LIBANON Vrede in Midden-Amerika elke dag verder zoek Het onverzoenlijke moet worden verzoend PZC/ °P'n'e en achtergrond Efficiënt ondernemen wordt bedreigd WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 iDoor Aernout van Lyndem Het is een grap, maar ook een wijsheid die in Libanon al jarenlang de ronde doet: dat het pas echt gevaarlijk wordt als men een akkoord bereikt over een staakt-het-vuren. Gevaarlijk, omdat je denkt veilig te zijn terwijl er nog steeds geschoten wordt. Zo zijn de afgelopen tien dagen weer een twintigtal mensen om het leven gekomen, want een staak-het-vuren in Libanon betekent nog niet dat de sluipschutters hun geweren opgeborgen hebben. Een van de gevaarlijkste plaatsen is Belangrijk is niettemin dat de strij- een klein industrieterrein dat net bui- dende partijen met elkaar praten. In ten de zuidelijke buitenwijken van het verleden was dit vaak niet het Beiroet ligt. Sinds de Israëlische inva- geval en kon een klein incident al sie van vorige zomer, nu ruim een jaar snel de aanleiding vormen om de geleden, ligt het afgelegen gebied met oorlogshandelingen te hervatten. Als zijn fabrieken, werkplaatsen en kan- je elke dag met elkaar rond de tafel toren er verlaten en verwaarloosd bij. Sommige gebouwen zijn geheel uitge brand. andere tonen slechts opper vlakkige schade een granaat die een deel van de bovenste etage vernie tigd heeft of een van de stalen luiken bij de ingang van een garage veran derd heeft tot een klein, verwrongen hoopje metaal. Het gebied is dodelijk gevaarlijk om dat hier op slechts enkele honderden meters van elkaar de drie grootste Libanese milities elkander onder schot houden. Ten noorden liggen de zuidelijke buitenwijken van Beiroet, die al jarenlang het bolwerk vormen van de radicale sjiietische beweging Amal. Ten zuiden ligt het Druzen- dorpje Shweifat, dat gedurende de zit, kunnen die kleine dagelijkse pro blemen worden opgelost- En dus heeft de haast surrealistische ontmoetingsplaats in het niemands land tussen drie linies een belang van veel groter formaat dan in eerste instantie door veel waarnemers ver wacht werd. Na jarenlange strijd zit ten militiecommandanten van groe pen die elkaar nog vorige week op vaak beestachtige wijze aan het ver moorden waren, aan één tafel. Terwijl er nog van alles geregeld moet worden voordat de grote nationale verzoeningsconferentie van de partij bonzen kan plaatsvinden, worden al beslissingen genomen en concessies gedaan. Een van de eerste daden van het comité was, het internationale nen een daad van enige symbolieke waarde, want het vliegveld is altijd al een van de weinige werkelijk nationa le instellingen van Libanon geweest: iedereen, moslim, christen of Druze, gebruikt nu en dan wel het vliegveld. Maar ondanks deze tekenen van hoop. na vier weken van hysterie en dorp, waar christenen en moslims al jarenlang naast elkaar woonden. Niet lang na de Israëlische terugtrek king uit het Shoufgebergte deed de oorlog echter zijn intrede, Bourjain had onder controle gestaan van de falangisten, werd veroverd door de Druzen en hun moslim-bondgenoten en toen weer heroverd door de christe nen. Van het dorpje is nu eigenlijk niets meer over De huizen staan er nog, maar er is er niet een meer heel. Wat direct opvalt bij het betreden van de huizen in Bourjain. is dat er mets gestolen is. maar dat alles in een vlaag van razernij en waanzin vernield en vernietigd is. Elk huis is in brand gestoken, de muren en plafonds zijn zwartgeblakerd, de vloeren bedekt met een dikke laag as. en het enige dat van de meubels en bedden is overgebleven, zijn de metalen Een Druzenstrijder samen met zijn zoontje blinde haat, zou het nog uiterst voor- die nu op wrange wijze de opstelling bang zfjn om te groot belang te hechten aan de besprekingen in de bank in het niemandsland. De afgelo pen vier weken hebben veel schade aangericht, schade in de vorm van onuitwisbare littekens in de geheu gens van tienduizenden Libanezen. Voorbeeld Het dorpje Bourjain is eigenlijk een van de meubels in de kamers weer geeft. Voor het eerst zfjn, na de aankondi ging van het staakt-het-vuren, som migen van de inwoners van Bourjain naar hun dorp teruggekeerd om te redden wat er nog te redden valt. Josef Loutfi is een politieagent die in Beiroet werkt, maar die net als de rest van zijn familie al jarenlang in Bour- afgelopen vier weken omgebouwd is vliegveld van Beiroet te laten herope- tot een soort fort van de progressieve socialistische partij PSP de militie van de Druzen. En in het Oosten liggen Hadet en Kfar Chima, steun punten van de rechtse christelijke militie, de zogenaamde falangisten. Het industrieterrein is het niemands land tussen deze stellingen, een klein stukje Libanon waarin veel van de huidige realiteit van het verdeelde land aan de Middellandse Zee wordt samengevat. En misschien is het juist daarom niet zo verwonderlijk dat juist hier, in een gedeeltelijk kapotgescho ten en verlaten bankgebouw, de verte genwoordigers van de drie milities en het Libanese leger de afgelopen dagen onderhandeld hebben om details van bestand nummer 179 te regelen. Bestand 179 Bestand 179 (zo genoemd omdat er sinds het begin van de burgeroorlog acht jaar geleden 178 aan voorafgin gen) doet het naar Libanese maatsta ven goed. Behalve de kleine „inciden ten", een paar schoten van een sluip schutter of de enkele mortiergranaat die afgeschoten wordt, was tot maan dag de rust weer tot de buitenwijken van Beiroet en de bergen ten zuidoos ten van de hoofdstad teruggekeerd, maar op die dag moest het Libanese leger alweer in actie komen. typisch voorbeeld van de wreedheid jain woont. Zijn vrouw en drie kinde en de waanzin van een burgeroorlog. ren wist hij nog net op tijd te redden, Het was een schilderachtig plaatsje, andere familieleden weigerden echter met de traditionele huizen met dikke hun huizen te verlaten, stenen muren en rode dakpannen, Op de betonnen trap die naar het huis omringd door olijfbomen en de rust Van zijn oom en tante leidt, zijn de van het bestaan op het platteland in bloedsporen nog duidelijk te zien. net de bergen. Het was ook een gemengd als in de nauwe kelder onder het huis. Hier werden met messen en bijlen de grootvader, oom en tante van Josef Loutfi vermoord. De lijken zijn al weggehaald, maar de lucht in de kelder lijkt eeuwig aangetast te zijn. Op de grond ligt een horloge, nu kapot, maar het geeft aan dat om 26 minuten over twee de grootvader van Loutfi overleden is. Heel stil betreedt politieman Josef zijn eigen huis, maar behalve wat kleren in een ingebouwde kast achter in het huis valt er niets te redden. „Ik begrijp het met. Waarom hebben zij dit gedaan? Twee dagen voordat het hier begon, zat ik nog met ze te kaarten, al jaren woonden wij hier samen, waarom nu dit?" Voor Josef Loutfi is nationale verzoe ning niet het juiste onderwerp van gesprek. „Hoe kan ik nou ooit weer met moslims samenwonen, hoe kan ik ze ooit weer vertrouwen? Dat is nu toch onmogelijk". Dat laatste is dui delijk geen vraag, maar een antwoord. Want als wij hem dan toch vragen over de nationale verzoeningsconfe rentie die in de komende een a twee weken gehouden moet worden, wor den zijn ogen opeens heel fel en donker. „Wat de leiders zo gaan be spreken, daar heb ik geen boodschap meer aan. Het is niet hun grootvader die dood is". Haat Bourjain is slechts één voorbeeld. Zo noemen de Druzen Kfar Matta en Abey twee andere gemengde dor pen, waar zeker tientallen druzen op beestachtige wijze vermoord zijn. En in Libanon wonen na acht jaar burger oorlog tienduizenden Josef Loutfï's die hun vroegere buren haten en voor wie nationale verzoening niets bete kent. Een nieuwe generatie Libanezen zal door al deze tienduizenden opgevoed worden met de haat van hun ouders en voorouders. Eén ding zal ongetwij feld deze nieuwe generatie steeds weer verteld worden dat zij een christen of een moslim of een Druze zijn en dat zij geen van de andere gemeenschappen ooit mogen vertrou- Dal hier mensen elke dag rond de tafel in ccn verwaarloosd bankge bouw bijeenkomen is een teken van hoop, dat op een of andere wijze een soort vrede in Libanon hersteld kan worden. Maar of ooit de haat in de harten van de mensen overbrugd kan worden, valt na acht jaar burgeroor log in Libanon te betwijfelen. Vertegenwoordigers van de drie mili ties en het Libanese leger bij hun aankomst voor een bespreking over het bestand. Het begin van de herfst dit jaar wordt in de land- en tuinbouw aangekondigd door rommelend onweer op beleidsniveau. Als de tekenen niet bedriegen is het de inleiding van bar slecht weer, ver oorzaakt door de beleidsmakers van de EG in Brussel en omstre ken. Zelfs de grootste leek op land- bouwterrein leest en hoort er da gelijks van in kranten en voor tv. Het geld in Brussel is op. de land bouw is te duur en er moet bezui nigd worden. Hoe? Dat geeft niet, als er maar minder gespendeerd wordt. Tegelijk met de Brusselse kermis is voor mijn gevoel een grote nazo- merse golf van buitenlandse dele gaties aangevoerd van mensen die zonodig de Nederlandse land- en tuinbouw komen bezoeken. Zelf heb ik er alweer enige begeleid en dagelijks zie ik busladingen vol op de Hollandse rijkswegen jakkeren op weg naar nog een boerderij of tuindersbedrijf. 'U. S.-farmers visi ting Holland', aldus een bordje op een bus die ik gisteren zag volgela den met forse bruinverbrande man nen in uiterst fleurige hemden. Maar ook Japanners, Brazilianen. Duitsers en wat dies meer zij zie ik overal weer opduiken deze weken, vooral rond en bij veilingen. Dat al die buitenlandse delegea- ties agrarisch Nederland be zoeken heeft niet zo zeer te maken met dé pracht van de bloemen meisjes of van de bollenvelden maar alles met de prestaties van het Nederlands agrarisch bedrijfs leven. Nederland is beroemd om zijn land- en tuinbouw, om zijn hoge en hoogwaardige produktie, om zijn zeer verscheiden aantal van land- en tuinbouwprodukten. Be roemd zeer zeker ook om de wijze waarop de resultaten van tech nisch onderzoek via onderwijs en voorlichting door zelfbewuste en inventieve ondernemers wordt om gezet in daadwerkelijk nieuwe en vaak revolutionaire wijze van pro duceren en bedrijfsvoering. Dank zij onze goede ondernemers en de hoogwaardige produkten die zij af leveren exporteren we voor vele miljarden aan landbouwprodukten naar alle delen van de wereld. Van daar ook dat een niet aflatende stroom van officiële en officieuze bezoekers van heinde en ver ons per jaar komt bezoeken. Oriëntatie om te leren en daarna zelf toe te passen, wordt zoiets vaak ge noemd. De voorsprong van de Neder landse land- en tuinbouw heeft echter ook nadelen. Dat blijkt voor al de laatste tijd. Nationaal e inter nationaal moet de economie nogal wat veren laten. Vele industrieën en dienstverlenende sectoren ko men in de ver drukking. De buidel te verdelen geldt (de koek, zoals economen dat op hun vreemde manier zeggen) wordt steeds min der. Als dan blijkt dat ook het afgelopen jaar de Nederlandse landbouw er wederom in geslaagd is onze exportwaarde weer met zes procent tot toe doen nemen, dan wekt dat bij de landbouw in andere landen naast bewondering ook nogal eens afgunst. Vanwege die jaloeziegevoelens wordt er nijver gespeurd naar allerlei oneigenlijke, concurrentievervalsende zaken waardoor die voorspoed veroor zaakt zou kunnen worden. Dat maakt onze positie als landbouw in de EG bepaald niet gemakkelijk. Neem nou de tuinbouw. Het is een internationaal bekend feit dat onze tuinders zeer goede ondernemers zijn. Beter dan hun collega's in andere landen. Een klein voorbeeld hiervan- in 1958 exporteerden we 80.000 ton tomaten naar Duitsland; de Italianen deden exact hetzelfde. In Nederland waren we toen nogal bang voor de Italianen, het was toen het begin van de EG. Ze hadden immers altijd gratis el gie in de vorm van een in» stralend zonnetje. Hoe zouden)* op lange termijn kunnen concuj ren in een Europese gemeenst met de van nature zo bevoordef Italianen? Momenteel is echte,) Italiaanse tomatenexport Duitsland van uiterst geringe b| kenis terwijl de Nederlandse ex» verveelvoudigd is. Dat alles is| tuurlijk verre van leuk voorj Italiaanse tuinders. Vele soortgelijke voorbeelden k den gegeven kunnen worden ij haast alle sectoren van onze kf bouw, die dankzij hard wer^? Inventiviteit en ondememiS geest de EG-collega's op vele pi. ten voor is gebleven. Zoals gezegd, de afgunst opi voorsprong is vooral in del nogal groot. Bij allerlei ondei delingen is dat de laatste maj zeer duidelijk te merken. Vc leiders van landen waar de bouw niet zoveel presteert, dat onze agrariërs moeten woi afgestraft. Onze ijver, onze v kwaamheid, onze efficiëncy zij te groot en moeten daarom straft worden. We hebben dati den treure meegemaakt metl slag om het gas in onze tuinbc, Na veel Europees gedram isj zeker moment Nederland ovei gegaan en heeft de gasprijzen de tuinders bijna verdubbeld.' plezier van de andere EG-lani met tuinders. Dachten ze eindt; eens onze tuinders een kopje k ner te krijgen. Het is ze natuurl niet gelukt. Efficient ondernemerschap 1' eindelijk ook bestand tegen soort strafmaatregelen. Het nL dan soms een dubbeltje op kant zijn geweest, uiteindelijk: onze tuinders sterker uit de s gekomen dan hun collega's uil buurlanden, die met zoveel plefsi zagen dat bij ons de gasprijzer.ir hoog opgetrokken werden. Hopenlijk steekt het verhaal o io de gebeurtenissen in de tuindi kt wereld onze veehouders nu iei hart onder de riem. Want vooral zijn de kwaaie pier op het ogent - in Brussel. Hoewel er al jaren wo onderhandeld over het remn van de produktie van melk zuivel, schijnen er nu toch e spijkers met koppen geslagen gaan worden. Ook hier weer hetzelfde verhaal: Nederlandse veehouderij ste I met kop en schouders boven buitenlandse collega's uit en duceert dus meer en beter. Als afgeremd zou moeten worden in Europese Gemeenschap dan II di het rechtvaardig o.i. dat eerlijk verdelen over de aangesloten den. Maar ook hier wordt steivi weer vooral naar Nederland ge ml ken door onze buurlanden. Oi g' ijver en bekwaamheden in denk ver behoren afgestraft te word tel vinden de meeste landen. Wat uiteindelijk besloten gaat wore is nog niet bekend. De pap zal niet zo heet worden gegeten als nu wordt geserveerd. Maar tori ik er uiterste waakzaamheid getngl den. Temeer daar minister Brak; iu en toe rare schuivers lijkt te mal uu en meer uit lijkt te zijn op onderlllat ge kibbelpartijtjes (met het laiisis bouwschap) dan op keihard vent digen van de nationale zuivelbeli d gen. Het gevaar dat onze vo la sprong op zuivelgebied oplevert de internationale politiek varnvt on de afgunst van buurlanden vra: el: echter om het gezamenlijk e al front maken van alle partijen, on ilj nisatie en regering. Dat is onze veehouderij waarachiie wel waard! mr Gerard W. Smallegan ar tbs tDoor Rob Sprenkels) De kansen op een onderhandelde vrede in Midden-Amerika wor den met de dag kleiner. Terwijl de militaire bazen van Guatemala. Honduras en El Salvador het eens lijken te zijn over een gezamenlijk optreden tegen alle revolutionaire stromingen in de regio, hebben de sandinisten in Nicaragua aangekon digd dat ze voortaan geen hall meer zullen houden bij de grenzen van Honduras en Costa Rica als zij con- t ra-re vol uionai re commando's op het spoor zijn, iets wat Cosla Rica vorige week woensdag reeds aan den lijve ondervond. Ondertussen komen er uit El Salva dor berichten dat de autoriteiten daar alle hoop op een politieke oplos sing voor de burgeroorlog hebben opgegeven na de totale botsing met vertegenwoordigers van de Salvado raanse oppositie aan de onderhande lingstafel in de Colombiaanse hoofd stad Bogota. In San Salvador heet het dat er eigenlijk alleen nog maar een militaire oplossing voor de bur geroorlog bestaat nu de oppositie definitief de voor volgend jaar maart geprogrammeerde verkiezingen heeft afgewezen. De basis voor een militaire zege van het Salvadoraanse bewind is wel licht dit weekeinde in Guatemala gelegd Daar spraken achter geslo ten deuren generaal Oscar Mejia. behalve president van Guatemala ook stafchef van het leger en minis ter van defensie, generaal Gustavo Alvarez Martinez, de tijdelijke bevel hebber van het Hondurese leger, en generaal Eugenio Vides Casanova, als minister van defensie in de prak tijk de sterke man van het leger van El Salvador. Ook generaal Paul Gor man. de bevelhebber van het in Panama gestationeerde Zuid-com mando. was op de militaire top in Guatemala aanwezig. Saillant detail is dat de vier gene raals elkaar al begin augustus van dit jaar hadden ontmoet, vlak voor dat generaal Oscar Mejia middels een staatsgreep een einde maakte aan het door het evangelie geïnspi reerde bewind van generaal Rios Montt. Die ontmoeting en de weten schap dat de hyper-nationalistische Rios Montt weinig zin had om mili tair buiten de grenzen van Guatema la actief te zijn. deden destijs al vermoeden dat de coup van Mejia bedoeld was om de weg vrij te maken voor een vergaande militaire samen werking tussen Washingtons geal lieerden in Midden-Amerika. En dat vermoeden is door de ontmoeting in Guatemala in feite bevestigd. Naar het heet zou het gaan om een heractivering van de Condeca, het onderlinge militaire pact dat de Middenamerikaanse naties er in de jaren '60 op nahielden. De Condeca sneuvelde eigenlijk al in 1969, toen El Salvador en Honduras elkaar militair in de haren vlogen na een voetbalwedstrijd. En het doodvon nis van het militaire pact leek gete kend toen de Nicaraguaanse dicta tor Anastasio Somoza zich er in het voorjaar van 1979 tevergeefs op be riep om de snel opmarcherende san dinisten een halt toe te kunnen roepen. Bij de ontmoeting in Guatemala was ook de commandant van de Pana mese Nationale Garde aanwezig, ge neraal Manuel Noriega. Maar Norie ga zou niet direct aan de besprekin gen hebben deelgenomen en volgens sommige geruchten zou hij hoogst ongerust naar Panama zijn terugge keerd. In ieder geval betekent de ogen schijnlijke totstandkoming van een militair pact tussen Honduras, Gua temala en El Salvador een nieuw obstakel voor de pogingen van de zogenoemde Contadora-groep om vrede in Midden-Amerika te stich ten En daarom is de ongerustheid van Nonega des te begrijpelijker, want Panama vormt die bemidde lende Contadora-groep. samen met Mexico. Venezuela en Colombia. Ondanks de politieke geluiden tij dens de laatste Contadora-bijeen- komsten, toen de ministers van bui tenlandse zaken van Honduras. El Salvador, Guatemala. Costa Rica en Nicaragua het eens zouden zijn ge worden over een door de Contadora voorgelegd en tot nu toe geheim gehouden principe-document (waar schijnlijk vrede door middel van mi litaire ontwapening en niet-aanvals- verdrageni. is het wapengekletter in Midden-Amerika sindsdien alleen maar toegenomen De pogingen om de strijdende partijen in El Salvador rond de onderhandelingstafel te krij gen lijken definitief mislukt, terwijl de spanning aan de grenzen van Nicaragaua de afgelopen weken ern stig is toegenomen. Vorige week woensdag kwam het tot een incident met Costa Rica. Nadat commando's van de vroegere sandinistische held Eden Pastora vanuit Costa Rica de sandinistische douanepost in het dorpje Penas Blancas had aagevallen, vernietig den de sandinistische troepen de installaties van de Costarïcaanse douane. De vergeldingsactie heeft tot doel gehad Costa Rica te dwin gen tot het nemen van daadwerke lijke maatregelen tegen de zich vrij in het land bewegende anti-sandi nisten. Maar het effect lijkt voorlopig ave rechts, want Costa Rica heeft het incident aangegrepen om opnieuw om een internationale grensmacht te verzoeken. En dat is nu precies iets wat de sandinisten niet willen, bang dat ze op die manier geheel van de buitenwereld zullen worden geiso- leerd. Inmiddels heeft Humberto Ortega, de sandinistische minister van de fensie, gewaarschuwd dat het inci dent van Penas Blancas kan worden herhaald, omdat de revolutionairen niet meer met hun armen over elkaar zullen blijven zitten als ze door een mitrailleur worden beschoten die op 100 meter van de grens met CosU Rica of Honduras staat opgesteld. Door dat dreigement is de situatk nog explosiever geworden dan hij s. was. De Amerikaanse ambassadeuï N in Costa Rica, Curlin Winsor. heeft a- aangekondigd dat Washington geer rk tweede agressie van de sandinister tegen Costa Rica zal dulden. Ondertussen lijkt een eventuele mill- ids taire actie van de sandinisten tot op d( Hondurees grondgebied onvermijde- m lijk tot een oorlog met Honduras tt zullen leiden. En dat is iets wat dt de sandinisten tot nu toe altijd hebben geprobeerd te vermijden, omdat zot fdi oorlog volgens hen een excuus voor Washington zou kunnen zijn om ziri dei rechtstreeks in de strijd in Midden- Amerika te kunnen mengen. Minister van binnenlandse zakec Borge, die een driedaags bezoek brengt aan Nederland, verklaard! maandag op een persconferentie iu Den Haag dat de uitspraken van minister van defensie Hunberta Or- l.o tega in de internationale pers keerd zijn geïnterpreteerd. Borg» zei dat de Nicaraguaanse troepen d« contra-re vul tionairen tot in niemandsland achtervolgen, r dat de sandinistische troepen niri van plan zijn het grondgebied de buurlanden Honduras en Costi Rica binnen te dringen. Ijo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4