ZEELAND" Minister Smit-Kroes wil bemoeienis veren staken Temeuzense politie gaat fietsen merken Grote Zeeuwse belangstelling vredesdemonstratie Den Haag Franse gevallenen in Kapelle herdacht Kamervragen over VanDishoeckhuis PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IAARLIJKSE AFKOOPSOMSTRUIKELBLOK Minister houdt vast aan tolheffing pijlerdam-weg PZC DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 PAGINA 13 KAPELLE Een delegatie van Fran se oudstrijders en één oorlogswedu we hebben woensdagmiddag een krans gelegd bij het monument voor gesneuvelde Franse militairen op de begraafplaats in Kapelle. P. Paree, de afdelingsvoorzitter van Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers, legde samen met Generaal Majoor buitendienst F. J. G. Brackel een tweede krans. De plech tigheid geschiedde in de aanwezig heid van de Kapelse burgemeester G. Huitsing en een vertegenwoordiging van de Bond Oudstrijders Kapelle. De Franse delegatie, afgevaardigden van de Union Francaise des associa tions des Anciens Combattants, be stond uit de president. R Peyre en verder G. Mozizio. de vice-president. J. Dusaulcy, de algemeen penning meester en madame J Boucher, oor logsweduwe Het gezelschap was maar één dag in Zeeland, als onder deel van een bezoek aan Nederland waar zij de regio's bezochten waar Franse militairen in de tweede we reldoorlog hebben gevochten, Na de plechtigheid werden de dame en de heren ontvangen in het gemeentehuis van Kapelle. Later op de dag brach ten ze nog een bezoek aan het provin ciehuis, voor een gesprek met de commissaris der koningin, dr C. Boer- tien. 'Van onze Haagse redacteur) EN HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is bereid de volle trantwoordelijkheid voor de Westerschelde-veren aan de provincie Zeeland over te dragen, ij wil Zeeland in die opzet een jaarlijkse 'afkoopsom* geven, die voor vijf jaar wordt lastgelegd. Tot nu toe echter lijkt de minister niet méér dan 36 miljoen per jaar beschikbaar t willen stellen, maar daarmee wordt de bouw van een derde dubbeldeksveerboot jnmogelijk gemaakt, tenzij ingrijpende tariefsverhogingen wordefi doorgevoerd. Zo ziet, jiobaal geschetst, de uitkomst eruit van een gesprek dat verengedeputeerde Jan D. de Voogd loensöag met mevrouw Smit heeft gehad. Voogd noemt de gesprekken hard sultatén, maar blijft men „baas op binnen de PSD bezuinigingen moeten gecompliceerd: „Wij manoeuvre- eigen boot", zoals De Voogd dat zegt. worden gerealiseerd i voortdurend op het scherp van de De gedeputeerde wil het college van De Voogd heeft enkele malen met Kde". Desondanks heeft hij in de GS adviseren om dit laatste model te nadruk gevraagd of mevrouw Smit ling waaraan De Voogd de conclusie verbindt dat „impliciet daarmee die 36 miljoen van tafel is". VMS ZUN AA 'ztvuJk^0* TERNEUZEN Met spandoeken en kale beschuitjes hebben ruim dertig Zeeuws-Vlaamse kraamver zorgsters in Temeuzen geprotes teerd tegen de dreigende ontslagen bij de dienst Kraamzorg van het Zeeuwse Kruis. Ze kwamen met opzet een kwartier te laat in zaal 'De Post', onder het motto: „Zijn we te laat voor overleg?". Directie en bestuur van Het Zeeuwse Kruis hebben onlangs namelijk zonder overleg aan 21 van de ruim 150 Zeeuwse kraamverzorgsters een ontslagaanzegging gestuurd. De bijeenkomst in 'De Post', geor ganiseerd door de directie van het Zeeuwse Kruis, was bestemd om opening van zaken te geven over de ontslagmaatregel De zesmansdele- gatie uit Middelburg was duidelijk niet erg ingenomen met het protest van de Zeeuws-Vlaamse kraamver pleegsters Een delegatielid, dat zich met bekend wilde maken, rea geerde uiterst kribbig op de aanblik van de spandoeken In een erg koele sfeer werd tenslotte een begin ge maakt met de - besloten - vergade ring. De Zeeuws-Vlaamse kraamverzorg sters sloten woensdag voor de aan vang van het gesprek met de direc tie verdere acties niet uit. „Dat is afhankelijk van wat er vanavond gaat gebeuren", zei één van hen. De vrouwen hadden spandoeken ge maakt met leuzen als 'gooi de kraamzorg niet weg met het badwa ter'. Goes kraamt maar wat uit. in Zeeland straks kale beschuit', en '21 mogen er niet meer werken, dat noemt men de eerste-lij nszorg ver sterken'. Alle kraamverzorgsters hadden een droog beschuitje bij zich waarop met een punaise een persoonlijke hartekreet was geprikt. Die stille blijken van protest werden tijdens de bijeenkomst aan de delegatie van de directie van Het Zeeuwse Kruis overhandigd. Het Zeeuwse Kruis baseert de ontslagen op een tekort van 'enkele tonnen' op de kraamzorg. Pas vrijdag wil de direc tie uitleggen waarom ze vindt dat de ontslagen nodig zijn. Foto Zeeuws-Vlaamse kraamver zorgsters na hun demonstratie in het Temeuzense hotel De Post. Moeizaam tepreel van de minister de bereid- kiezen. Hij is echter niét bereid om de bereid is de geproefd om het absolute maxi- al genoemde 36 miljoen als vast- te maken, zei geirriteerd te raken, aldus de gede puteerde. Uiteindelijk stelde zij dat het nieuwe 'afkoopsysteem' nog nader moet worden ingevuld, een medede- miljoen gulden per jaar staand gegeven te accepteren. ;kbaar te maken. Het idee van wheveling van verantwoordelijkhe- Eillhhp IrJp hEp r a in relatie met een voor vijfjaar «ft/etue/vne/ Uitgelegde bijdrage spreekt hem De vraag of er in het model dat de ea. zeker nu de minister bereid is die voorkeur van de gedeputeerde heeft S;drage jaarlijks te indexeren, aan te ruimte zit voor de bouw van een jissen aan de prijsstijgingen. nieuwe dubbeldekker, zal voorlopig inister Smit heeft gedeputeerde De de onderhandelingen beheersen. Vol- oogd woensdag met drie varianten gens De Voogd is het vrij simpel: met Konfronteerd, waarvan er twee voor 36 miljoen per jaar valt de derde em onaantrekkelijk zijn. Het gaat dubbeldekker niét te bouwen, ra de volgende mogelijkheden: De rekenmodellen van de provincie -demirdster is bereid om de huidige wijzen uit dat er dan in 1985, het jaar ing van zaken voor te zetten en waarin de dubbeldekker voor het arlijks af te wachten hoeveel er eerst op de exploitatie zal drukken, indragen moet worden in de ex- tariefsverhogingen met 45 procent tóta tie tekorten, zy tekent dan in noodzakelijk zijn. Dat is volgens De wen een blanco cheque. Mevrouw Voogd volstrekt onbespreekbaar: büt eist in die opzet echter een zeer „Daar ga ik absoluut niet mee naar de [gebreid toezicht door Den Haag op staten". [gang van zaken by de PSD. De Hij heeft laten uitrekenen dat er een oogd vreest dat er dan per 'decreet' bijdrage van het rijk van gemiddeld ïegeerd gaat worden, waarbij voor- 42 miljoen per jaar noodzakelijk zal life tarieven het zullen moeten ont- z«n. En ook bij die keuze zullen er iJen, net zoals de dienstverlening: tariefsverhogingen nodig zijn boven- ie minister is ook bereid de veren op de jaarlijkse aanpassingen die op 2 Herrijksbeheer brengen, met even- procent worden geschat, én zullen er Minister bmit-Kroes. leelrijks-, provinciaal dan wel 'gepri- itiseerd' personeel. „Ook daar staan r.| niet bij te applaudiseren", zegt De ïoogd, want ook in deze opzet vreest ij minimaal grote larlefstygingen én ffl afname van de dienstvelening; •Hot slot is de minister bereid om de fcantwoordelijkheid voor de veren tn de provincie te laten, waarby zy tor vijfjaar lang een bijdrage garan ten, voorlopig vastgesteld op 36 cijoen. het bedrag dat zij in vele fcprekken met Zeeland als maxi- ïimop tafel heeft gelegd. De rijksbe- fceienis wordt dan teruggebracht tot tn vijf-jaarlijks gesprek over de 'af- tomsom' van het rijk. In deze opzet fopt de provincie financiële risico's ■«ter bij tegenvallende exploitatiere- miljoen bespreekbaar veel malen zelfs dat zij Volgens de gedeputeerde zijn nog moeizame onderhandelingen noodza- kelyk. Dat betekent dat de derde dubbeldekker waarschynlyk niet, zo als gepland, in het voorjaar van '85 in de vaart kan komen. Voor een boten- wis'sellng in de zomer van dat jaar voelt de Voogd weinig, zodat de nieu we dubbeldekker haast automatisch in het voorjaar van '86 in de vaart zal komen. De Voogd over die vertragin gen: „Ik heb echter goede hoop dat we er uit komen De deur is open Ik ben redelijk optimistisch dat we er op basis van een goed gesprek uitkomen, 't Gaat hard. maar we hebben waarde ring voor eikaars opstelling" De Voogd hoopt daarbij dat de vaste Tweede Kamercommissie voor ver keer en waterstaat de Zeeuwse standpunten zal onderschrijven. De Kamercommissie voert volgende week een overleg met mevrouw Smit over de afgevoerde Westerschelde- oéververbinding en in relatie daar mee de veren over deze Zeeuwse zeearm. ORGANISATIE: OPTIE OP 30 BUSSEN Show Het is er weer de tijd voor, mot de modeshows. Pnma zelfmaakmode, prees onze moderedactrice deze üeek zo'n stojjesspektakel aan Wzien het al weer voor ons: drommen dames die zich na q/Zoop van zo'n shoio jachtig naar huis spoeden om daar nan indrukken te verwerken in herfsttint-couponnetjes. Zo was daar ook eens een dame van de Bevelanden die fchzelf een leuk uitgaansjurk- it had aangemeten i'on een vrolijk dessin met ""deugende bolletjes. Op de avond dat een dames koor een voorstelling zou ver zorgen werd het kledingstuk gewijd. Behaaglijk en 'op z'n prontjes' haar stoel gezeten wachtte de dame - in het nieuw - het optreden af- Het doek ging open en wat zag haar oog: Wig dames in een jurkje van dezelfde stof. ze zongen nog vals ook! (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat blijft tolheffing als enige methode zien om een volwaardige werkweg over de stormvloedkering in de Oosterschelde te realiseren. Wordt dat idee van tolheffing verworpen, dan komt er slechts een smalle werkweg die af en toe voor het verkeer zal worden geopend. Zéeuws gedeputeerde De Voogd noemt de opstelling van de minis ter „teleurstellend". Hij heeft woensdag een gesprek met de be windsvrouw over onder meer de pijlerdam-weg gehad. De Voogd heeft in het verleden -op grond van brieven van de minister en antwoorden aan de Kamer- de indruk gekregen dat mevrouw Smit tolheffing slechts als één van de wellicht vele mogelijkheden zag om een volwaardige weg -destijds door ex-minister Zeevalking om bezuinigingsreden geschrapt- als nog te realiseren Zij stelt zich nu echter op het standpunt dat er of sprake zal zijn van een volwaardige weg gecombi neerd met tolheffing, of van een werkweg die slechts seizoensge bonden geopend zal zijn. GS van Zeeland hebben de minis ter juist dinsdag een missive ge stuurd waarin zij het idee van tol heffing afwijzen. Zy hebben vele varianten bestudeerd, zoals voorfi nanciering van de aanleg door de provincie, heet zelf betalen van de aanleg of het creeren van een NV zoals die by de Zeelandbrug func tioneert, maar het college is tot de conclusie gekomen dat de weg op de stormvloedkering een rijksweg zal moeten zijn. Nederland, zal worden geheven. „Maar als de minister zegt: -ik doe dit enkel en alleen bij de storm vloedkering, dan zeg ik: -ik zal mijn toorn niet onder stoelen of banken steken. Er staan al genoeg tolhuisjes in Zeeland". Mevrouw Smit heeft de Zeeuwse gedeputeerde weinig hoop gegeven dat er in het Rykswegenfonds geld zal worden gevonden voor een rijksweg over de pylerdam: daar liggen haar prioriteiten niet. De Voogd „Ik ben daar teleurgesteld over, omdat ik dacht dat de deur wat de weg betreft open stond". Hy vreest dat er nog langdurige onder handelingen nodig zijn om een op lossing voor de pijlerdam-weg te vinden. Financiering door de pro vincie is in ieder geval niet haal baar. aldus De Voogd. Tolhuisjes De Voogd wil slechts tolheffing accepteren als die lol op iedere nieuwe rijksweg, waar dan ook in Gedeputeerde De Voogd. Informatie over psoriasis in Ter Valcke Goes GOES - De Psoriasisvereniging Bra bant-Zeeland houdt vandaag (don derdag) een informatie-avond voor leden en belangstellenden. De bijeen komst begint om acht uur in het verpleeghuis Ter Valcke aan de Valc- keslotlaan 200 in Goes. Prof dr L. van Romunde geeft een uiteenzetting over de combinatie van psoriasis en rheuma. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Psoriasis is een hardnekkige huidaan doening, die onder meer wordt geken merkt door een te snelle groei van huidcellen. Hierdoor ontstaan schilfe rende witte plekken die vaak op knieen en ellebogen, maar ook op andere plaatsen van het lichaam voorkomen Ongeveer vier procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan deze hinderlijke, erfelijke maar beslist met besmettelijke aandoening. MIDDELBURG - De belangstelling vanuit Zeeland voor de landelijke demonstratie tegen kernwapens, die zaterdag 29 oktober in Den Haag wordt gehouden, is groot. De Zeeuw se deelname aan de manifestatie lijkt groter te worden dan die aan de demonstratie die twee jaar geleden in Amsterdam plaatsvond. Tot nu toe zijn op de verschillende verkoopa dressen in de provincie Zeeland on geveer 750 buskaarten voor de rit naar Den Haag verkocht. In 1981 bedroeg het aantal in Zeeland ver kochte buskaarten ruim 1050. Toen echter werd het merendeel van de kaarten in de laatste twee weken voor de demonstratie verkocht. „Als nu weer de meeste kaarten in de laatste twee weken de deur uitgaan, komen we zeker op 1500 verkochte kaarten en zyn de dertig bussen, waarop we een optie hebben, op 29 oktober zeker vol", zegt Dik Kruis. Hij is verbonden aan het Walchers Vre- desplatform. Hierin werken de volgen de organisaties en instanties samen: Interkerkelijk Vredesberaad (IKVi. Kerk en Vrede. Pax Christie. Stop de Neutronenbom, Vrouwen voor Vrede, Vrouwen tegen Kernwapens, de CNV- vrouwen en een aantal kleihe linkse politieke partyen. Een soortgelyk vre- desplatform bestaat ook in Zeeuwsch- Vlaanderen. Beide vredesplatforms zijn actief binnen het landelijk' Komi- tee Kruisraketten Nee', dat de demon stratie in Den Haag heeft voorbereid. Dik Kruis „De deelname en de ver koop zijn veel breder opgezet dan twee jaar geleden. Nu bijvoorbeeld doen ook het FNV en de PvdA mee De afdeling Westkapelle van de PvdA heeft al twee bussen vol gekregen. Maar ook aan de Christelyke Scholen gemeenschap Walcheren m Middel burg hebben we al veertig kaarten verkocht Ter voorbereiding op de demonstratie van 29 oktober in Den Haag worden verspreid over de provincie enkele activiteiten gehouden. Zo spreekt de Belgische arts Jan de Sloovere van avond (donderdag) in het Kerkcen trum in Oostburg over de gevolgen van een kernoorlog. Vanaf acht uur wordt dan de film Nucleair Count down vertoond. Dinsdag 18 oktober spreekt prof dr Frank Bameby. voor malig hoofd van het Zweeds Instituut voor Vredesvraagstukken in Stock holm, in de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat in Middelburg. Bamaby spreekt over kernbewape ning, verspreiding van kernwapens en militaire produktie Naar zijn mening is alleen de publieke opinie in een massale volksbeweging in staat de kemwapenwedloop te stoppen. De toespraak van Bamaby begint 's avonds om acht uur Weekeinde In het weekeinde van 15 en 16 okto ber houdt de steungroep 'Vredesak- tiekamp Woensdrecht' een Zeeuws weekeinde. In het kamp staat een 'Walcherse caravan'. De bijeenkomst begint zaterdagmorgen om elf uur. Op zaterdag 15 en zaterdag 22 oktober houdt de afdeling Walcheren van Vrouwen voor Vrede een hongersta king op het Binnenhof in Den Haag Dit gebeurt naar aanleiding van de Wereldhongerdag. die de 15e wordt gehouden. Vrouwen voor Vrede wil hiermee duidelijk maken, dat de wa penuitgaven in de westerse wereld ten koste gaan van de ontwikkeling van de derde wereld. Vrouwen voor Vrede richt vrijdag 28 oktober een tenten kamp in in Den Haag Ook dit geldt als voorbereiding op de landelyke demonstratie. Degenen die niet in de gelegenheid zijn om naar Den Haag te gaan. kunnen in de nacht van 29 op 30 oktober terecht in het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse bij Cad- zand. Majoor A A Andriessen. oud- medewerker van de KMA in Breda, praat 26 oktober in het Dorpshuis in Meliskerke over de vraag of 'Kemra- ketten echt nodig zyn' Zijn lezing begint 's avonds om acht uur. VLISSINGEN - Het tweede kamerlid J. te Veldhuis (vvd) heeft minister Brinkman van WVC vragen gesteld over het trieste lot van het voormali ge Vlissingse stadhuis, het Van Dis- hoeckhuis. Te Veldhuis wil weten of de minister op de hoogte is met het vergaande verval van het monümen- tale pand aan de Houtkade in Vlissin- gen. SAMENWERKING MET BAANLOZEN TERNEUZEN Fietsendieven krij gen het moeilijk in Temeuzen. Voor uitlopend op de landelijke actie 'Goed Gemerkt', die pas volgend voorjaar op gang komt, start de ge meentepolitie van Terneuzen half no vember met een voor Zeeland uniek project: het merken van fietsen. In de praktijk komt het er op neer dat iedere fiets wordt voorzien van post code plus huisnummer. Aan het pro ject wordt meegewerkt door een aan tal haanlozen. In Zeeland wordt - in het regionaal werkoverleg - al geruime tyd gepraat over het terugdringen van het aantal diefstallen van fietsen In 1970 werd in Nederland precies 31 911 maal aangif te gedaan van diefstal van een twee- wieler, in '82 was het al 160.081 maal. In Zeeland werd in 1982 2761 maal aangifte gedaan. Volgens de reke naars wordt in Zeeland jaariyks voor meer dan een miljoen gulden aan fietsen ontvreemd. De cyfers voor Terneuzen in '81 werden 238 fietsen gestolen, in '82 212 en dit jaar (tot september) al 273 fietsen. Brigadier A J. André en rechercheur J. F van Opdorp hebben de actie, die op 14 november in Terneuzen start, voorbereid André' „We starten op de scholen en daarna gaan we de hele gemeente straat voor straat cn kern na kern afwerken We hebben uitgere kend dat we zeker 16.000 fietsen zullen merken Dat doen we door in de stang onder het zadel de postcode en het huisnummer van de eigenaar te gra veren, Op die manier kun je een gestolen fiets zó herkennen De politie krijgt bij de actie die een paar maanden in beslag zal nemen, alle medewerking van een groep vrij willigers van het project Mensen zon der Werk Die mensen worden via de vrijwilligersvacaturebank aangetrok ken Bovendien kunnen vrywilllgers zich melden op het stadhuis van Ter neuzen. De busonderneming Cito in Axel heeft een autobus ter beschikking gesteld waarmee politie en vrijwilli gers op pad gaan. In die bus kunnen ongeveer 100 fietsen per uur worden gemerkt. De Terneuzenaren krijgen een paar dagen voordat de bus in hun straat of wijk verschijnt een folder in de bus. Brigadier André. „We gaan er van uit dat 60 procent van de fietsenbezitters gehoor zal geven aan de oproep" De actie wordt grotendeels gefinancierd door de rijksoverheid De verwachting is dat eind dit jaar of begin volgend jaar dergelijke acties ook in de andere grote gemeenten zullen starten En volgend jaar volgt dus ook nog de landelyke actie 'Goed Gemerkt In het kader daarvan kunnen mensen alle mogelyke waardevolle bezittin gen (tv. video, geluidsinstallatie en dergelyke) laten merken Dat gebeurt op dezelfde manier als straks met de fietsen door het graveren van postco de plus huisnummer. Het kamerlid wees erop dat het Van Dishoeckhuis het enige gaaf bewaar de gebouw van Jan Pieter van Baur- scheit is. hoewel die gaafheid meer en meer in het geding komt Bovendien is het pand het allerbelangrijkste voorbeeld van Nederlandse barok-ar- chitectuur. Zoals bekend is hetVan Dishoeckhuis in verval geraakt nadat de gemeente Vlissingen het als stadhuis afstootte en de grond aan de KMS verkocht. Doordat er vergevorderde plannen waren om het pand te verplaatsen werd in de koopacte opgenomen dat de grond onbebouwd zou worden overgedragen. De verplaatsingsplan nen gingen door de enorme kosten niet door en de gemeente zat zonder grond, zonder de koopsom maar mét een aanzienlijke rentederving èn een groot probleem een onverplaatsbaar en ontoegankelyk monumentaal be zit, waarvoor bovendien de middelen ontbraken om het enigszins heel te houden. De werkgroep behoudt het Van Dis hoeckhuis van de stichting stadsher stel Vlissingen heeft onlangs een nieu we impuls gegeven aan de actie om het pand voor Vlissingen te behou den. In zekere zin hoopt de werkgroep op een vriendelijke geste van de KMS om de grond terug te geven aan de gemeente. Zeeland heeft de KMS im mers geholpen door de PZEM-winst aan de werf af te staan, zo redeneert de werkgroep. Het kamerlid Te Veldhuis vestigt met zyn vragen de aandacht op het monu ment op het moment dat de Raad van State zich opmaakt om een beslissing te nemen over het voortbestaan er van De vorige staatssecretaris van CRM gaf namelyk een sloopvergun ning af. De stichtin De stichting stadsherstel Vlissingen. de werkgroep beschermd stadsgezicht en de Bond Heemschut hebben daartegen beroep aangete kend. De Raad van State zal binnen kort de economische belangen van de KMS en de cultuur-historische belan gen van de Vlissingse gemeenschap tegen elkaar afwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15