Punt van Goeree beste plaats jezoekerscentrum Grevelingen Natuurfuncties van de Hompelvoet versterken J. van de Velde verliet dienst plantenziekten Curlew River een hoogtepunt WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN WP ADVISEERT VOORLOPIGE RAAD VAN BESTUUR PZC/ streek Ruim 100 bezoekers fpen dag Arnemuids politiebureau IERDAG 8 OKTOBER 1983 11 ROUWERSHAVEN De punt van Goeree is de meest aangewezen plaats voor vestiging een bezoekerscentrum voor het Grevelingenmeer. Dit blijkt uit een lokatie-voorstel lezoekerscentrum Grevelingen' opgesteld door de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders tlJP) ten behoeve van de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen. Het belang dat vestiging van een bezoekerscentrum voor het Grevelingenmeer kan hebben komt met ame tot uitdrukking in de nieuwe inrichtingsschets Grevelingenbekken. De aantrekkings- racht van het gebied en de wisselwerking tussen de hoofdfuncties ervan worden geacht stof over te bieden voor behandeling in een bezoekerscentrum. Deltawerken met verwijzing naar de centra op de stormvloedkering Oos- terschelde en de Haringvlietdam. de doelstellingen voor het Grevelingen meer, beleidsvisies ten aanzien van het gebied, cultuur in het gebied, recreatieve mogelijkheden in de om geving en de natuur in en om de Grevelingen. Ook wordt gedacht aan onderwerpen gericht op de omgeving van het bezoekerscentrum op de Punt HIH van Goeree. en een oriëntatie op het üjkens het rapport van de RIJP. dat kersaantal. Ook de Slikken van Flak- Het lokatievoorste! van de RIJP (mi- gebied de Kop van Goeree nhetlokatievoorstel bezoekerscen- kee als mogelijke lokatie zijn belicht, nisterie van verkeer en waterstaati Hei lokatievoorstel bezoekerscen- um ten grondslag ligt komen m vanwege de reservering in de nieuwe maakt duidelijk dat een bezoekers- trum Grevelingen komt aan de orde ■pnsel een aantal lokaties rond het innchtingschets voor een bezoekers- centrum voor het Grevelingenmeer in de vergadering van de voorlopige rjïls vestigingsplaats centrum in dit gebied. Maar de na- vrijwel optimaal zal kunnen functio- raad van bestuur voor de Grevelingen neren als het wordt gesitueerd op de evelingen aanmerking Deze gebieden zijn tuurfunctie van de Slikken zou door at Repart. Kabbelaarsbank. strand de vestiging geschaad kunnen wor den, terwijl andere lokaties een hoge re geschiktheid hebben. De perma nente drooggevallen centrale platen zijn eveneens in de afweging betrok ken. maar komen niet in aanmerking vanwege de geïsoleerde ligging. eveiingendam en Punt van Goeree. Hieven die leiden tot de keuze van se lokaties zijn de goede bereik- arheid. de concentratie van dag- en [blijfsrecreatie-vestingen in de di- te omgeving en het huidige bezoe- op vrijdag 14 november in Brouwers haven. De voorlopige raad vergadert in het Tonnenmagazijn (aanvang 09.30 uuri 1RNEMUIDEN - Ruim honderd in- hond een verdachte te pakken neemt, van Arnemuiden bezochten Verder werd er regelmatig een diase- tE rijdag het plaatselijke politiebu- tau «aar een open dag werd gehou- De reden was, volgens opper- lachtmeester P. van Dijk, een beter Het politiebureau in Arnemuiden dat ontact met de bevolking te krijgen, in juli van het vorig jaar in gebruik Tijdens de open dag hebben we de werd genomen is voor het publiek lensen geinformeerd over het plaat- geopend op de maandag - en de vrij- w rk van de politie. En dit dagmiddag van 13 tot 18 uur. De post is de gelegenheid voor de bevol- Arnemuiden bestaat uit vijf man die Ing om de politie een beetje beter te er afwisselemd dienst doen. Opper- •Z 3; saren het vooral schoolkinderen en dag wordt georgansiseerd. Hij zegt: mgeren die het politiebureau bin- „Maar dan veel grootser van opzet. 10 instapten. Zij konden eens van met allerhande onderdelen van het Ichtbij bekijken hoe een karabijn politiekorps zoals onder andere veld- trkt (uiteraard was het wapen niet politie en mobiele eenheid, die dan ter eladen) en ook mochten ze zich be- plekke informatie over hun werk- êen eenvoudige behandelingvan"de ghouden met de portofoon. Het poli- zaamheden zullen geven. Wanneer to lebureau aan de Spoorstraat was dat gebeurt weet ik nog niet. dat ïder behangen met foto's van onder hangt ook voor een groot deel af van v' ndere stropers, de mobiele eenheid de financiële middelen die we daar- to ode manier waarop een surveillance- voor nodig hebben". rie vertoond over het werk van het korps rijkspolitie, waarvan ook de post Arnemuiden deel uitmaakt. de vrijdagmiddag wachtmeester Van Dijk verwacht dat in de toekomst weer een dergelijke punt van Goeree. en wel op korte afstand van het geplande strandpavil joen. Het gebied wordt aangemerkt als representatief voor veel gebieds- diepen in het Grevelingenbekken en heeft daarnaast een binding met de oude duin- en landbouwgebieden van Goeree. Verder is de Punt geschikt door de OPPicf Wporpfie grote terreinverschillen binnen korte loopafstanden. De gedachte plaats ligt op de scheidslijn van recreatie en natuurterrein, waar gebruik kan wor den gemaakt van parkeer- en horeca- voorzieningen. En doordat reeds een voorzieningenpakket aanwezig is zul len de stichtingskosten op deze loka tie waarschijnlijk het geringst zijn. West Repart en omstreken komt niet in aanmerking omdat het weinig te bieden heeft en de ruimte er beperkt is. West Repart en het strand Greve- lingendam komen intussen beide wel in aanmerking voor een informaties teunpunt, met voorlichting over re creatieve mogelijkheden rond het Grevelingenbekken en een verwij zing naar het bezoekerscentrum. Een derde informatiesteunpunt is ge dacht aan de Kabbelaarsbank. Maar een bezoekerscentrum zal daar door geringe afwisselingen in het natuur lijke milieu niet optimaal kunnen functioneren. En het Grevelingen- strand is minder geschikt omdat het alleen recreatieve waarde heeft. Als onderwerpen die in het Grevelin- gencentrum kunnen worden behan deld worden onder meer genoemd de geschiedenis van het Grevelingenbek ken vóór de afsluiting in vogelvlucht. Bevestiging vonnis geëist wegens reeks misdrijven DEN HAAG - De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft be vestiging van het vonnis geëist, dat de rechtbank in Middelburg had uit gesproken tegen de 23-jarige J. G. S. uit Vlissingen. De man was veroor deeld tot negen maanden gevangenis straf wegens een lange lijst van mis drijven. Verdachte was hiertegen in beroep gegaan. De procureur-generaal vond. dat ver dachte al genoeg kansen heeft gehad om zijn leven te beteren en achtte het vonnis van de rechtbank terecht. Ver dachte waren slechts enkele misdrij ven uit een lange reeks tenlaste ge legd, twee inbraken in woningen in Middelburg, waarbij voor aanzienlijke bedragen aan sieraden werden gesto len. De verdediger zette uiteen dat verdachte al in verschillende gevan genissen heeft gezeten (in totaal zijn hem al straffen voor een tijd van twee jaar opgelegd) en dat hij nu zijn leven wil veranderen. Ook de reclassering verklaarde hoop te hebben op een betere toekomst. Het hof wijst over veertien dagen arrest. ITERDAG ™H)ES Prins van Oranje, 19 uur: ngersdag ÜLST - Basiliek, ,20.15 uur: jubi- imconcert Cantorij. 1DDELBURG Gasthuis, 10-12 en -18.30 uur: uitzending Rawa. »i incert- en Gehoorzaal, 21 uur: optre- tn Afrikaanse muziekgroep 'Xalam'. liperspoort, 20 uur: recital door de Groot (contrabas) en Michel (plano). .OSTBURG St.-Antoniuszieken- ^verpleeghuis 'De Stelle', 9.30- .30 uur: uitzending radio Delta. 1RNEUZEN Zuidlandtheater. 20 K Hoofdstad Operette met 'lm lissen Rossl'. jlSSINGEN Bethesda/St.-Jo- phziekenhuis. 10-12 en 17-18.30 uur teending Rawa. lorthal Baskensburg, 19.30 uur: ma- rettengala. IERIKZEE Brogum, 21.30 uur (treden 'Klein Orkest'. ONDAG utherse Kerk. 16 uur: concert door de Broekert (piano). ILMVOORSTELL1NGEN IERGEN' OP ZOOM Roxy I. zat 8-45 en 21.15 en zon. 14,16.15,18.45 en .15uur: Brandende liefde. 16 jr.; zat. 330 uur: Love hotel. 18 jaar. n, zat. 19 en 21.30 en zon. 14, 630.19 en 21.30 uur: Hot Bubblegum het leger, 16 jr hnem'Actueel i, zat. 19 en 21.30 en 14, 16.30, 19 en 21.30 uur: The 16 jr. nem'Actueel II, zat. 19 en 21.30 en T on 14.16.30. 19 en 21.30 uur: Flash- I mem Actueel III. zat. 19 en 21.30 en 14. 16.30, 19 en 21 30 uur: Merry iristmas Mr. Lawrence. 16 jr. )ES Grand, zat. en zon, 19 en ■30 uur: De illusionist, a.l.; zon. 14 ir SJors, Sjimmie en de toverring, i 't Beest. 15 uur: Prima della roSuzione UlST De Koning van Engeland. 119 en 23 30 en zon. 14.30 en 16.15 Trashi, 18 jr.; zat. 19 en 21.30 en 1615, 18.45 en 21.15 uur. Bran- ende liefde. 16 jr zat. 19 en zon. 14.30 119 uur Star wars en Empire stnkes tt.a.1 zat 19 en 21.30 en zon. 13.45, d5,1345 en 21.15 uur: Merry chnst- asMr Lawrence, 16 jr.: zat, 21 30 en ®-1345 en 18.45 uur 48 hours. 16 jr.; "1 21.15 uur: 11 faut tuer Birgitt aas. 16 jr. IDDELBl'RG Midgard. 20.30 uur toia della rivoluzione JSTBURG Ledel, zat. 19 en zon. «en 20 uur: Octopussy. a.l.: zat. 21.30 'zon. 16.30 uur: Josefine Mutzenba- V 13 Jr. 'kNEUZEN luxor. zat. 14 en M. zon. 13 45 en 19 uur: Gandhi. ■;zat 19 30 en zon 16 en 19 uur. An 12 jr zat. 14 en 21.45 en zon <3 en 21.15 uur Twee dartele nich- l Tlro1- 16 J"r- USSIN'GEN Alhambra I. zat en 20 uur Gandhi, al; zon. 14 uur -' Turf. a 1 •tombra II, zat. 19 en 21.30 en zon -19 en 21.30 uur: Brandende liefde, Jaar. ^TOONSTELLINGEN k—Galerie Bellemans, zat. 10-18 illustraties van Margriet Hey- 1 en oude kinderboeken (t/m 14/ Streekmuseum, zat. 13.30-17 uur: beelden in hout van M. A. Verhoeven (t/m 8/10). BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 13.30-17 uur: werken van Wim Schütz (t/m 17/10). BRESKENS vm. Wit-Gele Kruisge- bouw, zat. 10-12 uur: collectie fossie len, mineralen en curiosa van Jan Goethals. DOMBURG Biologisch Museum, 10-17 uur: 'De natuur in Zeeland' en 'Bloemdijken in Zeeland'. GOES Museum, zat. 10-12 en 13.30- 17 uur: 'De middeleeuwse dorpsker ken van Zuid-Beveland. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 en zon. 13-17 uur: oude land bouwwerktuigen. HAAMSTEDE De Bewaerschole, zat. 14-17 uur: werken van Henk Doornekamp. KATS Galerie 't Zwaluwenhof, zat. 10-18 uur: werken van Piet van 't Hageland. KATTENDIJKE Galerie Ilona Schmit, 14-18 uur: 18e en 19e eeuwse Japanse prenten. MIDDELBURG Zeeuws Museum, zat. 13.30-17 uur: foto's van Paul Ci troen. Galerie Montpamasse. zon. 11-21 uur: werken van Duitse en Franse kunste naars. Galerie De Wijnstock, zat. 11-12.30 en 14-17 uur: keramiek van Pieternella Fritz (tm 12/11). Antiquïtés B. Witte, 10-18 uur: werken van Ineke otte. St-Janstraat 41, zat. 14-17 uur: touw- plastieken van Anneke Ruimschotel. Demerary, zat. 9-17 uur: diverse am bachten en exposities. Vleeshal. 11-17 uur en zon 14-17 uur: installatie van Barbara Jean (t/m 9 10). Molenwater 101. zat. 10-20. zon. 11-18 uur' werken van Leendert van der Pool. OOSTBURG Atelier Oudestad 66. 10-12 en 14-18 uur: werken van Jan Verschoore. TERNEUZEN Museum, 9-12 en 13-17 uur: 'Stad aan het water' (tm 12/10). VLISSINGEN Galerie Marquis. 13.30-17.30 en zon. 14-17 uur: werken van Ton Teeken (tm 9 10). Museum, zat 13-17 uur: 'Wonen in Vlissingen' (tm 3112). Reptielenzoo 'Iguana, 14-17.30 uur expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. Gevangentoren, vanaf 17 uur werken van Matthy Murre (tm 15'10). YERSEKE 'Atelier Dam Twee', zat. 10-18 uur schaal- en schelpdieren en werken diverse kunstenaars IJZENDIJKE Museum 14-17 uur: "Radio in oude en nieuwe stijl' (tm 1812). HULPCENTRA Noord- cn Midden-Zeeland Goes, lel 01100-14444 look voor milieuklachten) Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance' Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180-15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. tel. 01180 36251, van 10 00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel 070-614614 Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur Orpheuswerkgroep huwelijk en homofi lie, teL. 01184-72161 VEEL BELANGSTELLENDEN IN GOES GOES Onder ruime belangstelling heeft districtshoofd J. van de Velde van de plantenziektenkundige dienst (PD) in Goes vrijdagmiddag afscheid genomen. In de mijn van de Goesc veiiinghallen werd het scheidende districtshoofd door verscheidene be trokkenen toegesproken. De Goesc- naar is 32 jaar geleden vanuit het bedrijfsleven bij de PD terechtgeko men. Na een aantal standplaatsen in het gehele land, belandde hij tenslot te in 1969 bij de dienst voor Zeeland, gevestigd in Goes. Van de Velde (63) maakt gebruik van de VUT-regeling. Directeur H. J. de Bruin van de PD noemde het voormalig districtshoofd iemand, die altijd goed zijn zaken kende. Bovendien waardeerde hij zijn gevoel voor humor. Hij stelde dat Van de Velde veel heeft bijgedragen aan de doelmatigheid van de dienst Voorts prees hij de scheidende ambtenaar vanwege zijn loyaliteit Namens de Zeeuwse aardappelhandel richtte P. de Feijter van de vereniging ter behar tiging van de belangen van de Neder landse aardappelhandel het woord tot Van de Velde. „U heeft hard gewerkt aan de bevoruermg vuu ue aaruappel- handel", vond hij. „Wij zijn u zeer erkentelijk voor wat u heeft gedaan" Kennis Collega-districtshoofd C. Onrust sprak de hoop uit dat Van de Velde als ambteloos burger van zijn vrije tijd gaat genieten. Verder bedankte hij het vertrekkende hoofd voor zijn humor, waar hij zijn collega's mee heeft opgevrolijkt. Namens het personeel van de Goese dienst, prees medewerker C. Joziasse de ambtenaar voor zijn democratisch beleid, waarbij volgens hem 'de mens altijd voorop stond'. Hij betoogde dat Van de Velde een grote hoeveelheid kennis bezit, waarop zijn collega's altijd terug konden vallen. „Wij zullen dat missen", aldus Joziasse. Van de Velde toonde zich erg ingeno men met één en ander. Hij vertelde niet helemaal gewend te zijn aan zijn nieuwe bestaan vol vrije tijd. Van de Velde en zijn vrouw ontvingen tal van presentjes. Na afloop was er een receptie in de kantine van het ge bouw. Tweehonderd belangstellenden op receptie van J. van Ierland MIDDELBURG - Ongeveer tweehon derd belangstellenden bezochten vrijdagmiddag de receptie in kasteel Westhove in Ooslkapelle, die werd gehouden ter gelegenheid van hel Zilveren jubileum van de heer J. van Ierland. Zoals gemeld is hij vijfen twintig jaar verbonden aan de Stich ting voor Jeugd en Gezin Zeeland, waarvan hij sinds 1966 directeur is. De receptie werd opgeluisterd door velen uit de gezondheidszorg en van instellingen die zich bezig houden met de opvang van mensen in problemen. Onder de aanwezigen bevonden zich ook gedeputeerde J Boersma en Domburgs burgemeester P Diepen horst, Namens het bestuur sprak voorzitter mr A Minderhoud ..Van Ierland is samen met onze instelling gegloeid Hij is erg goed ingewerkt in de finan ciële situatie en heeft een voortreffe lijk beleid gevoerd" Van Minderhoud ging verder in op de periode dat Van Ierland bij Jeugd en Gezin werkzaam is. Zoals bekend begon Van Ierland in 1958 zijn loopbaan bij de Stichting Roomskatholieke Kinderbescher ming. Na fusies met de RK gezins voogdij en Pro Juventute ontstond m 3971 de naam Jeugd en Gezin Mr Minderhoud: „In de beginjaren woon de Van Ierland nog in Tiiburg Als er gezinnen bezocht moesten worden, dan kwam hij met de trein naar Vlissingen. Daar stond dan onze se cretaresse drs. W Buissing-van Beers hem met haar autootje op te wachten. Zij had ook altijd een zak broodjes bij zich en getweeën vertrokken zij dan naar 'de overkant' om hun bezoeken af te leggen, Hij bezocht, zij was de chauffeur" Minderhoud besloot zijn toespraakje iets ernstiger met de woorden: „He laas wordt ons de laatste tijd gerich te beleidsplanning zo goed als onmo gelijk gémaakt. door de financiële beperkingen. Maar we gaan met goe de moed door". Cursus voor ouderen over ziekenverzorging MIDDELBURG - De Stichting Wel zijn Ouderen te Middelburg begint op woensdag 12 oktober met een cursus 'Ziekenverzorging thuis', bestemd voor ouderen in samenwerking met de Kruis- vereniging Walcheren-Oost. De cursus is gericht op verzorging aan het bed. medicijnengebruik, inrich ting van de ziekenkamer, oefenen met het in- en uit bed helpen en er worden tips over voeding voor zieken gege ven. De cursus omvat vijf dagen, behalve 12 oktober, is dat op 19 en 26 oktober en op 2 en 9 november. De bijeenkom sten worden gehouden in het wijkge- bouw 'Het Kruispunt' aan de Mortie restraat in Middelburg. Aanvang: tien uur 's morgens. Zwemwedstrijden van scouting Walcheren VLISSINGEN - In het Sportfondsen- bad in Vlissingen hield scouting Wal cheren haar jaarlijkse zwemwed strijden voor jongens en meisjes van 7 lot en met 10 jaar. De groepsprijzen gingen bij de meisjes naar de Lutem- groep in Middelburg en bij de jon gens naar de Vlissingse Watergeuzen. De uitslagen Meisjes schoolslag; 1 Karin Etman, 2 Anita Hoogerheide, 3 Nicole Relgpietsch. Rugslag, 1 Danielle Breder. 2 Esther Hanssen, 3 Martine Hamelink. Vrije slag, 1 Debbie van Aalst, 2 Astrid Koops. 3 Heidie Buisman; Estafettte; 1 Lutem: 2 St.-Willlbrord, 3 Golfbrekers. Jongens: Schoolslag. 1 Rutger Reindersma; 2 Peter Selles, 3 Guido Vermeulen en Mark Wijne. Rugslag, 1 Patrick Kraan. 2 Jurgen Ver- bunt, 3 Remco Posthuma, Vnje siag. 1 Noak van Belzen. 2 Stefan van Damme. 3 Rogier Etman; Estafette, 1 Watergeuzen. 2 Kazan de Wolf: 3 St.-WUlibrordus. Collecte RITTHEM - De collecte ten bate van de Nierstichting heeft in Rithhem een bedrag van 280.25 opgebracht. ZONNEMAIRE De natuurfunc ties van de Hompelvoet in het Grevelingenmeer moeten worden versterkt en uitgebreid. Dc recrea tiedruk op de plaat dient zoveel mogelijk te worden verminderd en wel door het aanleggen van twee watersporteilanden. Verwacht wordt dat inrichting van de Hom pelvoet ongeveer 100.000 gulden zal kosten. De aanleg van de twee watersporteilanden van 10 cn 2 hectare vergt bijna 3 miljoen gul den. Een en ander blijkt uit een inrichtingsplan voor de Hompel- voet, opgesteld door de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Zon- Samensteller drs M Loenen wijst erop dat in de nieuwe inrichtings schets Grevelingenbekken iNISi aan de Hompelvoet zowel een na tuurfunctie als een recreatieve func tie is toegedacht. Wel is de recreatie ondergeschikt aan de natuur Dit houdt in dat recreatieve elementen slechts kunnen worden ingevoegd, voor zover dit niet strijdig is met de natuurbelangen. In dit verband wordt, naast de aanleg van twee eilanden, ook voorgesteld het betre den van de plaat via vier aanwezige steigers te beperken. Slechts via de meest oostelijke steiger zal de plaat nog toegankelijk kunnen zijn De omgeving van deze steiger wordt dusdanig ingericht, dat de opvang van de recreanten plaatsvindt in de onmiddellijke omgeving ervan en dat de rest van de Hompelvoet ontoegankelijk is voor recreanten. De Hompelvoet. oppervlakte 330 hectare, heeft een voedselarme bo dem. De aanwezige vegetatie hangt daarmee samen en bestaat uit ver schillende zoute zoete typen. Van belang is de aanwezigheid van broedvogels. Ze nemen in soorten en aantallen nog steeds toe Een bijzondere broedvogel op de Hom pelvoet is de grote stern Deze vogel broedde reeds vodr de afsluiting van de Grevelingen op het voorma lige schor van de Hompelvoel. maar de kolonie heeft zich na de afslui ting sterk uitgebreid en is momen teel één van de belangrijkste kolo nies in Nederland. Andere vogels zijn visdief en Noordse stem. kok en zilvermeeuw, dwergstem Geen ontgravingen Het lag aanvankelijk in de bedoe ling op de Hompelvoct bepaalde vormen van natuurbouw toe te passen, met name door middel van ontgravingen het geschikte groei- milicu ..„^.niies van vochtige duinvalleien. Recente resultaten van bodemkundig en hy drologisch onderzoek in de Greve lingen hebben echter duidelijk ge maakt dat het groeimilieu voor dergelijke vegetaties in het meer op uitgebreide schaal van nature voorkomt. Daarom wordt afgezien van natuurbouw in de vorm van ontgravingen op de Hompelvoet. Samensteller Loenen adviseert de Hompelvoet in drie beheersgebie den te verdelen: begrazen met scha pen de noordoostelijke helft van het eiland, maaien de zuidoever van de Hompelvoet ter plaatse van de vo- gelbroedkolonies: begrazen. gecom bineerd met plaatselijk maaien het westelijk deel van het eiland. Gelet op de aanwezige tekorten en de thans reeds aanwezige druk op de Hompelvoet moet bij de aar. te leggen watersporteilanden direct een capaciteit van circa 100 lig plaatsen worden verwezenlijkt Tot 1985 kan deze capaciteit geleidelijk worden uitgebouwd tot ongeveer 150 ligplaatsen Na 1985 kan mede in afhankelijkheid van de draag kracht van de natuurgebieden, de noodzaak en mogelijkheid tot een verdere uitbreiding van de hoeveel heid aanlegplaatsen worden over wogen. GOES, DE HOOGTE Stichting 'Prime Discoveries' met 'Cur lew River', kerkopera.parabel van Ben jamin Britten, naar een libretto van William Plomer Zangers James Mclean ttenorPeter Krijn 'banton,. James Tucker banton, en Lodcwtjk Meeuwsen 'bas i, voorts koor en instrumentaal en semble en jongenssopraan van de St. Bavokoorschool Haarlem Regie. Je roen Lopes Cardozo. muzikale leiding Bert van Dijk. decors Lta Doornen- kamp Het Zeeuwse culturele seizoen '83-"84 is nog vers. maar het lijdt geen twijfel dat daarin vrij dagavond een moeilijk te overtref fen hoogtepunt te noteren was: de opvoering van Benjamin Brittens "Curlew River' (Wulpenrivier). Een in zijn eenvoud indrukwekkende voorstelling, waarin het de uitvoe renden - naar mijn ervaring - geen enkele moeite kostte de entourage van de moderne Goese kerk 'De Hoogte' te doen verdwijnen achter de sfeer van een middeleeuwse kloosterkerk. Het komt me voor. dat de enscenering van 'Curlew River' zelfs beter tot zijn recht komt in een intimiteit biedende ruimte als het Goese centrum dan in een kerk met een grote galm. Dat neemt niet weg, dat een aantal van nog geen zestig bezoekers aan de schriele kant is voor een pro- duktie met de allure als déze .Cur lew River'. Er is. voor wie 'era heeft gemist, echter een mogelijk heid voor 'herkansing': op vrijdag 28 oktober namelijk, in de Middel burgse Oostkerk. Britten schreef, tussen 1957 en 1966, drie kerkopera's 'Curlew Ri ver dateert uit 1963 en is - in muzikaal opzicht - een schoolvoor beeld van de belangrijkste beteke nis van de componist Britten: als .verwerker' namelijk van - naar tijd en geografie - verschillende stijlen uit de (muziek)geschiedenis; in 'Curlew River' geldt dat met name de boog. die hij trekt van het gregoriaans naar de Japanse Noh- cultuur. Kenmerkend daarbij zijn de bescheiden middelen, waarvan Britten - en librettist Plomer - zich bedienden en de njke differentiatie en zeggingskracht, die er door wor den opgeroepen. Essentie van het verhaal is de bijna bovennatuurlijke kracht, waarmee een waanzinnige vrouw zoekt naar haar verdwenen zoon. Zij komt aan de oever van een rivier, waar de veerman een groep reizigers cn monnikken wil onderweg: aan de overzijde name- Benjamin Britten lijk ligt het graf van een jongen, die als een heilige wordt vereerd. Het blijkt de zoon van de vrouw, wiens geest zich openbaart. Cur lew River, kerkopera. mysterie spel. parabel over dood en verrij- Wat de opvoering buitengewoon boeiend maakte was het schijnbaar moeiteloze, men is geneigd te zeg gen natuurlijke evenwicht, dat werd bereikt in muzikale spraak, stilering en verbeelding Er werd bijvoorbeeld door alle vier solisten en door het koor-voortreffelijk ge zongen en er werd door hel septet niet minder voortreffelijk gespeeld, maar in de opvoering bleek het totaal méér dan de som der delen In het geheel van de produktie werd de geserreerdheid, de sober heid van het gegeven trefzeker geaccentueerd. Dat daarbij de ver wijzingen naar Japanse achter gronden - maskers, stilering - waren geschrapt, versterkte die sfeer eer der dan dat het er afbreuk aan deed Curlew River" is in oktober en de eerste helft van november te zien in tal van plaatsen in Nederland. De uitvoerenden, zangers en instru mentalisten, maken geen deel uit van een bestaand gezelschap, ze zijn voor de gelegenheid in een - naar intussen blijkt: zeer hecht - team bijeengebracht. De Goese opvoering was vrijdag de zevende in een reeks van bijna dertig, verspreid dus over ander halve maand: de inzet van de uit voerenden taande geen moment. Men mag hopen, dat ook op 28 oktober slijtage nog geen vat op hen heeft gekregen. Kees Cijsouw VEILING KAPELLE 7 oktober Bramen doosjes 5870; franken- thaler 330. alicanthe 370 per kg: cox orange pippin I. 90 66, 80-90 130, 70-75 155. 65-70 155, 65-70 125. 60-65 93. II; 90 48-59. 80-90 88—124, 75-80 106—146, 70-75 100—132. 65- 70 109—127, 60-65 80—96, 55-60 38—46; odin II 80-90 75. 70-80 79—96. 65-70 81. 60-65 42—51,1; 80 63.70-80 82.65-70 66; karmijn II: 100 37—41. 11 90-100 47. 80-90 57; rode goudrenet H: 105, 44—52, 95 64—68, 85-95 100—107, 75-85 108—110. 65-70 70, 70 86—93, alkmene II: 80 69, 70-80 67: jonagold I. 100 69—81. 90-100 89—121. 80-90 150—163, II. 100 64—138, 90-100 96—180. 80-90 121—149, 70-80 155; golden delicious I: 80 90 91, 70-80 98-101, 90 54—60. 80-90 67—97. 70-80 83- 106, 65-70 72. 60-65 51, zoete ermgaard I: 75-85 127. 65-75 102. 60-65 70. 55-60 39, goudrenet I. 105 44--15. 95-105 62. 85-95 95. 75-85 112—114. 65-75 98, 70 101—109, 65 85, n 105 43—44. 95-105 60, 85-95 75—y5, 75-85 85—94. 65-75 81—98: bonne louise I 60-70 70—101.55-60 77, beurré hardy I 80 45.70-80 72. 65-70 62. 60-65 57, II. 70-80 61, 65-70 54. 60-65 46: beurré alexander lucas II: 75-85 76. 65-75 82. 60-65 50.1: 85 40. legipont U' 75 87. 65-75 36—78. 60-65 58, conference II: 65 34—92, 55-65 45—59. 60 39. packhams triumph I 70-80 34. saint remy I 70-80 65. 60-70 64—65. II 80-90 58. 70-80 61. 60-70 62. 50-60 33; gieser wildeman I 60-70 172. 55-80 125, 50-55 78-83, n 60 139. 55-60 121. 50-55 80. 45-50 35—54. tomaten la 430. !b 490. 1c 340; groente komk 61—87; rode kool 38. snijbonen 330—370; princessebonen 140— 200; bloemkool 40—95, aardappelen 3949. doyenné du comise II: 90 61—63. 80-90 87—94. 70-80 111-122, 65-70 103—109. 60-65 62—68 VEILING MIDDELBURG 7 oktober Aardappelen bintjes bonken 58, grote 48—52. drlel 16—17. knel 63 koop- mans blauwe: grote 8485, drie! 21, Irene grote 40—42. appelen, james grieve 55-65 53. 65-7080. 70-80 101.80-90 101. elstar 65-70 140. 70-80 166; peren: bonne louisse: 55-60 37. 60-70 50. conference: 50-55 26—28. 55-65 0860. 65-75 75. samt remy: 55-65 42. 65-75 72. rode goudrenet 70-80 99. 80-90 89. cox. 55-60 48. 60-70 98. 70-80 138—154. 80-90 151. tomaten: al 63—73. bl 58-63, cl 60-63. druiven kg 432. paprika 366—390; groente, andijvie 48—76. snijbonen 277—360. sper- ciebonen 208—252 pronkbonen 204. sa- vooie kool 18—24: rode kool 33—55: Ml te kool 46—54 spitskool 45—55. winterpeen 25—28. pre: 42—79. sla 44—47 peterselie kistje 154—251, bosselderij 128. blauwko- prapen bos 31—33. brocoli 187—265, cour gettes 21—29. bloemkool 4 61—96. 6: 53— 74. 8. 48—85. 10: 47 komk. 36-41 35-70. 51-61 55—83.61-op 99; spruiten: a 88—115. b 40—55. d 129—153 CNV- werkgroep vergaderde MIDDELBURG - De CNV-werkgroep ontwikkelingssamenwerking hield vrijdag in gebouw De Schakel in Middelburg een vergadering. Door een lid van de werkgroep werelddiaco- naat werden mogelijkheden bekeken om samen te gaan werken voor de komende jaaractie 'Werken om te overleven' Tevens zal de werkgroep vertegenwoordigd zijn op de ontmoe tingsdag met buitenlandse werkne mers zaterdag 22 oktober in Rotter dam. Het thema van die dag is 'Sa men werken aan een veranderde stad'. Aardappelen bintje bonken 45-61. groot 31-41, eigenheimer 68-87. doré 33-45, bleek selderij 8-44, boerenkool 20-49, bospeen 56-1 30. broccoli 1.80-2 80, champignons 80- 1.30, Chinese kool 61-84, courgettes 42-75, knolselderij 10 st pb 40-85, 12 st. 31-72, 15 st 11-25, koolrapen 34-39, groene kool 18-48. witte kool 35-49. rode kool 21-55, gele kool 13-26, kroten 11-66, packsoy 60-77. papnka groen 110-1.80. rood 1 10-2.50, peterselie 35-75. postelein 1.12-1.30. prei 60-1.00, pe pers groen 1.90-2.10, rood 2.10-2.80. selderij 7-32. snijbiel54-98, snijbonen 2 70-4 30. sperciebonen 78-161, sperciebonen kas 2 20-5.10, spitskool 37-70, suikermais 51- 1 50. vleestomaten 3.40-6.20, cocktailtoma ten 8.80-9.20, uien bonken 57-94. grof 52-75, rood 1.05, middel 32-54, rood 46-56, drieling 11-33. rood 13-25. pikler 5-29, rood 20, witlof kort 1 4 00-6.00. lang 1 3.70-4 30, kort 2 3.60-4.80, lang 2 3.40-4 40, 3a 2 70-4.10. 3b 2.00-3.60, winterpeen 5-41. ijsbergsla 3050 -33-55, 46'50 64-1 25. 50'60 91-1 36. zacht fruit aardbeien pd 60-1 50, meloenen ogenme- loen vanaf 6 st 2.30-3 90, 1 60-3.70. 1 20-3 30. 90-1.30, 15 st 40-60, druiven alicante 2 50- 4 70, frankenthaler 2.60-3.90. muscate d'ale- xandrie 3 80 Aardappeltermijnmarkt, 7 oktober 1983. Bintje 35 50 mm opw april laten 44 50. bieden 43.20. slot 44 50; november laten 40.00. bieden 35.00, slot 37 50; openstaande posities- april plus 3 Is gew 205; november 58; omzet apnl h. pr 44.50,1. pr 44.00,1 z 4 x 44 50; dag: april 26. Bintje 50 mm opw april laten 78.60. bledfen 78 50, slot 78.50. november laten 57.50. bieden 56 00. slot 57 50 mei laten 81 00, bieden 80.00, slot 81.00: stemming april prijsh. op lager niveau, november prijsh. op lager niveau, openstaande posities april min 46 ls gew 4762; november min 39 Is gew 233. mei8. omzet nov.h pr 58 00.1 pr. 57 00. 1 z. 5 x 58 00; apr h pr 80 00. 1 pr. 77 90.1. z. 5 x 78.50. dag april 459, november 59. week april 1587, november 239. mei l. Goed zomerseizoen VVV in Zoutelande ZOUTELANDE - De VVV Zoutelande en omgeving heeft een goed zomersei zoen achter de rug. „Zeer tevreden leden - verhuurders in alle catego rieën. meer toeristen uit eigen land, kortom een echt VVV-jaar". wordt met voldoening in het jaarverslag geconstateerd. Uit een daarin opgenomen overzicht van de werkzaamheden op het VVV- kantoor in Zoutelande blijkt dat het aantal daar aan de baJle verstrekte informaties ten opzichte van 1982 drastisch toenam. 26.100 tegen 18 500 in het voorgaande jaar Ook was er een toename in de correspondentie en telefonische afhandelingen Een over zicht van de reddings post toont dat in het afgelopen zomerseizoen briga deleden aan de stranden van Zoute lande en Dishoek in totaal 42 keer in actie moesten komen voor in moeilijk heden geraakte surfers, bijna een ver dubbeling ten opzichte van 1982, toen 24 maal moest worden opgetreden In het jaarverslag wordt voorts gewag gemaakt van een lichte daling van het ledental van de VW, van 513 naar 507

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 41