ZEELAND 'ZEM verwacht winst van 5,9 miljoen over '83 Gs willen het sociaal-economisch beleid richten op marktsector Van der Doef verwijt Eversdijk solistisch optreden over VOW almanak Kinderzegel-stormloop PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Genieten van klederdracht Meisjes uit kermisattractie geslingerd KEEN VERHOGING TARIEVEN UITSPRAKEN POLITIEK ONZUIVER ZEEUWSE p Kopjes Tot de aardige kanten van het journalistieke ambacht hoort het uitschrijven tan koppen. Niet zelden leveren die stoj voor enige guitigheid, zoals enige tijd terug, toen er in het openbaar vervoer werd ge staakt. Eén van de kranten berichtte daarover zijn lezers: Spoorwegstaking liep als een trein". Koppen willen de lezer ook nog weieens op het verkeerde been zetten. Zo herinneren wij ons een bericht uit de tijd, dat de kranten dagelijks aan dacht schonken aan de zorgen van de nationale vliegtuigfa briek Fokker. De kop boven het stukje luid de: „Fokker verkocht maanden lang zieke biggen", en wij dachten geruime tijd dal de nood bij het bedrijf nu toch wel org hoog gestegen moest zijn vóór we tot het besef kwamen, dat het hier ging om transac ties van een varkenshouder. I Mooi misleidend vonden wij ook déze, die wij onlangs aan troffen in de Zierikzeesche Nieuwsbode; een kopje ge plaatst boven het bericht over het vergaan van een jacht. i Het luidde: Opvarenden gezonken zeilschip gered". IVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG Het PvdA-Tweedc-Kamerlid Jaap van der Doef verwijt zijn CDA-collega Huib Eversdijk solistisch optreden rond de Wcsterschelde-oeververbinding, nu Eversdijk maandag op een spreekbeurt in Axel gezegd heeft dat hij er voor zal zorgen dat de VOW onderwerp van een Kamerdebat zal worden. Van der Doef noemt Eversdijk's gedrag „politiek onzuiver en collegiaal incorrect", niet in de laatste plaats omdat maandag tussen GS, de Zeeuwse Kamerleden van der Doef, Eversdijk en Te Veldhuis en SGP'er Van Rossum is afgesproken dat de aanvraag van het al genoemde debat de lijn zou zijn die de fracties gezamenlijk gaan volgen. Van der Doef vindt bovendien dat Van der Doef: „Als je weet dat de Eversdijk een en ander politiek gezien fracties dit allemaal zo zien kan niet kan maken nu, volgens de niemand hoe hanig we in de poli- PvdA'er, het CDA onder druk van het tiek ook zijn zeggen: ik zal daar kabinet instemt met het niet-aanleg- voor zorgen", gen van de vaste oeververbinding. Politiek gezien is Eversdijk volgens Maandag is, zoals gezegd, gekozen Van der Doef te verwijten dat hij van betekenen, de toeleverende bedrijven „In onze fractie werd daar het meest relativerend over gesproken". Nu ech ter begint er meer enthousiasme te ontstaan, juist vanwege het idee dat dit besteksklare project een goede impuls voor de werkgelegenheid kan voor de lijn die de verschillende Ka merfracties ten aanzien van de c verbinding zullen volgen. Dat gebeur- twee walletjes wil eten, door aan de ene kant zich neer te leggen bij het negatieve kabinetsbesluit ten aanzien ln Middelburg, 's Avonds vertelde „kampioen" het verslag van een mondeling over leg dat binnenkort met minister Smit- Kroes zal worden gevoerd; de gebrui kelijke procedure. aan werk helpt, en past in de visie van de tijdens een informeel overleg met van de oeververbinding, doch zich het college van gedeputeerde staten aan de andere kant in de regio als dit project op te Eversdijk z'n gehoor tijdens een stellen. „Hoe vervelend hij het ook spreekbeurt dat hij de VOW niet als kan vinden, en ik vind dat ook. de en 'verloren project' beschouwt, en er VOW is nu niet haalbaar. Dat is voor zal zorgen dat de Kamer over de pijnlijk voor je in je regio, maar dat is VOW zal debatteren aan de hand van de prijs die je in de politiek af en toe moet betalen", vindt Van der Doef. De PvdA is. zoals hij zelf toegeeft, nooit de meest warme voorstander van het brug-tunnelproject geweest. Symposium 'Tien jaar kerncentrale in Borssele' de commissie-Wagner die adviseert om juist infrastructurele projecten aan te pakken. „Het zou best eens zou kunnen zijn", zegt Van der Doef, „dat onze fractie nu een hoge prioriteit toekent aan dit project". Het verwijt dat hij, nu in de oppositie zittend, makkelijk zaken kan voor stellen die op grond van de poitieke machtssverhoudingen niet gereali seerd kunnen worden, verwerpt hij. „Het verwijt dat ik hier goeie sier mee maak, snijdt geen houdt Het gaat om de argumenten die nu voor de oever verbinding pleiten" Hij constateert tot zijn spijt dat hij echter, als hij een motie zal indienen waarin het kabinet gevraagd wordt de negatieve beslissing ten aanzien van de VOW te heroverwegen, daar voor in de Kamer géén applaus zal krijgen: „Als die motie er komt, dan zal het CDA, inclusief Eversdijk, die motie niet steunen". DONDERDAG 6 OKTOBER 1983 PAGINA 15 Twee meisjes, G. I). uit Sint-Jansteen en M. N. uit Kapellebrug. zijn I dinsdagmiddag op de Grote \larkl iu Hulst gewond geraakt toen zij uit een [karretje van de kermisattractie de Discotrain werden geslingerd. D. liep Vermoedelijk een lichte hersenschudding op en een gebroken sleutelbeen en IN. een gebroken stifttand en wat kneuzingen. Beiden werden per ambulance overgebracht naar het Hulster Sint-Liduinaziekenhuis. i.{gen onderzoek door de politie heeft geen technische gebreken aan het licht gebracht. De attractie was goedgekeurd. De karretjes zijn voorzien van een stang, die naar beneden geklapt kan worden. Een vergrendeling is echkter niet mogelijk. Passagiers kunnen dus eventueel de beugel omhoog doen tijdens de rit. Uit het onderzoek is min of meer gebleken dat de meisjes gedeeltelijk achterstevoren in het karretje hkebben gezeten en zich dus niet aan de aanwijzingen van de exploitant hebben gehouden. Volgens de politie treft de exploitant in elk geval geen schuld. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie wil in de komende jaren het sociaal econo misch beleid in de eerste plaats rich ten op versterking van de marktsec tor. Gedeputeerde staten denken daarbij met name aan activiteiten in de zeehavens, de recreatie en het toerisme, de agrarische sector en de visserij. Dat blijkt uit het ontwerp voor het provinciaal sociaal economisch be leidsplan, dat gs hebben gepresen teerd. In dat plan worden beleidslij nen getrokken tot en met 1986. In de nota i3 opgenomen een actieprogram ma, waarin activiteiten staan be schreven, die het provinciaal bestuur in de komende twee jaar wil gaan ondernemen. Als het beleid niet wordt gewijzigd zullen er in Zeeland, zo staat in het beleidsplan, tot 1985 jaarlijks 2.800 werklozen blijkomen, waardoor in dat jaar de werkloosheid zal zijn toegeno men tot ongeveer 20.000. Dat is pro centueel even hoog als gemiddeld in de rest van het land. De regio's Zeeuwsch-Vlaanderen en Tholen zul len volgens die prognoses nog in on gunstige zin opvallen. Gedeputeerde staten duiden aan, dat, om die ont wikkeling te remmen, bijzondere in spanningen moeten worden geleverd. De centrale doelstelling van de pro vincie daarbij is zorg te dragen „voor een evenwichtige ontwikkeling van de vraag- en aanbodzijde van de arbeids markt" Gedeputeerde staten stellen "in het beleidsplan, dat de middelen, die de provincie ten dienste staan voor het voeren van arbeidsmarktbeleid be perkt zijn en dat de provincie van meer instrumenten moet worden voorzien. Dat neemt niet weg, dat de provinciale overheid volgens het plan over mogelijkheden beschikt om de ongunstige ontwikkelingen op posi tieve wijze te beïnvloeden Behalve aan beïnvloeding van de marktsector denkt het dagelijks bestuur van de provincie aan het steunen van experi mentele projecten, die voor een be langrijk deel meegefmancierd worden door het 'terugploegen van uitkerin gen' en die beogen langdurig werklo zen voor de duur van een project een reguliere arbeidsplaats te bieden. Ver der zal de provincie binnen het eigen apparaat streven naar herverdeling van arbeid, gebruik makend van de regeling deeltijdarbeid. In het sociaal economisch actiepro gramma geven gedeputeerde staten aan. dat ze het bedrijfsleven actiever gaan informeren over de diverse sti muleringsmaatregelen. ook zal daad werkelijk bijstand worden verleend bij aanvragen voor de bestaande rege lingen. Gs signaleren dat voor de landbouw een belangrijk knelpunt is de eenzij dige structuur is, mede door het gebrek aan voldoende zoet water. Gs willen met de landbouworganisaties van gedachten wisselen over moge lijke projecten, waarmee die eenzij digheid kan worden doorbroken. Daarbij wordt onder meer gedacht aan uitbreiding van de glastuin- bouw-cultuur, waarbij gebruik ge maakt kan worden van warm afval water van de electriciteitscentrales. Hulp wil het provinciebestuur bieden aan mensen die zich met nieuwe vis- kweek-technologleèn bezighouden en men blijft vechten voor verbetering van de productiecapaciteit van de Oosterschelde. Grote zorgen maakt het college zich over de bouwsector, die in Zeeland is oververtegenwoordigd: de Ooster- scheldewerken lopen af, er is minder woning- en utiliteitsbouw, geringe we genbouw en vermindering van restau ratie. Gs willen in overleg met rijk en gemeenten projecten op gang zien te krijgen op het gebied van restauratie, groot onderhoud, stads- en dorpsver nieuwing en dijkverzwaring. Het col lege hecht sterk aan uitvoering van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde Door uit verschillende fondsen te put ten, wil het provinciebestuur bijdra gen aan perspectiefbiedende projec ten binnen recreatie en toerisme. Po gingen zullen worden ondernomen om het systeem van de dubbele wissel koersen voor de Belgische franc te doorbreken. Dat in het belang van het kooptoerisme m Zeeuwsch-Vlaande ren. Gedeputeerde staten stellen vast, dat Zeeland een relatief energie-intensie ve productiestructuur heeft. Men wil energie-besparende maatregelen doorvoeren en daarbij wordt gedacht aan bredere'toepassing van warmte krachtkoppeling en isolatie-program ma's. In het beleidsplan wordt duidelijk gemaakt, dat het vergunningenstelsel op milieugebied in belangrijke mate in handen van het rijk is. De rijksover heid beziet hoe het stelsel kan worden vereenvoudigd en de provincie zal dat, voor zover het op haar terrein ligt, ook doen. Het college verzet zich met de grootst mogelijke nadruk tegen uitstel van de aanleg van de Oesterdam en de Philipsdam. De financiering van de wegen over die dammen - van groor belang geacht - wordt nader bezien. Het sociaal economisch beleidsplan is toegezonden aan een aantal instan ties op sociaal economisch gebied, het bedrijfsleven en de gemeenten. Zij hebben tot 31 oktober de gelegen heid commentaar te geven. MIDDELBURG - Op 25 okto ber zal het tien jaar geleden zijn dat de kernenergiecentra le van de NV Provinciale Zeeuivse Energiemaatschap pij in Borssele zijn eerste kilo- Watt-uren ging produceren. De 'KCB', zoals de centrale in het PZEM-jargon wordt ge noemd, is de eerste op com merciële basis werkende nu- claire elektriciteitscentrale in Nederland. Ter gelegenheid van het tien jarig beslaan ivordt donder dag 21 oktober in de Schouw burg te Middelburg een sym posium gehouden. De minister van economische zaken, drs. G M- V. van Aardenne, zal het symposium openen. 'Vervol gens spreken de voorzitter van de directie van de NV SEP, ir J. Wijmans, de wetenschappe lijk directeur van het Energie- Onderzoek Centrum Neder land, prof dr. J. A Goedkoop en de kernfysisch adviseur van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, ir. C. J van Daatselaar. In dc middagbijeenkomst spreken medewerkers van de kerne nergiecentrale over de be drijfservaringen die men in de afgelopen tien jaar met de betrokken installatie heeft op gedaan. Een paneldiscussie vormt het besluit van de dag. Het sympo sium is georganiseerd op ini tiatief van de afdeling Kern techniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, in samenwerking met de NV Pro vinciale Zeeuwse Energie- Maatschappij, de exploitante van de centrale. economische recessie het alleszins verantwoord is door middel van de financieringscorrectie de groei van het eigen vermogen te temperen om de tarieven zoveel mogelijk te stabili seren. Voor 1984 wordt voor de gassector een lager resultaat begroot van 0,7 mil joen gulden en voor de elect,riciteits- sector van 0,6 miljoen. Door de finan cieringscorrectie komt het totaalre sultaat naar verwachting toch 1,7 miljoen gulden hoger uit dan in 1983. De investeringsuitgaven voor 1984 worden begroot op ruim 72 miljoen gulden en zijn daarmee vrijwel gelijk aan de uitgaven voor 1983. Van de 72 miljoen wordt ruim 54 miljoen gulden geïnvesteerd in de kernenergiecentra le: de vervanging van een procescom puter daar kost al 30 rrtiljoen. In de investeringsuitgaven zijn de kosten voor ombouw van de olie-gas gestookte centrale naar kolen-gas gestookte centrale.niet begrepen. Die kosten komen voor rekening van de Samenwerkende Electriciteits Pro ductiebedrijven (SEP). THOLEN De jaarlijkse massale run van leerlingen van de vijfde en zesde klassen van de Zeeuwse lagere scholen is begonnen. Met wapperende formulieren in de hand bestormen ze deze week elke Zeeuwse deurbel om de vraag te kunnen stellen of er nog kinderzegels of ansichtkaarten moeten zijn. In Zee land zijn 500 scholen ingeschakeld die in totaal zo'n 20.000 tot 25.000 leerlingen op pad hebben gestuurd. In Zeeland zijn 35.000 enveloppen door de scholen aange vraagd. Naar verwachting wordt in Zeeland een omzet ge maakt van ongeveer 1 miljoen gulden. Ongeveer 60 procent van de omzet zal uiteindelijk de netto-winst bedragen. In 1982 bedroeg de landelijke netto-op brengst 15.400.000,- In heel Nederland zijn ongeveer 365.000 scholieren op pad, van zo'n 8000 scholen. Op 16 november worden de zegels en de kaarten bij de scholen bezorgd, waarna de scholieren weer langs de huizen gaan waar kaarten of zegels zijn besteld. Vanaf dat moment worden de zegels en de kaarten ook door de plaatselijke comités in de postkantoren verkocht. Het is voor de 34e maal dat er kinderpostzegels worden verkocht. In 1949 begon die actie. Het geld dat met de verkoop wordt ingezameld is bestemd voor allerlei doeleinden die met kinderen te maken hebben. De kinderpostzegels in 1983 zijn ontworpen door Joost Roelofsz. Het thema is 'Kind en kerst'. Foto: leerlingen van de openbare lagere school 'Ter Tolne' uit Tolen 'bestormden' gisteren de voordeuren van vele huizen. 'MIDDELBURG - De NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij verwacht over 1983 een winst te maken van 5,9 miljoen gulden. Voor het volgend jaar begroot de PZEM een winst van 9,6 miljoen. Op grond van die resultaten heeft de raad van bestuur van de PZEM besloten ook in 1984 geen verhoging van de electriciteitstarieven toe te passen. Dat zal dan voor de vierde achtereenvolgende keer zijn, berekent. Jet energiebedrijf deelt dat mee in yerband met de PZEM-begroting voor die vandaag bij de aandeelhou ders - provincie en gemeenten - wordt ngediend. Uit de stukken wordt dui delijk, dat wel het zogenaamde vaste dat de PZEM zijn kleinverbruikers geen hogere tarieven uitsluitend een landelijke prijsverho ging. De begroting bevat, zoals gebruike lijk, onder meer de herziene exploita tiebegroting voor 1983, de exploitatie begroting voor 1984 en de begroting bestanddeel m de tarieven omhoog van de investeringsuitgaven 1984. Sat, maar die verhoging wordt onge daan gemaakt door een verlaging het brandstofaandeel in de tarieven net hetzelfde bedrag. De hoogte van de tarieven blijft wel afhankelijk van ■je prijsontwikkeling van olie en gas. Hogelijk zullen de gastarieven vol- Verlies Volgens de begroting verwacht de PZEM over 1983 nu de winst van 5,9 miljoen gulden. In de oorspronkelij- -ke begroting voor 1983 werd nog een ,„nthaar met een nog nader te bepa- 8 becljferd van 3,8 miljoen gul- bedrag omhoog gaan. Dat betreft den 0nda„Jks de Iasere hr'andslor. kosten en hogere exploitatiekosten ontstaat voor 1983 een verbetering van 9,7 miljoen gulden. Dat komt door een wijziging van boekhoud kundige aard. De rente over het eigen vermogen wordt nu aan het resultaat toegevoegd en in de herziene begro ting is een zogenaamde financie- ringscorrectie toegepast. Die correc tie is te zien als een aanpassing van de afschrijvingen op basis van de vervangingswaarde voor zover fi nanciering met vreemd vermogen heeft plaatsgevonden. De raad van bestuur van de NV PZEM is van mening dat in deze tijd van Jaap van der Doef Snelheidscontrole bij Kruiningen KRUININGEN - De rijkspolitiegroep 1 Reimerswaal heeft woensdag in sa menwerking met de verkeersgroep 1 Middelburg een snelheidscontrole gehouden op de zuidelijke rijstrook van de A-58 bij Kruiningen. Ter plaatse worden werkzaamheden aan het wegdek uitgevoerd waardoor er tijdelijk een maximum snelheid van 70 kilometer per uur geldt. In totaal werden 1147 auto's gecontro leerd. Daarvan reden er 84 te hard en kregen een proces verbaal. De snelhe den van de overtreders varieerden van 91 tot 115 kilometer per uur. De j. rijkspolitie heeft voor de komende 0 dagen meer controles aangekondigd J op de A-58 bij Kruiningen. ventoonstelling •ver ijstijd in Bruinisse -JrWN/SSE Tot 1 januari 1984 jordf in de hal van het gemeentehuis Bruinisse een tentoonstelling ge- f,<pde?i onder de titel 'Stille getuigen ■Meen koud verleden'. De expositie jjicordf verzorgd door de Bruse verza- nelaar Kurt Habraken, die aan de hand van fossiele beenderen een in druk geeft van de dierenwereld in de wiste ijstijd. anrijding door ookontwikkeling lij bermbrand loofdplaat IOOFDPLAAT Woensdagmiddag mslreeks vijf uur is circa duizend ierkante meter gras op de Oranje- y ijk te Hoofdplaat in vlammen opge- aan. De brand ontstond doordat W. A. B. uit IJzendijke op zijn akker n stapel hooi aanstak, loor een ongunstige wind sloegen de lammen over op de dijk. De brand weer van Breskens bluste de brand. Door de enorme rookontwikkeling as het zicht op de Oranjedijk zeer eperkt. Daardoor botsten twee per il: onenauto's tegen elkaar. Bestuurder M. E. van P. uit Hoofdplaat kwam it de richting Sasput en uit tegen- vergestelde richting kwam bestuur- Jer W. C. J. B. uit Biervliet. Er ont- tond lichte schade. HULST Ruim tweehonderd bejaarden, onder wie velen van buiten het verzorgings- en verpleegtehuis, hebben woensdagmiddag kunnen genie ten van een modeshow van klederdrachten. Het restaurant van de Blaauwe Hoeve in Hulst zat tjokvol. Het evenement werd gehouden in het kader van de viering van het vijftienjarig bestaan van De Blaauwe Hoeve. Leden van de stichting 'Boerenbruiloft' uit Hulst toonden klederdrachten uit het Land van Hulst, Axel, Cadzand, maar ook van 'de overkant'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15