pasteltinten in opmars WATERBED nieuwe manier van slapen PZC najaar '83 WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 13 Foto Sprankeitjes zil ver in vinyl en een lurex- streepje in gordijnstof. Foto: Romantiek in 'country flowers' van Rath en Doodeheefer, behang, gordijnen en vloerbedekking op el kaar afgestemd. Foto Een watermatras met lits-jumeaux afme tingen. In de linker voorhoek is duidelijk de constructie van de ma tras te zien. Bruin- en berbertinten hebben jarenlang ons interieur beheerst. Deze alleenheerschappij is definitief voorbij. De kleur bruin heeft haar dominerende invloed op ons interieur verloren. )e pasteltinten zijn 'in'. Wit, pastels en primaire kleuren zijn niet langer voorbehouden aan iitsluitend diegene voor wie exclusiviteit ook nog betaalbaar is, maar men treft deze nu ook aan in vriendelijk geprijsde 'jongwonen'-collecties van vele woninginrichters en woningtextiel- detaillisten. Zelfs in het klassieke interieur heeft bruin plaats moeten ruimen voor lichtere tinten. ïatuurlijk zal niet iedereen deze inte- een Jongwonen trend van kwalitatief raad worden. En deze randen lenen ieurmode op de voet volgen. Maar als goede, voordelige vinyls in eigentijdse zich ook uitstekend voor het maken i bepaalde onderdelen dessinering. In de vinylcollectie zijn van 'panelen' op deur— ;r'op het programma' zowel ruiten, strepen, diagonalen, taan, is een overstap naar wit te stippen als effen vinyls te krijgen, g [verwegen, Wit heeft als plezierige omdat de kleuren en dessins ook bij bijkomstigheid dat het verruimend vloerbedekking steeds beter op elkaar werkt. Een kleine witte ruimte oogt groter, en wanden. Combineren met sierproiïelen (zowel van hout als van kunststof) kan het decoratieve aspect nog verhogen. afgestemd worden, kunnen bij voor- tCXticl beeld velours- of bouclétapijten pro- vooral voor klein behuisden een be- bleemloos gecombineerd worden met langnjk aspect. Bovendien laat wit vinyl vloerbedekking met dezelfde zich moeiteloos combineren met vrij- dessins in dezelfde kleurstellingen, wel iedere kleur. Zo laat een combina- Het felle blauw en rood (nog wel te tie van beige (een wat muffe ingedutte vinden in de jongwonen-collecties) kleur) met wit een chic plaatje zien. zijn wat naar de achtergrond gedre- De nieuwe pasteltinten hebben ook ven. Ook hier kleine dessins in uiterst lie 'verruimende eigenschap'. Ze la- zachte pasteltinten. zich uitstekend combineren met De kwaliteit van vinyl vloerbedek- wit, grijs, zwart en ook met de bruin- king, tegenwoordig voorzien van een jerbertinten in bestaande interieurs, glasvlies stabilisatie, is goed en de Mits deze combinatie zorgvuldig ge- prijs ligt ongeveer vanaf zo'n 29 gul- schiedt. Niet zomaar en pasteltint als den per vierkante meter, Vinyls met aanwe- een wat meer opgeschuimde tussen- conse- laag kosten rond de 25 gulden per qüent toepassen in plaats van één van vierkante meter en de zogenaamde de bestaande kleuren. Dit na zorgvul- softvinyls (die een maximale vering kleurstalen, een hebben) worden al verkocht vanaf 30 joede combinatie te hebben samen- gulden per vierkante meter. De glas- jesteld. Trendvolgen hoeft niet per se vlieslaag zorgt ervoor dat het mate- ien compleet nieuwe inrichting te riaal zijn vorm behoudt. De veer- topen. Met vervanging van een enkel kracht is bij deze vinyls weliswaar iets inderdeel kan een bestaand geheel er minder maar daar staat tegenover dat de slijtvastheid en vormvastheid ruime mate voldoen aan de eisen. Door de moderne technieken is er ook een grote verscheidenheid in het ta pijtenaanbod. En deze verscheiden- mezwaai in het kleurenpatroon dui- heid in kleuren, materialen maakt het \ordijnmode de gordijnstoffen is een c lelijk waarneembaar. Daar is eens een volledige afkeer van de iljemene bruine woon- en werksfeer. De nieuwe, zachte pastels aan de ene, voor de kopers makkelijker een tapijt te vinden dat in hun smaak en woon sfeer past. Ook het materiaal en de poolstructuur van de vloerbedekking en de zilvergrijze, zwart en antra- verschillen onderling veel, Een bou- clétapijt (waarvan de noppen tegen woordig wat kleiner zijn geworden) ziet er heel anders uit dan een velours/ moquette tapijt met een fluweelach- lleine motieven, als van papier ge- tig uiterlijk. En een wollen tapijt is cheurde stroken die in kleurbanen duidelijk niet te vergelijken met een katoenen vloerbedekking. Verder zijn er nog de synthetische tapijten cielkleurige inrichtingsmaterialen in combinatie met wit en roomkleu- Ircn aan de andere kant, zijn hun opmars naar ons interieur begonnen. uieu in zachtere pastels de nieuwe gor- Mijnstoffen sieren, hier en daar zijn nog wat felle kleuren te zien. met zogenaamde mengkwa li feiten waar- name in de 'jongwonencollecties'. De bij het pooldek bestaat uit wol. ver- gordijnmode kenmerkt zich vooral mengd met synthetische garens, dit jaar door de zonnige kleuren. Het is alsof ontwerpers gewacht hebben JcWdlitëit op een zomer vol zon om hun collec tie te veranderen. De kwaliteit van deze tapijten is Dit zomers gevoel schijnt overigens goed, mits de koper rekening houdt Zijn weerslag te hebben gehad op met de functie die het gaat vervullen. Een slaapkamertapijt leggen in een woonkamer waar de kinderen rond rennen en een hond rondsjeest, is vragen om problemen. Goed overleg met de woninginrich ter zal zeker het goede tapijt voor de iowel ontwerpers van gordijnstoffen ils van vloerbedekking en behang, deuren als zacht lila, licht zalmroze, pvergrijs, geel en grijsblauw zijn dui- deüjk aanwezig in de 'nieuwe-lich- ing'-gordijnstoffen en andere inrich- ingsmaterialen. Een leuk detail daar- juiste plaats opleveren. Want er is bij is dat de kleuren goed zijn te kwaliteitskeus genoeg. Er zijn tapij- combineren en dat de verschillende ten alleen geschikt voor 'licht huis- materialen ook in dessin op elkaar houdelijk verkeer', zoals in slaapka- zijn afgestemd mers, er zijn badkamerkwaliteiten. De kleur van de vloerbedekking (zo- maar ook tapijten die geschikt zijn "'wel tapijt als vinyls) past precies bij voor 'druk' betreden ruimten, zoals lie van de gordijnen en vloerbedek- de huiskamer en er zijn ook tapijten (ing. De gordijnstoffen zijn ook bre- speciaal voor de trap of voor ruimten Ier dan vroeger, 1.40 en zelfs 1.50 waar erg veel gelopen wordt zoals meter breed. showrooms of wachtkamers. Dan zijn Irote winnaar dit jaar is het gestreep- er vloerbedekkingen die rolstoelvast zijn, antistatisch en vlamwerend bij voorbeeld geschikt voor vloerver warming). gordijn. Lengtestrepen, diagonalen m breedtestrepen, die door verbeter- ie fabricage-technieken probleem- oos op patroon aan elkaar te naaien zijn. In vergelijking met vorig jaar zijn de strepen minder fel, minder hard van kleur. Veel zogenaamde schaduw strepen of kleur-echo's. We zien ook veel prachtige naturellen, waarbij de Streep door een uitgekiende weeftech- ontstaan, zonder gebruik te maken van kleuraccenten. De meeste strepen zijn dan ook echte weefstre- pen, maar toch is ook de opmars van de gedrukte stoffen opmerkelijk. In leze stoffen gaat de vraag voorname- '(jk uit naar strepen en simpele grafi sche dessins. En, geen enkele tech- ïiek is beter in staat onze wensen op lebied van dessinering en subtiel deurgebruik beter te realiseren, dan uist de moderne druktechnieken. Een bijkomend voordeel in deze tijd van krappe huishoudbudgetten is te vens de 'vriendelijke' prijs van veel [edrukte stoffen. i de jongwonen-collecties zien we, voor wat de gordijnstoffen betreft, veel simpele lijn- en ruitmotieven in ood en blauw aangevuld met wat lecompliceerder lijnenspel. Naast de Primaire kleuren roze, bleu, blauw- pijs, room en andere zogenaamde 'off-whites' hun intrede. Hier daar is zelfs een sprankeitje zilver te ont lekken. Een glitterend streepje, (echts een enkel draadje of enkele alveren bloemetjes maken van deze Wen een aparte en 'anders dan mders'-gordijn. vloerbedekking Dat kleine zilveren draadje heeft ove- ipeens sterk in de aandacht gekomen m is nu ook overal te koop mor een grote behoefte onder jongere onsumenten aan wat goedkopere en kleuriger vloerbedekking ontstond Het papieren behang is natuurlijk niet de enige wandbekleding. Wan neer u de voorkeur geeft aan textiel op de wand zijn er ook mogelijkhe den ten over. De wandtextielcollec- ties bieden prachtige 'wandbekle- ders'. En ook textielbekleding laat zich weer uitstekend combineren met gordijnen en vloerbedekking. De rugzijde van wandtextiel kan voor zien zijn van een papieren rug of van ander materiaal. Er is zelfs lextielbe- hang in kamerbrede uitvoering met een ongeveer drie millimeter dikke warmte- en geluidsisolerende schuimrug in tachtig verschillende kleuren in verschillende dessins en kwaliteiten. De weefsels zijn ge maakt van wol, linnen, katoen, zijde, jute of synthetische vezels of combi naties daarvan. En net als bij vloer bedekking en gordijnen twinkelt er bij de wandtextielcollecties ook hier en daar een klein lurexdraadje of streepje. Voor 'fluweelzachte' muren bieden de velours-kwaliteitcn in unis of gedessineerd ook veel mogelijkhe den. Een andere mogelijkheid is vinylbe- hang. en dan specifiek het geschuim de vinyl. De moderne technieken kun nen vinyl in fraaie structuren opschui men waardoor een mooi gesloten op pervlak ontstaat dat stootvast, kleur en lichtecht is en afwasbaar. Vinyl biedt daarom met name mogelijkhe den voor bekleding van wanden in natte ruimtes, hal. gang en trappen huis. De structuren variëren van wandweefselstructuren tot verschil lende soorten stuckwerk en zijn nau welijks van echt te onderscheiden. En een bijkomend voordeel van vinylbe- liang is dat de meeste soorten een afstnpbare papieren rug hebben zo dat u de vinyllaag gewoon van het papier af kunt trekken als u na ver loop van tijd uitgekeken raakt op de wandbekleding. De papieren laag vormt een goede basis voor een nieu we bekleding. En als u geen geroutineerd tegelzetter bent en toch een tegelwandje am bieert kunt u ook terecht in de vinyl collectie. Aan de rol verkrijgbaar en niet te onderscheiden van echt. Het tegeloppervlak lijkt prachtig mat- of hoogglanzend geglazuurd en tussen de 'tegels' onderling zijn zelfs verdiep te voegen aangebracht. Al met al bieden de nieuwe collecties gordijn stoffen, vloerbedekking en wandbe kleding genoeg ruimte voor de consu ment om te spelen met kleuren- en dessincombinaties. Voor iedere smaak en portemonnee zijn geschikte inrichtingsmaterialen verkrijgbaar. En een goede combina tie van gordijnen, vloerbedekking en wandbekleding maakt dat uw inte rieur 'af is en een geheel eigen karak ter heeft. behang Vloerbedekking en gordijnen vormen beide de aankleding van uw woning. Een belangrijk detail bij deze aankle ding is tevens dc muurbekleding. Meestal denkt men hierbij dan aan papierbeliang. Van oudsher de meest gebruikte muurbekleding. Maar het simpele bouwbehangetje van vroe ger is inmiddels wel vervangen door nieuwe behangcollecties. Veel daar van bestaat uit behang met bijbeho rende gordijnstoffen, vloerbedekking en decoratieve randen. En de dessin keuze varieert van romantisch tot strak gestyleerd. Ook hier zijn de pasteltinten weer duidelijk aanwe zig. Zachte kleuren, bijna poederach tige pasteltinten op een lichte achter grond. In de geometrische dessins komen de primaire tinten (rood, geel en blauw) toch ook weer om de hoek kijken. Daarmee zijn ragfijne lijntjes getekend op een witte achtergrond. De nieuwe behangcollecties bieden mogelijkheden ten over aan iedereen om een volledig op elkaar afgestemd totaal-interieur samen te stellen. Zelfs rolgordijnen, horizontale en verticale lamellen-jaloezieën en vitragestoffen zijn wat kleur en dessin betreft afge stemd op de behangcollecties. En de behangranden kunnen daarbij een ex tra cachet aan uw inrichting geven. Deze randen werden vroeger alleen als afwerkrand langs het plafond ge plakt, maar de tegenwoordige sierran den bieden veel meer mogelijkheden igens ook haar entree gemaakt in de dan een functioneel 'afplakrandje'. vloerbedekking Vooral bij de vinyl- Plak een aantal decoratieve randen vloerbedekking is dat sprankeitje zil- op een gewone kale witte muur en '«aanwezig. Vinyl-vloerbedekking is deze kan een apart aanzien krijgen. Een ander voorbeeld is het plakken van een sierrand langs de deurstijlen tot een hoogte van ongeveer tien centimeter boven de vloerplint. Een onopvallende deur kan dan een sie- gaat daardoor gemakkelijk. Als u in het bed gaat liggen gebeurt er even niets. De matras blijft hard aanvoe len. Pas na een korte tijd vormt hij zich naar uw lichaam. U voelt dan langzaam de steun aan rug en benen. De watermatras is er ook in twee persoonsuitvoering. Deze is opge bouwd uit twee delen die niet met elkaar in verbinding staan. De schei ding tussen de twee delen is echter niet voelbaar. Wel merkbaar als me vrouw 'op haar helft' de nieuwste aerobic-oefeningen uitprobeert en mijnheer 'op z'n helft' ongestoord wil slapen. De twee helften van de matras zijn ieder weer opgedeeld in vier ka mers. Er zijn zelfs al 'waterbed-inbouwpak- ketten' in de handel. Degene die zeer gehecht is aan zijn 'normale' ledikant kan met dat inbouwsysteem toch een waterbed creëren. Het pak bestaat uit een matras met binnenwerk, een bod emplaat, een bodemconstructie, een verwarmingselement en een thermo staat. Het geheel past in ieder bed van 2 meter lengte en een breedte van 1 meter, 1.60, 1.80 en 2 meter. En u hoeft niet bevreesd te zijn voor het gewicht van zo'n waterbed. U zult echt niet met bed en al door de vloer gaan. Per vierkante meter vloeropper vlak weegt zo'n bed minder dan een koelkast of vrieskist. Het waterbed is uitermate geschikt voor mensen met rugklachten, vanwege de regelmatige steun. Waterbedden beschikken voorts over een thermostaat. Zomers kunt u op een koel bed slapen terwijl 's winters de 'watertemperatuur' een beetje opgevoerd kan worden. En een waterbed zult u nooit horen piepen of kraken. Zoals gezegd zijn de water bedden in ons land nog niet zo be kend. In Amerika echter is één op de twintig verkochte bedden een water- bed. Een goede nachtrust is voor iedereen onontbeerlijk. Een goed bed dus ook. Jaren geleden prefereerde men zachte matrassen wa.ar je helemaal in wegzakte. Ideaal vond men. Tot de 'plank' zijn intrede deed. Toen waren zachte matrassen uit den boze. Slecht voor de rug. Hoe harder, hoe beter. Maar ook daar komt men de laatste tijd weer van terug. Een te harde ondergrond biedt te weinig steun tijdens het slapen. Sinds enige tijd zijn de lattenbodems populair, waarbij alle latten aan de zijkanten in rubberen gewrichten hangen zodat ze in elke stand met het lichaam meebewegen en de wervelkolom derhalve voldoende steun bieden. En uit Amerika overge waaid, bij ons ook sinds kort te krijgen, is het waterbed. Eigenlijk niets nieuws onder de zon want eeuwen geleden sliepen de Perzen al op geitehuiden gevuld met water. In Nederland is het slapen op een waterbed nog niet zo ingeburgerd. Men heeft als het ware een beetje 'watervrees'. Als zo'n bed nu eens lek gaat...! Maar daar heeft de fabrikant wel rekening mee gehouden. De vei ligheidsvoering rond de matras vormt als het ware een kuip. Mocht er toch iets misgaan dan vangt die kuip het water op. De matras bestaat niet uit een geheel. Hij is opgedeeld in vier vloeistof-gevulde kamers. En iedere kamer is in drieën gedeeld door tussenschotten. De vier kamers staan onderling in verbinding op de wijze van communicerende vaten. De matras zelf is stevig. Als je erop gaat zitten heb je niet het idee dat je in een eindeloze hoeveelheid water verdwijnt. Hij zakt nauwelijks in, Voor mensen die moeilijk bewegen een voordeel. In en uit bed stappen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 47