Duphar gedagvaard voor vervuiling in Volgermeer Janmaat daagt kamerlid voor rechter Doorrijden na een komt steeds vaker ongeval voor Öhago Overheid bestrijdt seksueel geweld PZC/binnen-buiten,and MILIEU ERNSTIG BESMET MET GIFTIGE STOFFEN r Sterkere inkomensdaling bij uitkeringstrekkers Man doodt gezin van 6 mensen Britse minister Parkinson bekent verhouding met zijn secretaresse Omstreden koffiemeisje VRIJDAG 7 OKTOBER 1983 DEN HAAG (GPD) De overheid wil seksueel geweld tegen vrouwen en meisjes bestrijden. Op wat voor manier dat kan, staat beschreven in een donderdag verschenen voorlopige nota van de regering. Het kabinet ziet veel heil in het meer zichtbaar maken van de verschillende oorzaken van seksueel geweld en een poging de mentaliteit van mannen en ongens zodanig te veranderen, dat deze het recht op vrije keuze in sexualiteit door vrouwen als meer vanzelfsprekend ervaren. Op veel fronten zal verder onderzoek verricht worden. Andere maatregelen ajn: handhaven of verbeteren van de hulpverlening aan slachtoffers van seksueel geweld en een actief opsporingsbeleid indien het seksueel geweld in ie openbare sfeer plaatsvindt. In de privesfeer ligt de zaak wat lastiger, omdat ie overheid niet teveel in de privé-omstandigheden van personen k-m doordringen zonder burgers het gevoel te geven dat ze overal worden begluurd Van slachtoffers van geweld in de privesfeer wordt verwacht dat zij zelf aangifte doen of hulp inroepen. Het kabinet heeft, om die mogelijkheid in alle gevallen te bieden, al besloten verkrachting en aanranding binnen het huwelijk strafbaar te stellen. Gedwongen prosititutie zal actief worden bestreden, niet de prostitutie in het algemeen omdat vrouwen zelf mogen weten wat zij met hun lichaam doen, De overheid zal ook proberen ongewenste intimiteiten op het werk te bestrijden. Bij de overheid als werkgever (opdat een goed voorbeeld wordt gegeven) worden bij wijze van proef op enkele departementen vertrouwensper sonen aangesteld. iDEN HAAG (ANP) De staat stelt het chemische bedrijf Duphar B.V. in Amsterdam aansprakelijk voor de bodemverontreiniging in de Volgermeerpolder in Amsterdam-Noord. Landsadvocaat B. D. Wubs heeft het bedrijf voor de Amsterdamse rechtbank gedagvaard. De zaak dient op 2 november a.s. De staat eist, dat Duphar- alle ge- I maakte en nog te maken sanerings- fkosten van de bodemvervuiling be- Daaraan is nu al bijna drie [■miljoen gulden uitgegeven, maar die [kosten zullen naar verwachting ten- [minste enkele tientallen miljoenen ldens bedragen. Het ministerie van ïuisvesting, ruimtelijke orde- ADVERTENTIE ning en milieubeheer heeft dit donder dag meegedeeld. Duphar wordt ge dagvaard als rechtsopvolger van Phi lips Duphar B.V. Dit bedrijf heeft van 1960 tot 1967 ongeveer 10.000 vaten met onder meer chloorbenzeen en hexachloorcyclohexanen laten stor ten en zelf gestort op de vuilstort- Expositie Directeur G. G. Horst- mann van het Drents museum in Assen heeft donderdag na overleg met gedeputeerde H. J. Prenger een expo sitie van werk van de kunstenaar J, C. Nachenius uit Garderen gesloten. Dit gebeurde nadat de Groninger kunste naar Ger Siks de directie van het Asser museum donderdagmorgen op de hoogte stelde van het oorlogsverle den van Nachenius. De 93-jarige schil der werd na de oorlog tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn nationaal-socialistische activitei ten. plaats Volgermeerpolder. De vaten roestten door en de giftige stoffen kwamen in het grondwater terecht, waardoor de volksgezondheid en het milieu in de polder ernstig in gevaar zijn gekomen. Op de hoogte Philips Duphar B.V. moet vanwege zijn specifieke deskundigheid op de hoogte zijn geweest van de aard en het gevaar van de inhoud van de vaten, zo wordt in de dagvaarding gesteld. Maar desondanks heeft men bij het storten de betrokken (trans portbedrijven daarover niet inge licht en ook niet voor de eventuele risico's gewaarschuwd. Deze nalatigheid, evenals het feit dat het bedrijf er niet voor heeft gezorgd dat de stoffen terechtkwamen op een plaats waar ze geen kwaad konden, worden Duphar als een onrechtmati ge daad ten laste gelegd, aldus het ministerie. Duphar heeft de landsad vocaat overigens al per brief laten weten de aansprakelijkheid voor de bodemverontreiniging af te wijzen. Uit een onderzoek door het laborato rium van milieu- en toxicologische chemie van de Universiteit van Am sterdam is gebleken dat de grond van de Volgermeerpolder ernstiger is verontreinigd dan tot nu toe was vastgesteld. Niet alleen vis is besmet met zeer giftige stoffen, ook bij wor men, konijnen en muizen werden de gevaarlijke stoffen aangetroffen. Hetzelfde geldt voor bramen in de omgeving. Het onderzoek werd ver richt in opdracht van de provincie Noord-Holland. ut.*-™,.",,; J m 1 wfi, gfjjfe i NEW YORK Het Westduitse motorschip Europa liep gisteren de haven van New York binnen op haar eerste reis rond de wereld vanuit Hamburg. Tot nu toe heeft het schip de havens van Boston, Halifax, Quebec en Montreal al aangedaan. Vanuit New York zal het passagiersschip van de Hapag-Lloyd naar Miami varen. NA INVOERING BONUS-MALES ADVERTENTIEi Als't schoon moet bel dan 045-7194 66. De schoon makers van Nederig Hago Nederland B V. I Vestigingen te Amsterdam Rotterdam - Groningen - Almelo ipeldoorn - Eindhoven - Maastricht Heerlen SP0RTC0LBERTS O.a. Harris Tweed in diverse tinten. Nieuw: wollen stretch corduroy pantalons Herenmodehuis Lange Delft 46 - Middelburg DEN HAAG (ANP) Sinds vorig jaar het zogenoemde bonus-malussysteem voor autoverzekeringen is ingevoerd, rijden steeds meer automobilisten door na een ongeval. Dit schrijft directeur Valk van het waarborgfonds motorverkeer in zijn donderdag verschenen jaarverslag 1982. Hoofdagent tipte verdachte BREDA (ANP) De 36-jarige hoofd agent P. H. van de gemeentepolitie in Oosterhout is door de rechtbank in Breda donderdag schuldig bevonden aan het schenden van ambtsgehei men legen betaling. H. is veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, twee maanden langer dan tegen hem was geëist. |In 1981 en 1982 begon de politie een uitgebreid onderzoek tegen een kop pelbaas, die van een omvangrijke ;fraude met belastinggelden en sociale verzekeringen werd verdacht. De kop pelbaas deelde kort voor hij zelt voor de Bredase rechtbank terecht moest staan aan de officier van justitie mee 'dat de hoofdagent hem tegen betaling de hoogte had gehouden van het verloop van het politieonderzoek. UTRECHT (ANP) Grote groepen uitke ringsgerechtigden zijn er dit jaar veel meer in inkomen achteruit ge gaan dan het kabinet heeft berekend. In veel gevallen is de daling ronduit schokkend. De achteruitgang van de netto-uitkeringen komt in de meeste ge vallen ver bovcr. dc 7 a 8 procent die de regering als maximale teruggang heeft genoemd. Dit blijkt uit de resultaten van een onderzoek van de Gehandicaptenraad en het Nationaal Or gaan Gehandicaptenbe leid die zijn neergelegd in het rapport 'Nog meer minder'. Het rapport, waaraan is meegewerkt door de Ne derlandse Stichting voor de Statistiek en de vakgroep micro-econo mie van de Vrije Univer siteit, is donderdag in Utrecht aangeboden aan minister De Koning van sociale zaken. De onderzoekers heb ben berekend dat van de mensen met een mini mumuitkering 12,5 pro cent niet in inkomen daalt, dat er bij 65 pro cent sprake is van een daling van 1-7 procent, bij 10 procent van een daling van 7-15 procent, bij 5 procent van een daling van 15-20 procent en bij 7,5 procent van een daling van 20 pro cent of meer. Verdeling van bouwprojecten gezondheidszorg per provincie DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris Van der Reijden (volks gezondheid) wil de bouwprojec ten voor de gezondheidszorg ge lijkelijk over de provincies ver delen. Er zal ruimte zijn voor 15 projecten tot en met 1986. Daar bij moet dan rekening worden gehouden met de inwonertallen, zodat bijvoorbeeld afzonderlijk aandacht kan worden besteed aan de positie van de grote steden. Het gaat in totaal om ongeveer duizend (ver)nieuwbouwprojec- ten van boven de 10 miljoen gulden die „in de wachtkamer" staan, omdat er sedert dit voor jaar een „bouwstop" van kracht is. Er mag dit jaar en de beide volgende jaren voor niet meer dan telkens een half miljard gul den worden gebouwd of ver bouwd. Dit betreft zowel zieken huizen als verpleeghuizen en psychiatrische instellingen. Bovendien is het ministerie be zig met een zogenoemde her overweging van de maatstaven. Dat wil zeggen dat strengere eisen gelden voor inrichting en .Aankleding". „Uit die bezuini ging rollen tientallen miljoe nen", zei Van der Reijden giste ren. De provincies zijn nu zelf bezig te bezien welke projecten volgens de nieuwe maatstaven in hun gebied voorrang moeten hebben. Zij kunnen daartoe een voordracht doen bij de staatsse cretaris. b- Meerderheid jongeren tegen plaatsing raketten HILVERUM (GPD) Meer dan de helft van de jongeren van 14 tot en met 20 jaar is tegen plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland. Zelfs als de andere NAVO-landen tot plaatsing besluiten, is er nog een krappe meerderheid tegen plaatsing. Dit blijkt uit een steekproef die door het bureau Intomart in opdracht van de VARA onder deze leeftijdsgroep is gedaan. Uit het onderzoek onder 503 jongeren blijkt dat 67 procent tegen plaatsing van de 48 kruisraketten is, 21 procent is voor plaatsing en 10 procent weet het nog niet, Slechts 1 procent van de ondervraagden zou bij een referendum over dit onderwerp niet gaan stemmen. Als Nederland door de NAVO-part- ners met een beslissing tot plaatsing zou worden geconfronteerd, vindt 51 pet dat Nederland toch niet tot plaat sing moet overgaan, 41 pet vindt dat er in Nederland dan ook nieuwe raket ten moeten komen en 7 procent weet het in dat geval niet. De VARA heeft de steekproef laten doen voor het VARA-jongerenpro- gramma „Je ziet maar", dat vanavond op televisie komt. Deze nieuwe autoverzekering is duur der voor bestuurders die veelvuldig een aanrijding veroorzaken dan de oude verzekering met het no-claim- systeem. Na elk ongeval gaat de pre mie omhoog voor degene die het heeft veroorzaakt. Vroeger verloor de schul dige (een deel van) de no-claimkor- ting. De premie was aan een maxi mum gebonden. Het waarborgfonds heeft vorig jaar 33.000 schadegevallen behandeld waarvan zesduizend wer-, den afgewezen. Er was een bedrag aan uitkeringen van ruim 48 miljoen gul den mee gemoeid. In 1981 keerde het fonds veertig miljoen gulden uit. Het fonds heeft de indruk dat een groeiend aantal automobilisten on verzekerd rijdt. Schadeuitkeringen van het fonds aan gedupeerden heb ben altijd betrekking op ongevallen die door onverzekerden of onbekende auto's zijn veroorzaakt. Autokeuring De periodieke keuringen van perso nenauto's kost automobilisten samen jaarlijks driehonderd miljoen gulden extra. Dit geld moet worden betaald aan keuringen, registratie, controle, extra reparaties en dergelijke, aldus donderdag ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter van de ANWB, tijdens de opening van de verkeerstechnische leergangen van BEAUVAIS (RTR) Een 24-jarige slagersknecht heeft in de nacht van woensdag op donderdag in Saint Martain-le-Noeud, ten zuiden van de Franse stad Beauvais, een heel gezin uitgeroeid. Een buurman, die de zes met messte ken vermoorde slachtoffers vond, kreeg ter plaatse een fatale hartaan val. De politie arresteerde de slager knecht. een voormalige verloofde van een van de slachtoffers. Het 19-jarige meisje had onlangs de verloving ver broken. de ANWB in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Deze 'gigantische' investering zou nog enige rechtvaardiging kunnen krijgen als de verkeersveiligheid hierdoor sterk zou toenemen. Maar een derge lijke toename is niet te verwachten, mede door de snelle ontwikkeling van de autotechniek, aldus de ANWB- voorzitter. Dit heeft de ANWB ertoe gebracht er ernstig op aan te dringen de verplich te periodieke keuringen alleen voor de oudere auto's in te voeren en wel in het zesde en achtste levensjaar en daarna jaarlijks. Volgens de ANWB zal dat de kosten voor de automobilis ten tenminste halveren. In een brief aan premier Lubbers heeft ANWB- hoofddirecteur B. IJntema, naar aan leiding van het rapport dat de com missie Geelhoed dinsdag uitbracht, gevraagd niet vast te houden aan het wetsontwerp tot wijziging van de be staande wet. (ADVERTENTIE) /fOERffi»' O GRAAG \l\/lETZAFl£SK^i ii de mooiste g ueuren. Zff^M5'eTisl Tfp*'°"°"rei9 mode-model. PORT CO STA (AP) Beeldend kunstenaar Clayton Bailey poseert met zijn 'Sweethaert', een koffiepot, die van de tentoonstelling op de universiteit van Californie werd geweerd omdat de koffiepot te seksistisch zou zijn. Bailey zelf zegt van zijn Sweethaert dat ze een geweldige kop koffie zet Ivan onze correspondent LONDEN (GPD) De Conservatie ve minister van handel en indus trie en ex-partijvoorzitter Cecil Parkinson (52) heeft in een verkla ring woensdagnacht toegegeven dat hij een verhouding heeft gehad met zijn secretaresse, en-dat zij in januari zijn kind verwacht. Daarmee bevestigde de minister de inhoud van een artikel in het Britse roddelblad voor intellectuelen Pri vate Eye. Parkinson laat in zijn verklaring weten dat hij zijn secre taresse heeft aangeboden te trou wen. maar dat hij uiteindelijk toch bij zijn vrouw en drie kinderen is gebleven De Britse premier mevrouw That cher is van de verklaring op de hoogte, zo heeft een woordvoerder van Downing Street inmiddels la ten weten. Parkinson zal niet hoe ven af te treden, maar deze „coming door velen beschouwd als That cher's potentiële opvolger, kan een verdere carrière wel vergeten. Mevrouw Thatcher immers mag het Britse volk graag de waarden van de Victoriaanse tijd voor ogen hou den, en deugdzaamheid is er daar zeker een van. Dat nu juist een van haar favoriete partijgenoten het buitenechtelijke pad met zoveel succes en graagte heeft betreden, kan bij de premier niet goed geval len zijn. Parkinson's privé-probleem ver klaart in ieder geval, waarom hij de vorige maand ineens als partij voorzitter werd vervangen ooor John Gummer. Het zou meer in de lijn hebben gelegen als hij was aangebleven tot het Conservatieve jaarcongres, dat volgende week ge houden wordt. Cecil Parkinson (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-kamerlid drs. J. Janmaat (Centrumpartij) heeft mevrouw Haas-Berger (PvdA) voor de rechter gedaagd wegens „ontoe laatbare scheldwoorden" van de so- cialiste aan het adres van de Cen trumpartij. Wegens aantasting van de goede naam eist Janmaats advo caat mr. L. van Heijningen dat me vrouw Haas de uitlatingen terug neemt en een schadevergoeding van tienduizend gulden betaalt. De civiele procedure, die voor de Groningse rechter zal spelen omdat mevrouw Haas in dat arrondissement woont, begint vanmorgen. Dan dient Van Heijningen zijn eis in. Daarna heeft de advocaat van mevrouw Haas tijd om te antwoorden. Na nog een schriftelijke ronde volgt dan de uit spraak van de rechter. De gewraakte opmerkingen maakte mevrouw Haas tegen het weekblad Vrij Nederland „Mensen geloven niet dat de Centrumpartij echt een fascis tische partij is. Janmaats ideeën zijn puur fascistisch. Er zijn genoeg paral lellen met de NSB, die in de Kamer ook steevast het woord over naturali saties vroeg". Volgens Van Heijningen is de term fascisme alleen van toepassing op na-oorlogse voorstanders van de Pu blieksrechtelijke' Bedrijfsorganisatie (PBO). Deze organisaties waarvoor vooral de KVP zich sterk heeft ge maaktwaren een „typische vrucht" van het Italiaanse fascisme, aldus de advocaat. Naast een schadevergoeding eist Jan maat dat mevrouw Haas binnen vijf dagen na het vonnis in een brief aan Vrij Neaeiianu naar luuuimgen terug neemt. Bovendien moet zij volgens Janmaat aan het weekblad verzoeken de brief „met spoed" te publiceren Verder moet mevrouw Haas zich in de toekomst van dergelijke opmer kingen over de Centrumpartij ont houden. Voor elke overtreding staat een dwangsom van vijfduizend gul den, aldus de eis van Janmaats advo caat. Scherpe aanval Labourleider op Thatcher iVan onze correspondent) LONDEN Neil Kinnock heeft giste ren zijn eerste grote redevoering als leider van de Britse Labour-partij gebruikt voor een scherpe aanval op de manier waarop de Conservatieve regering-Thatcher met de verwor venheden van de verzorgingsstaat omgaat. Hij sprak op de laatste volle dige wergaderdag van het jaarcon gres van Labour in Brighton. Kinnock was vooral bitter over de deze zomer aangekondigde bezuini gingen bij de (gratis) nationale ge zondheidszorg. Hij kondigde aan de premier om een Lagerhuisdebat over die bezuinigingen te vragen omdat Engeland zonder de voor iedereen toegankelijke gezondheidszorg „op houdt een beschaafd land te zijn". Alleen bij de Labour-partij is de ver zorgingsstaat veilig, aldus Kinnock in zijn rede, die door het congres van zijn partij een zeer goede ontvangst kreeg. Maar er zal veel moeten gebeuren wil Labour de kans krijgen de zorgende maatschappij te redden, zo erkende hij. We moeten meer dan 100 zetels in het Lagerhuis winnen, aldus de nieuwe Labour-leider. Hij herhaalde de tij dens de Labour-conferentie steeds weer klinkende roep om eenheid, toen hij opmerkte: „Dat kan alleen als we erin slagen op te houden met onderling ruzie maken. Alles moeten we ondergeschikt maken aan het verslaan van de regering-Thatcher", aldus Kinnock. Scherpe patroon tussen losse flodders doodde marinier Vos BUSSUM (GPD) Het overlijden van de Bussumse dienstplichtige ma rinier Edwin Vos (19) op Aruba is, naar donderdagochtend bekend is gemaakt, te wijten geweest aan een scherpe patroon die zich bevond tus sen een voorraad losse flodders. Het ongeluk gebeurde op dinsdag om zes uur 's ochtends plaatselijke tijd tijdens een velddienstoefening van een peloton mariniers op het militaire oefenterrein Annadui. De Bussummer raakte tijdens deze oefening zwaarge wond en bleek bij aankomst in liet ziekenhuis te zijn overleden. Ter plekke is nu een onderzoek in volle gang dat antwoord moet geven op de vraag hoe het mogelijk is, dat een scherpe patroon verzeild kan ra ken tussen een partij losse munitie. „Deze zaak dient tot op de bodem uitgezocht te worden omdat zoiets niet mag voorkomen. Daarbij moet niet alleen een onderzoek worden in gesteld bij degenen die verantwoorde lijk zijn voor de uitgifte van de betrok ken munitie, maar ook bij de verant woordelijke hogere commandanten". Dit stelde gisteren voorzitter Even huis van de defensiecommissie van de Tweede Kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5