Scheidsrechters bij volleybal laten nog te vaak verstek gaan 'Ik voelde me dit jaar thuis op circuit van Valkenswaard' ÏE\ Prijsuitreiking trimklassement Beker voetbal met interessante duels VOORWEDSTRIJD VIJFDE KLAS LIBRE Osseweirit IJzendijkf Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/ streek JO HAGEMAN HEEFT ALTERNATIEF Fruitloop in Graauw Terneuzense finalisten bardstoten Fietscross bij Pannenschuur VRIJDAG 7 OKTOBER 1983 "|R CLINGE Met een regelmaat van enkele keren per jaar is het tot op heden voorgekomen dat volleybalscheidsrechters niet op komen dagen. „Daar moet eindelijk maar eens verande ring in komen", vond ook de District-Sectie-Arbitrage van het district Zeeland. Al op de eerste dag van het nieuwe seizoen ging het echter opnieuw mis. Volgens voorzitter Jo Hageman van de DSA was dat te wijten aan een samenloop van omstandigheden, „en bovendien", zo vervqlgt hij, „zijn de problemen die toen ontstaan zijn nu opgelost". Een nieuwe start geeft nieuwe moed. clubs verzocht om voor 15 augustus te Die moed zakte bij verschillende ver- laten weten wie door hen als scheids- enigingen ver in de schoenen, toen rechter zouden worden geleverd. Op bleek dat bij een paar eerste klasse die datum waren, er echter verschil- duels de aangewezen scheidsrechters lende verenigingen, die nog niets van met op kwamen dagen. Woedende zich hadden laten horen Ik begrijp reacties van de gedupeerde clubs wa- dat enerzijds wel. de vakantie zat er ren het gevolg, waarbij een beschuldi- tussen, maar dat betekende voor onze gende vinger in de richting van de secretaris een achterstand in zijn DSA ging. Hageman ontkent niet dat werkzaamheden. Daar komt bij dat er er fouten zijn gemaakt en dat de lang met door elk team een scheids organisatie niet op tijd rond was. „maar", zo weerlegt hij gedeeltelijk de rechter is geleverd. Dat is een aanslag op de organisatie, omdat we slechts kntlek. ..dat was mede te wijten aan een stuk of veertien vrije 'onafhanke- een laakbare houding van sommige lijke) scheidsrechters hebben die kun- veremgingen „Het is natuurlijk niet moeilijk om de schuld in onze schoenen te schuiven' vindt hij .Natuurlijk is er het een en ander fout gegaan, want het is geble ken dat de aanstellingen te laat de deur zijn uitgegaan. Aan de andere kant vind ik dat de clubs ook met geheel vrijuit gaan". „Het is in de volleybalwereld gebrui kelijk dat elk team een gelicentieerde scheidsrechter levert. Dat is een ver plichting waar men zich aan te hou den heeft. Wij als DSA hadden de GRAAUW Nadat de 'kilometervre ters' van de sv Aloy uit Graauw nog maar net zijn teruggekeerd van de marathon van Berlijn, begint Remy Mangnus met zijn staf morgen (zater dag» het winterloopseizoen van zijn eigen vereniging weer al. Als eerste van een jaarlijkse serie van vijf Irim- lopen zal dan de Fruitloop worden gelopen. Dat is een prestatieloop. waarbij over een viertal verschillende afstanden kan worden gelopen: drie, vijf, zeven en tien kilometer Evenals de voorgaande jaren het ge val Wi lopen een groot aantal extra prijzen beschikbaar zijn. Vorig jaar kwamen er In totaal ruim driehonderd lopers en loopsters af op deze cyclus van vijf lopen, die gedurende het gehele win terseizoen worden gelopen. Het startschot voor de Fruitloop wordt zaterdag om 15.00 uur gegeven nen worden ingezet' De problemen die zich voordeden op de eerste speeldag van het pas gestar te seizoen werden onlangs op een bijeenkomst voor volleybalscheids- Triathlon Aloy GRAAIJW De sportvereniging Aloy uit Graauw houdt op zondag voor de eerste keer een triathlon. In de aanloop heeft Camiel de Rooy uit Terneuzen al enkele fiets-trimwed- strijden gehouden en vorige week was er in het kader van de voorberei ding een koppeltijdrit en aansluiten de trimloop. De triatholon van SV Aloy behelst drie proeven één kilometer zwemmen in het Temeuzense overdekte zwem bad De Honte, 50 kilometer fietsen en als finale zeven kilometer lopen in Graauw Voor alle onderdelen wordt maar één totaaltijd ingedrukt De inschrijving voor deze triathlon staat open tot woensdag 12 oktober Er kan worden ingeschreven bij Remy Mangnus in Graauw Rooy in Terneuzen. rechters uitvoerig besproken. „Daar bij zag het er heel even naar uit dat de secretaris van de DSA een punt achter zijn werkzaamheden zou zet ten, maar dat hebben we door een betere taakverdeling kunnen voorko men", aldus Jo Hageman. Niettemin blijft de DSA ook in de toekomst min of meer afhankelijk van het verantwoordelijkheidsgevoel van de aangewezen arbiters bij het voor komen van soortgelijke problemen. Afgaande op eerdere jaargangen van de competitie moet gevreesd worden dat het ook gedurende dit seizoen nog wel eens voor zal komen dat teams gedupeerd worden door het zonder meer wegblijven van scheidsrechters. In gevallen waarin door verschillende teams wordt verzaakt om een scheids rechter te leveren, beslist het dis- trictsbestuur welke maatregelen er genomen moeten worden. Zo kan er een boete van 150,- worden opge legd Daarnaast kan door het dis- trictsbestuur een willekeurig team van de m gebreke blijvende vereni- uit de competitie worden terug- geroepen. „Impopulaire maatrege- Jo Hageman op de stoel van de scheidsrechter „Het is met moeilijk om de len", beseft Hageman „en juist daar- IfljNÉjl" om verlenen we hier in Zeeland nogal eens dispensatie Het gaat ons er uiteindelijk om 'dat we de volleybal- sport in ere houden" schuld in ome schoenen te schuiven" scheidsrechters zelf verantwoordelijk heid leren dragen". Langere termijn Alternatief muiieren dat een bericht van afmel ding uiterlijk woensdagavond binnen moet zijn In de praktijk komt een dergelijk bericht echter vaak op vrij dagavond binnen Dan moet de aan- Toch is het uitblijven van gerichte wijzer maar zien dat hij een vervanger Jo Hageman heeft e\ enwel een alter maatregelen volgens sommigen de vindt. Dat valt uiteraard meestal niet natie! om het nijpende tekort grote zwakte van het huidige sys- mee. omdat veel scheidsrechters zelf teem. Wanneer er harder wordt opge- ook nog actief volleyen. Dat is trou- treden is het misschien heel even wens ook veelal een reden van afzeg kwaad werk, maar het effect zal op ging" langere termijn toch gunstig zijn, is Henk Puijlaert. oud-voorzitter van De scheidsrechters op te lossen. Kern van zijn gedachtengang is het cen traal spelen van een aantal wedstrij den. Te denken valt aan het centrali seren van wedstrijden in Oostburg, de veronderstelling. Gedacht wordt Sterre en zelf fluitist in het district Terneuzen, Sas van Gent en Hulst, dan aan het daadwerkelijk uitvoeren Den Haag. denkt dat dergelijke pro van de mogelijkheden die het dis- blemen eenvoudig kunnen worden op- trictsbestuur heeft. gelost als scheidsrechters zelf voor Desondanks blijft, het mogelijk dat vervangers moeten zorgen ..Bij ons in scheidsrechters om al dan met aan- Den Haag blijkt dat goed te lopen, vaardbare redenen het bij tijd en wijle waarom kan dat dan hier niet? Daar aflaten weten Een van de knelpunten komt bij dat de boete die een scheids- is daarbij volgens DSA-voorzitter het rechter krijgt 'inmiddels verhoogd zorgen voor vervangers Hageman van 10. naar ƒ25 i door de verem- .Regelmatig komt het voor dat een gingen wordt betaald en ook dat is waar sporthallen staan en waar dus meerdere wedstrijden tegelijk kun nen w orden afgewerkt. Door dat cen traliseren wordt aan een zwaarwe gend argument van aangestelde arbi ters tegemoet gekomen: de af te leg gen afstand (en dus ook reisduur» vervalt, waardoor er zelf gespeeld kan worden en even later kan wor den gefloten. n bij Camiel de scheidsrechter niet kan fluiten. Nu een zwakte van het hier gehanteerde Vooral verenigingen uit kleinere kern- staat er duidelijk op de wedstrijdfor- systeem Het wordt hoog tijd dat SLUISKIL Voor de trimmers van de Zeeuws-Vlaamsc se titel) en ook in Zeeuwsch-Vlaanderen toonde hij zich _!lf r „5Z5.S,er'e Trimfederatie zit na morgen (zaterdag) het seizoen er verschillende malen de snelste. Met ruime voorsprong op definitief op. Dan worden tijdens de jaarlijkse feest- de Belg Patrick Leliaert eindigde hij dan ook op de eerste avond de prijzen in.de verschillende klassementen plaats bij de renners tot 35jaar In de oudste leeftijdsgroep uitgereikt. zal de hoofdprijs worden uitgereikt aan Biervlietenaar Henk Peters, die aanmerkelijk meer moeite had dan Geers En seizoen, dat werd geheerst door een man: André Geers om die plaats voor zich op te eisen, uit Ossendrecht manifesteerde zich dit jaar zonder meer De avond zal worden gehouden in caie-restaurant Dalhn- als Nederlands sterkste trimmer Hij won dit seizoen zo'n ga in Sluiskil, waar om tien uur de prijsuitreiking veertig wedstrijden (waaronder de stnjd om de Nederland- plaatsvindt. ZAAMSLAG Jarenlang is Fons geleerd, dat de weg naar de top Picavet uit Zaamslag actief als rally- beslist niet altijd geplaveid is. De crosser en in die periode heeft hij Zeeuws-Vlaming heeft ervaren, dat bemachtigen. Vooral de kennis Fons Picavet: volgend jaar meer in internationale wedstrijden die lange weg nodig is om een defini- de verschillende circuits, w aarop de tieve plaats in de nationale top te wedstrijden voor het klassement worden verreden is erg belangrijk. „Dat is dit jaar wel erg nadrukkelijk gebleken: op het circuit van Valkens- waard voelde ik me dit seizoen pas voor het eerst echt thuis, terwijl het toch inmiddels weer al het derde jaar was, dat ik daar heb gereden". ..Nu heb ik daar met de eersten mee gereden. Andere jaren was dat bijna nooit gelukt herinnert Picavet zich „Jongens als Joop van Goudswaard en Ko Koppejan rijden bij de wedstrij den in Rilland altijd bij de eersten, maar in Valkenswaard hebben ze pro blemen. Ze denken dus dat ze daar niet mee kunnen, maar ik heb er ook drie jaar gereden voordat ik het cir cuit goed genoeg kende om er tot goede prestaties te komen", merkt de nieuwe Nederlandse kampioen op Het afgelopen seizoen werd voor Fons Picavet VW Go heeft opgebouwd. Met name de laatste paar jaar zat er een enorme progressie in de prestaties van Picavet. Twee jaar geleden, toen hij voor de eerste maal deelnam aan de strijd om de nationale titel, reikte hij nog niet verder dan de achtste plaats, vorig seizoen verliep weer al beter en pas in de allerlaatste cross van dat .jaar raakte hij een plaats op het erepodium kwijt. Picavet finishte tenslotte als vierde Vooruitgang Vandaar ook dat de stemming voor aanvang van het zojuist beëindigde rallycrossjaar tamelijk optimistisch was, al had hij nog niet aan een eventuele titel gedacht. „Vooral hoopte ik de vooruitgang, zoals die de laatste twee jaar er was geweest, door te zetten. Ik rekende op een plaats bij de eerste drie, maar aan een kampioenschap nog niet", zegt Picavet. De favorielenroi in divisie II werd toebedacht aan de Zuidhollander Co Baan en dat niet alleen door Fons Picavet: ook andere crossers zagen TUSSEN SCHELDE EN GRENS TERNEUZEN De tweede ronde van de KNVB-bekercompetitM brengt morgen (zaterdag) en zondag in totaal negen Zeeuws-Vlaai® 1 clubs binnen de lijnen. AZVV-Axel is zonder twijfel de meest in held lopende wedstrijd, omdat dit duel méér is dan een streekderby. Mn niet minder interessant lijken vooral ook Steen-Arnemuiden,- Tcrut. zense Boys-CIinge en Steenbergen-Terneuzen. y De loting voor de tweede bekerron rent in de beginfase van het s de werd overigens vooral in AZW- zoen, Kloetinge, is trouwens 4 gelederen als teleurstellend erva- tegenstander van Hoek. dal Ui ren Liever had Ben Pauwels een Kloetinge nog zonder Franz vi andere tegenstander getroffen, der Pijl aantreedt. „omdat", zo zei hij, „de wedstrijden Philippine tenslotte trof het sled tegen Axel zich te vaak herhalen met de uitwedstrijd tegen het tï- ei om nog iets nieuws te brengen" klassen hoger spelende Midds Pauwels wees daarbij op het feit burg Vooraf lijkt de formatie vj iff dat AZW en Axel elkaar per sei- Ruud Luteyn in Middelburg vrijm iv zoen minimaal twee keer in vriend- kansloos. ie schappelijk verband treffen en vo- Anders dan de KNVB-teani i"1 rig seizoen de loting voor de tweede werken de afdelingsclubs dit weel bekerronde eenzelfde resultaat op- einde een normale competitieronó 6U leverde als dit jaar. Eén jaar terug af. Belangrijk is vooral het du ed werd AZW trouwens door Axel tussen Noormannen, de huldig uitgeschakeld. ranglijstaanvoerder en runner-u 01 De tweede bekerronde brengt Corn Boys. En Koewacht-Oostbui »'r Steen voor de tweede keer binnen is eveneens een duel dat voor 1 et kort tijdsbestek tegenover zater- bezetting van de eerste plaats n dag tweede klasser Arnemuiden. van belang is. Het verder progran Half augustus troffen beide teams ma in de eerste klas: Sluis-Robu p elkaar al eens in een oefenduel, dat Hulsterloo-Zeeland Sport 1 toen vrij gemakkelijk door Ame- Graauw-Domburg. 18 muiden met 3-1 werd gewonnen, omdat Steen in de tweede helft conditioneel door de knieén ging. Na de recente 5-1 overwinning op Goes hoopt Walter van Duysse Arnemuiden dit keer de baas te kunnen blijven. Het bekerprogramma vermeldt verder nog het duel tussen Temeu zense Boys en Clinge. twee derde klassers die vooralsnog goed zijn voor een plaats in de middenmoot En Terneuzen. koploper in de vier de klas van het zondagvoetbal, treedt zondag in Steenbergen aan tegen de gelijknamige club, die momenteel met Zierikzee de rang lijst in de derde klas aanvoert Concurrent Tweede klasser Sluiskil gaat mor gen op bezoek bij Yerseke, dat in de derde klas van het zaterdag voetbal meer dan voortreffelijk van start is gegaan en met zeven punten uit vier wedstrijden mo menteel de eerste plaats inneemt. Yerseke's belangrijkste 1 opperen bezwaren tegen het op een centraal punt spelen van competitie wedstrijden Met name het voordeel van 'thuisspelen' zou daarbij verval len. omdat eigen publiek met in de gelegenheid zou zijn om de favorieten aan te moedigen Hageman wimpelt dergelijke argumenten voorlopig af „In de bedrijscompetitie büjkt zoiets wel te kunnen. Daar draait het uitste kend en zijn er nooit problemen met scheidsrechters. En wat dat thuispu bliek betreft.: er komt in die dorpen geen kip Ik heb laatst in Kloosterzan- de gefloten bij Athanatos en om te tellen moest een reserve-speelster aantreden, omdat er geen publiek Baan als de nieuwe liieniouuer. Maar in de eerste cross van het jaar viel Baan uit, „en", aldus Picavet, „in de tweede reed bij kapot, waardoor hij opnieuw met weinig punten genoe gen moest nemen, terwijl ik inmid dels de nodige puntjes bij elkaar had gereden". Steeds meer en meer kwam de titel voor de Zaamslagse crosser in zicht al had hij onverwacht enorm veel tegenstand te verwerken van Jo Hel- lenbrand. die met nog drie wedstrij den voor de boeg zelfs vier punten voorsprong had weten op te bouwen. „Belangrijk was toen om in het spoor van Hellenbrand te blijven, want daarna volgde er voor mij nog een thuiswedstrijd, tenminste zo be schouw ik de crossen in Rilland. Die voorspelling kwam goed uit, bleek later, want toen ik vorige week aan de laatste wedstrijd begon in Valkens waard. had ik inmiddels zes punten voorsprong opgebouwd", bedenkt Pi cavet. Er kon toen niet veel meer nus gaan voor de Zeeuws-Vlaming, die aan een derde plaats in het dagklasse ment nog voldoende zou hebben om de titel voor zich op te eisen Hij slaagde er inderdaad in, waarmee Zeeuwsch-Vlaanderen opnieuw een nationale kampioen af kon.leveren, nadat de voorgaande jaren eerst Cor van Ham uit Kapellebrug en later Hermy de Windt uit Hulst al eerder met de hoogste eer konden gaan lopen. Een last viel duidelijk van Fons Pica vet af „want", zegt hij. „het is toch wel een spannende tijd hoor" Volgend jaar wil Fons Picavet zich bij internationale wedstrijden laten zien. Dit jaar heeft hij dat bewust nog niet gedaan, '..het is tegenwoordig alle maal niet zo goedkoop "1. maar Pica vet wil toch eens zijn krachten gaan meten bij wedstrijden in Belgie „Ik zie dat wel zitten hoor. we hebben nu een poosje rust. zodat we de accu weer op kunnen laden" TERNEUZEN Voor het districts kampioenschap vijfde klas librc van het biljartdistrict Zeeuwsch-Vlaan- Jeugdbiljarters uit Hulst in nieuw onderkomen HULST Morgen (zaterdag) neemt de jeugdbiljartvereniging Hulst (JBH) zijn nieuwe biljartaccoinmo- datic in gebruik. Het ideale onderko men van de vereniging is gesitueerd in een lokaal van de voormalige ambachtsschool in Hulst. De inge bruikname gaat met enig feestelijk vertoon gepaard. JBH hoiuU van 14.00 lot 17.00 uur een receptie In de nieuwe accommodatie staan twee kleine en een groot biljart opge steld. De club vir.dt de omgeving waarin zijn jeugdleden kunnen trai nen ideaal, omdat men nu niet meer aangewezen is op café-ruixte. De nieuwe aanwinst is zeker ook van groot, nut voor JBH's topspeler Jean Paui de Bruin Die is al een tijdje geleden doorgedrongen tot de natio nale jeugdtop en moest voor trainin gen wel steeds ver van huis Met de plaatsing van een grote wedstrijdtafel kan De Bruin voortaan in eigen omge ving trainen. TERNEUZEN De Biljart Federatie Terneuzen Stad (BFTSi houdt zater dag 8 oktober de eerste finale van het nieuwe seizoen. Dat gebeurt in de Jarinohal, het clublokaal van KOT. waar wedstrijdleider Willy Nieuwe- link de zes finalisten ontvangt. In de aanloop naar de slotpartijen heeft Frits Bakker zich verzekerd van een riante positie. Bakker leidt onge slagen en heeft nog concurrentie van Roos Zwanink Die is inmiddels ech ter zover in gemiddelde achtergeble ven dat Bakker bijna zeker de eerste titel van het seizoen 1983-1984 op zak steekt De tussenstand (met nog vier partijen te spelen) in dit kampioenschap band- stoten hoofdklas is: Frits Bakker: 3-6-6,81: Koos Zwanink: 3-4-3,16, Ron- ny de Waal. 4-4-2,80; Gerrit Krijger: 4-4-2.60: Jack de Maat: 4-3-2.82: Ma- reln Geirlandt: 4-1-1.90. pi deren zijn deze week de voon ai strijden begonnen. Voor een pl bij de beste acht die van 15 Ui lui oktober in Lamswaarde de einds r spelen is een recordaantal insd vingen (34) binnengekomen. Dei wedstrijden voor deze biljari: !f worden in zes poules gehouden.D m in starten de volgende spelers: irc Poule BCD: F de Cousemaeker, BCD jj Verheye, BCD, P Vcrmeire, BCD, A.! hoven, DOS; N Kaldon. DOS, M Albli Turp. Poule WBC: P Trommelen, van Hese. CBC. C Smits, W de van Waterschoot en F de Waal (allra Vermaak). Poule DOS Hoek: F Elvt lenhoek, P van Waarde. Molenhmfe: Klaassen, DOS, P Taalman DO: Blaauw. BCD. J van de Bliek. BCD Molenhoek E Breepoel. Molenha D.eleman. Molenhoek J Blaakman S Bonte. BCD: W Peperzax. DO DOV, P van de Wege. DOW. A Vr wey DOW. J Focke. SBC. W Sci 1 HOL N Souwen, HG.. A Gouw. KOI 10 Gent Poule Concordia C Hen? El Concordia. W Devolder. Concords 3 Tnppert Molenhoek. B Klaassen, hoek; Th. Voermans. DOW NIEUWVLIET Nadat eerder jaar al een wedstrijd werd gelw: nl in het kader van het Zeeuws 1 pioenschap fietscross, houdt can? Pannenschuur zaterdag een vrije' 1 strijd voor de Zeeuwse (en Belg» A fietscrossjeugd. Op Ijet terrein u camping kan van 11 00 tot 120} voor deze wedstrijd ingeschreven den. Daarna volgt, tot, 13.00 uc traming op de wedstnjdoaan, n direct aansluitend de eerste mani*51 van start gaan. üw Peugeot of onze service. CAPPENÜII I's HO AUTO'S TERNEUZI Ir FJ Haarmarwitg 49. TeWoon 011509'' IJZENDIJKE Zondag houdt de West-Zeeuws-Vlaamse Automobiel M (WZA) de jaarlijkse Osseweirit met start en finish in IJzendijk' Osseweirit is een puzzelrit. uitgezet door Freddy Tresonie en Hans de L# gaat over een afstand van 35 kilometer in en rond IJzendijkc. Er wordt gestart in één klasse en mede daardoor is deze rit eenvoud'? P*0 opzet en uitvoering gehouden. „Iedereen moet hier aan mee kunnen der: Osseweirit is tevens een unieke mogelijkheid om met de rittensport ke" reit maken. Veel personeelsverenigingen houden door het jaar heen hur.ms vaak moeite en tijd kost wat het uitzetten betreft Hier krijgt mentor panklaar aangeboden vinden de uitzetters De inschrijving voor de Osseweirit is vanaf 12.00 uur in het Hofzichtthei#«i IJzendijke. de prijsuitreiking volgt meteen na afloop. Naast deelname®1^ tocht wordt strijd geleverd om de 'Grote Prijs van IJzendijke' een spf-LJ sport en behendigheid dat op de markt wordt gehouden j> t'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 30