autokeuring duurt vijf jaar PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frans parlement stemt in met Rijnzoutverdrag NAVO-Assemblee steunt plaatsing van raketten GROOT, iw yeóïuitfeuhtyens Hart vermoorde vrouw klopt bij ander verder KABINET KOMT TOT COMPROMIS Politie brengt groep van 20 verwaarloosde kinderen in veiligheid \NEEKEND CDA EN VVD VERDEELD NAVO wil minder tactische I kernwapens Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer veer- 1 tien graden. Tot vrij krachtige en aan de kust en op het IJsselmeer tot hard toenemende westelijke wind. 226e jaargang no. 236 Zaterdag 8 oktober 1983 ANJELIERSTRAAT 5-7 Telefoon 01100 - 16810 XINCHEN (AFP) Het hart van een jonge vrouw die ,vorige week in Berlijn werd vermoord is na een race liegen de klok met succes overgeplaatst in het lichaam vaneen Oostenrijker van 40 jaar, zo is vrijdag in een kliniek in München vernomen. lDe vrouw had zaterdag een telefoongesprek met haar riend toen haar echtgenoot binnenkwam. Uit woede en jloezie schoot hij haar een kogel in het hoofd alvorens het 'wapen op zichzelf af te vuren. Nadat de familie van de vrouw toestemming tot harttrans plantatie had gegeven werd de Europese transplantatie centrale in Leiden ingeschakeld. Maandagavond kwam het rpilhart met het laatste toestel uit Berlijn op het vliegveld in München aan. Het werd vervolgens per helikopter naar de hartkliniek gevlogen, waar artsen klaarstonden om het zieke exemplaar van hun patiënt door het gezonde van de Berlijnse te vervan gen. (Van ome parlementaire redactie) IDEN HAAG Het kabinet heeft vrijdag besloten dat personenauto's gedurende een periode van vijf jaar onder worpen zullen worden aan een periodieke keuringsplicht. Daarna moet worden bezien of en in welke vorm de keuringen moeten worden voortgezet. Iet kabinet, aldus vrijdag premier Zoals in een reeds ingediend wetsont- jubbers, heeft dit standpunt ingeno- werp is voorgesteld, zal de rijksdienst als compromis tussen voor- en voor het wegverkeer tenminste drie s tegenstanders, die zich manifesteer- e den toen bleek dat het reeds aangeno- 3 men Kamerbesluit door de commis- i sie-Geelhoed op de zgn. deregulatie- b lijst was gezet, c De commissie-Geelhoed heeft een lijst gemaakt van kabinetsvoornemens waarvan bekeken moet worden of zij - In de voorgestelde vorm moeten wor- j den voltooid of uitgevoerd, met de li bedoeling zo veel mogelijk ingewik- 'kelde voornemens te toetsen op hun maatschappelijke nut. De lijst moet zo klein mogelijk worden en de maat- 't regelen zo eenvoudig mogelijk. In een reactie op het kabinetsbesluit jj wees de ANWB op de sterke kosten verhoging voor de autorijder, als ook lat de technische onveiligheid ver moedelijk maar in heel geringe mate "leemt door de keuringsplicht. De iovag daarentegen benadrukte de r:eds gedane investeringen en wees Sp de extra werkgelegenheid die een irplichte autokeuring met zich mee- irengt. WB looral het standpunt van de ANWB leeft vrijdag ernstig misprijzen opge spen van de Tweede-Kamerleden 'an der Doef (PvdA) en De Beer die destijds het initiatief geno- ïen hebben voor dit wetsontwerp. De vond de ommezwaai van de ANWB, tegenover het standpunt dat s de bond vroeger heeft ingenomen, ie .„ronduit schandalig", terwijl Van der ii Doef, in een tv-uitzending, oordeelde ill 'diever een paar goeie vijanden" te 0 hebben „dan zo'n vriend". Van der Doef betoogde voorts dat de controle op naleving nu vrijwel zeker ,5' aanzienlijk moeilijker is dan in het ij oorspronkelijk ontwerp, en sprak de siveronderstelling uit dat de Kamer er In deze vorm niet mee akkoord zal s< gaan. Hij acht het aannemelijker dat de Kamer in plaats van vijf, twintig Jaar controle wil. ANWB'er Hollander bracht daar in dezelfde tv-uitzending tegenin dat de iji methodiek voor de op gang komende autokeuringen verouderd is. „De >ogde controle is een visuele, ter- jWljluit analyse van ongelukken waar- ondeugdelijkheid van auto's een loorslaggevende rol heeft gespeeld, juist is gebleken dat niet-zichtbare gebreken de oorzaak van het ongeluk waren", aldus Hollander, ghtussen heeft verkeer en waterstaat Inde afgelopen tijd maatregelen geno- 'üen om de kosten van opzet en itvoering te verlagen. Aanvankelijk moest de opzet van het systeem waarbij alle personenauto's van drie jaar en ouder eens per jaar afzonder lijk gekeurd moeten worden f66 miljoen kosten. Het zou werk ver schaffen aan 700 ambtenaren en de kosten van deel drie zouden met twaalf gulden omhoog gaan. In de vereenvoudigde opzet, waar nu a,an wordt gewerkt, zullen de stich- d tingskosten f 22 miljoen bedragen, er 1 worden 273 ambtenaren met het toe- zicht op de naleving belast, terwijl de jaarlijkse kosten van deel 3 met vijf gulden omhoog gaan. procent van het aantal goedgekeurde auto's herkeuren, Aan de hand van telefonische afmeldingen bepaalt de rijksdienst welke gekeurde auto's voor herkeuring in aanmerking ko men. Het nieuwe keuringssysteem zal een opslag betekenen van circa vijf gul den op deel-3 van het kentekenbewijs'. Ook dit is aanzienlijk lager dan was verondersteld, aldus de bewindsman. Ouders verstaan zich vrijdagavond in het politiebureau Waddenweg in Amsterdam-Noord met agenten, nadat kinderen naar het bureau waren overgebracht wegens sterke verwaarlozing. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft er vrijdagavond in Amsterdam-Noord twintig verwaarloosde kinderen van bijna twee weken tot anderhalf jaar van leden van een sekte-achtige groep in veiligheid gesteld. Tijdens een voorstelling van zang insectebeten, er was sprake van en dans van deze groep in de hygiënische verwaarlozing. Een muziekschool in Amsterdam- aantal kinderen maakte een gede- Noord ging de politie in aanwezig- primeerde en apathische indruk en heid van de officier van justitie, een kind had een schimmelinfectie mevrouw B. Broers, tot actie over. in de mond. Drie van de kinderen Dit heeft hoofdinspecteur J. M. C. zullen worden opgenomen in een M. Heesters, chef van de politie in Amsterdams ziekenhuis. Amsterdam, vrijdagavond op een De ouders van de kinderen maak- persconferentie meegedeeld. ten deel uit van een sekte die De kinderen zijn tijdelijk onder het begonnen is als een Tai-Chi groep, gezag van de ouders weggehaald Tai-Chi is een van oorsprong Chi- en toevertrouwd aan de raad voor nese bewegingsleer. De sekte de kinderbescherming. Alle kinde- stond volgens de politie onder ster ren vertoonden verschijnselen van ke invloed van de leider, de 54- verwaarlozing. Allen hadden puk- jarige Amsterdammer J. O. Nie- kels op het gezicht als gevolg van mand is aangehouden. ENSCHEDE (ANP) In Enschede is vrijdag de zogenaamde 'spijbelbus' officieel gaan rijden. De stichting voor het Enschedese straathoekwerk trekt met deze bus erop uit langs om met spijbelende jongeren te praten. Op deze manier verwacht de stichting samen met de jongelui na te gaan hoe het komt dat ze spijbelen en op welke wijze daar een einde aan kan worden gemaakt. De fel gekleurde bus is ingericht als kantine. Men kan er een kopje koffie drinken en een broodje eten. Een mini disco-installatie zorgt voor muziek. Het project met de spijbelbus wordt gefinancierd door het ministerie van wvc en duurt tot augustus 1985. Van onze correspondent) PARIJS „Frankrijk moet zich aan zijn woord houden en de verplichtingen nakomen die het is aangegaan". De Franse minister van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, verwoordde vrijdagmiddag in de „Asscmblée Nationale" (de Franse Tweede Kamer) in zeer diplomatieke bewoordingen de buitenge wone tegenzin waarmee Frankrijk het Verdrag van Bonn, beter bekend als het Rijnzoutverdrag, na zeven jaar uiteindelijk heeft geratificeerd. Het verdrag houdt in dat de lozing in de Rijn van afvalzout uit de kalimijnen in dc Elzas sterk wordt teruggebracht. Het zout moet worden ingespoten in de diepe ondergrond op 2000 meter onder een afsluitende laag. De rechtse oppositie stemde tegen, de communisten onthielden zich van stemming en de socialistische fractie, die in de Assemblée de absolute meer derheid heeft, sleepte ten slotte met bitter weinig geestdrift het voorstel tot ratificatie door de stemming: 275 stemmen voor, 152 tegen. Links en rechts benadrukten, dat zware metalen de rivier veel meer schadejaerokkenen en dat die vervui ling vooral wordt veroorzaakt in de Bondsrepubliek en in Nederland. Maar, zei Cheysson, Frankrijk heeft niet alleen zijn handtekening gezet onder het zoutverdrag in 1976, het heeft destijds ook 93 miljoen francs geaccepteerd van de verdragspart ners als bijdrage in de kosten van het inspuiten van een deel van de afval zouten in de Elzasser bodem. De ratificatie door de Assemblée moet worden gevolgd door de behandeling van het Verdrag van Bonn in de Senaat. Daar is de regeringscoalitie in de minderheid, zodat de ratificatie er ongetwijfeld zal worden verworpen. Dan komt het weer terug in de Assem blee, al dan niet voorzien van wijzi gingsvoorstellen. Uiteindelijk wordt er een paritaire commissie benoemd met leden uit de Eerste en de Tweede kamer, die proberen een voor beide huizen aanvaardbaar compromis te vinden. Een advies van die commissie kan de regering overigens naast zich neerleggen. Met deze parlementaire procedure kunnen nog weken, zo niet maanden gemoeid zijn. Daarna heeft Frankrijk nog achttien maanden de tijd om een begin te maken" met de uitvoering van het verdrag In tegenstelling tot de Nederlandse regering en de internationale Rijn commissie zijn de Stichting Reinwa- ter en de drinkwaterbedrijven in ons land van mening dat er weinig reden tot juichen is, omdat het nog zeker tot 1985 duurt voordat de eerste hoeveelheid van 20 kilogram afval zout per seconde uit het Rijnwater wordt teruggehouden. Bovendien is dat maar een klein gedeelte van wat oorspronkelijk was afgesproken. Op zijn vroegst in 1990 zal de 3 miljoen ton afvalzout per jaar die in het verdrag is overeengekomen, worden opgeslagen. Dan nog blijft het Rijn water te zout, vinden Reinwater en de drinkwaterbedrijven. Tweeverdieners Het kabinet heeft vrijdag het wetsontwerp over de tweever dieners naar de tweede kamer gestuurd. Veel gehuwde èn on gehuwde belastingplichtigen gaan er flink in koopkracht op achteruit. (PAGINA 2) Bekentenis De Gentenaar Leon de D. heeft bekend dat hij in april 1980 in Sluiskil zijn buurmeisje Ray- monda Danneels om het leven heeft gebracht. (PAGINA 5) Sport en drugs De sportbestuurders in de VS hebften de oorlog verklaard aan het gebruik van drugs door nationale professionele topsporters. Betrapte basket ballers bijvoorbeeld, worden levenslang geschorst. (PAGINA 13) Binnen- en buitenl.: 2 en 3. Financiën, economie: 4. Provincie: 5, 7, 9 en 11. Sport: 13. 17, 19, 21, 23, 27 en 29. WASHINGTON (DPA) De NAVO J wil het aantal tactische atoomwa- r.r pens..voor gebruik op het slagveld I ®anz'ïdig verminderen van ongeveer 6000 tot 4500 of 4000. Dat heeft de Amerikaanse pers vrijdag gemeld. Overeenstemming zou vrijdagaoch- I «end bij de NAVO in Brussel zijn w bereikt. L f?irt verrnindering zou op 22 oktober kelens de zitting van de nucleaire Nanninggroep van de NAVO in Otta- '8 bekendgemaakt worden. Op deze "Jtting komen de ministers van defen sie van de NAVO-landen bij elkaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG (GPD) De Noordatlan- tisclie Assemblée in Den Haag is vrijdagmiddag uitgemond in een on voorwaardelijke steun aan het NA- VO-beleid rond de kruisraketten. Een forse meerderheid spoorde de rege ringen per resolutie aan, vast te houden aan het besluit om in decem ber te beginnen met het plaatsen van Pershings en kruisraketten, als er dan nog geen ontwapeningsovereen komst in Genève is gesloten. Bij de stemming bleek een grote ver deeldheid binnen het CDA en daar mee ook verdeeldheid met coalitiege noot VVD over de plaatsing. De CDA- Tweede Kamerleden Frinking en Couprie onthielden zich van stem ming, de VVD-afgevaardigde Voor hoeve en het CDA-Eerste Kamerlid De Vries stemden voor en de PvdA- Tweede Kamerleden Ter Beek en De Waart stemden tegen de resolutie. De Britse opsteller van de aangeno men resolutie, John Cartwright (SDP), achtte uitstel „uiterst gevaar lijk". Een akkoord wordt dan steeds moeilijker bereikbaar, waarschuwde hij. In zijn resolutie paarde hij vastbe radenheid bij de plaatsing aan de wens om serieus verder te onderhan delen over een akkoord met de Rus sen. zoals ook de NAVO steeds doet. De enige wijziging die in de ontwerp tekst werd aangebracht was een mati ging van het pessimisme over het verloop van de Geneefse besprekin gen De Amerikaanse onderhandelaar in Genève Paul Nitze is niet erg opti mistisch over de kansen op een Rus- sisch-Amerikaans akkoord over kernwapens voor de middellange af stand nog dit jaar, waarmee de plaat sing van Pershings en kruisraketten in West-Europa zou kunnen worden voorkomen. Hij liet dat blijken in zijn rede tot de Assemblée. De Russische positie aan de onder handelingstafel in Genève is volgens Nitze niet wezenlijk veranderd. Hoe wel Moskou met verschillende voor stellen is gekomen, was het eindresul taat, steeds hetzelfde- de Sowjet-Unie zou de enige nucleaire macht op het Europese continent zijn. De Amerikaanse toponderhandelaar bestreed uitgebreid de Russische wens om de Franse en Britse kernwa pens bij de bespreking te betrekken. Nitze benadrukte dat de Franse en Britse wapens slechts opwegen tegen 3 procent van de totale Sowjetrkem- macht. „De weg naar een akkoord is bezaaid met grote geschilpunten", zei Nitze. Volgens hem bieden de nieuwste Amerikaanse voorstellen echter kans op doorbraken op punten die de partijen het meest verdelen. Paul Nitze. de leider van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie in Genève, tijdens zijn toespraak tot de Noordatlantische Assemblee. Atoomchantage Tn Genève zijn deze week i 'V^/J -Ede onderhandelingen her- 1 vat tussen de Verenigde Sta- ten en de Sowjet-Unie over 1vermindering van de grote aantallen strategische lange-af- standsraketten. Deze besprekingen staan bekend als het START-overleg. Dit overleg staat los van de Ameri kaans-Russische besprekingen in Ge nève over vermindering van het aan tal kernwapens voor de middellange afstand in Europa, de zogeheten INF- besprekingen. Bij die laatste onder handelingen gaat het er vooral om of de Russen zul! en doorgaan met het plaatsen van SS-20 raketten en of de Amerikanen enkele honderden kruis raketten en Pershing-2 raketten in West-Europa zullen opstellen. Het kli- maat waarin de onderhandelingen zich afspelen is, in politieke termen gesproken, 'ijzig koud'. Washington en Moskou denken zó verschillend over de wijze, waarop wapenbeheer sing moet worden bereikt, dat er een wonder moet gebeuren willen de par tijen tot elkaar komen. Voor de onder handelingen over de Euroraketten dringt de tijd, want als in december geen overeenstemming is bereikt, worden de eerste Pershing-2 en kruis raketten in West-Europa geplaatst. De vraag kan worden gesteld in hoeverre het neerschieten van het Zuidkoreaans verkeersvliegtuig, vijf weken geleden, boven het grond gebied van de Sowjet-Unie het kli maat heeft verslechterd. In de sterk verdeelde wereld van vandaag spelen zich soms gebeurtenissen af. die als een volstrekt op zich zelf staand inci dent kunnen worden beschouwd, maar die geplaatst in het kader van de Oost-West-verhouding lange tijd een negatieve uitwerking blijken te hebben op de wederzijdse betrekkin gen tussen de beide grootmachten. Dat nu kan worden gezegd van het Boeing-incident, waarvan zo langza merhand kan worden vastgesteld dat óók de regering van de Sowjet-Unie er uiterst ongelukkig mee is. De Russen hebben echter verzuimd voor het fo rum van de gehele wereld het boe tekleed aan te trekken. Als de Sowjet- Unie zijn welgemeende verontschuldi gingen had aangeboden, zou dat 'ge baar' deze betreurenswaardige en niet goed te praten gebeurtenis in een geheel ander daglicht hebben ge plaatst. Nu dat niet is gebeurd blijft het incident een sterke negatieve in vloed uitoefenen op de handel en wandel van zowel de VS als de Sowjet- Unie. De retoriek van president Rea gan richting Moskou en zijn felle aanvallen op de leiders van dit land hebben de Sowjet-machthebbers op dezelfde ongenuanceerde wijze beant woord. En als het dan om onderwer pen gaat als met nucleaire lading uitgeruste raketten voor interconti nentaal gebruik en raketten voor de middellange afstand, is het duidelijk dat van ontwapening weinig terecht komt. Scheldpartijen over en weer plegen zelden een klimaat te schep pen. waarin ontspannen en met be grip voor eikaars problemen geza menlijke oplossingen kunnen worden aangedragen. Het is intriest om telkens weer te moeten constateren, dat zes mil jard mensen in de wereld in feite de gevangenen zijn van de beide super machten, die met hun atoomchantage een ongekende sfeer van angst en onbehagen hebben opgeroepen. De verontrusting over een allesvernieti gende kernoorlog, die met name in Europa manifest is, is diep geworteld. De Russen zien de protesten in West- Europa tegen de nucleaire opbouw als een uiting van anti-Amerikanisme, terwijl de Amerikanen zeker in regeringskring weinig begrip kun nen opbrengen voor het Europese standpunt, dat volgens hen de Russen in de kaart speelt. In beide visies' wordt achteloos voorbij gegaan aan het gegeven, dat tientallen miljoenen mensen een gewoon leven willen lei den. zonder atoomdreiging. De 'over kill' van elkaar zes, zeven of acht keer kunnen vernietigen, is zó absurd, dat zelfs van minder redelijke mensen als Andropov en Reagan mag worden aangenomen, dat zij bereid zijn stap pen te ondernemen tot een rigoureuze vermindering van de atoomarsenalen. Dat is niets teveel gevraagd. De Amerikaanse president heeft deze week een nieuw plan gelan ceerd om tot afbouw van de atoombe wapening te komen. Bij introductie van nieuwe wapens dienen volgens dat voorstel méér oude wapens in een verhouding van 1 op 2 te worden vernietigd. Lege woorden om de ware bedoelingen te maskeren, was de prompte reactie van de Sowjet- Unie, dat zelf voorstelde alle kemwa- penarsenalen te bevriezen en geen enkele uitbreiding meer toe te staan. Het heeft er veel van weg, dat beide partijen geen moeite te veel is om de publieke opinie te bespelen. Zelden zijn de voorstellen onredelijk te noe men. maar wie over een reeks van jaren terugblikt, kan slechts de huive ringwekkende conclusie trekken, dat tot nu toe niets anders is gedaan dan de atoomarsenalen jaar na jaar uit te bouwen. Woorden, hoe fraai ook ver pakt, kunnen West-Europa al lang niet meer overtuigen. Het gaat nu om concrete daden. Daden die in Genève moeten worden gesteld. Als de groot machten werkelijk een eind willen maken aan de opgeschroefde wapen wedloop en als zij bereid zijn tot een drastische vermindering van hun atoombewapening, kunnen zij dóétr terecht. Voor de onderhandelingen in het kader van de INF-besprekingen nog maar nauwelijks twee maanden. De nucleaire klok staat op seconden voor twaalf. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1