Hoge boete geëist tegen veroorzaker van ongeluk Aardappelen rapen Voor overvallen op dronken mannen zes maanden geëist Mededeling CRISISVERSCHIJNSEL OF PURE HOBBY? Bazenvereniging Schelde viert 75-jarig bestaan RECHTBANK MIDDELBURG yvTERDAG 8 OKTOBER 1983 PZC/ provincie 9 HDDELBURG Rechtbankpresident mr. G. R. André de la Porte heeft vrijdag in humane in een Belg terechtgewezen, die in Zeeuwsch-Vlaanderen een ongeluk had veroorzaakt en ich verder nooit meer had bekommerd over de genezing van het slachtoffer. De Belg, F. van uit Lokeren, had in februari van dit jaar, op weg van de veerboot Breskens in de richting ichoondijke, een ernstig ongeluk veroorzaakt, waarbij een vrouw in een tegemoetkomende j{ uto zwaar lichamelijk letsel opliep. to Hebt u nog wel eens geïnformeerd De man uit Lokeren kon dat niet voor anderen De officier vond ook. de toestand van het slachtof- positef beantwoorden. - - zo wilde de rechtbankpresident De president: eten. dat Van D. van 's morgens vroeg tot 's ,,Het gaat om het ge- avonds aan het drinken was geweest baar, dat u die mevrouw excuses en als men aan het verkeer deelneemt aanbiedt, dat kan ook wel iets beteke- in acht flesjes bier een hoeveelheid die M. LEERLING: In Nederland 350.000 'echte werklozen' OOSTKAPELLE - „Nederland heeft in feite 350.000 echte werk lozen. Echte werklozen zijn die genen. die geen baan hebben en voor zichzelf of anderen de kost moeten verdienen. Deze groep moet voorrang krijgen bij het verdelen van het beschikbare werk. hoe belangrijk het op zichzelf ook is aandacht te be steden aan de enorme jeugd werkloosheid". De constatering dat Nederland naast de echte minima ook echte werklozen kent, werd vrijdagavond ge daan door Meindert Leerling, fractievoorzitter de de Refor matorische Politieke Federatie (RPF) in de tweede kamer. De heer Leerling hield een spreekbeurt in het hervormd ge meentecentrum aan de Dorps straat in Oostkapelle. De spreek beurt was georganiseerd door de afdeling Domburg, Mariekerke en Westkapelle van de RPF, Leerling noemde de werkloos heidscijfers weliswaar schrikba rend, maar ook sterk vertekend, omdat ook vele tienduizenden gehuwde vrouwen met een ver dienende partner als werklozen staan geregistreerd. In werkelijkheid zijn deze vrouwen echter alleen op zoek naar een deeltijdbaan van twintig uur stelde de RPF'er. Hij had geen goed woord över voor het kabi- netrLubbers, omdat deze rege ringsploeg niet uitgaat van het kostwinnersprincipe, maar van het stelsel van individualisering. „Op die manier wordt de gehuw de vrouw van lieverlee gedwon gen betaald werk te zoeken of te blijven doen om voor het gezin een noodzakelijk inkomen te verwerven", aldus de heer Leer ling, De RPF vindt de maatregelen voor het terugdringen van de nationale schuld weliswaar on vermijdelijk, maar vindt het daarbij onjuist dat de overheid alleen de ambtenaren en de uit keringsgerechtigden laat inleve ren. Blij toonde Leerling zich tenslotte over het slot van de Troonrede, al is daarin volgens hem geen sprake van een bede maar van een zegenwens. „Maar hoe het ook zij, ln het openbaar is er blijk van gegeven, dat de zegen van God onmisbaar Is", aldus de heer Leerling vrij dagavond in Oostkapelle. nen" Van D. was met zijn auto op een tegemoetkomende auto gebotst toen hij op een onoverzichtelijk weggedeel te ging inhalen. Bovendien bleek toen dat hij 0,85 promille alcohol in zijn bloed had. het resultaat van acht biertjes die hij, uitgesmeerd over de hele dag. had gedronken. De Belgi sche man vond dat helemaal niet zoveel, maar meer een gewoonte die in zijn land niet als absurd werd gezien. De president over het ongeluk: „Het is daar vreselijk onoverzichtelijk. Waar om ging u dan inhalen? Speelt daar de drank een rol in?" Officier van justitie mr. Beaumont noemde het in zijn requisitoir een uitermate verwijtbaar weggedrag. Inhalen, aldus de officier, mag alleen als dat kan zonder gevaar Delta Federatie hengelsport bijeen VLISSINGEN - De Delta Federatie van hengelsportverenigingen houdt zaterdag 29 oktober de algemene na jaarsvergadering in café Bellevue in Bergen op Zoom. De agenda voor deze vergadering, bedoeld voor bestuursle den van de aangesloten verenigingen en genodigden, bevat - na een ope ningswoord door de voorzitter - vrij wel uitsluitend huishoudelijke zaken. De vergadering begint om 13.30 uur. niet te tolereren is. Hij eiste een boete Kringdag Welfare Rode Kruis in Goes GOES - Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Zeeland houdt donderdag 13 oktober een kringdag in 'De Prins van Oranje' te Goes. Tussen half tien en tien uur worden beiangsteilenden ontvangen. Daarna opent kringcom- missaris N. Bollen de bijeenkomst. Vervolgens doet de voorziter van de Welfareraad Zeeland, mevrouw J. van WallenburgTevel enkele mede delingen. Hierma houden mr J. van der Weel, lid dagelijks bestuur van het Nederland se Rode Kruis en de heer A. Maen- hout, provinciaal commandant van de Rode Kruis Kring Zeeland een inleiding. Het thema luidt 'De positie van het Rode Kruis in de huidige en toekomstige rampenbestrijding". De heer Van der Weel belicht het nationa le niveau en de heer Maenhout neemt het provinciale niveau voor zijn reke ning. Tussen kwart voor twaalf en kwart voor twee is er een expositie te bezich tigen en tevens een demonstratie door de Leidse Textiel Centrale Daarna leidt de heer J. Cozijnsen een oriënta tie op welfare door middel van spel Na de rondvraag wordt de dag om streeks half vier afgesloten van 2500.-. twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en negen maan den nj-ontzegging in Nederland De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak, evenals in de zaak J, F uit Clinge, die in mei van dit jaar (geen drankgebruiki in Hulst met zijn auto met aanhangwagen een ongeluk had veroorzaakt Hij kwam met zijn kleine combinatie teveel naar links en kwam zo in botsing met een tegemoetkomende auto. Een inzittende van zijn eigen auto raakte gewond cn een inzittende van de andere auto liep hersenletsel op. Tegen F. werd een boete van 1500,- geëist en zes maanden rij ontzegging. waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Voorwaardelijk vijf weken wegens plegen van heling DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft de 20-jarige R. M. uit Middelburg veroordeeld tot vijf we ken voorwaardelijke gevangenis straf, met een proeftijd van twee jaar. wegens heling. De rechtbank in Middelburg had haar veroordeeld tot vijf weken, waarvan drie voorwaar delijk. Hiertegen was de verdachte in hoger beroep gegaan. De vrouw had voor de rechtbank verklaard, enkele goederen te hebben gekocht, die van diefstal afkomstig waren. Voor het gerechtshof deelde zij nu mee, dit te hebben gezegd om haar man te sparen, die de gestolen goede ren had verkocht Het ging om een aantal sieraden. De vrouw verklaarde voor het hof. nu de waarheid te willen zeggen, omdat zij inmiddels van haar man is gescheiden De veroordeling door het hof was conform de eis van de procureur generaal. MIDDELBURG Voor de rechtbank zijn vrijdag tegen twee van origine Turkse jongelui voor diefstal met geweldpleging gevangenisstraffen geeist van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Tegen een derde betrokkene, een strafrechtelijk min derjarige jongen, is vier maanden tuchtschool geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Over veer tien dagen doet de rechtbank uit spraak in deze zaken, die in augustus van dit jaar nogal wat opschudding hebben verwekt in Terncuzen. De jongelui, I. S. en A. G. uit Terneu- zen, volgden steeds dezelfde metho diek. Zij kozen ais doelwit tot drie keer toe een dronken man, die zij op een of andere manier vanuit een café naar buiten lokten, de man dan met een bierfles op het hoofd sloegen en hem van 'op het lichaam gedragen' geld beroofden. Daarbij werd ook an der geweld gebruikt: er werd getrapt en geslagen. In één van die gevallen werd een horloge, een halsketting en een gouden aansteker buitgemaakt, in de andere gevallen geldbedragen van 130 en 120 gulden Geldnood zou het motief zijn geweest van de jongelui, die in aanleg, zoals één van hun advocaten naar voren bracht, geen criminele aanleg hebben. Het drietal beleed voor de rechtbank ook duidelijk spijt: zij bezwoeren dat zoiets zich nooit meer zou voordoen. Huurschulden Voor de rechtbank bracht een van de jongelui naar voren, dat het ging om het voldoen van huurschulden en dat ze 'maar zacht hadden geslagen'. Rechtbankpresident mr G. R. Andre de la Porte: „Ja, hij was niet dood". En in een later stadium: „Maar is dat nu een manier om aan geld te ko men"? Verdachte S.: „Ik heb er veel spijt van en ik hoop dat het nooit weer te doen, ik bezweer u dat". Minder gemakkelijk lag dat voor offi cier van justitie mr R. Daverschot, die signaleerde dat het toch ging om hoogst ernstige zaken, in wezen schoolvoorbeelden van diefstal met geweldpleging, verontrustend voor het behoud van de rechtsorde. De officier vond de methodiek verder bijzonder laf. omdat het drietal dron ken slachtoffers uitkoos, die later hun belagers met zouden kunnen identifi ceren Men koos steeds een weerloze man uit, aldus de officier, die er voorts op attendeerde dat de opbrengst van de berovingen in geen enkele verhou ding stond tot wat men het slachtoffer aandeed. Voor S. bracht advocaat mr F K Wieland naar voren, dat zijn cliënt geen enkele criminele inslag heeft, maar dat er gehandeld was vanuit een situatie van tijdelijke geld nood. Gevaar voor herhaling achtte hij niet aanwezig. Advocaat mr S. Brevet pleitte voor G. en legde er in zijn pleidooi de nadruk op dat zijn client zoiets nooit alleen gedaan zou hebben - hij was 'meegesleept'. Voorts stelde deze raadsman, dat het aandeel van G. minder was geweest, omdat hij aan één van de drie overvallen niet had meegedaan. ADVERTENTIEi Inwoonster Zaamslag honderd jaar EAAMSLAG - In het bejaardencen trum De MolenhoF in Zaamslag vier de vrijdag mevrouw A. Duijvestein haar honderdste verjaardag. In ver hand met de gezondheidstoestand ran de honderdjarige vond de vie- "UE in min of meer besloten kring jplaats, Dat betekende echter rüet dat in het laardencentrum geruisloos aan het iwfeest voorbij werd gegaan. De iderdjange vertoefde temidden familie en kennissen, bestuur. :tie, personeel en bewoners van Molenhof en kreeg verschillende :henken en bloemstukjes aange- len. De heer A Sturm, voorzitter ui het bestuur van 'De Molenhof las endlen een schriftelijke gelukwens 'koningin Beatrix voor JDe ongehuwde mevrouw Duijvestein P* geboren en getogen in Zaamslag, ,*aar ze op 7 oktober 1883. ln de Pozemarijnstraat, werd geboren. Met zuster dreef ze vele jaren een Oak in dameshoeden en dranken in ^Polderstraat. In 1971 nam ze haar Juuek in het toenmalige gereformeer de rusthuis en in 1973 verhuisde ze (naar De Molenhof. STICHTING ZIEKENFONDS ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Met ingang van 1 oktober 1983 gaat het ziekenfonds MZB samenwerken met de stichting "Volksgezondheids^org-V.G.Z.". Het ziekenfonds MZB wordt dan bijkantoor-V.G.Z. voor het Streekgewest Westelijk Noord-Brabant en de Gemeenten Tholen en St. Philipsland. Nadere inlichtingen over de V.G.Z.-Ziektekostenverzekeringen kunt u verkrijgen bij: Hoofdkantoor Peter Vineloolaan 4 4611 AN Bergen op Zoom Telefoon 01640-54600 Bijkantoren De Rozelaar 18 4701 BC Roosendaal Telefoon 01650-40632 Kaaistraat 45 4651 BM Steenbergen Telefoon 01670-66790 alsmede op onze zitdagen die op tal van plaatsen in ons werkgebied worden gehouden. POSTBUS 333 4600 AN BERGEN OP ZOOM PETER VINELOOLAAN 4 TELEFOON 01640-54600 Nu de rooitijd van de aardappelen weer is aangebroken, duiken uit allerlei plaatsen lieden op. die op zoek gaan naar hetgeen de machine heeft laten liggen. Een verschijnsel, dat sinds jaar en dag bestaat. Het aardappelrapen is een traditie geworden, die jaarlijks velen een gratis maaltje bezorgt. Dit jaar lijkt de achtergebleven aardvrucht evenwel meer in trek dan vorige jaren. Sommigen wijten dit aan de stijgende prijzen, terwijl anderen wilde fantasieën rondstrooien over de heersende crisis. De jaren dertig herhalen zich, luidt het dan. De minima zijn nu al gedwongen hun voedsel zelf van het land te vergaren. In werkelijkheid valt het nogal mee. Dat het aantal rapers dit seizoen groter is, klopt. Maar het gaat meer om een nuttige vrijetijdsbesteding dan een bittere noodzaak. Neem bijvoorbeeld meneer en me- illustratie een aardappel op. „Die vrouw L uit Wolphaartsdijk. Bei- kun je niet tot het voorjaar bewa- den zijn afgelopen winter vijfenzes tig geworden en hebben zeeën van ren", zegt hij en wijst op een scheur de bast van de vrucht. Meneer en tijd. Een paar dagen in de week zijn mevrouw L. rapen de kapotte ex- ze te vinden op een van de akkers emplaren echter wel op. „Voor de bij Wolphaartsdijk, waar ze menig schillenboer", verduidelijken ze. kilo aardappelen oprapen. Het is „Die geeft nog acht cent per kilo het eerste jaar, dat dit echtpaar voor die rommel. En hij is er blij deze 'hobby' uitoefent. De heer L. mee voor zijn koeien". Het gaat op vertelt dat hij de vruchten verza- de akker bij Wolphaartsdijk om melt voor zijn zoon. „Die heeft vijf bintjes, het victoriaras. Al waren vroeger beter, ze zijn uitstekend te verwerken, meent L. „Er zitten Prima voor de fri- kinderen", maakt hij duidelijk „Hij kan ze zelf wel kopen. Maar voor mij is het nog een sport ook. Bovendien geen pitten de gedachte was dat de aardappe- tes". len zeer duur zouden zijn". Inmid- Verderop, aan de andere kant van dels is hij er achter dat die prijs wel de akker, staat een andere raper De meevalt. Dat gegeven houdt hem aardappelzoekers zijn steeds te vin- niet van de akker af. Het is een den waar de machine met rapen is prettig gevoel naar huis te gaan met begonnen, daar op die plek het een soort buit. aldus de Wolphaarts- dijkenaar. Met een kappertje staan de echte- meest blijft liggen. Dus langs de randen van de velden. De andere raper (die evenals de familie lieden gebogen over het veld op liever geen naam noemt) is reeds zoek naar de overgebleven aardap- tien jaar gepensioneerd. Gedurende pelen. Een alternatief dagje uit. „We 52 jaar was hij zelf aardappelboer in de Wilhelminapolder. Nu raapt hij doen het met uit armoede", verze kert L. „Vroeger wel. toen ik vijftien jaar was. Maar nu ik geen werk heb, kan ik het met laten". Hij vertelt dat regelmatig kantoormannen over de akkers struien, „Die gaan een dagje buiten op de wind zitten", aldus L. De raper vindt het belang rijk dat zijn collega-rapers zich aan de spelregels houden die zijn ge steld voor het vergaren van de aardvruchten. Natuurlijk moet al lereerst het veld gerooid zijn. Bo- vendien mag tijdens het rooien, met liefhebberij. Niet te veel uren op de machines op het veld. niet wor- één d want het ,s vermoelend den verauneld De boeren plegen werk Er moet veel buk[ worden borden op de akkers te plaatsen met 'verboden toegang'. Die gaan pas weg. wanneer het veld volledig bijvoorbeeld. „Als ik er straks geen zin meer in heb, ga ik naar huis", zegt hij. „Het is net als een eindje is gerooid. Dit Jaar blijken enkelen „etsen 0j'het mu zich met aan deze regels te houden. nen zat ik t^uis" ..Vorige week moest de politie er aab dat er tóet veel nog bij komen weet L. te vertellen. vinden is die dag. Met droog weer. Dat ging om banen, die nog met pa^t machine meer op, zodat er gerooid waren De taper noemt die mlnder v00r de bliJft ririporlltlrp lip,Hp>r\ hpt L-taf nnrlpr ViAt J oneerlijke heden het kaf onder het koren, „De goeden hebben soms onder de kwamen te lijden", stelt hij. De aardappels die blijven liggen, zijn veelal klein. De grotere moeten worden gezocht met het kappertje of een ander stuk gereed schap. Van de groteren, zijn er veel bovendien beschadigd. L. pakt ter di; blijft, benadrukt dat de groei van het aantal rapers veel met de prijs van de vruchten te maken heeft. „Als ze goedkoop zijn. komt er niemand", meent ze. Volgens haar worden die prijzen in de volks mond hoger naarmate ze eerder worden doorverteld. „Nu denken ze al dat ze niet meer te betalen zijn". Overigens heeft ze geen enkel be zwaar tegen het rapen. Het is zelfs gunstig voor de telers. De weggeno men aardappelen kunnen geen wortel meer schieten, hetgeen het verbouwen van een ander gewas op het veld volgend jaar vergemakke lijkt. De boerin wijst erop dat de rapers, die al beginnen terwijl de machines nog op de akker zijn, groot gevaar voor ongelukken lo pen. „Het materiaal is allemaal zo groot tegenwoordig. En wij kunnen niet zien, dat er iemand achter loopt". Een tragisch voorbeeld van de geva ren deed zich nog afgelopen donder dag voor. Een bejaarde man uit Aagtekerke vond de dood onder een achteruitrijdende rooimachine. De politie waarschuwt dan ook tegen het aardappelrapen wanneer het rooien nog in volle gang is. Beter is het te wachten tot de machines van het land zijn. De boerin spreekt van een vaste groep terugkerende rapers. Vaak worden deze mensen telefonisch In gelicht over het feit dat een akker is gerooid. Zijn de prijzen inderdaad zo schrik barend gestegen? Volgens de ver eniging ter behartiging van de Ne derlandse aardappelhandel in Den Haag valt dit moeilijk te zeggen. Secretaris F. K Mantel van de expertafdeling heeft het over een zeer wisselvallige prijsontwikke ling; afhankelijk van de weersom standigheden. „Er zijn geweldige verschillen, ook in de loop van het jaar", benadrukt de secretaris Zo betaalde de groothandel in 1980 14,50 gulden per 100 kilogram con sumptie-aardappelen gemiddeld. In 1981 steeg die prijs naar 20,50, ter wijl in 1982 circa 17 gulden werd neergeteld voor die hoeveelheid. Mantel beaamt dat de prijzen dit jaar door de hevige regenval aan zienlijke vormen aannemen. „Maar dat kan nu binnen twee weken veranderen", voegt hij eraan toe. Begin september schommelde de prijs per 100 kilogram rond de 48 gulden. De koers van afgelopen maandag wees ongeveer 31 gulden aan. Kringbestuurder J. Nieuwen- huijse uit Lewedorp van de Zuidelijke Landbouw Maatscha> pij heeft ook geconstateerd clat oe rapers groter in getal zijn dit sei zoen. „De telers hebben geen be zwaar. Het maakt ze in de meeste gevallen niets uit", beweert hij. Over het soort mensen, die zich op de akker begeeft, laat hij zich lie ver niet uit. „Het is moeilijk in te schatten. Bovendien spreken we ze niet altijd". Renè Groeneveld VLISSINGEN - De Bazenvereniging De Schelde viert vrijdag 21 oktober haar 75-jarig bestaan met een recep tie van 16.30 tot 18.30 uur in het Scheldekwartier aan de Van Dis- hoeckstraat in Ylissingen. Ter gele genheid van het jubileum wordt bo vendien een gedenkboek uitgegeven. De bazenvereniging De Schelde kan worden gerekend tot de oudste bazen- verenigingen van Nederland De ver eniging stelt zich ten doel de contac ten tussen de leden onderling te ver beteren. door hun technische kennis te bevorderen en de sociale belangen Hangs wettige wijze) te behartigen. Men wil dit doel bereiken door middel van gewone en buitengewone verga deringen. lezingen en excursies en het verspreiden van vakbladen en techni sche tijdschriften. Een van de eerste resultaten van de persoonlijke belangenbehartiging was de vrijstelling van betaling van ziekengeldpremic voor de onderba zen. In januari 1911 werd een fonds opgericht, waaruit weduwen van le den een uitkering van honderd gulden per jaar ontvingen Ook werd een voorschotkas gevormd, voor financië le bijstand aan leden die door gezin somstandigheden m nood kwamen. Beide voorzieningen werden in janua ri 1922 opgeheven, omdat zij door andere waren vervangen. Nu dit werk voor de fondsen was weggevallen kon de vereniging zich meer toeleggen op sport en spel, en lezingen op technisch-sociaal en orga nisatorisch gebied, wwaardoor zij meer het karakter kreeg van een sociëteit. In 1931 nam de vereniging deel aan de oprichting van een werklzenkas en van steun- en bedrijfscomité's. Tijdens de oorlog kreeg de vereniging toestemming te blijven voortbestaan. ornaat baar activiteiten lagen op technisch gebied lagen en niet op vakbondsgebied Voor elke vergade ring moest wel om toestemming wor den verzocht aan de commissaris van politie, die dan een waarnemer zond Er werd ook een kegelclub 'De Poe del'. opgericht voor bazen en oud leden, De oorspronkelijke naam 'Ba zen en onderbazenvereniging De Schelde' werd bij het 50-jarig jubi leum omgedoopt in de huidige naam 'Bazenvereniging De Schelde' Het in 1921 ingestelde ondersteu ningsfonds voor weduwen en wezen werd in 1970 opgeheven en de uitke ringen aan de weduwen werden over genomen door het Week- en Uurloon Pensioenfonds. In 1978 werd een hoogtepunt in het ledental bereikt met in totaal 153 leden, lit aantal daalt daarna echter weer licht, tot 137 in januari 1983.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9