FEKENEN EN SCHILDEREN PLA VUIZEN itiische consument hobby wordt meer en meer ontdekt zelf leggen op houten vloeren oorbellen en kettingen :pzc DEGELIJKHEID EN DUURZAAMHEID VOOROP SIERADEN GEMAAKT VAN WAARDELOOS MATERIAAL najaar '83 woensdag 5 oktober i983 hobby en verbouwen 19 Jlen groeiend aantal mensen houdt zich tegenwoordig bezig met tekenen en schilderen, een Jhobby waarin men uitermate creatief bezig kan zijn. Het belangrijkste is voor velen van •n het actief bezig zijn vanuit zichzelf; het resultaat hoeft niet per se geweldig goed te zijn, it gaat om het plezier in de hobby. is het belangrijk om niet totaal lorbereid aan het werk te gaan; kan teleurstellingen voorkomen, onder de knie krijgen van de v.idvormen kan de basis vormen tot t ontdekken van vele andere hob- 's zoals kleien en modelbouw. Hoe- èl het veel oefening vereist om deze ondvormen te leren onderscheiden lijkt het dat met geduld een heleboel bereiken valt. Zi is een 'vaste hand' in ook niet een kwestie van aange- iren talent maar van oefenen. eel amateur-schilders houden zich izigmet het steeds populairder wor- inde volksschilderen. Men beschil- irt klompjes, dienbladen en doosjes et bloemmotieven. De voorbeelden r indeze motieven staan in boeken en i i feite komt dit schilderen dan ook eer op een wat moeilijke 'invuloefe- -:|ng'. De bekende 'invulschilderijen' s e nvoorgedrukte tekening met ge il immerde vakjes voor de verfkleur) [ï|nin wezen daarmee vergelijkbaar, 1 aar nog minder creatief. Het 'Hin- iloopen' heeft de meeste mogelijkhe- ■~i nvan de verschillende richtingen in 2 volksschilderkunst om creatief be- g te zijn: hier worden bijvoorbeeld aast de bloemmotieven landschap- in of vogeltjes aangebracht. De -< lülder blijft dan niet slechts bij de 'invuloefening' maar gaat verder in het uiten van zichelf. Veel mensen die zijn begonnen met dit soort werk gaan overigens na verloop van tijd over naar het echte tekenen en schilderen omdat zij daar meer in kwijt kunnen van zichzelf. Veel ongeoefende ama teurs beginnen vaak te moeilijk zo wordt begonnen met portret, terwijl men de grondvormen niet kent. Het is dan beter te beginnen met een een voudig stilleven zoals een schoteltje of kannetje. Kopiëren van een bepaald schilderwerk kan een steun zijn bij de eerste pogingen. Alle aandacht kan dan gericht zijn op kleurmenging, penseelbeheersing en techniek, zodat minder zorgen gemaakt hoeven te worden over de vormgeving en com positie. Het werken met olieverf ver eist wel speciale technieken. Aller eerst wordt een grove tekening op papier, geprepareerd karton of gepre pareerd linnen opgezet. Daarna be gint pas het echte schilderen. Olieverf droogt zeer langzaam langzaam dus is het mogelijk om in de verf zelf te werken. Dit in tegenstelling tot mo derne verf die al na enkele uren droog is. Als dan iets veranderd moet wor den, dient een nieuwe laag aange bracht te worden. De penselen zijn bepalend voor de 'toets' in het werk. hoe zachter het haar, hoe delicater de toets; hoe stijver het haar, hoe beter de penseelstreek zichbaar blijft. De aanzet gebeurt doorgaans met grote platte penselen. Voor het detailleren kan men beter fijnere, ronde en zachte penselen gebruiken. Het is belangrijk te oefenen in het herkennen van kleu ren om te leren de kleinste verschillen op te merken: in de kleur zelf en wat licht en donker betreft. Als het schil derij klaar is, heeft de olieverf nog zeker een halfjaar nodig om uit te harden. Daarna kan dan nog eventu eel een vernislaag aangebracht wor den. Verfsets zijn al te koop vanaf 35,-, een complete set kost 100,-. De prijs van de olieverven wordt voornamelijk bepaald door de aard van de gebruik te pigmenten en de fijnheid van het malen, alsmede door de keuzegrootte van het assortiment. teleac In december start Teleac een cursus voor radio en televisie over tekenen en schilderen. Daarbij komt de prak tische kennis van de grondbeginselen van materialen en technieken aan de orde. Verder bevat de cursus inter views met kunstenaars en een 'kijk les' met Willem de Ridder. Foto: De tekening op het doek is schetsmatig op gezet: het schilderen zelf komt daarna aan de or de. Spelen met kleuren en vormen maken een persoonlijk eindresul taat. Zelf bouwen en verbouwen komt steeds meer in de belangstelling te staan: niet alleen kan men zo stukken goedkoper uit zijn, het is tevens een leuke inspannende ontspanning. De mogelijkheden zijn tegenwoordig bijna onuitputtelijk. Er komen steeds meer nieuwe, gewijzigde of verbeterde artikelen op de markt waarmee het werken zeer vereenvoudigd wordt. Het meest voor de hand liggend om 'zelf te doen' is natuurlijk de verfraaiing van de binnenzijde van het huis waarin men woont. Maar veel mensen worden vaak weerhouden van omvangrijke en vaak dure veranderingen, omdat bij voorbeeld een huurhuis in de originele staat teruggebracht dient te worden als men het verlaat. Toch zijn er voor veel verbouwingen, verfraaiingen en dergelijke bijna altijd alternatieven te bedenken die makkelijk te vervangen of te verwijderen zijn. Zo is het nu voor de doe-het-zelver milimeters vrij blijven. Daarna wor- wandweefsels is de zogenaamde den de tegels in de mortel gelegd en 'steenstrip' in opmars. Deze wandbe- ge spaanplat wordt een kast getim merd en aan de buitenkant worden de strips aangebracht. Tegen een 'strip pen-wand' lijkt zo'n kast vernuftig ingebouwd en weggewerkt. balken plafonds sinds kort mogelijk om probleemloos tegels te leggen op een houten vloer. De oplossing van Elcemo is even een kwart vullen, simpel als eenvoudig: de tegels krij gen een speciale'ondermat', in combi natie met een nieuw bindmiddel op minste 24 uur niet worden belopen om misverstanden te bestaan rond de aangedrukt tot de voegen zich voor dekking blijkt steeds meer terrein te De voegen mogen winnen en wedijvert in populariteit niet breder zijn dan 10 mm). Na het met de bekende, vertrouwde leggen moet de vloer gedurende ten schrootjes. Er blijken overigens veel basis van Latex (Elcé). Te gebruiken schade te voorkomen (dus ook niet 'steenstrips'. De zogenaamde'mortel zijn tegels vanaf 10 x 20 cm. Bij het met behulp van planken). Een tijds- strip' (v.a. 12,95 per m2) is gemaakt duur van 48 uur is te adviseren voor- uit zand en cement met een kleurstof, dat met het voegen wordt begonnen. De 'echte' steenstrips (v.a. 50,-) zijn Na dit werk mag de vloer wederom er in verschillende soorten. De mooi- voorbeeld bij een dikte van 1 cm moet minimaal 24 uur niet worden belopen, ste (en tevens de duurste) strip is de de lengte 20 cm zijn. Dit is nodig Gedurende de volgende twee a drie voorkant van een baksteen, de zoge- omdat men bij tegels van geringere kiezen van keramische tegels zoals plavuizen en natuursteen is de dikte lengte verhouding van belang: bij .ndanks de slechte tijden, waarin anze economie zich bevindt is er |ds enige tijd weer een opleving lar te nemen in de verkoop van jurzame gebruiksgoederen. Zowel [or bijvoorbeeld auto's als voor ikens geldt dat eerst de inhaal- lag wordt uitgevoerd, de uitgcstel- vervanging die door technische ireken dringend noodzakelijk is /orden. Is echter een verandering in koop- drag opgetreden: de consument et een bewustere keuze voor iets tlangermee moet gaan; men denkt lange termijn. De degelijkheid lat voorop en steeds vaker wordt goede vakman in de arm geno- n. Zijn adviezen worden ook be- igrijker geacht, want een totaalad- s plus de totale afwerking blijkt ak goedkoper te zijn dan het zelf te en het corrigeren van fouten of [envallers kost extra geld. Ook kan gespecialiseerd bedrijf in bijvoor- Id keukens en badkamers een mplete ploeg van vakmensen op (schillende terreinen tegelijk laten ntreden. Hij geeft daar ook garantie Het afwerken, zoals dingen ophan- n (spiegels, haakjes etc) kan de nsument dan zelf doen. Uit onder den is gebleken dat de mensen met n middeninkomen en hoger er enke maanden over denken eer ze geld n een dergelijk groot karwei uitge- n. Men koopt niet zo snel en ondoor- cht als vroeger, maar het te kopen tlkel mag eventueel wel wat duur- i zijn. De laagste inkomens, die en extra geld uit te geven hebben n dure veranderingen, kunnen hun dkamer en keuken wel een ander terlijk geven door te werken met tke accessoires. Zo zijn er kleurige ezen in de handel die, aangebracht igs een witte tegel in de badkamer heel andere indruk geven. Daar l]n ook bijpassende handdoeken, uchegordijnen, badjassen etc. bij te Jgen. Een badkamer helemaal te (anderen is altijd wel mogelijk, jar het is daarbij belangrijk dat ede adviezen worden ingewonnen, it mooie plaatje uit het boek kan tos zo tegenvallen in onze eigen dkamer. Vaak zijn deze niet eens op 'derlandse maten afgestemd. Een •ede vakman kan samen met de ent verschillende mogelijkheden der de loep nemen en uitrekenen it het beste past bij de koper. De ™an gaat daarbij altijd uit van e zogenaamde 'basiscel': vloer end-plafond. Deze moeten in feite zijn, De aanvullende zaken ^nen eigentijds (dus vervangbaar) n. 'Mkens ezelligheid, gecombineerd met func- •naliteit geldt zeker ook voor een euken. Zo is er de dure Poggenpohl- uj» d'e enorm in populariteit lijft stijgen. Poggenpohl is een merk, at al negentig jaar lang zijn tijd ver ïoruit is in het ontwerpen va keu- -ns. De tijd is voorbij dat de keuken rfn omgebouwd aanbouwmeubel [fm. Men koopt zo'n keuken vaak voor het leven, ook al omdat men na jaren nog accessoires kan bijbestel len. Veranderingen in deze soort keu kens zijn vaak vrij simpel door bij voorbeeld andere kastfronten of handgrepen aan te brengen. Daarbij moet men tevens bedenken dat men bij de aanschaf van zo'n uitgekiende keuken slechts eenmaal de kosten van arbeid hoeft uit te trekken; bij teleurstellingen met een gewoon zelf aangebracht keukenblok komen deze kosten onherroepelijk terug. De consument let naast de kosten steeds meer op de doelmatigheid van de keuken: Poggenpohl speelt daar heel handig op in en heeft keukens ontworpen die ergonomisch verant woord zijn. De vrije, tot nu toe onge bruikte ruimte tussen werkblad en wandkasten wordt door het toepassen van nis-elementen geheel benut. De meeste elementen zijn afsluitbaar door een jaloezie. Hierdoor ontstaat veel plaats voor al al die dingen die het werk in de keuken vergemakkelij ken, maar vaak rondslingeren. De kleine elektrische apparaten, zoals een broodrooster, vruchtenpers, kof fiezetapparaat, maar ook de fruit mand, een messenrek etc. zijn binnen handbereik, maar toch netjes opge ruimd. Het principe is zeer simpel: Poggenpohl schoof het werkblad met de onderkasten een eindje naai- voren en bereikte naast de handige extra ruimte tevens 'een betere werkhou ding. weken moet dan de vloer met gepaste naamde A-strip. Om de rest van de bescheidenheid worden behandeld baksteen niet te hoeven weggooien omdat de volledige uitharding van zaagt de fabrikant daar ook plakken ccmentmortcls dan pas wordt bereikt. Wel moet de vloer gedurende die periode enige malen goed nat ge- .-an en laat deze zandstralen om deze 'tussenstrips' toch een leuk aanzicht te geven. De vaak (lelijke) achterstrip dweild worden waardoor de voeg een wordt speciaal bespoten en behan- optimale hardheid zal krijgen. Overi- deld. Deze tussenstrips en achter dikte o'p een verende ondergrond (de houten vloer) eerder kans heeft op breuk. Om de nieuwe vloer te leggen wordt het eventueel aanwezige hard board, spaanplaat of ander materiaal van de houten vloer verwijderd. Ook de plinten worden weggehaald; die worden naderhand weer op de tegels gens moet bij uigesleten houten vloe- strips zijn dus wel echt, maar lang z< aangebracht, Vervolgens worden ren of sterk kromme vloerdelen folie mooi niet als de A-strip of de mortel- foamplaten (een speciaal ondermate- en gaas in plaats van floorfoam wor- strip, riaal van kunststofschuim van 50x50 den gebruikt. De Latex-cement voeg- cm met een dikte van 4 cm) door mortel is vanaf 3 mm waterdicht. Bij Met de steenstrip kan men overigens gebruik in badkamer en douche moet alle kanten uit: een lelijke of saaie de wand/vloerverbinding met een muur kan men vrij eenvoudig veran- elastische kit worden afgedicht. Het deren in een rustieke, mooie wand. middel van behangplaksel of nieten aangebracht. De foamplaten moeten met een enigszins vochtige spons wor den gewreven om een goede aanhech- systeem is r snel te verwijderen Maar ook om de schoorsteen een ting te verkrijgen. Vervolgens wordt zonder schade aan de ondervloer toe nieuw aanzicht te geven is de strip bij een hoeveelheid mortel op de foam- laag uitgesmeerd tot een dikt van ca. uitstek geschikt. Verder valt bijvoor beeld te denken aan de inbouw van 6 mm. De wand moet daarbij enkele Naast de stijgende verkoop van dure een televisie of stereo. Met eenvoudi- Naast de 'eiken' trend in de meubelen zien we ook de 'ouderwetse' balken- plafonds steeds meer terug komen. Tegenwoordig bestaan deze 'balken' vaak uit gegoten polystyreen dat aan het plafond geplakt wordt. Als nadeel van dit (dure) systeem geldt dat de balken zichzelf om de paar meter herhalen, omdat de gietmallen nu eenmaal hetzelfde zijn. Bij verwijde ring van dit systeem wordt ook vaak het plafond beschadigd, waardoor de kosten extra oplopen. Een ander systeem met een mintens zo leuk effect is de holle, driedelige plafondbalk van vurenhout. Dit sys teem (v.a. 14,70 per meter) wordt door middel van latten aan het pla fond bevestigd. Op de latten worden de zijplanken aangebracht, die weer verbonden woren door een 'onder plank'. zodat het lijkt of een zware balk aan het plafond is bevestigd. Voordeel is dat het plafond bijna niet wordt beschadigd; bij verwijdering van dit systeem is het vrij simpel de boorgaten te dichten en het plafond opnieuw te witten. Daarnaast is het natuurlijk meegenomen dat de bal ken nergens hetzelfde zijn: iedere plank houdt zijn eigen karakter. De complete plafondbalk trekt overigens niet krom en wordt'compleet verpakt per afstand. Foto: William met zijn zelfgemaakte spulletjes in zijn koffer, onder meer met oorbellen en kettingtjes, die hij in winkels en op braderies verkoopt. Lekker rommelen in m'n vrije tijd, creatief bezig zijn met allerlei dingen. Ik kan mezelf in m'n hobby helemaal kwijt en het aardige ervan is, dat anderen de dingen die ik maak, nog leuk vinden ook." William de Pree, 22 jaar en activiteitenbegeleider in het verpleegtehuis Der Boede in Koudekerke maakt sinds een jaar of drie uit allerlei 'waardeloze' dingen oorbellen, kettingen, broches en dergelijke. Hij ontdekte zijn hobby, toen zijn moeder hem vroeg van een oude parelketting oorbellen te maken. Dat lukte vrij aardig en hij vond het een leuke bezigheid. Na wat experimenten kwam hij tot leuke resultaten die hij vervolgens cadeau deed aan vriendinnen en familieleden. Door mond-op-mond reclame en dc vele reacties is zijn hobby nu uitgegroeid tot een klein handeltje, een handeltje waarbij weliswaar het creatief bezig-zijn en de eigen smaak tot uitdrukking brengen bovenaan zijn blijven staan.,. Doordat Williams vriendinnen steeds visjes die gebruikt worden voor het met andere creaties van hem lopen, emailleren. Hij poetst ze slechts op kwam hij in contact met een Antwerp- met koperpoets en hangt ze dan aan se kledingzaak die nu een vaste afne- een haakje. „Gelukkig heb ik nogal mer is geworden. Verder verkoopt hij wat kennissen, die soms hele leuke spullen op braderies en dergelijke, dingen voor me meenemen. Zo heb ik eens rotortjes uit vliegtuigmotoren Het handeltje op zich brengt net kunnen krijgen. Dat is prachtig me- genoeg op om zijn basismaterialen te taai en die deden het heel aardig als kunnen blijven bekostigen, maar er oorbel", aldus William. „Ik probeer blijft te weinig over om duur gereed- voor iedereen wat te maken, maar ik schap te kunnen kopen. Hij gebruikt gok toch wel voornamelijk op een dan ook slechts een kniptang, vijltje, bepaald publiek: de New Wave buigtang, handboortje, ijzerzaag, hob- -spreekt me erg aan. Ik wil er zelf byzaag, lijm, scalpel, naalden en namelijk ook opvallend uitzien en schuurpapier. Zijn materialen haalt daarom ontwerp en maak ik m'n hij overal vandaan: in een antiekzaak eigen kleren ook vaak zelf', kon hij bijvoorbeeld een oude kroon luchter op de kop tikken. De 'glazen yy,n/f0tron^ kralen' konden prachtig tot oorhan- WO CIS Ir etiU gers verwerkt worden. Verder maakt De haakjes en ringetjes voor zijn William gebruik van lollystokjes, per- creaties maakt hij zelf. Door verschil- spex, wattestaafstokjes (gekleurd) lende materialen samen le verwer- een schenkel, hout. kralen, schelpen, ken tracht hij een bepaalde mode bamboe, leer, bont, ijzerdraad, gom- trend te volgen. Zo verwerkt hij leer metjes, krulspeldpennen, tule. kort- en bont (afkomstig van een oude tas om alles wat hem in handen komt. Hij of jas) samen met krabbescharen, die koopt ook wel kant-en-klaar basisma- zijn vader voor hem meeneemt na het teriaal in hobbyzaken zoals koperen vissen. Deze tengels, die eenzelfde indruk wekken als de bekende haaietanden. maken samen verwerkt de 'papoe- look'. Het leer wordt daarbij expres slordig geknipt, zodat het geheel een 'versleten' indruk geeft. Ook een ge woon soepbeen (schenkel) komt hier bij van pas: nadat het bot in de soep zijn diensten heeft gedaan, krabt Wil liam het af, kookt het opnieuw in sodawater en laat het daarna twee dagen in de chloor liggen om het bot mooi wit te krijgen. Vervolgens zaagt hij er dunne plakken van die verwerkt worden in de oorhangers en kettin gen. Ook een glimmende doucheslang doet dienst; er wordt niets van wegge gooid. De rubberslang wordt eruit gehaald en verwerkt tot geknoopte oorhangers, de glimmende buitens lang wordt met ijzerdraad verstevigd en op maat gesneden voor een hals band en een armband. Afgewerkt met zwarte krukdopjes aan de uiteinden komt het. dichtbij de 'macho-look'. William maakt z'n oorbellen en ket tingen voornamelijk tijdens 'werk weekeinden', een vrij weekeinde dat hij er speciaal voor uittrekt. Van te voren schetst hij ontwerpen en leeft zich dan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat helemaal uit. Dat gebeurt dan vaak op de maat van muziek, hetzij van de radio, hetzij van de televisie. Daar ook haalt hij een deel van zijn inspiratie vandaan. Verder kijkt hij regelmatig in modebladen. „Er komt gelukkig zoveel materiaal, dat ik er geen einde aan zie. De mogelijkheden zijn eindeloos," aldus William.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 55