Schrijvers inspireert onge Oranjeploeg tot [nappe zege op Ieren België nu al zeker van deelname aan de EK f Rijvers: team toont naast kwaliteit moraal Vermoedelijk oude kern in zaalvoetbalselectie PZC/sport U 2-0 ACHTERSTAND TOT 3 2 WJNST iosonko grote erliezer Stand groep 7 Rijvers zit nu vast aan de jeugd ,s nNDERDAG 13 OKTOBER 1983 IBLIN (GPD) Het verzwakte Ajax heeft onder het eudoniem Nederlands elftal, de overwinning op Ierland thaald, die nauwelijks voor mogelijk werd gehouden, ddenin de opbouwfase ontdeed het uit zes Ajacieden éstaande team zich van de steigers waarin het voorlopig nog li te zullen staan en veroverde het met 32 de winst die j altijd uitzicht biedt op de eindronde van het Europees (inpioenschap volgend jaar in Frankrijk. ontwikkeling ziet de toe- rust tegen een schier uitzichtloze ach- ost er voor het Nederlandse voet- terstand van 2—0 aan. Verantwoorde zowel in financieel als in sportief lijk daarvoor waren niet alleen Wad- acht voorlopig weer goed uit. Nude dock (hij schoof de bal naar negen dstnjden tegen Spanje op 16 no- minuten na balverlies van Ophof ober en Malta op 18 december nog langs doelman Schijvers) en Brady, belang zijn mag de KNVB reke- die in de 35e minuut scoorde uit een op een recette van ruim een door Gullit veroorzaakte penalty, oen gulden. Bovendien is Neder- maar ook Rijvers had er schuld aan. als tegenstander weer wat aan- Omdat de ploeg het initiatief van ttelijker geworden. Bij verlies zou meet af aan aan de Ieren liet en dan nog verder gedevalueerde Neder- vooral aan spelverdeler Brady kon het ds elftal nog moeilijker te verko- spitsentrio O'Callaghan-Stapleton en izljn geweest. Robinson steeds gemakkelijk worden jt de winst in Dublin zal het heel aangespeeld. Zij zorgden dan ook re- gemakkelijker zijn om de drie gelmatig voor de verwarring die tot sndschappelijke wedstrijden te re- een nog grotere marge had geleid als en waarover met de clubleveran- bijvoorbeeld de sterk acterende Willy is al bij voorbaat overeenstem- van de Kerkhof de bal niet een keer na ïgwas bereikt. Als enige voorwaar- een inzet van Robinson van de doel- was daarbij gesteld dat Nederland lijn had gekopt. Het toppunt van zou plaatsen voor „Frankrijk", tegenstrijdigheid was in die periode uraan kan volgens de spelers wor- dat Rijvers aan de ene kant een zeer Bvoldaan. Zij zagen meer op tegen negatief ingesteld elftal het veld in- uitwedstrijd tegen Ierland dat in stuurde en het aan de andere kant wel jaar op eigen bodem geen enkele aandurfde om in deze cruciale wed- ibficatlewedstnjd voor EK en WK strijd een onervaren debutant als Si- verloren, dan tegen de thuiswed- looy in te zetten, d tegen Spanje. „Als we Ierland £je pas 20-jarige voorstopper ging er skan dan zijn we zo gemotiveerd jn het tweegevecht met de veel gerou- we ook van Spanje kunnen win- tineerdere Stapleton, die vorig jaar f.zo vertolkte Peter Boeve vooraf n0g met twee goals een 31 achter mening van de spelers. stand van Ierland tegen Spanje weg- t werkte, dan ook aanvankelijk onder USt OP tijd door. Voor 35.000 toeschouwers zag r. ui- ju Silooy Stapleton verscheidene malen uu j1? u U j w®rtLbe" langs zich glippen waarbij de Ajacied ld bewijst dat bondscoach Kees een'keer het shirt van de splts va„ mnog jutstoptijdde formute Manchester Unitecl ïastgreep. heb waarmee het Neder- p le kaart opievertie dselftal de sceptici kan aftroeven, voor kort voerde de coach een a ■zag-beleid waarmee de positie /WOtltUUT ihet team in de kwalificatiegroep silooy kon zich pas herstellen toen iterst wankel was geworden. Als Rijvers eindelijk voor het avontuur olg van de radicale verjonging kooSi een middenvelder. Van Tigge- r het eerste duel tegen IJsland en ien> inwisselde voor een aanvaller, defensieve instelling in de uit- Broeken. Gullit liet opschuiven naar ■dstrijd tegen Spanje verloor Ne- de halflinie en nog wat tactische ïUnd punten die fataal leken te veranderingen aanbracht. Zo werd *^en- Ophof gekoppeld aan Stapleton en Reykjavik moest Rijvers in zijn kreeg silooy de kans om zijn zelfver nieuwingsdrift vorig jaar genoegen met een gelijk spel en in villa werden in februari van dit jaar lorde overdreven angst twee punten rekening gebracht. In Dulbin kreeg serie missers aanvankelijk een 'Olg. Omdat Rijvers veel te veel houdend spel en ontzag in het elftal gestopt keek Nederland bij de D-BüRG (ANP) Genna Sosonko is «nsdag in Tilburg in de openings- »de van het 7e internationale 'haktoernooi als grote verliezer uit i strijd gekomen. Met zwart zette jrijn partij tegen Lev Poloegajevs- agressief op. Door een pionoffer inoeuvreerde hij de Sowjet voort rend in een variant, die wit weinig zwart veel alternatieven leek te !den. tegkjevski kwam onder druk te ön en indirect in tijdnood. Op het «rent dat Sosonko leek toe te oos hij de verkeerde voortzet- i In plaats van zijn positioneel r-rdeel te vergroten en de klok het laten doen, gaf hij er de «keur aan de verloren pion terug binnen. Die actie resulteerde in een ^nts effect. Poloegajevski ont stelde zich aan de stevige pressie herschafte zich zo veel strategische dat hij binnen enkele zetten fnadeloos toesloeg. Na 29 zetten gaf sonko op. uitslagen uit de eerste ronde zijn: (Nedi-Spasski (Sow) remise, Seira- lySt)-Van der Wiel (Ned) remise, Vaga- 'Sowi-HUbner (WD1) 1-0; Ljubojevic Wlsch (Hon) remise. Andersson ■Karpov (Sow) remise; Poloegajevski ko (Ned) l-o. in de eerste ronde tussen Seira- en Van der Wiel verliep als volgt 14. I2xe3 e5-e4 15 Pf3-d2 Lc8-g4 16 Lfl-e2 Lg4xe2 17 Kelxe2 Lf6-e5 18 Pd2xe4 Dd8-h4 19. g2-g3 Dh4-g4' 20. Ke2-fl Dg4-g6 21. b2-b4 Ta8-e8 22. Dc2-d3 Le5-b8 23. Pe4-c5 Pc6-e5 24. Dd3xg0 f7xg6t 25. Kfl-e2 Pe5xc4, remise. Ierland - Nederland. Ierland - Nederland 2-3 (2-0). 7. Waddock 1-0, 34. Brady (strafschop) 2-0, 51. Gullit 2-1.67. Van Basten 2-2, 75. Gullit 2-3. Toeschouwers: 36.000, scheidsrechter: Daina (Zwi). Gele kaarten voor: Silooy (Ned.) en Devine (Ier.). Ierland: McDonagh, Devine, Mo- ran, Lawrenson en Hughton. Waddock, Grealisch (Sheedy) en Brady. Robinson. Stapleton en O'Callaghan Galvim Nederland: Schrijvers, Wijste kers, Gullit, Silooy en Boeve. Van de Kerkhof, Koeman, Ophof en Van Tiggelen (Broeken). Van enburg en Van Basten. De stand in groep 7 is: Spanje Nederl. Ierland IJsland Malta 5 1 0 11 11-5 4 119 15-5 7 3 13 7 5 10 4 2 12-10 3-13 4-12 Programma groep 7: 16 november: Nederland - Span je en Ierland - Malta. 17 decem ber Nederland - Malta. 21 decem ber Spanje - Malta. trouwen weer op te vijzelen tegen Robinson. Al die mutaties verander den het uiterlijk van het Nederlands elftal drastisch, waarbij Gullit als eerste de weg naar herstel insloeg. Hij bracht Nederland al na zes minu ten terug in de race waarna het team er zelfs in slaagde om Ierland op zijn specialiteit, het scoren uit „dode" situaties af te troeven. In de 21e minuut van de tweede helft kopte Van Basten de bal uit een corner van Wijnstekers in en negen minuten daarna leidde een vloeiende combi natie van Broeken en Van Basten tot een schitterende goal van Gullit. De winst die daaruit voortvloeide kon voor een belangrijk deel op het conto van Schrijvers worden geschreven. Niet alleen na rust, maar ook in de pauze manifesteerde hij zich nadruk kelijk. „Ik heb zelf het woord geno men in de kleedkamer. Ik heb gezegd dat we vier jaar geleden in Oost- Duitsland ook kansloos leken, toen zijn we ook terug gekomen. Waarom dus nou ook niet?". Schrijvers zorgde daarmee voor de impuls die het team zo hard nodig had, of zoals Vanenburg opmerkte: „Die steun hadden we hard nodig. We hebben er allemaal moed uitgeput en zijn er daarna fel tegen aan gegaan". In tegenstelling tot de spelers zdg Rijvers bij de wisseling nauwelijks nog perspectief: „In de eerste helft konden we alleen maar hopen dat het 20 zou blijven. We zijn toen afge bluft. overdonderd door de agressie van de Ieren. Daarna hebben we alle mogelijke risico genomen en konden we alleen nog maar hopen dat het nog goed zou komen" Omdat die tactiek goed uitpakte mag Nederland nog in „Frankrijk" blijven geloven. Daardoor ook werd de op gaande lijn die voor het eerst zicht baar werd in de thuiswedstrijd op 7 september tegen IJsland verder door getrokken. Op dat moment werd ein delijk voor de duidelijkheid gekozen (een mixture van oud en vooral jong) die tot dan toe in het warrige beleid van Rijvers had ontbroken. Ondanks het feit dat alleen doelman Schrijvers (42 interlands) en middenvelder Van de Kerkhof (52 interlands) over de ervaring leken te beschikken die de overige negen spelers met in totaal 63 „caps" zo node leken te missen, zette dit Nederlands elftal,het veel gerouti- neerdere Ierland na rust op techniek en vooral wilskracht op afstand. Veteranen blijven De zege op Ierland betekent dat de „veteranen" Schrijvers en Van de Kerkhof nog hun werk mogen voort zetten. Was in het Dalymount Park verloren, dan waren zij vermoedelijk afgevloeid ten faveure van jongere spelers. Voor de jeugd zelf houdt het succes in dat zij zich nu eventueel in een belangrijk toernooi kunnen ont plooien, een kans die de Ajacieden door de snelle uitschakeling in het Europa-Cuptoernooi voor het derde achtereenvolgend jaar hebben ge mist. De mogelijkheid dat Nederland ook daadwerkelijk een startbewijs in Frankrijk weet te bemachtigen is overigens nog niet zo groot. Ook al zouden Spanje en Malta worden ver slagen dan nog is Nederland afhanke lijk van anderen. Drie dagen nadat Nederland tegen de Maltezers heeft gespeeld (op 18 de cember) kunnen de Spanjaarden rus tig bepalen hoeveel goals zij tegen de voetbaldwergen moeten maken willen zij Nederland alsnog de pas afsnijden. Rijvers wil zich bij die situatie op dit moment echter nog niet neerleggen: „Dit succes werkt ongetwijfeld door. Deze zege is erg goed voor de jongeren en zal hen inspireren voor de wed strijd tegen Spanje. Laat niemand nu meer zeggen dat deze jongens geen mentaliteit hebben" 21 Vreugde bij de twee doelpuntenmakers Marco van Basten (links) en Ruud Gullit (midden). Rechts Willy van de Kerkhof. GLASGOW (SID) Voor het begin van de uitwedstrijd tegen Schotland in het Hampden-park te Glasgow was België al zeker van kwalificatie voor de eindronden van het Europees kampioenschap. Oost-Duitsland had daarvoor gezorgd door Zwitserland met 3-0 te verslaan. België wilde er echter zelf ook voor worden door het succes op Wembley spelen en haalde een verdienstelijk tegen Engeland, was in grote getale 1-1 gelijkspel weg. Met de beproefde opgekomen. Ruim 46.000 toeschou- speelwijze. vanuit de verdediging, wers bevolkten de tribunes in Kopen- werden de Schotten opgevangen Bel- hagen tot de laatste plaats voor het giê wachtte rustig op een kans en duel tegen Luxemburg Denemarken kreeg die na een half uur Vercauteren miste Amesen en Lerby door blessu- doelpuntte prompt De Schotten de- res den in de tweede helft via spits Nicho- las hetzelfde Het scoreverloop: 17 Laudrup 1-0. 24 In de 103e thuiswedstrijd moest Oost- Laudr"P 2"°- 37 Elkjaer 3-0. 4) Si- Duitsland countervoetbal spelen om *fons|nft Elkjaer 5-0. 69. Lau- het eigen publiek weer eens een over- druP 6"° winning te laten zien na drie nederla gen en een gelijkspel. Erg overtuigend was het niet Bij het eerste doelpunt, op slag van rust, maakte Richter hands alvorens hij inschoot. Richter maakte in de 73e minuut ook het tweede doelpunt. In de laatste minuut bepaalde Streich de eindstand op 3-0. De stand in groep 1 is; België 5 4 1 0 9 11- 5 Schotland 5 1 2 2 4 7-8 Zwitserland 5 1 2 2 4 4-8 Oost-Duitsland 5 1 1 3 3 5-6 Nog te spelen 9 11 Zwitserland-Bel- gië. 16 11 Oost-Duitsland-Schotland. KOPENHAGEN (SID/DPA) Dene marken is koploper gebleven in de voorrondegroep 3 van het Europees kampioenschap door een forse zege op Luxemburg. Het werd 6-0 na een ruststand van 4-0. Het Deense publiek, enthousiast ge- Al voor de rust in het kwalificatieduel in groep 3 met Hongarije was het Engelse voetbalteam woensdag in het Nep-stadion te Boedapest vrijwel ze ker van de zege. Het team heeft daardoor nog een. zij het kleine, kans op kwalificatie voor de eindronden in Frankrijk volgend jaar. Glenn Hoddle, de middenvelder van Tottenham Hotspur, bekroonde zijn terugkeer In de ploeg met het ope ningsdoelpunt. Hjj schoot vanaf 20 meter raak uit een vrije trap. Hongarije, dat onlangs nog tot 1-1 kwam tegen Europees kampioen West-Duitsland, bakte er weinig van Na Hoddle scoorden Sammy 0-2 (19e mm.) en Mariner 0-3. De siand in groep 3 Denemarken Engeland Griekenland 1 0 11 15- 4 2 1 10 19- 3 1 2 5 5-6 0 4 4 15-15 Lerby geblesseerd HongarDe Luxemburg BELGRADO (DPA/SID) Door een 2-1 overwinning op Noorwegen heeft Joegoslavië de kans op de eindron den van het Europees kampioen schap behouden. In Belgrado zagen slechts 10.000 toeschouwers in de stromende regen Joegoslavië revan che nemen op de 3-1 nederlaag in Oslo. De stand in groep 4 is. Wales 4 2 2 0 6 6-4 Joegoslavië 4 2 1 1 5 8-8 Noorwegen 6 1 2 3 4 7-8 Bulgarije 4 l 1 2 3 4-5 De resterende wedstrijden zijn: 1511 Bul garije - Wales. 14,12 Wales - Joegoslavië, 21/12- Joegoslavië - Bulgarije DUBLIN Coach Kees Rijvers concludeerde na de 3-2 zege. dat het risico dat het elftal in de tweede helft genomen heeft, het schijnbaar onmogelijke had doen plaatsvinden. „Als de Ieren 3-0 maken, of zelfs 3-1, kun je verder alles vergeten. Voor rust waren we nergens. Het is geweldig zoals het elftal naast kwaliteit moraal heeft getoond. Ze kwamen teleurgesteld en ontgoo cheld in de kleedkamer in de rust. Ze waren niet in de wedstrijd geweest. Ze hebben zelf hun mogelijkheden gegrepen en alles weer open gemaakt". „Wanneer je dit kunt, doe je ook weer volledig mee in de wedstrijd tegen Spanje. Dat is de winst. De jongere spelers van Ajax die uit het Europese voetbal zijn gestoten, krijgen nu de gelegenheid tenminste nog een wedstrijd op topniveau te spelen Alle spelers zijn er nu in de juiste stemming voor. Zouden wij hier met gewonnen hebben, dan was Spanje een tegenstander geweest in een vriendschappelijke wedstrijd. Dan had je stilstand gehad. Nu doe je nog mee. nu heb je nog alle kansen om het Europese kampioenschap in Frankrijk te halen". „En een volle bak in de Rotterdamse kuip", vulde de 'afgeschreven' uitblinker Willy van de Kerkhof aan. „Zo'n resultaat geelt je de kick om nog jaren door te gaan.. Ik haal nog het wereldkampioenschap van Mexico", blufte Van de Kerkhof. „Wat een verschil die twee helften", vond Edo Ophof. „Voor rust konden de Ierse backs vrij opkomen en werden wij op het middenveld van hot naar her gestuurd. Balbezit was een onmogelijkheid. Je kon alleen maar rennen om gaten te stoppen In de tweede helft leek het mij achterin gemakkelijker af te gaan. Dat was niet mijn verdienste. Het kwam omdat wij van de druk af waren. Omdat wij zelf konden opbouwen en misschien ook wel doordat wij de steun van de wand hadden Want ook dergelijke kleinigheden kunnen meehelpen" e7-e6 h)l-c3 U8-b4 C7-C5 0-0 Lb4x5 Pb8-c6 d7-d5 e6-e5 d5-d4 Lc5-e7 Le7xfB d4xe3 Doorbraak van de 'witte' ploeg tegen Roovers Sport. VLISSINGEN Het Zeeuws zaal voetbalteam zal het komend seizoen grotendeels rond een geroutineerde kern samengesteld worden. „Ik heb ervaring nodig", verklaarde coach Max Kcmpees gisteravond na twee selecticduels in sporthal Baskens- burg in Vlissingcn. Kempees weiger de overigens om na die duels zijn definitieve selectie bekend te maken. „Uit de zestien man, die ik nu heb wordt gekozen. Voorlopig heb ik een selectie van zestien", zei de nieuwe Zeeuwse coach. Maar uit de woorden van Kempees mag toch afgeleid wor den, dat de kern Johnny Bish, Johnny Tahapary. Marcel de Nijs en Peter en Hans Picavet nagenoeg zeker is van een plaats. Daarmee kunnen echter vraagtekens geplaatst worden achter het selectie beleid. Door het wegvallen van Jan Fehus. Rini Stoutjesdijk en Peter Noordijke bestond het 'oude' Zeeuwse team nog slechts uit voornoemde kern. Met andere woorden Kempees houdt nog elf spelers over, die moeten knokken voor drie plaatsen Het is bekend dat de Zeeuwse zaalvoetbal- coach naast een Zeeuws A-team ook graag een B-selectie tot zijn beschik king zou hebben, „Als dat in het budget zou passen" Maar nu die plannen nog niet echt gestalte hebben gekregen zit Kempees nog met zes tien man voor één team- Zeker is. dat Max Kempees veel waarde hecht aan routine in ccn Zeeuws zaalvoetbalteam. „Jongens, die al ervaring opgedaan hebben op landelijk niveau". Er zal het komend jaar dan ook zeker geen sprake zijn van een volksverhuizing binnen de selectie van het 'oude' A-team. Met het oog op de ontmoeting tegen Bra bant (12 december in Kruiningen) speelt de Zeeuwse selectie nog drie oefenduels. In Zierikzee (19 oktober) tegen een plaatselijke selectie, in Hulst (24 oktoberl tegen de selectie Hulst en in Terneuzën (16 november) tegen een Terneuzcnse selectie. Die wedstrijden (alle drie beginnen ze om 20.00 uur en duren 3 x 25 minuten) moeten de Zeeuwse coach nog meer duidelijkheid verschaffen. Voorlopig houdt hij nog een slag om dc arm. Kempees zit voorts nog in zijn maag met vier keepers: Daan de Wolff. Johnny Bish. Herman Snoek en Ron Bakker. Bish wordt vermoedelijk op nieuw de vaste man. De overige drie komen in aanmerking als reserve keeper. „Maar ik heb nog niet defini tief gekozen' De zestien geselecteer den van dit moment zijn John Bish, Marcel de Nisj. Peteren Hans Picavet. John Tahapary. Daan de Wolff. Jan van Nierop. Paul Schipper. Gé Wol- ters, Walter Mortier. Barend Vader. Eric Speckens. Hans v.d. Boom. Ju lius Sohilait. Bennie v.d. Brande en Taco v.d Velde Laatstgenoemd drietal speelde gister avond met de 'oude' kern van het Zeeuws team tegen VW Audi-Poppe Dat duel eindigde na een interessant scoreverloop in 7-7 De karakteristiek: Zeeland blauw i-VW Audi Poppe: Johnny Tahapary 1-0: Johnny Livra- mento 1-1. Julius Sohilait 2-1. Hans Hack 2-2. Sohilait 3-2: rust; Huib Meerman 3-3; Hans v.d. Rafelaar 3-4, Peter Picavet 4-4. Sohilait 5-4: Sohi lait 6-4. Hans de Roover (penaltyi 6-5: Livramento 6-6. Tahapary 7-6. Livra- mento 7-7. Het andere duel tussen Zeeland (wit) en een niet compleet Roovers Sport eindigde in een 4-2- zege voor Zeeland na een uiterst boeiende wedstrijd Zeeland <wit>- Roovers Sport Paul Schipper 1-0; Hans v d Boom 2-0. Eric Speckens 3-0 en 4-0: John Blok 4-1; Piet Dingeman- se 4-2 De wonderbaarlijke wederopstan ding van het Nederlands elftal m de tweede helft van die gedenkwaar dige wedstrijd legen Ierland gister avond in Dublin, zal vooral voor de zwaar bekritiseerde bondscoach Kees Rijvers een enorme genoegdoening zijn geweest Voor de zoveelste maal in de geschiedenis werd weer eens bewezen, dat voetbal volstrekt on voorspelbaar is Tijdens de rust nog was er aan Nederlandse zijde alleen maar ruimte voor zwartgallig pessi misme. Met een pen in venijn gedrenkt kon toen nog geschreven worden: in tegenstelling tot een ezel is Kees Rij vers gaarne bereid zich meermalen aan dezelfde steen te stoten Want na één speelhelft scheen de verbijsteren de verjongsdrift van de bondscoach alleen maar te hebben geleid tot het volledige bankroet van het Neder- lands elftal. Driekwartier lang was het jeugdige eskadron van Rijvers geen partij ge weest voor de Ierse profs, die gehard zijn in het Britse (en Italiaansecom petitievoetbal. Na die 45 minuten was de conclusie volkomen gerechtvaar digd: de kleine bondscoach had weer eens veel te voortvarend de oude routiniers opzij geschoven en ook veel te voortvarend de onervaren jeugd een kans gegeven. Groentjes als John ny Silooy (20), Marco van Basten (18), Ronald Koeman (20). Gerald Vanen burg (19/ en Ruud Gullit (211 schenen aanvankelijk alleen maarte bewijzen, dat zij een landenteam nog niet dra gen kunnen in een zware kwalificatie wedstrijd. Vooral de verkiezing van de nog zeer onervaren Johnny Silooy op een be langrijke sleutelpositie in de verdedi ging werd in die eerste helft het toonbeeld van een miskleun. En dat kon bijna niet anders. Want als er ooit een speler te vroeg voor de Ierse leeuwen werd gegooid dan was het wel deze Ajacied. Vong seizoen speel de hij nog in de betaalde jeugd van de Amsterdammers en hij heeft nauwe lijks meer ervaring dan acht wedstrij den in de eredivisie en een mislukt Europacupavonluur tegen het Griek se Olympiakos. Maar ook jeugdigen met wat meer internationale routine als Vanenburg, Koeman en Gullit deden weinig meer dan zinloos achter tegenstanders aan te hollen. Met ie dere minuut die verstreek werd de roep om spelers als Ruud Krol, Ar nold Muhren, Frans Thijssen en zelfs Johnny Rep sterker. Maar alle kritiek op Kees Rijvers en zijn onbeteugelde verjongsdrift scheen weggevaagd te worden toen in Sportcommentaar de tweede helft de wonderen de we reld nog niet uit waren. Plotseling liet het jeugdige Nederlands elftal zijn ware gezicht zien Min of meer door de moed der wanhoop openbaarde dit oranjeteam zijn werkelijke kracht. Nu er mets meer te verliezen was, slaagde de jeugd er wel in alle schroom van zich af te werpen. De ogenschijnlijk kansloze 2-0-achterstand dwong de jonge garde om zelf het spel te maken En terwijl de Nederlanders voor rust duidelijk geïmponeerd waren door de geharde Ierse profs, straalden zij in die tweede helft plotseling brutaliteit uit Zo lang het Nederlands elftal gedwongen was om op de aanval te spelen zelfs aan een gelijkspel had men niets kon het optimale rende ment uit de formatie worden gehaald. De kwetsbaarheid kwam pas weer aan het licht toen het oranjeteam eenmaal op voorsprong was gekomen en er weer wat verdedigd moest wor den. Toen zorgde chaos in de Neder landse defensie toch weer voor een wurgende spanning. Is die wonderbaarlijke wederopstan ding na rust nu niet meer dan die ene zwaluw die nog geen zomer maakt? Die vraag kon ongetwijfeld ontken nend worden beantwoord, want in die tweede helft is wel bewezen dat er grote mogelijkheden schuilen in dit even jeugdige als talentvolle orapje- team. Maar die historische tweede helft, waann Nederland uit kansloze positie toch nog de overwinning greep, heeft merkwaardig genoeg de problemen van bondscoach Kees Rij vers er niet geringer op gemaakt. In de alles beslissende thuiswedstrijd te gen de fanatieke Spanjaarden op 16 november in de Rotterdamse kuip wacht Nederland een nog ziuaardere opgave. En na het tomeloze succes in die laatste 45 minuten in Dublin kan Kees Rijvers het zich natuurlijk niet meer permiteren om wie dan ook van deze winnende ploeg te passeren. Si looy. Van Basten. Vanenburg, Koe man, de bondscoach zal ze weer moe ten opstellen tegen Spanje. En dat is toch minder voorde hand liggend dan hel na die 3-2-overwtnning op Ierland lijkt. Op Nederlandse bodem heeft Spanje aan een gelijkspel voldoende Na de zeer rooskleurige eerste helft voor de leren gisteravond, maakte deze Britse ploeg zich na rust kennelijk schuldig aan enige onderschatting Die fout zullen de furieuze Spanjaarden geen moment maken. De wedstrijd in Rot terdam zal niet alleen met voetbal- technische middelen worden uitge streden, maar ook met wapens van intimidatie. Al vaker hebben de Span jaarden bewezen daann meesters te zijn. Met een slaande beweging toonde een speler als Silooy gisteravond aan kwetsbaar te zijn voor intimidatie. Daarom zou het goed zijn als Rijvers voor die sleutelwedstrijd tegen Span je toch weer een beroep kon doen op enkelen van de oude garde. Maar het onvermoede succes van de tweede helft in Dublin geeft hem die ruimte niet meer. Rijvers is wel verplicht om ook op 16 november in Rotterdam het lot van het Nederlands elftal in han den te leggen van de jeugd. Moreel kan hij met anders dan de Britse spreuk 'never change a winning team' juist nu in de praktijk te brengen JOOP VAN DEN BERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23