I Punt van Goeree beste plaats lezoekerscentrum Grevelingen Natuurfuncties van de Hompelvoet versterken 1Curlew River een hoogtepunt PZC/ streek fIJP ADVISEERT VOORLOPIGE RAAD VAN BESTUUR Tweehonderd Ruim 100 bezoekers vpen dag Arnemuids olitiebureau Welzijnsstuurgroep is ernstig verdeeld over advisering TERDAG 8 OKTOBER 1983 11 belangstellenden op receptie van IROUVVERSHAVEN De punt van Goeree is de meest aangewezen plaats voor vestiging an een bezoekerscentrum voor het Grevelingenmeer. Dit blijkt uit een Iokatie-voorstel [bezoekerscentrum Grevelingen' opgesteld door de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (RIJP) ten behoeve van de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen. Het belang dat Ode vestiging van een bezoekerscentrum voor het Grevelingenmeer kan hebben komt met &name tot uitdrukking in de nieuwe inrichtingsschets Grevelingenbekken. De aantrekkings kracht van het gebied en de wisselwerking tussen de hoofdfuncties ervan worden geacht stof i.ie over te bieden voor behandeling in een bezoekerscentrum. m iijkens het rapport van de RIJP. dat kersaantai. Ook de Slikken van Flak- n m het lokatievoorstel bezoekerscen- kee als mogelijke lokatie zijn belicht, um ten grondslag ligt komen in vanwege de reservering in de nieuwe 12 [ginsel een aantal lokaties rond het inrichtingschets voor een bezoekers- i:Grevelingenmeer als vestigingsplaats centrum in dit gebied. Maar de na- n i aanmerking. Deze gebieden zijn tuurfunctie van de Slikken zou door t> rest Repart, Kabbelaarsbank, strand de vestiging geschaad kunnen wor- irevelmgendam en Punt van Goeree. den. terwijl andere lokaties een hoge- loueven die leiden tot de keuze van re geschiktheid hebben De perma- eze lokaties zijn de goede bereik- nente drooggevallen centrale platen aarheid, de concentratie van dag- en zijn eveneens in de afweging betrok- trbiyfsrecreatie-vestingen in de di- ken, maar komen niet in aanmerking ■cte omgeving en het huidige bezoe- vanwege de geïsoleerde ligging. lingendam komen intussen beide wel in aanmerking voor een informaties- teunpunl, met voorlichting over re creatieve mogelijkheden rond het Grevelingenbekken en een verwij zing naar het bezoekerscentrum. Een derde informaticsteunpunt is ge dacht aan de Kabbelaarsbank. Maar een bezoekerscentrum zal daar door geringe afwisselingen in het natuur lijke milieu niet optimaal kunnen functioneren. En het Grevelingen- Het lokatievoorstel van de RIJP (mi- strand is minder geschikt omdat het jjlNEMUIDEN - Ruim honderd in- hond een verdachte te pakken neemt, roners van Arnemuiden bezochten Verder werd er regelmatig een diase- irijdag het plaatselijke politiebu- rie vertoond over het werk van het tau waar een open dag werd gehou- korps rijkspolitie, waarvan ook de in. De reden was, volgens opper- post Arnemuiden deel uitmaakt, jachtmeester P. van Dijk, een beter Het politiebureau in Arnemuiden dat ^tontacl met de bevolking te krijgen, in juli van het vorig jaar in gebruik Tjdens de open dag hebben we de werd genomen is voor het publiek :nsen geïnformeerd over het plaat- geopend op de maandag.- en de vrij- lijke werk van de politie. En dit dagmiddag van 13 tot 18 uur. De post «as dé gelegenheid voor de bevol- Arnemuiden bestaat uit vijf man die king om de politie een beetje beter te er afwisselemd dienst doen. Opper- kren kennen". wachtmeester Van Dijk verwacht dat lan het eind van de vrijdagmiddag er in de toekomst weer een dergelijke pren het vooral schoolkinderen en dag wordt georgansiseerd. Hij zegt: Bngeren die het politiebureau bin- „Maar dan veel grootser van opzet, fenstapten. Zij konden eens van met allerhande onderdelen van het dichtbij bekijken hoe een karabijn politiekorps zoals onder andere veld- rerkt (uiteraard was het wapen niet politie en mobiele eenheid, die dan ter eiaden) en ook mochten ze zich be- plekke informatie over hun werk- ighouden met de portofoon. Het poli- zaamheden zullen geven. Wanneer ebureau aan de Spoorstraat was dat gebeurt weet ik nog niet, dat trder behangen met foto's van onder hangt ook voor een groot deel af van idere stropers, de mobiele eenheid de financiële middelen die we daar- i de manier waarop een surveillance voor nodig hebben"' nistene van verkeer en waterstaat) maakt duidelijk dat een bezoekers centrum voor het Grevelingenmeer vrijwel optimaal zal kunnen functio neren als het wordt gesitueerd op de punt van Goeree. en wel op korte afstand van het geplande strandpavil joen. Het gebied wordt aangemerkt als representatief voor veel gebieds- diepen in het Grevelingenbekken en heeft daarnaast een binding met de oude duin- en landbouwgebieden van Goeree. Verder is de Punt geschikt door de grote terreinverschillen binnen korte loopafstanden. De gedachte plaats ligt op de scheidslijn van recreatie en natuurterrein, waar gebruik kan wor den gemaakt van parkeer- en horeca- voorzieningen. En doordat reeds een voorzieningenpakket aanwezig is zul len de stichtingskosten op deze loka tie waarschijnlijk het geringst zijn. West Repart en omstreken komt niet alleen recreatieve waarde heeft. Als onderwerpen die in het Grevelin- gencentrum kunnen worden behan deld worden onder meer genoemd de geschiedenis van het Grevelingenbek ken vóór de afsluiting in vogelvlucht, een eenvoudige behandeling van de Deltawerken met verwijzing naar de centra op de stormvloedkering Oos- terschelde en de Haringvlietdam. de doelstellingen voor het Grevelingen meer, beleidsvisies ten aanzien van het gebied, cultuur in het gebied, recreatieve mogelijkheden in de om geving en de natuur in en om de Grevelingen. Ook wordt gedacht aan onderwerpen gericht op de omgeving van het bezoekerscentrum op de Punt van Goeree, en een oriëntatie op het gebied de Kop van Goeree. Het lokatievoorstel bezoekerscen trum Grevelingen komt aan de orde in de vergadering van de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen op vrijdag 14 november in Brouwers- aanmerking omdat het weinig te haven. De voorlopige raad vergadert bieden heeft en de ruimte er beperkt is. West Repart en het strand Greve- het Tonnenmagazijn (aanvang 09.30 uur). MIDDELBURG - De stuurgroep, die verder kijkt dan eigen werkterrein adviseert over de planning in het Van de heer J. Stenvert kwam in dit Zeeuwse welzijnsbeleid, is donder dagmorgen krachtig verdeeld geble ken over de vraag of in in de toe- verband het idee om die overkoepe lende advisering sterker te verbinden aan het bestuur van de stichting komst een adviescommissie op dit Zeeland. De stichting heeft een aantal stuk van zaken enige zin heeft. De algemene functies en binnen dat ka- verschillen van inzicht bleken bij de der zou een en ander gestalte kunnen bespreking van de nota-Maris, waar- krijgen, meende hij. KTERDAG Prins van-Oranje, 19 uur: ngersdag. ULST Basiliek, 20.15 uur: jubi- ïmconcert Cantorij. IDDELBURG Gasthuis, 10-12 en 18,30 uur: uitzending Rawa. ancert- en Gehoorzaal, 21 uur: optre- en Afrikaanse muziekgroep 'Xalam'. uiperspoort, 20 uur: recital door lek de Groot (contrabas) en Michel lk (plano). 0STBURG St.-Antoniuszieken- lis/verpleeghuis 'De Stelle', 9.30- '30 uur: uitzending radio Delta. ÏRNEUZEN Zuidlandtheater, 20 Hoofdstad Operette met 'lm en Rössl'. 1SSINGEN Bethesda/St.-Jo- ihzlekenhuis. 10-12 en 17-18.30 uur: zending Rawa. orthal Baskensburg, 19.30 uur: ma- ettengala. ERIKZEE Brogum, 21.30 uur: treden 'Klein Orkest'. INDAG therse Kerk, 16 uur: concert door en de Broekert (piano). LMVOORSTELLINGEN 1RGEN OP ZOOM Roxy I. zat. 45 en 21.15 en zon. 14,16.15,18.45 en 15uur: Brandende liefde. 16 jr.: zat. uur: Love hotel, 18 jaar. ixy II. zat. 19 en 21.30 en zon. 14, 30.19 en 21.30 uur: Hot Bubblegum het leger. 16 jr. ïem'Actueel I, zat. 19 en 21.30 en 1- 14. 16.30, 19 en 21.30 uur: The mger. 16 jr. ïem'Actueel II. zat. 19 en 21.30 en 14.16.30. 19 en 21.30 uur. Flash- nee. ai. ■Clnem'Aetueel III. zat. 19 en 21.30 en 14. 16.30. 19 en 21.30 uur Merry iristmas Mr. Lawrence. 16 jr. UG0ES Grand, zat. en zon. 19 en ■1130 uur De illusionist, a.l.. zon 14 r Sjors, Sjimmie en de toverring. 't Beest. 15 uur: Prima della oiuaone. JLST De Koning van Engeland. 119 en 23.30 en zon. 14.30 en 16.15 T Trashi, 18 jr.: zat. 19 en 21.30 en 1- 16.15. 18.45 en 21.15 uur: Bran- nde liefde, 16 jr.; zat. 19 en zon. 14.30 19 uur Star wars en Empire strikes «k.a.1zat. 19 en 21.30 en zon 13.45. p.15,18.45 en 21.15 uur: Merry christ- rMr Lawrence, 16 jr zat. 21.30 en 13.45 en 18.45 uur 48 hours. 16jr.. 21.15 uur: 11 faut tuer Birgitt i. 16 jr. 1DELBURG Midgard. 20.30 uur kna della rivoluzione. )STBL'RG Ledel. zat. 19 en zon. ,en20uur: Octopussy, a.l.: zat. 21 30 zon 16.30 uur: Josefine Mutzenba- 18 jr. RNTl'ZEN luxor. zat. 14 en |w30. zon. 13.45 en 19 uur: Gandhi, jj-: zat 19.30 en zon. 16 en 19 uur: An Hoem, 12 jr.; zat. 14 en 21.45 en zon. «45 en 21.15 uur: Twee dartele nich- tn Tirol. 16 jr. wSSINGEN Alhambra I, zat. en 3n 20 uur: Gandhi, a.l.; zon. 14 uur: Mie Turf. a.l. khambra II, zat. 19 en 21.30 en zon. f° en 21.30 uur: Brandende liefde, ir. TOONSTELLINGEN i-—Galerie Bellemans, zat. 10-18 Illustraties van Margriet Hey- en oude kinderboeken (t/m 14.' Streekmuseum, 13.30-17 uur: een vereenvoudiging van de wel zijnsplanning is aangeduid. Eerder had de stuurgroep dit jaar het eigen onvermogen tot daadkrachtig en overkoepelend adviseren beleden. Woensdag bleken met name de 'poli tiek getinte' leden uit staten en ge meenten weinig te zien in een omzet- beelden ln hout van M X'Verhoeven «ng van de stuurgroep in een algeme- (t/m 8/10). ne adviescommissie; de zin daarvan BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, werd wel ingezien door stuurgroeple- 13.30-17 uur: werken van Wim Schutz den uit cie groep van het particulier (t/m 17/10). BRESKENS vm. Wit-Gele Kruisge- bouw, zat. 10-12 uur: collectie fossie len, mineralen en curiosa van Jan Goethals. DOMBURG Biologisch Museum, 10-17 uur: 'De natuur in Zeeland' en 'Bloemdijken in Zeeland'. GOES Museum, zat. 10-12 en 13.30- 17 uur: 'De middeleeuwse dorpsker ken van Zuid-Beveland. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 en zon. 13-17 uur: oude land bouwwerktuigen. HAAMSTEDE De Bewaerschole, zat. 14-17 uur: werken van Henk Doornekamp. KATS Galerie 't Zwaluwenhof, zat. 10-18 uur: werken van Piet van 't Hageland. KATTENDIJKE initiatief, zoals verschillende raden. Er was in de - matig bezochte vergadering wel vrij algemeen instem- Vanuit ,de politiek' met name werd betwijfeld of er in een dergelijk ad viescollege voldoende „overkoepe lende wijsheid" bijeen te krijgen is. Mevrouw C. van Zanten-Leijsen be toogde, dat in feite de statcncommiss welzijn alle deelplannen overkoepe lend kan en ook hoort te bekijken. „Gs doen aan die commissie tekort als men daarvoor nog een zeef zet," vond zij. Die opvatting huldigden in de loop van de discussie ook me vrouw C. de Dreu en de heer J. Scheffers: „Men kan bij die statcn- ming met het voornemen om voor de commissie ook inspreken", zei hii. planning de verantwoordelijkheid sterker bij de provincie te leggen, Directeur H. Mutsaers van de stich ting Zeeland wees erop, dat project projectgroepen met inbreng van di- groepen met inbreng van de verschil- rect betrokkenen kunnen zich daar- lende terreinen deelplannen maken, mee op de verschillende terreinen „Je kunt je dan afvragen of je op het bezighouden. Daarnaast kon men ook eind nog een breed samengestelde wel meegaan met het streven om adviesgroep moet opnemen, waarin binnen het werkgebied van de stich- ook mensen zitten die van allerlei ting Zeeland de advisering en de zaken mogelijk onvoldoende weet zul- steunfunctie sterker met elkaar te len hebben," hield hij de stuurgroep verbinden. Punt van geschil bleef de in de nota- Maris aangeduide mogelijkheid van een adviescommissie, die overkoepe lend de verschillende deelplannen be ziet vóór die definitief naar gedepu- Galerie Ilona teerd? staten en .de politiek' gaan voor. Wethouder Schoenmaker van Middelburg meende, dat via het werk met projectgroepen de verschillende welzijnsvelden voldoende inzichtelijk gemaakt kunnen worden. Voorzitter gedeputeerde E. Maris- Koster stelde vast. dat de stuurgroep Schmit, 14-18 uur: 18e en 19e Japanse prenten. MIDDELBLTRG Zeeuws Museum, zat. 13.30-17 uur: foto's van Paul Ci troen. Galerie Montparnasse, zon. 11-21 uur: werken van Duitse en Franse kunste naars. Galerie De Wijnstock, zat. 11-12.30 en 14-17 uur: keramiek van Pietemella Fritz (t'm 12.11). Antiquités B. Witte. 10-18 uur: werken van Ineke otte. St.-Janstraat 41, zat. 14-17 uur: touw- plastieken van Anneke Ruimschotel. Demerarv. zat. 9-17 uur: diverse am bachten en exposities. Vleeshal. 11-17 uur en zon. 14-17 uur: installatie van Barbara Jean (t'm 9 10). Molenwater 101, zat. 10-20. zon. 11-18 uur. werken van Leendert van der Fooi. OOSTBURG Atelier Oudestad 66. 10-12 en 14-18 uur: werken van Jan Verschoore. TERNEUZEN Museum. 9-12 en 13-17 uur: 'Stad aan het water' (t'm 12 10). VLISSINGEN Galerie Marquis. 13.30-17.30 en zon. 14-17 uur: werken van Ton Teeken itm 9/10) Museum, zat. 13-17 uur: 'Wonen in Vlissingen' (t/m 31/12). Reptielenzoo 'Iguana, 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. Gevangentoren, vanaf 17 uur: werken van Matthy Murre ib'm 15'10). YERSEKE 'Atelier Dam Twee', zat. 10-18 uur: schaal- en schelpdieren en werken diverse kunstenaars. IJZENDIJKE Museum 14-17 uur: 'Radio in oude en nieuwe stijl' (t/m 18-12). HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel 01100-14444 'ook voor milieuklachteni. Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance) Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood. lel 01180-36251. van 10 00-24 00 uur weekends van 20 00-24 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel 070-614614 Te bereiken op kantoordagen van 9-17 uur Orpheus werkgroep huwelijk en homofi lie. tel. 01184-72161 Vanuit de raden benadrukten met niet tot een eensluidend advies kon name de heren J. de Bres en W van Leuven, dat een adviescollege wel degelijk relevant is; zij stelden dat dan wel voor een geïnteresseerde be manning moet worden gezorgd, die komen. Toen om een indicatie opvattingen werd gevraagd, bleek dat van de 13 stemhebbende aanwezi gen er 7 niet voor een adviescommis sie voelden en 6 daar wel voor waren. J. van Ierland MIDDELBL'RG - Ongeveer tweehon derd belangstellenden bezochten vrijdagmiddag de receptie in kasteel Westhove in Oostkapelle. die werd gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de heer J. van Ierland. Zoals gemeld is hij vijfen twintig jaar verbonden aan de Stich ting voor Jeugd en Gezin Zeeland, waarvan hij sinds 1966 directeur is. De receptie werd opgeluisterd door velen uit de gezondheidszorg en van instellingen die zich bezig houden met de opvang van mensen in problemen. Onder de aanwezigen bevonden zich ook gedeputeerde J Boersma en Domburgs burgemeester P Diepen horst. Namens het bestuur sprak voorzitter mr A Minderhoud: ..Van Ierland is samen met onze instelling gegroeid Hij is erg goed ingewerkt in de finan ciële situatie en heeft een voortreffe lijk beleid gevoerdVan Mmderhoud ging verder in op de periode dat Van Ierland bij Jeugd en Gezin werkzaam is. Zoals bekend begon Van Ierland in 1958 zijn loopbaan bij de Stichting Roomskathoheke Kinderbescher ming. Na fusies met de RK gezins voogdij en Pro Juventute ontstond in 1971 de naam Jeugd en Gezin. Mr Minderhoud „In de beginjaren woon de Van Ierland nog in Tilburg. Als er gezinnen bezocht moesten worden, dan kwam hij met de trein naar Vlissingen. Daar stond dan onze se cretaresse drs. W. Buissing-van Beers hem met haar autootje op te wachten Zij had ook altyd een zak broodjes bij zich en getweeèn vertrokken zij dan naar 'de overkant' om hun bezoeken af te leggen Hij bezocht, zij was de chauffeur" Minderhoud besloot zijn toespraakje iets ernstiger met de woorden: „He laas wordt ons de laatste tijd gerich te beleidsplanning zo goed als onmo gelijk gemaakt, door de financiële beperkingen. Maar we gaan met goe de moed door". Cursus voor ouderen over ziekenverzorging MIDDELBURG - De Stichting Wel- zijn Ouderen te Middelburg begint op woensdag 12 oktober met een cursus 'Ziekenverzorging thuis', bestemd voor ouderen in samenwerking met de Kruis- vereniging Walcheren-Oost. De cursus is gericht op verzorging aan het bed, medicijnengebruik. inrich ting van de ziekenkamer, oefenen met het in- ep uit bed helpen en er worden tips over voeding voor zieken gege ven. De cursus omvat vijf dagen, behalve 12 oktober, is dat op 19 en 26 oktober en op 2 en 9 november. De bijeenkom sten worden gehouden in het wijkge- bouw 'Het Kruispunt' aan de Mortie restraat in Middelburg. Aanvang: tien uur 's morgens. Zwemwedstrijden van scouting Walcheren VLISSINGEN - In het Sportfondsen- bad in Vlissingen hield scouting Wal cheren haar jaarlijkse zwemwed strijden voor jongens en meisjes van 7 tot en met 10 jaar. De groepsprijzen gingen bij de meisjes naar de Lutem- groep in Middelburg en bij de jon gens naar de Vlissingsc Watergeuzen. De uitslagen Meisjes schoolslag; 1 Karin Et,man, 2 Anita Hoogerheide. 3 Nicole Reigpietsch Rugslag. 1 Danielle Breijer. 2 Esther Hanssen; 3 Martine Hamelink Vrije slag; 1 Debbie van Aalst; 2 Astrid Koops, 3 Heidie Buisman; Estafettte. 1 Lutem; 2 St -Willibrord; 3 Golfbrekers Jongens Schoolslag. 1 Rutger ReinderSma. 2 Peter Selles; 3 Guido Vermeulen en Mark Wijne: Rugslag. 1 Patrick Kraan; 2 Jurgen Ver bum. 3 Remco Posthuma; Vrije slag. 1 Noak van Belzen; 2 Stefan van Damme. 3 Rogier Etman. Estafette; 1 Watergeuzen; 2 Kazan de Wolf; 3 St.-WiUibrordus Collecte RITTHEM - De collecte ten bate van de Nierstichting heeft m Rithhem een bedrag van 280,25 opgebracht. GOES. DE HOOGTE Stichting 'Prime Discoveries met Cur lew River', kerkoperaparabel can Ben jamin Britten, naar een libretto van William P'.omer Zangers James Mclean 'tenor* Peter Knjn banton*James Tucker 'bariton* en Lodeicijk Mcevusen 'bas i. voorts koor en instrumentaal en semble en jongenssopraan van de St. Bavokoorschool Haarlem Regie Je roen Lopes Cardozo. muzikale leiding Bert van Dijk. decors Lia Doornen- kamp Het Zeeuwse culturele seizoen '83-'84 is nog vers. maar het lijdt geen twijfel dat daarin vrij dagavond een moeilijk te overtref fen hoogtepunt te noteren was: de opvoering van Benjamin Brittens 'Curlew River' (Wulpenrivier). Een in zijn eenvoud indrukwekkende voorstelling, waarin het de uitvoe renden - naar mijn ervaring - geen enkele moeite kostte de entourage van de moderne Goese kerk 'De Hoogte' te doen verdwijnen achter de sfeer van een middeleeuwse kloosterkerk. Het komt me voor, dat de enscenering van 'Curlew River' zelfs beter tot zijn recht komt in een intimiteit biedende ruimte als het Goese centrum dan in een kerk met een grote galm. Dat neemt niet weg. dat een aantal van nog geen zestig bezoekers aan de schriele kant is voor een pro- duktie met de allure als déze .Cur lew River'. Er is, voor wie 'em heeft gemist, echter een mogelijk heid voor 'herkansing': op vrijdag 28 oktober namelijk, in de Middel burgse Oostkerk. Britten schreef, tussen 1957 en 1966. drie kerkopera's 'Curlew Ri ver' dateert uit 1963 en is - in muzikaal opzicht - een schoolvoor beeld van de belangrijkste beteke nis van de componist Britten, als .verwerker' namelijk van - naar tijd en geografie - verschillende stijlen uit de (muziek(geschiedenis; in 'Curlew River' geldt dat met name de boog, die hij trekt van het gregoriaans naar de Japanse Noh- cultuur. Kenmerkend daarbij zijn de bescheiden middelen, waarvan Britten - en librettist Plomer - zich bedienden en de rijke differentiatie en zeggingskracht, die er door wor den opgeroepen. Essentie van het verhaal is dc bijna bovennatuurlijke kracht, waarmee een waanzinnige vrouw zoekt naar haar verdwenen zoon. Zij komt aan de oever van een rivier, waar de veerman een groep reizigers en monnikken wil onderweg: aan de overzijde name- Benjamin Britten Jijk ligt het graf van een jongen, die als een heilige wordt vereerd. Het blijkt de zoon van de vrouw, wiens geest zich openbaart. Cur lew River. kerkopera. mysterie spel. parabel over dood en verrij zenis. Wat de opvoering buitengewoon boeiend maakte was het schijnbaar moeiteloze, men is geneigd te zeg gen natuurlijke evenwicht, dat werd bereikt in muzikale spraak, stilering en verbeelding. Er werd bijvoorbeeld door alle vier solisten, en door hel koor voortreffelijk ge zongen en er werd door het septet niet minder voortreffelijk gespeeld, maar in de opvoering bleek het totaal méér dan de som der delen. In het geheel van de produktie werd de geserreerdheid, de sober heid van het gegeven trefzeker geaccentueerd Dat daarbij de ver wijzingen naar Japanse achter gronden - maskers, stilering - waren geschrapt, versterkte die sfeer eer der dan dat het er afbreuk aan deed 'Curlew River' is in oktober en de eerste helft van november te zien in tal van plaatsen in Nederland. De uitvoerenden, zangers en instru mentalisten. maken geen deel uit van een bestaand gezelschap, ze zijn voor de gelegenheid in een - naar intussen blijkt: zeer hecht - team bijeengebracht. De Goese opvoering was vrijdag de zevende in een reeks van bijna dertig, verspreid dus over ander halve maand: de inzet van de uit voerenden taande geen moment. Men mag hopen, dat ook op 28 oktober slijtage nog geen vat op hen heeft gekregen. Kees Cijsouw ZONN'EMAIRE De natuurfunc ties van de Hompelvoet in het Grevelingenmeer moeten worden versterkt en uitgebreid. De recrea tiedruk op de plaat dient zoveel mogelijk te worden verminderd en wel door het aanleggen van twee watersporteilanden. Verwacht wordt dat inrichting van de Hom pelvoet ongeveer 100.000 gulden zal kosten. De aanleg van de twee watersporteilanden van 10 en 2 hectare vergt bijna 3 miljoen gul den. Een en ander blijkt uit een inrichtingsplan voor de Hompel voet, opgesteld door de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders te Zon- Samensteller drs M. Loenen wijst erop dat in de nieuwe inrichtings schets Grevelingenbekken (NIS) aan de Hompelvoet zowel een na tuurfunctie als een recreatieve func tie is toegedacht. Wel is de recreatie ondergeschikt aan de natuur. Dit houdt in dat recreatieve elementen slechts kunnen worden ingevoegd, voor zover dit niet strijdig is met de natuurbelangen. In dit verband wordt, naast de aanleg van twee eilanden, ook voorgesteld het betre den van de plaat via vier aanwezige steigers te beperken. Slechts via de meest oostelijke steiger zal de plaat nog toegankelijk kunnen zijn. De omgeving van deze steiger wordt dusdanig ingericht, dat de opvang van de recreanten plaatsvindt in de onmiddellijke omgeving ervan en dat de rest van de Hompelvoet ontoegankelijk is voor recreanten. De Hompelvoet. oppervlakte 330 hectare, heeft een voedselarme bo dem. De aanwezige vegetatie hangt daarmee samen en bestaat uit ver schillende zoutezoete typen. Van belang is de aanwezigheid van broedvogels. Ze nemen in soorten en aantallen nog steeds toe. Een bijzondere broedvogel op de Hom pelvoet is de grote stem Deze vogel broedde reeds voor de afsluiting van de Grevelingen op het voorma lige schor van de Hompelvoet. maar de kolonie heeft zich na de afslui ting sterk uitgebreid en is momen teel één van de belangrijkste kolo nies in Nederland. Andere vogels zijn: visdief en Noordse stem. kok en zilvermeeuw, dwergstern Geen ontgravingen Het lag aanvankelijk in dc bedoe ling op de Hompelvoet bepaalde vormen van natuurbouw toe te passen, met name door middel van ontgravingen het geschikte groei- milu-u ..„„...nes van vochtige duinvalleien. Recente resultaten van bodemkundig en hy drologisch onderzoek in de Greve lingen hebben echter duidelijk ge maakt dat het groeimilicu voor dergelijke vegetaties in het meer op uitgebreide schaal van nature voorkomt. Daarom wordt afgezien van natuurbouw in de vorm van ontgravingen op de Hompelvoet. Samensteller Loenen adviseert de Hompelvoet in drie beheersgebie den te verdelen begrazen met scha pen de noordoostelijke helft van het eiland, maaien de zuidoever van de Hompelvoet ter plaatse van de vo- gelbroedkolonies. begrazen. gecom bineerd met plaatselijk maaien het westelijk deel van het eiland Gelet op de aanwezige tekorten en de thans reeds aanwezige druk op de Hompelvoet moet- bij de aan te leggen watersporteilanden direct een capaciteit van circa 100 lig plaatsen worden verwezenlijkt. Tot 1985 kan deze capaciteit geleidelijk worden uitgebouwd tot ongeveer 150 ligplaatsen. Na 1985 kan mede in afhankelijkheid van de draag kracht van de natuurgebieden, de noodzaak en mogelijkheid tot een verdere uitbreiding van de hoeveel heid aanlegplaatsen worden over wogen. VEILING KAPELLE 7 oktober. Bramen doosjes 58—70, franken- thaler 330. alicanthe 370 per kg. cox orange pippin I: 90 66. 80-90 130, 70-75 155, 65-70 155, 65-70 125, 60-65 93. II. 90 48—59, 80-90 88—124, 75-80 106—146. 70-75 100-132, 65- 70 109—127, 60-65 80-96, 55-60 38—46. odln II 80-90 75, 70-80 79-96, 65-70 81, 60-65 42—51,1. 80 63, 70-80 82,65-70 66; karmijn II: 100 37-41, II. 90-100 47, 80-90 57; rode goudrenet II. 105 44—52, 95 64—68. 85-95 100—107, 75-85 108—110, 65-70 70, 70 86—93, alkmene II: 80 69, 70-80 67; jonagold I' 100 69—81, 90-100 89—121, 80-90 150-163, II 100 64—118, 90-100 96—180. 80-90 121—149. 70-80 155, golden delicious I 80-90 91. 70-80 98—101, 90 54—60, 80-90 67—97. 70-80 83— 106. 65-70 72. 60-65 51. zoete ermgaard I 75-85 127. 65-75 102. 60-65 70. 55-60 39; goudrenet I. 105 44—45. 95-105 62, 85-95 95. 75-85 112—114. 65-75 98. 70 101—109, 65 85. II 105 43—44, 95-105 60. 85-95 75—95. 75-85 85—94. 65-75 81—98; bonne louise I 60-70 70—101,55-60 77. beurré hardy I 80 45.70-80 72, 65-70 62. 60-65 57, II 70-80 61. 65-70 54. 60-65 46. beurré alexander lucas II 75-85 76. 65-75 82. 60-65 50,1 85 40. legipont II 75 87. 65-75 3678. 60-65 58; conference II. 65 34-92. 55-65 45-59. 60 39. packhams triumph I; 70-80 34; saint remy I 70-80 65, 60-70 64-65. II: 80-90 58. 70-80 61. 60-70 62. 50-60 33. gieser wildeman I 60-70 172. 55-60 125, 50-55 78—83. II 60 139. 55-60 121, 50-55 80. 45-50 35—54: tomalen la 430. lb 490, lc 340, groente komk61—87. rode kool 38. snijbonen 339—370. princessebonen 140— 200. bloemkool 40—95. aardappelen 39—49. doyenné du comise n 90 61—63. 80-90 87—94. 70-80 111—122. 65-70 103—109. 60-65 VEILING MIDDELBURG 7 oktober. Aardappelen bintjes bonken 58. grote 4852. driel 1617. knel 63. koop- mans blauwe: grote 84—85. dnel 21. irene grote 4042, appelen james gneve 55-65 53.65-70 80.70-80 10180-90 101elstar 65-70 140 70-80 166. peren bonne louisse 55-60 37. 60-70 50. conférence 50-55 26—28. 55-65 58—60. 65-75 75 saint remy: 55-65 42. 65-75 72; rode goudrenet. 70-80 99. 80-90 89 cox 55-60 48. 60-70 98. 70-80 138-154. 80-90 151. tomaten al 63—73. bl 58-63. cl 60-63. druiven kg 432. paprika 366—390: groente, andijvie 48—76: snijbonen 277—360 sper- ciebónen 208—252. pronkbonen 204. sa- vooie kool 18—24 rode kooi 33—55. witte kool 46—54. spitskool 45—55 winterpeen 25—28: prei 42—79, sla 44—47. peterselie kistje 154251. bosseldenj 128. blauwko- p ra pen bos 31—33. brocoli 187—265; cour gettes 21—29. bloemkool 4 61—96. 6 53— 74 8 48—85 10 47 komk 36-41 35—70. 51-61 55—83.61-op99. spruiten a 88— II5.b 4045, d 129—153 CNV - werkgroep vergaderde MIDDELBURG - De CNV-werkgroep ontwikkelingssamenwerking "hield vrijdag in gebouw De Schakel in Middelburg een vergadering Door een lid van de werkgroep werelddiaco- naat werden mogelijkheden bekeken om samen te gaan werken voor de komende jaaractie 'Werken om te overleven' Tevens zal de werkgroep vertegenwoordigd zijn op de ontmoe tingsdag met buitenlandse werkne mers zaterdag 22 oktober in Rotter dam Het thema van die dag is 'Sa men werken aan een veranderde stad'. Prijzen groenteveiling Barendrecht, 7 ok tober Aardappelen bintje bonken 45-61, groot 31-41. eigenheimer 68-87, doré 33-45, bleek selderij 8-44, boerenkool 20-49, bospeen 56-1 30, broccoli 1.80-2 80, champignons 80- 1 30, Chinese kool 61-84, courgettes 42-75. knolselderij 10 st pb 40-85,12 st 31-72, 15 st 11-25, koolrapen 34-39, groene kool 18-48. witte kool 35-49, rode kool 21-55. gele kool 13-26, kroten 11-66, packsoy 60-77. paprika groen 1.10-1.80, rood 1 10-2 50. peterselie 35-75, postelein 1 12-1.30. prei 60 1 00. pe pers groen 1.90-2 10, rood 2 10-2 80. selderij 7-32, snij biet 54-98, snijbonen 270-4.30. sperclebonen 78-161, sperciebonen kas 220-5.10 spitskool 37-70. sulkermals 51- 150. vleestomaten 3 40-6 20. cocktailtoma ten 8.80-9 20. uien bonken 57-94. grof 52-75, rood 1.05, middel 32-54, rood 46-56. drieling 11-33, rood 13-25. pikler 5-29. rood 20, wltiof kort l 4 00-6 00. lang 1 3 70 4 30. kort 2 3 60-4 80. lang 2 3.40-4 40. 3a 2 70-4.10. 3b 2 00-3.60, winterpeen 5-41. ijsbergsla 3050 33-55. 40/50 64-1 25. 50 60 91-1 36, zacht fruit aardbeien pd 60-1 50. meloenen ogenme- loen vanaf 6 st 2 30-3.90, 1 60-3 70. 1.20-3.30, 90-1 30. 15 st 40-60. druiven allcante 2 50- 4.70. frankenthaler 2 60-3.90, muscate d'ale- xandrie 3 80 Aardappel term! jnmarkt, 7 oktober 1983. Bintje 35 50 mm opw april laten 44 50. bieden 43 20. slot 44 50. november laten 40 00. bieden 35 00, slot 37.50. openstaande posities april plus 3 Is gew 205. november 58, omzet april h. pr. 44.50.1 pr 44 00.1 z 4 x 44 50. dag. april 26 Bintje 50 mm opw april laten 78.60. bledfen 78 50. slot 78 50. november laten 57 50. bieden 56.00. slot 57.50; mei laten 81 00, bieden 80 00, slot 81 00; stemming april prijsh op lager niveau; november prtjsh op lager niveau openstaande poslUes april min 46 Is gew 4762; november min 39 is gew 233. mei 8, omzet nov. h pr 58 00.1. pr 57 00. 1. z. 5 x 58 00, apr h pr 80.00. 1 pr 77 90.1. z. 5 x 78 50 dag april 459. november 59. week april 1587. november 239. mei 1 Goed zomerseizoen VVV in Zoutelande ZOUTELANDE - De VVV Zoutelande en omgeving heeft een goed zomersei zoen achter de rug. ..Zeer tevreden leden - verhuurders in alle catego rieën, meer toeristen uit eigen land. kortom een echt VW-jaar", wordt met voldoening in het jaarverslag geconstateerd. Uit een daarin opgenomen overzicht van de werkzaamheden op het WV- kar.toor in Zoutelande blijkt dal het aantal daar aan de balie verstrekte informaties ten opachte van 1982 drastisch toenam: 26.100 tegen-18 500 in het voorgaande jaar Ook was er een toename in de correspondentie en telefonische afhandelingen Eer. over zicht van de reddings post toont dat in het afgelopen zomerseizoen briga deleden aan de stranden van Zoute lande en Dishoek in totaal 42 keer in actie moesten komen voor in moeilijk heden geraakte surfers, bijna een ver dubbeling ten opzichte van 1982, toen 24 maal moest worden opgetreden In het jaarverslag wordt voorts gewag gemaakt van een lichte daling van het ledental van de WV. van 513 naar 507.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11