Winder werk in louw door vut Ccimpmci Watertribunaal wil meer maatregelen tegen pcb's Commissie Geelhoed ziet niets in verplicht stellen autokeuring CcimpTna Ook in 1985 grote problemen voor de beleidsmakers Meerderheid is voor tijdelijke alimentatieplicht iutoverzekering vrouwen goedkoper PZC/bin"enbuiten,and Jiepe crisis rgentinië Garfield in Londen ezuinigingen p aaw-kosten ^^CcimpTnci OOK DO W CHEMICAL AANGEKLAA GD Nieuwe aanhouding in zaak Slavenburg 1ENSDAG 5 OKTOBER 1983 iECHT IGPD) De Utrechtse verzekeringsmaat- appij Zwolsche Algemeene geeft vrouwen een korting 20 procent voor autoverzekeringen. !toolsche is daar met ingang van 1 oktober als eerste in Ierland mee begonnen. De reden is dat vrouwelijke automobilisten minder schade veroorzaken dan mannelijke. Volgens een woordvoerder van de maatschappij zit het verschil niet in het aantal ongelukken, maar in het bedrag van de schade. ..Vrouwen botsen zachter", ontdekte de Zwolsche. WERZOEK ARBEIDSTIJD VERKORTING tei 1 flSTERDAM (ANP) De vut (vervroegde uittreding) werkt srl gatief op de werkgelegenheid. In het gunstigste geval blijft nii t aantal arbeidsplaatsen gelijk, maar de praktijk laat zien f tde vut vrijwel altijd tot verlies van arbeidsplaatsen leidt. is een van de resultaten van een de bouw doordat werkgevers niet ver- j ofaerzoek dat het Economisch Insti- plicht zijn de vacatures met jonge le t voor de Bouwnijverheid heeft (werkloze) bouwvakkers op te vullen, irifricht naar het effect van arbeids- in de meeste gevallen doen zij dat dan verkorting in de bouw op de werk- ook niet om kosten te sparen. Al '«Tegenheid. De resultaten zijn dins- zouden de werkgevers de vut-vacatu- h bekendgemaakt. Het weten- res wel opvullen, dan nog is het effect voor mmder loon korter te gaan *-<--•-> *■-werken. De helft hiervan stelt als voorwaarde dat hun werkgever daad werkelijk nieuwe mensen aanneemt. Het economisch instituut heeft bere kend dat als een werktijdverkorting van 10 procent wordt ingevoerd, de werkgelegenheid met 10.000 arbeids plaatsen kan toenemen. Het instituut vindt dit 'weinig spectaculair' op eenm totaal van 140.000 werklozen in de bouw. Van arbeidstijdverkorting als mid del om de werkgelegenheid te bevor deren heeft het instituut al evenmin een hoge pet op. Het onderzoek toont aan dat nog geen kwart van de be drijven positieve verwachtingen koestert omtrent korter werken in ruil voor uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen. De werknemers zijn minder pessimis tisch. Van hen is 59 procent bereid in lappelijk bureau is vorig jaar met op de werkgelegenheid te verwaarlo- onderzoek begonnen in opdracht zen, meent het economisch instituut alt werkgevers en werknemers in de Op het totaal aantal bouwvakkers is •ijl iw. De vut leidt tot minder werk in de groep die voor vut in aanmerking komt zeer gering. Bovendien wordt die groep steeds kleiner. Bouwvak kers worden namelijk steeds jonger arbeidsongeschikt, zodat zij de vut- gerechtigde leeftijd (62 jaar) niet eens halen. De vut is oorspronkelijk be doeld als regeling voor oudere werk- ibanon wil snel [gin conferentie jor verzoening m IROET (REUTER/AFP/UPI) De worden opgevolgd nemers die door jongeren moesten Op 1 mei 1985 wordt de werktijd in de bouw met 5 procent verminderd. anese regering hoopt dat dondcr- of zaterdag in Djeddah in Saoedi- bië de voorgestelde conferentie nationale verzoening van start kunnen gaan. Zij voorspelde dat Rië onder Saoedische druk zijn Rzct tegen de plaats van samen- Rist zou opgeven. bestand, dat een einde maakte p een maand burgerstrijd in het r Druzen beheerste Shouf-geberg- en oosten van Beiroet, hield dins- op een enkele uitzondering na dc achtste achtereenvolgende stand. lil le udent ïonald Reagans afgezant het Midden-Oosten kwam uit ël in Beiroet aan. Hij zou, naar o lo-Beiroet meldde, helpen bij het idi ken van oplossingen voor nationa- erschillen en voor het vertrek van buitenlandse troepen. I ADVERTENTIE! NATUURLIJK LEKKER p IENOS AIRES (RTR/UPI) Argen- lë staat voor een diepe politieke economische crisis. In het week- liide besloot het tot strikte devie- importbeperkende maatrege- de snel slinkende deviezenre- tef ves te beschermen, maar de onder- ge idelingen over regeling van aflos- Oi gvan de forse buitenlandse schuld 1 het niet kan betalen zijn maandag rd lelijk stil komen te liggen. buitenlandse geldschieters schort- betaling op van het eerste deel een extra krediet nadat de presi- t van de Argentijnse centrale chjnk maandag bij terugkeer uit Was- ïb^gton werd gearresteerd. Dinsdag- itend kwam daarbij een algemene uursstaking voor looneisen die een ïrlilatie van bijna 400 procent op jaar- lai Is moeten goedmaken, en buitenlandse bankiers met wie eli rd onderhandeld zeiden na de ar- iro tatie van de bankpresident Julio nzalez del Solar te verwachten dat onderhandelingen over een nieuwe eling voor het per december te alen deel van de schuld zullen )rj liggen totdat er via de algemene kiezingen van 30 oktober een bur- :h regering aan de macht is gekomen, rechter beval tot de arrestatie in band met een onderzoek wegens tal or de rechtbank onjuist bevonden talingen in een regeling met bui- landse banken. Het ging daarbij uitstel van betaling van een )!d van 220 miljoen dollar van de jentijnse luchtvaartmaatschappij rolineas Argentinas. LONDEN IANP) Twee Britse bobbies poseren hier met 'Garfield', die gistermiddag even in Kensington High Street wandelde. Garfield, de strip-I creatie van de Amerikaanse tekenaar Jim Davis maakte een promotie-reis door Engeland tADVERTENTIEI N HAAG (ANP) Slaatssecreta- Dc Graaf van sociale zaken en so rkgelegenheid wil de kosten ge- akt door personen die vallen ou de algemene arbeidsongeschikt- dswet (aaw) alleen nog maar ver den voor zover zij een bedrag van m 1S2 gulden per persoon per jaar boven gaan. de bijstandswet zal voor de vergoe- ïo lg van de bijzondere kosten een fde maatregel worden getroffen, t heeft zijn ministerie dinsdag mee- chjdeeld. er deze en andere maatregelen in 'kader van de aaw heeft De Graal Sociale Verzekeringsraad om ad- gevraagd. Het is de bedoeling dat ze maatregelen op 1 mei 1984 van icht worden De maatregelen moe- i lelden tot bezuinigingen van vijl Ijoen gulden volgend jaar en tien Ijoen gulden in de volgende jaren, (al eerder aangekondigde) wijzi gen in de aaw bestaan verder uil afschaffen van de vergoeding van telefoonkosten, het stellen van een «mum aan de te vergoeden bedra- u voor bijzondere tandheelkundige lp en de harmonisatie van de ver eng voor dieetkosten in de aaw en 'ïe wettelijke regelingen. NATUURLIJK LEKKER KAMPEN (ANP) In Kampen is gistermorgen een nieuwe brug over de IJssel geopend. De oude brug, die uit 1874 dateert, genoot tot gisteren nationale bekendheid als verkeersobstakel. Sinds de jaren zestig hebben de Kampenaren geijverd voor een nieuwe verbinding over de IJssel. ROTTERDAM (ANP) Het verbod op de produktie en het gebruik van pcb's (polychloorbifcnylen) in verschillende westerse landen en de internationale overeenkomsten ter stopzetting van de lozing van deze voor mens en natuur gevaarlijke stoffen zijn onvoldoende om er definitief van verlost te worden. Er zal een streng toezicht moeten komen op de chemische processen in diverse landen, waarbij pcb's als afvalprodukt vrijkomen. Tevens zullen bestaande apparaten, waarin de stoffen nog voorkomen, op een veilige manier opgeruimd moeten worden. ROTTERDAM (ANP) De vorige week dinsdag aangehouden voorma- lige voorzitter van de raad van be stuur van Slavenburg's bank, mr. P. Slavenburg (63), heeft tegenover de rechter-commissaris verklaard, dat de maandag gearresteerde vroegere topfunctionarissen van Slavenburg, de 54-jarige drs. H. G. en de 63-jarige mr. G. H. binnen de raad van bestuur samen verantwoordelijk waren voor de Zwitserse vestiging van de bank, - Slavo Schweiz, in Zurich. Zwart geld, dat klanten bij een Neder- lands filiaal van Slavenburg hadden; gestort, werden voorzien van papieren van deze Zwitserse dochter. Op die! manier leek het dat Slavo Schweiz de storting had verricht. Dit zijn enkele gegevens waarmee het i openbaar ministerie de maandag ver- richte arrestaties rechtvaardigt. De- aanhoudingen waren bovendien no-I dig om contacten tussen verdachten- te voorkomen. Dit zei landsadvocaat mr. H Bouma; maandag dinsdag tijdens de behande-; ling van het kort geding voor de^ Rotterdamse rechtbank, dat een van; de gearresteerden, mr. G. H., tegen- het openbaar ministerie heeft aange- spannen H.'s advocaat, mr J Eke-; ring. vindt dat rechtbankpresident- mr. F. Nivard een eind moet maken aan de 'onrechtmatige vnjheidsbero- ving' van zijn cliënt. Volgens Ekering waren G. en H. welis"-" waar samen verantwoordelijk voor het kantoor in Zurich, maar naar zijn zeggen is uitgerekend niet zijn cliënt, maar G. verantwoordelijk voor de kredietverlening op de buitenlandse kantoren. Mr. Nivard doet op zijn vroegst don derdag uitspraak. JACHT OP ZEEHONDEN De Schotse overheid zal voortaan geen vergunningen meer verstrekken voor het doden van jonge zeehonden bij de Orkney-eilanden. Sinds 1967 werden jaarlijks tussen 1.200 en 2.000 jonge grijze zeehonden door de plaatselijke bevolking uitgë-" ting Werkgroep Noordzee, Natuur en roe'd omdat men van mening was dat Milieu en de Belgische Milieuorgani- zeehonden schade aan de visstand satie Ward Dossche beschuldigden toebrachten dinsdag een vijftal chemische indus- Dit stelde de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee dins dag op het internationale watertribu naal in Rotterdam. Als er nu geen harde maatregelen worden genomen, dan blijft de mensheid zeker tot het jaar 2000 met he't pcb-probleem zit ten, Op het Watcrtribunaal dagvaardde de Waddenvereniging dinsdag 21 lo zers van de gevaarlijke stoffen in Nederland, Wcst-Duitsland, Frank- Nieuwe vereniging voor juristen is tegen abortus en euthanasie DEN HAAG (ANP) Vijftien juris ten, die zeggen 'in hoge mate veront rust' te zijn door de abortus- en euthanasiewetgeving, hebben de ju ristenvereniging Pro Vita opgericht. Dat is dinsdag door de initiatiefne mers van de in Den Haag zetelende vereniging bekendgemaakt. Volgens rijk en België. Onder de aangeklaag de bedrijven bevinden zich negen Nederlandse ondernemingen. Deze zijn: DOW Chemical in Terneuzen, Ten Horne Pigment in Maastricht, drie bedrijven van AKZO Chemie in Herkenbosch, Delfzijl en Weert, Wil ton Fcyenoord en Shell Chemie in Rotterdam. Hocchst in Weert en Du- phar in Amsterdam. De milieu-organisatie had 280 mon sters bij 69 fabrieken langs de Schel- Telefoongids op micro-fiche trieèn ervan zich weirug of geen in spanningen te getroosten de lozing van tal van afvalstoffen die vrijkomen bij de produktie van titandioxyde. te beperken Het zijn Tiofine in Rozen burg, NI Chemicals in Gent, Bayer in Antwerpen, Kronos in Leverkussen en Pigment Chemie in het Duitse Homburg Zij lozen jaarlijks 1.8 mil joen ton alvalzuur op het water. De DEN HAAG (ANP) De telefoongids jury van het watertribunaal heeft voor Nederland is vanaf januari 1984 dinsdag twee Duitse ondernemingen ook op micro-fiche beschikbaar. Dat schuldig bevonden aan het lozen van staat in een persbericht van de PTT. zware metalen op de rivier de Weser. De ruim 150.000 pagina's van de lan delijke papieren gids worden door het Hiermee vormen zij een bedreiging gebruik van de micro-fiche terugge- voor het milieu. De ondernemingen bracht tot ongeveer 160 dunne de, Maas', Rijn, Elbe, Eems en Weser zijn de Norddeutsche Affinerie in plaatjes, die elk 98 pagina's in ver genomen om te zien of er pcb's voor- Hamburg en Preussag in Nordenham, kleinde vorm tellen. Voor abonnees kwamen in het afvalwater. De stich- Het is de eerste uitspraak van de jury. die het benodigde leesapparaat bezlt- ten betekent dit niet alleen een ruim tebesparing van 98 procent, maar ook dat het opzoeken sneller gaat. Boven dien raken de fiches niet zo snel beduimeld als de boeken. De telefoongids voor 1984 krijgt ook een andere vorm. De Nederlandse papieren gids gaat uit 20 boeken bestaan. Nu zijn dat er nog 14. Dat komt doordat per bladzijde drie ko lommen worden afgedrukt, in plaats van nu nog vier. Ook met de plaatse lijke gidsen zal dat het geval zijn. Tevens komen in de gidsen van 1984 de telefoonnummers weer achter de MAASTRICHT (ANP) Prof. drs. J. Weitenberg, adjunct-directeur van het de oprichters staat de overheid met Centraal Planbureau, vreest dat de financieel-economische problemen van Y,® plaats van n" ervoor, de abortuswet van 1 mei 1981 toe, dat ons land bij de opstelling van het beleid voor 1985 nog even groot zullen zijn a 's V00w- f nieuwe teieioon- menselijk leven dat niet gewenst is als thans het geval is, ook al glijdt onze economie niet ver af. in l? gebieden ingedeeld ue straffeloos wordt gedood Eenzelfde gidsen worden in tegenstelling tot ontwikkeling ziet de vereniging op- Ondanks het moedige en gedurfde voorstellen van het kabinet-Lubbers voorheen huis-aan-huis verspreid. Te- doemen ten "aanzien van de euthana- begrotingsbeleid van het huidige ka- dat rnikt op stabilisering van net vens kan men kosteloos in aanmer en binet („er wordt thans meer dan mar- financieringstekort en de lastendruk king komen voor een extra gids van ginaal omgebogen..) is een andere, is de vraag of hiermee definitief een een aangrenzend gebied, In een brief optimistische gevolgtrekking niet keer ten goede wordt ingezet. bij de tweemaandelijkse afrekening verantwoord, zo hield hij het departe- wordt alle telefoonabonnees voorts ment Maastricht van de Maatschap- Het antwoord op die vraag wordt gewezen op de mogelijkheid zich te- pij voor Nijverheid en Handel dinsdag volgens Weitenberg in belangrijke gen betaling extra te laten vermelden, voor. Het financieringstekort, dat om- mate bepaald door het groeitempo en of zich te laten vermelden in een laag moet om het bedrijfsleven weer de rentestand, die van invloed zijn op afwijkende letter. tuaües'terëch't'dr^en'te'kDmen'of te'p™. Ml pas op langere het financieringstekort. Pro Vita is van plan om actie te voeren om de publieke opinie, wetge ving, rechtspraak en bestuur te beïn vloeden. Ook willen de leden juridi sche hulp geven aan instellingen en particulieren, die door de huidige ont wikkelingen in juridische probleemsi- reeds gekomen zijn (mensen werk zaam in ziekenhuizen bij voorbeeld die principieel tegen zwangerschaps onderbreking zijn). ULTRA-LICHTE VLIEGTUIG JES Ultra-lichte vliegtuigen (ulv's) brengen grote problemen met zich mee, met name geluidsoverlast, ge vaar voor veel mensen en verstoring van de natuur. Daarom moeten er in Nederland geen aan de duurzaamheid erv« termijn in betekenende mate terug te dringen zijn. aldus Weitenberg Een ander beleid, met minder nadruk op beperking van uitgaven en meer ac cent op lastenverlichting, waardoor het financieringstekort verder zou op lopen is volgens Weitenberg in de gegeven internationale economische situatie nauwelijks denkbaar. Het economisch herstel beperkt zich vrij wel geheel tot de Verenigde Staten en mag- ulv's toegelaten worden. Dit hebben den getwijfeld, gelet op de reele rente de stichting Natuur en Milieu, de (rente gecorrigeerd voor geldontwaar- Nederlandse -Vereniging tot Bescher- ding) en de dreiging van een oplopend k ming van Vogels en de Vereniging tot financieringstekort in de V S. Beslis- Behoud van Natuurmonumenten send voor een oordeel over de beleids- DEN HAAG (ANP) Bij het ver plicht stellen van een geregelde keu ring van personenauto's zal naar schatting tien procent van de mensen proberen deze verplichting te ontdui ken. Dat zijn juist die mensen, voor wie verplichte keuring het hardst nodig is. Een verplichte autokeuring heeft al leen zin, indien politie en justitie nauwlettend toezien op naleving. Dit zal zowel de politie als de justitie, die toch al overbelast zijn, te veel werk geven en bovendien veel geld gaan kosten Daarom is het beter af te zien van de verplichte autokeuring. Dit schrijft de commissie-Geelhoed - die voorstellen moet doen over het verminderen en vereen voudigen van regelingen van de over heid - in een brief aan de minister van justitie, die hem op zijn beurt inmid dels heeft aangeboden aan de tweede kamer. Het kabinet zal vrijdag een standpunt innemen over de verplichte periodie ke keuring van personenauto's. Er ligt nog steeds een wetsontwerp, waarin staat dat op 1 januari 1985 hiermee een begin moet worden gemaakt. Afgelopen zomer werden echter de voorbereidingen voor de verplichte autokeuring - waaronder het aantrek ken van 525 mensen extra voor de rijksdienst voor het wegverkeer - op geschort. Het kabinet wilde eerst een rapport hierover van de commissie- Geelhoed afwachten. Vorige week bleek, dat een meerder heid binnen de tweede kamer wil vasthouden aan de verplichte auto keuring. De kans bestaat dan ook. dat uiteindelijk besloten zal worden tot een minder vergaand wetsontwerp. Een werkgroep van de commissie- Geelhoed heeft mogelijkheden ('va rianten') hiertoe bestudeerd, maar de commissie heeft die afgewezen. De commissie wil niet verder gaan dan het opvoeren van voorlichting over de voordelen van goed onderhoud aan de auto. Ook wil de commissie eventueel de keuringen van Vrij Verkeer Neder- luuu een er Kenning van de overheid geven. Het effect van deze maatrege len zou weinig hoeven onderdoen voor de verplichte autokeuring. Een verplichte autokeuring, zoals om schreven in het wetsontwerp, zal het kentekenbewijs deel 3 voor de auto mobilist ongeveer negen gulden duur der maken Daarmee worden dan kos ten als het uitbreiden van de rijks dienst voor het wegverkeer bestreden. Voor wie de auto toch al geheel in de garage laat onderhouden zal de pe riodieke keuring verder nauwelijks kosten meebrengen. Wie alles zelf doet aan de auto zal voor de keuring - een keer per jaar - ongeveer vijftig gulden moeten neertellen. t Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meeste Nederlanders willen af van de levenslange alimentatie aan ex-huwelijkspartner. De plicht oni in het levensonder houd van de ex-partner te voorzien wordt volgens de meerderheid de bevolking dwingender geacht standgehouden, waardoor de vrouw kan vinden. Dit blijkt uit een enquête van het onderzoeksbureau van het ministe rie van justitie naar de opvattingen onder de bevolking over de alimen tatieplicht. De onderzoekers heb ben vier echtscheidingszaken aan de geenquèteerden voorgelegd met de vraag of en hoe lang de vrouw alimentatie zou moeten krijgen. Het rapport 'Opvattingen over de alimentatieduur' is dinsdag aan de minister aangeboden. De meerderheid van de onder vraagden toonde zich wel een voor stander van alimentatie, maar die verplichting zou na een bepaalde naarmate het huwelijk lang heeft dan ouder is en moeilijker een baan periode moeten vervallen, bijvoor beeld als de kinderen de deur uit zijn. De opvattingen blijken vol gens de onderzoekers afhankelijk te zijn van de omstandigheden per geval. Belangrijke factoren zijn de eventuele aanwezigheid van kinde ren, de leeftijd van de vrouw en de kinderen, de duur van het huwelijk, en de eventuele (parttime) baan van de vrouw. Volgens het onderzoek bestaat er nauwelijks een verband tussen de verschillen van inzicht en het ge slacht of de politieke voorkeur van de ondervraagden. iADVERTENTIE NATUURUIK LEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5