stofcombinaties Foto: sportieve truien met streep-, blok- en driehoekdessins gedra gen op een bandplooi- broek l links i, een can- vasbroek imiddenen een corduroy jeans broek (rechts). K Foto beige/wit gekleur de donegaltweed voor een sportief uitziend kostuum in de country- stijl. Het jasje heeft suè- de inzetstukken op schouders en ellebogen. herenmode Opvallend zijn b.v. de stofcombinaties en stofcontrasten binnen één kleding stuk. Tweed-colberts met suède ofleren applicaties die het simpele elleboog stuk ver te boven gaan. Inzetstukken in schouderplooien, leerdetails bij zakken, met daarnaast veel contrasten door het gebruik van tegengesteld gekleurde voeringen, zoals bij tussengevoerde jacks. De modellering is over liet alge meen vrij ruim en comfortabel. De heel modieuze man kiest zelfs kleding die een maat te groot lijkt. Door de stofkeu ze kan de kleding overigens ook wat volumineuzer overkomen De colber tjes hebben een natuurlijke schouder lijn. Soms ziet men ondergeschoven mouwen of raglanvariaties. Jassen zijn voor de winter ruim en nonchalant gestyled. Nieuw is het caban-achtig model dat zit tussen een lang model jack en de autocoat. Bij de sportswear zien we wat langere modellen, vooral jacks tot op of iets over de taille. Wat de belijning betreft hebben de modemakers zich deze winter laten inspireren door twee stijlen: die van de luxe herenboeren en hun knechten en die van de beroepskleding, zoals die wordt gedragen door pelsjagers, hou thakkers, mecaniciens en mannen op een booreiland. trendgevoelig De trendgevoelige man is een type dat niet meteen terug deinst voor nieuwe kleurcombinaties, die zich laat infor meren over modetendenseu, die ook best een ander kleurtje aan z'n haar durft te geven, kortom die aandacht aan zijn uiterlijk besteedt. Deze man zal zich deze winter prettig voelen in de 'landelijke' kleding; ruime tweed- of ribbroeken, of zelfs dikke katoenen broeken gedragen met bre tels, soms met een contrasterende voe ring, die zichtbaar wordt wanneer de pijpen worden omgeslagen. Erbij een kraagloos shirt van geruwde katoen met donkere ruiten of strepen, Wie meer van een pullover houdt vervangt het shirt voor een wijde trui met een ruime col, een schipperskraag (met rits) of een sjaalkraag. Het oude kostuum- vest mag voor de trendgevoelige man weer voor de dag gehaald worden, echter niet om dienst te doen als onder deel van het kostuum, maar als kle dingstuk op zich. De colberts zijn dui delijk te groot en hebben vaak stofcon trasten waarbij vooral leer en suède een rol spelen. Ook de jassen zin oversized, gemaakt van wollen tweed of double- face stoffen en met visgraatdessin. De meeste jassen hebben een split achter en hebben een grote rever die opgezet kan worden. In zijn vrije tijd draagt hij een vliegeniersjack met veel opgestikte zakken, ritsen, dubbele sluitingen en ondergeschoven mouwen, of een duffel se schippersjas tot net over de heupen. De pantalons die hierbij worden gedra gen zijn rijk versierd met zakken, knie stukken van ribcord en leer en tussen- gezette stukken Deze broeken kunnen strak tot zeer ruim met bandplooi zijn en met en zonder verhoogde tailleband. het kledingrek pakken naar een band- plooibroek. Dikke katoenen jassen met een polyes ter tussenvoering vindt deze man nog steeds prima, maar nieuwer voor hem zijn de wollen jassen, eventueel met bontkraag, die wat minder ruim en donker van kleur zijn als de jassen voor de trendgevoelige man. Het jack en de blouson blijven in de mode, zij het dan dat de nadruk vooral komt te liggen op (alweer) de stofcontrasten. Wie het toch gekleder wil houden heeft de keuze uit tal van heuplange autocoats of lammy- jassen. mode-passief Een goede kwaliteit en coupe is het belangrijkste voor deze man en hij heeft deze winter de keuze uit diverse combinaties. Een colbert met een be scheiden dessin, b.v. een vestje met pantalon van dezelfde unistof. De pantalons zijn over het algemeen recht van snit en zonder opsmuk. De jassen zijn simpel en heuplang, parka- types b.v. die functionele details heb ben. Ook de jas die tot de kuitlengte reikt doet voorzichtig zijn intrede. Ge breide kleren, zoals jasjes en vesten die over een overhemd gedragen kunnen worden zien er over het algemeen ook vrij rustig uit met veel aandacht voor de kleur een de garens. De truien zijn traditioneel van lijn: een V-hals of ron de hals. shirts De overhemden zijn ruim van snit en veelal met recht ingezette mouwen waardoor een ietwat oversized beeld ontstaat. Warm en zacht is hun optiek door het gebruik van geruwde stoffen waardoor ook de dessins wat verva gen. De meeste overhemden zijn geblokt of gestreept, variërend van uiter4st tradi tionele kleine ruitjes op een witte on dergrond, tot hemden met diepgekleur- de strepen en brede banen, veelal verti caal. De boorden blijven smal en hou den kleine punten, Het 'Mao-boordje' is overigens sterk in opmars. De stropdas sen zijn zijdeachtig glanzend. Onder invloed van het buitenlandse mode beeld wordt het strikje steeds meer gesignaleerd dan de das. Konden de heren zich afgelopen zomer koesteren in kleren die pastelgekleurd waren, veelal in combinatie met wit, deze winter zijn de tinten al weer aanmerkelijk donkerder geworden. Alleen wat 'vergrijsde' pasteltinten zullen als accentkleuren nog het daglicht aanschouwen. Het palet voor de herenmode bestaat hoofdzakelijk uit heidetinten, de bepaald niet traditioneel te noemen tinten paars en cerise, alsmede oker, terra en briquekleuren, staalblauw en flessegroen. Dat die kleuren wat afgezwakt zijn komt met name door het vele gebruik van melangestoffen, want in de mannenmode gebeurt er deze winter het meest op het gebied van de stoffen. mode-actief De modeaclievc man vindl kleding wel belangrijk, maar loopt toch meest al een seizoen achter. Zijn belijning is een wat zwakke afspiegeling van die van de trendgevoelige man. Doet het allemaal wat rustiger, en kijkt de kat liever wat uit de boom. Hij kiest deze winter liever een combinatie van een Norfolk-colbert (een Engels jachtcol- bert met opgestikte zakken met klep pen en een plooi middenachter of naast de mouwen alsmede een'rugceintuur) en een bijpassende pantalon. Eventu eel kiest hij voor een colbert met een leren kraag en een leren beleg. Steeds meer ook zal de mode-actieve man in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 41