zeeland: bekent moord Sluiskils meisje Belg op Toerisme kan museumspoor niet missen Koksopleiding biedt ook kans aan werklozen C. Doornhein nieuwe commandant van district rijkspolitie te water MOTIEF DAAD NOG NIET BEKEND ANWB SCHRIJFT NS: Vier maanden voorwaardelijk voor relatie met stiefdochter TERNEUZEN De 27-jarige Gentenaar Leon de D. heeft tegenover de recherche van de politie Terneuzen en de Belgische rijkswacht bekend dat hij in april 1980 zijn toen 7-jarige buurmeisje Raymonda Danneels om het leven heeft gebracht. De D. heeft die bekentenis dinsdag afgelegd. Vrijdag maakten plaatsvervangend hoofdofficier van justitie mr R. Daverschot en korpschef O. O. Hindriks van de politie Terneuzen de oplossing van het mysterie bekend. BI Een motief voor zijn daad heeft De D., D. ook de sporen van zijn graafwerk- pleegd op een fiets) en een overval op een werkloze zeeman die een paar zaamheden in de tuin zorgvuldig heeft een oudere vrouw. Details over dat weken na de verdwijning van Ray- uitgewist. Niemand in de buurt heeft laatste misdrijf zijn nog niet vrijgege- monda Danneels naar België verhuis- trouwens gemerkt dat De D. in zijn ven. de, nog niet gegeven. Evenmin heeft achtertuin heeft staan graven. despeurders duidelijkheid ver- De politie van Terneuzen kwam weer op het spoor van De D., toen die half augustus in Gent werd gepakt voor de PAGINA 5 klSSINGEN Maandag nemen de vakorganisaties AbvaKabo en de CFO een gezamenlijk besluit over mogelijke acties hij de veerdiensten. Maar pas volgende week vrijdag /.al volgens CFO-bestuurder J. van de Voorde duidelijkheid bestaan over het soort acties. DeAbva/Kabo constateerde onder haar leden bij de Zeeuwse veerdiensten een unanieme actiebereidheid, De bestuurder van deze bond sloot niet uit dat 'de veren zullen stilvallen'. ,Er zullen diensten uit de vaart gaan", voorspelde hij. De CFO-bestuurder sprak dat vrijdag tegen. „We denken aan stiptheids- en prikacties", zei hij. „Van een staking zal geen sprake zijn". Het veerbootperso- neel reikte vrijdag al stencils uit aar. de gebruikers waarin acties worden aangekondigd Het is nog niet duidelijk of de rijkspolitie te water van de groep Vlissingen meedoet aan de landelijke actie die door de vakorganisaties in het vooruit zicht zijn gesteld. „De stemming van de groep Zeeland is mij nog onbekend", zei vrijdag plaatsvervangend groepscommandant C. Pasveer. „Er wordt hier niets regionaal op poten gezet. Alles hangt af van de vakorganisaties". Pasveer heeft intussen wel een overleg gehad met de regionale groepscom mandanten om te bezien wat er moet gebeuren als er daadwerkelijk prikacties en werkonderbrekingen zullen plaatsvinden. Geconfronteerd met de 'kleerkast- moord' voelde ook de Terneuzense recherche De D. weer aan de tand over de verdwijning van Raymonda Danneels. Hii ontkende echter in alle (ÏÏÏ'S,,™ Sï, l.'ËSLSTi'SS toonaarden er ook maar iets mee te schaft over de manier waarop hij het meisje heeft omgebracht. Vast staat dat de moord op de avond van 17 april is gepleegd in de toenmalige jnge Ghys. De*D. bekende vlüt'dat hij „oe r»a n in r\o VnlHct-raat in f J. het meisje om het leven had gebracht, ingegaan op zijn cier van justitie mr Daverschot prees vrijdagmiddag de speurzin van de Terneuzense politie. Een open vraag is nog op welke wijze (en waar) De D. zal worden berecht voor de moord op het 7-jarige Sluis- kilse meisje. Belgic levert geen mis dadigers uit, maar aannemelijk is dat als het komt tot berechting in België de zaak-Danneels daar bij het dossier van De D. zal worden gevoegd. De D. moet ook nog terecht staan in de zaak-Ghys. Op dit moment vindt in tensief overleg plaats tussen Belgi-. Korpschef C. O. sche en Nederlandse justitie. DEN HAAG - De ANWB heeft er in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen op aangedrongen nog geen defini tieve beslissing te nemen over de zogenaamde museumspoor lijnen. De bond wil eerst met NS van gedachten wisselen om de exploitatie van deze 'voor het binnenlands toerisme zo belangrijke museumlijnen' te waarborgen, aldus de ANWB vrijdag. Nederland telt momenteel zeven mu- nen", aldus de bond. NS voert als seumspoorlijnen waarop stoomloco- argument tot het intrekken van de motieven en ander historisch mate- vergunningen bezuinigingen aan, riaal rijden. Voor een aantal lijnen - maar dat is volgens de ANWB geen waaronder de Stoomtram Goes-Bor- overtuigend argument, sele - heeft de NS de vergunning voor „Integendeel, de museummaatschap- het uitvoeren van ritten met museum- pijen bewijzen het omgekeerde. Zij treinen ingetrokken of overweegt dit. betalen namelijk voor het onderhoud Zo heeft de Stoomtram Goes-Borsele van de gebouwen en de baan", voert te horen gekregen dat volgend jaar de ANWB aan. geen meuw contract wordt aangebo- Lichtgewonde en zware schade bij aanrijding in Middelburg Hindriks Terneuzense politie. woning van De D. in de Veldstraat Sluiskil. Raymonda en haar ouders naDaTzAniet' woonden daar pal naast. Bij de verho ren wist De D. zich niet precies te herinneren hoe laat hij het meisje had gedood. Maar het moet zijn gebeurd tussen acht en negen uur. Tegelijker tijd heeft hij ook zijn hondje, een paar weken oude pup waarmee Raymonda en haar broertje vaak speelden, omge bracht. Direct na het overlijden van het meis je heeft De D. een kuil in zijn achter- Ituin gegraven. Om geen argwaan te wekken heeft hij daarin eerst een pak kranten gedumpt, later het stoffelijk overschot van het meisje. Vervolgens heeft hij elders in de tuin het hondje begraven. Aan de hand van de sporen en de verklaringen neemt de politie aan dat De D. met zijn daad en het begraven van de stoffelijke overschot ten klaar was op het moment dat de politie op de hoogte was van de verdwijning van Raymonda. Op het politiebureau in Terneuzen kwam die melding binnen tegen half- elf diezelfde avond. Direct daarna werd een grootscheepse speuractie begonnen, die dagen in beslag nam en arbij ook buurman Leon de D. aan tand werd gevoeld. Zijn woning werd uitgekamd, maar op dat mo ment had de boomlange zeeman, vol de politie, al kans gezien alle n uit te wissen. Saillant detail: vlak voor het verdwijnen van Ray monda had De D. een groot deel van zijn tuin omgespit. De politie vond dat niet zo vreemd omdat men aan- dat De D. dat karwei had aange vat op het moment dat hij enkele weken bezig was geweest met de inrichting van zijn huis. De D. had zich eind maart '80 in Sluiskil geves- f tlgd. „En dan is het niet ongebruike- - lijk dat iemand kort na zijn vestiging ok zijn tuin op orde brengt", aldus ;orpschef Hindriks vrijdagmiddag tij dens de persconferentie in het politie bureau van Terneuzen. In ieder geval staat vast dat Leon de maken te hebben gehad. Toen de politie twee weken geleden bij een avances Nadat hii haw had gewurgd grondige zoekactie in en om de wo- avances. Nadat hij haar had gewurgd, ning van De D m de Veldstraat in Sluiskil in de achtertuin de stoffelijke stopte hij het meisje in een kleerkast. In België werd dan ook al snel gespro ken van de 'kleerkastmoord'. De D., die geruime tijd onder psychiatrische behandeling stond en door de Belgi sche justitie wordt beschouwd als een resten van het meisje aantrof, kwam de Gentenaar met een verhaal twee mannen die Raymonda in zijn toenmalige woning zouden hebben nsvehnnaaT hpkpndp^ni^pp^fwpnTal gedood' De D- was daarvan maar psychopaat, bekende ook een overval zijdel,ngs getuige geweeSt, omdat hij bankfiliaal in Zelzate (ge- Kist met tong gestolen bij vismijn heroïne zou hebben gebruikt. Een paar dagen later, verklaarde De D zouden die twee mannen hem hebben bedreigd. En om hun dreigementen kracht bij te zetten, zouden ze toen z'n hondje hebben doodgeschoten. Nadat de politie die verklaring in detail had nagetrokken, bleek dat er VLISSINGEN - Bij de vismijn aan de sprake was van pure verzinsels. Ge- Koningsweg in Vlissingen is vrijdag- confronteerd met de feiten gaf De D middag een kist met 20 kilo tong deze week uiteindelijk toch toe dat hij gestolen. het meisje had vermoord. De eigenaar had de kist omstreeks Het onderzoek is daarmee nagenoeg twee uur in de loods van de visafslag rond, maar nog niet helemaal afgeslo- gezet. Toen hij een half uur later ten. H^t wachten is onder meer op terugkwam was de kist met de tong nadere verklaringen van De D„ maar verdwenen. De vis vertegenwoordigt ook op de bevindingen van het onder een waarde van ongeveer 220 gulden. zoek, dat werd verricht in het gerech- telijk laboratorium in Rijswijk. Offi- den. Het Zeeuwse CDA-kamerlid H. Eversdijk heeft daarover in juli al schriftelijke vragen ingediend bij mi nister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat en staatssecretaris Van Zeil van toerisme en economische zaken. Volgens de ANWB is de belangstelling voor dit soort lijnen in belangrijke mate toegenomen en schijnt het be houd van het museummateriaal voor NS alleen een kwestie van cijfers te MIDDELBURG - Bij een botsing op zijn. „Hierbij moet worden aangete- de Torenweg in Middelburg zijn twee kend dat door het ongebreidelde personenauto's vrijdagavond tegen sloopbeleid van de NS in de jaren zeven uur zwaar beschadigd; beide de vijftig het museummateriaal van Ne- voertuigen waren total-loss. derlandse origine nagenoeg is verdwe- C.B.M uit Hansweert haalde op de Torenweg een andere wagen in en kwam daarbij op de linkerweghelft. Hij zag de auto van P.A.B. uit Middel burg, die hem - richting Ameviaduct - tegemoet kwam niet. Er volgde een botsing, waarbij B„ lichte verwondin gen opliep. VLISSINGEN - De Antwerpse Scheepvaartvereniging heeft met succes geprotesteerd tegen de verplichte inklaring van schepen, die langer dan een bepaalde termijn op de rede van Vlissingen ten anker liggen. Op het niet naleven van die regeling stond in het verleden een boete van 500 gulden. Het ministerie van financiën heeft inmiddels besloten die regeling op te schoren en al geïnde boetes terug te betalen, tot deze zaak in overleg met België is geregeld. Tijdens de afgelopen stakingsacties in België en van het redepersoneel van het Belgisch Loodswezen in Vlissingen, waren .ientallen schepen gedwongen op de rede van Vlissingen ten anker te gaan, omdat zij de haven van Antwerpen en Gent iiet konden binnenlo pen. De Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen te Vlissingen past al lang de m 1843 gepubliceerde .egeling in de praktijk toe, waarbij de voor België bestemde chepen verplicht zijn in Vlissingen in te klaren, wanneer :ij langer dan 24 uur op de rede van Vlissingen ten anker liggen. De inklaring op zich is kosteloos, maar daarvoor moet wel een beroep worden gedaan op een cargadoor, die voor deze bemiddeling moet worden betaald. Dat betekent een uitgave van ongeveer 1200 gulden. De Antwerpse Scheepvaartvereniging heeft naar aan leiding van die verplichte inklaringen contact opgeno men met het Belgische ministerie van buitenlandse betrekkingen, met het verzoek oonmiddellijk brj Ne derland erop aan te dringen dat de maatregel wordt opgeschort, mede omdat ze werd toegepast op schepen die zich duidelijk in een situatie van overmacht bevinden. Enige dagen nadien ontving de Antwerpse Scheepvaartvereniging een telex van minister L. Tin- demans. Daarin werd meegedeeld, dat de Belgische ambassade in Den Haag stappen had ondernomen bij het ministerie van financiën. Clubkampioenschap voor windhonden GOES - De Zeeuwse Windhonden Renvereniging (ZWR) houdt vandaag zaterdag - de jaarlijkse clubkam pioenschappen op de windhonden renbaan in het recreatiegebied 'De oude Zeedijk' in Goes. Aan deze wed strijden nemen Whippets en Af ghaanse windhonden deel. De eerste wedstrijd - over een afstand van 350 meter -begint om 12.00 uur. Omstreeks drie uur 's middags begin nen de finales. Er zullen ruim 40 Ronden uit heel Zeeland aan de wed strijden deelnemen. De renbaan is te bereiken via het sportpark 'De Schenge' en is gelegen achter de atletiekbaan. MIDDELBURG - In het gebouw de Streekschool Zeeland begint dins dag 25 oktober de part-time praktijk opleiding voor volwassenen tot res- taurantkok/-kokkin. Deze wordt ge geven door de Stichting Vakonder- ten en het arbeidsbureau dus een kostenbesparing. Het gewestelijk ar beidsbureau heeft zich er verder ach ter gesteld vanwege de gunstige uit werking voor de horecasector. Deelne mers hebben meer kansen op de ar- wijs Horecabedrijven (SHV) en voor beidsmarkt en kunnen in de praktijk het eerst nu ook in Zeeland. De van seizoenwerknemer vaak opklim- opleiding is bestemd voor iedereen men naar een functie waarin ze het die werkzaam is in het koksvak maar hele jaar werkzaam zijn. Daarnaast, geen of onvoldoende opleiding heeft aldus woordvoerder Veraart, wordt de genoten. Bovendien hebben mensen concurrentiepositie van de bedrijven die op het ogenblik geen baan bezit- versterkt wanneer de kwaliteit van Gepakt De man is enkele jaren ouder dan zijn gade - dat klopt./ Uiterlijk lijkt het verschil in jaren groter, te zijnen nadele. Bovendien heeft hij indertijd afgezien van het nemen van rijlessen en heeft zij in de auto het stuur in handen. Toen ze van de week, in hun VJalcherse dorp, in de wagen stapten, deed de spelende jeugd welwillend een paar Pasjes opzij, om het vertrek te vergemakkelijken, hl aar een jongetje kwam even naast de auto staan, stak z'n hoofd door het geopende por tierraampje en sprak: Kdn je vaoder dan nie rieèe?". Dubbel gepakt, als het ware sommige gevallen de kans o deze opleiding te gaan volgen. De opleiding beslaat in totaal vijftig lesdagen, verdeeld over twee jaar. Voor het volgen moeten flinke cursus bedragen worden betaald, in totaal 4625 gulden. Daarbij komen nog eens kosten voor kleding en gereedschap pen. Mensen die al op één of andere manier in het vak werkzaam zijn kunnen echter een beroep doen op het studiefonds van de SVH. Voor bepaalde groepen werklozen be staat ook de mogelijkheid om door middel van het volgen van de cursus de positie op de arbeidsmarkt te verstevigen, Het gewestelijk arbeids bureau heeft zich daar intensief mee beziggehouden. Uit het werklozenbe- stand op Walcheren zijn tien mensen naai- voren gekomen die het aanbod kregen om de opleiding te volgen. In de meeste gevallen zullen deze. wan neer ze besluiten mee te doen, in aanmerking komen voor een grote tegemoetkoming in de studiekosten. Sommigen hebben zelfs de mogelijk heid van volledige tegemoetkoming. Woordvoerder T. Veraart van het ar beidsbureau in Middelburg toonde zich er verheugd over dat de opleiding voortaan ook in Middelburg te volgen zal zijn. In het verleden waren gega digden vanuit Zeeland, mensen uit de horecasector die met behulp van de cursus beter beslagen ten ijs wilden komen en hun kansen vergroten, steeds op cursusplaatsen buiten de provincie aangewezen. De meesten gingen naar Noord-Brabant en inge val van steun door het arbeidsbureau moesten dan ook nog hoge reiskosten worden vergoed. Besparing Dat er nu in de Zeeuwse hoofdstad wordt begonnen betekent voor cursis- het personeel nog beter wordt. Gega digden kunnen zich voor informatie ook tot het arbeidsbureau in Middel burg wenden. Schepen ten anker op de rede Nje - an Vlissingen. (Van onze Haagse redacteur) DORDRECHT-DEN HAAG Het district Dordrecht van de rijkspolitie te water, die het gecompliceerde zuidwestelij ke deel van het land, en dus ook Zeeland bestrijkt heeft sinds vrijdag officieel een nieuwe commandant, de op volger van Mensert Spaan derman: het is C. Doornhein, voluit dirigerend officier der rijkspolitie tweede klasse. Doornhein werd gisteren in Dordrecht geïnstalleerd door generaal P. J. Platell, alge meen inspecteur van het korps rijkspolitie; hij was sinds 1 oktober in functie. C. Doomhein. Doornhein werd toegesproken door grootste, drukste, mooiste en belang de al genoemde generaal Plattel, mr rijkste". M A. Heijder, procureur-generaal van Doomhein werd in april '43 in Wad- mjnHerd het district 's Gravenhage, kolonel R dinxveen geboren. Hij diende onder den Breejen, commandant van de meer op Aruba bij het korps mari- njkspolitie te water, burgemeester J. niers, ving z n studie aan de Neder- A van Zuuren van Dordrecht, en z'n landse Politie Academie in '67 aan en nIEUWDORP DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof heeft een 38-jarige inwoner van Lei derdorp veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar we gens het onderhouden van intieme betrekkingen met zijn minderjarige stiefdochter. Ten tijde van deze betrekkingen woonde de man, A. R. H.., nog in Sint-Anna ter Muiden. De rechtbank in Middelburg had hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De procureur generaal had bevestiging van dat von nis geëist. Verdachte vond de relatie niet zo ernstig omdat het meisje dat vijftien was, toen de verhouding begon - er geen bezwaren tegen had gemaakt. De moeder deed na enkele jaren aan gifte bij d epolitie van de nog steeds voortdurende relatie. Project energie terugwinning bij Hoechst in gebruik op 16 november VLISSINGEN - Bij de Vlissingse ves tiging van Hoechst Holland NV wordt woensdag 16 november een energieterugwinningsproject in ge bruik gesteld. Het gaat om het zoge naamde 'stoomrationalisatieplan', waarmee het stoomverbruik in de DMT-fabriek - opnieuw - sterk zal worden verminderd. Daardoor wordt het ook mogelijk vanuit de DMT- fabriek stoom te leveren aan andere fabrieksonderdelen in Vlissingen. Met het 'stoomplan' is een investe ring van ongeveer 11 miljoen gulden gemoeid. De officiële inwerkingstelling wordt op 16 november verricht door drs G.H.B. Verberg, directeur-generaal voor energie van het ministerie van economische zaken. In de DMT-fabriek wordt dimethylte- rephtalaat. grondstof voor de fabrica ge van polyesters, geproduceerd. De voor het proces benodigde warmte wordt aangevoerd via stoom, die met behulp van aardgas wordt opgewekt. Door verschillende aanpassingen kon het stoomverbruik in de afgelopen jaren overigens al sterk worden ver- Schoorsteenbrandje De brandweer van 'tweede man' De Bruijn, die onder trad in'70 tot de rijkspolitie toe, in het Nieuwdorp moest vrijdagavond in ac- meer lid is geweest van de vertrou- district Amsterdam. tje komen voor een kleine schoor- wenscommissie die de benoeming van In augustus '71 vond hij werk bij de steenbrand in een woning aan de de nieuwe districtscommandant heeft algemene verkeersdienst van de rijks- Herkenweg. Met enkele stralen werd volgens de politie in Driebergen, waar hij in bet begin van de brand geblust en de maart T3 hoofd van het benchtencen- schoorsteen met een rammeneur trum werd. In oktober 75 werd hij lid schoongemaakt. Het brandje veroor- van de stad van het district Dordrecht zaakte geen noemenswaardige scha- van de rijkspolitie te water om in oktober '78 stafofficier van diezelfde begeleid: Doornhein Bruijn waar het de vertrouwenscom missie betrof van harte welkom. Waardering De verschillende sprekers hadden rijkspolitie in Amsterdam te worden. veel waardering voor Doornhein (40), relatief jong voor een commandant. Zij gingen overigens nauwelijks in- Dat landelijk commando verhuisde in overigens naar Driebergen In april '81 werd hij ingedeeld bij de houdelijk in op zaken als de taak van directie politie van het ministerie de rijkspolitie te water, maar hielden over het algemeen vriendelijke spee ches. De nieuwe commandant noemde 'zijn' justitie -„een ambtelijke stage" zei Doornhein gisteren om met in gang van oktober van dit jaar als commandant naar Dordrecht terug te Dordtse district, dat hij in andere keren in, zoals gezegd, de rang functies al heeft leren kennen. Men- dirigerend officier rijkspolitie twee- sert Spaanderman citerend „hét de klasse (overste). Apparatuur gestolen uit vijf jachten KORTGENE Op vrijdag 7 oktober kwam men tot de ontdekking dat op vijf jachten, die gemeerd liggen in de jachthavens te Kortgene en Colijns- plaat was ingebroken en navigatietoe- stellen waren ontvreemd. De rijkspoli tie te water, die het onderzoek in handen heeft, is er nog niet in ge slaagd de daders op te sporen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5