Ontslagaanzegging voor 21 kraamverzorgsters' Veel gebreken aan autoverlichting Stadhuis in blokjes Meeste gemeenten willen kabel-tv in handen PZEM Reserves over race-circuit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT almanak VALCHERSE PROTESTBIJEENKOMST: Acties hoofdpostkantoor in Middelburg en PSD DINSDAG 11 OKTOBER 1983 ZEEUWSE MIDDELBURG De statencommis sie economische zaken heeft zich maandagmiddag .afwachtend' opge steld ten aanzien van de mogelijkhe den voor een auto- en motorsportcir cuit in het Sloegebied. Daarvoor is zoals gemeld interesse getoond door een Amsterdams inge nieursbureau. Het circuit zou eventu eel moeten komen op een stuk van 50 ha. op het optie-terrein van Total. Dit bedrijf zei gedeputeerde R. Barbé heeft laten weten dat men zich niet tegen een vestiging zal verzetten. Barbe maakte de statencommissie duidelijk, dat het havenschap bereid is mee te werken aan een verdere uitwerking en toetsing van plannen in verband met de gunstige financiële aspecten voor hel havenschap Vlis- singen. Of er wat betreft planologi sche inpassing en geluidshinder mo gelijkheden zijn. moet elders worden beoordeeld, hield hij de statencom missie voor. Daarby noemde hij met name de inpassing ln het bestemmingsplan van Borsele Op een vraag van de heer J. Roodenburg ipvda) zei hij. dat de baten 2 tot 3 miljoen zouden kunnen zijn. Hoewel er algemeen werd gemaand tot voorzichtigheid spraken met na me de heren H Dupré i pspB Groot (pvdal en M. Dijke isgpi zich tegen verdere studie voor een auto- en mo torcircuit uit. De heer Groot vond het vreemd, dat enerzijds allerlei zonerin gen rond industriegebieden worden aangehouden met het oog op calami teiten en dat anderzijds massa's m« sen naar een racecircuit zouden wor den getrokken „zonder dat we weten wat de effecten bij calamiteiten zijn" MIDDELBURG - Van de dertig Zeeuwse gemeenten willen er drieën twintig, dat de PZEM doorgaat met de activiteiten voor de aanleg en exploitatie van kabel-tv. Tijdens een voorgesprek tussen PZEM en ge meentelijke aandeelhouders is van die kant „een beroep" daartoe op het nutsbedrijf gedaan, deelde PZEM- gedeputeerde W. Don maandagmid dag mee in de statencommissie voor economische zaken. Daar bleef on duidelijk hoe de opstelling van de staten over het onderwerp PZEM en kabeltelevisie zal zijn: weliswaar stemden de commissieleden van PvdA en CDA in met deze activitei- tflDDELBURG Aan 21 van de ruim 150 kraamverzorgsters van de Dienst Kraamzorg van provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis (onder wie vijf leerlingen) is ontslag langezegd. In het gebied De Bevelanden-Zeeland Noord verdwijnen 12,5 arbeidsplaatsen. In [eeuwsch-Vlaanderen worden 3,5 banen geschrapt: op Walcheren kunnen vijf leerling- mmverzorgsters niet op een vaste aanstelling rekenen. Dit hebben bezorgde kraamver- orgsters maandagavond meegedeeld tijdens een protestbijeenkomst van het Kraamcentrum Walcheren van Het Zeeuwse Kruis. n het kraamcentrum aan de Segeer- traat in Middelburg bezonnen 34 van lf 40 Walcherse kraamverzorgsters ich op de mededeling van het be tuur van Het Zeeuwse Kruis, dat het inancièle tekort op het kraamwerk rele tonnen' bedraagt. Tevens be ken de aanwezigen de strategie toorde vanavond (dinsdag) te houden Informatie-avond, die het bestuur heeft belegd in Het Zuiderbaken in liddelburg. De bijeenkomst begint im half acht en is bedoeld voor alle raamverzorgsters uit de hele provin- Tijdens de protestvergadering in Mid delburg stonden vier zaken centraal. In de eerste plaats zijn de kraamver zorgsters boos op het bestuur van Het Zeeuwse Kruis, omdat dit hen als direct betrokkenen nog steeds niet van de problemen op de hoogte heeft gesteld. Verder vragen de kraamver zorgsters zich af, waarom de financië le problemen in de kraamzorg zich nü voordoen; slechts een paar jaar nadat de toen nog zelfstandige en rendabele Kraamhulp Walcheren zich bij de provinciale vereniging heeft aangeslo ten. Ook zijn de verzorgsters be nieuwd naar het antwoord op de vraag, waarom dergelijke financiële problemen zich alleen in Zeeland schijnen af te spelen Het bestuur van Het Zeeuwse Kruis heeft echter via een persbericht eind vorige maand al laten weten dat de landelijke vermindering van het aan tal verzorgingsdagen, het achterblij ven van het gewenste natuurlijke ver loop onder de medewerkenden en een te lage opbrengst per verzorgmgsdag de tekorten hebben veroorzaakt. Statencommissie eens met overname gemeentebedrijven in Middelburg Maar zolang de kraamverzorgsters niet exact van het bestuur te horen krijgen hoe de vereniging in de geld zorgen is terechtgekomen, wijten ze de tekorten aan de hoge bestuurskos- ten van de vereniging. Als het aantal kraamvrouwen niet afneemt en het beschikbare werk met steeds minder mensen moet worden verricht, ontstaat volgens hen een 'onhoudbare situatie'. De vrees be staat bij hen dat uiteindelijk zal moe ten worden beslist, dat de kraamver zorgsters voortaan niet negen dagen, zoals nu het geval is. in een gezin mogen helpen, maar slechts acht of nog minder dagen. Tijdens de verga dering werd opgemerkt, dat „dit pre cies in het straatje van de rijksover heid past. die om bezuinigings rede nen wil kijken hoe ver ze kan gaan". De Walcherse kraamverzorgsters heb ben ook besloten tot het voeren van enkele acties. Hierbij staat echter voorop, dat de kraamvrouwen niet de dupe mogen worden. De kraamver zorgsters denken daarom aan stip- heidsacties, waarbij wél hulp en ver zorging zal worden geboden aan moe der en kind, maar niet aan bijvoor beeld vader en visite. DDDELBURG - Het ziet ernaar uit, Ut de staten van Zeeland zonder wl moeite zullen instemmen met de ername door de PZEM en de WMZ in gemeentebedrijven Middelburg, it bleek maandag in de statencom- issie voor economische zaken, waar en instemmend deed over het on- erhandelingsresultaat. fel werd van verschillende kanten letoogd, dat de resultaten voor Mid- ielburg gunstig zijn. „Middelburg nag zeker niet ontevreden zijn", vond Ie heer J. H. Roose (CDA) en B. Groot pvda) stelde; „Als je iets graag wilt, aat depriis omhoog, zeker als ie van Ie toren roept dat je het graag wilt". ledeputeerde W. Don ging uitvoerig op de onderhandelingen en prees aarbij de positieve houding van Mid- elburg. In dit opzicht noemde hij net name de bereidheid de 300 ha. raterwingebied Oranjezon voor 4 ton iverte doen aan de WMZ. Hij betoog- le, dat het personeel tevreden is over Ie sociale regelingen, die zijn overeen komen. MIDDELBURG De lo ketbeambten van het hoofdpostkantoor in Middelburg beginnen, vandaag, dinsdag een modelBtiptheidsactie. Het personeel van de veerdiensten over de Westerschelde begint woensdag 19 oktober eenzelfde actie. Gisteren werden er bij de Zeeuwse postkanto ren nog geen acties ge voerd, omdat de bonden nog nader overleg moesten plegen met de leden. De actie op het hoofdpostkantoor aan de Lange Noordstraat in Middelburg begint vanmorgen om half ne gen en duurt tot en met dinsdag 18 oktober. Vol gens districtsbestuur-| der Th. Jacobs van de ABVA/Kabo Zeeland bestaat de mogelijkheid dat de acties in de loop van de week worden uitgebreid tot andere postkantoren. Het personeel van de Provinciale Stoomboot- diensten in Zeeland (PSD) gaat met ingang van woensdag 19 okto ber acties voeren. Vanaf die datum worden er el ke woensdag en donder dag tot 2 november stiptheidsacties gehou den. Volgens Jacobs is de actiebereidheid van het PSD-personeel toe genomen door een ver bod om bij de veerboten pamfletten te versprei den, waarin het perso neel zijn grieven op een rij zet. PSD-directeur D. Oos- tinga verklaarde maan dagmiddag desge vraagd. dat een derge lijk verbod niet uitslui tend vakbonds pamflet ten betreft. „In zijn al gemeenheid is het niet toegestaan om pamflet ten, folders en al dat soort dingen op de veer- pleinen te verspreiden. Maar dat is een algeme ne regel en die geldt voor iedereen Dus ook voor het PSD-perso neel". De stiptheidsacties van de PSD-werknemers zullen niet ongemerkt voorbijgaan aan de pas sagiers. Tijdens die ac ties zal het PSD-perso neel er bijvoorbeeld nauwlettend op toe zien, dat de veerboten strikt volgens de voorschriften worden geladen. En dat betekent, volgens vak bondsbestuurder Ja cobs. dat er minder au to's mee kunnen. De acties zowel bij de PTT als de PSD is een gezamenlijke actie van de ambtenarenbonden ABVA/KABO. CFO en AC. Bonden De aanwezige kraamverzorgsters be sloten maandagavond in Middelburg verder om massaal de vakbonden in te schakelen. Verder spraken ze af de kraamvrouwen in te lichten over de onstane situatie, die er volgens de verzorgsters toe kan leiden dat een aantal vrouwen voortaan niet meer thuis, maar in het ziekenhuis moet bevallen. Omdat tot nu toe elke toelichting van bestuurswege achterwege is gebleven, zeggen de kraamverzorgsters slechts te kunnen gissen naar de oorzaak van de financiële tekorten „Het Zeeuwse Kruis vangt per maand ƒ6 000,- van de verzekeringen voor elke kraamverzorgster die in dienst is. De kraamverzorgster krijgt het mini mumloon. zo'n 1400.-. Tel hierbij de sociale lasten, maar dan kom je nog lang niet aan 6.000,-. Waar blijft dan het geld'/", was de vraag tijdens de vergadering van maandag. De direc teur van de provinciale vereniging 'Het Z%Yuwse Kruis', de heer P. den Boer, was maandagavond niet bereik baar voor het geven van commentaar. VLISSINGEN - Ongeveer dertig pro cent van alle motorvoertuigen op de weg vertoont een of ander manke ment aan de verlichting. Bij de mees te daarvan zijn de koplampen niet goed afgesteld of is de lichtsterkte niet voldoende. Dat is de conclusie na de tweede verlichtingscontrole van de verkeersdienst van de rijkspolitie in Zeeland, die maandagavond werd gehouden langs rijksweg 58. In totaal werden zestig geselecteerde voertui gen naar de parkeerplaats onder Waarde geleid, waar drie technici van de wegenwacht alle defecten ter plaatse verhielpen. De rijkspolitie constateert, dat veel van de gebreken aan de verlichting tijdens de normale controlebeurten in de garage kunnen worden verholpen. „Het blijkt echt nodig, dat de mensen aandacht besteden aan hun verlich ting voor het winterseizoen. Zij moe ten die laten controleren bij de gara ge. want ze verblinden met alleen hun tegenliggers, maar ook de automobi listen vóór hen, via de achteruitkijk spiegel", aldus een woordvoerder van de verkeersdienst van de rijkspolitie te Middelburg. De rijkspolitie treedt in oktober nog waarschuwend op bij lichte overtre dingen. Deze maand worden ook el ders in de provincie npg verschillende controles gehouden. De campagne van de rijkspolitie wordt gehouden in het kader van een landelijke actie, in samenwerking met de wegenwacht Vanaf morgen (woensdag) kan ieder een elke woensdag bij het wegen wachtstation Kapelle gratis zijn au- toverlichting laten controleren. Deze actie wordt gehouden tot maart AXEL De Axelaar Martien Klaassen is verzot op lego. De wieg nauwelijks ontgroeid kon hij de aantrekkingskracht van de Deense bouwsteentjes al niet meer weer staan. Nu ruim dertig jaar later is er wat dat betreft niets veranderd. Martien Klaassen is nog vrijwel dagelijks in de weer met het speel goed van de duizend-en-èén moge lijkheden. „Lego", stelt hij vast. „is prachtig speelgoed. Al sedert mijn kinderjaren kan ik er niet afblij ven. Mijn zoon geeft er lang zoveel niet om als ik...". In de etalage van Klaassen's speel goedwinkel in de Passage kunnen de inwoners van Axel en omstreken op korte termijn zijn laatste 'kunst werk' bewonderen. Martien greep er de renovatie en uitbreiding van het Axelse stadhuis voor aan. legde de hand op de originele bouwtekenin gen van het Temeuzense architec tenbureau Gruisen en begon zes weken geleden aan de bouw De miniatuuruitvoering in lego (ma ten: 50 bij 60 centimeter) nadert nu de voltooiing. Op dit moment ont breekt enkel nog de stadhuistoren en een deel van het dak Martien ligt daarmee een straatlengte voor op de bouwers van het Temeuzense aannemingsbedrijf Van der Poel, die begin juli met de bouw van het stadhuis startten. De oplevering wordt eind maart volgend jaar ver wacht. „Ik wilde per se eerder klaar zijn dan de echte bouw". Klaassen investeerde ruim 2.000 gulden aan lego (uit eigen winkel) in zijn bouwwerk. Aan de uitv le ring besteedde hij gedetailleei de aandacht: zelfs de bominslag uit de Tweede Wereldoorlog aan de voor zijde van het stadhuis bootste hij na. „Ik ben in de avonduren regel matig naar de voortgang van de bouw gaan kijken. Het moeilijkst te realiseren was wel het hoogte verschil tussen het oude en nieuwe gedeelte. Dat bedraagt ongeveer anderhalve meter in het echt en dat moest ik ook met de legostenen tot uitdrukking brengen". Martien Klaassen bouwde het Axel- se stadhuis met het oog op de komende Sinterklaastijd. Daarna denkt hij aan afbreken. „Ik heb het oude stadhuis al eens eerder nage bouwd. Na een tijdje heb ik ook dat weer afgebroken" HOUDING STATEN NOG ONDUIDELIJK )p vragen rond het rayonkantoor aan 't Molenwater - terrein voormalige fabriek - zei de gedeputeerde dat e rayonkantoren op Walcheren Vlissingen en Middelburg) verant- "wrd zijn. Hij onderstreepte dat de '-EM zich niet mengt in de milieu- lering op dit terrein. Pas als Mid- ïlburg dat heeft opgelost, zal de ZEM het terrein kopen. Wel bena- pAte hij, dat de saneringskosten lenlijk minder zullen zijn als er fen kantoor komt dan wanneer ter plekke woningen gebouwd zouden frorden. ten, maar binnen de CDAfractie be staat geen eenstemmigheid; de com missieleden van WD, PPR EVP. PSP CPN, D'66 en RPF GPV namen nog geen standpunt in, de SGP verklaar de zich tegen. In de statencommissie kwamen met name van de heer G W Eijssens (vvd) en mevrouw J. Boogerd-Quaak (D'66) en de heer P. Roose irpf-gpvi vragen over de beslissende invloed van de commissarissen van de PZEM-doch- terondememing Zekatel op de inkoop en het aanbod van de programma's. Er was twijfel over de vraag of „in deze toch vooral economisch gerichte hoek" voldoende waarborgen zijn in gebouwd voor een „culturele kwali teit" van die programmering. PZEM- gedeputeerde W. Don onderstreepte, dat de gemeenten in Zekatel - in een 3-2 verhouding - de meerderheid heb ben. „De vennootschap zal contracten aangaan met de individuele gemeen ten. Die kunnen kiezen welk program ma-aanbod men wil hebben, waarbij men een keus kan doen uit 14 tv- stations en 16 radio-stations", zei hij. Niet opblazen De heren B. Groot (pvda) en J. H. Roose (cda) lieten weten geen princi piële problemen met de voorgestelde constructie te hebben. Wel maanden zij - met anderen - tot enige voorzich tigheid. „Zolang de behoefte niet overduidelijk is aangetoond, moet de ontwikkeling en de beschikbaarheid van mankracht niet worden opgebla zen." vond Groot. En Roose stelde vast, dal hij „niet op dit voorstel heeft zitten wachten". Gunstig vond hij bij een exploitatie via een doch teronderneming van de PZEM dat er over de kabel-tv in het openbaar kan worden gesproken. In dit opzicht gaf hij deze opzet de voorkeur boven bijvoorbeeld Casema „Dat de zaak althans enigszins onder controle te houden is" via de PZEM stemde ook J Duprë ipsp-cpm mild. al vroeg hij zich af of kabel-tv met het oog op de ontwikkeling van satclict-tv niet snel achterhaald zal zijn. De heer C. van Waterschoot (ppr) vroeg zich af of er „maatschappelijk geen geld verspild zal worden" en met name de heren G.W. Eijssens <vvd) en P. Roose (rpf-gpv) betwijfelden of de exploitatie van een kabelnet wel een taak voor de PZEM is „Hier wordt een taak van het bedrijfsleven overge heveld naar de overheid. Een slechte zaak voor de economie,' vond de heer P. Roose. En ook de heer Eijssens vroeg zich af of deze opzet „wel zo'n gelukkige structuur" is. Eijssens liet overigens weten dat hij zijn stand punt opschortte tot er in zijn partij (WD) een visie op deze zaak is gege ven. In de commissie werden de bezwaren tegen de exploitatie van een kabelnet door de PZEM het duidelijkst ver woord door gedeputeerde R. Barbé: hij neemt in gs een minderheids standpunt tégen deze opzet in. Hij stelde vast, dat deze benadering „haaks staat op de tendens tot priva tiseren". dat hij niet overtuigd is van de know-how bij de PZEM „in de diepte", dat er een kans is op een „desastreuze financiële afloop", dat de aanspreekbaarheid van de com missarissen „zeer minimaal" is en dat de statutenwijziging van de PZEM ook de mogelijkheid opent, dat het bedrijf „in allerlei andere activiteiten kruipt" waar een open baar nutsbedrijf niet voor is opge richt. Gedeputeerde Don erkende, dat men reëel de vraag kan stellen of de PZEM deze taak wel moet aanpakken. „Maar de vraag is via de gemeenten op het bedrijf afgekomen." zei hij De gedeputeerderzekerde, dat men pas enige activiteit in een stad zal ont plooien als een net exploitabel blijkt en er meer dan 50 procent aansluitin gen verzekerd is. „De gemeenten wil len doorgaan via de PZEM omdat men dan er van verzekerd is, dat in heel Zeeland hetzelfde systeem komtHij verklaarde dat het niet de bedoeling is onrendabele gebieden direct aan te pakken Ir Sisouw de Silva erkende - in antwoord op een vraag van de heer Van Waterschoot - dat met name de contacten met wo ningbouwverenigingen over inbreng van het net .het moeilijkste punt" zullen zyn. „Willen ze niet, dan gaat het daar met door", zei hij Don wees er nog op. dat in 60 procent van Nederland kabel-tv komt en dat ditg niet het geval is in met name de randgebieden in het noorden - Kop Noord-Holland, Friesland. Groningen en Zeeland Waarop Barbe „Daar blijkt de kwetsbaarheid uit. Anders had het bedrijfsleven de zaak ook in die gebieden al opgezet' Reactie a Ha, reep chocola, dacht het Middelburgse knaapje bij thuiskomst uit school. En het ventje snelde naar de tafel om WA te tracteren. Dat viel wel even tegen. Pa, als vermoeiend vol grapjes, jit had de smakelijke inhoud ver vangen door een plankje. i,i -Rou, leuk hoor", sprak het P toontje bits. „Waarom doe je eigenlijk zoiets". P «0c/i, ik wilde gewoon even kijken hoe je zou reageren", antwoordde Pa. 11 -Reageren", baste het knaap- uj ie, „een minister reageert, ik 9 niet". Martien Klaassen bij zijn Axels stadhuis in Legouitvoenng. De actie van rijkspolitie en wegenwacht, maandagavond langs rijksweg 58 bij het Zuidbevelandse Waarde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11