indanks versterkingen geen juichstemming bij Stormvogel Talentvolle ploeg van Schelde maakt debuut Ganze handhaaft zich ook zonder een coach 'We spelen in een nieuwe stijl: dat is even wennen WATERPOLO COMPETITIE INDELING VOOR HET EERST IN HET DISTRICT RIA VAN DER HOOFT (DE SCHELDE): - RIJDAG 7 OKTOBER .1983 GISSINGEN De indeling van de Zeeuwse teams in de waterpolo- (corapetities is als volgt: 'tweede klas heren (district): Arethusa (Ossi, Argo (Sint Oedenrode), DEZV Inmnen), De Ganze (Goes), Krabben (Bergen op Zoom), Merlet (Kuyk). Neptunus pfeohljndel), Nuenen (Nuenen), Stormvogel (Vlisslngen), TRB/RES (Tilburg), WZV •(Waalwijk1! Zegenwerp (Sint Michielsgestel). Tweede klas dames (district): Al'go 2 Oedenrode), Breda 2, Dio (Etten-Leuri, Eszet (Swalmen), Glana (Geleen), „.llus (Veghel). Njord (Veldhoven), De Schelde (Terneuzen), Spio (Venray) en ..ïalassa (Geldrop) Heren jeugd (district): Aeglr (Eindhoven), Arethasa Oss, 'Breda. PSV Eindhoven, Schelde, Solar (Den Bosch), Warande (Oosterhout), feegenwerp (Sint Michielsgestel). ZON (Heerlen). Kring Zeeland: Heren: Scheldestroom, De Schelde, De Ganze, Stormvogel 2, Stormvogel 3 en [Bruinvis. Dames: Luctor, Stormvogel en De Ganze. Aspiranten: Stormvogel en De •Schelde lISSINGSE CLUB GELDT NU ALS DE STERKSTE LISSINGEN Het Vlissingse Stormvogel is in één klap gebombardeerd tot de sterkste -euwse waterpolo-formatie. De komst van een aantal Luctor-spelers die na een conflict Opstapten bij hun vereniging betekende een flinke injectie voor Stormvogel. Reden voor :n juichstemming bij die club was dat echter niet. „In feite waren we er helemaal niet zo elukkig mee", verklaart aanvoerder Ko Mechielsen. „Doordat die jongens overkwamen iten we ineens met een basis van zeventien man en naar een wedstrijd kan je maar elf pelers meenemen. Er moesten dus mensen uit het eerste gezet worden". Bovendien raak je oor het wegvallen van Luctor weer een tegenstander kwijt. vend uit^ maar we zullen het komend p^p van (jer Draai. Vooral de inbreng 1 van zeevaartscholier Van Ingen is groot. Als oud-doelman Njord je steeds net de boot in. Er raakt dan meer dan een tipje van de sluier wat ongemotiveerdheid in. Dat was opgelicht. In sterk bezette toernooien rot, want we hadden een leuk team", werden prima resultaten bereikt „De aanloop ziet er inderdaad veelbelo- Veelbelovend seizoen toch voor de punten moeten Het huidige Stormvogel dat bij het vechten", zegt Mechielsen. Het afgelo- gebrek aan een goede accommodatie pen weekeinde speelde Stormvogel mag hy beschouwd worden als een zijn thuiswedstrijden in het Brabant- zijn eerste competitiewedstrijd al (in topper. Daarnaast heeft Stormvogel er oud-luctor-spelers („zo willen ze se Hoeven speelt, moet hoger kunnen verband met een trip naar Neunkir- - - genlijk niet meer genoemd worden") reiken dan vorig jaar. Met de 'Middel- chen in het eerste competitieweekein- de eerste selectie opgenomen wer- burgse' versterkingen heeft de ploeg de). Tegen het pas gepromoveerde n: Carl en Walter Huis in 't Veld, van coach Hans Koningstem in de WZV uit Waalwijk werd een afgete- arrie de Boer en Patrick Vader, voorbereiding op de competitie al kende 12-3-zege behaald, ich een fikse versterking voor ons telt de -goede sfeer ook", jrvolgt Mechielsen. „Daarom heeft it nogal wat problemen opgeleverd, aar is over gepraat. Er is toen ge- eid dat we het liefst elke week met ezelfde ploeg op pad gaan. Dat oudt ook in dat spelers van het eerst iam verplicht moeten komen trai- i". Het gevolg was, dat uiteindelijk eerste twee times hadden we toch moeite met dat team". Op dit moment geldt Stormvogel als het sterkste Zeeuwse waterpolo-for matie. Door het grotere aanbod van spelers (en meer onderlinge concur rentie) kan er meer discipline geëist worden. „En de teugels worden straks misschien nog wel strakker aangehaald als blijkt dat mensen uit het tweede een plaats verdienen in het eerste team", verzekert Ko Me chielsen, die tevens penningmeester is bij de Vlissingse club. De trainingen bij Stormvogel worden verzorgd door Antoine van Ingen en lormvogel, maar Ko Mechielsen aakt ervoor om al te hoog van de iren te blazen. „Ik moet nog zien dat er rendement uithalen. Op papier ibben we al vaker een sterke ploeg •had. Twee jaar geleden bijvoor- eld zou Stormvogel het helemaal an maken, maar dat is toen flink gengevallen. Daarom kunnen we nu ter gewoon blijven doen. Er zijn ch tegenstanders waar we rekening ee moeten houden". •t staat desondanks wel vast, dat Vlissingse vereniging niet alleen n bredere basis, maar ook meer caliteit in huis heeft ten opzichte n het vorige seizoen toen de ploeg s zevende eindigde. „En dat was ch niet zo'n slecht team", blikt de •jarige Ko Mechielsen terug. Dat eek onder meer in de wedstrijd gen Daphnia, dat bij winst kam- kon worden en al had gezorgd oor levende muziek en flessen ampagne. Stormvogel deed echter in sportieve plicht en won met 9-5. lar in andere gevallen bleek de Icherse polo-ploeg toch te kwets- r. Te vaak moest Stormvogel «hts met acht man naar een wed- rijd. „Dan mis je op het laatst eeds een stukje conditie en dan ga Ko Mechielsen. ook de voormalige Aegir-speler Fred dy Ruyters (eveneens zeevaartscho lier) in de gelederen. Met de huidige. brede, kern kan de Vlissingse club het •Maar in de Zich zelfs permitteren om spelers als Jaap Keymel en Peter de Lange naar de tweede selectie te verwijzen, omdat dit tweetal niet continu beschikbaar is voor trainingen en wedstrijden. Plezier „Zelf heb ik het geluk", zegt Ko Mechielsen, „dat ik reserve-keeper ben en dat we nogal slecht in de keepers zitten. Ik mis als speler ei genlijk snelheid. Op dit moment is Antoine van Ingen geblesseerd (ge scheurde kniebanden) en daarom sta ik nu op doel. Dat is ook een van de redenen waarom ik in het eerste speel". Zeven jaar geleden leerde Mechielsen de eeeste beginselen van het waterpolo („ik kon net een bal gooien en boven blijven") maar veel plezier beleefde hij er toen nog niet aan. „Dal kwam later pas. In het begin zwem je met zo'n kop (houdt zijn handen naast zijn hoofd) en je wordt steeds opgejaagd. Nu vind ik het een prachtige sport". De selectie van Stormvogel: Antoine van Ingen. Sj aak Leynse, Ko Mechiel sen, Jan Kees Mol. Freddy Ruyters. Roel Jaspers, Patrick Vader, Paul Meerman, Flip van der Draai, Carl en Waller Huis in't Veld en Harrie de Boer. Coach: Hans Koningstem. ERNEUZEN Twee weken geleden stond de jonge selectie van De Schelde 1 Terneuzen voor een eerste belangrijke krachtmeting. De talenten van tzc Zeeuws-Vlaamse club speelden een toernooi met enkele toekomstige igenstanders in de competitie. Na die test in Breda kwam Leen van Doorn, nieuwe trainer, tot de conclusie dat er weinig verschil in sterkte was. Het emeuzense team mag dan ook met vertrouwen het debuut tegemoet zien in juniorencompetitie van het district. Voor Zeeland is dat overigens een euwe ontwikkeling: De Schelde is de eerste ploeg die met een selectie van stien tot achttien jaar de competitie ingaat. p veertien man sterke formatie van spelers in de plaats gekomen. Daaruit |e Schelde had voor die overgang een moet Van Doom zijn keuze bepalen fleale samenstelling. Leen van Doorn en ongetwijfeld zal die groep mee |de training gestart met een selectie kunnen draaien op dit niveau, lie nog in volle groei is en die vooral net ambitie aan het seizoen begint, njf van die jongeren maakten vorig nar al deel uit van de ploeg die „De meeste tegenstanders zijn nieuw hmiddels uit elkaar is gevallen, voor ons", beseft Maarten de Pooter, |Maar we hadden jeugd genoeg om de 17-jarige aanvoerder van Schelde, jat op te vangen", verzekert Leen van „Dat is aan een kant ook wel een |oom voordeel. En verder weten we intus- Terneuzense oefenmeester, die zelf sen hoe sterk die ploegen zijn. We jarenlang bij de senioren speelt, hebben er drie ontmoet op dat toer- feeg in de voorbereiding een brede nooi in Breda. Eén keer verloren we jasis om mee te werken. Voor het een beetje ongelukkig: de andere fegvallen van vaste krachten als wedstrijden hebben we gewonnen". Shns Blees, Erik Vermeulen en Bram Maarten de Pooter was ooit een veel- •an de Maale waren immers jongere belovende zwemmer op de korte af- Voordeel stand. Hij had aanleg voor snelheid, net als zijn vader: de vroegere Zeeuw se kampioen Mlchiel de Pooter. De jonge belofte won als negenjarige al een provinciale titel op de honderd meter vrije slag. „Maar ik moest in die tijd een operatie aan mijn oren. Toen ben ik gestopt met zwemmen en een paar jaar later was de interesse er niet meer". Hij bleef niettemin actief voor de Terneuzense club, die de laatste jaren steeds meer propaganda ging maken voor het waterpolo. Dat is verder in de Zeeuwse kring nauwelijks het geval Leen van Doorn: „De competitie voor aspiranten is bijvoorbeeld totaal niet interessant meer. Daar hebben zich dit jaar alleen De Schelde en Storm vogel voor opgegeven. Die twee ploe gen moeten een vierdubbele competi tie gaan spelen". Rampzalig Voor de jongere spelers in Terneuzen is de situatie nóg rampzaliger gewor den. De Schelde heeft ook een aspi- VLISSINGEN Het Zeeuwse waterpolo heeft sinds kort een nieuwe topclub bij de heren. Jarenlang stond het team van Luctor uit Middelburg op een eenzame hoogte. Maar inmiddels zijn door een conflict binnen de vereni ging enkele spelers overgegaan naar Stormvogel. Dat heeft er toe geleid dat Luctor zijn herenploeg terug moest trekken voor de competitie. In de komende weken moet blijken of Stormvogel die toonaangevende rol over kan nemen. De Vlissingers komen met De Ganze uit in de tweede klas van het district en hebben vorige week hun eerste wedstrijd al gespeeld. Het duel tegen Waalwijk (WZV) werd vooruit geschoven: de Zeeuwen wonnen met ruime cijfers. Dit weekeinde begint voor de Zeeuwse ploegen het waterpolo-seizoen officiéél. Het aantal deelnemende teams buiten de kring Zeeland is aoor het wegvallen van Luctor gedaald tot vier: Stormvogel en Ganze bij de heren, Schelde bij de dames en de jongens van De Schelde in de jeugdcompetitie. Daarnaast gaat bovendien de kring van start. De heren van Scheldestroom werden daarin vorig jaar kampioen, maar hebben de promotie geweigerd. De spelers van Breskens zijn nu ingedeeld in een competitie met zes ploegen. Dne teams hebben zich dit jaar niet meer gemeld voor deelname: Luctor 2, Onderdak en Zeelandia. Voor de Zeeuwse damescompetitie was de belangstelling net als in de voorgaande jaren zeer gering. De kring heeft alleen Luctor, Stormvogel en Ganze ingeschreven Voor die drie clubs staat er een dubbele competitie "op het programma. Spelers en trainers van de clubs die in het district uitkomen kijken op deze pagina vooruit naar de start van de competitie. De voorbeschouwing is gemaakt door de sportredacteuren Frits Bakker en Koen Mijnheer. rantenleam opgegeven onder de veertien jaar. „We kregen te horen dat er voor die klas verder geen belangstelling was", aldus Leen van Doorn. „Die jongens kunnen dit jaar niet spelen, omdat er geen tegenstan der is in de kring". De polotrainers van De Schelde heb ben zich inmiddels tot de kring ge richt. Van Doorn: „Er zijn best trai ners te vinden die op meer activiteit aan willen dringen. Ik zou bereid zijn om die andere clubs op te zoeken om de belangstelling los te maken bij de jongeren". De selectie van De Schelde, die zater dag in het district begint met een thuiswedstrijd tegen Breda, ziet er als volgt uit: Ray7nond Ruster, Dorens van de Stam, Patrick Kooyman, Hans Murre. Erik van Doom, Ronald van Doorn, Marcel Cappendijk, Jan van de Maale, Maarten de Pooter. Rick Dubbeldam. Edward Tollenaar, Mar co Blomaart, Martin van der Hooft en Tino Wijffels. Ria van der Hooft in een duel tijdens de training TERNEUZEN Het bewijs moet in de komende weken nog geleverd worden, maar volgens Ria van der Hooft is er geen twijfel mogelijk: de dames van De Schelde uit Terneuzen gaan een zorgeloos seizoen tegemoet. De enige Zeeuwse damesformatie die hoger dan de kring speelt is namelijk in de breedte veel sterker dan vorig jaar. De 20-jarige Ria van der Hooft is niet meer de enige speelster met routine binnen de selectie en de verwachting is daardoor dat De Schelde een rol van betekenis kan gaan spelen. „Voor de bovenste plaatsen zijn we nog iets te zwak", erkent Ria van der Hooft. „Maar we moeten in elk geval niet meer vrezen voor degradatie". mee heeft opgedaan stemt tot tevre denheid. Kees Rijnhout speelde het nieuwe systeem voor het eerst uit tijdens een toernooi in Brabant. ..Daar bleek dat we er conditioneel nog naartoe moeten groeien", stel de Ria van der Hooft vast. ,,We waren nog nipt. in staat, om de hele wedstrijd alles te geven. De trainer moest na twee times een paar wis sels inbrengen, omdat we toen gin gen verzwakken". Ervaring Dat is wel eens anders geweest met het Terneuzense team. Kees Rijn hout, die aan zijn vierde seizoen als trainer begint, had aanvankelijk óók enkele veelbelovende speel sters. Hij slaagde er in om bovenin te eindigen in de tweede klas en de vooruitzichten waren dus zeer gun stig. ,,We zijn toen binnen een jaar tijd vijf meisjes kwijtgeraakt", ver telt de trainer. „Het was te voorspel len dat we daarna een moeilijke periode zouden krijgen". Vorig jaar dwaalde De Schelde dan ook kansloos rond in de onderste regionen van het district. De degra datie dreigde lange tijd: de Terneu zense meisjes eindigden echter net boven de fatale laatste plaats. „De opkomst op de training was niet altijd optimaal", kijkt de aanvoer ster Ria van der Hooft terug op die bescheiden prestatie. „Ik ben zelf tamelijk fanatiek. Ik vind dat er van de dertien meisjes die we hebben minstens elf of twaalf op de training moeten komen en dat is lang niet altijd het geval". Speelstijl Maar dit jaar staat de selectie weer op scherp: de komst van Marjolein van de Neste en Anja Hartog heeft kennelijk voor nieuwe impulsen gezorgd. Daartegenover stond al leen dat Sandra Dees wegviel en dat de speelstijl moet worden aan gepast. Vorig jaar was Kees Rijn hout voorstander van een vast aan speelpunt op de twee meterlijn. Voor die positie was Sandra Dees de aangewezen speelster. Ria van der Hooft: „We zijn nu in de voorbereiding helemaal omgescha keld. We hebben geen vaste aanval- ster meer in de spits. De nieuwe tactiek is dat we veel meer gaan wisselen op die positie. En dat bete kent dat we meer moeten zwemmen en veel in beweging moeten zijn". De eerste ervaring uie De Schelde er De stijgende lijn werd niettemin doorgezet in de wedstrijden die De Schelde intussen heeft gespeeld. De vrij jonge ploeg is volgens Ria van der Hooft in twee jaar tijd onmis kenbaar vooruit gegaan. „Maar het was nu ook duidelijk merkbaar dat er een paar oudere speelsters bij waren gekomen. De ervaring in een team is op dit niveau ontzettend belangrijk. Er zijn bijvoorbeeld te genstanders bij die er om bekend staan dat ze op het gemene af spelen. Daar moet je op zekere momenten in mee durven gaan: ik heb er geen moeite mee om af en toe eens revanche te nemen". De selectie waarmee De Schelde zaterdag aan de competitie begint is uit de volgende speelsters samen gesteld: Brigit van der Stam, Lian- ne Verpaalen, Annet de Graaf, Ria van der Hooft, Nicole Overdulve, Colinda Keesom, Andrea van Een- ennaam, Pascale Tanis, Anja Mar- tog, Mireille Acke, Jacquelien Sijts- ma, Colette de Klerk en Marjolein van de Neste. GOES De kansen op een hoge positie van De Ganze in de tweede klas van het district zijn sterk gedaald. De nummer twee van vorig jaar, achter kampioen Daphnia, is door het vertrek van een paar spelers in kwalitatief opzicht achteruit. Voor de eerste selectie van liet Goese team zijn zelfs maar acht basisspelers meer beschikbaar en het grootste verlies was onge twijfeld hel vertrek van Roel Veenstra uit Goes. „Veenstra was bijna altijd een van de uitblinkers", verzekert Piet Schop, die jarenlahg met hem heeft samengespeeld. „We zullen hem natuurlijk missen dit jaar, vooral ook omdat de selectie toch al zo smal is geworden". De combinaties tussen Piet Schop en Roel Veenstra waren gevreesd bij de tegenstanders. Veenstra was snel. had veel inzicht en kon dikwijls ook met een individuele actie uitbreken en scoren. Hij is inmiddels verhuisd uit Goes en kon niet meer blijven spelen. Daarnaast ging Arco Wagenvoort over naar Luctor. waai- hij zich alleen nog op het zwemmen gaat richten. Voor De Ganze moest er dus aanvulling gezocht worden voor het komende seizoen. Paul Post, een jeugdige speler, heeft zich tijdens de voorbereiding overigens al een volwaardige kracht getoond. En verder is Peter Nijssen uit het tweede team aan de selectie toegevoegd. „We zijn weliswaar een beetje verzwakt", moet Piet Schop bekennen. „We zullen er genoegen mee moeten nemen dat we middenin mee kunnen draaien" Het team van De Ganze speelt al twaalf jaar zonder een coach op de kant. Daarom is de routine van Piet Schop (33) en van Ron Strakx (43) ontzettend belangrijk. „Het voordeel is dat we zelf meer na moeten denken", vindt Piet Schop. „Dat we niet zo maar naar bevelen van de kanten moeten handelen. Het initiatief ligt meestal bij de spelers zelf en dat gaat ons goed af'. Goede tweede Zo goed zelfs dat De Ganze sinds jaar en dag tot de twee beste ploegen van Zeeland behoort. Piet Schop: „Toen ik begon had De Schelde de beste ploeg. Later is Luctor gekomen en dit jaar verwacht ik erg veel van Stormvogel. Maar het is opvallend dat wij in al die jaren bij de top zijn gebleven". De Ganze komt dit jaar met de volgende selectie in het water. Leo Morren, Ron Strakx, Roald Strakx, Piet Schop, Marius Keller, Paul Post, Peter Nijssen en René Kiel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21