pomobjectief KR UIDENTUIN nostalgie in een klein hoekje HET EINDE VAN VEEL GESLEEP F— snijbloemen en potplanten top-tien Foto: Een combinatie van een aantal kruiden waaronder bonte peper munt, kattekruid en ar temisia. Laten we eerst eens even een kort overzicht geven van de geschiedenis van krulden In de prehistorische tij den gebruikte mensen al kruiden voor voedsel en geneesmiddelen. Uit erva ring leerde men welke kruiden wel en welke niet geconsumeerd konden worden. Niet altijd een benijdens waardige ervaring vooral als bleek dat een genuttigd kruid giftig was. Oude Egyptenaren haalden veel van hun kruiden uit Babylon en India. Deze werden gebruikt bij het balsemen van de doden, voor verfstoffen en desinfec terende middelen, De Grieken breid den de kruidenkenms uit Tenslotte brachten de Romeinen deze kennis over naar onze streken toen zij vrijwel heel Europa veroverde. Gedurende de tijd van de Romeinse overheersing werden veel van die 'geïmporteerde' kruiden inheems en groeiden hier later zelfs in het wild. Met de komst van de kloosters begon ook de teelt van kruiden in daarvoor ingerichte tuinen. In het begin werden deze kruiden alleen in de geneeskun de gebruikt maar later ook in de keuken. In deze tijd werden ook de eerste kruidenboeken gescxhreven De beclangstelling voor de kweek van kruiden voor huisgebruik zwakte in de negentiende eeuw enorm af. Veel mensen trokken naar de stad om daar werk te vinden. De industriële revolu tie begon. In de overvolle steden was vrijwel geen ruimte voor kruidentuin tjes. Een nekslag kreeg de kruidenkweek toen patentgeneesmiddelen en kant- en-klare kruidenmengsels op de markt verschenen. Gedroogde keu kenkruiden waren overal te koop. maar de kwaliteit ervan was niet geweldig. De dure kruidenindustrie die voor de industriële revolutie was opgebouwd verdween toen moderne fabrikage methoden van kunstmatige smaak- sotffen hun intrede deden Toch is er de laatste jaren een duide lijke opleving in de belangstelling voor kruidenkweek. Voor veel mensen zijn de hoeveelheden smaak- en kleur stoffen. de conserveringsmiddelen en andere chemische toevoegingen aan 'fabriekskruiden' te veel van het 'goe de'. Men wil de natuurlijke msaak van kruiden weer op de tong. En het gezondheidsaspect speelt daarbij ook een grote rol. De speurtocht naar 'grootmoeders kruidenboek' is inge zet en veel van de verloren gegane kruidenkennis komt langzaam weer naar boven. kruidentuin De aanleg van een kruidentuin ver eist beslist geen grote tuin. Een zon nig hoekje bij de keukendeur of een rand langs het tegelpaadje kan al voldoende zijn. U moet er rekening mee houden dat kruiden vaak ge bruikt worden in de keuken. Een strooptocht dwars door de tuin heen, om ergens achter bosjes een paar stengeltjes bieslook vandaan te ha len doet u zeker geen tweede keer. Als het regent wordt de volgende keer bij het koken wel weer met een Foto's: Drie opnames van hetzelfde object met drie verschillende brandpuntafstanden, foto linksboven met de 28 mm groothoeklensi, foto midden: met de 50 mm istandaardlens), foto ondermet de 85 mm kleine telelens). potje gedroogde kruiden gehanteerd. De kruiden moeten dus makkelijk te bereiken zijn. Als u geen tuin bezit kunt u op het balkon of platte dak kruiden kweken. Er zijn lichte plastic potten en bakken in de handel waarin kruiden gezaaid of geplant kunnen worden. Let er wel op dat het gewicht van die bakken een rol speelt op een balkon of dak. Kijk dus uit met zware stenen of houten bakken. Een 'lichte' oplossing is het vullen van plastic potten met een mengsel van compost en turf molm, en daarin de gewenste kruiden. Speelt het gewicht geen rol dan kan een goede, licht kalkhoudende. bloe- menaarde gebruikt worden. Grotere plastic bakken moeten olp een paar stenen geplaatst worden zodat de licht er rondomheen kan circuleren. Let erop dat onder in de pot voldoen de afwateringsgaten zitten. Deze moe ten bedekt worden met potscherven of kiezelstenen om de aarde fris te houden. Stukjes piepschuim kunnen daarvoor ook gebruikt worden als op gewicht bespaard moet worden. De beste planttijd voor verreweg het grootste deel van de kruiden is het voorjaar. De meeste zaden kunnen direct in de pot of bak gezaaid wor den. Kleine kruidenplantjes vragen iets meer zorg. De eerste dagen na het planten moeten zij op een koel scha duwrijk plaatsje staan zodat de wor tels goed kunnen doortrekken. Let goed op de vochtigheid in de pot. De planten mogen nooit droog komen te staan. En zorg ervoor dat onkruid geen kans krijgt in een 'kruidenpot'. daarvoor is de ruimte te beperkt. Kruiden kunnen ook binnenshuis ge kweekt worden. Zij hebben veel licht nodig, een plaatsje op een zonnige vensterbank is noodzakelijk. Be scherm ze wel tegen overmatige zon newarmte. Kruiden binnenshuis moe ten 'bijgevoed' worden met vloeibaar plantenvoedsel. Verpot de kruiden ook eens per jaar. De aarde verarmt binnen sneller. Bovendien moeten de wortels voldoende ruimte hebben. sierkruiden Als u wel in het bezit bent van een tuin zijn er mogelijkheden te over. U inmoet zich van te voren wel even realiseren wat u met de kruiden van plan bent en daar de inrichting van uw kruidentuintje op aanpassen. Als u kruiden wilt planten voor de sier zijn deze. meerderjarige kruiden be slist aan te raden: zilvertijm, goud- marjolein, bergamot, lavendel, zwaardlelie, zeepkruid en cipresse- kruid. Kruiden voor keukengebruik zijn over het algemeen wel bekend. De meest gangbare daarvan zijn dra gon, laurier, bieslook, peterselie, sa lie, rozemarijn en tijm. Deze kruiden kunnen in potten bij de keukendeur geplaatst worden, ol langs een border in de tuin. Een bloembak onder het keukenraam is ook ideaal. Let er wel op dat van de soorten waar veel gebruik van wordt gemaakt (bieslook, peterselie etc i er meer dan een plantje gekweekt wordt. De geneeskrachtige werking van krui den is ook al eeuwen bekend. Zo is een afkooksel van basilicum een uitste kend middel ter bestrijding van mondontsteking. Bij verkoudheid brengt snuiven van basilicum verlich ting. Het vermoeide lijf uitstrekken in een bad met een afkooksel van linde is ook een zeer probaat-middel. Voor kosmetisch gebruik zijn kruiden ook erg geliefd. De blonderende werking van kamille zal bij veel mensen wel bekend zijn maar wist u dat een aftreksel van kamillebloemen ver zachtend werkt bij gezwollen of ont stoken ogen. Al met al bieden kruiden, een scala van mogelijkheden. Het zijn makkelij ke planten en eenvoudige te verzor gen. Kruiden hebben veel zon nodig, zet ze daarom in een zonnig hoekje van uw tuin. Bescherm ze ook tegen te koude wind met bijvoorbeeld een heg of plant de grotere soorten achter de kleine, dan krijgt u vanzelf een na tuurlijke bescherming. De samenstel ling van Zeeuwse grond is niet onge schikt voor kruidenteelt. De grond is echter te weinig doorlatend is. niet los genoeg. Dit is makkelijk op te lossen door er rivierzand over te gooien. Sp-it de grond wel goed om, de lucht kan er dan beter in doordringen. Zaai de kruiden als er geen kans meer is op nachtvorst- Let er op dat de zaadjes met te diep 'ondergestopt' worden, ze zullen dan niet opkomen, Zoals gezegd is de beste zaaitijd het voorjaar. Kruidenliefhebbers gebrui ken het najaar en de winter om hun kruiden te drogen, er drankjes van te maken of zelfs in te vriezen zodat van de werking ervan het hele jaar door geprofiteerd kan worden. Naast de verschillende tip- en top- parades in de platen- en muziekwe reld kent Nederland ook een top tien voor snijbloemen en potplan ten. Deze top-tien wordt samenge steld aan de hand van omzetcijfers op de bloemenveilingen in ons land. Per jaar wordt de veilingomzet be keken en de plant of bloem die daarbij het hoogste 'scoort' krijgt logischerwijs een eerste plaats op die 'ranglijst'. De potplanten top-tien ziet er als volgt uit: 1 Begonia, omzet, 28 ton 2 Ficus, omzet 24 ton 3 Azalea, omzet 21 ton 4 Kaaps viooltje (Saintpaulia), om zet 19 ton 6 Yuca, omzet 19 ton 7 Dracaena tdrakebloedboom), om zet 18 ton 8 Dieffenbachia, omzet 17 ton 9Cyclamen, omzet 16 ton. De snijbloemen top-tien: 1 Roos, omzet 422 miljoen 2 Troschrysant, omzet 283 miljoen 3 Trosanjer, omzet 160 miljoen 4 Tulp, omzet 144 miljoen 5 Freesia. omzet 130 miljoen 6 Gerbera, omzet 128 miljoen 7 Lelie, omzet 104 miljoen 8 Standaardanjer, omzet 65 ton 9 Cymbidium, omzet 6 lton 10 Iris, omzet 45 ton. najaar '83 WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 tuinieren en fotografie rog steeds maakt het op sommige mensen veel indruk wanneer een al dan niet 1 professionele fotograaf zijn opwachting maakt met een tas vol spullen. En inderdaad, >n verscheidenheid aan objectieven biedt naast de kans op een lamme arm een breed !ala aan mogelijkheden. Om zowel de uitjes op een haring bij een viskraampje als een chelde-panorama te kunnen fotograferen sleept menige liefhebber een set objectieven van roothoek tot tele mee. Of het er in de praktijk ook werkelijk van komt om er gebruik en ooral góed gebruik van te maken is een andere zaak. Op dit moment is er een duidelijke -indens om in plaats van al die objectieven met één zoomlens op stap te gaan. iassoorten r zijn speciale glassoorten, nieuwe 0 sntructie technieken en een zeder act werkend produktieproces voor idig geweest om veel van de vroege- - bezwaren tegen zoomobjectieven te idervangen. De complexe bouw van ergelijke objectieven plaatste de fa- fikanten voor veel moeilijkheden, aar het streven bleef erop gericht ,t zoomobjectieven kwalitatief te foeteren en toch zo compact moge- k te houden. Nog altijd is de licht- èrkte van zoomobjectieven vaak at minder (nu tussen f4-f4,5) dan bij 1 ijectieven met een vast brandpunt- L Ustand, maar er is al veel verbeterd. lede door nieuwe, snellere en betere Iris met een minder grove korrel- tructuur zijn veel van de nadelen niet :ht doorslaggevend meer. De correc- eproblemen bij de constructie van §§elenzen zijn door de vindingrijkheid gP1 de optische constructeurs en de ■puitgang van de techniek onder wangen. De meeste zoomobjectieven gullen nog wel iets groter zijn dan hun Wgenhangers met een vast brand- Jpunt, maar die verschillen zijn niet zo r?oot meer. \oorbeeld een concreet voorbeeld te geven fan de mogelijkheden van de nieuwe W/gneratie zoomobjectieven willen we 'en stil staan bij de ATX-serie van ikina. Deze fabrikant heeft zich Specialiseerd in de produktie van 'jectieven voor bijna alle gangbare Berken camera's en kan als zodanig "ed als voorbeeld dienen. Natuur- 'is Tokina niet de enige die zoom- Ijectieven van een dergelijke kwa- nt of prijs kan leveren. ATX-serie staat voor Advanced Technology Serie wat in gewoon Ll ands betekent dat de fabrikant a} merung is dat de techniek weer Kn stapje vooruit gemaakt heeft. De l'Jeetieven zijn er niet alleen op ge pakt de kwaliteit van de 'eigen' Kruiden: in de encyclopedie staan ze omschreven als 'aromatische gewassen, in het wild voorkomend of gekweekt, gebruikt als geneesmiddel en/of om smaak en geur van spijzen te verhogen'. De belangstelling voor het zelf kweken van kruiden is de laatste jaren sterk toegenomen. Men is bewuster gaan leven en let meer op gezondheid en voedsel. Kruiden maken niet alleen een gerecht smakelijker, de geneeskrachtige werking ervan is ook al eeuwen bekend. En de aanleg van een klein kruidentuintje hoeft geen erg tijdrovende of zeer kostbare aangelegenheid te zijn. de door de mogelijkheid snel en nakkelijk van objectief te kunnen sselen is de spiegel-reflexcamera zo pulair geworden. Fabrikanten en handel bieden tegenwoordig ech- vaak een kaal camera-huis (body) dat nu niet meer 'vanzelf met standaardobjectief geleverd rdt, heeft niet zo zeer te maken met feit dat ook zo'n kale body al een ke hap kost. Er zijn aanwijzingen dat een beginner geen genoegen er neemt met een standaard objec- maar meteen al wat meer moge- heden wil hebben, In het telebe- waren de zoomobjectieven (100- mmi al geruime tijd populair, j nu deze objectieven voortdu- d verbeterd worden zonder dat ze astiger in het gebruik op worden, n voor veel meer mensen de voor- en zwaar wegen. een zoomobjectief hebben we het eite over een oejctief-een-'lens'— zo vilt met een variabele brand- ïtsafstand. Misschien ten overvloe- voor een fotografisch objectief laait de brandpuntsafstand de otte waarmee een voorwerp op de wordt afgebeeld. mlfllm de smalfilmcamera's is het eigen- k allemaal begonnen. Tegenwoor- zijn. de meeste filmers eraan wend, dat hun smalfilmcamera ineen zoomobjectief voorzien is. In fotografie werd de zoomlens een aie combinatie van Brits en Ne- Jj irlands taalgebruik trouwens ze- f r niet meteen voor vol aangezien, recht hadden kritische gebruikers nodige aan te merken. De bceld- falitcit van objectieven met een ste brandpuntsafstand werd vaak j lange na niet gehaald. Door de impliceerde constructie waren ibjectieven vaak log en zwaar leden ze over het algemeen wat [(sterkte betreft nogal wat onder hun broertjes met een vast idpunt. lurlijk hadden ook de vroege lObjectieven de voordelen van de (ge. Het is mogelijk ccn groot la aan onderwerpen met bijbeho- ïde beelduitsnedes vast te leggen ider van objectief te wisselen. Het "resultaat kan als het ware al op ft moment van opname worden be- omdat traploos de juiste andpuntsafstand bij de gekozen ilduitsnede gekozen kan worden, oral gelet op het feit dat menigeen n negatieven laat behandelen in n centrale geeft dat overduidelijke ordelen. De speelruimte van een tomatische printer is niet al te Mt en zo kan het komen dat de Iruk niet datgene oplevert wat men fan verwacht In principe zal het le negatief afgedrukt worden en wil in een andere uitsnede dan kost dat jer tijd en moeite, dus meer geld. :t een zoomobjectief kan zoiets om- lld worden. Dat dat vooral bij dia- inames van groot belang is, spreekt zich. halen, maar volgens Tokina moet het zelfs wat nog wat beter. Er zijn drie uitvoeringen zoomobjec tieven in deze serie en elk ervan is erop gemaakt een aantal andere ob jectieven te kunnen vervangen. Het objectief met het grootste zoombereik loopt van groothoek (31 mm) tot een telelens van 200 mm. De lengte is slechts 12,3 cm en het gewicht 690 gram. Het objectief kost wel bijna negenhonderd gulden en is in feite geschikt om bijna alles te fotografe ren. Nummer twee loopt van stan daard (50 mm) tot vijf maal zoombe reik (250 mm) en kan als vervanging van een macro-objectief en twee zoomobjectieven gelden. Voor dit ob jectief als voor de andere twee in de serie geldt dat allen met het zgn. Close focus system zijn uitgerust. Dit maakt opnames van zëéer dichtbij mogelijk. De prijs van dit objectief loopt tegen de zevenhonderd gulden. Tenslotte nummer drie: hierbij gaat het om een objectief dat de mogelijk heden van een standaardlens over schrijdt. Het heeft een bereik van een echte 28 mm groothoek tot een telebe- reik van 85 mm. Kosten: net iets boven de zeshonderd gulden. traploos Het spreekt voor zich dat menige fotoliefhebber niet kan en wil vol staan met één objectief voor alle gelegenheden. Ondanks alle voorde len blijven er altijd dingen waar iets op aan te merken valt. Feit blijft dat een zoomobjectief veel mogelijkheden biedt en daardoor ook de creativiteit van de fotograaf kan vergroten. Het is geen wondermiddel en het feit of het bevalt hangt ook vooral samen met het doel waarvoor het objectief ge bruikt wordt. In feite geldt dat echter voor elk soort objectief. Sterkste punt van de zoomobjectieven is zonder twijfel het gemak en het grote scala aan mogelijkheden. Dat de kwalita tieve achterstand op objectieven met een vast brandpunt intussen steeds kleiner wordt zou wel eens voor een" definitieve doorbraak van de zoombo- jectieven kunnen gaan zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 53