VERENIGDE SPAARBANK CO-SPONSOR PZC-LOOP Fietsci en skit ossen in op Ma Midde irkt in lburg START verenigde spaarbank rekreatiesport MET SPORTLEIDERS RECREATIESPORT 4 PZC-LOOP DONDERDAG 6 OKTOBER 4 1— IADVERTENTIEI Na jarenlang de enige sponsor te zijn geweest heeft hoofdsponsor PZC besloten een co-sponsor aan te trekken; de Verenigde Spaar bank, We zullen trachten u te informeren over de achtergronden van spon soring door de Verenigde Spaar bank, op welke manier die sponso ring plaatsvindt en wat u daarvan merkt tijdens de PZC-loop. Verenigde Spaarbank is een naam die u ruim twee weken geleden voor het eerst bent tegengekomen Tenminste, dat hopen we.. Nog even het geheugen opfrissen, de Zeeuwse Bondsspaarbank be sloot in december 1982 nauw te gaan samenwerken met drie colle ga-spaarbanken, nl. de Centrum- bank, Spaarbank Rotterdam en de Bondsspaarbank te Breda. Ondanks deze fusie handhaafden de vier partners de eigen namen tot 12 september jl. Vanaf die datum prijkt op de gevel van „de bank met de S" de nieuwe naam Verenigde Spaarbank. De oude bank in het nieuwe jasje treft u aan in grote de len van Zeeland, Noord-en Zuid- Holland, Utrecht en Noord- Brabant. Sponsoring Terwijl nationaal en internationaal de inzichten ten aanzien van het belang van sponsoring met de week veranderen, heeft de Ver enigde Spaarbank ook dit jaar haar opmerkelijke vorm van sponsoring voortgezet Naast de sponsoring van atletieklopen vinden ook nu weer talloze sportmanifestaties plaats die gericht zijn op een breed publiek, dit laatste onder de naam „Rekreatiesport". Inderdaad zit de Verenigde Spaar bank daarachter Maar deze snel groeiende bank niet alleen. Ook de Stichting Bewegen, Rekreatie en Spel (Bres) uit Soesterberg heeft er veel mee te maken. publicitair gebied kon uiten. Anders dan bij bedrijven speelde bij de Verenigde Spaarbank de be hoefte mee haar „sociale" signa- tuurwaarte maken en te benadruk ken. De behoefte om dit door middel van topsport te doen was, ook al omdat andere banken zich daarmee bezig hielden, met aanwezig. Sponsoring van kunst deed de bank al, zij het dan middels een bescheiden mo gelijkheid van een eigen galerie in het hoofdkantoor", aldus Lequin. Financiële recycling Geen topsport, geen uitbreiding in de kunstsfeer, waarvoor koos men dan wel en op welke gronden? Lequin gaat verder: "Onze bank realiseerde ook in die tijd een prima bedrijfsresultaat. We voelden de behoefte onze rekeninghouders daar deelachtig in te maken Hoe bedoelt u, door ze allemaal wat geld toe te stoppen aan de hand van een of andere formule? „Nee," lachend, „dat zou beteke nen dat sommigen enkele centen zouden krijgen, vele anderen wat dubbeltjes en een paar grote reke ninghouders misschien enkele guldens. Allemaal dus iets maar in feite niets Nee, de bank veegde al deze kruimelbedragen bijeen en zodoende ontstond een vrij om vangrijk potje waarmee het nodige Wij vroegen de heer Lequin, Hoofd Public Relations van de Verenigde Spaarbank, hoe deze vorm van sponsoring is ontstaan. „Laten we eerst een stukje terug gaan in de tijd, tot ongeveer 1976. Vanuit de Afdeling Public Relations van de toen geheten Spaarbank voor de Stad Amsterdam (Cen- trumbank) - laten we voor de een voud maar praten over Verenigde Spaarbank - werd voor dat jaar al geruime tijd gezocht naar een vorm waarin de bank zich op sportief- gedaan kan worden. 'Financiële recycling' noemden we dat destijds. Een stukje financiën in bepaalde vorm terug laten vloeien naar de bron het publiek, dat sprak ons aan." De grootst bereikbare doelgroep bleek vervolgens de recreant te zijn. Jong-oud, man vrouw, rijk-arm, knap en minder knap, een ieder recreëert. Nu zijn er verschillende mogelijk heden om de recreërende mens financieel te ondersteunen, maar we hebben voor twee vormen ge kozen 1. het ondersteunen van atletieklopen met een recreatief karakter en 2. „Rekreatiesport" een werkeenheid die gespeciali seerd in in recreatiebezigheden in de vorm van sport en spel". PZC-loop Het sponsoren van de PZC-loop valt, zo is uit zijn woorden af te lei den, onder de eerste categorie. In navolging van de marathons te Amsterdam en Rotterdam (d.w.z. de recreatieve halve marathon, waarvan de lopers na de topspor ters van start gaan) wordt nu ook in Zeeland een atletiekloop gespon sord. Wij spraken verder met de heer J. den Uyl, directeur Regio Zeeland 'van de Verenigde Spaarbank. Hij is nauw betrokken bij het overleg tus sen PZC, Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) en Verenigde Spaarbank. „Het is werkelijk uiterst positief dat de PZC ons toeliet als mede-spon sor. Reeds enige tijd geleden had onze Public Relations-functionaris het idee van sponsoring bij mij op tafel gelegd en kort daarna beslo ten we een project te gaan zoeken. Ik moet dan ook zegge n dat we zeer gelukkig zijn met deze loop." Waarom deze loop? „Welnu, we vinden het erg belang rijk dat in principe iedereen in de gelegenheid wordt gesteld aan deze loop mee te doen Voor de 'echte' atletieker is er de 10 km- loop voorde recreatieve loperde 3- km loop Met name in de laatste categorie verwachten wij erg veel deelname. En onze PR-sponsoring is juist op die categorie gericht; de recreant. Daarnaast is het traject erg interes- trekkelijk parcours alsmede een rijk bezette prijzentafel hopen wij vele lopers te interesseren. Om de inschrijvingen zo goed mo gelijk te laten verlopen kan op ieder kantoor van de Verenigde Spaar bank in Zeeland worden inge schreven. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om op de dag zelf nog in te schrijven. Wat dat betreft zijn de weersomstandigheden bepa lend voor het deelname-aantal; wachten en hopen dus. Maar als ik naar de enthousiaste inzet van collega's bij de atletiek- bonden (verenigd in de KNAU), de PZC en onze eigen mensen kijk dan heb ik goede hoop op grote be langstelling. Aan aantallen waag ik me hier liever niet, hoewel in mijn hoofd een getal cirkelt. Het is voor ons de eerste keer, dus we wach ten maar even af." Loopt u zelf ook mee? „Misschien. Er is me gevraagd het startschot te lossen voor de 10 km- loop, of dit te combineren is met het lopen valt te bezien 8 OKTOBER: SPORTIEVE RECREATIE MET REKREATIESPORT De heer J. den Uyl, directeur Regio Zeeland. sant; het voert voor ee.>n deel door Middelburg, waar onze hoofdvesti ging gelegen is, en zo u weet zijn start en finish beide in Middelburg." welke ven\'acn<.i en heeft u ten aanzien van de deelname? „Voor zowel de 10-km loop als de 3 km-loop zijn onze verwachtingen hoog gespannen. Door een aan- We kunnen best begrijpen dat niet iedereen in de gelegenheid is om met de PZC-loop mee te doen. Velen zullen echter voor of na het gezellig winkelen in het Middel burgse centrum maarde prestaties van de lopers gaan kijken. Vergeet dan niet om ook even op de markt te komen, waar de Verenigde Spaarbank u kennis laat maken met haar sportieve recreatie-team, Rekreatiesport. Of het „je" is of „u", jong of oud, op 8 oktober a.s. is voor iedereen een stukje sportieve ontspanning weg gelegd in Middelburg, op de markt in de buurt van het stadhuis. Afhan kelijk van weer en drukte kunt u daar (opnieuw) één of meer van de volgende activiteiten beoefenen: droogskieën, zaklopen. straathoc- key, touwtrekken, hoepelspelen en nog veel meer spelletjes van vroe ger en nu. Kom maar eens kijken, het is voor elk wat wils en iedereen kan en mag meedoen. Tot zaterdag 8 oktober 's middags vanaf 13.30 u bij het stadhuis in Middelburg. Rekreatiesport Zaterdag 8 oktober kan iedereen in Zeeland voordeeerste keerkennis maken met Rekreatiesport, vrucht van de samenwerking tussen Vere nigde Spaarbank en de Stichting Bewegen, Rekreatie en Spel (Bres). Graag vertellen wij u iets meer over Rekreatiesport, omdat we hopen dat juist u in de toekomst met deze unieke sportieve club in aanraking komt. Zoals u op deze pagina al heeft kunnen lezen is Rekreatiesport ontstaan naar aanleiding van de wens van de Verenigde Spaarbank om zich op sportief-publicitair ge bied te uiten. Om die behoefte op verantwoorde wijze te kunnen realiseren werd contact gezocht met Bres uit Soesterberg. Bres heeft zich nl. ge specialiseerd in recreatiebezighe den in de vorm van sport en spel. Het duurde geruime tijd alvorens deze, door het vroegere Ministerie van CRM, gesubsidieerde stichting akkoord ging met de voorstellen van de bank. Belangrijke voorwaar de voor de opzet van een werkeen heid op recreatief/sportief gebied was dat zowel de naam Verenigde Spaarbank als Bres niet in de naam van het samenwerkingsverband zouden voorkomen. Met dit gege ven in het achterhoofd is gekozen voor Rekreatiesport Activiteiten Wie denkt dat Rekreatiesport alleen voor de bankmensen actief is, heeft het mis. Juist voor alle mensen die in het werkgebied van de Verenigde Spaarbank wonen (Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Noord-Brabant en Zeeland) wor den talloze activiteiten georgani seerd. Zo zijn er bijvoorbeeld lente- oriëntatietochten in het voorjaar waaraan overigens ook gehandi capten kunnen deelnemen, Tevens worden er bustochten georganiseerd naar bos, duin en strand, waarbij onder deskundig toezicht wordt gewandeld en spel- herinneringen aan vroeger worden opgehaald. In de zomer vindt de Variathon plaats, een afgeleide van de Mara thon. Een sportieve happening waaraan meer dan 1000 sportieve- lingen deelnemen. In het najaar gaat Rekreatiesport er opnieuw met de ouderen op uit. De afge lopen jaren is steeds een reisje naar Papendal, ons nationale sportcentrum bij Arnhem, georga niseerd. Met honderden dames en heren op leeftijd worden dan spel letjes gedaan en activiteiten op touw gezet die zeer veel enthou siasme van deze mensen ontmoe ten. 's Winters zijn er spelinstuiven voor volwassenen, een 24-uurs schaatsfestijn enz. enz. Verder zijn er het hele jaar door straatspelen voor de kinderen en zijn de afge lopen jaren op massale wijze plank- zeilcursussen georganiseerd. Zowel bij het publiek als bij de ver antwoordelijke personen binnen de Verenigde Spaarbank heerst er grote tevredenheid over het pro ject Rekreatiesport, Doordat de financiële resultaten van de bank zich op een alleszins aanvaardbaar niveau bevinden zijn de investerin gen in het project de afgelopen jaren opgevoerd. Dit betekent: meer recreatiesport voor meer mensen, ook voor ul! 8 oktober SOESTERBERG Touwtrekken op de Middelburgse Markt. Skiën, hoepelen of rondrijden op door je zelf versierde fietsen. Het kan allemaal, en nog veel meer, zaterdag op het centrumplein in Middelburg ter gelegenheid van de dertiende PZC-loop voor wedstrijdatleten en trimmers tussen Middelburg en Vlissingen en terug. Voor de eerste maal komen de sportleiders van 'Recreatiesport' naar een Zeeuwse stad (in dit geval dus Middelburg) om de winkelende en wandelende mensen alsmede de toeschouwers bij de PZC-loop sportief in beweging te brengen. Er Is nog veel meer te doen dan touwtrekken, skiën, hoepelen of fiets-versieren. Voor de jeugd wordt er onder meer een straattekenwed strijd gehouden, de kinderen kun nen zich amuseren met een spring- matras, een opblaasbare matras in de vorm van een kasteel, de wat oudere jeugd kan zich uitleven met een fïetscrosswedstrijd, en voor de oudste jeugd zijn er bezigheden als accu-tillen en dorsvlegel-hangen. En de oudere mensen, die te netjes gekleed zijn om te gaan touwtrek ken, kunnen zich weer eens bekwa men in priktollen en diabolo. Anton Huiskes „De mensen in de binnenstad moet je niet laten kijken, maar zelf in beweging zetten", verzekert Theo Marijt, een 47-jarigc uit Hoofddorp afkomstige sportleider van de stichting BRES uit Soesterberg. BRES staat voor 'beweging, re creatie en spel'. Anton Huiskes, de oud-schaatser en cx-schaatscoach van de nationale kernploeg, is er directeur van. Huiskes gaat zelf ook regelmatig op pad om de men sen in beweging te zetten of spellei ders te begeleiden. „Hij is een bij zonder stimulerende figuur", ver zekert Theo Marijt over zijn direc teur. Anton Huiskes is momenteel op vakantie, zodat hij niet in Mid delburg zal kunnen verschijnen. Theo Marijt, in Middelburg coördi nator van de recreatieve bezighe den, Is er van overtuigd, dat de Middelburgers in beweging te krij gen zijn. Marijt: „We komen zo'n veertig maal per jaar, dus zeg maar bijna elke week, in plaatsen in heel Nederland, en overal slaan deze activiteiten aan". De BRES-sportleider maakt duide lijk; „Het zijn beslist geen blitse dingen, die we de mensen willen laten doen. We gaan gewoon spelen met kinderen, vaders en moeders, de oudere jeugd en de bejaarden. Ik ben er van overtuigd, dat het in Middelburg zeker niet moeilijker gaat dan in andere steden. De aan loopperiode duurt bij de ene groep wat langer dan bij de andere". Duwtje geven Hij vervolgt: „In het ene geval komen ze spontaan, in het andere geval moet je de mensen een beetje paaien, een duwtje geven, om ze actief te maken". Dat is de rasechte Amsterdammer Theo Marijt overi gens wel toevertrouwd. Hij praat vlot als een marktkoopman, en die krijgt zijn waar tenslotte ook aan de man... Circa vier jaar is Theo Marijt met de activiteiten bij Recreatiesport be zig. Daarvoor was hij in verschillen de functies werkzaam, „maar altijd was ik stimulator om de mensen in beweging te zetten", zegt de sport leider van de stichting BRES. Recreatiesport is eigenlijk ontstaan uit 'geflopte' activiteiten van jeugd clubhuizen in de grote steden. De clubleiding kon geen baas meer over de 'schoffies', die het clubhuis zelfs in brand staken. Schade een half miljoen, weet Theo Marijt, die zich toen met de jongelui mocht bemoeien. „We hebben ze in het holst van de nacht laten opdraven, ze mochten met bromfietsen zonder knalpot over geaccidenteerd terrein razen, we zijn met ze wezen schaat sen, met een botter wezen varen en allerlei andere activiteiten gedaan. Ze waren na afloop zo mak als lammetjes en ze zongen zelfs keuri ge vaderlandse liedjes mee"... Eerste schapen De mensen van Recreatiesport hoe ven meestal niet lang op deelne mers te wachten. Als de eerste schapen eenmaal over de dam zijn, ontwikkelt de belangstelling zich snel. Gemiddeld komen in een stad op de activiteiten van Recreatie sport vijfhonderd mensen af. Theo Marijt weet: „Op het Amsterdamse Leidseplein waren er onmiddellijk honderden mensen bij de spelletjes betrokken, maar in een villawijk in Utrecht liepen de mensen aanvan kelijk langs ons heen. Totdat er een vader van twee meisjes in een trekwagen stapte. De meisjes schaamden zich eerst een beetje, maar later stapten ze er toch ook in. Even later begonnen andere kinderen touwtje te springen, en de wijkpolitieagent wilde wel eens laten zien hoe sterk hij was met het accu-tillen. Zodoende werd het toch nog een leuk recreatief gebeu- Met nadruk stelt Theo Marijt, dat het competitie-element op zo'n speldag ver te zoeken is. „Het gaat er niet om tegen elkaar activiteiten te ontwikkelen, maar met elkaar". Elfstedentocht Recreatiesport is een project van de stichting BRES en de Verenigde Spaarbank. Natuurlijk hadden de initiatiefnemers een doel voor ogen 'het aanbieden van activiteiten, die de kwaliteit van het leven verbete ren' Behalve speldagen (zoals in Middelburg) organiseert Recreatie sport ook Ouderendagen (op het nationaal sportcentrum Papendal), plankzeilevenementen, sportinstui- ven (waarvoor sporthallen afge huurd worden) terwijl onder meer deze winter (10 en 11 december) op de kunstijsbaan van Eindhoven een 'Elfstedentocht' over 24 uur (ook 's nachts) gereden kan worden. Op het binnenterrein van de baan spelen beatbands en worden allerlei activi teiten afgewikkeld zoals ijshockey, curling en kunstrijden. Recreatiesport organiseert ook een zogenaamde Variathon. Dat is een recreatief gebeuren, waarop in esta- fetteverband allerlei sporten afge werkt moeten worden. De deelne mende teams kunnen bijzonder ge varieerd zijn allerlei sportclubs, personeelsverenigingen, buurt- en wijkteams, en kroegenclubjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23