PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Zuid-Korea ontsnapt aan aanslag Kabinet wil praten over FN V-plannen Partner van Rienk K. in arrest Deskundigen pleiten voor samenvoegen wapengesprekken Vijftigduizend man publiek bij plankzeilen komt voor niets Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? VIER MINISTERS GEDOOD IN RANGOON Van Zeil handhaaft minimum melkprijs Gasleiding gesprongen de PZC vandaag NA ALGEMENE BESCHOUWINGEN GROOTSTE ZWENDEL ONROEREND GOED IN VS Ouders voor Noël .Vu en dan regen Veel bewolking en nu en dan regen of motregen. Vanmiddag ln het noord westen mogelijk enkele opklaringen. Middagtemperatuur rond 15 graden. Vry krachtige zuidwestenwind, aan zee af en toe hard 226e jaargang no. 237 Maandag 10 oktober 1983 H1LADELPHIA iAFPi De medische autoriteiten in de Verenigde Staten 420 vragen verkocht voor oearagen van 50 tot 50.000 dollar l145 tot tien grootscheepse knoeierijen ontdekt bij examens die Amerikaanse en f 145 0001. Op die manier werden 3.000 tot 4.000 kandidaten bevoordeeld, aldus lutenlandse medische studenten, die aan een niet-Amerikaanse universiteit de ondervoorzitter van de in Philadelphia gevestigde raad voor buitenlandse Ubben gestudeerd, moeten afleggen om in de VS praktijk te kunnen medische afgestudeerden, dr. Ray CasterlineJ Mfleueeri onderzoek van de federale recherche waren in 54 steden in de VS. Op 16 novemoer zullen ongeveer 10.000 kandidaten die in de betrokken 54 Canada. Mexico en het Caribisch gebied exemplaren van de examenlijst met steden examen hadden gedaan, opnieuw blijk moeten geven van hun kennis de presidentiele secretaris Hahm Pyong-Choon, de belangrijkste advi seur van Chun Kim Jae-Ik. ondermi nister van landbouw Lee Kye-Chul en een lijfarts van het staatshoofd De dood van minister van economi sche zaken Suh Suk-Joon moet een klap zijn voor de president. De 45- jarige Suh, wordt beschouwd als de festoet van de president kwam in De ministers die bij de bomaanslag Sek, vice-premier tevens minister van man die het land tot een welvarend en hst verkeer vast te zitten, maar zijn om het leven kwamen zijn de minister economische zaken. Suh Suk-Joon. een economisch sterke natie heeft ministers en andere hoge regerings- van buitenlandse zaken Lee Bum- minister van energie Suh Sanh-Chul. (Van onze redactie buitenlandi SEOEL Zeker zestien hoge Zuidkoreaanse functionarissen, onder wie vier ministers, en drie Birmanen zijn gisteren in de Birmese hoofdstad Rangoon om het leven gekomen bij een bomaanslag, die kennelijk was bedoeld voor president Chun Doo Hwan, de sterke man van Zuid-Korea. President Chun ontsnapte aan de aanslag omdat hij niet op tijd aanwezig was bij kranslegging op de erebegraafplaats. functionarissen waren al eerder de officiële plechtigheid gegaan. Chun Doo Hwan, heeft Noord-Korea er maandag (Zuidkoreaanse tijd) van beschuldigd hem te hebben willen termoorden met de bomaanslag in Randoon. ...Wij zullen niet de enigen sjn die de Noordkoreaanse commu nisten aanwijzen als het brein achter deze misdadige daad van uiterste bruutheid", aldus Chun Doo Hwan, naandagochtend na terugkeer in Seoel. Hij beschuldigde Noord-Korea rvan ook verantwoordelijk te zijn oor een complot tegen hem tijdens i)n bezoek aan Canada in augustus orig jaar. e tijdbom verwoestte het mauso- um voor gevallenen dat aan de voet t van de beroemde pagode van iwe-Dagon, aan de noordelijke rand ui de hoofstad. Naast de doden aren er zeker 48 gewonden, onder iie de chef van de generale staf, ïeraal Lee Ki-Baek, en een aantal uidkoreaanse journalisten, resident Chun en zijn vrouw waren iterdag voor een eerste staatsbezoek Birma aangekomen en zouden ook "verleefden de aanslag, idia, Sri Lanka, Australië, Nieuw- eeland en het Britse protectoraat roenei bezoeken. Ihun is direct na dc aanslag naar Seoel teruggekeerd. Het bezoek aan e andere landen is afgelast. Inmid dels is in het hele land de staat van jlarm uitgeroepen en zijn ook de toidkoreaanse troepen langs de pens met Noord-Korea in staat van verhoogde paraatheid gebracht. o Van - t* Vegir n president Chun Doo Hwan met zijn vrouw Soon Ja Lee Beiden HILVERSUM (ANP) Staats secretaris Van Zeil (economi sche zaken) voelt er nog niets voor de wettelijke minimum prijs voor melk los te laten. De bewindsman zei dit zon dag voor de Avro-radio in een reactie op de vorige week in de omgeving van Den Haag uitgebroken mini-melkoor- l«ï- DeJac. Hcrmansgroep besloot toen zowel volle melk als half volle melk vyf cent onder de "tlnlmumprijs van respectie velijk 1,24 en 1.03 gulden per liter te verkopen. Volgens Van Zeil berust de eerste verantwoordelijkheid voor het loslaten van de mini mumprijs bij het produkt- schap voor de zuivel. Hij wilde de besluitvorming in het sehap, 19 oktober, afwachten. Vooralsnog moet de mini mumprijs voor consumptie- melk worden gehandhaafd, waar dat niet gebeurt is er een rechtsgrond om een proces verbaal op te maken, aldus de staatssecretaris. ZU1DWOI.DE (ANP) ln de Drentse gemeente Zuidwolde is zaterdag middag de hoofdgasleiding gesprongen. Een bulldozer, die daar aan hel werk was, heeft de leiding stukgetrokken. Er ontsnapten grote gaswoL ken. Enkele boerderijen in de omgeving van het lek moesten worden ontruimd. De bevolking van de dorpen Alteveer en Kerkenveld moest de waakvlammen van gastoestellen doven en de hoofdkraan dichtdraaien. Er is ml hel gat van drie bij drie meter ongeveer 30 000 tot 40.000 kubieke meter gas ontsnapt. Na enkele uren kon de Gasunie het lek bedwingen. gemaakt. Hij heeft in vonge kabinet ten verscheidene belangrijke econo mische posten bekleed. Chun kwam in 1980 aan de macht kwam na een militaire coup volgend op de moord op de voormalige presi dent Park Chun-Hee in 1979 De 52-jarige president wiens mandaat in februari voor een duur van zeven jaar werd vernieuwd, werd op 7 augus tus 1980 gekozen tot staatshoofd. Zijn bloedige onderdrukking van de oppo sitie bracht hem in conflict met zijn voornaamste bondgenoten. Hij zette zijn belangrijkste rivaal voor het pre sidentschap Kim Dae-Jung, gevan gen, Kim werd ter dood veroordeeld op beschuldiging van samenzwering tegen de regering Internationale druk, vooral van Ja pan waar Zuid-Korea economisch sterk van afhankelijk is. leidde tot vrijlating van Kim, die nu in de VS medische behandeling ondergaat. Chun ziet Noord-Korea, waarmee zijn land al sinds dc jaren vijftig op voet van oorlog leeft, als de grootste dreiging. De spanning is nog altijd voelbaar langs de gedemilitariseerde zone die Noord en Zuid van elkaar scheidt. Morgen wordt er een massale begrafe nisplechtigheid gehouden voor de om gekomen Zuidkoreaanse functionaris sen. Nog geen maand geleden rouw den de Zuidkoreanen om de dood van ruim 200 landgenoten wier vliegtuig door Russische piloten in het Sowjet- luchtruim werd neergehaald MANILLA (AP) Kristina Aquino, 12, (met donker shirt) de jongste dochter van de vermoorde Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino, liep gisteren in Manilla mee in een sportieve demonstratieve betoging die als leus had. 'Ren voor Aquino en het aftreden van president Ferdinand Marcos' Zaterdag demonstreerden duizenden mensen uit. de sloppenwij ken van Manilla eveneens tegen het bewind van Marcos. Rakettenkwestie De Italiaanse premier Bettino Craxi heeft een strenge bnef gestuurd aan de Russische lei der Andropov. Craxi verwijt Andropoi koppigheid in het Springtij Onverwacht hoog water maakte in de nacht van zater dag op zondag spoedalarm nodig Beperkte dijkbewaking in Zeeland (PAGINA 5) Peeters wint Wereldkampioen Greg Le- mond heeft Jan Raas afgehou den van de zege in de Grote Herfstpnjs. De Amerikaan is op jacht naar de zege in het Super-Prestige-klassement en heeft daarin Jan Raas als con current. De zege in deze Fran se klassieker ging nu naar Ludo Peeters. een ploegmaat van de Zeeuwse renner. (PAGINA 91 PZC-loop De eerste PZC-Loop bracht za terdag in Middelburg bijna duizend wedstrijd- en recrea tielopers op de been. De zege gingzoals venvacht, naar AV'56-atleet Huib Dalebout. die onlangs gekozen iverd in de natiunule B-selectie. Door hel wegblijven van een aantal gerenommeerde atleten had de wedstrijd overigens een middelmatige bezetting (PAGINA 16) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 PARIJS (DPA) Een in ternationale groep ont wapeningsdeskundigen heeft gepleit voor sa menvoeging van de START- en INF-onder- handelingen over res pectievelijk de strategi sche bewapening en de euroraketten. Deze Amerikaans-Russische besprekingen vinden nu gescheiden van elkaar plaats in Geneve. Het pleidooi voor een koppeling van de twee onderhandelingsfora is vervat in een rapport met de titel 'Defensiepo litiek en wapenbeheer sing in de jaren tachtig'. Het stuk is opgesteld de zogenoemue uilate- en Bntse kernmacht rale commissie, een in wordt, genoemd als poli- 1973 door David Rocke- tieke reden voor een sa- feller opgericht onafhan- menvoeglng. zowel in de kelijk discussieforum START- als in de INF- De Zuidkoreaanse minister van bui tenlandse zaken l.ee Rum-Suk die bij de bomaanslag in Rangoon omkwam (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG (GPD) Het kabinet gaat alsnog met de FNV praten over het doop de vakcentrale voorgestelde sociaal- economische beleid. Dit gesprek vindt zo snel mogelijk plaats na de deze week te houden algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. FNV-voorzitter Wim Kok verklaarde dit zaterdagmiddag voor de Vara-radio. Het debat in de Tweede Kamer over het FNV-plan reageerden zonder eerst het kabinetsbeleid moet ruimte open- met de opstellers van het plan te laten voor een gesprek met de vakbe- praten In het plan stelt de vakbewe- wegmg. menen de ministers De Ko- ging voor iedereen 2 procent loon te ning (sociale zaken en werkgelegen- laten inleveren voor meer werk. Daar- heid) en Van Aardenne (economische naast moet de overheid vijf miljard zaken). De Tweede Kamer moet de gulden extra m de economie pompen richting van het beleid aangeven, om de werkgelegenheid te stimuleren maar niet alles vast willen leggen. Minister De Koning sprak voor de menen de beide ministers. Overigens Tros-radio zijn twijfels uit over het toonde premier Lubbers zich vrijdag plan. „Op korte termijn kan een ipjec- ook voorstander van een gesprek met tie van vijf miljard goed zijn, maar we de vakbeweging moeten dat later toch weer terugbeta- De FNV heeft zich de laatste tijd len- Ik vraag me af of we dat risico vooral kritisch over het kabinet uitge- kunnen aanvaarden aldus de be laten omdat de ministers negatief op windsman. Van Aardenne liet zich voor de Vara- radio positiever over het alternatief van de vakbeweging uit. Vooral de verdergaande loonmatiging, die de FNV voorstelt, kreeg zijn instem ming. Maar hij deelde het bezwaar van De Koning. ,.De prijs van het plan is erg hoog. Ik vrees dat het op de lange duur slechter uitwerkt dan het kabinetsbeleid", zei hij. voor veilingheidsvraag- stukken. onderhandelingen wordt momenteel met Naar hun mening gaat gesproken over de Fran- het bij de wapenwed- se en Britse kernwa- loop tussen Amerikanen pens. Wel eist Moskou en Russen in toenemen- dat die wapens worden de mate om de precisie betrokken in het INF- van de raketten en blijft overleg, wat Frankrijk de kracht en reikwijdte en Engeland weigeren, steeds meer buiten be- Zij menen dat hun wa- schouwing, zodat het pens strategisch zijn onderscheid tussen ra ketten voor de lange af- Samenvoeging van het INF- en START-overleg stand (START) en de zou dit probleem kun- middellange afstand nen oplossen. (INF) zou kunnen ver- izie ook pagina 3Craxi door deskundigen van De status van de Franse verwijt Andropov kop pigheid). SCHEVENINGEN (ANP) Gebrek aan wind is er de oorzaak van geweest, dat de wedstrijden om de wereld beker plankzeilen voor profs zondag moesten worden afgelast. In Schevcningen waren zondag liefst 50.000 mensen op het gebeuren afgekomen. Om het publiek nog iets te bieden probeerde de Amerikaan Robbv Naish een demonstratie van zijn kunnen te geven. Dat mislukte evenwel ook. Voorlopig zijn ae wedstrijden verplaatst naar maandag (vandaag). Naish had overigens zaterdag met grote overmacht het onderdeel 'waveperformance' gewonnen Zijn landgenoot Alex Aguera bezette de tweede plaats en de Fransman Charly Messmer werd derde. Olaf van Tol was met de vijfde plaats de beste Nederlander LOS ANGELS AMSTERDAM (UPI ANP) Dc politie in de Amerikaanse staat California heeft vrijdag de 65- jarige Bernard Whitney gearresteerd, die met Rienk K. uit Moergestel wordt verdacht van grootscheepse oplichting met onroerend goed in de Verenigde Staten. Dit meldde zater dag het Amerikaanse persbureau i de Verenigde ney en Kamer was het American Land sterdamse officier van justitie Wool- UPI. De oplichting betreft volgens onroerend goed. ooit l het openbaar ministerie in Los Ange- Staten voorgekomen, les zeker een half miljard dollar. Whitney heeft met K ongeveer vier- Whitney wordt beschuldigd van ten- duizend mensen, meest Nederlanders, minste 57 gevallen van oplichting, opgelicht. De slachtoffers kochten on- Het gaat volgens openbare aanklager wetend waardeloze stukken land in de justitie K wordt tevens gezocht in Henry Rossbacher en FBI-woordvoer- staten California, New York, Texas en Amerika Omgekeerd wordt Whitney ders om de grootste zwendel met Utah Een van de projecten van Whit- in Nederland gezocht, aldus de Am- Program De Nederlandse politie arresteerde begin dit jaar Rienk K Hij is later voorlopig vrijgelaten op voorwaarde, dat hij zich beschikbaar houdt voor drik Whitney is volgens UPI genaturali seerd Amerikaan. Hij kwam in 1939 als Nederlander de Verenigde Staten binnen. De man wordt projectont wikkelaar en advocaat genoemd. De borgsom voor zijn eventuele voorlo pige vrijlating is vijf miljoen dollar. MIAMI 'AP. Met wijdopen, ogen en stevig genesteld m de armen van haar pleegmoeder bekijkl Christian Noel de rechtszaal van Miami in de Amerikaanse staat Florida. De kinderrechter gaf toestem ming voor adoptie van het meisje aan het echtpaar dat voor haar heeft gezorgd sedert januari. Noel, een te vroeg geboren baby. werd op 26 de cember tan het vong jaar ge vonden in de vuilnisbak. De verpleegster van het zieken huis waar men het kind naar toebracht noemden haar Christina Noel ter herinnering aan de kerstdagen toen het kind werd aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1