nieuwe elegance troef in wintermode PZC - najaar '83 WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 damesmode Foto: najaarslwinter- combinaties in zwart- grijs-rood-winterwit V.l.n.r.: zuiver wollen flausch mantel in zwart met een wat mannelijk silhouet. Geruwde ka toenen bloes met losse strik en rechte ruitrok. Uni rok met lange split en drukkers onder ge ruite blouson. Royale ruitrok in combinatie - met slank jasje in offi cier sstijl (Claire Mode). Overschakelen op dikke winterkleren onder tropische temperaturen terwijl je lijf nog volop bezig is te genieten van de zomerzon valt zeker niet mee. Geen modemaker die zich daar echter druk over maakt, hij is al weer bezig met zijn ontwerpen voor de volgende zomer. Augustus mag echter nog zo zomers zijn, in vele winkels en etalages begint de winter in deze maand al aardig zijn intrede te doen. Weer of geen weer, de kleren die een half jaar geleden werden ingekocht worden eind augustus, begin september afgeleverd en nemen de plaats van hun luchtig uitziende collega's in. Weg met dunne zomerniemendalletjes. weg ook met de blote benen en de minirok. Tijd voor kleren om ons behaaglijk in te verbergen als de vrieskou toe gaat slaan. Creativiteit wordt deze winter hét sleutelwoord en dat uit zich in sportieve, sluike, vrolijke, sjieke, sombere, kokette en nostalgische kleren Mooi én lelijk. Soms om te huilen, ook wel eens om te lachen, maar gelukkig l in de meeste gevallen om te bewonderen. Parijs kiest voor een sportieve chic en brengt daarbij een hommage aan de vrouw. Vrouw met een hoofdletter V, want er is geen sprake van jonge-meisjes kleren waarin we zo nodig moe ten Contrasten en tegenstellingen gaan won derwel samen. Gestructureerde of juist vloeien de belijningen, wijde en ruime kleren, maar ook nauwsluitende modellen zijn te zien en vormen, met elkaar gecombineerd, een nieuw silhouet. Een beetje een vervolg op de zomermode zien we met de geometrie, de vleermuismouwen, de geaccentueerde taille en de verbrede schou ders. Daarnaast zien we echter de terugkeer van de sluike lijn van de jaren dertig. De Japanse ontwerpers houden zich nog volop bezig met de lappen- en armoelook, de Fransen zijn echter niet van hun stuk te brengen en trekken zich er weinig van aan. kleuren Wat de kleur betreft overheersen zwart, wit en grijs opgevrolijkt door een helder rood. Beslist geen combinatie die verveelt, het zijn juist de minder opvallende tinten als khaki. grijsgroen, taupe, lever en allerlei andere nauwelijks om schrijfbare 'crisis'-tinten die, en met name wanneer ze met elkaar gecombineerd worden, als saai ervaren worden. Mooi en altijd stijlvol, echter allerminst verras send is het hele gamma van donkerbruin tot ecru, warm tabaksbruin. Alleen gecombineerd met diep paars, helder turqoise of okergeel geven ze een spannend en nieuw beeld. Felle kleuren moeten deze winter met een lantaarn tje gezocht worden. visgraat, Higgins ruitjes en pied-de-coq. Wel zien we asymmetrische kleurvakken en mis schien moeten we die dit seizoen maar bij de prints beschouwen. silhouet Het silhouet valt van boven vaak royaal, naar onderen toe taps toelopend door een sluikere, rechtere belijning. Laagjesmode speelt een rol, maar anders dan andere jaren, door lang over kort of kort over lang te dragen. De rokken worden langer, reiken altijd op de knie (een enkele mini daargelaten) maar de veel nieuwere slanke modellen vallen tot ruim over Öe kuit. Belangrijk zijn 7/8 jasjes en tunieks gedragen op rechtvallende pantalons en rok ken. Deze winter zal er een zijn van opvallende contrasten. Van slank tot zeer wijd, van uitge sproken sexy stijlvormen tegenover zeer spor tieve tendensen. Vooral in de japonnen is er met de terugkeer van het klassieke zwarte jurkje (la petite pari- sienne) veel aanbod in een vrouwelijke look, rechtstreeks geïmporteerd uit de jaren vijftig. Nauw omsluitende modellen in een recht sil houet met décolleté's en hoge splitten, maar net zo goed ook het wijde silhouet, klokkend tot op de kuit of kort en gerimpeld. Belangrijk zijn: Ruime vormen, grote kragen, grote knopen, grote opgezette zakken, afstekende zakken, heuppassen. schouderpassen, veel leren biezen en details, grote colvormen, grote revers, deel- naden, ook bij de pantalons om speciale effec ten te bereiken, bontranden, cape-vormen en echte capes, capuchons en tegenstellingen in materialen. Foto: rokken gedragen onder pullovers met vleermuismomven zijn aktueel. Links een pul lover met asymmetri sche kraag in zwart/bei- gelrood op rok met inge- stikte delen in zwarte katoen. Rechts een pul lover met lage col en bolle sierrand op strak ke rok met enveloppe- zakken en loopplooitjes (C A). stoffen Een stof die er duidelijk uitspring is tweed, tweed en nog eens tweed. Het is er de komende winter in allerlei soorten en uitvoeringen! in zwartgrijs wit-méleringen met soms een kleur- propje in het garen. Tweed wordt op vele manieren toegepast; in correcte, enigszins zake lijk en nieuw klassieke kostuums, maar ook in vlotte, sportieve combinaties. Nieuw is de combinatie van verschillende t1 ds. en dat druist regelrecht in tegen v regels. Fijne, grove en donegal tweeds v met elkaar én met visgraat én met diag bindingen gecombineerd. Leer, rib en c doen in dit samengaan er nog een i bovenop. Naast de ruige, stoere tweeds is er velours, double-face, flanel, cashmere, gardabine. twill en camel. Zijde is nog steeds belangrijk, evenals leer en suède. 's Avonds zien de ontwerpers ons het liefst in fluweel, maar dat moet dan wel zwart zijn. Ook zijn er veel transparante kwaliteiten ais mousseline en voile. De glitter en glans zijn niet vergeten: veel pailletten en parelmoerach tige effecten. Crêpe stoffen worden vaak ge bruikt voor zwarte basisjurkjes, waarin je sei zoenen lang (zonder veel opzien te baren) kunt verschijnen. Grote afwezige in de wintermode is de print, en als er dan sprake van is dan is het meestal de klassieke print als streep, de Schotse ruit,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37