden zich opnieuw moeilijkheden voor. toen verdachte in de Emmalaan werd aangehouden en zich daartegen ver zette. De rechtbank in Middelburg had de Terneuzenaar veroordeeld tot acht weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar Bovendien werd hem de rijbevoegdheid ontzegd en werd het in beslag genomen voertuig verbeurd verklaard. Van dat vonnis kwam verdachte in hoger beroep bij het Haagse gerechts hof De procureur-generaal was slecht te spreken over de Terneuzenaar. „Er valt weinig te beginnen met verdach te". zei de procureur-generaal, die bevestiging van het vonnis eiste. Ar rest over veertien dagen. BUIST Een medewerker van het (idioprogramma 'De AVRO-Diligen- maakt een 'passende' opmerking oei; ..Het programma had beter de 'Start-Stop-Start-Stop' kunnen dragen". Het is woensdagmiddag, kis over drie uur. In het restaurant ran het verzorgings- en bejaardente- 'De Blaauwe Hoeve' in Hulst, roor de opname van dit programma tot de laatste plaats met bewoners begrijpen velen van de aanwe nden het duidelijk niet. De orkestle den van 'AVRO-Diligence' kunnen er het begin nog wel even om lachen, maar als er steeds weer opnieuw begonnen moet worden verdwijnt die lach al gauw. De grootste lol bij al die hindemissen heelt Tonny More van 'Het Cocktail Trio'- „We hebben al heel wat meege maakt maar Hulst breekt alle re cords". Gastheer en presentator van het programma Henk van den Berg. houdt er de moed nog enigszins in met; „Deze problemen verhogen de spanning van het programma dat nog soet komen" Producer Reinout Wei- ziet het duidelijk anders en topt zenuwachtig rond van het res taurant naar de NOS-opname-auto en knig. „Gelukkig is het geen recht streeks radio-programma, anders was het een ramp geworden". De opnames beginnen al met een half jwr vertraging als bij de repetities twee piano-snaren het begeven. Re sultaat: de piano moet opnieuw ge stemd worden. Als Henk van den Berg dan eindelijk achter de microfoon kan Plaatsnemen en de aanwezigen duide- hJk maakt wanneer er wel en niet geapplaudisseerd moet worden, moet wk dat enkele keren worden overge daan. Oorzaak problemen met de °pnames. Het orkest onder leiding ian Pierre Bierma verliest er de moed niet bij en speelt opnieuw de ennings-tune Uiteindelijk staat «op band en staat het eerste optre- jtovan Harry de Groot met het liedje Ochtend in Zeeland' op het program- to. Ais het nummertje halfweg is. Wijken er opnieuw problemen te zijn. Producer Reinout Weidema slaakt jto diepe zucht en zegt: „Hoe bestaat JN, nu is de spanning weggevallen". o°k de 'Ochtend in Zeeland' wordt °°r de tweede keer de zaal inge stuurd; deze keer zonder problemen De drie aanwezige NOS-technlel zijn amper van de schrik bekomen of men moet weer in actie komen als Conny Neefs met haar liedje 'Mijn dorpje in de Kempen' opnieuw 'zonder stroom' valt. „Nu kunnen die mannen alle maal wel mooi praten maar volgens mij ligt de fout in die opname-auto", aldus een medewerker van 'De Blaau we Hoeve'. Hoe dan ook, de Belgische zangeres moet nog even wachten op een applaus van de aanwezigen uit de zaal. Als ze voor de tweede keer achter de microfoon komt, lijkt het allemaal vlekkeloos te lopen Totdat producer Reinout Weidema de band terug spoelt en daarop geen applaus hoort als Conny Neefs wordt aangekondigd Weer opnieuw, voor de zoveelste keer Hindemissen Een programma met hindernissen Vervolgens is het de beurt aan 'Het Cocktail Trio' dat er na zijn eerste nummer achter komt dat de muziek stukken voor het tweede nummer nog in de kleedkamer liggen. De band moet weer gestopt worden. Met enige grappen en grollen wordt het goed gemaakt; de aanwezige bewoners vin den het duidelijk allemaal goed De opnames die een kleine twee uur in beslag hadden moeten nemen lopen flink uit. Maar als op dinsdag 8 no vember dit programma via Hilversum I van 13.20 tot 13.57 uur wordt uitge zonden is daar mets meer van te merken. „Met plakken en knippen weten we daar toch nog wel een leuk programma van te maken", aldus een NOS-medewerker. Voor de bewoners, personeel en directie van 'De Blaauwe Hoeve' was het de eerste kennisma king met de opname van een radio programma. 's Avonds werd in het kader van het 15-jarig bestaan van het Hulster ver zorgingstehuis een quiz-avond onder het motto 'Een van de acht' gehou den. Die verliep vlekkeloos met muzi kale medewerking van de boerenka- pel "t Hermenieke' Tonny More van het Cocktail Tno en Harry de Groot weten, ondanks alle technische problemen, de bejaarden in 'De Blaauwe Hoeve' te amuseren. Het bestuur van de Bazenvereniging tijdens het 50-jang jubileum in 1958. met van links naar rechts directeur Kapsenberg. J F. Aerssens tweede secretarisJ Castel (secretaris), C. v.d Graaf (voorzitter). A Wildschut (penningmeester) en H A. Meijer (tweede voorzitter). Een baas was vroeger een heerser. Hij had macht en duldde geen tegenspraak. Nu wordt op een heel andere manier leiding gegeven. f)é mensen komen naar je toe met al hun problemen en spreken je aan met je voornaam. Als iemand van hen mij mijnheer zou noemen, dan voel ik me belazerd". Aan het woord is F. M, Rieteco, vice-voorzitter van de Bazenvereniging De Schelde, die op 21 oktober haar 75-jarig jubileum herdenkt. De vereniging is op 8 juli 1908 opgericht als 'Bazen en Onderba- zenvereniging 'De Schelde' en is daarmee een van de oudste bazen- veremgingen van het land De ver eniging bestond uit 24 leden en had als doel de contacten tussen de hoofdbazen, bazen en onderbazen te verbeteren, om zodoende de on derlinge band te versterken en tot een betere samenwerking te komen. Inmiddels is de vereniging uitge groeid tot 135 leden Het verschil tussen hoofdbazen, bazen en onder bazen is weggevallen. Maar ook de manier van leiding geven is in de loop der jaren veel veranderd. Dat had veel verschillende oorzaken. De ontwikkelingen in de techniek noodzaakten tot andere organisa tiestructuren. Veranderingen op so ciaal-maatschappelijk gebied zorg den voor andere verhoudingen tus sen de mensen onderling Die oude re bazen, die gewend waren aan hun werkmethode, hadden het moeilijk met die veranderingen en konden die nauwelijks of in het geheel niet aanvaarden Het is nog steeds erg moeilijk om over die ontwikkeling te praten met de oudere bazen. Dan komen sterke emoties" naar boven Dat blijkt ook tijdens een gesprek met bestuursleden en oud-bestuurs leden van de vereniging, in het Vlissingse Scheldekwartier Rond de tafel zitten voorzitter A. J. Vis senberg (50). vice-voorzitter F. M. Rieteco (45), secretaris C Clement (35). tweede secretaris J Witte, oud voorzitter J W. Brasser (63) en ere-voorzitter H. A Meijer,(72). Meij er steekt onmiddellijk geestdriftig van wal. „Alles staat hierin", zegt hij wijzend op het gedenkboek, dat ter gelegenheid van het jubileum wordt uitgegeven De jubileumcom missie heeft met het gedenkboek een historisch overzicht willen ge ven van het 75-jarig bestaan van de vereniging. Volledigheid is daarbij niet nagestreefd Maar de onderwer pen die moeilijk lagen binnen de vereniging worden minstens even aangestipt „De veranderingen zijn eigenlijk begonnen met de over gang van het klinken naar het las sen. De arbeider werd van een all round vakman omgeschoold tot een specialist De baas bepaalde vroe ger hoeveel iemand verdiende voor een bepaald werk en hij betaalde dat tariefwerk zelf uit. Die taken van de baas zijn echter overgeno men door de werkvoorbereiders en calculators, die tevoren al precies uitrekenden hoe lang iemand over een bepaald karwei kon doen en hoeveel hij daaraan kon verdienen. Daarmee werd al iets van de macht van de baas afgesnoept" Oud-voorzitter J. W. Brasser en ere voorzitter H A. Meijer hebben die ontwikkeling aan den lijve meege maakt cn kunnen er alles over ver tellen Ook in het gedenkboek wordt die machtspositie aangestipt en genoemd als een van de oorza ken. waarom niet werd ingegaan op de verzoeken van verschillende vak bonden tot aansluiting bij de ver eniging ..Dit werd eenstemmig af gewezen. omdat men in eerste in stantie totaal geen binding wenste met wat voor bond dan ook. In tweede instantie wilde men op ei gen benen blijven staan, omdat de vereniging van mening was dat zij voor haar eigen belangen kon zor gen Nu was er in dit verband ook geen sprake van. dat een baas van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in die tijd lid van welke bond dan ook zou kunnen of willen zijn. Dat was een logisch gevplg van het feit. dat de baas in die jaren een grote machtspositie innam, waarbij hij kon rekenen op de volle steun en medewerking van de directie", al dus ex-baas Meijer In het gedenk boek. duidelijk tijdens de staking van 1928, waarvan de bazenvereni ging zich distantieerde. De bazen kregen echter na de staking de opdracht de slechte sfeer en de samenwerking onder de werklie den te verbeteren, die was ontstaan als gevolg van de wrijvingen tus sen stakers en werkwilligen, die ook na de staking nog voortduur den. Tijdens de oorlogsjaren kon de ver eniging haar activiteiten voortzet ten. omdat die niet waren gericht op vakbondsgebied. Na de oorlog ver zocht de ambtenarenkem twee ba zen toe te voegen aan deze verte genwoordiging van het kantoorper soneel. De vereniging meende ech ter dat de belangen van de bazen op een ander vlak lagen en dat zij zelf wel voor haar belangen kon opko men. In 1953 koos de vereniging voor het eerst, op verzoek van de directie twee leden die zitting ne men in de ambtenarenkem. De me ning van de bazen was aan het veranderen. Dat werd volgens het gedenkboek veroorzaakt door de aanstelling van de vele jonge bazen in de jaren 1950, 1951 1952 en 1953. „Velen van hen waren georgani seerd in een vakbond en hadden een duidelijk andere mening dan de oudere bazen, van wie er verschil lenden nog van voor de oorlog wa ren. Deze wilden niets weten van een vakbond Toch kon men de ogen niet sluiten voor de grote veranderingen die merkbaar waren in het bedrijfs- en personeelsbeleid door het samensmelten van afdelin gen en de invoering van een planbu reau en afdelingen voor werkvoor bereiding en calculatie. De machts positie die de baas in het verleden in het bedrijf had ingenomen werd ingedamd door de aanstelling van assistent-bedrijfsleiders, die de lan ge weg tussen baas en bedrijfsleider moesten overbruggen. De bazen protesteerden dan ook tegen de aanstelling van die assistent-be drijfsleiders Er werd een commissie van twaalf bazen opgericht die de problemen rond de reorganisatie zou bespreken De onderwerpen werden als zeer vertrouwelijk be schouwd. om mogelijke rancune maatregelen uit te sluiten In 1956 werd de ondernemingsraad ingesteld, waarin de bazenvereni ging met twee leden was vertegen woordigd .Over deze wijze van overleg voeren lagen de meningen binnen het bazenkorps nogal uiteen en het werd dan ook niet met alge meen enthousiasme ontvangen Het werd de taak van het bestuur om de meningen over de ondernemings raad in gunstige zin op een lijn te brengen, temeer omdat deze wijze van overleg wettelijk was vastge legd." Het voornemen om de bazen toe zicht te laten houden bij de nieuw ingevoerde prikklokken ontlokte een algemeen protest van de bazen. Het bestuur van de vereniging kreeg de opdracht bij de directie te protesteren, omdat men dit een taak vond voor de bewakingsdienst De voorzitter wilde echter de verga dering van de ondernemingsraad eerst afwachten Hij dacht dat de opstelling van de leden zeker tot moeilijkheden zou leiden. De vereniging protesteerde ook tegen de overwerkregeling, waarbij sommige bazen de eerste dertig uur overwerk in een kwar taal niet uitbetaald zouden krijgen. De directie stelde, dat de bazen met het opgeven van overwerk hun status aan het ondergraven waren. Dat wilde men voorkomen. Direc teur Van Ginkel zei dat de bazen tot de leidinggevenden behoorden en daarom verplichtingen hadden die verder strekten dan het werken van 45 uur per week. Het bestuur meldde echter toch een behoorlijke ontstemming in het bazenkorps over die regeling. Ook het voorstel om de gratificatie op te offeren voor betaling van overwerk werd volledig van de hand gewezen Ook bezuinigingsmaatregelen als gevolg van de moeilijke concurren tiepositie leidden tot groot onge noegen Jubilea of pensionering konden niet meer onder werktijd worden gevierd, de tradtionele tien gulden bij proeftochten en beproe ving van landketelinstallaties wer den met meer uitgekeerd als com pensatie en de bazen en beambten die volgens de cao werkten moesten ook voor dienstreizen genoegen ne men met tweede klasse en kregen geen eerste klasse meer vergoed. Er kwam meer en meer belangstel ling van de bazen voor het werk van de ondernemingsraad en in de jaren zestig stond 96 procent van de bg- zen ingeschreven als lid van een vakorganisatie. Bij de staking van september 1970 stelde de voorzitter van de vereni ging nogmaals nadrukkelijk dat hij gezagsdrager was en zich be schouwde als een verlengstuk van de directie Daarom kon volgens hem niet worden gestaakt. Enkele bazen hadden echter een duidelijk andere mening In 1971 staken, voor het eerst, ook enkele bazen mee. De voorzitter zei tijdens een vergade ring dat niet prettig te vinden, maar wel te kunnen begrijpen. Hij stelde dat er in de gehelé maatschappij iets aan het veranderen was wat meer agressie en opstandigheid in de hand werkte De mensen willen volgens jongere bazen zoals de heer Clement en Rieteco echter ook meepraten over het produkt dat zij vervaardigen en met ideeën daarover naar voren komen. „De baas zei vroeger gewoon, wij doen het al zo lang op deze manier, zo blijven we het ook doen. omdat in de praktijk is gebleken dat het de beste manier is. Nu denk ik vaak, dat ik met een voorstel van een ander mijn voordeel kan doen en dat is weer in het voordeel van het bedrijf', aldus de heer Rieteco. „Mensen zijn geen automaten. Nu is echter alles zo voorgeprogram meerd. dat er niets meer van de mensen zelf in zit", zegt ook de heer Clement. Hebben de bazen dan nog wel een bepaalde taak binnen het bedrijf? „De mensen motiveren", is het een sluidend antwoord. „De mensen hebben een andere prikkel nodig, sinds het tariefstelsel is weggeval len. Daarvoor moet iets anders in de plaats komen. Dat kan door de omgang met elkaar zo prettig mo gelijk te maken", aldus voorzitter Vissenberg. Hans Tabbers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 27