Kosten en profijt studie heffing bepalen knoeten it Betere regeling schulden van particulieren nodig 5 Akkoord verkoop RSV-werf Brazilië PZC/binnenbuitenland Wapendiefstal Rheden uit geheim depot UPPORT OVER ONDERWIJSBIJDRAGEN: Oefening Donderslag voor 600 reservisten Vrijlating gelast van Slavenburg- verdachte Echte Merksigaar 26 ct. Voortgezet basisonderwijs kan van start Boeren boos op Braks Goeie Sigaar, Lekkere Prijs. 'vF IDERDAG 6 OKTOBER 1983 HEDEN (ANP) De wapens, handgranaten en munitie, die afgelopen zomer n gevonden in het bosgebied ten noorden van het Gelderse Rheden, waren lomstig uit een geheim depot en behoorde toe aan de staat der Nederlan- n. De opslagplaats was niet beveiligd en werd niet bewaakt, iwoners uit Rheden en omgeving hebben het geheime depot volledig iggehaald. In totaal werden tien verdachten aangehouden. Wapens en unitie zijn inmiddels door de politie achterhaald. Vijf handgranaten werden ,or de vinders uit balorigheid tot ontploffing gebracht. Een daarvan richtte juli grote schade aan in het politiebureau Rozendaal. Dit heeft burgemeester H van Walsum van Rheden woensdag meegedeeld. Het is voor het eerst dat het bestaan van een geheime wapenopslag in Rheden officieel wordt toegeven Het nu opgeheven depot is ingericht buiten medeweten van het gemeentebe stuur. Van Walsum kon niet zeggen waarvoor het precies diende Volgens hem was er een ,,zeer aanzienlijke" hoeveelheid wapens en explosieven verborgen, in ieder geval pistolen, automatische wapens, munitie en handgranaten. Hij vindt dat de beveiliging volstrekt onvoldoende ls geweest HAAG (ANP) Er /.it nauwe 'DEN HAAG (ANP) Er zit nauwelijks lijn in het beleid dat gevoerd wordt met de eigen ïijdragen voor onderwijs. Bij het vaststellen van de hoogte van school-, college- en jursusgelden moet meer rekening worden gehouden met wat het onderwijs kost en wat voor iroordeel de leerling, student of cursist van de opleiding heeft. Hoger collegegeld is ook te overwegen zich, gezien de budgettaire proble- oor dure opleidingen, waarvoor een men, af te vragen of schoolgeldvrij- tudentenstop is afgekondigd om zo- dom gedurende de leerplichtige leef- oende vraag en aanbod dichter bij tijd kan blijven gehandhaafd. :aar te brengen. Ook dient men Dit blijkt uit het rapport 'School-, college- en cursistengelden, overwe gingen omtrent samenhang in het beleid inzake onderwijsretributies' lijke. Het noemt ook sommige be roepsgerichte onderwijsvormen op de hogere kwalificatieniveaus, namelijk die waarbij persoonlijk een derde aan wijsbaar is die de baten ervan geniet Aanbevolen wordt ook naar richting dat Instituut voor Onderzoek van of groep van richtingen verschil te Overheidsuitgaven woensdag aan mi- maken in hoogte van college- en nister Deetman van onderwijs en we- cursusgelden. Bij schoolgelden .aatste woorden uit Boeing toch ontcijferd Nieuw blad voor mannen 'Adam' is een nieuw Nederlands tijdschrift voor mannen, dat 13 oktober in een i oplage van 50.000 exemplaren ver- (OHIO 1RTRI - De laatste woorden s£h(j» t ultgever hooftiredacteur en «de cockpit van het Z.mdkoreaanse att.JlrectoI ,s Peter J. Muller (311, die isagiersvliegtuig dat op 1 septem- efrf[r Madm als Hltweek. Candy, ir door de Russen is neergeschoten, Weekend. Rits en Aktueel het licht |ken te zeggen dat de druk in de ljet zien Naast blootreportages en erotiek besteedt het tijdschrift onder meer aandacht aan mode, cosmetica, politiek, elektronica en cultuur. lumbo snel aan het afnemen is, ver- [laarde woensdag het Japanse minis erie van verkeer. ^>Het ministerie publiceerde een analy- /levan de laatste 15 seconden van het jesprek tussen de bemanning van het uidkoreaanse toestel en zijn 269 in- Itenden en de verkeerstoren op de ichüiaven Nanta bij Tokio, et ministerie had vroeger gezegd dat «aai en een zwak signaal het einde jan het gesprek onhoorbaar had ge laakt. maar woensdag liet het weten tenschappen heeft uitgebracht Het is volgens het instituut begrijpe lijk, dat moeilijk een duidelijke lijn is te ontdekken in het beleid. De achter eenvolgende kabinetten hadden ver schillende visies op dit beleid. Boven dien ontbrak het wel aan duidelijke overwegingen. Het instituut heeft in het rapport dan ook een beleidskader ontwikkeld. Bij bepaalde onderwijsvormen stelt het de vraag of de overheid de bekos tiging van het onderwijs moet vermin deren of beëindigen. In dit verband worden cursussen genoemd die voor namelijk uit een oogpunt van hobby worden gevolgd, zoals fijne keuken, kleine cadeaus, kantklossen en derge- daartoe minder aanleiding volgens de onderzoekers, ir. D. C. van Ingen en drs. C. P. Maan. iggereert dat de spreker winding verkeerde. it wat klaarblijkelijk werd gezegd. DEN HAAG iGPD) onmiddellijk te melden. „Snelle snelle decompressie Zo'n 600 militairen van de overige reservisten in twee... een twee delta" Een de Koninklijke Land- wordt opgedragen zich oordvoerder van het ministerie zei macht die met groot vanochtend per eerste it toen de laatste drie woorden 'een verlof zijn, moeten weer reisgelegenheid na 07.00 ree delta' werden uitgesproken, de onder de wapenen voor uur te begeven naar de lequentie van de stem steeg, wat een drie dagen durende opkomstcentra in Zuid- staat van mobilisatic-opkomstoe- laren, Wychen en Kam- fening met de code- pen. naam Donderslag. Het gaat hier om militairen De oefening heeft dit die behoren tot de 331e, jaar, gezien de grote 365e en 368e Infanterie herfstoefening van het Beveiligingscompag- Nederlandse leger in nie. NAVO-verband, een be scheiden opzet, zowel in Woensdagavond hebben personele als materiele zij een schriftelijke op- zin. Een Infanterie Be roep gekregen. Kaderle- veiligingscompagnie den en zgn. sleutelfunc- heeft in crisis- en oor- tionarissen dienden zich logstijd tot taak civiele ROTTERDAM (ANP) De afgelopen paandag gearresteerde ex-topman Ian Slavenburgs Bank, de 63-jarige krG. H., moet onmiddellijk op vrije :ten worden gesteld. Dit heeft de iident van de Rotterdamse recht- F. Nivard, woensdag be id in het kort geding dat het irmalige lid van de raad van be- •an Slavenburg had aange- lannen tegen het openbaar ministe- W pe president van de Rotterdamse iechtbank vindt dat het openbaar ïinisterie geen enkel concreet bewijs eeft, dat de aanhouding van mr H. on rechtvaardigen, zo blijkt uit het onnis. Uit de tot op heden gehouden erhoren bij de rechter-commissaris n de politie is volgens mr Nivard ten enkele aanwijzing te vinden, dat L leiding zou hebben gegeven aan de ffangeld-transacties van de bank. Ie advocaat van H.. mr J. Ekering, etoogde dinsdag bij de behandeling an het kort geding, dat de justitie aisbruik maakt van het dwangmid- lel van de arrestatie en hiertoe over iaat zonder voldoende bewijs. Land- advocaat mr H. Bouma las hierop ra verklaring voor, die de eveneens earresteerde mr Piet Slavenburg bij Ie rechter-commissaris zou hebben lelegd en waarin H. wordt beschul- van zwartgeld-transacties via de 'witserse vestiging van de bank, Sla- en militaire objecten van vitaal belang te be veiligen Met deze jaarlijkse te rugkerende Donderslag- oefeningen. dit jaar de 14e. wil de Koninklijke Landmacht de op komstprocedure bij mo bilisatie van eenheden beoefenen en de inzet baarheid testen van een heden, waarvan het per soneel met groot verlof is. Via de radio wordt van morgen in de nieuwsuit zendingen van 07 00 uur, 07.30 en 08.00 uur betref fende militairen op deze oproep gewezen. iADVERTENTIEI DEN HAAG (ANP) Het voortgezet basisonderwijs (vbao) kan van start. Tegelijk kunnen knelpunten in de eerste fase van het voortgezet onder wijs worden weggenomen. De ko mende jaren zou tien procent van de scholen betrokken worden bij de ont wikkeling van het vbao. waarvoor meer dan de helft van de faciliteiten en ondersteuning moet worden inge zet. Dit staat in het plan van activiteiter. voor de ontwikkeling van de eerste fase van het voortgezet onderwijs dat de adviesraad voor die fase iarvo-1) de bewindslieden van onderwijs en we tenschappen heeft uitgebracht Zij hebben gekozen voor een gelijkwaar dige kans voor beide ontwikkelingen nieuw onderwijs en verbetering van het bestaande Na de kabinetsperiode kan dan eventueel worden gekozen voor een van beide systemen. Voor de scholen van het vbao moet nog een wettelijke basis tot stand worden gebracht per 1 augustus '85 Bij de ontwikkeling van het vbao zal het vormen van brede scholenge meenschappen van lbo en mavo moe ten worden gestimuleerd Scholen voor havo en vwo moeten er bij be trokken worden. Arvo-1 stelt ook voor regionale projec ten mogelijk te maken. Als na 1 augustus '85 de ontwikkelingen van start gaan, zijn er drie onderscheiden groepen scholen: die nu bestaan en werken aan de oplossing van knelpun ten, die zich orienteren op het vbao, en die vbao realiseren. De vbao-school moet een driejarige onderwijsstructuur hebben. Alle kin deren die van de basisschool komen moeten worden toegelaten Het basis programma moet aan alle leerlingen Als onderdeel van het protest tegen de plannen van minister Braks melkt deze boer zijn koe voor het SER-gebouiv. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De georganiseerde landbouw in Nederland vindt dat minister Gerrit Braks (landbouw en visserij) te veel aandacht besteedt aan natuurbehoud en openluchtrecreatie. Dat gaat ten koste van de belangen van de boeren, meent het Landbouwschap. Woensdag werd in een vergadering in Den Haag felle kritiek geuit op hel beleid van Braks. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap moet de minister „de oren wassen", want Braks is „horende doof' voor de aandacht die de boeren van hem eisen. Met name de boerenleiders J. Keur KBTB-vertegenwoordiger Joris van het Koninklijk Nederlands Schouten klaagde dat de lastenver- Landbouw Comité en w van 'Til- lichting onvoldoende uitwerkte bij burg van de CBTB hadden geen kleinere landbouwbedrijven, ter- goed woord over voor Braks aan- wijl grotere (industnélei bedrijven dacht voor natuurbehoud De boe- er wèl van profiteren ren blijken slecht te spreken over de begroting van minister Braks. „Er blijkt geen dynamiek meer uit, De boeren brachten tijdens de ver maar een statische, afwachtende gadenng ook hun ongenoegen over houding. Ik mis de aanvallende de superheffing zonder kostendek- houding van het ministerie", aldus kende melkprijs in de EG naar bestuurslid Keur voren. Nieuwe joodse nederzettingen aan de Jordaan TEL AVIV (UPI) Een ministeriële commissie in Israel heeft woensdag goedkeuring gegeven voor de vesti ging van zes nieuwe joodse nederzet tingen op de bezette westelijke oever van de Jordaan. Minister van wetenschappen Yuval Neeman, waarnemend voorzitter van de commissie, zei dat van zes militaire voorposten in dit gebied nederzettin gen gemaakt zulen worden en dat 1.000 joodse gezinnen klaar staan om ze te betrekken Israel wil dat vóór 1986 100.000 joodse burgers de westelijke oever bewonen. Momenteel zijn het er ongeveer 25 000 De palestijnse bevolking in dat gebied telt circa 800.000 zielen. Zes parlementsleden van de rege ringspartijen in Israel hebben woens dag hun eis, dat er een regering van nationale eenheid moet komen, laten vallen. Hiermee zijn de kansen van kabinetsformateur Shamir voor de vorming van een meuwe regenng aan zienlijk gestegen De zogenoemde 'groep van zes' voor standers van zo'n regering van natio nale eenheid besloot zichzelf te ont binden omdat zij ervan overtuigd zfjn geraakt dat de regerende Likoed-coa- litie en de in de oppositie zittende arbeiderspartij elkaar toch niet in een samenwerkingsverband zullen kun nen vinden. Jury Watertribunaal acht slechts deel PCB- lozingen bewezen ROTTERDAM (ANP) De jury van het Internationaal Watertribunaal in Rotterdam heeft woensdag in zijn uitspraak over de 21 aangeklaagde PCB-lozende industrièn in Europa slechts een deel van de lozingen bewezen geacht. De betrokken ondernemingen zijn Basf in Antwerpen, AKZO-Chemie, Dynamit Nobel in Duitsland, het Franse concern Rhone Poulenc, de papierfabrieken Waldhof in het Duit se Mannheim en Dow Chemical. Omdat de PCB's een ernstige bedrei ging vormen voor de mens en het milieu, is de jury van mening dat de lozingen geheel moeten worden ge stopt. Ten aanzien van de vele andere industriële processen waarbij PCB's vrijkomen, meent de jury dat maatre gelen moeten worden genomen om elke verdere belasting van het milieu met deze stoffen zoveel mogelijk te beperken Voorts deed de jury uitspraak inzake de lozingen van afvalgips door de Europese kunstmestindustrie, waar voor de Nederlandse ondernemingen Windmill en UKF in het Rotterdamse havengebied op het tribunaal model stonden Zij achtte de aanklacht van de Werkgroep Water van de vereni ging Milieudefensie bewezen, dat het lozen van afvalgips grote hoeveelhe den cadmium in het milieu terechtko men. VOORZICHTIG MET VERLENEN KREDIETEN DEN HAAG (ANP) Een groeiend aantal particuliere huishoudens in Nederland verkeert in ernstige finan- worden aangeboden. In het eerst leer- Cjéie moeilijkheden. Deze gaan veelal jaar mag er geen sprake zijn van gepaard met problemen van psy- selectie of anderszins groeperen van chisclisociale aard. Oorzaken zijn de leerlingen naar aanleg en talent. Van veje kredietverleningen met vaak de landelijke pedagogische centra lange i00ptijd dic in het verleden zijn wordt verwacht dat zij scholen bege- aangegaan, de daling in hel bestced- leiden. Onbekende ziekte Meer dan tweehonderd mensen zijn in de India se staat Oettar Pradesj in een tijdsbe stek van een maand aan een tot dusver onbekende ziekte bezweken. Dit heeft het ministerie van gezond heid van deze staat woensdag be kendgemaakt. Uit New Delhi zijn me dische teams naar het gebied ge stuurd om hulp te verlenen bare inkomen, het nog onvoldoende inspelen van het kredietwezen op mogelijke wijzigingen in de krediet waardigheid en de sterke stijging van de woonlasten. Dit staat in het rapport 'Schuldrege ling' van de Vereniging van Directeu ren van Overheidsorganen voor So ciale Arbeid i Divosa) dat woensdag is gepubliceerd Divosa pleit voor een betere schuldregeling en een pakket Ir Slavenburg, ex-voorzitter van de aad van bestuur, ontkent ooit een lergelijke belastende verklaring te lebben afgelegd en heeft woensdag- chtend besloten zijn medewerking sn het onderzoek stop te zetten. Dit leeft zijn advocaat, mr J. Mentink roensdag laten weten. Volgens Men- Ink heeft zijn client tegenover ambte- Bren van de FIOD een verklaring gelegd en heeft de landsadvocaat een. aantal zinnen uit zijn verband Trnkt. ivenburg is volgens zijn raadsman er verontwaardigd over de 'valse' "klanng die de advocaat van het inbaar ministerie heeft aange- v. rfh(tWUft M» >n." -Wi maatregelen ter voorkoming van het ontoereikend zijn geworden om tot onverantwoord aangaan van langlo- schuldregeling te komen Daarom pende kredieten De hulpverlening moet de overheid structurele maatre- aan de gedupeerden, die op een gege- gelen nemen om de problematiek ef- ven moment bij de sociale dienst, het fectief tot een oplossing te brengen, maatschappelijk werk en de krediet- constateren de opstellers banken aankloppen, moet worden Volgens de opstellers moeten de ge- verbeterd. Dit kan worden bereikt meentehjke verordeningen danwel de door voor schuldregeling, waar deze gemeenschappelijke regelingen zo ontbreekt, een VKB i volkskrediet- worden gewijzigd dat de mogelljkhe- banki of een GKB i gemeentelijke kre- den van de gemeentelijke en volkskre dietbank) op te richten, het algemeen dietbanken ten aanzien van de groot- maatschappelijk werk te stimuleren te van de te saneren schulden aan schuldregeling in zijn takenpakket op zienlijk worden verruimd en minder te nemen en de taak van de gemeente- beperkt door reglementen over de lijke sociale diensten op het gebied hoogte van het saneringskrediet van schuldregeling uit te breiden. Maar daarnaast moeten ook preven- Maar ook moet worden geconclu- tieve maatregelen worden genomen. deerd dat mede door de teruggang in Divosa denkt aan voorlichting aan de de economie de bestaande middelen hulpverlener, scholing aan de aspi- rant-hulpverlener en aangepaste wet geving. De wettelijke regelingen op het consumentenkrediet zouden moe ten worden gemoderniseerd en er moet een regeling worden Ingevoerd waarbij de bank zijn verhaalstitel verliest als hem onvoldoende zorg kan worden verweten. Verder moet door overleg met kredietgevers gezocht worden naar mogelijkheden om uit wassen in looptijd en acceptatiebeleid te voorkomen Ook moet volgens Di vosa de faillissementswet worden aangepast op een wijze dat in het kader van deze wet naast bedrijfs- ook particuliere schulden kunnen worden afgehandeld In het kader van het onderwijs pleit Divos ervoor een vak 'omgaan met geld' in te voeren of onder te brengen in een bestaand vak In haar pakket preventieve maatre gelen wijst de vereniging er tenslotte op dat voorzichtigheid betracht moet worden bij de verlening van conti- nuekrediet, postorderkrediet en gira le postale be'aaldmiddelen. GERLACH, NEVADA rAP, - De Brit Richard Noble heeft dins dag het wereldsnelheidsrecord te land verbeterd. Met zijn voer tuig 'Thrust 2' van 4 ton en ruim 8 meter lengte behaalde hij in de Black Rock woestijn in de Ame rikaanse staat Nevada een snel heid van 1020 km uur Hij was daarmee IS km sneller dan Gary Gabelch die m 1970 het record van bijna 1002 km per uur ves tigde. Unifiller door ongeval gedood mr Nivard kan het openbaar ïterie niet meer aantonen, dan itH samen met drs G. verantwoor- slijk was voor de gang van zaken bij lavo Schweiz. via welke dochteron- smeming zwartgeld werd 'gewit' ok heeft de gearresteerde mr Piet Javenburg volgens de president niet DEN HAAG (ANP) Raad van be- op termijn voorzien. Over de voor- gesteld is Van Aardenne niet bekend. iVUS) De VUS is een 100 procent neer verklaard dan dat G. en H stuur en bewindvoerders van RSV waarden en de prijs kunnen geen dochter van RSV kredieten, en in tweede instantie ter Het ongeluk gebeurde bij een post linnen de raad van bestuur verant- hebben overeenstemming bereikt mededelingen worden gedaan zolang Van der Hek had gevraagd of de De ter beschikking komende midde- voldoening van de eisen van de ande- nabij het dorp Scribbln Soldaat Hoi- TOordelijk waren voor Slavenburg in over de verkoop van de aandelen van die uitvoering niet volledig heeft koopsom 63 miljoen dollar beloopt en len zullen daarop worden aangewend re crediteuren, waaronder eveneens ting bevond zich op een pantservoer- ff-' U.il deze. BeSevens °P zic|} is de Braziliaanse vennootschap die ei- plaatsgevonden, aldus de minister. op Welke gronden die koopsom is voor het voldoen van de verplichtin- de overheid tuig toen door nog onduidelijke oor- bepaald. DEN HAAG (ANP. De 19-jarige l'nifil-soldaat J. H. Hoiting uit Gro ningen is woensdagochtend in Zuid- Libanon bij een schietongeval om het leven gekomen. Het slachtoffer werd volgens het ministerie van defensie getroffen door twee kogels die per ongeluk afgingen uit de pistoolmi trailleur iuzïI van een van zijn colle- door de overheid verstrekte boedel- ga's. Hij overleed ter plaatse. 'olgens de president nog niet af te genaar is van de RSV-werf in Brazi- Jeiden dat H. ook leiding gaf an de lie. Minister Van Aardenne van eco- De overeenkomst is aangegaan met Verweten valsheid in geschrifte. Ove- nomische zaken heeft dit meegedeeld twee Braziliaanse vennootschappen, 'Kens vindt de president dat de ver- in antwoord op schriftelijke vragen waarvoor als woordvoerders optraden Waring van mr Slavenburg 'enige an- van liet PvdA-kamerlid Van der Hek. de heren Landsberg en De Avila iftfe nuances' heeft dan de draai die De uitvoering van de overeenkomst is Op welke manier de koopsom is vast- nu Bouma eraan heeft gegeven. De koopsom voor de aandelen, van Verolme Brazilié komt toe aan de houder van deze aandelen, te weten Verolme Verenigde Scheepswerven gen van in eerste instantie VUS en in In zoverre er middelen aan de staat zaak een salvo van vijf schoten afging tweede instantie RSV. Voor zover de toevloeien zullen deze aan de begro- uit het automatisch wapen van een middelen ten goede komen aan RSV ting van economische zaken ten goe- collega. Het slachtoffer werd vanaf zullen deze in eerste instantie worden de komen. Over een meer concrete ongeveer 5 meter getroffen in de on- aangewend ter voldoening van de besteding ervan zal de minister te derbuik en in de pols. De koninklijke boedelschulden, in het bijzonder de zijner tijd een beslissing nemen marechaussee onderzoekt hoe het wa- pen heeft kunnen afgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5