PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DA en VVD achter korting ambtenaren /.PZC Moskou dreigt beraad kernwapens af te breken Bestedingen op peil door autoverkoop 'PEN SCHOOLGELD LEERPLICHTIGEN fe vandaag VS-schepen richting Perzische Golf CDA: bevriezing kan zinvolle tussenstap zijn later regen toenemende bewolking, in de middag gevolgd door regen Middagtempera- luuT ongeveer 14 graden. Matige, aan kust en op het IJsselmeer nu en harde zuidwesten wind 226e jaargang no. 239 Woensdag 12 oktober 1983 Donderdag 20-Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Okt. IN DE VEILINGHAL GOES JU HAAG (ANP) Dank zij de aanzienlijke toeneming van de autoverkopen 'ie consumptie in de eerste helft van dit jaar op peil gebleven in vergelijking tl dezelfde periode in 1982. In het tweede kwartaal is zelfs sprake van een •hle verbetering van de totale consumptieve bestedingen met een half went. Dat blijkt uit dinsdag gepubliceerde CBS-cijfers. De stabilisering van consumptieve bestedingen volgt op volumedalingen die zich sedert 1980 kj tdoen. t autoverkopen beïnvloedden de totale bestedingen aanzienlijk. Zonder do's nam de totale consumptie af in het eerste halfjaar, met een half procent. De verkopen van duurzame goederen stegen dank zij de autoverkopen met één procentmaar daalden zonder autoverkopen met één procent. De bestedingen aan voedings- en genotmiddelen bleven in volume gelijk, terwijl die aan overige goederen en diensten met een half procent daalden. De consumentenprijzen lagen in het eerste halfjaar van 1983 2,5 a 3 procent boven het niveau van de eerste maanden in 1982 Daarmee nam de ivaarde van de bestedingen van de Nederlandse consument met ruim dne miljard gulden toe. Dit valt samen met het feit dat de spaarbanken 1,5 miljard gulden meer terugbetaalden dan zij ontvingen. In de eerste zes maanden van 1982 werd er per saldo nog drie miljard ingelegd. c (Van ome parlementaire redactie) voor ambtenaren van 50, 55 of 60 jaar. De Vries wil ook dat de regering 100 IEN HAAG De voorgenomen heffing van schoolgeld voor scholieren van 12 tot 16 jaar gaat miljoen gulden extra uittrekt voor het aiet door. Zowel de regeringsfracties als de oppositie hebben 'onoverkomelijke bezwaren' onderhoud van wegen en dijken legen dit plan van minister Deetman (onderwijs). Dat bleek dinsdag in de Tweede Kamer V/ynnpllng Pens de algemene beschouwingen over de begroting voor 1984. De C(£factleifder ga( toe dat de DA-leider De Vries en zijn collega Nijpels (WD) lieten verde weten dat hun fracties het vroegere koppelingen tussen lonen en erzet tegen de voorgestelde verhoging van de aardgasprijs (met drie cent per kuub) hebben uitkeringen niet langer in stand kun 16 nen worden gehouden. Vandaar dat estaakt. Ook zullen christen-democraten en liberalen zich niet verzetten tegen de plannen het CDA ook wil stemmen met de m de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en de uitkeringen op 1 januari met 3,5 verlagingen van de uitkeringen irocent te korten. De bezuinigingen op de hogere uitkeringen per 1 juli krijgen voor een deel veneens de instemming van het CDA, terwijl de WD deze wil vervangen door de invoering tan wachtdagen bij ziekte. Iiarmee staat vast dat het kabinet een samen met de WD ingediende jaren vervroegd met pensioen gaan. ■voorgestelde bezuinigingen van motie het mogelijk te maken dat Ook wil hij dat een flexibele en gedeel- ambtenarensalarissen met 3,5 pro cent. Nadrukkelijk stelde De Vries echter vast dat deze korting gezien moet worden als vooruitlopend op de ïna elf miljard in 1984 vrijwel onge bonden zal weten te bereiken. De Itematieve voorstellen van FNV, Pïd.4 en D'66 maakten weinig indruk CDA en WD. In navolging van ïremler Lubbers, minister De Koning nclale zaken) en minister Van Aar- (economische zaken) verwierp )e Vries deze plannen, die ertoe zou- leiden dat de „lasten en pijnlijke mbuigingen" opnieuw naar de toe- omst worden verschoven, ppositieleider Den Uyl, die maan- igztjn bezuinigingsplan presenteer- verwierp als „onbegrijpelijk" de Iscriminerende maatregel om het wheldspersoneel met 3,5 procent te .Uitkeringsgerechtigden en rerheldspersoneel zijn sluitpost van (nationale boekhouding geworden". sWJ. HU riep het kabinet op zo snel ogelijk „een bodem in de markt van armoe" te leggen, door met een bjvende regeling voor de echte mini- ia te komen. als D'66-fractieleider Engwirda (pleitte ook Den Uyl voortzetting inde gelijke behandeling van werk- saers. ambtenaren en uitkeringsge- Kbtigden. Beide oppositionele frac- is geloven dat het kabinetsbeleid r. resultaat heeft dat de bereidheid in te leveren zal verdwijnen. Te as ontstaat een toenemende onge- ineid tussen verschillende bevol- ngsgroepen: massawerkloosheid tot te staan tegenover een goed dienende elite in de bedrijven. lijstellen Eu CDA vindt dat hel kabinet de ten op een aantal punten moet Ijstellen, zonder dat het totaal be- aan bezuinigingen daardoor #eft te verminderen. Zo zou er voor- 1»S van moeten worden afgezien het omroeppersoneel, het perso- ««1 van ziekenfondsen en het GAK Ier te brengen in de groep van Kndvolgers. 'christendemocraten vinden'ver- dat uit energiepolitieke overwe gen de verhoging van het aardgas 1 januari door moet gaan. De wpen, die daardoor echter het beest getroffen worden, zouden enigs- fis ontzien moeten worden. Dat kan tor de huren op 1 juli niet met vier procent te verhogen, door alleen- tonde bejaarden een hogere huur- tibsidle te verstrekken en door meer Muwonlngen sneller te isoleren. Ir In plaats van de invoering van school ed bepleitte De Vries alternatieve caiinigingen. Een deel hiervan zou nch gevonden moeten worden op de t «grotlng van onderwijs, bijvoorbeeld tor het nieuwe stelsel van studiefï- toiclering nog soberder op te zetten. E« restant zou kunnen komen door U to verhoging van de motorrijtuigen- «lasting voor auto's die op LPG i S?en- w frenals het CDA en de oppositie towtte ook de WD zich tegen de toolgeldplannen. De liberalen gaan ®ter in hun alternatieven verder to het CDA. WD-fractieleider N(j- diende een aantal bezuinigings- Wrstellen op het onderwijs in. die meer zouden kunnen opleveren j*ade275 miljoen die gemoeid is met j* schoolgeldmaatregelen f ^-fractieleider De Vries vroeg in 'toidbom-aanslagen De recht- in Arnhem heeft dinsdag de Arnhemmer N. L wegens £#se aanslagen met brandbommen ■toordeeld tot een gevangenisstraf drie jaar. De Arnhemmer heeft toar meer bekend in juli 1978 een tondbomaanslag te hebben ge- b?Üop de wonln8 van de toenmali- |P burgemeester van Arnhem (Slot zie pagina 4 kol. 5) AMSTERDAM In het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud in Amsterdam legt mevrouw Been de laatste hand aan de make-up op het gezicht van een beeld van koningin Beatrix, dat door Norman Pierce in Londen werd vervaardigd. Het beeld zal te zien zijn in de Spiegelzaal. Avondjurk en juwelen zijn gemaakt aan de hand van foto's tijdens een bezoek van Beatrix aan Londen een jaar geleden. ambtenaren met minstens 40 dienst- telijke pensionering mogelijk wordt Prof Paniek Op de eerste en zeer drastische economische maatregelen van het nieuwe Israëlische kabinet heeft de bevolking dinsdag in paniek gereageerd. (PAGINA 3) Melk Er wordt doorgegaan met het ver kopen van Belgische melk die. ondanks de verlaging van de mini mumprijs voor volle en halfvolle Nederlandse melk, nog drie cent goedkoper zal zijn. (PAGINA 5) Sporthallen Er zal in Goes op de plaats van de vier maanden geleden door brand verwoeste sporthal in het recrea tiegebied De Hollandse Hoeve een nieuw sportcomplex verrijzen, dat bestaat onder andere uil twee sporthallen. (PAGINA 13) Maarten Ducrot uit Vlissingen gaat komend seizoen waarschijn lijk als profwielrenner naar een Franse ploeg. Er zijn concacten met twee ploegen waarvan Sem vooralsnog de meest serieuze ge gadigde is. (PAGINA 23) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 7 Provincie: 13. 15. 17, 18 en 19 Sport: 21 en 23 VS: MANOEUVRE VANWEGE DEMONSTRATIES iVan onze correspondent) WASHINGTON (GPD) De Verenig de Staten nemen de Russische drei ging de Geneefse onderhandelingen over vermindering van kernwapens te zullen afbreken ernstig. Hoge Ame rikaanse functionarissen zeggen aan wijzingen te hebben, dat de Sowjet Unie al volgende week de gesprekken wil staken bij wijze van protest tegen de plaatsing van nieuwe Pershing li en kruisraketten in Europa. Isolement van het Binnenhof T roor het kabinet verlopen ■yo V de algemene politieke 1 beschouwingen over de r"H rijksbegroting-1984 in de tweede kamer 'volgens plan'. Premier Lubbers zal dat van daag, in zijn antwoord op de eerste ronde van de kamer, wel niet in zulke vierkante bewoordingen zeggen, maar zijn CDA-WD-ploeg zal dat zeker vergenoegd vaststellen. En het kon ook bijna niet anders dan dat de plannen voor een drastische bezuini gingsbeleid brede steun zouden krij gen van de regeringscoalitie. Immers- de fractievoorzitters De Vries (CDA) en Nijpels (WD) hebben de afgelopen maanden in het Catshuis als het ware meegeregeerd bij het opstellen van de rijksbegroting en zich daarbij tege lijk ook spijker.'ast gebonden. Van daar dat het in dit driedaagse kamer debat ook wel zal blijven bij heen en weer schuiven van wat politiek 'wis selgeld zoals een resolute afwijzing van minister Deetmans onbekookte plan om schoolgeld te heffen voor leerlingen van 12 tot 16 jaar Vandaar ook dat het alternatief sociaal-econo misch plan van de PvdA-fractie geen schijn van kans maakt bij een zo comfortabele meerderheid achter het kabinetsbeleid. Nee. het 'geen-onzin- beleid' dat in de eerste eigen begro ting van de huidige regeerploeg scherp naar voren komt. loopt in het parlement geen enkel echt gevaar. Van Nijpels niets dan lof. Van De Vries een klem beetje dwarsigheid Maar de hoofddoelstelling van het beleid (bezuinigingen in de orde van grootte van 11 miljard in één jaar) zal overeind blijven. Het kabinet kan zijn gang gaan Toch is een begrotingsdebat over diep ingrijpende maatregelen in sociaal-economisch barre tijden als we nu beleven niet uitsluitend een Haags binnengebeuren, waarvan de regie als het ware vastligt omdat tenslotte de neuzen zijn geteld Mis schien wel meer dan ooit is het dit keer een krachtproef voor de geloof waardigheid van kabinetsbeleid èn oppositie tegelijk. Een soort rijvaar- digheidsexamen, dat je (zowel waar het gaat om de theorie als om de handgrepen) zonder problemen aflegt; maar dat de eerste keer nadien op de weg zonder begeleiding van een in structeur nog geen rit zonder ongeluk ken dwars door stakingsobstakels heen garandeert- Want buiten het parlement gist en broeit het. De vak beweging staat op scherp en wenst serieus genomen te worden. Ambte naren. trendvolgers en uitkeringstrek kers voelen zich door deze Miljoenen- - nota van dit kabinet in het verdom- te reageren op de plaatsing van Ame- hoekje geduwd en beginnen van zich rikaanse raketten voor de middellan- M bijten De prikacties op de besluit betreuren en verzekerde dat de Ame rikanen alles zullen doen om de on derhandelingen gaande te houden en naar een overeenkomst blijven stre ven. Een hooggeplaatst ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken beklemtoonde dat Moskou ver antwoordelijk zal zijn als de onder- Zulke dreigementen zijn geen nieuwe handelingen worden opgeschort, tactiek, verklaren zegslieden in de De Amerikanen, die altijd hebben Amerikaanse hoofdstad. De Russen betoogd dat de Sowjet Unie pas tot zouden met een eventueel weglopen ernstig onderhandelen zal komen vanwege veronderstelde Amerikaan- wanneer de eerste nieuwe raketten in se halsstarrigheid, de demonstraties Europa op hun plaats staan, veron- tegen kernbewapening die volgende derstellen vooralsnog dat een onder week in Europa worden gehouden, breking van het wapenoverleg tijde- willen aanwakkeren iyk zal zijn. Volgens zegslieden in Genève zou de Sowjet Unie al hebben gevraagd om f rnmvlrn onmiddellijke opschorting van de on- GUrfiy K U derhandelingen over de kernwapens De ontwikkelingen in Genève verle- pens voor de lange afstand voor onbe paalde tijd te willen afbreken. r Woordvoerder Larry Speakes van het ge afstand in Europa. Koelikov sprak postkantoren zijn nog maar het begin. Witte Huis zei dat de VS zo'n eenzijdig in Warschau op een herdenkingscere- voorspellen de bonden strijdvaardig. de Sowjet Unie zouden monie naar aanleiding van het feit warme steun van een meerderheid in dat 40 jaar geleden het Poolse leger het pariement voor een beleid dat bij werd opgericht. velen hard aankomt wil dan ook nog bepaald niet zeggen dat ditzelfde be leid in de samenleving wordt geaccep teerd. Het probleem waarmee het kabinet (en de partijen die het steunen) de komende tijd in al zijn hevigheid te maken krijgt is: wat is de bandbreed te tussen beslissing over en uitvoering van beleid? WD-leider Nijpels zei het gisteren zo: ..Geloofwaardigheid en werkelijkheidszin liggen in eikaars verlengde.'Oppositieleider Den Uyl pakte in andere termen uit. maar hij zou hetzelfde gezegd kunnen hebben. WASHINGTON (UPI) Drie Ameri- Alleen is zijn geloofwaardigheid en is kaanse marineschepen met ca. 2.000 zijn werkelijkheidszin in dit begro- mariniers aan boord hebben de Liba- tingsdebat een totaal andere dan die J - - nese kust zondag verlaten en varen van Nijpels Waar het om gaat. dat voor de middenafstand Zij zouden nen een aanmerkelijk groter belang nu via het Suezkanaal in de richting zijn de grenzen van de maatschappe- voorts hebben meegedeeld de bespre- aan een ontmoeting tussen de Russi- •- -«-- -- i de Indische Oceaan, zo hebben ïjjke aanvaardbaarheid van een stuk kingen over de (strategische) kemwa- sche minister van buitenlandse zaken functionarissen van het Amerikaan- beleid Want juist op dat snijpunt ligt Gromyko en zijn Westduitse collega se ministerie van defensie in Was- ook het vertrouwen in de politiek En NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL De 73-jarige schipper Ane Evegroen uit Ouderkerk aan den IJssel bekijkt het monument, gemaakt door Roel Bendijk uit Ammerstol, dat hij vandaag zal onthullen. Evengroen zette zijn schip 'De Twee Gebroeders' in de vroege ochtend van 1 februari 1953 in een groot gat van de Schielandse Hoge Zeedijk, waardoor dat deel van Zuid-Holland voor een dreigende watersnoodramp werd behoed. Genscher, dit weekeinde in Wenen. Ook de ministers van buitenlandse hington dinsdag meegedeeld. daarmee heeft niet alleen een kabinet, ..Zij veronderstelden dat de schepen, hebben niet alleen regeringspartijen zaken van de overige EG-landen zijn waaronder een klein vliegdekschip, Van doen Dat vertrouwen in deugde- door Gromyko uitgenodigd om op op weg zjjn naar hun thuisbasis San üjkheid is ook toetssteen voor een korte termijn een gesprek te hebben. Diego m Califomiè. alternatief, waarmee de oppositie op Volgens het ministerie van buiten- Maar de haast waarmee de schepen tafel komt. Al moet er onmiddellijk bij landse zaken heeft minister Van den naar de Indische Oceaan zijn ge- worden aangetekend dat een opposi- Broek nog niet toegezegd aan een stuurd hebben vermoedens doen rij- tie in het parlement zich op de korte dergelijk gesprek te zullen deelne- zen dat de Verenigde Staten bezorgd baan heel wat minder zorgen hoeft te zijn over de situatie in het Golfgebied. maken over de afstand tussen voome- men en werkelijkheid. Een zwaardere dobber dan in deze dagen van algemene politieke be schouwingen aan het Binnenhof zal het kabinet-Lubbers dan ook krijgen aan de oppositie-van-de-vakbewe ging. CDA en WD zijn in ieder geval zo verstandig geweest om het kabinet de nodige speelruimte te geven voor - wat werd genoemd - zinvol overleg met werkgevers en vakbeweging. Dat daaraan grote behoefte is begint heel scherp voelbaar te worden. Voor vrij wel ieder kabinet tot nu toe is wat dat betreft de opstelling van de aan het CDA verwante CNV steeds een graad meter geweest. CNV-voorzitter Van der Meulen stond er gisteren bij toen chauffeurs van 'zijn' vervoersbond met bussen een cordon legden rond het Binnenhol Als om symbolisch aan te geven dat zij wat daarbinnen gebeurde beschouwden als geïsoleerd van de werkelijkheid. Daarom: als de kracht van het sociaal-economisch beleid van dit kabinet ergens bepaald niet ligt, dan is dat in het isolement van het Binnenhof vdM Nicaragua Anti-Sandmistische opstandelingen hebben in de nacht van maandag op dinsdag olietanks opgeblazen in Corinto. de belangrijk ste haven aan de westkust van Nica ragua Branden braken uit en Inwo ners van de stad moesten worden geëvacueerd, aldus functionarissen in Managua dinsdag De opperbevelhebber van de strijd- Iran heeft herhaaldelijk gedreigd de krachten van het Warschau-Pact, de Straat van Hormoez te sluiten als Irak Sowjet-maarschalk Viktor Koelikov, de Franse Super Etendard-gevechts- heeft dinsdag herhaald dat de Sow- vliegtuigen gebruikt tegen doelen op jet-Unie vastbesloten is onmiddellijk zijn grondgebied. Bert de Vries verlangt van de rege ring een „positief-kritische" benade ring van voorstellen om de kernwa- penvoorraden in Oost en West te bevriezen. Bevriezing kan een zinvol le tussenstap zijn in de onderhande lingen over wapenvermindering, zei hij in de Tweede Kamer tijdens de algemene beschouwingen over hpt kabinetsbeleid. De Vries legde een motie op tafel, waarin hij zijn „genuanceerde bena dering" van freeze-voorstellen vast legde Dergelijke voorstellen komen voort uit een gedachtenwereld die ook die van het CDA is. zei hij. Maar een bevriezing van de arsenalen mag niet worden opgevat als een rechtvaardi ging van bestaande verschillen, zeker niet van het Sowjet-overwicht op het gebied van de middellange-afstands- wapens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1