JASSEN EN PAKKEN een paar apart als je haar maar goed zit PZC najaar '83 woensdag 5 oktober 1983 dames- en haarmode 11 Mantels zijn deze winter heel actueel. Op de foto: twee heel wijde capejas- sen in asymmetrische belijning (C Al.. 235** iaponnen jllokken en japonnen beleven een Vgeweldige comeback deze herfst winter. De japonnen zijn overwe- md elegant, hoewel dat niet meteen :lekent dat ze stijf zijn. De belijning gl vrij slank met veelal ietwat otsende lijfjes en flink aangezette chouders. de zogenaamde gouvernante- nodellen, de japonnen die Audrey epbum droeg in de jaren zestig, met Iknoopbare, hagelwitte kraagjes, zijn modellen die sportiever ogen door et gebruik van schroefjes, knopen als icenten en jonge y-lijn jurkjes met en sluiting op de rug. De taille van de ipon krijgt vaak een accent door een brede ceintuur. De mouwen zijn bijna Itijd ruim ingezet en beginnen soms selfs al in de taille. Lange manchetten ajn heel aktueel. ■okken split voor de broodnodige loopruim te, of uitgevoerd met knopen of druk kers zodat het split naar believen langer of korter gemaakt kan worden gooien hoge ogen in het modebeeld. Daarnaast zijn er ruime, zelfs cirkel- wijde, en aangerimpelde rokken met grote, opgestikte zakken. Sommige hebben fijne leergarneringen in de vorm van paspoileringen. Nieuw is de rok, die over de heupen strak valt en dan wijd uit waaiert, door platte plooien of door klokkende belijning. Andere vormen zijn de over- slagrok, vaak aangeplooid in de taille, de sportieve rok met losse opgezette klepzakken. drukkers en lummelslui tingen en broekrokken waarvan niet te zien is dat het een broekrok is. pantalons Het aanbod van broeken is deze win ter duidelijk afgenomen ten faveure van de rokvormen. Eén model blijft het zeker nog goed doen: de klassie-' ke, tot op de schoen vallende band- plooibroek. Haar belijning, is enigs zins mannelijk van karakter met een hoge tailleboord, en smal toelopende pijpen al dan niet met omslag. Natuurlijk is er ook nog de te korte, wijde broek, maar deze lijkt volgens de kenners zijn hoogtijdagen achter de rug te hebben. Dat geldt ook voor de strakkere, enkelvrije modellen. Sportiviteit in de broek wordt verkre gen door afleidingen uit de wintersa- fari toe te passen, zoals thermostoffen en opgestikte zakken. Ook afleidin gen uit de werksfeer haken hier op in en geven een leuk beeld door bij voorbeeld deelnaden en mixen van materialen zoals canvas en corduroy. Wie sjiek wil zijn gedurende de avond in een pantalon kiest een model met draperie-effect. jassen en mantelpakken Op de jassen hebben de modemakers zich dit seizoen echt uitgeleefd, zon der ondraagbare en overdreven mo dellen te ontwerpen. Natuurlijk blijft de trenchcoat onver woestbaar, Daarnaast zijn er zaicelij- ke, enigszins mannelijke jassen van het type redingote, zwierige capes en poncho's, en niet te vergeten de be langrijke 7/8 en 9/10 modellen, vaak swaggerachtig en kraagloos of met een opstaand kraagje en vooral met een duidelijke knipoog naar de coutu re van de jaren 50 en 60. Dit betekent asymmetrische details, draperieën, losse overslagen, rondlo pende zomen, vleermuismouwen, leer garneringen en vooral enorme schoor steenkragen om diep in weg te duiken en die ook omgeslagen kunnen wor den naar één kant. Wie aan een nieuwe mantel toe is, of wie er gewoon een bij wil, zou hem nu moeten kopen, want een dergelijke explosie van nieuwe ideeën is zeld zaam. Lange mantels in visgraat-des sin doen door hun oversized karakter enigszins mannelijk aan (brede schou ders en dubbele rij knopen). Wat de mantelpakken betreft zien we korte blazers gecombineerd met wijde zwierige rokken, of mannelijk aan doende kolbertvormen die gecombi neerd worden met een rechte rok. Vrouwelijker zijn getailleerde jasjes met een schootje en kopmouwen. Battledress-achtige jasjes met details als epauletten, klepzakken en druk knopen zijn duidelijk sportiever. Als het gaat zoals de Franse haarmode-ontwerpers dat voor ogen hebben zal het straatbeeld binnenkort bevolkt worden door vele nieuwe Marilyn Monroe's. Althans wat de haardracht betreft, de rest zal er bij velen bijgedacht moeten worden. 'Ligne Vamp '83' heet de nieuwste haarmodelijn en ook die naam slaat dus op het bedoelde idool. De ontwerpers beschrijven de lijn als volgt: Ligne Vamp is een nieuwe benadering van een klassieke lijn, waarbij op een geraffineer de manier de vrouwelijkheid wordt onderstreept. Vamp '83 is uitdagend, en met name de permanent en de kleur (spranke lende blondtonen) zijn naast de vierkante nekpartij en de asymmetrische vorm van belang. Terug dus naar weleer, zoals we dat in feite in de kledingsector ook weer doen. Het Syndicat de la Haute Coiffure Francaise houdt ook dit keer weer rekening met vrouwen die hun haar nog kort dragen want er zijn twee versies. De korte wordt onder meer gekenmerkt door een dun uitgewerk te pony, terwijl het haar verder óm het gezicht valt, als het ware in en grote Bij de lange versie wordt veel aan dacht gelegd op het volume van het haar. De basisvormen zijn gelijk aan die van de korte versie, waarbij het zachte permanent met grote krullen bovenop het hoofd in een S-vorm aanwezig is. Ligne Vamp vraagt om een permanent, niet alleen in verband met het volume, maar ook vanwege de houdbaarheid en het inbrengen van de juiste vorm. Wie het haar werkelijk te kort heeft en dat zullen er velen zijn omdat de vorige lijn en het modebeeld vroegen om een 'kort koppie' moet nog even geduld hebben. Met het risico dat het haar net op de juiste lengte is als in het voorjaar de nieuwe haarpresenta- tie ons voorschrijft het haar weer kort te dragen. Een probleem hoeft het nooit te zijn, voor elke lengte kan de kapper een prima model aanbevelen dat het gezicht mooi omlijst, en Mari lyn zal er zeker niet van wakker liggen als u niet meedoet. belangrijker, redelijk dik haar voor hebben. Het Bob-kapsel is bot afgeknipt aan de onderzijde, zodat een breedte-ef fect ontstaat. Verder valt deze lijn op door haar lange lok die iets naar boven geföhnd moet worden. Het gebruik van gel of een mousse (ver steviger in schuimvorm) geeft een houdbaarder resultaat. Een borstel om het haar droog te föhnen is taboe omdat dan een 'tuttig' keurig glad kapsel ontstaat. De han den doen bij het drogen het meeste werk. de föhn is bijzaak, zodat een wat wilde lijn die toch recht valt ontstaat. De kleuren voor de boblijn: coup- soleil op verschillende manieren aan gebracht. Het voordeel hierbij is bo vendien dat de kleur niet zo vaak aangebracht moei worden en dat scheelt aanzienlijk in de portemon- boblijn Een ander haarmodelijn, die in feite nog meer op de actualiteit inhaakt dan Vamp '83 en waar ook de kappers zelf veel van verwachten is de va riant op de al eens eerder gepresen teerde Boblijn. Geen modeblad of belangrijke modeshow of er komt wel een Boblijn aan te pas, maar je moet er wel haar op lengte en, nog Illustratie links: De 'Bob'-lijn, waar de kap pers zelf veel van ver wachten. Fotootjes rechts: Ligne Vamp '83, de nieuwe haarmodelijn van het Syndicat de la Haute Coiffure. W

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 45