Pri jstref fer voor Pinkstergemeente 98.- Nieuw vormingscentrum BETER KON JE ALS KERS NIET TERECHT KOMEN. 1 4: Ik heb mijn leven aan de zieke medemens geofferd Spannende slotfase in finale van driebanden 39 VROOM© DREESM ANN PZC/streek JAMIN OVER TWEE MAANDEN IN WEMELDINGE Vlissingse Vereniging van Huisvrouwen 65 jaar Vlissingers willen een werklozen-overlegorgaan I De lekkerste kersen horen in de lekkerste chocolade. Zo gaat 't al jaren bij Jamin Alleen deze week een stuk voordeli ger:250 gram 5^ DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 SOUBURG Het biljartkampioen schap tweede klas driebanden van het district Walcheren/De Bevelan- den krijgt een spannend slot. De eerste vier ronden van deze eind strijd, in Kanaalzicht in Souburg, heeft namelijk nog weinig afschei ding gebracht in het achtkoppige deelnemersveld. Jan Gast en Simon Zuppelli hebben de leiding in han den, maar ook dat duo is al tegen een verliespartij opgelopen. Gast van Delta Colijnsplaat maakt overigens een sterke indruk, zijn moyenne steekt ver boven dat van de rest uit: De Delta-speler dankt dat aan een fraaie partij die in 24 beurten de 20 caramboles bijeenbracht; die 0.833 werkt nog wel even door. Verras send is de lage klassering van Jan Huige van LBV. Hij realiseert na vier ronden een gemiddelde van 0,526, had echter de pech na een goede opening telkens tegen tegenstanders op te lopen, die tegen hem hun beste partij op de tafel legden. Maar als Huige in de voortzetting een paar keer wint zit hij zo in de middenmoot of hoger. Zaterdag wordt gestart voor de vijfde ronde (13 00 uur), zondag gaat men vanaf 14.00 uur op de finale af. Die wordt omstreeks half vijf verwacht. De tussenstand na vier ronden: J. Gast. Delta Col: 6-0,576-5; S. Zup pelli, VEG/ABV. 6-0,490-3, W. de Schrijver, Dampoort; 4-0,474-4; P. Scheffer, BVW. 4-0,456-4, C. Gouka, VEG/ABV: 4-0,402-3; M Hoondert, DOS Ov: 4-0,343-2. J. Huige. LBV 2-0,526-5; S. de Kok. ONDA: 2-0,452-4. Geldig l/m 12 oktober 1983. Voor regen en kou Regenjas met vulling, sportief doorgestikt. Polyester/katoen Kleuren: navy, khaki, smoke, blue of grijs. Van 119.-voor Alleen deze week C. VAN KRIEKEM VERLAAT ZIEKENHUIS 1 WEMELDINGE De pinkstergemeente, regio Zeeland, opent over ongeveer twee maanden haar nieuwe vormingscentrum in Wemeldinge. Het gaat om het eerste onderkomen voor vormingswerk van dit kerkgenootschap in Zeeland. Voorheen werden de opleidingen gegeven in het hoofdgebouw van de Zeeuwse pinkstergemeente in Vlissingen. Het centrum wordt onderge bracht in het ongeveer tien jaar oude gebouw aan de Irenestraat, dat vroeger dienst deed als dependance van het schippersinternaat de Schutsluis in Wemeldinge. De Schutsluis heeft de dependance zo'n vier jaar geleden gesloten, voor namelijk vanwege de terugloop van de pupillen. Sindsdien zijn er veel geruchten in omloop geweest over een nieuwe bestemming (volgens predi kant en voorzitter W. J Lentink van de pinkstergemeente 'wilde verha len'). Het leegstaande gebouw leek de pinkstergemeente ideaal als huisves ting voor een vormingscentrum. Het kerkgenootschap (met in Zeeland en kele duizenden leden) kocht het pand vier maanden gelegen op. Het hoofd gebouw in Vlissingen bleek voor dit Video-filmfestival in Vlissings buurthuis 'De Paraplu' VLISSINGEN - Het Vlissingse buurt huis 'De Paraplu' in Paauwenburg houdt zaterdag 8 oktober voor de eerste maal een video-filmfestival, in samenwerking met Videocentrum Vlissingen. Het programma begint 's morgens om half tien en duurt tot twaalf uur 's nachts. Er zullen ont spanningsfilms gedraaid worden voor jong en oud. die in twee zalen van het buurthuis terecht kunnen. Het is de bedoeling van de Video- Werkgroep van het buurthuis om in de toekomst meer gebruik te maken van dit medium voor het organiseren van discussieprogramma's, themada gen en het vertonen van alternatieve films. Het ochtendprogramma biedt in de ene zaal tekenfilms (onder meer Smurfen en Kuifje) en in de andere 'Elvis Presley, surfen en een japanse vechtfilm. Het middagprogramma be gint m de eerste zaal om 13.00 uur, waar de belangstellenden kunnen kij ken naar WK-voetbal, muziekfilm, au toraces en een rolprent over de strijd tegen heroinedealers. Het programma in de andere zaal begint om 14,05 uur en bestaat uit aerobic dancing. Bom melfilm en het verhaal van een liefde tussen een mooi meisje en een groot monster.De eerste zaal heeft op het avondprogramma, dat om 19.25 uur begint, een verhaal met samuraivech- ters staan en tot slot een griezelfilm. In de tweede zaal begint het avond programma om 19.45 uur met een science fictionfilm, gevolgd door de Nederlandse speelfilm 'Spetters' en tot slot een Chinese vechtfilm. Bingo-avond in Woltershuis Vlissingen VLISSINGEN - Het buurt- en club huis 'Het Woltershuis' houdt donder dag 20 oktober een bingo-avond. Be langstellenden daarvoor kunnen van af half acht in Het Woltershuis te recht, De bingo begint om acht uur. doel toch ontoereikend wegens ruim tegebrek. De pinkstergmeente wil het onderko men in Wemeldinge gaan benutten voor het geven van verscheidene cur sussen. onder meer opleidingen voor jeugdwerk, kinderwerk en het diako- nale werk van de gemeente. De oplei dingen dragen uitsluitend een educa tief karakter. Maatschappelijk wérk van het kerkgenootschap vindt in andere centra plaats. Het gebouw aan de Irenestraat omvat inclusief de om liggende grond een kleine tweedui zend vierkante meter. Het vormings centrum biedt plaats aan vijftig per sonen. De ruimten in het gebouw blijven onveranderd. Behalve een tiental slaapkamers, zijn er twee ge meenschapsruimten. een ziekenka mer, een keuken, verschillende werk kamers, bergingen en de nodige toilet ruimten en wasgelegenheden, Al enkele maanden zijn vrijwilligers van de gemeente bezig met het reno veren van het nieuwe onderkomen. Dat gebeurt geheel in eigen beheer. Zowel de binnen- als de buitenkant worden opgeknapt. Er is inmiddels een nieuw dak op het gebouw gezet, het nodige schilder- en stukadoor werk verricht en er zijn meubelen aangeschaft. Bovendien is het glas werk vervangen, dat de Wemeldingse jeugd de afgelopen jaren heeft ver nield. Momenteel wordt de laagste hand gelegd aan het afwerken van het interieur en het schilderen van de buitenkant. De totale kosten ivoor het gebouw en de renovatie) belopen 200.000 gulden. Predikant Lentink prijst zich erg ge lukkig met de realties van de Wemel dingse bevolking op de komst van het centrum, De mensen bleken de afgelo pen maanden tijdens de werkzaamhe den erg behulpzaam. Zo werden bij warm weer bijvoorbeeld verfrissingen aangeboden, Het oude gebouiv van schippersinternaat De Schutsluis üi Wemeldinge wordt door vrijwilligers van de pinkstergemeente opgeknapt en omgevormd tot een vormingscentrum. RECEPTIE EN FEESTAVOND VLISSINGEN - De afdeling Vlissin gen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bestaat 65 jaar. De leden vieren dit vandaag, donderdag 6 oktober met een receptie, koud buffet en een feestavond in maritiem hotel Britannia in Vlissingen. De toneelclub van de NVvH voert dins dag 8 november in het kader van de lustrumviering het toneelstuk 'Een vrouw is een vrouw is een vrouw' op. De regie hiervan is in handen van mevrouw M. Westerhout-van Spar- rentak, echtgenote van de Vlissingse burgemeester. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen werd in 1912 opgericht in Amsterdam. Slechts zes jaai later kwam ook in Vlissingen een afdeling tot stand. Het doel dat de vereniging zich destijds stelde was in de eerste plaats te zorgen voor scholing en vorming van de huisvrouw, maar hield zich ook bezig met de rechtspo sitie van het huispersoneel. Dat laat ste is inmiddels niet meer nodig, enerzjjds door het vrijwel ontbreken ENQUETE MOET BEHOEETE PEILEN VLISSINGEN Een aantal Vlis singse werklozen wil komen tot de oprichting van het Vlissings Werklo zen Overleg (VIVO). Deze instelling zou volgens de initiatiefnemers vol ledig moeten bestaan uit werklozen en in feite een 'vakbond voor werklo zen' moeten worden. Om de behoefte onder de Vlissingse werklozen aan een dergelijke instantie te peilen houden Kees Corbijn en Herman Gee- raert, beiden als vrijwilliger verbon den aan buurthuis de Paraplu in Vlissingen, van 24 tot en met 28 oktober in het Vlissingse gemeente huis een enquetc onder de werklozen. Bedoeling van de enquête is niet alleen inzicht te krijgen in de behoefte die in Vlissingen bestaat aan een werklozenoverleg, maar ook om die mensen te bereiken die aan het pro ject mee willen werken. „De bedoeling is uiteindelijk een groep te laten ont staan die de belangen van de werklo zen kan behartigen", aldus Herman Geeraert. De Vlissingse sociale dienst heeft volgens hem al medewerking toegezegd. Aan de hand van de resultaten van de enquête - er wordt naar gestreeld ongeveer 250 mensen te ondervragen - kan worden vast gesteld wat de pro blemen onder de werklozen zijn en kunnen die klachten geïnventariseerd worden. In een later stadium - Corbijn en Geeraert hopen dan de steun te hebben van ongeveer vijftig mensen die als vrijwlliger voor het VWO willen werken - willen zij het Vlissings Werk lozen Overleg laten uitgroeien tot een adviesorgaan dat tevens een brug functie heeft naar de andere instellin gen die op enigerlei wijze bij de werk- lozenproblematiek zijn betrokken. De enquêteformulieren vermelden, behalve vragen als 'vindt u dat het VWO iets nuttigs voor de werklozen kan doen', vragen over de bekendheid van de werklozen met reeds bestaan de instellingen op dat gebied. De ondervraagden kunnen daarnaast reacties kwijt op de vraag of men klachten heeft over instanties als het GAK, Arbeidsbureau en Sociale Dienst. Verder willen Corbijn en Gce- raerts van de werklozen weten of zij door instellingen worden belemmerd bij de ontplooiing van activiteiten. van dergelijk personeel, maar ook omdat de vakbonden in de voorko mende gevallen die taak hebben over genomen. Wat we) is gebleven is de eigen ontwikkeling en de status van huisvrouw. De afdeling Vlissingen. met ongeveer 240 leden, organiseert tal van activiteiten voor haar leden. Zo wordt er dit jaar onder meer een cursus re-animatie gegeVen door de Vlissingse brandweer en zijn er yoga- cursussen, gespreksgroepen en een bridgeclub Daarnaast nemen de le den van de afdeling Vlissingen deel aan zwemochtenden en zijn zij actief via het Foster Parentsplan. De landelijke vereniging, die zoals de vereniging zelf zegt, politiek noch kerkelijk gebonden is, richtte in 1926 het Instituut voor Huishoud-teeh- nisch Advies op. Dit was één van de eerste consumentenorganisaties in Nederland en nog heden ten dage voeren tal van huishoudelijke artike len het inmiddels bekende groene zegel, ten teken dat het bewuste arti kel is 'Goedgekeurd door de NVvH'. De viering van het dertiende lustrum van de afdeling Vlissingen begon al op 20 september met een fietstocht per tandem. Hieraan namen onge veer veertig leden deel. Zij vertrok ken vanuit Vlissingen per bus naar Serooskerke (W). Vandaar gingen zij per tandem naar Domburg en Oranje zon, waar onder meer een picknick werd gehouden. De receptie die donderdag in Britan nia wordt gehouden begint om 16.00 uur en duurt tot 17.30. Daarna is er voor de genodigden, onder wie verte genwoordigers van het landelijke be stuur van de NVvH en van het bestuur van het gewest Zuid-west Nederland waartoe Vlissingen behoort en leden van andere Zeeuwse afdelingen, een koud buffet. Om half negen begint de feestavond met onder meer optredens van de dansgroep van de vereniging onder leiding van mevrouw Lokerse. De toneelvoorstelling op 8 november, eveneens in maritiem hotel Britan nia, begint om 20.00 uur en is alleen toegankelijk voor de leden en geno digden. Optreden Acquintance in 'ParapluVlissingen VLISSINGEN - De popgroep 'Acquin tance' geeft morgen, vrijdag, een op treden in het buurthuis 'De Paraplu' in Vlissingen. Dit optreden begint om 20.30 uur. Het repertoire van deze Vlissingse formatie bestaat uit een combinatie van symfonische rock en HSV Middelburg hield viswedstrijd MIDDELBURG De hengelsport vereniging 'Middelburg' hield zondag een wedstrijd aan de zeedijk in 's- Heerenhoek. De 49 hengelaars die aan dit sportieve treffen deelnamen brachten 81 vissen boven water met een gezamenlijk gewicht van 21,30 kilogram. De eerste prijs was voor J. Cijsouw, tweede werd C, Lampers en J. David- se ging met de derde prijs naai- huis. Bij de jeugd was de eerste prijs voor Edwin van de Vlies, Tonnie Hooftman werd tweede en de derde prijs ging naai- Gertjan Steutel. De volgende wedstrijd zondag 23 oktober is een vierkamp tussen de verenigingen uit Middelburg. Vlissingen, 's-Heeren- hoek en Westkapelle met als inzet de wisselbeker. Bowling Middelburg MIDDELBURjG De bowlmgbond Middelburg hield de eerste speeldag nationale league 5e klasse A De stand. 1 De Treffers Biggekerke 9 pun ten, 4535 pinfall, 2 World of Tenpin Middel burg 6, 4401, 3 Goes 2 Goes 5, 4306, 4 Finse Winkeltje Middelburg 4, 4018, 5 't Spinne wiel Middelburg 3.4054, 6 HAK Breskens 0, 3736. De volgende speeldag is 27 november in Biggekerke. In de jeugdcompetitie speelden vijf kinderen de eerste ga mes. De stand: 1 Erik Wagenaar 371 pinfall, 123,6 gemiddeld. 2 Stephan van Gooi 343,114,3, 3 Patrick Visser 282, 94,0, 4 Edwin Milhous, 278, 92,6. 5 Marianne Verhelst 217, 72,3. De leugdleague wordt elke zaterdag gespeeld om 10 00 uur. Jubileum afdeling Vlissingen NVvH VLISSINGEN - De afdeling Vlissin gen van de Nedrelandse Vereniging van Huisvrouwen viert haar 65-jarig jubileum. Dit gebeurt vandaag, don derdag in maritiem hotel Britannia in Vlissingen. Om 16.00 uur begint een receptie, die 's avonds om 20.00 uur wordt gevolgd door een feestavond. Hieraan werkt de 'Festival-dansgroep onder leiding van mevrouw Lokerse mee. Cor van Krieken gaat zich na af afscheid bij het Vlissingse ziek J huis toeleggen op zijn vele hobbii Eén daarvan is orgel spelen. VLISSINGEN - „Vroeger wilde ik missiewerk verrichten en daarvoor eerst in het klooster gaan. Mijn ouders vonden dat erg. Ik was de enige jongen thuis. Bovendien was mijn moeder zelf niet katholiek. Daarom heb ik mijn leven geofferd aan de zieke medemens en dat heb ik altijd graag gedaan. Ik ben nooit beroepsmuzikant geworden, omdat ik daarvoor het ziekenhuis had moeten verlaten". Dit vertelt de heer C. van Krieken (54), die vrijdag 14 oktober officieel afscheid neemt van het Bethesda-St. Josephziekenhuis in Vlissingen, waar hij in totaal 36 jaar in dienst is geweest. „Cor van Krieken, die kende men niet. Iedereen kende mij immers als Cor van 't St. Joseph", vertelt hij zelf. De heer van Krieken is geboren in Rotterdam, waar hij als kind al in verschillende toneelstukjes optrad, en de accordeon bespeelde. Met het cabaretgezelschap De Cordinies volgden er vele optredens. De familie Van Krieken verhuisde in mei 1947 echter naar Vlissingen, waar Cor een baantje kreeg bij de schoonmaakdienst van het voorma lige vliegveld, waar nu de woonwijk Westerzicht is verschenen. Dat duurde maar enkele maanden, want hij voelde er zich niet op zijn gemak. ,,Ik vond het een beetje a-sociaal allemaal en voelde me er niet echt thuis", zegt hij. De heer Van Krie ken wilde graag in de verpleging, maar dat was in die tijd nogal vreemd voor een man. „Dan man keerde eigenlijk iets aan je", vertelt hij Hij solliciteerde naar een be trekking bij de schoonmaakdienst van het rooms katholiek St. Joseph ziekenhuis in Vlissingen, waar hem werd verteld dat hij zou moeten dweilen, schrobben en ramen ze men. „Eigenlijk was me al tevoren gezegd dat ik was aangenomen", weet hij zich te herinneren. Zijn eerste hoofdzuster was Paula. In die tijd was in Vlissingen een bunker ontploft, waarbij verschil lende gewonden vielen „Er lagen vier tot vijf mensen, met scherven in hun lichaam te kreunen en te jan ken. Ik vond het echter fijn iets voor hen te kunnen doen, al was het alleen een glas water aanreiken. Ik sjouwde de hele dag met emmers, maar heb nooit gedachten gekoes- "terd in de trant van 'ik ben maar een minderwaardige huisbediende'. Ik ben namelijk altijd bezig geweest in het belang van de patiënten", vertelt hij. Na 'vieren' uur werkte de heer Van Krieken bij de voedingsdienst. Wanneer hij 's avonds klaar was met zijn werk ging hij met de pa tiënten praten. Of hij pakte zijn gitaar en ging in de tuin spelen en liedjes zingen. „Daar heb je Cor met zijn gitaar", klonk het dan. „Dat was verrukkelijk", zegt hij. Haan De heer Van Krieken wilde weer eens wat afwisseling en ging in 1956 op de afdeling psychiatrie werken. „Ik werd een soort gast heer, want ik werd ook bij de voordeur geplaatst. Ik was er de enige man in dat gezelschap van meisjes en vrouwen en werd daar om de haan bij de kippen genoemd. Daarna ben ik naar het internaat gegaan en heb daar leiding gegeven aan de schoonmaakdienst". De heer Van Krieken werkte ook in de operatiekamer, waar hij een zwaar hartinfarct kreeg. Hij moest het wat rustiger gaan doen, Vervol gens kreeg hij nog eens te maken met hernia, waarvoor, hij inmiddels twee keer is geopereerd. Sinds twee jaar heeft hij dan ook de actieve dienst verlaten. De heer Van Krieken heeft veel goede herinneringen aan het voor malige Sint Josephziekenhuis. „Het hoofd was altijd een non. Nu kan iedereen hoofd van een afdeling worden als hij voldoende diploma's heeft, maar vroeger kon niemand zich met of zonder diploma's zo hoog opwerken". Het samenga; van het katholieke ziekenhuis n het christelijke Bethesdaziekenhui vond hij verschrikkelijk. „Toe brak echt mijn hart. Alles ging ve gemoedelijker bij het Sint Josej' ziekenhuis. Bij het Bethesda n alles zo strak georganiseerd", vei telt hij. Volgens de heer Van Kiii ken is er ook erg veel veranderd! het ziekenhuis, toen de nonnen 1 burgerkleding gingen lopen. „Toe de kappen weggingen is het zieka huis kapot gegaan", meent hij. De verhuizing naar het nieuwe kenhuis verliep geleidelijk. Mi tairen maakten gebruik van lege hospitaal. „De soldaten red( door de tuin heen en weer hebben alles vertrapt wat wij liefdevol hadden verzorgd. Ik nog een antieke bank kunnen den, waarop iedereen stond te dar sen. Toen ik nog eens door ziekenhuis liep, waar de uitwerj len in de gang lagen, heb ik vi verdriet moeten huilen", zegt nog steeds bewogen. Hij vond het Bethesda 'verschrikt lijk'. „Het was zo'n trieste boel zegt hij. Het hoofd van het rest» rant vertrok en hij solliciteerde q haar opvolger, maar wel in de fuut tie van 'eerste aansprakelijke'. „H& restaurant sloot namelijk aan bijil keuken waar de chef-kok rondli en ik wist dat ik daarom nooit is eigen zeggenschap zou krijgen m hem in de buurt. Geleidelijk hebbJ mijn collega Mientje, een eerste kl serveerster die ook alle noodzake!;!" ke diploma's behaalde, en ik hi aangezicht van het restaurant vi anderd. Het werd de huiskamer vj de verpleging", vertelt hij. De heer Van Krieken zegt zich n te vervelen met zijn vele hobbi De receptie ter gelegenheid vi zijn officieel afscheid begint o: 16.00 uur en wordt gehouden in i kantine van het Vlissingse ziekt j huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 22