Strafklacht uit Nederland tegen Franse kalimijnen f ff Akzo opent 's werelds grootste chloo Vrouwen halen uit boeken beste voorlichting over zwangerschap CD A-er slikt kritiek op belastingplan in V Vuilwerend tapijt? Waddeneilanden willen verbod op gaswinning WEGENS DOORGAANDE LOZINGEN IN DE RIJN Opstoppingen aan grenzen West-Duitsland \V Gf Prins Constantijn jarig Groenen schorten overleg met klein links op EEN DAGJE ROTTERDAM I' A spido Patiënt psychiatrisch ziekenhuis krijgt inzagerecht dossiers Offshorebedrijf plaatst bij werf De Hoop miljoenenorder Zie je het Wolmerk, ben je zeker. MISDAG 11 OKTOBER 1983 PZC/binnen-buitenland 5 PEN HAAG (ANP) De vijf Wadde neilanden Texel, Vlieland, Terschel- lp. Ameland en Schiermonnikoog, alsmede de gemeente Wieringen, wil- (D een verbod op de winning van lelfstoffen uit de Waddenzee. nu blijkt uit het ontwerp dat zij lebben gemaakt voor een bestem mingsplan voor de Waddenzee. Zij lebben het ontwerp maandag aan „umster Winsemius aangeboden, die voorzitter is van het coördinatiecolle- voor het Waddengebied. In het intwerp-bestemmingsplan, dat de zes gemeenten samen hebben opgesteld, staan voorschriften die bepalen dat wel mag worden onderzocht op zich onder de Waddenzee delfstoffen be vinden, maar dat het niet tot winning mag komen Volgens de zes gemeen ten (de eilanden vormen elk een ge meente» is winning van aardgas en andere delfstoffen in strijd met de belangrijkste doelstelling van het be stemmingsplan Deze hoofddoelstel ling luidt dat het karakter van de Waddenzee moet worden behouden en waar mogelijk moet worden her eto Het karakter bestaat volgens de zes uit natuur en rust waarin de regionale bevolking vist, landbouwer is of een toeristische onderneming drijft Het doel van de voorschriften in hun gezamenlijke bestemmingsplan is om een soort brede maatschappelijke dis cussie aan te zwengelen over de wen selijkheid van winning Pas als blijkt dat er „zeer zwaar wegende economische en nationale belangen'- met gaswinning gemoeid zijn. zijn de zes gemeenten bereid het bestemmingsplan te wijzigen ten gun ste van de oliemaatschappijen. In de zomer heeft minister Winse mius de tweede kamer laten weten dal hij aan Petroland toestemming heeft gegeven voor ontginning van het aardgasbelletje tussen Vlieland en Harlingen. Naar verwachting be vindt zich daar 22 miljard kubieke meter gas, wat een procent is van de totale Nederlandse aardgasvoorraad. De regering overweegt om andere itoekomstige» verzoeken om opspo ring en winning van gas niet toe te staan. daarover maandag tevens een klacht ■ingediend bij de commission du rap port van de conseil d'etat in Parijs. LEIDEN (ANP) Tien Nederlandse overheidslichamen, waterleidingbedrijven en water schappen, die belang hebben bij een vermindering van de zoutbelasting van de Rijn, hebben maandagmorgen bij de rechter van instructie in het Franse plaatsje Mulhouse een strafklacht ingediend tegen de Franse kalimijnen MDPA, zo deelt het hoogheemraadschap Tictl klügCES van Rijnland mee. De zoutfabriek wordt ervan beschul- mijnen verleende nieuwe lozingsver- organisaties van oordeel zijn dat hier lied onverminderd door te gaan met gunning. sprake is van onbehoorlijk bestuur Ie lozing van afvalzout in de Rijn, Omdat de Nederlandse overheden en door de Franse overheid hebben zij nadat de twee vergunningen daartoe DEN HAAG (GPD) Het CDA-Twccde-Ka- merlid Couprie heeft maandag zijn kritiek op Dat was echter stnjdig de kabinetsplannen tot met de kabinetsplannen herziening van het be- die zijn vastgelegd in de lastingstelsel goeddeels zogenaamde Contouren- ingeslikt. Een vorige nota. Die gaat uit van maand samen met de een beperking van het PvdA'er Kombrink in- aantal aftrekposten, ge- gediende motie trok koppeld aan een gunsti ip 27 juli door het tribunal admini- itratif In Straatsburg op verzoek van te tien klagers in een civiele procedu re waren vernietigd. De aanklagers lebben inmiddels naast de öafldacht in Mulhouse bij het tribu- tal in Straatsburg een verzoek inge diend tot vernietiging van een op 4 [ugustus door de prefect van het fepartement Haut-Rhin aan de kali- STUTTGART (DPA) Vrachtwagen- thiuffeurs hebben maandag met mrschuwingsstakingen voor enor me opstoppingen aan de grenzen van ffest-Duitsland gezorgd. Volgens hun hct CDA (leeft de motie Het bezwaar van het ka- »,e "a,"en ongeveer nu echtcr ,cen kans bjnet tegen de motie is 0,000 chauffeurs deel aan de actie, die bedoeld was om kracht bij te lelten aan eisen op het gebied van onen en arbeidsvoorwaarden. Iet zwaartepunt lag maandag bij de belangrijke grensovergangen met Ne- nnï ten geven aan de herzie- zei vorige maand al geen Zwitserland, maar ook de verbinding d beslaarKiP hehneftP »p hphhpr. -mn oor de DDR naar West-Berlijn was u Aikpunt van de prikacties. Aan talnj- aftrekposte oo He grensposten ontstonden enorme Hles doordat de chauffeurs met hun Utauto-s de doorgangen voor het luchtverkeer versperden. tingdruk per inkomens- het een! te zijn groep gehandhaafd Couprie trok maan'dag moeten blijven. zijn motie in omdat hij. naar eigen zeggen, uit ondeskundigheid („ik ben geen fiscalist" i niet helemaal de draagwijd te van zijn voorstel zou hebben begrepen Daar- met de een beperking van het om had hij om de maan dag gehouden extra-ver gadering van de com- Kom- ger belastingtarief voor missie voor financien ge- brink besloot maandag de hogere inkomens, die prompt de motie op- immers het meest van nieuw in le dienen, de aftrekposten zouden Door de opstelling van profiteren. r te worden aange- dat Couprie het In de CDA-motie hoofddoel van de Con tourennota, het verla gen van de hoogste be- ames Watt treedt af De Ameri- aanse minister van binnenlandse za- James Watt, is afgetreden. Watt rtrklaarde tegenover verslaggevers at hij een brief naar president Rea- an heeft gestuurd, waarin staat dat t] gelooft dat hij voor de regering niet inger van nut kan zijn. vastgelegd dat het kabi- lastingtarieven, mee on net voorrang zou moe- deruit haalde. Couprie ten geven aan de herzie ning van de bestaande behoefte te hebben aan deze denivellering komenstenbelasting. Daarmee bleken de re gering, noch de VVD, Daarbij zou de bestaan- noch uiteindelijk Cou- vraagd. De PvdA'er Kombrink hekelde de „gedraaide opstelling" van de CDA'er, die voor de druk vanuit het kabi net gezwicht is. Couprie heeft de laatste weken nog geprobeerd de schade te beperken door voor te stellen dat de regering de bestaan de draagkrachtverhou dingen met de besluiten uit de Contourennota niet zou mogen „versto ren". Die toezegging kreeg hij ook van minis ter Kuding <fïnancie4n) en daarmee was Cou prie tevreden. De tien klagers zijn de provincie Noord-Holland, de gemeente Amster dam, de watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland, de samenwer kende Rijn- en Maaswaterleidingbe drijven (Riwa). de Vereniging van Ne derlandse waterleidingbedrijven (Ve- win), de stichting Reinwater en vier waterschappen. Deze laatste groep bestaat uit de hoogheemraadschap pen van Rijnland, Delfland en Schie- land en het Zuiveringsschap Rivieren land. In perióden van onvoldoende regenval moeten de watertekorten in Nederland worden aangevuld met wa ter uit de Rijn. In een gemiddeld zomerhalfjaar laten de waterschap pen 250 miljoen kubieke meter Rijn water in. Dit is een schijf van water van bijna 20 centimeter dikte over het gehele oppervlak van de genoemde waterschappen. Door het hoge zout gehalte van het Rijnwater is het boe zemwater in het. Westland vooral in de zomer vrijwel niet meer te gebruiken voor de bevloeiing van bepaalde ge voelige teelten De Nederlandse land en tuinbouw lijdt grote schade als gevolg van het zoute oppervlaktewa ter. De jaaropbrengst wordt hierdoor verminderd met een bedrag van onge veer 250 miljoen gulden. Berekenin gen hebben aangetoond dat het zout gehalte in het kassengebied van het Westland in de zomers van 1975 tot en met 1978 voor 13 tot 26 procent aan de zoutlozingen van de Franse kalimij nen te wijten was, De waterleidingbedrijven en de an dere ondersteuners van de gerechte lijke actie hebben weinig vertrou wen in het vrijdag 7 oktober door de Franse volksvertegenwoordiging ge ratificeerde zoutverdrag. Dit biedt volgens hen nog lang geen garantie op een snelle oplossing van het zich al tientallen jaren slepende zoutpro- bleem. i t AMSTERDAM Vandaag viert prins Constantijn zoon van koningin Beatrix en pnns Claus, zijn veertiende verjaardag Hier de prins op een recente foto. AMSTERDAM (ANP) Het overleg tussen PPR. PSP, CPN en Groen Platform over een samenwerkings- lijst voor de Europese verkiezingen van juni volgend jaar is door het Groen Platform eenzijdig afgebro ken. Vrijdag heeft het Groen Platform, een club van zestig milieu-activisten met politieke aspiraties, de PPR laten weten dat het overleg op een andere wijze zal moeten worden voortgezet. Maandag zijn de besturen van de twee andere linkse partijen ingelicht. Marten Bierman, de onderhandelaar namens het Groen Platform, bevestig de maandag desgevraagd dat de 'Groenen' de PPR hebben gevraagd om in afzonderlijke gesprekken met het. Groen Platform, de PSP en de CPN meer duidelijkheid te scheppen over het etiket van de gewenste sa menwerking. Er is een spanningsveld tussen samenwerking zonder meer en het streven van het Groen Platform naar een „nieuwe politiek met een groen elan" aldus Bierman. Een van de klachten van het Groen Platform luidt dat de onderhandelingen te traag verlopen. PPR-voorzitter Wim de Boer zal in zijn functie van voorzitter van het samenwerkingsoverleg nog deze week een laatste poging doen om te trach ten een gezamenlijke lijst van de vier voor de Europese verkiezingen tot stand te brengen. Hij ziet nog wel mogelijkheden dat de vier het eens worden, temeer daar men program matisch al verregaand overeenstem ming bereikt heeft NIEUWE JAPANSE TECHNOLOGIE ROTTERDAM (GPD) Op het terrein van Akzo-Zoutchemie in de Botlek heeft minister Van Aardenne van economische zaken maandag officieel een nieuwe chloorfabriek in gebruik genomen. De fabriek werkt volgens een nieuwe technologie en heeft een capaciteit van 250.000 ton chloor per jaar. Zij is daarmee de grootste in haar soort ter wereld. De nieuwe installatie verwerkt zout. korte termijn gesloten worden, de De dat per trein en schip wordt aange- fabriek biedt werk in de pro- voerd vanuit Delfzijl en Hengelo, tot duktie aan ruim 50 mensen, chloor. Dil gebeurt via een nieuwe in Volgens Akzo heeft de nieuwe techno- Japan ontwikkelde techniek (mem- logie die wordt toegepast, een aantal braan-elektrolyse). Chloor is een be- duidelijke voordelen Het. proces ver langrijke grondstof voor de chemische bruikt minder energie dan met andere industrie, met name bij de produktie technologieën, hoewel het zeer ener- van plastics. Hoewel er in Europa al veel te veel chloor wordt geproduceerd, heeft Ak- (ADVERTENTIE) Ir MET DE SÈ y kleuren uit het >1 Va gele doosje .3H ■URÜ mastI B TT bovenstebest r uitgaansidee: wat 'n uitzicht parkhaven H tel. 363436 1 i:!ili>:»lilii 1 w aar dieren 1 thuis en 1 dierenvrienden uit zijn yi diergaarde blijdor p tel. 654333 4?, 1 Rotterdam zien betekent i rondvaren afvaart ponton - willemsplein tel. 135400 inlichtingen VVV-Rotterdam tel 136000 UTRECHT Maandag werden in Utrecht proefritten gemaakt met de nieuwe sneltram die tussen Utrecht en Nieuwegein zal gaan rijden. Op 18 december a.s. zal de lijn voor het publiek worden geopend. gieverslindend blijft. Het bedrijf be trekt haar elektriciteit overigens te gen een gereduceerd tarief aantal jaren geleden toch tot De nieuwe fabriek heeft ook een aan- de nieuwe investenng van ruim 300 tal nieuwe Installaties tegpn de miljoen gulden besloten, omdat de verontreiniging van lucht en water en produktie nu plaatsvindt in de onmid dellijke omgeving van belangrijke af nemers Het altijd riskante en dure chloortransport in ons land daalt daardoor van 250.000 ton per jaar tot Minister Van Aardenne hekelde bij gemeentekas. Dat beleid staat vol gens Van Aardenne haaks op het beleid van de rijksoverheid om tot lastenverlichting voor het bedrijfsle ven te komen. De winstafdrachten kunnen volgens de bewindsman be ter besteed worden om de tarieven voor de grootverbruikers (industrie) te verlagen. De problematiek van de afdracht van gemeentelijke bedrijven in het alge meen is op dit moment onderwerp van gesprek tussen de grote gemeen ten en het departement van finan ciën, binnenlandse zaken en econo mische zaken. 150 000 ton. Twee oudere en kleinere chloorfabrie- ken in Delfzijl en Rotterdam zullen op r de bedrijfsveiligheid. Winstafdracht de opening van de fabriek bet beleid van de gemeentelijke energiebedrij ven inzake de winstafdracht aan de DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Van der Reijden (volksgezond heid! is bereid 0111 in de nieuwe wet Bijzondere Opneming Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ) een waarborg te scheppen, die het de onvrijwillig opgenomen patiënten mogelijk maakt hun dossiers in te zien en eventueel te laten verbeteren. De staatssecretaris zei dit maandag middag in de tweede kamer bij de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp, dat de oude krank zinnigenwet moet vervangen Met de ze bepaling loopt de staatssecretaris vooruit op een toekomstige regeling met betrekking tot patiëntenrechten Van der Reijden wil het inzage- en correctierecht van de onvrijwillig op genomen patiënt regelen bij algemene maatregel van bestuur, zei hij ONDERZOEK: 'HOE BEVALT NEDERLAND' Wel moeten naar zijn mening uitzon deringen mogelijk blijven. Zo wil Van der Reijden, dat eventueel met de patiënt zelf, maar een 'gemachtigde'' van de patiënt het dossier inziet. Verder moet het volgens de bewinds man mogelijk zijn dat onderscheid wordt gemaakt tussen bestaande en nieuw aan te leggen dossiers en tus sen geautomatiseerde en niet-geauto- matiseerde patientenbestanden. Bij spoedopneming van een patient in een psychiatrisch ziekenhuis zal de daarvoor vereiste 'geneeskundige ver klaring' aan het patiëntendossier wor den toegevoegd, aldus Van der Reij den. Op die wijze kan worden voldaan aan de wens van de kamer dat de patiënt die geneeskundige verklaring moet kunnen inzien De regering zal in haar wijzingings- voorstel tevens bepalen dat het inza gerecht geldt voor alle andere ge neeskundige verklaringen over pa tiënten. ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse offshore-rederij Amethyst heeft bij scheepswerf De Hoop in Lobith een order geplaatst voor de bouw van een zelfvarend halfafzink- baar duik- en werkplatform voor de olie-industrie. Met de order is in ieder geval een bedrag van meer dan honderd miljoen gulden gemoeid, zo heeft de opdrachtgever maandag be kendgemaakt. Amethyst is een nieuwe B.V., die onder directie staat van het Rotter damse scheepsvaartkantoor Slaven burg en Huyser. Dit bedrijf is zich vijf jaar geleden ook op de offshore-markt gaan richten en heeft daartoe aparte dochterrederijen opgericht. Scheeps werf De Hoop heeft van deze dochters al eerder opdracht gekregen om vijf werkschepen van een ander type voor de olie-industrie te bouwen. De eerste twee schepen zijn al opgele verd Het jongste project is naar ver wachting eind 1985 gereed. De Hoop (450 werknemers) is nu tot ver In 1985 van werk voorzien. De werf beschikt met de andere by haar nog m aan bouw zijnde schepen en werkzaamhe den over een orderportefeuille van ruim 300 miljoen gulden. Slavenburg en Huyser sluit met uit dat er vervol gopdrachten komen ADVERTENTIE HILVERSUM (ANP) De meeste zwangere vrouwen hebben de beste voorlichting over zwangerschap en geboorte uit boeken en brochures vernomen. Vroegere ervaringen ne men wat voorlichting betreft de tweede plaats in. Dit blijkt uit het onderzoek 'Hoe bevalt Nederland?' naar de ervaringen van 2.500 zwange re vrouwen, dal maandag door de Avro werd gepresenteerd. Belangrijkste uitkomsten komen maandag 17 oktober In de medische rubriek 'Vinger aan de pols' (Neder land 2, 20.00-21.15 uur) aan de orde Van het overige materiaal is een boek samengesteld. 'Hoe bevalt Nederland' is het resul taat van een oproep die in mei vorig ,aai ui ut medische rubriek werd gedaan. Uiteindelijk hebben 2500 vrouwen de bijna 250 vragen beant woord De enquêteresultaten zijn in eerste instantie geselecteerd door eindre dactrice Ria Bremer. Later hebben Hilde de Haan en Marc van Impe 'de resultaten ln boekvorm verwerkt. De beste voorlichting, zo antwoordde 47 procent van de ondervraagde vrou wen, komt uit boeken en brochures Een derde van de vrouwen beschouwt 'eerdere ervaringe' als goede voorlich-' ting. Achtereenvolgens zijn verder de verloskundige (20 procent), de gynae coloog (12 procent), de huisarte (8 procent) en familieleden (5 procent) de beste informatiebron voor zwange re vrouwen. Hoewel het aantal thuisbevallingen in Nederland al sinds jaar en dag groter is dan in welk ander Westeuropees land dan ook, blijkt uit de enquête dat 65 procent van de ondervraagden in het ziekenhuis bevallen is wegens medische aanwijzing Onderzoek met behulp van echografie (geluidsgolven) werd bij ruim zestig procent van deze groep toegepast. Twintig procent, van de vrouwen is poliklinisch bevallen Thuis bevallen is vooral in zwang vanwege de eigen vertrouwde omgeving en de gezellig heid Tijdens de zwangerschap leiden de vrouwen in het algemeen een tamelijk gezond leven zonder al te veel roken en drinken. Tachtig procent zei nooit sterke drank te hebben gedronken tijdens de zwangerschap. 64 procent zei niet te hebben gerookt. Soft of hard drugs blijken volstrekt taboe voor zwangere vrouwen. Meer dan negentig procent van de mannen woonde de gehele bevalling bij. wat de vrouwen zonder uitzondering als pret tig ervoeren. Op de slotvraag van de enquête naar de gemoedstoestand vier weken na de bevalling, antwoord de drie kwart van de ondervraagden zich gelukkig, blij en trots te voelen Wat do naamgeving van de pasgebo renen betreft bleken bij de meisjes Linda, Susane. Kim en Marjolein hel hoogst te scoren en bij de jongens Jeroen, Dennis, Marlijn en Mark. In Wolmerk-tapijt kan vuil nauwe lijks doordringen door ae unieke schub- structuur van de wolvezels. Kijk daarom altijd naar het Wolmerk dat op de rug van elk Wolmerk-tapijt staat. En vraag naar het Wolmerk Certificaat. Heb je dat in handen, dan heb je Zuiver Scheerwol onder je voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7