IJiïlM ZEQ4ND ABN Bank EMOTIE KOMT NIET PER 'KWARTJE UIT AUTOMAAT - Harry Muskee 9% ABN BANKBRIEVEN 1982 PER1987/1990 PZC/ kunst/cultuur Piiiifli Curlew River Saldo Mortale Recital Theater Concerten NIEUWE LP BOB DYLAN Nederlands Kamerkoor Frans Brüggen Robert Paul Films lONDERDAG 6 OKTOBER 1983 kee heeft zo zijn eigen verklaring. „Ik zat in een jazz-orkest. Ik heb gewoon iets gehoord in die muziek, dat mij aansprak. De eerlijkheid. Als je blues zingt, moet je in ieder geval eerlijk zijn. Het is geen muziek die je met een smile op je face als een fake kunt maken. Emotie dat is niet iets dat je met een kwartje per pond uit de automaat kunt krijgen. Ik ben altijd in 'zwarte' muziek geinteresseerd ge weest. Mijn vader zei altijd al: wat doe je toch altijd met die negermu- ziek". „Het mag misschien een beetje arro gant klinken, maar C&B dat was ik. Ik heb tegen die jongens indertijd gezegd: jullie moeten blues gaan spe len. Ze speelden toen alleen maar Shadow-muziek en aanverwante arti kelen. Ik zei dat ze dingen moesten gaan spelen waar je jezelf meer in kwijt kunt. Dat hebben ze toen ook gedaan". Hoewel het eigen Drente C&B als eerste in de armen sloot, volgde de Randstad spoedig. Hoorde men in het altijd al achtergestelde Noordoosten indertijd de pijn in de blues, of vond men het slechts leuk dat jongens uit de buurt zo aardig konden spelen? Harry Muskee antwoordt: „Vooral in de Veenstreken hebben wij in het begin toch heel veel gespeeld. Het stuk sociale achterstand dat de men sen daar toch had, kon men via ons ventileren". Eelco Gelling Eelco Gelling is voor Muskee een City Soldier. Na zijn Blizzards-perio- de kwam Gelling in de Golden Ear ring terecht. Lang hield de introverte Drent het niet uit bij de trendy formatie. „Hij voelde zich op een gegeven moment niet meer happy bij Koovmans en zo. Wat ik me wel voor kan stellen. Zijn gitaar staat nu al vier jaar in de kast". Zonder Gelling, maar met de andere ex-Blizzards Herman Deinum (bas) en Hans Lafaille (drums), toert Muskee nu door het land. De groep bestaat verder uit de blazers Peter Kuyt en Ruud van Dijk en gitarist Paul Smeenk. Dit voormalig lid van Sweet D'Buster tekende voor alle muziek op The Legend. Verder leverde Jules Deelder de teksten voor 'The Zoo' en 'For Real'. Muskee nam zelf de rest van de teksten voor zijn rekening. Geïnspireerd om het nummer 'Gero- nimo Weeps' te maken werd hij door Jack Kerouac, een andere lievelings schrijver. Muskee is 42. Zijn publiek is vaak meer dan de helft jonger. Hoe staat hij daar tegenover? „Ik heb altijd blues gemaakt. Ik speel de toen al muziek van oudere man nen. John Lee Hooker was al 55 toen ik zijn muziek maakte. Als muziek goed is, wil iedereen er naar luisteren. Rock 'n roll verlengt je adolescentie aanzienlijk Je hoeft niet aan carrière planning te denken en zo. We hebben veel jong publiek. Dat staat er kei hard op te swingen. Het mengt prima met de ouderen". Op de foto De Harry Muskee Gang, Van links naar rechts, trompettist Peter Kuyt, drummer Hans Lafaille, tenorsaxofonist Ruud van Dijk. gita rist Paul Smeenk en zanger!mondhar monicabespeler Harry Muskee. Waardepapieren met het karakter van obligaties. De rente van 9% over de nominale waarde van f 5.000 - is jaarlijks betaalbaar op 15 november. Aflossing tegen de nominale waarde vindt plaats bij uitloting in 1987. '88, '89 of'90. telkens op 15 november. De koers van ABN Bankbrieven wordt regelmatig aangepast aan het renteniveau op de kapitaalmarkt. ABN Bankbrieven; een aantrekkelijk beleggingsalternatief ABN Bankbrieven zijn tussentijds via de effectenbeurs te verkopen, u kunt dus altijd over uw geld beschikken. Uw spaargeld verdient de beste rente. IITat doe je toch altijd met die negermuziek". Vader Muskee zei dit in een grijs verleden ff tegen zoon Harry. Met de formatie Cuby and The Blizzards toonde Harry wat hij rmee deed. De groep werd een legende. Na een periode van anonimiteit is Muskee terug op de ilaat én op de bühne. Op de elpee 'The Legend', en speciaal in het titelnummer, rekent de Irentse zanger af met zijn Cuby-verleden. ,Ik heb mezelf ingehaald", zo verklaart de 2-jarige, buikige jeugdheld van vele dertigers. VOOR EEN HOGE VASTE. JAARLIJKSE RENTE, 1 TERWIJL UW GELD NIET ECHT VASTSTAAT. Effectief rendement per 4 oktober 1983. Afgiftekoers 101.5%. !,The Legend gaat over het feit dat ik 1 een hele tijd niet gespeeld had en er och wel een beetje tegenop zag weer ip het toneel te gaan staan met een land voor het grote publiek. En dat ik iet toch maar gedaan heb. Ik had zo'n ange leren jas aan, daar stond ik mee ip het toneel. Ik pakte mijn mondhar- ïonica en ben maar begonnen te wingen. Op een gegeven moment rerwonderde ik me erover dat de nensen er ook voor klapten. Toen ileek dat er in feite niet zo gek veel eranderd was. ,Het eind van de song is dat het er igenlijk niet zo veel toe doet, dat je och wel ingehaald wordt door de tijd n dat je je daar niet zo druk over noet maken. Ik heb daar eigenlijk fgerekend met de legende van The llizzards en dergelijke. Ik had mezelf ïgehaald. Afgerekend met het verle- Ilen zonder het te verloochenen. Die land heeft veel betekend voor een eleboel mensen. Daar zal ik altijd chter blijven staan". Die band' Cuby and The Blizzards ras tijdens haar bestaan reeds legen- arisch. Nationaal en internationaal ogstte de Drentse rhythm and blues- oimatie roem. De groep speelde on der meer samen met grootheden als Eddie Boyd, Alexis Korner en John Mayall. The Blizzards (zonder Harry 'Cuby' Muskee) begeleidden Van Mor- 'The Legend' is het debuutalbum van The Muskee Gang op het jonge label Nova Zembla. De plaat is een synthese van jazz, blues, rock 'n roll en rhythm and blues. De naam 'The Legend' is echter niet alleen een langspeler verbonden. De Nederlandse ver taling De Legende' zal tevens de titel zijn van een film. In deze documentaire, geregis seerd door Willem van de Linde, speelt Harry Muskee een hoofd rol. Het script is van Bert Jan sen. Het thema van deze drie kwartier durende film is het doorbreken van het isolement van de provincie. De uitzending zal in april of maart in het VARA-programma De Onderste Steen' plaatshebben. Tijdens concerten van The Muskee Gang zullen opnamen gemaakt wor den. rison tijdens een tournee door het land. Zelfs commercieel succes bleek weggelegd voor een stijlvaste band als C&B. Albums als 'Desolation', 'Groe ten uit Grollo' en 'Live at Dusseldorf waren bestsellers. Bekende ex-Bliz- zards zijn gitarist Eelco Gelling en Herman Brood. Ook maakte Solu tion-drummer Hans Waterman gerui me tijd deel uit ven de band. Hoe komt een jongen uit Assen ertoe om blues te gaan spelen. Harry Mus- Het succes van de single 'Solsbury hill' was enkele jaren geleden een prima begin voor Peter Gabriel als solo-gitarist. Dit nummer - waar in hij afrekende met zijn Genisis- periode - is nu zes jaar later weer te vinden op 'Peter Gabriel plays live'. Deze dubbel-lp geeft een overzicht van het werk van een artiest die op het toppunt van zijn roem zijn gees teskind vaarwel zei om iets te gaan doen wij leuker vindt. Op 'Plays live' is een boeiende selectie nummers te vinden van de vier 'Gabriel-lp's'. Slechts 'I go swimming' verscheen niet eerder op de plaat. Het belangrijkste deel van de zestien 'uitverkorenen' is afkomstig van de laatste twee lp's van Peter Gabriel. Dat is een beetje jammer, want die nummers liggen natuurlijk nog vrij vers in het geheugen. Aan de subtiele veranderingen in 'Solsbury hill' bij voorbeeld is te horen dat Gabriel inmiddels wat afstand heeft genomen van zijn bombastische beginperiode. Na al de jaren is de agressieve toon ook verdwenen. Wel is in de loof) der tijd de muziek eenvoudiger van opzet, zij het niet van uitvoering geworden. Voor die uitvoering steunt Gabriel al sinds het begin op Larry Fast (Syner gy) die ook als sessiemuzikant inven tieve klanken uit zijn toetsenbord tovert. Tony Levin (bas) is er ondanks vele verplicntingen elders ook bijna altijd bij. Samen met David Rhodes (gitaar) en Jerry Marotta (drums) vor men zij de echte basis voor Gabriel's excentrieke en soms ook wat experi mentele muzikale uitstapjes. Stuk voor stuk muzikanten van grote klas se. Zij maken 'Plays live' ondanks het 'gebrek' aan nieuwe nummers toch tot een plaat die van begin tot het eind boeit. Heel goed zijn Gabriel en zijn co-producer Peter Walsh erin ge slaagd om de sfeer van de indrukwek kende optredens vast te leggen. Ook de humor - iets waarvan Genesis beroofd werd door het vertrek van Gabriel - speelt een belangrijke rol bij de presentatie van de soms wat clow neske Brit. De foto's geven dan ook het beeld van een nar met zijn gevolg. En dat beeld past ook bij Peter Gabriel: hij ver maakt zijn publiek en geeft ze toch iets om over na te denken. H. J. K Peter Gabriel - 'Plays love' (Charisma - 812 445 - 1) Morgen, vrijdag, wordt in De Hoogte te Goes 'Curlew River' een kerkopera van Benjamin Britten, uitge voerd door James McLean (tenor), Jaap Dieleman (bariton), James Tucker (bariton), Lodwijk Meeuwsen (bas) en het Curlew River Church Choir (20.00 uur). Curlew River (Wulpen Rivier) is een in 1963 gecompo neerde kerkopera van Britten. Het Libretto is van William Plomer. Het verhaal van de opera speelt zich af in de middeleeuwen waar een groep monniken een mysteriespel opvoert. Aangezien in deze tijd alleen mannen in kerken mochten optreden, zijn de musici en zangers allen mannen. Speciaal voor deze produktie werd een, professioneel ad-hoc gezelschap van 20 zangers en musici geformeerd. Het mysteriespel gaat over de 'verstoorde vruchtbaar heid' of het 'verstoorde moederschap' dat dwaasheid veroorzaakt, welke door een teken van God wordt weggenomen. Alles speelt zich af aan een (doden- Irivier, aan de overkant waarvan het wonder gebeurt. De muzikale leiding is in handen van Bert van Dijk, de regie is van Jeroen Lopes Cardozo. De opera wordt in de oorspronkelijke taal, het Engels, gezongen. De Stichting Toneelgezelschap 'Samen' uit Schagen geeft vrijdagavond in De Vroone te Kapelle een voorstelling van de comedie 'Saldo Mortale' van Dimitri Frenkel Frank. (20.15 uur). Het verhaal is gebaseerd op de geschiedenis van 'het goede heertje' wiens frauduleuze praktijken in de jaren vijftig en zestig veel stof deden opwaaien. Hoofdper soon in 'Saldo Mortale' is de plichtsgetrouwe en punctuele boekhoudster Isabella Parmintier. Onder invloed van de fantast en Charlatan Stefan Bleecker begint ze echter in de boeken te knoeien. Dit doet ze overigens niet ten eigen bate, want ze manifesteert zich als een vrijgevige barones die met haar weldaden iedereen naar haar hand zet... behalve Stefan Bleecker, de man met wie alles begon. Spelers zijn Marianne Volkerts, Pierre Jongeneel, Joop Mol en Katja Bais; de regie is van Ad Frigge. Toneelgezelschap 'Samen'. Zaterdagavond geven Niek de Groot (contrabas) en Michiel Kik (piano) in het Kuiperspoortgebouw te Middelburg een recital (20.00 uur). Niek de Groot werd geboren in 1961 te Rotterdam, maar bracht het grootste deel van zijn jeugd door in Middelburg, waar hij op tienjarige leeftijd met een trompetopleiding begon. Pas op 18-jarige leeftijd maakte hij de overstap naar de contrabas. Hij studeer de onder anderen bij Paul Godwaldt aan het Brabant se Conservatorium. Momenteel studeert hij bij Rudolf Senn aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Verder volgt hij lessen bij de Nederlandse-muziekprijs winnaar Hans Roelofsen. Michiel Kik. afkomstig uit Eindhoven, begon zijn piano-opleiding op 7-jarige leeftijd. Dit jaar hoopt hij zijn solistendiploma te behalen aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag, waar hij sedert zes jaar bij Theo Bruin studeert. Op het programma staan werken van Girolamo Fres- cobaldi, Paul Hindemith, Giovanni Bottesini, Gabrièl Fauré. Robert Schumann, Claude Debussy. Nicholas Maw, Maurice Ravel en Rheinhold Glière. De Hoofdstad Operette geeft ook dit seizoen weer een voorstelling in Terneuzen. Zaterdagavond wordt in het Zuidlandtheater het overbekende 'lm Weissen Rössl' uitgevoerd door onder anderen Marga de Boer, Ton Hofman, Antoni Wink, Germaine Compier, Jan Handerson en Jacco van Renesse, bijgestaan door ballet, koor en orkest (20.00 uur). Het poppentheater Willem Parcival geeft woensdag middag in Parcival Middelburg een voorstelling van 'De Chinese Keizer en de Nachtegaal' (14.30 uur). Vrijdagavond treden de Vlaamse kleinkunstenaars Miel Cools en Jos Ghijsen op in de Vlaanderenhal te Sas van Gent met een programma van poëtische, humoristische en oude volksliederen afgewisseld met korte sketches (20.00 uur). De Cantory der Basiliek uit Hulst geeft zaterdag avond in de Basiliek St. Willibrordus in Hulst in het kader van het 10-jarig bestaan een jubileumconcert onder leiding van Anton de Kort. Aan het concert wordt meegewerkt door het Antwerps Kamerorkest en diverse solisten. Er worden werken van Bach, Arcadell, Huybers, Bruckner en Purcell uitgevoerd (20.00 uur). Leen de Broekert geeft zondagmiddag in de Luther se Kerk te Middelburg een pianoconcert van werken van Scarlatti. Mozart, Beethoven, Schubert en Liszt (16.00 uur). Het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Ton Koopman brengt vanavond, donderdag, in de Koor kerk te Middelburg een Bach-programma (20.00 uur). Aan het concert wordt meegewerkt door Wouter Möller (cello) en Tini Mathot (orgelcontinuo). Ton Koopman zal het grote orgel bespelen. Het programma vermeldt de volgende motetten van Johan Sebastian Bach. Motet 'Singet den Herrn ein neues Lied', Partita 'O Gott. Du frommer Gott' (kistorgel); Prelude und Fuge in Es gr.t., St. Anne, (groot orgel); Motet 'Komm, Jesu, komm!'; Motet 'Lobet den Herrn alle Heiden'; Pastora le in F gr.t. (kistorgel/groot orgel); Motet 'Jesu, meine Freude'. Het Nederlands Kamerkoor. Frans Brüggen geeft vanavond, donderdag in de Gasthuiskapel te Tholen een concert van klassieke werken voor blokfluit (20.00 uur). Met dit concert begint het theaterseizoen van 'Uit op Tholen'. Frans Bruggen, algemeen beschouwd als de meest briljante bespeler van de blokfluit, studeerde aan het Muzieklyceum te Amsterdam blokfluit. Daar naast volgde hij een opleiding musicologie en dwars fluit. Frans Brüggen treedt regelmatig in binnen- en buitenland op als solist of in recitals met Gustav Leonhardt. Hij vertolkte op meer dan honderd gram mofoonplaten het gehele belangrijke I8de eeuwse solo-repertoire voor blokfluit. Vanavond, donderdag, treedt Robert Paul met zijn theatershow op in de Middelburgse Schouwburg. 120.00 uur) Roberts partner in dansnummers en enkele sketches is Eileen Egas. Aan het programma wordt meegewerkt door het combo van Bert Stoots, Ab van Woudenberg en René Plomp. Het onlangs opgerichte Zeeuwse Filmcircuit begint vandaag, donderdag met zijn activiteiten. De eerste film die wordt vertoond is 'Prima Delia Rivoluzione' van Bernardo Bertolucci. De film draait vanavond in De Stenge te Heinkenszand (20.15 uur); zondagmiddag in 't Beest te Goes (15.00 uur); zondagavond in Midgard te Middelburg (20.30 uur), maandagavond in De Piek te Vlissingen (21.00 uur). In het Zuidlandtheater te Terneuzen is vanavond de film 'La vie devant soi' van Moshe Mizrahi te zien (20.00 uur). Xalam In de loop van deze maand komt een nieuwe lp uit van Bob Dylan. De plaat draagt de titel 'Infidel' en is geprodu ceerd door Mark Knopfler. 'Infidel' is opgenomen in The Power Station in New York City met medewerking van Mark Knopfler, Alan Clarke. Mick Taylor, Robbie Shakespeare en Sly Dunbar. De plaat bevat acht songs: 'Jokerman', 'Sweetheart', 'Neighbor hood Bully', 'License to kill', 'Man of peace', "Union Sundown', and I' en 'Don't fall apart on me'. de lp 'Adé'. Vervolgens speelde Xalam op het jazz-festival van Se negal met Dizzie Gillespie, Stan Getz en Taj Mahal. Vorig jaar zette de groep Parijs op stelten en de afgelopen zomer was Xalam even in Nederland voor concerten tij dens het African Music Festival in Delft en de Melkweg in Amster dam. Dit jaar ontving Xalam de eervolle uitnodiging van de Rolling Stones om mee te spelen op hun nieuwe lp De muziek van Xalam is een fusie van traditionele Afrikaanse klan ken, jazz, rhythm blues en Afrocu- baanse muziek, dit alles gespeeld op hedendaagse instrumenten door muzikanten die zijn gehuld in de originele kostuums uit Senegal. Naast Xalam treden de dichter- schrijver Edgar Cairo en drummer/ congaplayer Zapata Jov gezamen lijk op. Zij brengen een levendig samenspel van tekst en muziek waarin uiting wordt gegeven aan de zwarte cultuur. De optredens in de Middelburgse concert- en gehoorzaal maken deel uit van een aantal activiteiten die Mid gard, De Piek en de Stichting Wel zijnswerk Surinamers en Antillia- nen en het Zeeuws Steunpunt in de maand oktober organiseren. Het optreden van Xalam en Edgar Cai- ro/Zapata Jov is mogelijk gemaakt door respectievelijk de African Arts Foundation en de Middelburgse boekhandel Fanoy. Het hele pro gramma is mogelijk gemaakt dank zij een extra subsidie van de pro vincie. Het programma begint om 21.00 uur (zaal open: 20.00 uur). In de Zierikzeese jeugdsoos Bro- gum treedt de groep Klein Orkest op. Aanvang omstreeks 21.30 uur, Begin 1984 komt de nieuwe lp van de groep uit en enkele nummers hiervan zullen tijdens het Zierik zeese concert ten gehore worden gebracht. Voorprogramma: Pléémobielz, Vrijdag 7 oktober I In het Vlissings buurthuis De Paraplu treedt op de groep Acqain- i tance. Het repertoire van deze Vlis- singse formatie omvat een mix van symfonische rock en new wave. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 8 oktober i De beroemde Afrikaanse mu ziekgroep Xalam uit Senegal ver- j zorgt een eenmalig concert in Ne derland, in Middelburg, Xalam is j de groep waarvan enkele leden percussionisten meespelen op de - 1 nieuwe langspeelplaat van de Rol ling Stones, die volgende maand uitkomt. Thans bevinden de leden van Xalam zich nog in Parijs voor i I de opnamen van het Stones-album f maar zij komen voor één concert 1 speciaal naar Nederland. I Xalam is een achtmansformatie I die heeft gewerkt met onder ande- I ren Myriam Makeba en Manu Di- bango. De groep tourde met reg- I gaezanger Jimmy Cliff door Sene- I gal. Enkele jaren geleden ontdekte i het westen de groep. Men trad als I eregasten op tijdens het Festival Horizon in Berlijn ('79) en maakte Edgar Cairo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9