Terneuzenaren dulden geen dwang bij kabeltelevisie PILLENDRAAIERS VOOR DE KLAS Demonstratie van nieuw alarmsysteem bejaarden Somber perspectief financiering beheer van de plattelandswegen Onzorgvuldig gebruik medicijnen tegengaan fflQUETE 'LINKS PERSPECTIEF VERLEGEN HUISVROUW ZOEKT STOERE BUITENTRUI. VIJFTIG BELANGSTELLENDEN VERSTROOIDE PROFESSOR ZOEKT ONBERISPELIJK COSTUUM. Twee vennootschappen in Hulst failliet VOORLICHTINGSBIJEENKOMST: SLANKE DEN ZOEKT RUIME BLAZER. O lONDERDAG 6 OKTOBER 1983 PZC/provincie 19 JiTERNEUZEN Als over ruim een jaar in Terneuzen kabeltelevisie wordt ingevoerd, mag er rd« geen antenneverbod van kracht worden. Bovendien voelt het gros van de Terneuzenaren •u> niets voor een aansluitplicht. Dat blijkt uit een onderzoek van 'links perspectief Terneuzen' J(ppr-psp-cpn), uitgevoerd in de vorm van een telefonische enquête. Eén van de conclusies van l de onderzoekers: de gemeente moet de bevolking eerst uitgebreid informeren over kabel-tv ien daarna zelf nogeens een grondige peiling uitvoeren. {Medewerkers van 'Links Perspectief vele huishoudens de laatste jaren aan- j belden in de week van 19 tot en met 26 zienlijk in financiële positie achterop [september enkele honderden Terneu- zijn geraakt". dl zenaren om hen wat vragen over het fenomeen kabel-tv voor te leggen. Er werden 400 telefoonnummers ge draaid (willekeurig gekozen) en uit eindelijk werden 279 mensen onder- 'Links Perspectief wilde nieuw, plaat selijk gericht cijfermateriaal om straks bij de beraadslagingen over kabel-tv in de gemeenteraad een wel overwogen standpunt in te kunnen vraagd. 'Links Perspectief nam het nemen. De mening van de bevolking initiatief omdat er in Terneuzen welis- is bij de formulering van dat stand waar al jaren wordt gepraat over punt doorslaggevend. 56,6 procent i kabeltelevisie, maar er eigenlijk geen van de ondervraagden bleek over een (deugdelijk cijfermateriaal voorhan- eigen antenne te beschikken, 38,3 den was. Secretaris (en raadslid) Ar- procent was op een centraal antenne- i Persijn: „Nooit is er een onder- systeem aangesloten, 2,8 procent had 'zoek verricht om de mening van de geen tv, 70,6 procent van de Terneuze- bevolking boven tafel te krijgen. Naar ,onze mening kan men niet zomaar dj landelijke cijfers toepassen op onze gemeente - waar men nu nog met de kabel gaat beginnen - aangezien zeer m Provinciale wedstrijden voor l brandweerkorpsen tj in Terneuzen raKNEUZEN Zaterdag worden in Terneuzen provinciale brandweer- wedstrijden gehouden. Ze beginnen om tien uur en duren tot een uur of ivijf. Er wordt door een groot aantal korpsen uit heel Zeeland aan deelge nomen. Tot de deelnemers behoren brand weerkorpsen van Sas van Gent, Axel, Philippine, Westdorpe, Wemeldinge, Middelburg, Colijnsplaat, Dreischor, s|ïHeinkenszand. Terneuzen. Oostburg, Kamperland, Yerseke, Krabbendijke, Brouwershaven, Zierikzee en Ovezan- de. terwijl bovendien teams van De Schelde en van de PZEM-Borssele meedoen. Om zes uur krijgen alle deelnemers in de brandweerkazerne van Terneuzen 'Leen koffiemaaltijd aangeboden. Dan 'reikt burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen bovendien de prijzen uit. feendert van der Pool Middelburg houdt 'open atelier' MIDDELBURG - De Middelburgse kunstenaar Leendert van der Pool houdt zaterdag 8 en zondag 9 oktober 'open atelier'. Van der Pool stelt zijn c atelier zaterdag open van tien tot acht uur; zondag van elf tot zes uur. Van der Pools ateliet is gevestigd in de 'JKoepoort naast de Schouwburg aan ^het Molenwater in Middelburg. is tevreden over de ontvangst kwaliteit, 24,7 procent niet. Verder bleek voor 48,7 procent het zen deraanbod voldoende, voor 46,5 pro cent niet. Tarief Als er kabel-tv zou worden ingevoerd zou 35,8 procent van de ondervraag den daarop aansluiten, 21,8 procent pertinent niet, terwijl 36,9 procent het zou laten afhangen van de prijs. Ook over het tarief werd tijdens de telefonische enquête een vraag ge steld. 31,5 procent wilde niet meer dan 10 gulden per maand neertellen, 37,9 procent koos voor een bedrag tussen 10 en 20 gulden per maand, I ADVERTENTIE} Zuiver scheerwollen truien met hetSuperwash label hoeft u niet op de hand'te wassen. Zo in de wasmachine (40°). terwijl 2,1 procent zelfs meer dan 20 gulden zou willen betalen. Tenslotte wilde 80,6 procent van de onder vraagden ook na de aanleg van een kabelnet de beschikking houden over de eigen antenne. Bij 11,1 procent mag die antenne best van het dak. Ardengo Persijn concluderend: „Knelpunt zal de abonnementsprijs worden, ook al vanwege de financieel- onzekere toekomst voor vele mensen. De meeste mensen ontbreekt het nog aan informatie omtrent de matene. Vaak hoorden we dat mensen niet aan de enquête mee wilden doen omdat ze er 'toch niks vanaf weten'. Veel men sen klaagden ook hun financiële nood aan onze medewerkers, zoals „kabel- tv is wel prachtig, meneer, maar we kunnen dat tóch niet betalen". Persijn tenslotte: „Deze enquête is slechts een moment-opname. We wil len zeker niet stellen dat dit nu 'het' onderzoek is Tenslotte is de enquête door niet-deskundigen uitgevoerd en misschien zijn er ook nog niet alle conclusies uitgehaald, die er uit te halen waren". Come Alive treedt op bij Youth for Christ in Vlis singe n VLISSINGEN - De Belgische rock formatie Come Alive speelt zaterdag 15 oktober voor Youth for Christ in Vlissingen. Het concert is in de jeugd- kelder van het buurthuis Open Hof. Aanvang 20.00 uur. OOSTKAPELLE - Ongeveer vijftig belangstellenden woonden woens dagmiddag in het gemeenschapscen trum De Halve Maan in Oostkapelle een demonstratie van de Stichting Bejaardenalarm Zeeland in oprich ting bij. Zij maakten van de gelegen heid gebruik om zich zelf te verdie pen in de mogelijkheden van het alarmsysteem. In zijn inleiding stelde burgemeester ing P. A. D. H. Diepenhorst van de gemeente Domburg nog eens, dat door de bezuinigingen van de rijks overheid in de toekomst veel meer bejaarden thuis zullen moeten blijven wonen. Voor die thuiswonende bejaar den biedt het nieuw systeem een uitkomst, zo meende hij. De heer Diepenhorst heeft zitting in het be stuur van de stichting, die het alarm systeem heeft geïntroduceerd Hij sprak de hoop uit, dat velen het systeem zullen aanschaffen. De heer P M Rehorst, voorzitter van de Stich ting Bejaardenbelang Domburg/Oost- kapelle, wees in zijn toespraak op de verwachte zeer sterke groei van het aantal bejaarden in de toekomst Om dat het aantal plaatsen in bejaarden tehuizen in de toekomst nog nauwe lijks zal toenemen, verwachtte ook hij dat het alarmsysteem zeer welkom is bij de snel stijgende groep bejaarden die zelfstandig moeten blijven wonen. De heer Rehorst zei in dit verband, dat opname van een bejaarde in een tehuis het rijk 21.000 gulden per jaar kost. Het aanpassen van de woningen om een bejaarde zo lang mogelijk thuis te laten wonen, kost echter 7000 gulden per jaar. Ook hierin zag de heer Rehorst een aanwijzing dat. door bezuinigingen, het wonen in de thuis situatie snel zal toenemen. De heer Meurs van de firma Telesig- naal uit Veenendaal, de producent van het systeem, gaf vervolgens een toelichting op de mogelijkheden van het alarmsysteem. Hij sprak van een 'personenalarmsysteem', omdat de apparatuur ook kan worden gebruikt door anderen dan bejaarden. „Het is ook geschikt voor juweliers, pompbe dienden en meisjes die op kamer wonen", aldus de heer Meurs. ADVERTENTIEl OM ZIE |E HET WOLMERK, BEN )E ZEKER. HULST De Middelburgse rechtbank heeft woensdag het faillissement uitgesproken van de twee Hulster bedrijven International Quality Products en Jogu Benelux. Daarmee verliezen in totaal acht mensen hun baan. Drie vennoten van de twee firma's en vijf agenten, vertegenwoordigers. De start van de bedrijven tweeënhalf jaar geleden was bijzonder. Vier werklozen kregen de gelegenheid de zaken op poten te zetten met behoud van hun werkloosheidsuitkeringen. Dat was tijdelijk, alleen voor de aanloop. In januari van dit jaar werden dc uitkeringen stopgezet. r\ Oostburg neemt toch maatregelen tegen i stank destructiehok rd: OOSTBURG De stankoverlast bij d>j het destructiehok achter de rijks scholengemeenschap Wilhelmina in 1(J Oostburg blijkt voor een belangrijk deel veroorzaakt te zijn door visaf- la val, dat daar illegaal werd gedumpt, y Dat deelde wethouder A. de Feyter woensdagavond mee. Naar aanleiding van klachten van i voorbijgangers (PZC van 5 oktober) stelde de gemeente gisteren een on derzoek in. Via de kadaver-ophaal dienst werd vernomen dat er de laat ste weken behalve de uit slagerijen [afkomstige vleesresten ook visafval in het destructiehok had gelegen. „Er was toch meer aan de hand dan ik aanvankelijk dacht", erkende De Fey ter. In eerste instantie verwachtte hij dat de klachten overtrokken en van weinig reële aard zouden zijn. Nu gebleken is dat er wel degelijk een grond van waarheid in de verhalen over stankoverlast zit, wil de wethou der zo snel mogelijk maatregelen ne men om verder misbruik van het destructiehokje te voorkomen. Eind deze week wordt de deur van het hok van een slot voorzien. Alle slagers die er normaliter hun afval brachten krijgen een sleutel. Particulieren kun nen eventueel een sleutel bij de ge- meentewerkplaats ophalen. Op die manier krijgt de gemeente meer zicht op het gebruik van het destructiehok. Tevens wordt voorkomen dat de deur Oagen lang open staat, zodat nietsver moedende voorbijgangers niet langer opgeschrikt worden door het onsma kelijke gezicht van bloederig vleesaf- Val. International Quality Products was een groothandel voor bouwma terialen in de doe-het-zelfsfeer. Jo gu Benelux richtte zich op de parti culiere sector met de verkoop van onder meer deuren, raamkozijnen, rolluiken en zonneschermen. Beide bedrijven waren vennootschappen onder firma. Volgens A. Doorn, één van de drie vennoten, is het faillis sement veroorzaakt door één credi teur, die is gaan 'dwarsliggen'. Er waren betalingsproblemen, maar er was een 'reddingsplan', aldus Doorn. „Met negentig procent van de cre diteuren was er een regeling getrof fen dat alle oude posten bevroren zouden worden tot januari '84. En ■HHBRHS toen is er toch nog één geweest, die het faillissement heeft aange vraagd". Volgens Doorn zijn de problemen terug te voeren op ge brek aan eigen vermogen. „De ban ken wilden ons daarom geen kre dieten verstrekken. Zij verlangen minstens vijf procent eigen vermo gen. Als werklozen hadden wij dat niet en wat er was zat al in de firma's". Doorn stelt nadrukkelijk dat de zaken in feite goed liepen. „Er was geen gebrek aan orders en afzetproblemen waren er ook niet". De bedrijven zijn uiteindelijk stukgelopen op financieringspro blemen. Er ligt nog een orderpor tefeuille van 48.000 gulden. Die zou zo kunnen worden uitgevoerd, al dus Doorn. Hel kantoor van International Quality Products in Hulst. Zendertje Het systeem bestaat uit een appa raatje dat gekoppeld wordt aan de telefoon. Met behulp van een zender tje, dat op het lichaam kan worden gedragen, kan het apparaat in wer king worden gesteld. Automatisch wordt dan de alarmcentrale gebeld, die zich bevindt in het bejaardente huis Ter Mantelinge in Domburg. Van daaruit wordt een vrijwilliger of een familielid van de hulpvrager gebeld, die poolshoogte gaat nemen. Alle bejaarden op Walcheren kunnen het systeem in huis krijgen. Dat kost vier gulden per week. In principe kunnen ook bejaardenvan buiten Walcheren op het systeem worden aangesloten. De formele beslissing tot het operationeel maken van het sys teem wordt maandag 10 oktober ge- noemen tijdens een vergadering van de stichting Bejaardenalarm in op richting in Domburg. De beslissing tot het invoeren ervan hangt af van de belangstelling. C. J. Lastdrager en P H. M. Baltus: „De apotheker daalt eindelijk af. Het zou een uitermate flauw, belegen, mopje kunnen zijn: het verhaal van een patient die in al z'n onnozelheid een voorraadje zetpillen opeet. Maar echt, het komt een heel enkele keer voor. Vraag maar aan C. J. Lastdrager en P. II. M. Baltus uit Oost-Souburg, twee van de (tot nu toe) vijf Zeeuwse apothekers die meedoen aan het landelijke project - noem het maar - 'pillendraaier voor de klas'. Het zalfje dat uit de medicijnkast tevoorschijn wordt gehaald om een schaafwondje te behandelen - het hielp toen immers ook zo goed tegen die vervelende pukkels? Voorbeelden genoeg, als het gaat om onzorgvul dig gebruik van geneesmiddelen. En neem dat (overigens Canadese) onderzoek, waaruit bleek dat dertig tot veertig procent van de medicijn gebruikers niet eens wist waarom ze eigenlijk geneesmiddelen slikten. „Medicijnen kunnen gevaarlijk zijn voor mensen, die er niet mee weten om te gaan". Ongeveer tweeduizend lagere scho len in Nederland hebben op uitnodi ging van de Koninklijke Nederland se Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie (KNMP) laten weten dat zij graag een uurtje of wat een apotheker voor de klas willen heb ben om hun leerlingen voor te lich ten over het gebruik van medicij nen. Voorop staat: jongeren het gevaar bijbrengen van misbruik van geneesmiddelen. Het project gaat in november van start. Er hebben zich tot dusver veertig tot vijfenveertig Zeeuwse scholen voor aangemeld. Het onder wijsproject van de KNMP, de be roepsorganisatie van apothekers, vloeit voort uit een experiment dat in mei van dit jaar in Den Haag en Rijswijk werd gehouden. Een maand lang gaven apothekers daar les op lagere scholen (zesde klassen) en Mavo's (tweede en derde klas sen). Aan de hand van een dia presentatie vertelden de apothe kers een en ander over het gebruik van geneesmiddelen en over de gang van zaken in een apotheek. De reacties van het onderwijzend personeel en van de scholieren wa ren vrijwel allemaal positief. En landelijk speelden de apothekers zich nogal in de kijker met het project. Radio en televisie toonden zich geïnteresseerd en ook de schrij vende pers besteedde er behoorlijk wat aandacht aan. Gezien het succes op de scholen in Den Haag en Rijswijk besloot de KNMP het voorlichtingsproject een landelijk karakter te geven. Het idee bleek zeer aan te slaan. Niet alleen op de scholen, maar ook bij de apothekers zelf. Meer dan vier honderd apothekers verklaarden zich bereid om de schooljeugd voor te lichten en hen bij te brengen dat een gezond leven altijd beter is dan het te pas en onpas slikken van geneesmiddelen. Eindelijk, de apotheker daalt af....". Baltus zegt het een fifije ironisch. Maar hij en zijn collega Lastdrager bedoelen het bloedserieus. Ze willen er maar mee zeggen: de dokter, de dominee, de apotheker - als je hen vroeger tegenkwam lichtte je onderdanig de hoed, je durfde hen niet tegen te spreken. En dat imago van de apo theker op een voetstuk, daar moet maar eens definitief mee worden afgerekend. „Zo'n apotheek; dat mystieke gedoe achter een scherm, het is toch nog steeds voor de meeste mensen een beetje magi sche zaak - al die potjes, pillen en poeders". Alleen daarom al is het onderwij sproject van de KNMP een mee- meer dan voortreffelijke zaak, vin den zij. Want het biedt het apothe- kersgilde een gelegenheid bij uit stek om de buitenwacht uit te leg gen wat er achter de balie allemaal gebeurt - waarom apothekers de 'receptenknaak' in rekening moe ten brengen, waarom zij bepaalde geneesmiddelen niet zonder dok tersrecept kunnen verstrekken. Dat kan in de toekomst alleen maar mogelijke vervelende misverstan den voorkomen. Lastdrager en Baltus knikken: als het er om gaat de mensen een kritischer medicijnengebruik bij te brengen, dan moet je beginnen bij de schooljeugd. Vandaar dat zij geen moment hebben geaarzeld om aan het onderwijsproject mee te doen. Rest echter de vraag: snijden zij zichzelf daarmee niet min of meer in de vingers. Een selectiever gebruik van zalfjes, poeders en pillen, dat moet de apothekers klanten en dus geld gaan kosten. Lastdrager en Baltus geven het onmiddellijk toe: dat zou een dil- lemma kunnen zijn „Wij zijn aan de ene kant een commercieel be drijf, aan de andere kant moeten wij waken over de gezondheid van mensen. Maar die gezondheid zal altijd op de eerste plaats moeten blijven komen". Willem J. van Dam IADVERTENTIEI ZIE |E HET WOLMERK, BEN |E ZEKER. MIDDELBURG - Als het beheer van de Zeeuwse plattelands wegen vol gens de rijksplannen overgaat naar de gemeenten, zullen die rekening moeten houden met een jaarlijkse investering van in totaal ongeveer 11 miljoen gulden. Het is zeer twijfel achtig of de uitkeringen van het rijk in verband met die organg voldoende zullen zijn om die investeringen ook uit te bekostigen. De verwachtingen daarover zijn somber, zo bleek woensdagmiddag tijdens een bijeen komst, die de provincie Zeeland ter voorlichting van toekomstige wegen beheerders had belegd. Het hoofd van het wegenbeheer bij provinciale waterstaat ing L. J Rie- mens kwam op grond van becijferin gen tot de opstelling, dat wellicht een bedrag tussen de 2.2 en de 8.5 miljoen aan de gemeenten uitgekeerd zal wor den. „Houvast", zo waarschuwde hij een paar honderd vooral gemeentelij ke aanwezigen, „is aan deze cijfers nauwelijks te ontlenen en bij een investering van 11 miljoen per jaar, maakt dat deze operatie financieel natuurlijk erg griezelig," zei hij. Daar bij benadrukte hij, dat de gemeenten bij de verdere voorbereiding van de saneringsoperatie zeer kien moeten zijn op de maatstaven, die bij de verdeling van de gelden zullen worden gehanteerd. Op dat stuk van zaken gaf ook burge meester Huitsing van Kapelle lucht aan enig pessimisme: „We houden ons hart vast over de vraag hoe het straks met die uitkeringen zal gaan. Als er met algemeen gerichte uitkeringen wordt gewerkt is er de kans, dat de grootste gemeenten er beter van wor den en de plattelandsgemeenten slechter. En daar ligt het grootste deel van de over te nemen wegen", zo zei hij, erop wijzend, dat een situatie denkbaar is, waarin een gemeente als Vlissingen met 2 meter over te nemen weg per inwoner toch het meest zou kunnen krijgen. Gedeputeerde J.D. de Voogd (waterstaat) wees erop. dat het .wegengeld' deel zal uitmaken van de algemene uitkering en dus door de gemeenten ook benut zou kunnen worden voor andere zaken dan wegen. „In ieder geval zal daardoor het we- genonderhoud jaarlijks onderwerp van politieke discussie in de raden kunnen worden". Beleidterrein Dijkgraaf G.J. de Jager van Noord- en Zuid-Beveland onderstreepte nog eens, dat de waterschappen de over dracht van het beheer op zich een goede zaak vinden; nu immers pak ken de waterschappen deze zaak aan, terwijl die steeds meer een beleids terrein „ten algemene nutte" is. Daarop betoogde burgemeester S. Francke van Valkenisse dat de wa terschappen in de toekomst wel eens niet zo vreselijk gelukkig met deze operatie zouden kunnen zijn: „De gemeenten zouden weieens niet bij machte kunnen blijken om te doen wat ze zouden moeten doen. Dat is dan ten nadele van de plattelandswe gen en de plattelandsbevolking". De gedeputeerde De Voogd omschreef de hele operatie als „een doodordinai- re bezuiniging". Hij stelde dat „aan de jarenlange ontevredenheid over on toereikende middelen middelen voor het wegenbeheer geen eind is geko men door deze operatie". Grote onze kerheden signaleerde hij over de fi nanciering. Hij bepleitte met het oog op het toekomstige beheer „een bun deling van krachten" in gemeentelijk verband vooral. Overigens leek het hem onmogelijk om de operatie vol gens de plannen in 1985 klaar te hebben, „Er wordt al wel gesproken over de jaren negentig', zei hij onder gemompel der aanwezigen. Ook sloot hy niet uit, dat de hele saneringsope ratie niet zal doorgaan Met nadruk bepleitte de gedeputeerde dat de ope ratie voor provincies, waterschappen en gemeenten zonder financièle strop pen moet verlopen. „Als de wetgever zo'n operatie op gang helpt, hoort-ie de kamer ook om middelen te vragen om zo'n zaak tot een einde te bren gen", zei hij. Die redenering hield hij ook aan op het verwijt van dijkgraaf De Jager, dat de provincies beter hadden gedaan om de 63 miljoen achterstallig wegengeld te helpen be stemmen voor een overgangsregeling bij de wegensanering. Overleggroep In Zeeland zijn bij de wegensanering ruim 3000 kilometer plattelandswe gen betrokken.. Ir. C. Landré (hoofd wegen en ve-keer van provinciale' waterstaat) hield de bezoekers voor, dat in een ambtelijke Zeeuwse over leggroep ervan is uitgegaan dat onge veer 440 kilometer weg in provin ciaal beheer zou komen; de provincie zou 53 kilometer aan de gemeenten kunnen overdragen en die zouden op hun beurt weer 100 kilometer bij de provincie in beheer kunnen geven. Norm voor provinciaal beheer is dan dat de wegen steden en dorpen tot 1000 inwoners moeten verbinden en bijvoorbeeld recreatiegebieden moe ten ontsluiten. Er zijn ook andere criteria denkbaar, maar - zei Landré - „in Zeeland zullen de gemeenten veel wegen op zich zien afkomen. Dan lijkt het niet logisch om ook als provincie nog een flink deel van je wegen te laten overgaan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19